Al jaren zonder vergunning „Huizen in Kooi liggen te laag" REMBRANDT VERHUISDE MET BROK IN DE KEEL Actief in vrije Aanvraag chemisch bedrijf Bleys ligt nog bij gemeente Vakantiebaantjes liggen zeker niet voor het oprapen VRIJDAG 7 JULI 1978 Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft het nog niet be schikken over de aanvraag (die op 3 februari 1976 bij de gemeen te werd ingediend) te maken met de onderhandelingen over een eventuele verplaatsing van de firma naar buiten het centrum "Voor die nieuwe hinderwetver gunning moet Bleys nogal wat investeringen doen en dan kun nen we beter wachten tot er een andere plaats voor het bedrijf is gevonden", zegt hij. Volgens de hinderwet wordt een gemeente geacht binnen zes maanden over een aanvraag voor DEALER VAN O.A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG TAPIJT GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 Geen flat bij Wijn bes in Merenwijk LEIDEN - De gemeente Leiden ontwikkelt bouwplannen voor een aantal kleine wooneenheden in de omgeving van de Wijnbes/ Vossebes. Burgemeester en wet houders ontkennen dat er sprake is van de bouw van een flat. Het bouwplan krijgt ten hoogste twee bouwlagen en is bestemd voor één- en tweepersoonshuishou dens. Daarnaast komt er ruimte voor bedrijven. Dit blijkt uit het antwoord van bur gemeester en wethouders op schriftelijke vragen van WD- raadslid Kuijers. Kuijers had het college gevraagd naar de juist heid van geruchten dat in de om geving van de Wijnbes een flat zou komen. Hij wees dat vanwege de aantasting van de omgeving van de hand. B en W antwoorden dat het gebouw vanwege de bouwvoorschriften niet hoger dan 9 meter mag zijn. Volgens het college zal er dan ook geen sprake zijn van aantasting van de omgeving. Overigens heeft de gemeente de opzet van het plan na overleg met bewoners in de omgeving gewijzigd. Deze wijziging had vooral te maken met het definitieve beloop van de Gooimeerlaan. De opslagplaats (het stenen gebouwtje) van Bleys aan de Narmstraat een hinderwetvergunning te hebben beschikt. Gebeurt dat niet, dan kan iedere inwoner van de gemeente dit aanmelden bij de provincie. Deze stelt dan op nieuw een termijn vast waarbin nen over de aanvraag beschikt moet worden. Wordt ook die ter mijn overschreden, dan kan het provinciaal bestuur zelf over de aanvraag beschikken. In het geval van Bleys heeft echter nog niemand het uitblijven van een beschikking van de gemeen te aangekaart bij de provincie. En zolang dat niet gebeurt, kan het in theorie nog jaren duren voordat een beschikking van de gemeen te afkomt. "Nog jaren" Inmiddels ziet het er niet r Zevensprong LEIDEN - Een werkgroep "kin derwerk" van clubhuis de Ze vensprong heeft gesleuteld aan een totaal-programma voor kinderen van vier tot twaalf jaar voor de komende vakantie-weken. Het accent bij die activiteiten ligt op de weken van 31 juli tot en met 25 augustus. Zo is er op maandag 31 juli 's morgens om tien uur een speurtocht door de wijk, van af twee uur is een optreden georganiseerd van een mid deleeuws straattheater rond om het clubhuis. Op 1 augus tus staat er een tocht naar Noordwijk op het program ma. Start om tien uur. Woens dag 2 augustus kunnen er vanaf tien uur spelletjes wor den gedaan terwijl om één uur een fietstocht naar Kat wijk voor kinderen boven de acht jaar op het programma staat. Voor andere kinderen is er 's middags ook een spelpro- gramma. Donderdag 3 augustus staat in het teken van een