Bernard Thevenet: achtervolgd door en miss Bernard Hinault rijdt als een bolide Bruin leventje meteen droomvrouw Tourcijfers Tj Hennie Kuiper bij verliezers na echte Tourstart Rijsbergen „persona non grata" ZATERDAG 8 JULI 1978 SPORT PAGINA 11 BORDEAUX - Op weg naar Bor deaux tuimelde hij voor de twee de keer in deze Ronde van Frank rijk van zijn fiets. Daar lag de twee-voudige tourwinnaar weer gestrekt op het asfalt. "Nanard"zoals zijn Bourgondi sche volk hem liefkozend betitelt raakt bij die onbeduidende val partij bij de eerste bevoorrading niet geblesseerd. Toch bleef hij een paar tellen liggen met gesloten ogenThevenet voel de zich op dat moment gerad braakt. heeft het nog zin op te stappen?" vroeg hij zich af. Hij deed het,maar zonder ambitie. In de schoot van het voortwandelen- de peloton kon hij vervolgens zijn zwakke conditie blijven verdoe zelen. Niettemin was op het mo ment na die valpartij andermaal duidelijk geworden dat het hem met goed gaat. Een chaotisch winter- en voorseizoen zijn hem slecht bekomen. In 1975 won Ber nard Thevenet op wonderbaar lijk knappe wijze zijn eerste Ron de van Frankrijk. Eddy Merckx, nog steeds onaantastbaar lij kend, stond anderhalve minuut voor na de aanloop naar de ber gen. In de tijdritten, gewonnen door Merckx, reed Thevenet be paald niet indrukwekkend, maar in twee zware bergritten sloopte hij de Belg, die zich vervolgens moest reppen om nog tweede te worden. Frankrijk aanbad de zoon van de eenvoudige bour- gondische wijnboer. President Giscard d'Estaing kuste hem in Parijs op beide wangen. Thevenet schonk de gewonnen 'prij zen aan zijn helpers en maakte in de tourcriteriums zijn gele trui te Bernard Thevenet: hij levert alleen topprestaties in de i van twee) jaren. gelde. Hij liep met grote passen financieel binnen. Natuurlijk moest hij in de winter ook starten in de Zesdaagse van Grenoble. Ondanks een bruin leventje na het grote succes, fietste hij aan de zijde van de Westduitser Haritz bepaald niet slecht op de piste. Zij wonnen - Thevenet vond zijn in spiratie in miss Six Jours, een droom van een vrouw, waar hij stapelverliefd op raakte. Sinds dien ging het bergafwaarts met Bernard Thevenet, de fabuleuze tourrenner. In de Tour van '76 was hij nergens. In de straten van Tulle stapte hij als zijn witte koerstrui zo bleek in de bezemwagen. Nog eenmaal zou hij terugkomen. In '77 won hij - zonder briljant te koersen - voor de tweede maal de Ronde van Frankrijk. Het was een overwin ning, die meer bediscussieerd werd als die van Roger Walko- wiak in '56. Nog steeds wordt er over het spel achter de 'schermen gesmoesd, bewijzen zijn echter nog steeds niet voorhanden. The venet won die Tour door elke dag op de grens van instorting te fiet sen. Nimmer plaatste hij een de marrage, maar toch werd hij in Parijs gehuldigd. Zijn voor sprong op Kuiper was miniem,48 seconden, maar dat was niet be langrijk. Sinds die Tour heeft Bernard Thevenet zoals dat in vaktaal heet, geen platte prijs meer aereden. De tourcriteriums, zijn prive-leven en zijn danig vermoeide lichaam maakten hem tot een wrak. Waar Thevenet zich begaf werd hij ach tervolgd door twee vrouwen, zijn wettige echtgenote en miss "Zes daagse". De wielrenner Thevenet kon dat allemaal niet verwerken. In deze Tour, die hij tot nu toe reed in anonimiteit achter in het peloton, is