Spanning stijgt na dreigement president Sarkis Chaos bij grens in Oostenrijk is nu compleet NAAST HET NIEUWS Vredesbeweging Noord-Ierland weer in opspraak Israël waarschuwt Syrische regering A ftreden Libanees uitgesteld Amnesty: 'Martelen in Oeganda neemt toe' VRIJDAG 7 JULI 1978 JERUZALEM (GPD) - Israël heeft Syrië gewaarschuwd tegen de slachtpartij die het Syrische leger aanricht onder de christelijke be volking van Beiroet. Zowel mi nister van defensie Weizman als de directeur-generaal van het kantoor van de minister-presi dent, Ben Elisar, waarschuwden Syrië dat Israël niet zal dulden dat de christenen in Libanon worden afgeslacht, maar zij wil den beiden niet ingaan op vragen of Israël militair ingrijpen over weegt. „Israël volgt de gebeurtenissen nauwlettend", was het antwoord, dat heel letterlijk bedoeld was, want rond het middaguur vlogen Israëlische vliegtuigen laag over Beiroet, hetgeen - bij hoge uit zondering - door de legerwoord- voerder werd bevestigd. Het hoofd van de militaire inlich tingendienst, generaal Gazit, zei gistermiddag op een persconfe rentie, dat de christenen in Bei roet nog slechts enkele uren, op zijn hoogst enige dagen stand kunnen houden tegen de Syri sche overmacht van 20.000 solda ten die over 200 tanks beschikken en de afgelopen dagen 400 doden onder de christenen hebben aan gericht. Generaal Gazit zei, dat het doel van de Syrische actie is om de christelijke militaire macht in Libanon voorgoed te breken. In militaire kring wordt een derge lijke ontwikkeling als bijzonder gevaarlijk beschouwd voor Is raël, zeker op langere termijn. Het wegvallen van de christenen als politieke en militaire factor in Libanon doet de balans door slaan ten gunste van Syrië, de linkse strijdkrachten en de Pale stij nen, met als bijna onvermij delijk gevolg Syrische aanwezig heid langs de Israëlisch-Libanese grens. Israël verkeer in een groot dilem ma. Er bestaat met Syrië een stil zwijgende afspraak die inhoudt dat Syrië ten noorden van de ri vier de Litani zijn gang kan gaan, terwijl het Syrische leger zich niet ten zuiden van de Litani in zuid-Libanon vertoont. Israël heeft meerdere malen laten we ten het overschrijden van die ro de lijn - de rivier de Litani - als een reden tot oorlog te beschou wen. Door de aanval op de groot ste concentratie van christenen in Libanon - volgens Israëlische gegevens - heeft Syrië de rode lijn weliswaar niet overschreden, maar dreigt volgens de militaire zegslieden de strategische toe stand in Libanon een direct ge vaar voor Israël te worden, te we ten de verandering van Libanon in een confrontatiestaat. Minister van defensie Weizman zei dan ook, dat de escalatie van de oorlog in Libanon Israël ertoe verplicht zijn algehele houding ten aanzien van dat land te her zien. Ook was Weizman van me ning dat de gebeurtenissen in Li banon van invloed zijn op de vre desonderhandelingen, gezien de risico's die een vijandige Libane se grens voor Israël inhou den. Voor het eerst heeft Israël het nu rechtstreeks opgenomen voor de christenen in noord-Libanon. Vooralsnog is Israël met een reeks waarschuwingen begon nen en een internationaal diplo matiek offensief om de Syrische acties tegen de christenen te stoppen. Alle woordvoerders zeiden dat over vergaande maat regelen, inclusief militaire actie, de regering nader moet beslis- Het lijkt vooralsnog niet waar schijnlijk dat Israël het op een militaire confronatie met Syrië zal laten aankomen, zo kort nadat het Israëlische leger zuid-Liba non heeft ontruimd. Maar meer dan eens heeft de Israëlische re gering zich garant gesteld voor de christelijke bevolking van zuid- Libanon. En zonder een christe lijke factor van betekenis in Noord-Libanon hebben de door Israël gesteunde enclaves iri zuid-Libanon geen toekomst. Zeker niet als Syrië de regering Twee Syrische soldaten van de Arabische vredesmacht hebben zich geïn stalleerd nabij het postkantoor van Beiroet. van Libanon zal dwingen om een overeenkomst te sluiten