'Eenheid' door ruzie verstoord N avratilova wint voor vaderland 'Prijsbeleid strookt niet met ombuigingen' Betty Stöve in finale Werkgevers: collectieve VAD ongewenst ZOMERTIJD TAST NACHTRUST KIND NIET AAN Heath is weer van de partij Toernooi Forescate: grappen en grollen Ir -TWÉÉ /t, (Van onze correspondent) LONDEN - De meest uiteenlopen de vormen van emotie streden bij Martina Navratilova om de voor rang toen zij eindelijk ook op het hoogste niveau, Wimbledon, had bewezen dat zij voor niemand behoeft onder te doen, ook niet voor haar zelf. „Ik weet niet wat ik moet doen. Schreeuwen, la chen, huilen, ik voel zoveel emo ties dat ik gewoon niet weet wel ke ik als eerste moet voelen", merkte de statenloze, 21 jaar ge leden in Praag geboren en thans in Richardson bij Dallas in de Verenigde Staten wonende ten nisspeelster op. Twee jaar geleden ging ze vooral in psychisch opzicht door een diep dal. Ze zwierf „doelloos" rond in Amerika, waarnaar ze in augus tus 1975 overigens niet om poli tieke, maar vooral om economi sche redenen was verhuisd en leek ze op het mentale vlak aan het eind van haarlatijn, toen ze na haar nederlaag in de openings ronde op Forest Hills tegen Janet Newberry huilend op de baan viel. Gistermiddag was Navratilova als eerste Oosteuropeaanse in het enkelspel op Wimbledon de hoofdrolspeelster bij de ditmaal door de Hertogin van Kent gelei de prijsuitreiking. Uitgerekend Chris Evert, die de afgelopen ja ren met Betty Stöve en Billy Jean King voor de morele herbewape ning van Navratilova heeft ge zorgd, was in de tevoren afge werkte fmale duidelijk gemaakt dat de inzinking in 1976 voltooid verleden tijd is: „In de derde set forceerde ik een doorbraak op de service van Martina. Met vier passeerslagen op rij. Op dat mo ment kon ik even niets fout doen. Twee jaar geleden zou dat Marti na ontzettend hebben ontmoe digd, maar nu niet. Nu ging ze er meteen weer met mijn opslag vandoor" Navratilova (vorig jaar in de kwart- Finale geklopt door Betty Stove) kon daarna afwikkelen naar winst (uitgedrukt in de setstan den 2-6, 6-4, 7-5), omdat Chris Evert, die tot dan toe voorname lijk in de race was gebleven dank zij de fouten van haar grillige te genstandster, in de slotfase zelf in de fout ging. Een juiste ontwik keling, omdat Navratilova in de eindstrijd veel meer het avontuur zocht, terwijl Evert vastgeplakt leek aan de achterlijn. Tegen Evert bleek daar aanvanke lijk weinig van, omdat zo op het oog simpele volleys, dropshots en smashes in het net zag eindi gen. Vanaf de tweede set bracht ze haar spel echter langzaam maar zeker op het niveau waar van ze als kind al had gedroomd: „Toen ik als zevenjarige van het bestaan en het belang van Wimdledon hoorde, wilde ik het al winnen. Dat is me nu, de zesde keer dat ik hier ben, gelukt, al moet ik er eerlijkheidshalve wel bij zeggen dat ik soms wel dege lijk nerveus werd als ik een voor sprong had". De enige domper op de feestvreug de van de nieuwe Wimbeldon- kampioene Martina Navratilova vormde de absentie van haar ou ders en haar zuster, die ondanks verscheidene verzoeken geen visa hadden gekregen om haar in Londen aan het werk te zien. Voor het eerst sinds haar vertrek in 1975 was woensdag na haar for tuinlijke zege in de halve finale tegen een geblesseerde Evonne ZATERDAG 8 JULI 1978 LONDEN - Betty Stöve krijgt evenals vorig jaar een kans om de titel in het gemengd dubbel spel binnen te halen. In 1977 moest zij zich met haar partner, de Zuidafrikaan Frew McMil lan, in de eindstrijd gewonnen geven tegen het Zuidafrikaanse koppel