Extra inspraak voor Molukkers Slechte anjers doorverkocht Instemming met economen Nieuwe affaires rond KLM-kantoor New York Verdrietige dag voor veehouder EERST THEORIE DAARNA RIJDEN Na falen commissie-Kobben Bruins nog in hechtenis OPNIEUW POLIO VRIJDAG 7 JULI 1978 PAGINA 7 AALSMEER (GPD) - De Verenig de Bloemenveilingen van Aals meer, (VBA), de grootste ter we reld, is in opspraak. Ook in het buitenland, want er is geknoeid met voornamelijk uit Israël geimporteerde anjers. De bloe men werden afgekeurd en in plaats van vernietigd, doorver kocht aan bloemenhandelaren. vier keurmeesters zijn op staande voet ontslagen en aan drie expor teurs de toegang tot de veiling voor onbepaalde tijd ontzegd. De fraude wordt de ernstigste ge noemd in de 66-jarige geschiede nis van de beroemde veiling. Om welke bedragen het gaat is niet bekend, hoewel ingewijden zeg gen dat het gaat om enkele hon derdduizenden guldens. De malversaties zijn enkele weken geleden al ontdekt. De leiding van de veiling heeft getracht de zaak binnenskamers af te han delen en in de doofpot te stoppen. Om die reden is dé politie ook niet ingeschakeld. Achteraf noemt VBA-directeur P.W. Eve- leens Czn. het niet verstandig dat er geen communiqué uitgegeven is. Het gevolg van die bewust ge kozen beleidslijn is dat momen teel in de regio Aalsmeer de wild ste verhalen de ronde doen. De betrokkenen wensen geen commentaar te geven. Ze vinden het allemaal al erg genoeg, hoe wel één van hen de indruk wekt dat er meer koppen hadden moe ten rollen. Dezelfde personen stellen dat nog geen 25 procent waar is van wat wordt verteld. Ze zwijgen desondanks. Het is niet ondenkbaar dat de vrees voor uitsluiting uit de hechte Aals meerder gemeenschap daarmee te maken heeft. Niet veel Directeur Eveleens verklaart dat de fraude een interne aangelegen heid betreft van de veiling en daarom vertelt hij in telegramstijl dat in strijd met de regels afge keurde bloemen zijn doorver kocht. Vier personeelsleden zijn er bij betrokken geweest en heb ben ontslag gekregen. Aan drie exporteurs is de toegang tot de veiling ontzegd, zaakwaarnemers mogen voor hen handelen. Twee andere handelaren hebben een geldboete gekregen. Volgens de directeur hebben de vier ontslagenen niet langer dan "misschien een paar maanden" kunnen frauderen. Hij zegt dat er niet veel geld mee gemoeid is. "Het bedrag is niet groot. Het gaat om nog geen 50.000 gulden. Daarom is er ook geen aanleiding om er ophef van te maken. Het is geen affaire die in de krant moet komen. Dat is ook niet in het be lang van de betrokkenen". Eveleens meldt dat een bestuurslid van de veiling de zaak ontdekte toen in België bloemen tegen zeer lage prijzen aangeboden werden (Van andere zijde komt de mede deling dat ook in Frankrijk en Zwitserland "goede" kwaliteit bloemen onder de prijs op de markt gegooid waren). Eveleens: "Het spoor leidde naar onze im portafdeling. Er is een grondig onderzoek geweest. De vier men sen waren de daders. Ze zijn ook zonder meer akkoord gegaan met het ontslag op staande voet. We hebben er geen politiewerk van gemaakt omdat het de vraag was of er wel een aanklacht tegen hen te formuleren zou zijn. Ze hebben gezondigd tegen de regels van het huis. We hebben gemeend dat de mensen, ook de kleine expor teurs, voldoende gestraft zijn" Slecht Eveleens: "Het ging om slechte bloemen, die volgens de normen afgekeurd zijn. Ze zijn niet ex pres afgekeurd. De bloemen werden alleen niet naar de ver nietigingspers gebracht, maar onderhands doorverkocht aan de exporteurs". Hij meent dat de kwekers geen financiële aderla ting hebben ondergaan, omdat de bloemen toch niet "voor de klok" verschenen zouden zijn. "De bloemen hadden geen markt waarde. De import-bloemen worden soms afgekeurd omdat de