waarbij de christelijke milities in zuid- Libanon ontbonden worden en het Syrische leger de bevoegd Vietnam wil normale betrekkingen met de V.S. TOKIO (REUTER) - De Viet namese onder-minister van buitenlandse zaken, Phan Hien, heeft Japan meege deeld dat Hanoi bereid is de betrekkingen met Washing ton zonder voorwaarden vooraf te normaliseren. Dit heeft het Japanse ministerie van buitenlandse zaken giste ren meegedeeld. Tijdens besprekingen met zijn Japanse ambtgenoot, Kei- soeke Arita, zei Hien dat Ha noi ook Amerikaanse hulp wenst voor de wederopbouw van het door de oorlog ver woeste Vietnam, aldus het ministerie. Hien zou Arita gezegd hebben dat zijn regering het moeilijk zou vinden het Vietnamese volk tevreden te stellen als de Amerikaanse vlag in Hanoi zou worden gehesen zonder dat Amerika een bijdrage voor de wederopbouw zou le veren. De recente toetreding van Vietnam tot de onder lei- •ding van Moskou staande Comecon (de Oosteuropese tegenhanger van de EG) be tekende niet dat Hanoi partij gekozen heeft voor Moskou, aldus Hien. Maandag schortte China zijn technische en economische hulp aan Vietnam op, maar Hien zei dat Vietnam altijd Chinese hulp gewaardeerd had en de problemen via be sprekingen wilde regelen. Vietnam zou een beleid van niet-gebondenheid en onaf hankelijkheid voeren. Ontvoering in Rome voorkomen ROME(reuter) - Een chauffeur heeft gisteravond voorkomen dat de zoon van een welgestelde fa brieksdirecteur in Rome zou worden ontvoerd. Hij stelde een alarmapparaat in werking op het ogenblik dat hij door zeven ge wapende en gemaskerde mannen in een hinderlaag was gelokt. Het oorverdovende geluid van de sirene verraste de ontvoerders dermate, dat zij de chauffeur de kans gaven gas te geven en te ontkomen. Vittorio Tofferi, hoofddirecteur van Italië's grootste matrassen- industrie, had de sirene op advies van de politie op de wagen laten aanbrengen om eventuele ont voerders af te schrikken. Polio in Spanje MADRID (AFP) - Sinds het begin van dit jaar zijn in Spanje 70 ge vallen van polio geregistreerd, zo is gisteren officieel in Madrid be kendgemaakt. Meer dan de helft van de gevallen, 38, zijn geregi streerd in Andalusië. BEIROET (GPD) - Libanon heeft gisteren een van de meest emotionele en dramatische dagen in zijn geschie denis doorgemaakt. De spanning blijft latent nu presi dent Sarkis zijn aftreden „voorwaardelijk heeft uitge steld" in afwachting van Syrische matiging bij het neerslaan van het militaire verzet van de christen- rechtse militia's. lawaaierige Israëlische over- vliegen had meteen zijn uit werking op het moslimse-Bei- roet, dat tot nu toe geheel bui ten de gevechten was gebleven, de machtsstrijd gaat immers tussen de Syriërs en christen- rechtse militia's in oost-Bei- roet. Na de Israëlische „knal len" renden de mensen in west-Beiroet de straat op, kan toren en winkels liepen leeg, de vreemdste geruchten van bombardementen door de Is raëli's deden de ronde, en velen vreesden het ergste, namelijk een directe Israëli's-Syrische confrontatie. Het was echter een indirecte Israëli's-Syrische confrontatie, maar de psycho logische effecten waren direct zichtbaar: luchtdoelmitrail leurs werden weer door de Pa- lestijnen rond hun kampen in gereedheid gebracht, en de tot nu toe werkloze Libanees- moslimlinkse militia's ver toonden tekenen van grote nervositeit. De Israëlische vliegdemonstratie kon dan ook alleen maar als provocerend worden uitge legd: een poging om paniek te zaaien, daarmee de kans ver grotend dat. een werkelijke burgeroorlog in Libanon zal uitbreken. Na de Israëlische „booms" volg de de politieke bom van Sarkis' dreigende aftreden. De Sy riërs zijn niet gelukkig met de nieuwste ontwikkelingen: juist nu zij op het punt stonden de christen-rechtse militia's de genadeklap toe te dienen, dreigt Israël met zoveel woor den met militaire actie en brengt haar zeer goed geoliede propagandamachine in wer king. terwijl de Libanese presi dent Sarkis met aftreden blijft