hij eindelijk een beetje op zijn gemak. Tenminste zolang als het duurt. De advocaten pro beren op het ogenblik zijn huwe lijk ontbonden te krijgen. Theve net koos intussen domicilie in Grenoble bij miss Six Jours en heeft eigenlijk dringend een nieuw succes in de Toaur nodig om financieel enigszins onafhan kelijk te blijven. Het zit er niet in. Aan de vooravond van de zeven de etappe in Poitiers zei hij met doffe ogen: "Als ik voor de derde keer zou winnen, is dat een mira kel. Ik geef mezelf een kans van één op tien en dat is nog erg opti mistisch gedacht Wat het voor Thevenet ook vooral moeilijk maakt is het feit dat hij in populariteit bij de Fransen al volkomen is overvleugeld door Bernard Hinault, de 23-jarige Breton, in '77 winnaar van Gent- Wevelgem, Luik-Bastenaken- Luik en de Dauphiné Liberé en dit seizoen primus in de Ronde van Spanje. Hinault straalt ge zondheid uit als Kuiper en is jong. Hij heeft de toekomst en wat hem als Breton vooral populair maakt, is zijn volstrekte eerlijk heid. Gezien zijn uitlatingen zal Hinault mogelijk - het ligt aan het wed strijdverloop - tevreden zijn met een tweede plaats in het eindklas sement. Hij is tenslotte nog een debutant, die de hemel en de hel van de Tour nog aan den lijve moet ondervinden. De tweede plaats zal goed zijn voor een de butant. Als het maar niet achter Thevenet is. Dat zal nooit mogen. Thevenet en Hinault worden ge sponsord door auto- en rijwiel firma's (Peugeot en Renault-Gi- tane), die elkaar om het leven be concurreren. De sponsor van Thevenet ziet de wielersponsor niet meer als het summum van reclame, terwijl die van Hinault nog maar net begonnen is. Die belangen zullen uitgespeeld wor den en het is de grote vraag of de benen van de door twee vrouwen achtervolgde Thevenet dat op de pedalen kunnen waarmaken. Vo rig jaar nog kon de sponsor van Thevenet de tour organisatie on der druk zetten ten gunste van de gele trui van Thevenet en de groe ne van diens ploeggenoot Esclas- san. Dat lukt dit jaar niet meer. Bovendien kreeg de geldschieter van Thevenet balen van het wiel rennen toen zich rond de helft van de ploeg dopingaffaires afspeel den. Thevenet bevestigde don derdag: "Er is een kans dat de firma uit de wielsport stapt". Thevenet staat in deze Ronde van Thevenet: op één wiel i rijden. Frankrijk voor belangrijke be slissingen. De komende dagen moet blijken of het voor de 30-ja- rige Bourgondiër zin heeft zijn loopbaan met nog een vol twee jaar te verlengen "Als het slecht gaat in de g rote tijdritten en op de bergen, stop ik aan het eind van dit seizoen. Valt het mee, dan ga ik door en hoop ik nog een keer als echte kanshebber in de Tour mee te strijden, in deze Tour lijken me Kuiper, Pollentier en Hinault veel sterker. Zij hebben zich nog n iet laten geldenmaar rijden wel voortdurend in het voorste gelid. Daar ben ik eerlijk gezegd niet toe in staat". Aardig detail tenslotte: Thevenet leverde zijn toppresta ties altijd in de oneven jaren. In '72- 74- 76 maakte hij altijd slech te tijden door in de Tour. Achter eenvolgens een zware val, een ziekte bij de start en een enorme inzinking. 