Okker overtreft zichzelfBorg is toch te goed Pro f zes da agse gaat van start in Gouda Konica sakura Ik ging me forceren Twee zeges voor Stöve Wimbledon in cijfers LOTTO Lezers schrijven CasBPP Speciale stoel voor Kortsjnoj VRIJDAG 7 JULI 1978 LONDEN - Pas nadat Björn Borg zijn luchtkasteel vrij grondig had afgebroken, vertoonde Tom Okker enige ge lijkenis met de supersterren, met wie hij ten koste van de Zweed nog graag eenmaal geïdentificeerd had willen worden. Zoals een tennissende miljonair als Jim Connors het zich regelmatig kan permitteren om afwijzend te rea geren op een aanbod om ergens vorstelijk betaalde partij en te komen spelen, zo deelde Okker na zijn halve finale op Wimbledon achteloos mee, dat hij de komende week de voorkeur geeft aan een 75.000 dollar-toernooi in het Zwitserse Gstaad boven het met maar liefst 300.000 dollar gedoteerde evenement van WCT in Forest Hills. Okker werd enkele dagen geleden uitgenodigd om met slechts elf andere gouddelvers een gooi te doen naar een hoofdprijs van 100.000 dollar. Een toch redelijk honorarium. Toch ging Okker niet op de uitnodiging in. Het verschil met de hierboven opge voerde Connors is echter dat Ok ker vermoedelijk niet anders kon. Ook al voerde hij zelf als ar gument aan dat hij zijn vrouw en kinderen had beloofd het na Wimbledon wat rustiger aan te doen („Het toernooi in Gstaad wil ik combineren met een verblijf ih mijn woning in Engelberg"), hij zal, naar mag worden aangeno men, contractueel gewoon niet meer onder de „open Zwitserse" hebben uitgekund. Enkele weken geleden had Okker ook niet kunnen voorspellen dat hij zo in trek zou zijn en dat hij zou demarreren vanuit de grijze middenmoot van de internatio nale tenniswereld naar de halve eindstrijd van Wimbledon. Om dat hij tot tien dagen geleden slechts met vijf spelers werd ge confronteerd die voor hem wen sten onder te doen, dacht Okker er zelfs serieus over zich volledig terug te trekken uit het enkelspel en zich uitsluitend nog te concen treren op het dubbelspel. Daarin had hij in ieder geval in het eerste halfjaar met de Pool Wojtek Fi- bak nog overwinningen behaald in Houston, Kansas City en Hamburg. Geïnspireerd Geïnspireerd door de ambiance van het Wimbledon-toernooi, waarvoor dit jaar zelfs weer vele tientallen bereid zijn om de nacht in slaapzakken op de vaak met regen overgoten Church Road door te brengen, overtrof Okker zichzelf echter plotseling. Totdat hij zich gisteren in de halve finale stuk sloeg op de man die zaterdag tegen Jim Connors (in drie sets de meerdere van Vitas Gerulaitis) moet zien te proberen het record van Fred Perry, winnaar in 1934, 1935 en 1936, te evenaren. Aanvankelijk dreigde het voor Ok ker een afgang te zullen worden, omdat Borg er al meteen met de opslag van zijn tegenstander vandoor ging. Zover kwam het echter niet. Borg liet hem in het resterende gedeelte van de door de regen in twee etappes afge werkte ontmoeting nog wat te genspartelen. maar dompelde hem nooit echt onder. Niet alleen omdat Borg zich tevreden stelde met vier doorbraken in even zo vele games, waarop hij zijn zin nen had gezet, maar ook omdat zijn eerste service, waarmee hij Roscoe Tanner (goed voor een service met een geregistreerde snelheid van 225 km) inmiddels lijkt te hebben overtroffen, hem vaak in de steek liet. Borg kreeg de bal bij zijn eerste pogingen 45 maal in het spel en had 55 maal een herkansing nodig. Voor Ok ker waren die cijfers 74-27. De eerste service