schermen en de internationale bezorgdheid over de gevechten in Beiroet toeneemt. De nacht van woensdag op donder dag begon met een buitengewoon fel Syrisch artilleriebombarde ment op de positie van de chris ten-rechtse militia's in oost-Beiroet. De beschietin gen, door de Syriërs begonnen, waren de hevigste die men ooit had meegemaakt, zelfs niet in de burgeroorlog van twee jaar geleden. Deze geweldsexplosie was een aanwijzing dat het be zoek van Libanons minister van buitenlandse zaken Fuad Buprov aan Damascus woens dag op niets was uitgelopen. De Syriërs bleven bij hun oude ei sen: toegang tot alle gebieden en wijken waar christen-rechts controle over heeft en vrijheid van handelen door het Syrische leger in Libanon, in geval van een Israëlische aanval. Algemeen wordt aangenomen dat president Sarkis - in naam commandant van de Arabische vredesmacht in Libanon - het totaal oneens was met de onge nadige artilleriebombarde menten op christen-voorsteden en het oude zakendistrict van de hoofdstad. Als staatshoofd kan Sarkis op Syrië als orde handhaver in Libanon en als scheidsrechter een einde ma ken aan het politiek gekonkel en de religieuze tegenstellin gen, die kenmerkend zijn voor het Libanon van de laatste twee jaar Protest Alleen Syrië kan de macht van christen-rechts breken en een vërdeling van Libanon in een christen en moslim-staatje te gengaan. Maar het Syrische gebruik van geweld, dat eergis- ternacht uitmondde in het he vigste artilleriebombardement sinds mensenheugenis in Li banon, was kennelijk te veel voor Sarkis en met zijn dreigen tot aftreden heeft hij een gebaar van protest willen maken. Maar alle westerse waarnemers in Beiroet zijn ervan overtuigd dat geweld de enige manier is om de ultra-rechtse christen politici en hun militia's tot rede te brengen, na de inter-christe- lijke massamoordpartijen van de afgelopen maanden en de recente pogingen van christen- rechts grote gebieden van Li banon te infiltreren. Maar een andere belangrijke fac tor - lang verwacht en gevreesd - deed zich gisteren gelden: Is raël had al eerder gewaar schuwd dat het niet kon blijven toezien dat „Syrië de Libanese christenen uitmoordde" en maakte dit gisteren duidelijk door een duikvlucht van twee Israëlische gevechtsbommen werpers van het type Phantom, waarbij de geluidsbarrière op enkele tientallen meters boven de straten van Beiroet werd doorbroken. Duizenden ruiten sneuvelden en complete pa niek brak uit onder de mensen. Israëlische jagers vliegen in derdaad af en toe boven Bei roet, maar nooit op deze ma- Gezien de Israëlisch-christen- rechtse Libanese samenwer king moest deze Israëlische ac tie als een teken van morele ondersteuning aan de christe nen en als waarschuwing aan de Syriërs worden gezien. Het heid krijgt zich in heel Libanon vrij te bewegen. Vooralsnog weet Israël niet precies wat de uitein delijke Syrische bedoelingen met Libanon zijn. AMOK IN HET BRITSE LAGERHUIS LONDEN (UPI) - Betogers die de terugtrekking van de Britse mili tairen uit Noord-Ierland eisten, hebben gisteren gezorgd voor opschudding in het Britse La gerhuis. door leuzen te roepen en met zakjes uitwerpselen te gooi- Het eerste zakje trof Denis Skinner, socialist van de linkervleugel, op het hoofd. De volgende zakjes spatten open bij het vallen op de vloer. De socialist Tam Dalyell, die op het ogenblik van het incident aan het woord was, ging daarmee man moedig door. Een collega onder brak hem, wat volgens het par lementaire gebruik betekent dat hij moest zwijgen en gaan zitten. Een man en een vrouw die de zakjes hadden gegooid, zijn van de publieke tribune gehaald en aan de politie uitgeleverd. De vrouw die aan de actie deelnam, bleek later Yana Mintoff te zijn, de 26-jarige dochter van premier Dom Mintof van Malta. De ge worpen uitwerpselen waren van paarden afkomstig. Syrische tank bij de wijk van de PARIJS (DPA) - Amnesty Interna tional, de organisatie die zich be kommert om het lot van politieke gevangenen in de hele