reis te lang duurt, waardoor ze verrotten of omdat bijvoorbeeld broei in de lading komt. Er zijn diverse redenen voor afkeuring waar de kwekers niets aan kun nen doen. Maar als de bloemen wel voor de klok gekomen waren en vervolgens doordraaiden, hadden ze niets ontvangen. Er is geen minimumprijs". Ondernemingsraadslid A. Dijkstra, die kennelijk geen zwijgplicht opgelegd kreeg, zegt: "Ik ben zelf keurmeester. Op een andere af deling. Het is moeilijk te beoor delen of de bloemen terecht of niet terecht afgekeurd zijn. Ie dere keurmeester heeft zijn eigen opvattingen. Ik denk dus dat het om grensgevallen gaat. De ene keurmeester zou dus zo'n partij goedkeuren, een ander niet". VBA-directiesecretaris A. van Ren- sen, tevens voorlichter van het bedrijf, is het met Dijkstra eens. "Ik zou niet kunnen zeggen of de bloemen met opzet afgekeurd zijn. Het valt ook niet meer te re construeren. Een keuring is sub jectief. Ik denk dat het om grens gevallen gaat. Een bloem is een dagprodukt. Wie kan in België of Zwitserland nog zeggen welke kwaliteit anjers het waren?". Van Rensen voegt eraan toe dat het onderzoek nog gaande is, in te genstelling tot mededelingen va) directeur Eveleens. Dit is de verzameling gereedschappen die een Haagse kruimeldief in de loop der jaren heeft weten aan ie leggen. De politie hield afgelopen woens dag een 66-jarige oud-fietsenmaker aan wegens het stelen van een schroe vendraaier uit een warenhuis. Toen men-een bezoekje bracht aan het huis van de man, bleek deze al voor duizenden guldens aan gereedschappen gestolen te hebben. (Van onze correspondent) DEN HAAG - Molukse or- ganisaties zullen in een ex tra inspraakronde worden gevraagd welke taken en bevoegdheden zij willen geven aan een permanent gemengd orgaan dat de regering moet adviseren in haar beleid ten aanzien van de Molukkers. Dat verklaarde donderdag mi nister Wiegel, coördine rend bewindsman voor Molukse zaken, in „Den Haag aan de lijn", een ra dioprogramma van de overheid. De Molukse gemeenschap heeft in twee hoorzittingen van de bij- zondere kamercommissie voor Molukse vraagstukken al haar Broer prins Bernhard in opspraak WASHINGTON/NEW YORK (GPD) - prins Aschwin zur Lippe Biesterfeld, broer van voormalig KLM-commissaris prins Bern hard, voorheen curator voor oos terse kunst van het Metropolitan Museum in New York, thans woonachtig te Parijs, heeft in de loop der jaren voor meer dan honderdduizend gulden aan gra tis KLM-reisbiljetten uitgereikt gekregen. De luchtvaartmaat schappij heeft uiteindelijk aan zichzelf betaald. Om de affaire boekhoudkundig "schoon" te houden, werden aan Aschwin wel rekeningen gezonden. De KLM stortte echter het bedrag van een Zwitserse bankrekening op de rekening van het Newyork- se kantoor. De affaire-Aschwin is aan het licht gekomen als bijprodukt van een aantal gerechtelijke" procedures in de VS, waarbij general-mana ger van de KLM in Amerika, Fre- derik O. Kielman betrokken is. In één van die processen, aange spannen door Jos de Wit (39), voormalig intern accountant van die KLM-vestiging, die werd ont slagen omdat hij zich tegen te rugplaatsing naar Nederland ver zette, wordt door de nationale luchtvaartmaatschappij be schuldigd van geldverspilling bij de nieuwbouw van vracht- en passagiersgebouwen op het John F. Kennedy-vliegveld in New York. De KLM ziet voorlopig af van formeel commentaar op de dagvaarding die er tegen het be drijf en tegen directeur Orlandi- ni, hoofdaccountant H. A. Bakker als tegen de heer Kielman is uit gebracht. maar het is wel duide lijk dat het bedrijf meent dit pro ces zonder problemen te kunnen De ontslagen (niet gediplomeerde) accountant De Wit heeft tegen de KLM op brede schaal beschuldi gingen geuit behalve van wan beheer, wrijft hij zijn