1978 is weer zo'n even jaar.... (Van onze verslaggever Wiel Verhee- sen) St. FOY-LA-GRANDE - Uitgere kend in de belangrijke tijdrit over 60 kilometer tussen St. Emilion en St. Foy la Grande, stond de ploeg van Peter Post met lege handen. Knetemann verspeelde ROTTERDAM - Wim Rijsbergen is door Feyenoord-directeur Pe ter Stephan tot persona non gra ta verklaard. Zolang de blonde voorstopper weigert oin het hem aangeboden contract te onder tekenen, is hij niet welkom op de training, zo heeft Stephan de Leidenaar schriftelijk doen we ten. Met uitzondering van de interna tionals Jansen en Rijsbergen scharen de Feyenoorders zich volgende week maandag voor het eerst onder het bevel van de nieuwe trainer Vaclav Jezek. Met Jansen en Rijsbergen was in eerste instantie de mondelinge afspraak gemaakt, dat zij, gelet op de WK-vermoeienissen, pas een week later, op 17 juli, op het appel mochten verschijnen. De laatste kan inmiddels echter thuisblijven, tenzij hij alsnog zou besluiten om Feyenoords fi nanciële voorwaarden te accep teren. Vrij spel DE PYRENEEEN IN.. 9JULI RUSTDAG 10julL10eeU91krr Pagolle*/ MauléonC Tardehsl92i« :0r*A' M.-Blanc/, A Berg Ravitaillenng De uitslag van de achtste etappe is: 1. Bernard Hinault (Fra) 59,3 km in 1 uur, 22 min. en 1 sec. (gem. snelheid 44.583 km-uur), 2. Joseph Bruycre (Bel) op 34 sec., 3. Freddy Maertens (Bel) op 0.56, 4. Joop Zoetemelk (Ned) op 0.59, 5. Michel op 2.00, Jean-Luc Vandenbroucke (Bel) op 2.29,9. Joaquim Agostinho (Por) op 2.40,10. Paul Wellens (Bel) op 2.56,11. Kuiper (Ned) op 2.59, 12 Janssens (Bel) op 3.01,13. Galdos (Spa) op 3.12,14. Dan- guillaume (Fra) op 3.35, 15 Rouxel (Fra) op 3.51,16. Lubberding(Ncd)op4.04,17. Le Guilloux (Fra) op 4.06, 18. Knete mann (Ned) op 4 11. 19. Den Hertog (Ned) op 4.13, 20 Villemiane (Fra) op 4.18, 22. Thevenet (Fra) op 4.37. 23. We- semael (Bel) op 4.45, 42. Thaler (Wdl) op 5.58, 47. Van Impe (Bel), 51. De Cauwer (Bel) op 6.34, 59. Van der Hoek (Ned) op 7.23, 79. Raas (Ned) op 9.23,82. Karstens (Ned) op 9.31, ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Bruyere (Bel) 37.58.58, 2. Bossis (Fra) op 2.07, 3. Knetemann (Ned) op 2.56. 4. Hi nault (Fra)op 3.32,5. Zoetemelk (Ned) op 4 11,6. Le Guilloux (Fra) op 4.36.7. Maer tens (Bel) op 4.48. 8 Danguillaume (Fra) op 4.58, 9. Thaler (Wdl) op 5.05, 10. Kui per .(Ned) op 5.11, 11. Pollentier (Bel) op op 6.32,15. Vandenbroucke (Bel) op 6.41, 16. Agostinho (Por) op 6.52, 17. Wese- mael (Bel) op 6.57, 18. Galdos (Spa) op 7.41.19. Wellens (Bel) op 7.47.20. Nilsson (Zwe) op 7.48. 21. Villemiane (Fra) op 7.50, 22. De Cauwer (Bel) op 7.56, 23. Bh- tinger (Fra) op 8.04, 24. Ovion (Fra) op 8.15. 25. Den Hertog (Ned) op 8.42. 26 Thevenet (Fra) op 8.49. 35. Van Impe (Bel) op 9.26.60. Van den Hoek (Ned) op 13.34, 69. Raas (Ned) op 13.34, 72. Kar stens (Ned) op 13.43, 106. en laatste; Ovies (Spa) op 43.52. DAGPLÜEGENKLASSEMENT: 1. Ploeg Hinault 7.06.43, 2. Ploeg Laurent 7.07.08, 3. Ploeg Pollentier 7.07.11. 4. Ploeg Zoetemelk 7.08.47. 5. Ploeg Pol lentier 7.07.11. 4 Ploeg Zoetemelk 7.08.47, 5. Ploeg Kuiper 7.09.00, 6. Ploeg Van Impe 7.10.05. ALGEMEEN PLOEGEN KLASSE MENT: 1. Ploeg Kuiper 208.43.47, 2. Ploeg Van Impe 208.48.51, 3. Ploeg Zoe temelk 209.08.16, 4. Ploeg Hinault 209.11.13, 5. Ploeg Pollentier 209.16.18, 209.16.18, 6. Ploeg Den Hertog 209.45.26. PUNTENKLASSEMENT: 1. Maertens (Bel) 138 punten, 2. Esclassan (Fra) 105, 3. Bossis (Fra) 102,4. Planckaert (Bel) 82. 