water-zes kamp, die de hele dag duurt, en die op het terrein achter het Gezondheidscentrum aan de' Berhnardkade wordt gehou den. Op 4 augustus kan er worden gevist vanaf tien uur in en aan de Bernhardkade terwijl er vanaf twee uur die dag film is (Sjors en Sjimmie) in het clubhuis. Film is er ook op 11 augustus (Kuifje), 16 augustus (Popeye) en op 22 augustus (Dik Trom). Beuters kunnen in het clubhuis terecht op maandag 7 augustus, vanaf tien uur. Oudere kinde ren kunnen die dag maskers maken en daarmee een spel spelen. Een speelmorgen heeft plaats op 8 augustus vanaf tien uur, die dag is er ook een optreden van het kindertheater Elinor in de grote zaal van het clubhuis Aanvang twee uur. Woensdag 9 augustus staat er een tocht naar de waterspeeltuin in Delft en een openluchttheater in het Zuiderpark op het pro gramma. donderdag 10 au gustus kunnen de kinderen to tempalen maken voor het in- dianenfeest, dat op 21 augus tus wordt gehouden. Peuters kunnen op 10 augustus vanaf twee uur in het clubhuis te recht. Maandag 14 augustus vindt om tien uur het vertrek plaats per bus naar speeltuin Drievliet in Rijswijk, terwijl de dag daarna in het teken staat van de poppenkast. Kunnen de poppen 's morgens worden vervaardigd, 's middags twee uur) volgt een poppen kastspel voor en door kinde ren. "Gewoon" spelen kunnen de kinderen in en om het club huis op 11,18 en 22 augustus, vanaf tien uur 's morgens. Op 17 augustus worden vanaf tien uur de voorbereidingen getroffen voor een indianen- feest, dat op 21 augustus wordt gevierd. Op de 17de kunnen kinderen die kunnen zwemmen deelnemen aan een roeitocht richting De Does. Vertrek één uur. Vrijdag 18 augustus vertrekt er om tien uur een bus naar het strand van Roekan je, waar een picknick wordt gehouden. Een bustocht met een nog en- bekend doel volgt op 23 augus tus. Een echte zeepkisten-race wordt tenslotte gehouden op 24 en 25 augustus. De ZevensprongBernhardkade 35. dat Bleys op korte termijn uit de Narmstraat (en Morsstraat) zal verdwijnen. De gemeente heeft al een terrein aan de firma aange boden maar deze vond dat niet geschikt. Volgens bedrijfsleider F. van den Heuvel kan "het nog jaren duren" voordat Bleys een andere plaats heeft gekregen. Hij zei verder dat als de nieuwe hinderwetvergunning gepaard gaat met grote investeringen, het bedrijf de situatie desnoods te rugdraait tot die van enkele jaren geleden. De woordvoerder van de gemeente: "Dan zullen ze wel flink wat moeten afstoten want ze hebben nogal wat stoffen staan" De opslag van die chemische stof fen was eind 1976 voor buurtbe woners, verenigd in het buurt- comité d'Oude Morsch, de be langrijkste reden om te proberen Bleys weg te krijgen uit het cen trum. De bewoners waren bang dat als de opslagplaats getroffen zou worden door brand dit een De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Des i ree Anjer A.S. Constant v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 Gemeentewerken na wateroverlast: LEIDEN - Uitlatingen in deze krant van onderbrandmeester Van der Meijden over de slechte staat van de rioleringen in het Kooikwartier zijn bij de dienst Gemeentewerken niet in goede aarde gevallen. Van der Meijden noemde als belangrijkste oorzaak voor de overstromingen van afgelopen woensdag de slechte conditie van de rioleringen in deze wijk en het feit dat de rioleringsbuizen eigenlijk veel te hoog liggen. Volgens de heer Cancrinus, hoofd afdeling rioleringen van de dienst ge meentewerken, is echter het tegenovergestelde het geval. 