Mijlpaal voor "Mensen in Nood Leidse pater Giezeman viert priesterjubileum Volgende week dient beroepszaak over koopcentrum van Mijnders 99 Jeugddorp na brand vernieuwd Vragen over verhuizing ziekenfonds Rijnsburgerweg: „Als iedereen keurig vijftig reed zou het gaan" Particulieren gaven voor het eerst meer dan f 10 miljoen Voor het eerst in de geschiedenis van de al meer dan zestig jaar bestaande stichting "Mensen in Nood" (Caritas- Neerlandica) hebben particulieren in één jaar meer dan 10 miljoen gulden bijeengebracht. Vorig jaar onving de stichting in totaal 19,5 miljoen aan geld en goederen. Daarvan kwam 10,5 uit eigen acties, het grootste deel van ongeveer 200.000 particulieren. In 1977 hebben medewerkers van het centrale magazijn van "Men sen in Nood" (Den Bosch), in sa menwerking met honderden vrijwillgers in het hele land, meer dan twee miljoen kilo kleding in gezameld. Daarvoor werden 591 acties gevoerd Grote hoeveel heden gingen naar Portugal, de Kaapverdische Eilanden en An gola. Andere landen, zoals Gha na, Kenya en Tanzania, kregen een kleinere zending. Wat de financiële steunverlening betreft, stelde "Mensen in Nood" vorig jaar bijna 2'/2 miljoen gul den beschikbaar voor slachtof fers van rampen (Bangladesh, Guatemala, Libanon en India). Nico Wesselingh .Niet alleen maar geld ei sel sturen Aan kwetsbare groepen in de derde wereld werd door middel van 150 projecten ook ongeveer 21h mil joen besteed. Het gaat hier om een stuk ontwikkelingswerk aan de basis (landbouw, onderwijs, huisnijverheid, gezondheids zorg, transport en maatschappe lijke dienstverlening). De hulp van "Mensen in Nood" maakt in die gevallen kleine aanschaffin gen mogelijk die essentieel zijn voor de voortgang van het werk. Voedsel Voedselhulp in verscheidene lan den (zoais Zaire, Angola, de Sa- hel, India, Haiti en Columbia) vergde ruim 4 miljoen gulden. "Mensen in Nood" werkt hierbij samen met het Centraal Missie commissariaat en de Medische Missie-actie De voedselhulp richt zich melijk op sociaal zwakke groe pen en op kinderen. Ze wordt verstrekt via schoolvoeding, moeder- en kinderklinieken en weeshuizen. Ook gehandicap ten en bejaarden kriigen extra eten omdat zij meestal niet in aanmerking komen voor hulp uit de landen zelf. In het kader van het sponsorpro gramma "Neem een kind voor uw rekening" werden vorig jaar 55 projecten in de derde wereld ge steund 1,5 miljoen). De deel nemers aan dit programma be steden 20 per maand aan een kind dat geholpen moet worden (kleding, voeding, onderdak, ver zorging, onderwijs). Verder gaf "Mensen in Nood" geld voor de aankoop van huizen voor weeskinderen in Zambia, het le vensonderhoud van weeskinde ren in Ethiopië, cursussen voor ongeschoolde meisjes op Sri Lanka (het vroegere Ceylon), hulp voor peuters en kleuters in de Dominicaanse Republiek, op vang van jeugdige delinquenten in Kameroen, de opleiding van gehandicapten in Opper-Volta (Afrika) en het salaris van een kleuterleidster in een Braziliaan se sloppenwijk Een kleine greep nog maar uit een hoeveelheid die "Mensen in Nood" heeft gemaakt tot een hoeksteen in de Neder landse hulpverlening. De stichting "Mensen in Nood", die heeft berekend dat van elke ont vangen gulden niet meer dan 6,3 cent weggaat aan kosten, streeft ernaar de stroom van giften in stand te houden. Reeds het feit dat zij onmiddellijk reageert als zich plotseling noodsituaties voordoen, maakt dat nodig. Vertrouwen Nico Wesselingh, projectmede werker voor de sector bijzondere noden en vluchtelingenhulp, heeft vertrouwen in de controle op de besteding van de gelden Op een gegeven moment beschikte de organisatie over veel geld voor de hulpverlening in India na de overstromingsramp. Met "Carti- tas India" heeft "Mensen in Nood" een intensief contact op gebouwd. "Op grond van ervaringen met hulpverlening in vroegere ramp situaties hebben wij vertrouwen in de kundigheid en de betrouw baarheid van Caritas India. Aan