uit de ruimte ieke stad Interplanetaire bijeenkomst oq ei/and Majorca ZATERDAG 8 JULI 1978 MAJORCA - Naast mij in het vliegtuig zat Santos Vela La- costa, inspecteur van tele fooncentrales. „Wij hebben geluk deze keer, want we vliegen straks over de top van de Puig Mayor. Je kunt de pa rabolen van de zwaarbewaak te Amerikaanse radarinstalla tie gemakkelijk zien. Een paar jaar geleden moest ik de telefooncentrale van de Ame rikaanse radarpost controle ren. De Amerikanen hebben mij toen zelf verteld dat zij af en toe vreemde dingen op het radarscherm zien, zaken die zij niet kunnen verklaren. Ook ontvangt men on verklaarbare signalen uit de ruimte, die een vast patroon hebben en met de regelmaat van de klok terugkeren. Voor mij is het bestaan van vlie gende schotels en buiten aardse wezens, die een veel hogere beschaving bezitten, een dogma", zei de 30-jarige Santos, die mij beloofde maandag te zullen bellen om te vragen hoe mijn eerste ontmoeting met de wezens uit de ruimte was geweest. Mallorca lag in een geheimzin nige nevel gehuld, die tegen de avond optrok. Een drei gende onweersbui trok voor bij en de wind nam de meeste wolken mee naar zee, zodat alleen de bergtoppen hun ge zicht verscholen hielden in een wollige kraag, die diep oranje werd gekleurd door de ondergaande zon. De weers omstandigheden, die het con trastrijke Majorcaanse land schap in een grillige greep hielden, werkten mee aan de „er-is-iets-aan-de- hand"-stemmmg. De lucht was beklemmend, maar werd bevrijdender naarmate de zon onderging en het tijdstip dichterbij kwam. De duisternis is gevallen en ik nader met de auto een militai re basis aan de top van de 1445 meter hoge berg. Ik rijd de au to een pad op, waar een bord staat dat vertelt dat je er niet in mag. Ik wil met de schild wacht praten om te weten of ik op de goede weg ben. Even later komt een Spaanse schildwacht met een machi negeweer kruislings over de borst naar de auto. Ik zet de motor af, doe de lichten uit en stap uit de auto. De schild wacht is erg nerveus en trilt. „Ja, dit is de Puig Mayor. Ik weet niets. U moet hier weg en wel zo snel mogelijk", luidt het angstige bevel. Hij roept zijn maten van de overkant en uit het struikgewas komen een aantal soldaten met schijnwerpers tevoorschijn. „Wij weten niets van een bij eenkomst. U moet hier weg!" Langer aandringen heeft geen zin. De soldaten zijn nerveus door de geruchten dat terroristen aanslagen be ramen op belangrijke militai re installaties. Daarom hou-' den zij de wacht met op scherp staande geweren. Ik ga af, verheugd over het feit dat ik geen spontane waar schuwingskogel in mijn lijf heb gekregen. MAJORCA - Meer dan vijfdui zend personen brachten op donderdag 22 juni de nacht door op de top van de Puig Mayor, de hoogste berg van het eiland Majorca. De bij eenkomst stond in het kader van de Interplanetaire Een heid en was georganiseerd door Juan Coll, die in Spanje beroemdheid geniet door zijn veelvuldige contacten met buitenaardse wezens, die, zoals hij zelf zegt, gere geld onze planeet bezoeken met vliegende schotels. Op hetzelfde tijdstip kwamen ongeveer 200.000 mensen samen in het dal Ucanca aan de voet van de Teide, de hoogste vulkanische berg op het eiland Tenerife. De orga nisatie van deze samen komst lag in handen van de Atlantische Stichting voor Parapsychologie. Doel van beide bijeenkomsten, waar van het hoogtepunt plaats vond om precies 00.00 uur Greenwichtijd, was om een boodschap via mentale gol ven van vrede en harmonie naar de ruimte te zenden. Radio Juventud uit Malaga zond die donderdagnacht in een speciaal programma eveneens een boodschap van vrede en harmonie de ether Wat bezielde deze mensen? Wat verwachtten de deel nemers van deze spirituele oefening, waarbij positieve, menselijke energie het heel al moest worden inge stuurd? Wat bewoog deze personen om een nacht in de openlucht door te brengen en zich te concentreren op het universum? Onze correspondent te Madrid, Peter Hattink, reisde naar de Puig Mayor en maakte de bijeenkomst mee. De vol gende dag had hij een lang gesprek met de organisator, Juan Coll, over diens