van Okker stelde echter nauwelijks iets voor. Sloeg Borg de bal in eerste instantie meteen in, dan was Okker kans loos. Zoals op de momenten dat Borg vijf aces sloeg en die twee keer dat Okker slechts een puntje van zijn racket tegen de bal kreeg Vaak echter ging Borg als ser veerder in de fout, waardoor Ok ker de gelegenheid kreeg om zich ook met de activiteiten op het centre court te bemoeien. Dat was dan ook de reden dat de uit eindelijke verliescijfers nog ui terst eervol waren: 4-6, 4-6, üiciteert Borg (r): "Hij was eenvoudig te sterk voor Werkelijke inspraak kreeg Okker echter met, of het moest zijn in de derde set, toen Borg een voor sprong van 5-1 zag slinken tot 5-4. Van het smelten van de „ice- Borg", die Borg ook gisteren was, was echter geen sprake, zoals ook Okker ondanks de massale steun van het publiek, kon vaststellen: „Tevoren had ik in de derde set twee doorbraken op mijn service moeten toestaan, en dat is tegen een man als Borg te veel. Ik ver wachtte dan ook niet meer dat ik hem nog zou kunnen verslaan. Daarvoor was hij gewoon te goed. Ik wist van tevoren dat, wilde ik een kans tegen hem hebben, dat ik dan moest oplopen. Maar hij sloeg te hard en was eenvoudig te sterk voor me. Ik probeerde beter te spelen dan ik kan, de ballen nog dichter tegen de lijnen te slaan dan ik de afgelopen dagen had gedaan, maar dat leidde er alleen maar toe dat ik me ging forceren" Okker wilde overigens na afloop niet als excuus aanvoeren dat hij een dag eerder maar liefst vijf uur met Fibak op de baan had ge staan om twee dubbelspelpartij en af te werken: „Ik voelde me woensdagavond vrij moe. maar donderdag viel daar niets meer van te merken". Borg, die zich tot enkele lichte, ontspannende trai ningen had kunnen beperken, zei in zijn nabeschouwing „redelijk tevreden" te zijn: „Ik speelde wel onder een zekere druk, zoals ik dat in feite steeds al heb gedaan, omdat ik zo graag dit toernooi voor de derde maal in successie wil winnen, maar alles bij elkaar is het vanmiddag toch wel aardig gegaan" Borg zal echter moeten overscha kelen naar een hogere versnel ling, wil hij zaterdag tegen Jim Connors (winnaar in 1974) zijn doel bereiken. De kracht van de inmiddels 25-jarige Amerikaan ondervond gistermiddag diens landgenoot Vitas Gerulaitis. Vo rig jaar dwong Gerulaitis zijn vriend en sparringpartner Borg in de halve finale nog vijf sets af alvorens af te haken. Ditmaal werd hij echter na een uitvoerige openingsset, waarvoor beide spelers èèn uur en zeven minuten uittrokken, echter als een leerling gewezen op zijn tekortkomingen en verloor hij met 7-9,2-6,1-6. Gerulaitis kon zich dan ook afvra gen of hij er wel goed aan had gedaan om zijn leefwijze tijdelijk te veranderen. Gewoonlijk vangt de nacht voor de Amerikaanse playboy pas aan op het moment dat anderen zich te ruste leggen. De afgelopen twee weken heeft hij zich daarentegen aan een strak schema gehouden: trainen, lunchen, weer trainen, dineren en slapen. „Ik heb nog nooit zo hard gewerkt als in deze veertien da gen. Vanaf het moment dat ik op Wimbledon arriveerde, heb ik geleefd als een monnik. Ik ben al zodanig aan dit leventje gewend geraakt, dat ik na Wimbledon misschien wel een klooster in Gerulaitis dacht zich op die r toegang te kunnen verschaffen tot de „club", zoals hij de door Borg, Connors en Vilas gevorm de Top Drie van de wereld om schrijft. In werkelijkheid werd Gerulaitis door Connors echter weer op eerbiedwaardige afstand gezet. Een