de hand van de verslagen die wij van deze organisatie krijgen wordt de verdere uitvoering van het hulpverleningsprogramma bepaald. Het gaat vooral om het herstel van de eigen inkomsten bronnen, en dus niet om het stu ren van geld en voedsel zonder meer. De getroffenen moeten weer een zelfstandig en mens waardig leven kunnen leiden Dat kost wel enige jaren. Daarom zal de hulpverlening zich ook over een aantal jaren uitstrekken De hele opbrengst van zo'n spe ciale actie in één keer naar India sturen zou niet goed zijn" Op de vraag of "Mensen in Nood" de geldgevers enige zekerheid kan geven dat hun gift voor klei nere projecten goed terechtkomt, antwoordde Noco Wesselingh dat de aanvragen meestal door missarionarissen, ontwikke lingswerkers en plaatselijke or ganisaties worden ingediend. "Wij hebben nooit honderd procent zekerheid dat het goed zit, maar proberen van tevoren wel een zo groot mogelijke zekerheid te krijgen. We vragen inlichtingen, baseren ons op eerdere ervarin gen, gaan ook af op ervaringen van bezoekers, vragen advies aan derden en oriënteren ons zonodig ter plaatse". In veel post die bij "Mensen in Nooit binnenkomt wordt de vraag gesteld naar de besteding van het geld. Jan Timmermans, administrateur van de stichting, vindt dat heel terecht. "De mensen hebben er recht op te weten wat er met hun giften ge beurt. Als het kan bellen we hen op. Het komt veel persoonlijker over en je kunt dan meer bespre ken dan in een brief' Doorgaan. In Schiebroek heeft de hervormde dominee W. H. den Ouden dit jaar veel langer cate chisatie gegeven dan hij gewend was. In de regel werd met Pasen gestopt - dit jaar was dat al heel vroeg - maar op verzoek van de jongeren zelf ging hij nu tot in ju ni door. Ds. Den Ouden is daar blij mee. Hij vindt het getuigen van een totaal andere instelling van de catechi- saten. "Vroeger kwamen zij omdat het nu eenmaal van thuis moest. Nu ko men zij veel meer op eigen initia tief. De groepen zijn wel kleiner gewordenmaar de kwaliteit is er op vooruitgegaan. Ik heb als voorwaarde gesteld, dat ik wilde doorgaan als zij ook allemaal zouden komen. En zie, ze waren er. Dat is tekenend. Doordat zij' zelf zo geïnteresseerd zijn, kun je veel meer aan ze kwijtAl met al is dat hoopgevend voor de toekomst van de kerk. Het is goed dat de oudere generatie dat ook weet" Aldus ds. Den Ouden Contact Ontmoeting. De hervormde gemeente in Bathmen (bij De venter gaat met ingang van sep tember één keer per maand een "ontmoetingszondag" houden De grootste wens op het verlanglijstje van pater Henk Giezeman - dit weekeinde viert hij in de Leidse Petrus-parochie zijn zil veren priesterjubileum - is een complete miskoffer voor zijn broer Gerard. Die is missionaris in Zaire (Afrika) en zijn broer Henk wil hem op deze manier in de feestvreugde laten delen. Dat tekent Henk Giezeman ten voeten uit. Zelfheeft hij acht tien jaar in de missie gediend. Toen het in 1972 om gezond heidsredenen wenselijk bleek dat hij hier zou blijven, kostte het hem niet weinig moeite definitief om te scha kelen naar een functie in een Nederlandse parochie. Hij had indertijd heel bewust voor de missie gekozen om dat die hem fascineerde. En nog heeft ze een grote plaats in zijn hart, hoewel pater Gie zeman zich in de wijk rond de Leidse Petruskerk (Lam- menschansweg) al na ruim een jaar heel goed thuis voelt. Lijden Henk Giezenman (52) is afkom stig uit Loosduinen. In 1953 werd hij in de kloosterkapel van Teteringen tot priester gewijd. Na zich in Duitsland nog een jaar op zijn missio naire taak te hebben voorbe reid, werd hij in 1955 naar Belgisch Kongo (de tegen woordige republiek Zaire) uitgezonden. vakantie toe was. Een aantal jaren leidde Giezeman er een school, waardoor hg via de kinderen goede contacten kreeg met de bevolking. Me de door de hulp uit Nederland (Memisa) is pater Giezeman in staat geweest, het lijden van de mensen in Kongo (ten gevolge van de vele ziektes) een