5. Pescheux (Fra) en Thaler (Wdl) 65, 8. Raas (Ned) 38 BERGKLASSEMENT: 1. Legcay (Fra) 14 punten, 2. Lelay (Fra) 10,3. Menendez (Spa) 7. de gele trui aan Jos Bruyere, die in deze „rit van de waarheid" langs uitgestrekte wijngaarden ten oosten van Bordeaux alleen voor Bernard Hinault het hoofd moest buigen. Volkomen uitge put („Ik ben opgebrand, ik heb mijn best gedaan maar ik kon niet harder") arriveerde Knetemann aan de eindstreep. Zijn teleur stelling was minder groot dan de ontgoocheling van Hennie Kui per. Dat was trouwens het enige verschil tussen de twee renners uit de formatie van Post. Want de nederlaag van „de Kneet" was fors maar toch minder erg dan de klap die Hennie Kuiper te incas seren kreeg. Tegenover het verlies van de Ra- leighs stond de opmerkelijke prestatie van Joop Zoetemelk. Hij kwam met 59 seconden ach terstand op winnaar Hinault als vierde uit de bus, en dat hield in dat Zoetemelk van de 17e plaats in het algemeen klassement naar de vijfde positie oprukte. „Ik heb alle reden om tevreden te zijn", sprak hij opmerkelijk fris aan de eindstreep. „Voordat ik in deze Tour de France van start ging, wist ik dat ik in een tijdrit als vandaag een minuut, misschien wel anderhalve minuut op Hi nault zou verliezen. Zijn voor sprong verontrust me niet. Op de Puy de Dome en wellicht dinsdag reeds op Pla d'Adet ben ik in het voordeel". Zoetemelk had het parcours waar op de Tour-favorieten tot het ui terste gingen, niet verkend. „Ik vond het beter om te rusten", zei hij. Over het verkennen van de route waren de meningen in St. Foy-la-Grande overigens ver deeld. Hinault mocht weliswaar uitroepen dat hij weinig heil zag in zo'n extra voorbereiding, maar hij was in de ochtenduren toch na 20 kilometer uit de auto van ploegleider Guimard gestapt om de rest van het traject waarop hij enkele uren later zijn grote klasse (en zijn owerwinning in de Grand Pnx des Nations vorige herfst) zou onderstrepen, te bestuderen Bovendien was Hinault nog apart ingeseind door zijn ploegmakker Villemiane, afkomstig uit de fi- nishplaats, over de vele bochten en talrijke stijgingen. Lucien van Impe, die sprak over een catastrofe toen hij zijn verlies ten opzichte van de favorieten in nuchtere cijfers onder ogen kreeg, had het parcours ook ver ten. Knetemann tilde eerst niet, later weer wel zwaar aan zo'n verken ning. De renners van Post had den voor de start weliswaar het parcours gereden, maar zij deden dat grotendeels per auto. „Toen ik tijdens de koers aan de be klimmingen bezig was, wist ik niet hoelang het zou duren tot ik boven was. Er waren veel boch ten en de bomen maakten het zicht moeilijk", aldus Knete- Ruim 15 kilometer voor het einde wist Knetemann dat hij de gele leiderstrui aan Jos Bruyere zou moeten afstaan. „Ik hoorde dat ik anderhalve minuut achterstand telde", aldus de exAmsterdam- mer. „Heel even kon ik een hoger tempo rijden. Toen was het ge daan. Ik kreeg slijm in mijn keel en ik dacht dat ik moest braken. De laatste 5 kilometer wist ik niet eens meer dat ik nog op de fiets zat. Verschrikkelijk. Ik voel geen rug meer en geen benen. Niets. Daarom niet getreurd. Eens zul len de laatsten misschien de eer sten zijn". Jos Bruyere, de nieuwe leider van het klassement, kon het eerst niet geloven dat hij zoveel winst op Knetemann had behaald. „Ik voelde dat ik goed reed, maar dit succes had ik niet verwacht", zei de vroegere adjudant van Eddy Merckx. „Nu Lucien van