Hewitt-Stevens. Dit maal krijgen McMillan en Stö ve, die gisteren twee partijen wonnen (eerst van de Engelsen Jarrett en Jevans: 4-6, 7-5, 6-3, en daarna van Roche en Durr: 7-5,6-3) het op te nemen tegen de Australiër Ray Ruffels en de Amerikaanse Billie Jean King die op hun beurt Stone en From- holtz uitschakelden. Voor King, die heeft aangekon digd zich uit de wedstrijdsport te zullen terugtrekken, is het de laatste kans om het „titelre cord", dat zij momenteel nog deelt met Elisabeth Ryan, (19 maal winst) alleen in bezit te krijgen. Tom Okker verloor met de Pool Wojtek Fibak in twee uur en tien minuten met 6-1, 3-6, 7-9, 4-6 in de halve finale van de Amerika nen Fleming en McEnroe. In het dames-dubbelspel ging de titel naar de Australische Wendy Turnbull en Kerry Reid, die met 4-6,9-8,6-3 van Ruzici en Jauso- vec wonnen. Martina Navratilova (l) kan het nog nauwelijks geloven,ze heeft Chris Evert verslagen en daarmee Wimbledon gewonnen. Cawley haar naam genoemd in de Tsjechische kranten. Voor het overige is zij steeds doodgezwe gen. Sinds haar vertrek heeft Martina Navratilova nog slechts telefo nisch contact gehad met haar ou ders ('Eens in de twee weken bel ik anderhalf uur, wat me zo'n 150 èa 200 dollar kost') die de afgelo pen steeds naar de Duitse grens zijn gereisd om hun dochter op de televisie in actie te zien. "Mis schien draagt deze overwinning ertoe bij dat mijn ouders Tsje- choslowakije eindelijk kunnen verlaten. Ik heb nu tenminste een heleboel mensen achter me staan". En mogelijk om tactische redenen voegde Martina Navratilova daaraan toe, dat zij 'haar over winning op Wimbeldon meer be- schuwt als een overwinning voor Tsjechoslowakije dan voor de Verenigde Staten": ÜUI zal me al tijd een Tsjechische blijven voe len, waar ik me ter wereld ook zal vestigen. Ik houd erg van de Ver enigde Staten. De mensen heb ben me geweldig geholpen, maar Tjechische zal ik blijven". JAN PREENEN VOORSCHOTEN - De zoveelste trieste regendag op tennispark Forescate kreeg toch nog een grappig slot. Daarvoor zorgden de ex-wedstrijdleiders van het Munniktoernooi Frits Kist en Willem Spierdijk in hun partij te gen Koemans en Van de Capel- len. Deze eerste ronde in het he- rendubbel B beloofde een wed strijd van niets te worden. Im mers wat moeten deze Munni- kers, die als zwakke C-spelers overmoedig in B hadden inge schreven, beginnen tegen het ge plaatste koppel Koesman/v.d Koemans/v. d. Capellen. Beslo ten werd om een handicap-duel te spelen. Koemans en Van de Capellen speelden samen met een racket en moesten om de beurt de bal spelen. Dit had tot gevolg, dat zij na iedere slag het racket moesten overgeven, doch dikwijls was overgooien de enige redding. Kist en Sierdijk hadden zich speciaal voor gelegenheid in voor-oorlogse "tenniskledij", compleet met blauwe blazer en vlinderdas, gestoken. Het viel Koemans en Van de Capellen niet mee op deze manier het ritme te pakken te krijgen, temeer daar en onder partij ook van bier werd genoten. De eerste set eindigde in tie-break; winst voor de blauwe blazers en toen besloten Henny Koemans en Arnold v. d. Capel len toch maar een set voluit te gaan spelen. Het zou immers een te grote devaluatie van het he rendubbelspel B zijn. als het nummer twee geplaatste duo zou worden uitgeschakeld door een dergelijke schertsvertoning. DEN HAAG (GPD) - De werkge versorganisatie VNO vindt de re geling voor de collectieve vermo- gensaanwasdeling (VAD), zoals het kabinet die in het vooruit zicht heeft gesteld, ongewenst. Daarvan kan nooit een positieve invloed