'De oorzaak is niet dat de rioleringen te hoog liggen, nee, de oorzaak is dat de huizen te laag liggen. De huizen in dc Kooi zakken voortdurend. Als leek zou je misschien zeggen: laat de rioleringen dan meezakken, maar zo eenvou dig is het niet. Je kunt een riolering niet zomaar even laten zakken, want je mag met je buizen nooit beneden een bepaald peil komen, in vakter men heet dat 30- NAP (Nieuw Amsterdams Peil)". "Die opmerking van de brandweer slaat dus nergens op, evenals de op merking dat de rioleringen in een slechte staat zouden zijn. Nog niet zo gek lang geleden hebben we in Leiden 50 kilometer riolering schoonge maakt. De rioleringen in de Kooi hebben toen ook een beurt gehad, dus die zijn echt wel schoon. Zolang een riolering schoon is loopt het water altijd goed weg, hoe oud dat ding ook is. Nee, de brandweer kan zich beter niet met deze zaken bemoeien, ik ga me toch ook geen oordeel aanmatigen over de kwaliteit van brandslangen", aldus de heer Cancri- Wat kan er in de Kooi worden gedaan om in de toekomst wateroverlast te voorkomen? De heer Cancrinus: "Er is weinig aan te doen. Geen riole- ring op de wereld kan zo'n plensbui als die van woensdagmorgen ver werken. De enige remedie tegen wateroverlast in de Kooi is de hele wijk onder de slopershamer te laten vallen en dan te zorgen voor vervangen de nieuwbouw. Bij renovatie komt er geen nieuwe fundering, hetgeen hard nodig is. Als het even kan dus vervangende nieuwbouw in dat gedeelte van de kooi waar de bewoners altijd te kampen hebben met wateroverlast" Naar schoolgebouw aan Schubertlaan Omdat de timmerlieden van de gemeente nog niet gearriveerd zijn hebben leraren van de Rembrandt-scholen- gemeenschap zelf maar de handen uit de mouwen gestoken bij de inrichting van het gebouw. H ier zijnJ. v.d. Steen en W. Wanrooij aan het werk in de bibliotheek. Rectrix mevr. de Boer helpt een handje. LEIDEN - Een lerares Latijn met een emmertje en een spons, een lerares Duits met een velfkwast en mannelijke collega's die aan het timmeren en het zagen zijn. Dit zijn enkele taferelen die de afgelopen dagen te zien waren in het nieuwe onderkomen van de Rembrandt-scholengemeen- schap aan de Schubertlaan nr. 133. Vanaf 30 juni zijn leerkrachten, leerlingen en niet-onderwijzend personeel van Rembrandt bezig met het overbrengen van de spullen uit het hoofdgebouw aan de Burggravenlaan en de depen- dace v.d. Brandelerkade en de Prinses Marijkelaan in Voorscho ten naar het houten noodgebouw aan de Schubertlaan in Zuid- West. "De sfeer tijdens de verhuizing was erg prettig", zegt rectrix mevr. J.L. de Boer. "Het was kostelijk om te zien hoe iedereen mee werkte". Hoewel er al hard ge werkt is duurt het nog wel even voordat het gebouw helemaal is ingericht. Na de bouwvak vakan tie komen mensen van de ge meente de school in orde maken. Op 28 augustus, als het nieuwe schooljaar begint, moet al het werk gedaan zijn. De verhuizing naar de schubert laan is voor Rembrandt een hele verbetering. De klassen die eerst in drie gebouwen waren onder gebracht kunnen nu alle in één gebouw worden gezet. Voor het eerst heeft de directie nu ook één rooster kunnen maken voor het nieuwe schooljaar. Voorheen moesten vier afzonderlijke roos ters worden samengesteld, om dat het onmogelijk was deze te combineren. In het gebouw aan de Schubertlaan - dat is verlaten door de scholen gemeenschap Zuid-West, die na bij de Voorschoterweg