voormalige werkgever contractbreuk aan (op grond van voortijdige terugroe ping) en samenzwering om hem (vanwege zijn voor de bedrijfs leiding zeer compromitterende rapportage) naar Nederland te rug te roepen. De Wit, die sedert 1967 in de VS verblijft, staaft zijn beweringen doorgaans met een ferme greep in de KLM-dossiers, die hij bij zijn vertrek als vrucht van jarenlang verzamelen heeft meegenomen. Frits Kielman zegt van dit alles "Dit is een domme zaak die in een rechtsstrijd zal worden beslist. Ik heb met De Wit nooit iets te ma ken gehad - hij viel niet onder mijn jurisdictie. Ik wist niks van zijn doen en laten af. Ik der mij over zijn beschuldigingen en kreten ten aanzien van de KLM of personen, die wat mij be treft kant noch wal raken" mening kunnen geven over het regeringsbeleid, maar omdat ten aanzien van het instellen van een gemengd orgaan er zowel bij de Molukkers als bij de Tweede Kamer nog twijfels bestaan, be sloot Wiegel het oor nogmaals te luisteren te leggen bij de Molukse gemeenschap Breed Er zullen 70 Molukse organisaties worden geraadpleegd in deze ex tra inspraakronde, verklaarde Wiegel. „Welke deskundigen uit de Molukse gemeenschap moe ten in het adviesorgaan zitting nemen? Welke procedure moet er bij hun benoemingen worden ge volgd. Moeten in het orgaan niet- Molukkers zitten? Al deze vragen zullen hun worden voorgelegd, aldus Wiegel, die er de nadruk op legde dat hij geen voorstander is van een adviesorgaan dat alleen maar uit Molukkers bestaat. „Het moet een zo breed mogelijk sa mengesteld adviesorgaan wor den waarin alle stromingen ver tegenwoordigd moeten zijn. De bewindsman hoopt in augustus de reacties binnen te hebben. Aan de hand hiervan zal de rege ring haar standpunt formuleren. En dit standpunt zal als rege ringsstandpunt straks aan de Tweede Kamer worden bekend gemaakt. Onverkort Minister Wiegel verklaarde verder beduusd te zijn over de redenen waarom de vier Molukkers uit de gemengde commissie-Köbber zijn getreden. „Het is niet waar - dat de regering de adviezen van de commissie naast zich heeft neergelegd. Het is evenmin waar dat de regering lang gewacht heeft met de publikatie van het rapport over de politieke stem ming in de zuidMolukken. Het rapport is onverkort en direct na ontvangst openbaar gemaakt" aldus minister Wiegel. DORTMUND/HAMM (DPA) - De als oorlogsmisdadiger dinsdag in Hagen (Noordrijn-Westfalen) gearresteerde Sierd Bruins blijft in voorlopige uitleveringshech- tenis. Naar de openbare aanklager Alfred Richter donderdag in Hamm meedeelde is bij het openbaar ministerie in Hamm nog geen of ficieel uitleveringsverzoek van de Nederlandse regering ontvan gen. DR1EBRUGGEN - Voor Egbert, het zevenjarige zoontje van veehouder Zaal, was het woensdag een verdrietige dag. Vlak naast hem viel een koe dood neer. De kop van het dier werd door een trein van zijn romp gerukt en scheerde rakelings langs zijn hoofd. Eerst dacht hij dat het zijn koe was. Veel later kwam hij er pas achter dat zijn troetel beest nog in leven was. Toen Egbert nog eens goed keek, zag hij dat het dier echter zijn vijf maanden oudé kalf had ver loren. Thuis verstopte hij zich 's avonds laat in zijn kamer Op de deur plakte hij een briefje met groen potlood erop gekalkt: Verboden toegang. Toen zijn moeder toch maar even kwam kijken hoe het met haar zoon was, snauwde hij haar toe: ,JCun je niet le- De familie Zaal (vader, moeder, dochter en twee jongens) is alweer over de ergste schrik heen. Allemaal waren ze erbij toen twee treinen woensdag avond om kwart over acht op de kudde koeien inreed. Zes dieren werden vermorzeld Van een dier is de kop nog al tijd zoek. Dirk Zaal en zijn familie hebben van alles ge probeerd om het ongeluk te voorkomen. Zelf loopt de boer erg moeilijk