contac ten met de wezens uit de ruimte, over wat ze willen en over belangrijke gebeurte nissen, die, volgens Coll, de toekomst van de aarde in grijpend zullen wijzigen. Juan Coll beschikt over pa ranormale gaven. Een maand geleden voorspelde hij dat er in juni van dit jaar een aardverschuiving zou plaatsvinden in Grieken land. In dit artikel belicht onze cor respondent zijn bevindin gen. Hij noteerde wat hij zag en meemaakte. Oordeelt u zelf... Contact Even verder staat een groep mensen. Auto aan de kant Sommigen hebben telesco pen opgesteld. Een paar ra dioamateurs brengen driftig verslag uit aan hun radio vriendjes op het Spaanse vasteland. Ja, hier gaat het gebeuren. Ongeveer 100 per sonen wachten gelaten, want hun harten zijn vol verwach ting. Tegen elf uur *s nachts begint het aardig vol te stro men en om 12 uur sta ik in een chaos van vijfduizend men sen, die verlangen naar con tact. Oude mensen, mannen en vrouwen van middelbare leeftijd, veel jeugd en zelfs kinderen van 12 jaar. De stemming is opgewonden en het meest actief zijn de gezet te die het schijnt de depressies a kenteringsjaren via het in trance raken proberen te ont vluchten. Links en reohts lig gen zij op bergmuurtjes be schaafd hysterische pogingen te doen in contact te komen met de buitenaardse wezens, die volgens hen één en al goedheid moeten zijn. Antonia Rosello Ferrer, 19 jaar, vertelt dat zij twee jaar gele den in juli in het dorp Bmis- salem 's nachts een oranje licht waarnam. Zij lag te sla pen, maar werd gewekt door een aanzwellend en door dringend echo-achtig geluid. Door het raam van haar slaapkamer zag zij een oranje bol hangen, die op en neer wiegde. Na twee minuten steeg de bol loodrecht naar de hemel en verdween tussen de sterren. Zij was niet bang en hoopte dat ze vannacht nog maals een buitenaards ver schijnsel zou waarnemen. Moeder en dochter Mesado, die ook op de berg aanwezig wa ren, zagen op 2 en 9 juni tegen het vallen van de avond een grijs licht. Moeder Mesako haalde zoals gewoonlijk haar dochter op van haar werk in Santa Maria. Beide keren zet ten zij hun auto aan de kant en tot hun grote verbazing zagen zij een grijze schijf van onge veer tien meter doorsnede op een afstand van vijf meter bo ven de auto hangen. Francis- ca, de dochter, was doodsbe nauwd, maar haar 62-jarige moeder bleef er erg rustig on der. Voor haar is het de nor maalste zaak van de wereld dat we niet alleen op aarde zijn. Beide keren steeg de grijze schijf, waarop zij aan de kanten lichten zagen, zonder enig geluid loodrecht naar de hemel op. Oranje bollen Een 12-jarig jongetje vertelt dat zijn vader in een olijfgaard bij het dorp Soller regelmatig oranje bollen ziet, die hem vanuit de verte volgen. In het begin was zijn vader angstig, maar sinds twee jaar heeft hij met het verschijnsel leren le ven. José Maria Canovas uit hetzelfde dorp, 15 jaar, wordt geregeld 's nachts door een zoemend geluid wakker. Hij woont bij zijn ouders op een boerderij en ziet 's nachts re gelmatig formaties van oranje tot wit-achtige bollen, die om Soller heen vliegen. Hij heeft nooit contact gehad met de vliegende voorwerpen, maar hij gelooft dat de wezens die de ruimtevaartuigen bestu ren, vriendelijk moeten zijn. Jaime Arrom (30), elektrotech nisch ingenieur: „De Mid dellandse Zee heeft een eigen driehoek, net zoals de ge heimzinnige driehoek van Bermuda. De punten van de ze Middellandse-Zeedrie- hoek worden gevormd door Majorca, Marseille en Ibiza. Op Majorca en Ibiza zijn bases van vliegende schotels. Twee weken geleden zag ik met vier vrienden 's nachts een grote oranje bol uit zee opstijgen. De bol bleef ongeveer een minuut doodstil boven het wateroppervlak hangen, toen kwamen er twee meer donker gekleurde oranje bollen uit het moederlichaam, die op enige afstand aan de rechter kant van de grote bol bleven hangen. De kleine bollen hin gen onder elkaar en vormden met het moederschip een driehoek. Na enige tijd ver dwenen de bollen in oostelij ke richting. Als amateur astronoom was ik net met vrienden waarnemingen aan het doen. We hadden telesco pen opgesteld en ik heb er fo