een nieuw gebouw heeft gekregen - komen nu zo'n 800 leerlingen. De Rem- brandt-dependance aan de Vijf Meilaan, waar 325 leerlingen van de laagste klassen de lessen vol gen, blijft bestaan. Overigens is de verhuizing naar de Schubert laan maar een tussenstap. Als al les naar wens verloopt zit Rem brandt binnen'drie jaar in een splinternieuw gebouw in de Coe- bel. Deze nieuwbouw moet plaats geven aan 675 leerlingen. De de pendance aan de Vijf Meilaan blijft ook dan gehandhaafd. Het gebouw aan de v.d. Brandeler kade dat Rembrandt nu verlaten heeft, wordt het domein van de Reinwardt-academie (nu nog aan de Oude Vest), terwijl er tijdelijk ook nog twee klassen van het Stedelijk Gymnasium worden ondergebracht. Het oude gebouw aan de Burggravenlaan wordt een dependance van de scholen gemeenschap Bonaventure, die daardoor de twee dependances aan het Levendaal en het Schut tersveld kan afstoten. Wat er met het voormalige Rembrandtge- bouw in Voorschoten gebeurt, is nog niet bekend. Brok Hoewel iedereen het nut van de verhuizing inzag, zijn de mensen van Rembrandt toch niet hele maal zonder emoties uit de oude gebouwen vertrokken. Met name het vertrek uit de Burggraven laan, waar de scholengemeen schap al vanaf 1915 zit, deed de meesten wel iets. Mevr. de Boen "Toen we daaruit vertrokken hadden we allemaal een brok in de keel. Maar ja, alles went". Vakantiewerk bestaat niet langer vrijwel alleen uit bollenpel- len. Veel scholieren kunnen tegenwoordig ook terecht in de in dustriële sector, zoals hier bij de emballage-fabriek Steyn in Voorschoten. Tot voor kort betekende vakan tiewerk in vrijwel de meeste gevallen 's morgens vroeg op je fiets klauteren en, gewa pend met een trommel brood, richting bollenvelden koersen Het pellen, rapen of rooien van bloembollen waren de vakantiebaantjes bij uitstek De laatste jaren is daar wel de nodige verandering in geko men. Niet in de laatste plaats door de enorme opkomst van de uitzendbureaus. Daar naast bestaat als vanouds de mogelijkheid om vakantie werk te krijgen via het Ar beidsbureau. Naast het wer ken in de bollen kunnen te genwoordig ook scholieren te recht in de ongeschoolde (in dustriële) sector, in de horeca, verpleging en dienstverle nende sector of een baantje krijgen als winkelhulp. Op het eerste gezicht een breed scala van mogelijkheden. Toch is het bepaald niet zo dat de vakantiebaantjes voor het oprapen liggenDe vraag naar baantjes is veel groter dan het aanbod. Logisch na tuurlijk gezien de economi sche situatie waarin ons land verkeert. In de meeste be drijfstakken zit men nu een maal niet te springen om per soneel,vooral niet om tijdelijk personeel. Kon het Geweste lijk Arbeidsbureau in Leiden vorig jaar nog zon dikke tweehonderd scholieren aan een tijdelijk baantje helpen, dit jaar zijn dat er tot nu toe nog maar 35. Men verwacht dat dit aantal nog wel wat groter zal worden maar uit eindelijk beduidend kleiner zal blijken te zijn dan vorig jaar. De heer Schuhmacher. directeur van het Arbeidsbureau: "Scholieren hebben het over het algemeen wel in de gaten dat er ook dit jaar weer min der baantjes te krijgen zijn. Het aantal scholieren dat zich bij ons heeft laten inschrijven is dan ook aanmerkelijk min der dan vorig jaar. Volgens mij proberen scholieren ook wat meer eigen initiatieven te ontplooien bij het zoeken naar vakantiewerk" Bij dit zelf zoeken naar een vakantiebaantje is het trou wens wel uitkijken geblazen. Vaak komt men