en heeft een wan delstok nodig als hij zijn stoel verlaat. Met die stok heeft hij getracht de koeien terug te drijven toen het gevaar in de verte opdoemde. Lopend op de spoorbaan joeg hij de beesten, zo goed en zo kwaad dat ging, terug in de wei. Maar de trein had zo'n grote snelheid, dat hij maar net zelf op tijd de rails kon verlaten. „Als die koeien er eenmaal de gang in hebben zijn ze bijna niet meer te stoppen", vertelt de boer. ,(Ze duwen elkaar vooruit en dan moet je uitkij ken niet onder de poten te ko men" Zijn vrouw: Jk heb naar mijn man en kinderen staan gillen, dat ze uit de weg moesten gaan, want ik zag die trein zo verschrikkelijk vlug dichterbij komen. Die koeien hadden de schrik in hun lijf, die waren niet meer te hou den. Mijn grootste zorg was om die mensen van de spoor baan te krijgen" Veehouder Zaal geeft toe: „Wij mogen niet in de buurt van de ZUTPHEN (ANP) - Het moet verplicht worden dat een kandidaat-auto mobilist eerst een aantal theorie-lessen moet hebben gevolgd, alvorens hij zich achter het stuur kan begeven voor praktijk-onderwijs. Aan de hand van de theorie-lessen kan een certificaat worden behaald, dat recht geeft op toelating tot het nemen van praktische rijlessen. Dat is één van de vier suggesties, die de Belangenvereniging Autorij schoolhouders Nederland (BAN), gisteren bijeen in Zutphen, voor overweging heeft opgestuurd naar het ministerie van verkeer en water staat. De BAN vraagt het ministerie op korte termijn tot overleg te komen over de gedane voorstellen. rails komen als er treinen rij den. Ik vraag me alleen wel af waarom die machinist zijn vaart niet een beetje vermin derde. Als hij ook nog op de fluit had geblazen hadden we de schade misschien kunnen beperken. Van grote afstand kon hij zien dat we bezig wa ren met het overbrengen van de dieren. Ik zeg niet dat dit had kunnen worden voorko men, maar toch..." De schade die de Nederlandse Spoorwegen hebben opgelo pen hoeft de boer niet uit zijn eigen zak te betalen. Daar voor is hij verzekerd. ,£)ie do de koeien leveren bijna niets op. Drie zijn er zo al afge voerd, de andere moeten wor den gekeurd. Het kost me f15.000,en dan reken ik maar niet de 120 liter melk die deze doden beesten dagelijks ga- Zaal zegt dat hij het verweiden van de koeien zoveel mogelijk beperkt, tot een keer per dag. 's Avonds rond acht uur zet hij de dieren over. Dan is de spits voor de treinen voorbij en loopt het uitvoeren van dit karwei het minste risico. „Wezijn altijd met een koppeltje mensen als we dit doen", be nadrukte de veehouder. Zoiets kun je niet alleen. Al zijn er boeren in de omgeving die zo'n kudde met z'n tweeën overzetten. Nee, ik heb om de donder geen enkel risico ge nomen. Toch kan dit altijd gebeuren. Je kunt dit niet voorkomen" Hoewel er hard wordt gewerkt aan een ruilverkaveling voorziet veehouder Zaal dat dit nog wel enige jaren in be slag zal nemen. Het aanbren gen van een tunneltje onder de spoorbaan wijst hij van de hand. De boeren kunnen de kosten hiervan niet beta len. (Dient u nog een schadeclaim in bij de Spoorwegen „Nou nee, daar hoef je niet aan te kloppen. We hebben wel eenswat meer gevraag d. Of ze eens willen toeteren als het erg mistig is. Moet je net gelo- Hulp kreeg hij woensdag wel van alle kanten aangeboden van de buren. Met grote kra nen, tractoren en wagens zijn ze uren in de weer geweest om het traject van de trein schoon te maken.Als je hier iets hebt dan staan ze direct allemaal voor je klaar" Op de permanente landbouwtentoonstelling "de Flevohof' i een kaasmakerij geopend. De bezoekers kunnen hier het maken van het begin tot het eind volgen. Op de foto wordt de wrongel i gehaald. UTRECHT (ANP) - Bij een jongen van 11 jaar uit Wijk en Aalburg en een jongen van 16 jaar uit