Connors, die vorigjaar op Wimbledon in de finale van Borg verloor, maar die nu in staat moet zijn om zijn score tegen Borg op te voeren tot 9-5. LONDEN - Betty Stöve heeft met haar Zuidafrikaanse partner Frew McMillan de kwartfinale bereikt in het gemengd-dubbelspel. Giste ren boekte het koppel twee overwinningen.Eerst werden de Autraliër Marks en de Tsjechische Tomanova met 6-1, 6-4 verslagen en vervol gens werd het Engelse duo Paish-Mottram met 6-4, 6-1 aan de kant gezet. ADVERTENTIE HEREN ENKELSPEL HALVE FINALE Jimmy Connors (VS) - Vitas Gerulaitis (VS) 9-7, 6-2, 6-1. Borg (Zwe) - Okker (Ned) 6-4, 6-4, 6-4. DAMES DUBBEL SPEL KWART FINALES Mima Jauso- vec-Virgina Ruzici (Joe-Roe) - Glynis Coles-Linda Mottram (GB) 6-4, 5-7, 6-3. HALVE FINALES Kerry Reid-Wendy Turnbull (Aus) - Seu Barker-Mona Guerrant (VS) 6-3, 6-2. Jausovec-Ruzici (Joe-Roe) - Durr-Wade (Fra-GB) 6-4,6-4. GEMENGD DUBBELSPEL TWEEDE RONDE Geoff Masters-Virginia Wade (Aus-GB) walk over tegen Mike Ma- chette-Sharon Walsh (VS). Ralston- Russell (VS) - Edmondson-Whytcross (Aus) 6-3, 6-3. Kachel-Kloss (Aus-ZAF) - McEnroe-Margolin (VS) 8-9, 7-5, 9-7. Frew McMillan-Betty Stoeve (ZAf- Ned) - John Marks-Regina Tomanova (Aus-Tsj) 6-1, 6-4. DERDE RONDE Ro che Durr (Aus-Fra) - James Urroz (Aus- Chi) 6-3, 6-1. McMillan-söve (ZAf-Ned) - Paish-Mottram (GB) 6-4, 6-1. Ruffles- King (Aus-VS) - Warwick-Jausovec (Aus-Joe) walk over. Kachel-Kloss (Aus-ZAf) - Teacher-May (VS) 6-3, 7-5. Ralston-Russel (VS) - McNair-Hunt (VS-Aus) 6-3, 7-5. Jarret-Jevans (GB) - Riessen-Turnbull (VS. Aus) 3-6,6-1,7-5. IJSHOCKEY - De ijshockey-club Nijmegen is het komend seizoen verzekerd van een nieuwe sponsor. Roswell neemt de plaats in van Na tionale Nederlanden. Om die reden keert coach Alex Andjelic terug op het oude nest, die ook nog twee Ca nadezen meenam: Federko en Hazlett. PAARDENSPORT - Johan Heins is gisteren in het Duitse Wolfsburg in de eerste kwalificatie voor de Grote Prijs van die stad op een der de plaats geëindigd. Gerd Wiltfang werd eerste. ADVERTENTIE d. Wereld: reg ionaal favo- ALPHEN AAN DEN RIJN - Morgen vindt in Gouda de start plaats van een bijzonder regionaal wielerevenement dat zes dagen zal duren. Onder de naam "Zes van Rijn en Gouwe" wordt er door ongeveer 45 beroepswiel renners dagelijks een criterium van honderd kilometer gereden in de Alpheuse regio. Na Gouda doen de profs, waaron der een aantal buitenlanders achtereenvolgens de plaatsen Nieuwkoop, Waddinxveen, Bos koop, Bodegraven en Alphen aan. den Rijn aan. In de laatstge noemde plaats is de finish van de ze eerste Nederlandse profzes- daagse. Rotterdammer Charles Ruys, grote man achter talloze wielerwedstrijden, wil met dit initiatief renners die niet naar de Tour de France zijn gegaan werkgelegenheid bieden. Zijn idee vond een gewillig oor bij een comité, dat onder voorzitterschap van de heer Vermeulen de plan nen nader uitwerkte. Gemeentebesturen van de plaatsen waar de karavaan doortrekt hebben ereprijzen beschikbaar gesteld. De Oranje leiderstrui ligt klaar voor de winnaar van de eerste "etappe" in Gouda en daarna voor de leider in het al gemeen klassement, dat dagelijks via een puntensysteem wordt bij gewerkt. De zesdaagse belooft een "open" wedstrijd te worden. Onder de vele favorieten zijn van de partij: Leo van Vliet, Bert Scheuneman, Gerrie van Gerwen, Jan Huisjes Ben Janbroers, Hans Langerijs, Matthieu Dohmen, Cees Priem en Tino Tabak. Uit de streek doet de Nieuwkoper Kees