uitgaan op de investerin gen en de werkgelegenheid. Bo vendien is het voorstel in strijd met het regeringsbeleid dat met de in de ombuigingsnota „Bestek Het VNO vindt de argumentatie van het kabinet voor de invoering van een collectieve VAD „ietwat wonderlijk". Gesteld wordt dat naast de individuele VAD een collectieve noodzakelijk is om meer aanvaardbare inkomens- en vermogensverhoudingen te be reiken en om nieuwe ongewenste ongelijkheden te voorkomen. Het interimkarakter is bezwaar lijk, daardoor wordt de onzeker heid voor het bedrijfsleven alleen maar groter. Het percentage van 12 vindt het VNO bijzonder hoog. Daardoor zal de opbrengst van de collectie ve VAD waarschijnlijk meer zijn dan die van de individuele. Hoe wel ook hier een maximum geldt (3 procent van de binnenlandse fiscale winst) komt het totaal voor de VAD-plichtige onderne mingen hoger uit. Gezien in het licht van het regeerakkoord CDA-VVD, waarin de indruk was gewekt dat het hooguit om een „aanvullende regeling" ging, is de uitkomst vreemd. Bezwaar blijft bestaan tegen het gehandhaafde plan het bestuur van het VAD-beheersfonds al leen uit vertegenwoordigers van werknemers en overheid te laten bestaan. De werkgevers worden ten onrechte geweerd, terwijl het fondsvermogen toch zal worden gebruikt voor vervroegde uittre ding en verbetering van werk nemerspensioenen, zaken die de ondernemingen in hun totaliteit aangaan. Het VNO houdt zijn twijfels over het gebruik van het fondsvermogen. Afrikaanse conferentie na opening verdaagd 4f|., KHARTOEM (UPI/Reuter) - De openingszitting van de ministers van buitenlandse zaken van de landen der Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) al verdaagd toen zij nog maar net was begonnen, doordat vrijwel onmiddellijk ruzie en bittere woordenstrijd ontstond naar aanlei ding van het vraagstuk van buitenlandse inter ventie in Afrika. gin Juliana heeft gisteren het traditionele vaatje Koninginne-haring t .Dit is de echtgenote van de Scheveningse schipper die dit jaar als eerste EDE (ANP) - De nachtrust van kinderen wordt door de zomertijd in tegenstelling tot wat in medische kringen werd aangenomen, niet geschaad. Het merendeel van de ouders vindt dat hun kinde ren in de zomer even uitgerust ontwaken als in de winter Dit blijkt uit een onderzoek dat de schoolartsendienst Ede-Wage- ningen verrichtte in 700 Gezinnen. Hoewel de nachtrust er kennelijk niet op achteruit gaat, slapen de kinderen in de zomer wel later in, zo bleek verder uit het onder zoek. Ook gaan de kinderen, afhankelijk van hun leeftijd, een kwartier tot twee uur later naar bed dan in de winter. Het later in slaap vallen schrijven veel ouders toe aan het langer licht zijn, maar er worden ook oorzaken genoemd als warmte en op straat spelende kinderen. De onderzoekresultaten werden gepubliceerd in het jaarverslag van de schoolartsendienst Ede-Wageningen. LONDEN (GPD) - Edward Heath, de voormalige conservatieve Britse premier, heeft het over zijn hart kunnen krijgen om voor het eerst in bijna tweejaardenaam Marga ret Thatcher, die hem onttroonde als partijleider, in het openbaar te noemen. Hij deed dat in een toe spraak waarin hij zijn volledige steun toezegde aan de conserva tieve verkiezingscampagne. De betekenis hiervan is dat de Con servatieven in de campagne die vermoedelijk in oktober op gang zal komen, in elk geval naar bui ten toe een gemeenschappelijk Vele Afrikanen hadden gehoopt dit vraagstuk pas aan de orde te kunnen stellen in besprekingen achter gesloten deuren, doch de Libische minister van buiten landse