to's van gemaakt. Ik zal je een foto opsturen". Voor Jaime Arrom zijn vliegen de schotels de gewoonste zaak van de wereld. Als tech nisch detail weet hij nog te vertellen dat deze ruimte vaartuigen hun bases bij voorkeur op aarde onder wa ter kiezen. Volgens hem zit ten er ook wel eens toestellen in het kunstmeer aan de voet van de berg Puig Mayor. Tal loze personen op de bijeen komst verklaren dat zij in het wa*er. van kunstmeer dikwijls geheimzinnige lich ten hebben gezien en èèn zegt dat hij een maand geleden een bol uit het water heeft zien opstijgen. Teleurgesteld Plotseling schreeuwt iemand uit de massa: „Daar... daar komen ze!" Vlak over de bergtop scheren twee witte lichten, gevolgd door een rood knipperlicht. De span ning onder de mensen is voelbaar en iedereen moet teleurgesteld bekennen dat het een vliegtuig is. Even later nog een gil uit het publiek Iedereen kijkt vol verwach ting naar de satelliet die bij zijn zoveelste rondje om de aarde vannacht toevallig door zenith gaat. De verwach tingsvolle massa is eensge zind. Er worden nieuwe vriendschappen aange knoopt. Men wacht, maar voor de rest gebeurt er niets. Juan Coll, de organisator van deze interplanetaire happe ning, treedt plotseling uit het duister naar voren. Hij vormt samen met twee anderen de punten van een driehoek, waarbinnen alle aanwezigen in een cirkel zich moeten con centreren om een boodschap van positieve, menselijke energie de ruimte in te sturen. Zwaar teleurgesteld vertelt hij: „De mensen hebben er niets van begrepen. De mees ten, behalve ongeveer 500 personen, zijn alleen maar gekomen om sensatie te bele ven. Het was helemaal niet de bedoeling dat er vannacht eer vliegende schotel te zien zot zijn. Ik heb helemaal geen waarschuwing gehad dat zij zich zouden vertonen. Doei van deze bijeenkomst was zelf een boodschap van soli dariteit aan de wezens uit de ruimte te zenden als ant woord op al hun pogingen met ons in contact te ko men". Teleurgesteld begeven vijfdui zend mensen zich naar huis. Bij de massaconcentratie op de berg Puig Mayor was geen enkele politieagent te zien. Met een enorme zelfdiscipli ne zoeken ruim duizend au to's over de smalle bergweg, waarbij iedereen geduldig wacht als er een auto op de weg gekeerd moet worden, hun bestemming in het dal aan de voet van de berg. Voor velen bleek maar eens te meer dat vliegende schotels een verzinsel zijn van mensen die alleen maar interessant willen doen. Dat dacht Lorenzo, de fotograaf van het conserva tieve dagblad „Diano de Mallorca" ook. Deze krant be steedde geen enkele aandacht aan de happening op de Puig Mayor. Lorenzo had die nacht verschillende foto's van de bijeenkomst gemaakt en in een vlaag van verveling had hij ook nog enkele foto's van de hemel gemaakt. Aangezien zijn krant niets over dit on derwerp wilde weten, liet hij de film van de reportage een tijdje onontwikkeld in het fo tolaboratorium van zijn werkgever liggen. Wie schetst zijn verbazing toen Lorenzo op 27 juni zijn film over de bijeenkomst op de top van de berg ontwikkelde. Op één van de foto's van de he mel stond een witte vlek. Op de vergroting werd een dui delijke ovale schijf zichtbaar, die aan de bovenkant een licht gezwel vertoonde. Het dagblad kon niet meer om het onderwerp heen. Het publi ceerde woensdag 28 juni de foto van het onbekende voorwerp en een weten schappelijke analyse met voorbeelden uit de geschie denis over de waarneming van vliegende schotels. De ruim 5000 mensen die de nacht van 22 juni op de top van de Puig Mayor door brachten, vragen zich nu af: „Door wie en waarom werden wij bespied?" Jeruzalem is een fotogenieke stad en talrijk zijn haar 'portretten-in-boekvorm' De nieuwste uitgave van zo'n portret is Kijk op Jeruzalem, een uitgave van Elsevier Amsterdam/Brussel (prijs 29,50). Het aan trekkelijke van dit boek is, dat alle foto's, 350 in getal, in kleur zijn, waarvan één over een volle' pagina en verscheidene over driekwart bladzijde. De tekst is van Shlomo S. Gafni, uitgever van Jeruzalem Publishing House, en van onze landgenoot A. van der Heyden, die ook zijn mederwerking verleende aan