van der Wereld mee, die zich zondag in zijn woonplaats voor eigen publiek wil laten zien. Van der Wereld, nationaal kampioen veldrijden, behoort tot de outsi ders. Dat geldt ook voor de bui tenlanders. De Australiër Don Allan, Willy Deboscher uit België (fameus zesdaagsecoureur op de baan), Gunther Schumacher en Wilfried Pfeffgen uit Duitsland zijn de meest bekende. Zaterdagavond om half zeven schiet de Goudse burgemeester Van Hofwegen de renners weg voor de eerste honderd kilometer Zondag is het de beurt aan Nieuwkoop. Daar zal 's middags om half vier worden gestart, na dat nieuwelingen (12.00) en ama teurs (13.00 uur) een voorpro gramma hebben afgewerkt Maandag is er in Waddinxveen behalve de profkoers (1830 uur) ook een criterium voor dames (1630 uur). Dinsdag zijn de rij ders in Boskoop (18.30 uur), woensdag in Bodegraven (18.00 uur) en donderdag beleeft de zes daagse zijn finale in Alphen aan den Rijn (18.30). DEN HAAG - Lotto van het afgelopen weekeinde heeft drie winnaars opgeleverd, die elk een brutobedrag van 212.842,80 Gulden ontvangen. De cijfers van lotto 26 zijn: eerste prijs: drie winnaars, bruto 212.842,80, Tweede prijs: zes winnaars bruto 24.229,10. Derde prijs: 435 winnaars. Uitkering 501,20. Vierde prijs: 11.424 win naars. Uitkering 29,10. Vijfde prijs: 8.537 winnaars. Uitkering 29,10. Eenheelmenu voor 13,-overal waar u het blauwe bord ziet. Meer dan 700 restaurants in Nederland serveren het. De meeste VVV's hebben de kamp Iele adreslijst. Ziekenfonds Dezer dagen las ik in uw krant dat het ziekenfondskantoor naar Voorschoten is verplaatst door de slechte medewerking der ge meente Leiden. Dat is toch een droeve zaak. Dat men voor zulk soort zaken naar de buitenge meenten moet. Wordt nu alles weggevaagd en tegengehouden? Zo moet Leiden wel kapot gaan. W. Noppe, Meerburgerkade 24b, LEIDEN. De beste resultaten met de best Imp.: Kinotechniek 02968-6355 BAGUIO STAD - Victor Kortsjnoj wil niets aan het toeval overlaten. Voor zijn tweekamp met Anatoli Kar- pov om de wereldtitel scha ken, die op 16 juli in Baguio stad begint, heeft de in Zwit serland woonachtige Russi sche grootmeester een spe ciale stoel laten vervaardi gen. De kostprijs bedroeg volgens een mededeling van zijn secretaresse, mej. Leeu werik, 1300 dollar. De mededeling wekt herinne- LEIDEN - Aan de chr. school voor lager en middelbaar beroepsonderwijs "Boshuizen", Leiden slaagden:Mijntje Kuyk, Annel v.d. Mev, Francisca Pie- plenbos. Elle van Steyn, Marianne Ho- gervorst. Marion de Best. Martha van der Bent, Annemarie de Groot. Geslaagde kandidaten L.H.N.O. Marijke Visscher, Marja van Rijn, Gonda Bakker, Liesbeth Beij, Bianca Boeff, Ca roline den Boef, Mariétte van den Burg, Bartha Buurman, Süreyya Cengiz, Karin Chaudron, Marjo Chaudron, Greet Fi- - Saskia Hillebrand. Saskia van Houten. Ineke Hubers, Lotte Huff- nagel, Marion Janson. Birgitta van Kins. Lenie v.d. Linden, Carla v.d. Meeberg, Margot v. Meeteren. Trudy Mens. Sand ra Molenaar, Carla Montanus. Jacqueli ne Muilenburg, Carla Rijlaarsdam, In- grid Rijsdam, Diana Schellekens, Jan- neke van Seggelen, Helga Sjaardcma, Greet Smit, Elleke Stokkel, Marja Streeder, Ine Tisseur, Audrey Ver- ringen op aan een eerdere fi nale-tweekamp. In Reykja vik speelde Bobby Fischer tegen Boris Spassky ook op een speciaal overgevlogen zetel. Toen de Rus de neder laag vrijwel niet meer kon ontlopen, diende hij een pro test in tegen deze volgens hem onreglementaire daad. De stoel zou 