beetje te verlichten. Met een beschikbaar gestelde au to reisde hij heen en weer door een gebied dat de groot te had van een Nederlandse provincie, om zijn parochia nen van het broodnodige te voorzien. Zijn jongere broer Gerard, die inmiddels ook missionaris was geworden, woonde in die tijd op 120 ki lometer afstand van hem. Sinds 1972 is Pater Giezeman weer in eigen land. Eerst werkte hij een poosje in een Rotterdamse parochie en vo rig jaar kreeg hij een vaste aanstelling in de Leidse Pe trus-wijk waar hij met zijn collega Hoogervorst het pas toraat verzorgt. Giezeman voelt zich gelukking met zijn nieuwe taak. En de parochie vindt het fijn dat hij in haar midden mag werken. Viering De viering van het jubileum be gint morgenavond om 7 uur met een gezinsmis, waarin de jeugd - die pater Giezeman na i aan net hart ligt - een groot aandeel heeft. De plechtige eucharistieviering is zon dagmorgen om half 11. Daar aan verleent het dams- en he renkoor medewerking. Uit waardering voor zijn werk temidden van de bevolking van Zaïre zal de ambassadeur van dit land met zijn vrouw deze viering bijwonen. Hij zal vergezeld zijn van enkele le den van de ambassade. Na de dienst is er tijdens een ont moeting in de pastorie aan de Lorentzkade gelegenheid de jubilaris geluk te wensen. Daarvan is de bedoeling dat bij toerbeurt gezinnen zich beschik baar stellen om gasten mee naar huis te nemen voor de koffie. Een intekenlijst voor gastgezinnen ligt al achter in de kerk. In de Bathmense kerk staat al enige tijd een ideeënbus. Daaruit kwam onlangs een brief van twee gemeenteleden met het voorstel om bezoekers van de diensten die graag in contact zouden komen met andere leden van de gemeen te daartoe de gelegenheid te bie den. De briefschrijvers menen dat er ook in een nog overzichte lijk dorp nog heel wat mensen zijn die door wat meer contact zich beter in de plaatselijke ge meenschap zouden thuis voelen Ook mensen die er pas wonen kunnen daarmee gebaat zijn. Beroepingen Beroepingswerk. Hervormde Kerk; beroepen te Alblasserdam C. Bezemer Scheveningen, aan genomen naar Den Bosch (ge deeltelijk werk) mevrouw J. A. Wiersma-Verkerk Brussel, naar Weesp G. van Asselt Vollenhove, bedankt voor Werkendam en voor Onstwedde J. Smit Hilver sum, voor Ermelo C. Blenk Wou- brugge, voor Wageningen J. den Hoed Sliedrecht, voor meioord M. Brummelman Op hemert. Chr. Gereformeerde Kerken; aangenomen naar Kam pen (als docent godsdienston derwijs aan de christelijke demie voor beeldende kunst) T Peppink Emmen. Gereformeer de Gemeenten: bedankt Aalst J. Mol Rijssen, Hoogvliet D. Hakkenberg Lisse, voor Ouddorp E. Venema Drach- Overleden. In Groningen overleed op 72-jarige leeftijd ds. C. J. La bour. Van 1946 tot 1955 is hij her vormd predikant in Alphen aan den Rijn geweest. In 1955 ging hij naar Groningen, waar hij in 1967 godsdienstleraar werd aan een christelijke HBS Kritiek Wereldraad. Het bestuur van de Westduitse Bond van Protestant se Kerken heeft de kritiek afge wezen die Duitse ondernemers op de Wereldraad van Kerken in Genève hadden geuit. De werk gemeenschap van protestantse industriëlen had met name kri tiek op de "ongenuanceerde" veroordeling door Genève van multinationale concerns en op uitlatingen over Zuidelijk Afrika. Het bestuur van de kerkenbond meent dat de Wereldraad niet al leen naar zijn politieke uitlatin gen mag worden gemeten. Hij is een beweging die door ver nieuwd denken met bestaande structuren in botsing kan komen. Bovendien hoeven de lid-kerken niet alles te onderschrijven wat de Wereldraad zegt. ren die iets moeten afhalen niet in de regen hoeven te staan. Derde pluspunt is de ruime keuken, waar kinderen zelf in kunnen ko ken. In het nieuwe onderkomen staan zoveel kasten dat vaste ge bruikers hun spullen kunnen op slaan. In het hoofdgebouw zijn verder een garderobe, een hal en een toilet groep. Er is tijdelijk een mini- bibliotheek in ondergebracht. In samenwerking