gelijksoortige uitgaven over Amsterdam en Rome Wat hier in beeld en woord wordt gepresenteerd, betreft vrijwel uitsluitend het oude Jeruzalem. Van de, vaak in drukwekkende, veelal profa ne nieuwbouw is er maar heel weinig, met uitzondering van o.m. het Kennedy-monu ment, de Schrijn van het Boek (met de Dode-Zeerol len) en, toch ook al weer van oudere datum, het Rockefel ler-museum. Het oude Jeru zalem dus, overzichtelijk ver deeld in: de toegangswegen, de poorten en muren, resten uit de periode van de Tweede Tempel, de Klaagmuur, de or thodoxe wijk Mea Shearim en haar boeiende bewoners, gra ven en monumenten, de ker ken van Bethlehem, de Via Dolorosa, het Heilig Graf, de Tempelberg, de waterbron nen. de torens van Zion, de markten en bazaars, vensters en stegen, ornamenten, mu sea en ten slotte enkele mo numenten. Een afzonderlijke pagina met twee uitstekende foto's is ge wijd aan het z.g. Tuingraf, dat, na een onderzoek van de Brit se generaal Gordon in het eind van de vorige eeuw, met name van protestantse zijde wordt gezien als de werkelij ke begraafplaats van Jezus, in tegenstelling tot het door een monumentale kerk overkoe pelde Heilig Graf, dat door rooms-katholieken en grieks-orthodoxen als zoda nig wordt beschouwd. Een van de genoemde foto's is een afbeelding van de heuvel Golgotha, 'hoofdschedel plaats', zo genoemd, omdat naar veler mening daar de schedels van terechtgestelde misdadigers lagen. Maar Gordon wees er op. dat die heuvel zelf duidelijk over eenkomst vertoont met een menselijke schedel. Wie die 'hoofdschedelplaats' uit ei gen waarneming kent -.of an ders van de uitstekende foto in dit boek - kan zich voor stellen, dat velen de voorkeur geven aan dit stille 'graf van Josef van Arimathéa' boven de toeristische drukte in de Heiligc-Grafkerk, waar zo waar een grieks-orthodoxe priester gebruik maakt van de De bekende Klaagmuur in Jeruzalem, verdeeld in een noordelijke helft voor de mannen en een zuidelijke voor de vrouwen. De Klaagmuur is de westelijke muur van een tweede tempel, in 70 na Chr. door de Romeinen verwoest, en herinnerde bijna tweeduizend jaar lang aan het verlies van de joodse vrijheid. Groot was de ontroeringtoen Israëlische soldaten in juni 1976 de oude stad van Jeruzalem veroverden. Sindsdien is de Klaagmuur ongehinderd toegankelijk voor de joden die er willen bidden. ontroering der pelgrims bij het zien van het graf van Je zus om hun een offerschaal voor te houden Hoe dit zij, aan goede foto's is er in dit boek, dat een 'woord vooraf meekreeg van Teddy Koliek, burgemeester van Je ruzalem, geen gebrek. Toch is er wel aanleiding toi enige kritiek. Zo is het hoofdstuk over de Tempelberg voorzien van de titel 'De moskeeen op de Tempelberg', wat niet juist is Het voornaamste mohamme daanse heiligdom op het tempelplein is de koepel van de Rots, meer dan twaalf eeuwen oud en gebouwd bo ven de plaats waar Abraham zijn zoon Isaac zou offeren en waar, volgens de moslims, Mohammed ten hemel voer. Ten onrechte wordt deze (gouden) Rotskoepel ook wel 'moskee van Omar' genoemd, maar hij is niet door Omar ge bouwd en ook geen moskee. Op de Tempelberg staat maar één moskee - waar dus vijf maal daags de gebeden wor den gezegd - namelijk de El Aksa moskee, met zijn zil verkleurige koepel. Jammer ook, dat er geen afbeelding is van het zeer indrukwekken de, kostbare interieur van de Koepel van de Rots. evenmin als van het 'graf van David'. waarvoor de sjofar (rams hoorn) pleegt te worden geblazen. Een algemeen be zwaar tegen dit boek is, dat er op de foto's te weinig mensen voorkomen. Natuurlijk gaat het in de eerste plaats om de monumenten, maar de hier geboden indruk van Jeruza lem zou toch boeiender zijn geweest als er tevens meer bewoners van de stad gefoto grafeerd zouden zijn om de stenen te verlevendigen. Niettemin, wie Jeruzalem heeft bezocht en zelf geen reisboek heeft gemaakt, of wie zich een beeld van Jeru zalem wil vormen in de gele genheid te zijn de 'stad van David' te bezoeken, krijgt in dit werk over het algemeen een goede indruk C.J. ROTTEVEEL

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21