Impe, mijn huidige kopman, veel ach terstand heeft moeten incasse ren. zal ik natuurlijk alles in het werk stellen om de gele trui zo lang mogelijk te behouden". Dat hij geen klimmer van nature is, wilde Jos Bruyere allerminst ontkennen. Hij beperkte zich tot de nuchtere constatering, dat zijn „favoriet in deze tijdrit, Bernard Hinault, de in hem gestelde ver wachtingen niet heeft be schaamd". Even blij als winnaar Hinault was ook diens ploegleider Cyrille Guimard. „Het was formidabel", zei de chef d'equipe tegen ieder een die het horen wilde. „Naar mate de wedstrijd vorderde, ging Bernard steeds harder rijden. Op het laatst leek hij wel een bolide" Die woorden van Guimard, over de explosie van zijn kopman in de slotfase, werden trouwens door cijfers geaccentueerd. In de laat ste 22 kilometer zette Hinault immers een achterstand van 26 seconden op de toen leidende Freddy Maertens om in een voor sprong van 56 seconden. Een eenvoudig rekensommetje maakte duidelijk dat Hinault tij dens die allesvergende kilome ters 1.22 op Maertens had gewon- Zelfs het feit dat Hinault de verge lijking met een bolide onderging, kon Hennie Kuiper niet troosten. „Ik trapte in het begin een te gro te versnelling", aldus de oud-we reldkampioen. „Daarvan kreeg ik later de terugslag. Hoe dan ook, mijn tijd is niet om over naai huis te schrijven". Steeds niet verder komend dan een tiende of elfde positie bij het op nemen van tussentijden, mocht Kuiper nog van geluk spreken dat hij niet door tegenslag wer- degetroffen, zoals bijvoorbeeld Michel Pollentier. De kampioen van België kreeg in de eerste koershelft een lekke tube. „Voordat ik mijk kadans terug gevonden had, was ik zeker een halve minuut kwijt. Ik durfde la ter mijn reservefiets niet meer te verwisselen voor mijn eerste kar retje, omdat ik bang was dat ik dan nog een keer achteruit gesla gen zou worden", zei de kopman uit de ploeg van Fred de Bruy- Een andere kopman leed veel meer verlies dan Pollentier en Kuiper. Dat was Bernard Thevenet. Hij moest 4.37 op zijn landgenoot Hi nault prijsgeven. „Ik kwam slecht in mijn ritme. Pas rond de 25e kilometer ging het beter, maar korte tijd later was het alsof ik in het luchtledige Fietste", luidde de verklaring van de tweevoudige Tourwinnaar. De enige die met echte tevredenheid op de eerste grote verwikkelin gen mocht terugkijken, heette Joop Zoetemelk. Van de geves tigde orde die Bernard Hinault's aanval moet afslaan, maakte hij de beste indruk: een achterstand die nog net binnen de minuut bleef. Bovendien, vijfde in het al gemeen klassement met alle er kende klimmers achter zich. Hij kan ze dus laten komen. Zoetemelk: "Ik heb in de Tour nooit een betere uitgangspositie gehad dan nu. in 1971 kwam ik er ook wel uitstekend voor te staan, maar toen maakte de vorm waarin Merckx stak me bij voor baat kansloos. Dit is echt mijn meest ideale vertrekpunt". Over de concurrentie van Bernard Hi nault toonde Zoetemelk zich niet al te benauwd. "Hier, op zijn spe- i aanval op de Tourover cialiteit, pakt hij de winst en straks op de Puy de Dome neem ik wat terug". Reactie van Bernard Hinault op die stelling: "Ik zal in de bergen niet meer verliezen dan ik in de tijdrit ten nog royaal kan goedmaken. Ik voel dat ik een aanval op de touroverwinning aankan

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11