terecht bij zwart betaalde baantjes en niet zelden loopt dat op een teleurstelling uit. Zo dachten een aantal scholieren uit Lei den Zuid-West een aardig centje te kunnen verdienen met het vervaardigen van lampekappen. Een twee- mansfirmaatje, gevestigd aan de Beethovenlaan, bood dit werk per advertentie aan. De scholieren die op deze ad vertentie hebben gereageerd en een tijdlang voor het be drijfje hebben gewerkt zijn zwaar onderbetaald of heb LEIDEN - De firma Bleys Chemische Produkten aan de Narmstraat draait nu al ruim twee jaar zonder de vereiste hinderwetver gunning. Sinds het bedrijf eind 1976 in het nieuws kwam - bewoners uit de buurt wilden de firma toen weg hebben uit de binnen stad - heeft de gemeente nog steeds niet beschikt over de aanvraag voor een nieuwe hinderwetver gunning. Daar komt bij dat nog altijd niet duidelijk is of het bedrijf nu wel of niet uit de binnenstad gaat verdwijnen. De gemeente is daarover nog in onderhandeling met het bedrijf. calamiteit voor de buurt tot ge volg zou hebben. Bleys heeft o.m. 4000 liter terpentine in huis, 2000 liter aceton, xyleen (kan bloed-, lever* en nieraandoeningen ver oorzaken), chlorotheen waarvan (bij oververhitting een giftig gas kan vrijkomen) en penlachloor- fenol (mogelijk kankerverwek kende vloeistof die eveneens le ver- en nieraandoeningen kan veroorzaken). In december 1976 sommeerde de Inspecteur van de Volksgezond heid na een uitgebreid onderzoek dat Bleys aan zeer strikte voor waarden moest worden gebon den en dat op de naleving daar van geregelde controle moest worden uitgeoefend. Ook werden er vragen over Bleys gesteld in de gemeenteraad. Sinds die tijd is er echter nog steeds geen oplossing. ben zelfs nooit een cent ont vangen. Herhaaldelijke pro testen van ouders en een on derzoek van de arbeidsin spectie haalden niets uitom dat het ging om zwart betaald werk, dus niks was zwart op wit vastgelegd. Dergelijke minder prettige er varingen kunnen worden vermeden door werk te zoeken via een uitzendbureau, al hoewel ook daar de kans op een baantje niet bepaald groot te noemen is. Ad Feits- ma, marketing manager bij het uitzendbureau Luba: "Van het aantal mensen dat zich bij ons laat inschrijven kunnen we ongeveer een kwart aan een tijdelijke baan helpen. Toch ligt het vaak aan de uit zendkrachten zelf, of ze een goede kans op u-erk hebben. Er zijn er die zich laten in schrijven en van wie je verder nooit meer iets hoort. Dat zijn dan van die figuren die den ken dat het werk wel naar hen toekomt. Degenen echter die telkens komen vragen of er iets voor hen is, hebben een veel grotere kans om aan de bak te komen". Tot slot nog een paar interes sante cijfers, die deels van Ad Feitsma en deels van het Cen traal Bureau voor Statistiek afkomstig zijn. Uit deze cij fers blijkt dat bij het uitzend bureau Luba 75% van het aantal vakantiebaantjes in dc ongeschoolde sector liggen. Voornamelijk industrieel produktiewerk, hetgeen er hoogstwaarschijnlijk de oor zaak van is dat er twee maal zoveel mannen als vrouwen worden uitgezonden. Gemid deld werkt een vakanliewer- ker twee weken. De gezamenlijke uitzendbu reaus in Nederland hebben vorig jaar ongeveer 7000 scholieren aan vakantiewerk geholpen. Het grootste gedeel te hiervan heeft een baantje kunnen bemachtigen door de leemte die ontstaat doordat werkende moeders in de zo mervakantie noodgedwongen die zomervakantie van hun kinderen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3