Wel- seind is gisteren polio geconsta teerd. Beide slachtoffers zijn met lichte verlammingsverschijnse len in een ziekenhuis opgeno- Dit heeft het ministerie van volks gezondheid bekend gemaakt. Het totaal aantal gevallen van polio bedraagt nu 75. In Rhenen is uit protest tegen het niet laten inenten van kinderen tegen polio uit religieuze over wegingen, het tuinhek van een onderwijzer van de Eben Haëzer- school in brand gestoken. Tevens werd in het bij Rhenen behoren de dorpje Achterberg het kerk gebouw van de oud-gerefor meerde gemeente beklad. Tot tweemaal toe werd op de witte kerkmuur een zwarte ster ge schilderd en er een pot rode verf leeggegooid. In de brievenbus van de onderwij zer lag een knipsel uit een blad, waarin fel werd geprotesteerd te gen het niet laten inenten tegen kinderverlamming. De duizenden kampeerders die dit jaar de Veluwe hadden moeten overspoelen, zijn niet op komen dagen. Als voornaamste redenen voor het weg blijven worden ge noemd het slechte weer en de po lio-epidemie. AMSTERDAM (ANP) - De federa tie Nederlandse Vakbeweging krijgt als eerste indruk van het rapport van de commissie van economische deskundigen (CED) van de Ser dat het vrij evenwichtig is, maar dat het geen diepgravende analyse van de problemen van de Neder landse economie geeft. Het rapport legt er terecht de na druk op dat de structurele ver anderingen in de wereldecono mie gecompliceerd doorwerken in de Nederlandse economie. De afzonderlijke bedrijfstakken zien zich immers geconfron teerd met geheel verschillende problemen. De hoge kosten en lage winsten houden in een aan tal belangrijke bedrijfstakken rechtstreeks verband met de in ternationale afzetcrisis en de overcapaciteit, aldus de FNV. Eem belangrijk winstpunt in het rapport is het afrekenen met de fabel dat de economie alleen wordt gedragen door werkne mers in de zogenaamde markt sector. Volgens de FNV dragen de werknemers in de collectieve sector eveneens hun steentje bij in de welvaart. Het Christelijk Nationaal Vak verbond (CNV) ziet in het rap port op belangrijke punten een bevestiging van het CNV-com- mentaar op bestek '81, het om buigingsplan van het kabinet- Van Agt. Uit het rapport blijkt volgens het CNV dat de problemen alleen met bezuinigingsmaatregelen kunnen worden opgelost. Ook de economische deskundigen in de SER betwijfelen net als het CNV of het particuliere bedrijfsleven in staat zal zijn om voldoende nieuwe werkgelegenheid te scheppen, ondanks allerlei maatregelen om de winsten te vergroten en de afzet te bevor deren. Daarom besteden zij rui me aandacht aan de mogelijk heid (voor de overheid) om nieuw werk te scheppen in stadsvernieuwing, bejaarden zorg, maatschappelijke dienst verlening. energiebesparing, milieuverbetering en dergelij ke. In een eerste reactie consta teert de Vereniging van Neder landse ondernemers (VNO) met instemming van de CED van mening is dat een meer even wichtige verdeling van de groei van het nationaal inkomen noodzakelijk is, waarbij voor rang moet worden gegeven aan herstel van de rechtspositie van de bedrijven, ivenzeer stemt het VNO in met de opvatting van de CED dat ook op andere terreinen aanvullen de maatregelen gewenst zijn. Een actief arbeidsmarktbeleid is meer dan ooit noodzakelijk. Het VNO zet echter een vraagte ken bij de suggestie dat extra werkgelegenheid in de collec tieve sector een oplossing kan bieden, omdat financiering hiervan vrijwel onvermijdelijk weer tot afwenteling van kosten van het winstinkomen zou lei den. Hetzelfde geldt voor ver vroegde pensionering over de gehele linie. Alhoewel de CED terecht opmerkt dat arbeids tijdvermindering gepaard dient te gaan met een evenredige aan passing van de arbeidsbeloning.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7