wereld, en ijvert voor de rechten van de mens, vreest dat de mensenrech ten in Oeganda steeds meer ge schonden worden. De Franse afdeling van de organi satie heeft gisteren in Parijs een bericht gepubliceerd, waarin 'wordt gesteld dat het gevangen zetten zonder proces, systemati sche martelingen en moord in het Oeganda van Idi Amin aan de or de van de dag zijn. Hoewel Oeganda sinds 1977 lid is van de commissie voor de rech ten van de mens van de V.N., heeft het nog nooit gereageerd op beroepen ter verbetering van het lot van politieke gevangenen. WENEN (GPD) - De chaos aan de Oostenrijks-Westduitse grens zal vandaag compleet worden. Het overleg tussen de Oostenrijkse regering en vertegenwoordigers van de vrachtwagenchauffeurs, die sinds eind vorige week de grensposten blokkeren uit pro test tegen de invoering van een nieuwe doorvoerbelasting, is donderdag op niets uitgelopen. De verwachting is dat de chauf feurs dit weekeinde evenwel hun blokkades langzamerhand zullen opheffen. Gistermiddag verscherpten de chauffeurs hun acties Behalve bij de grensposten werden ook blokkades ingesteld op verschil lende autowegen in de buurt van Salzburg. Daarbij kwam het tot schermutselingen tussen Oos tenrijkse en niet-Oostenrijkse vrachtwagenchauffeurs. De chauffeurs zouden verder plan nen hebben om het verkeer over de Donaubruggen in Wenen af te zetten. Uit voorzorg werden gis termiddag in Oostenrijk politie- versterkingen opgeroepen ter bewaking van die bruggen en van de voornaamste toegangswegen tot de Oostenrijkse hoofdstad Wenen. Bondskanselier Kreisky heeft in tussen de eis van de vrachtwa genchauffeurs afgewezen om de nieuwe belasting voor het ge bruik van de Oostenrijkse wegen, bekend onder de populaire naam „doorvoerbelasting", ongedaan te maken. Ook heeft hij gewei gerd verder met de vrachtwagen chauffeurs gesprekken te voeren zolang zij de blokkades van de grensovergangen als drukmiddel gebruiken bij de onderhandelin gen. Bemiddeling De Nederlandse Eigen Vervoer ders- en Verladersorganisatie EVO heeft donderdag de Neder landse regering gevraagd stap pen te ondernemen bij de Oos tenrijkse regering om de ver- voersbelasting uit te stellen. Deze belasting moet volgens de EVO worden opgeschort zolang de uitvoering voor de betrokkenen nog te onduidelijk en veel te in gewikkeld is. „Verwacht mag worden dat een dergelijke op schorting tot opheffing van de blokkades zal kunnen leiden", aldus de EVO in een brief aan staatssecretaris mevrouw Smit- Kroes van verkeer en waterstaat. Italië heeft bij de Oostenrijkse re gering geprotesteerd tegen de nieuwe doorvoerbelasting. Het protest richt zich in het bijzonder tegen de ingewikkelde admini stratieve formaliteiten, waarmee de vrachtwagenchauffeurs bij het passeren van de grens zich moeten bezighouden als gevolg van de nieuwe belasting. Italië neemt het de Oostenrijkse rege ring vooral kwalijk dat zij de be lasting heeft ingevoerd op het moment dat heel Europa op vakantie gaat. De automobilistenorganisaties in Europa waarschuwen hun leden zoveel mogelijk uit de buurt van Oostenrijk te blijven. Eenvoudig is dat niet. Duizenden toeristen hebben vakantiebestemmingen in Joegoslavië en Griekenland, die nagenoeg alleen te bereiken zijn via de Oostenrijkse we gen. Een opheffing van de blokkade be- tekent niet dat de moeilijkheden voor het toeristenverkeer daar mee opgelost zijn. Het is te ver wachten dat de chaos nog groter zal worden, omdat de duizenden zware vrachtwagens met opleg gers weer aan het verkeer gaan deelnemen, met als gevolg files met recordlengtes. SATURDY NIGHT FEVER Voor het eerst sedert halverwege de jaren zestig is er in de Chinese hoofdstad weer de mogelijkheid om te dansen op zaterdag, zo is van Chinese zijde in Peking vernomen. Al drie achtereenvolgen de zaterdagen is er in een ontspanningscentrum een dansavond gehouden. Deze herleving van de 'decadente en bourgeois' gewoonte die tij dens de culturele revolutie werd verboden, schijnt zich nog in