met de Jeugd bibliotheek kon er een aantal boe ken in worden uitgestald,bedoeld voor de kinderen die ook in Jeugddorp zich met een boek wil len terugtrekken. LEIDEN - Het CPN-raadslid Hoe ven heeft het college van B en W schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van het artikel in deze krant over de verhuizing van het Ziekenfonds Leiden en omstre ken naar Noord-Hofland in Voor schoten. Volgens Hoeven is hier een flink brok werkgelegenheid in het ge ding en is het niet te tolereren dat een baliefunctie van zo'n belang rijke sociale en maatschappelijke instelling als het Leids zieken fonds voor de leden moeilijke be reikbaar wordt. Hoeven wil van het college weten sinds wanneer men afweet van de plannen van het ZLO om binnen Leiden tot nieuwe huisvesting te komen en waarom de gemeente raad niet van deze problematiek op de hoogte is gesteld. Verder vraagt hij zich af waarom het huisvestingsprobleem niet con creet gesteld is bij de verschil lende bestemmingsplannen en het structuurplan voor de bin nenstad. Tenslotte informeert het CPN- raadslid op welke wijze het colle ge overweegt om alsnog aan de belangen van het ZLO en de Leidse burgerg tegemoet te ko men en op welke termijn de raad voorstellen in die richting tege moet kan zien. LEIDEN - De commissie voor de beroepsschriften van de gemeen te Leiden buigt zich volgende week donderdag over de omstre den bouw van het koopcentrum van Mijnders (meubelen) en Di- gros supermarkt aan de Lange- gracht. De bouw van het koop centrum ligt inmiddels al ander halve maand stil. De commissie moetzich een oor deel vormen over de juistheid van de beslissing van burgemes- ter en wethouders om de bouw stil te leggen. Tegen het stopzet ten van de bouw is beroep inge steld door initiatiefnemer Mijn ders. De gemeente nam deze ingrijpende beslissing omdat men zich mis leid voelde door Mijnders. B en W verleenden het bedrijf een bouw vergunning voor uitbreiding van de meubelhandel, maar trokken deze .weer in nadat Mijnders be kend maakte in het koopcentrum ook een supermarkt (Digros) te vestigen. Na de gemeentelijke beslissing om de bouw stil te leggen, hebben Mijnders en Van den Broek (Di gros) wethouder Waal (stadsont wikkeling) nog enkele alternatie ven voorgesteld. De gemeente bleef echter vasthouden aan de bezwaren tegen de supermarkt. De zakenlui kwamen onder meer met het idee om de supermarkt aan de voorzijde van de bestaan LEIDEN - De kinderen die zich de komende weken in Jeugddorp "Zuid-West" gaan vermaken zullen daar de beschikking heb ben over een splinternieuw hoofdgebouw. Het vorig jaar af gebrande onderkomen aan de Voorschoterweg is namelijk op nieuw opgetrokken (foto). De kos ten van de nieuwbouw, ongeveer 115.000 gulden, konden groten deels met verzekeringspenningen worden bestreden. Overigens is de oorzaak van de brand nooit boven water geko men. Men vermoedt dat het een geval van brandstichting betrof, maar het vermoeden kon nooit hard gemaakt worden Veertig kinderen tegelijk kunnen van het hoofdgebouwtje gebruik maken. Het zal voornamelijk bij slecht weer onderdak bieden. Daarnaast biedt het Jeugddorp dat wordt beheerd door de Leidse Jeugd Actie, ruimte aan ongeveer 160 kinderen, verdeeld over zes huisjes. Het nieuwe hoofdgebouw heeft vele pluspunten. Het is wat groter (42 vierkante meter) dan het afge brande gebouwtje. Het heeft nu een overdekte balie zodat kinde- meente is weggenomen, Zo heeft men de gemeente duidelijk ge maakt dat de supermarkt beperkt blijft tot 1000 vierkante meter Van de totale vloeroppervlakte van 4000 vierkante meter. Daarnaast komen in het koopcen trum gespecialiseerde winkels. Mijnders zegt al rond te zijn met een radio/tv-zaak en een hobby winkel. Verder lopen er contac ten met een keuken- en een ta pijtzaak. "We hebben erg veel aanvragen van middenstanders uit Leiden gekregen", zegt Mijn ders. i de Langegracht: het werk de Mijnders-vestiging aan de Langegracht