zaken, Achmed Tarika, gooide met zijn rede al dadelijk de lont in het kruitvat. Interventie Hij oefende kritiek op de westelijke interventie in Afrika, waarop zijn Zaïrese ambtgenoot. Mdabe Lut- te. in krachtige bewoordingen protesteerde tegen wat hij 'bele digingen en vernedering' noem de. Mauretanië, het noordwestafri- kaanse land dat tegen het door Algerije gesteunde Polisario vecht om het bezit van het westen van de Sahara, verklaarde daarop dat zijn onafhankelijkheid is er kend door de organisatie en dat het land op grond daarvan het recht heeft steun te vragen, 'Afri kaans dan wel niet-Afrikaans'. Daarmee werd kennelijk gedoeld op Franse steun in de strijd tegen het Polisario. Op verzoek van Togo. dat dit .een 'afgang' voor de OAE noemde, werd er vervolgens snel een einde gemaakt aan de uitgebarsten felle woordenstrijd door de zitting te verdagen. DEN HAAG (GPD) - Het prijsbe leid voor de tweede helft van 1978 strookt niet met de ombuigings plannen van het kabinet, zo meent de werkgeversorganisatie VNO. Zij vindt het onbegrijpelijk dat minister Van Aardenne, die de prijsteugel strak houdt en geen verdere doorberekeningen toestaat, deze koers kan rijmen met de doelstellingen van „Be stek '81", waarin voorrang wordt gegeven aan herstel van winsten in het bedrijfsleven. „Dit betekent dat het kabinet wil lens en wetens het bedrijfsleven in een slechtere uitgangspositie plaatst, waardoor de kansen ex tra worden verkleind om de voor 1981 gestelde doelen inzake ren dementen en werkgelegenheid te verwezenlijken", aldus het VNO. Wel erkent de minister dat er in de industrie een achterstand is ontstaan bij het doorberekenen van gestegen loonkosten en dat er nu een extra druk op de ren dementen ontstaat doordat geen verruiming wordt toege staan. Het is het VNO opgevallen dat Van Aardenne de „inhaal", die de werkgevers hadden becijferd (2,7 procent over 1977 en 2,1 procent van dit jaar) niet aanvecht. Maar hij laat na daaruit de conclusie te trekken dat zijn prijsbeleid moet worden verruimd. Wel past hij daarop aftrekken toe, zodat nog 2,8 procent overblijft, maar die vindt hij niet zodanig belangrijk, dat een handhaving van de hui dige, te krappe, doorbereke ningsmogelijkheid van gestegen loonkosten daardoor verant woord zou zijn. front zal kunnen tonen. Tot nog toe had Heath zich mokkend te ruggetrokken uit de voorste ge lederen van zijn partij c-n zorgde ervoor dat er een duidelijke af stand bleef tussen hemzelf en de Tories die zich om Margaret Thatcher schaarden. Deze ontwikkeling werd door Con servatieven zorgelijk gade gesla gen. Gevreesd werd dat Heath met zijn aanhangers een partij binnen de partij zou worden, met voorspelbare catastrofale gevol gen bij de ophanden zijnde alge mene verkiezingen. Volgens berichten is het verzoe- ningsgebaar Heath niet makke-, lijk afgegaan. Hij zou zijn toe spraak driemaal hebben her schreven, en Margaret Thatcher die weliswaar een kopie had ont vangen, nam het zekere voor het onzekere en zond een afgevaar digde naar het plaatsje Penissto- ne waar de toespraak werd ge houden om er zeker van te zijn dat Heath niet van de tekst af week. Pas daarna gaf ijzeren Margaret een officiële verklaring uit om te zeggen dat ze Heath' ..warme woorden van steun", verwelkomde. In politieke kringen wordt nu ge speculeerd dat Thatcher een vooraanstaande plaats zal inrui- conservatieve regering. Maar het is de vraag of Heath daar wat voor zal voelen en welke condities hij daar eventueel aan zal verbin den.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13