een experimenteel stadium te bevinden. Tot 1965 was het dansen op zaterdagavond in Peking een zeer gewaardeerde bezigheid. Premier Tsjoe en-Lai vertoonde zich daartoe soms in hotel Hsin Tsjiao in het centrum der stad. En in de jaren veertig schuwde ook voorzitter Mao deze afleiding niet. RUMOER IN LENINGRAD In Leningrad hebben zich dinsdag, naar gisteren in Moskou ver luidde, moeilijkheden voorgedaan 'toen enige duizenden men sen samenstroomden' voor een popconcert dat de autoriteiten hadden afgelast. De politie zou met waterstralen en mogelijk met traangasgranaten de ontevredenen hebben uiteengedreven. Het publiek was ge komen naar aanleiding van berichten dat de Amerikaanse zange res Joan Baez. de Beach Boys, Santana en drie Russische Roek-groepen een gratis concert zouden geven. Waarom de auto riteiten deze voorstelling hadden afgelast, is niet duidelijk. Als mogelijkheid werd genoemd dat zij niet akkoord konden gaan met het script dat zou worden gebruikt bij het maken van een film over het concert. Andere kringen zeiden echter dat dit script al 'jaren geleden' was goedgekeurd. De afgelasting zou vólgens hen een gevolg zijn van het feit dat er een half miljoen of meer mensen zouden komen. In de Russische-pers is van het voorval geen melding gemaakt. GEVANGENEN ZWOEGEN AAN ZWEMBAD Het hoofd van de politie in de Westduitse stad Kassei, de socialist Herbert Ahlborn, heeft bij de aanleg van zijn privé-zwembad gevangenen gebruikt, zo blijkt uit een vraag van een chris ten-democratische afgevaardigde in de landdag van de deelstaat Hessen. In antwoord op vragen over het geval dat zich in de maanden april en mei 1976 heeft voorgedaan, ontkende Ahlborn dat hij zich door de tewerkstelling van gevangenen zou hebben verrijkt. Voor het graafwerk dat de gedetineerden hadden verricht, had hij zes mark ruim 6,-) per uur betaald, hetgeen meer was dan het gebruikelijke tarief. Bedrijven en talrijke particulieren zou den in veel grotere mate gebruik hebben gemaakt van het werk van gevangenen. De hoofdcommissaris gaf evenwel toe. dat hij, gezien zijn functie, "niet geheel gelukkig had gehandeld". De socialistische premier van Hessen. Holger, Bomer, verklaarde 'verrast en getroffen' te zijn over het voorval. Volgens hem was het optreden van de politiechef 'een kwestie van stijl' LONDEN (GPD) - Voor de tweede keer is de vredesbeweging in Noord-Ierland in opspraak ge komen - dit keer omdat de leiders van de beweging geen begrip zouden hebben voor wat er onder de mensen leeft die zij proberen te helpen. Deze klacht wordt geuit in een brief aan het twee wekelijkse orgaan van de bewe ging, „Peace by peace". Volgens deze brief bestaat de in houd van het blad voornamelijk uit filosofische beschouwingen over internationale vredesconfe renties die door de leiders van de vredesbeweging werden bijge woond, en wordt er te weinig aandacht besteed aan de harde feiten van het dagelijks leven in Noord-Ierland. Een van de leden van de beweging zei, dat de lezer een volkshogeschool bezocht moest hebben om te begrijpen waar het in de artikelen om ging. Het blad wordt geredigeerd door een van het leiderstrio, Ciaran McKeown, die voordat hij bij de beweging actief werd filosofie had gestudeerd in Belfast en kor te tijd als journalist werkzaam was. McKeown bedient zich ook in gesprekken van filosofische termen en begrippen die op bui tenstaanders vaak een omslach tige indruk maken. Hij was het die de spontane reactie op de dood van drie kleine kinderen, waaruit de beweging ontstond, omzette in een theorie, en het „brein" werd achter de bewe ging. Tegenover hun staat Ann Stevens- son: „De oorlog in Noord-Ierland wordt gevochten in de getto's, niet aan de universiteiten. Het doet er niet toe hoeveel conferen ties er worden gehouden, bijge woond door weet-ik-hoeveel be langrijke geleerden, het is niet veel meer dan loos gepraat tenzij de stem van de gewone, werken de man wordt gehoord

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9