onder te brengen en de meubelzaak in de nieuwbouw te vestigen. Op deze wijze dacht men de bezwaren van de gemeen te weg te nemen. De gemeente voelde daar echter niets voor. Volgens initiatiefnemer Mijnders kan hij - in het geval hij de be roepsprocedure verliest - altijd nog tot deze stap overgaan. "De gemeente kan daar niets tegen doen", meent hij. In zijn bestaan de meubelhandel mag hij andere zaken vestigen en voor de nieuw bouw had hij toestemming voor vestiging van een meubelzaak, is zijn redenering. Mijnders gelooft dat inmiddels een deel van de bezwaren bij de ge De initiatiefnemer van het koop centrum schat zijn kansen in de beroepszaak groot. "De gemeen te kan het omdat er geen be stemmingsplan was niet tegen houden"., aldus Mijnders. In middels is er wel een voorberei- dingsbesluit en dat geldt door de werking van het inmiddels goed gekeurde structuurplan twee en eventueel zelfs drie jaar. In de beroepszaak staat Mijnders juridisch echter vrij sterk. De vraag is of de gemeente kan vol houden dat men is misleid. Mijn ders is namelijk pas door Van den Broek (Digros) benaderd toen hij de bouwvergunning al had. Daarnaast is de bouwvergunning verleend toen er voor het gebied nog geen bestemmingsplan of vorbereidingsbesluit gold. LEIDEN - Bewoners van de Rijns burgerweg, in de buurt van de aansluiting met de Wassenaar- seweg, werden vorige week weer opgeschrikt door een tweetal on gelukken. Er werden een ver keersbord en een tuinmuurtje omver gereden. De bewoners - "We spreken elkaar alleen als er een ongeluk is gebeurd", zegt één van hen - vinden het nu zo lang zamerhand welletjes. Ze maak ten de balans op: het afgelopen jaar, sinds de Rijnsburgerweg van vrije busbanen is voorzien, gingen zeker twintig paaltjes, drie lantaarnpalen, een snel- heidsmeetkastje en in totaal vier tuinmuurtjes min of meer tegen de grond. De heer Chrispijn, één van de bewoners; "Het probleem is datje te hard kunt rijden op die Rijnsburgerweg, ze nemen de bocht te ruim en vliegen er aan de buitenkant uit, of ze schrikken op het laatste moment van het ver keersbord op de vluchtheuvel omdat de weg van een twee'oaans overgaat in een eenbaans. De bocht is te flauw, het gaat te mak kelijk. Maar de heren ambtena ren zeggen: nee. het is uitgere kend, het kan. Als iedereen keu rig vijftig reed, kon het ook. Maar mijn buurman vroeg aan die laat ste man die door dat muurtje ging: hoe kon dat nou joh? Ja, ik reed honderd, zei die. Dat moet toch niet kunnen in de stad. Maar je ziet of hoort hier nooit iemand van de gemeente of de politie. Ie dere buurt heeft zijn problemen, zeggen ze. Er moeten zeker eerst weer doden vallen". De heer Verwoerd, van gemeente werken, werd op de hoogte ge steld van de klachten. Hij zegt; "Het is beslist niet zo dat we dit naast ons neerleggen, er wordt tenslotte ook materiaal van ons kapot gereden. We zullen de za ken eerst technisch op een rijtje zetten, en dan kijken of er nog meer moet gebeuren". Verwoerd benadrukt dat er vorig jaar al een zwaardere belijning is aange bracht na een ernstig (dodelijk) ongeluk. Daarna is het een hele tijd goed gegaan aldus Verwoerd. De oorzaak van de ongelukken van vorige week was in één geval de te hoge snelheid van de automo bilist en in het andere geval on voldoende aandacht op de weg, de automobiliste keek naar links of er iemand thuis was. Ver woerd; "Wat we doen, moet na tuurlijk wel zinvol zijn. We kun nen nu wel met allerlei hinder nissen de snelheid verlagen, maar dan zijn er weer andere problemen. En teveel borden en waarschuwingen langs de weg heefi ook geen zin, want dan gaat het de mensen duizelen en zien ze piets meer. Het is onmogelijk een weg te maken waar men blinde lings kan rijden, je moet in begin sel uitgaan van de oplettendheid van de mensen. Op iemand die zich niet aan de regels houdt of die niet oplet kun je geen weg maken. Voedselhulp in India.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19