'hypnotische krachten' bevatten. Het pro test werd destijds terzijde gelegd. Overigens gaat Victor Kortsj- noi voort op het pad der psy chologische oorlogvoering. Nu moest de vice-president van de wereldschaakbond (Fide), Florencio Campoma- nes, het ontgelden. Op een diner ter ere van de twee spe lers beschuldigde de uitda ger de Philippijn ervan, dat de Fide wereldkampioen Karpov zou bevoordelen. De woordenstrijd liep zo hoog op, dat Campomanes het di ner verliet. Wereldrecord Opstapprijzen hoeckx, Petra Verhoeven, Meranda de Vink, Jolanda Voslers, Rieharda Wes- sendorp, Maijan v.d. Weij, Clazien Wij ling, Helene Baart, Anneke Brouwer, Joke Heurter, Joyce Kromhout, Moni que Nedermeyer, Marian Rensink, Marja v. Winkel. Janine Zandstra, Erica v.d. Zeeuw. Jolanda Roos, Annemiek Anholts, Annuska Herrera, José Zijlstra, Marijke v. Beelen, Willeke Boode, Ria Klijzing. Margareth Kortekaas. Gerrie Labots, Elsbeth v. Luttervelt, Trudy Geslaagde kandidaten Kinderverzor ging - Jeugdverzorging. Yvon Neyman, Annette Snatersen, Shirley v. Donge, Mariette v. Loenhoud, Aukelien Schouten. Karelien Bouw- Geslaagde kandidaten Interim Alge mene Schakelopleiding. Anja Bey, Aneke v.d. Hoek, Rosa Inen, Gina v.d. Kaay, Tineke Lambooy, Jen- neke Rietkerk, Elmy Scheltens, Patricia Trippenzee, Connie Verhoog. Danielle Zaalberg v.d. Meer. Thea de Zwart, Ellen Hartevelt. Petra v. Beek. Geslaagde kandidaten V.H.B.O. Rita v.d. Streek, Anne Marie Meerburg, Annelies Teeuwen, Bernadette Ten BroeK, Els Atema. Geslaagde kandidaten Bejaardenhcl- J.W. Boerc, A.M. den Boer-Slraathof, M. v. Oeveren-Raaphorst, J.K.A. Ró- GOTHENBURG - De Oostduitser Udo Beyer heeft gisteravond tij dens internationale wedstrijden in het Zweedse Gothenburg een nieuw wereldrecord kogelstoten opgesteld met een afstand van 22.15 meter. Het oude record stond op naam van de Rus Alek- sander Barysjnikov met 22 meter rond, een afstand die hij passeer de in Parijs op 10 juli 1976. De overige prestaties vielen bij de krachtsexplosie van het Oost- duitse atletiekfenomeen enigs zins tegen. Bij het polsstokhoog springen wipte de Pool Kozakie- wiczs over de 5.55 meter, waar mee hij dan Ripley duidelijk de baas bleef (5.20). Vooys-Blonk. G.C. v.d. Pol. M.B. Bak ker. M W. Devilee. E.M. Opdam-v. Hcug- ten. Y.L.M. Oudshoorn. M.J. Rip. S. Zu- ma-Makatini. M.J. Zwikker, M. Nauta, L. Ligtenberg-Hakkenberg, A.E.M. Randsdorp, C.A.M. Hcttinga. J.M.G. Hoogeveen, C.P.M. Olijerhoek, H.A.P.G. Meijners, J. Bcsemer. J.C. Lubbe. E. Se- tubun, M.J.A. Hoek, M.J. Noort, M.J. IJssel, T.C. Hoek. W.J. van de Noort. S.C.H. Segaar, E.M.J.A. Wolters, S.M. Koek. H.M.M. Berk. LEIDEN - Aan de Technische school aan de Haagweg in Leiden slaagden Mechanische techniek O. Klebe, A. Lammers, F A J. Boonk, D. v. Dorp, B v. Helden, M. Janssen, C. H. Karremans Elektrotechniek: M. Colpa, J. M. Koevoet, J. Onderwater, A. N. den Os, P. Schlagwein, P. Gijsman, P. Beij, R. R. B. Duindam, H. v. Duuren, G. Filippo, M. Filippo, P. S. L. v.d. Heide, R, P. Chr. Heuzen, P. J. M. Leune, P. 1. De KLM overweegt in navolging van Laker (Londen-New York) en Pan-Am (Amsterdam-Boston) te beginnen met opstapprijzen. Er zijn echter nogal wat ver schillen tussen Laker en Pan-Am enerzijds en de KLM anderzijds. Op de route naar Amerika is er vrijwel geen concurrentie van een ander vervoersmiddel (de boot is langzaam en duur), terwijl de concurrentie binnen Europa aanzienlijker is. Buiten een uit stekend wegennet is er de trein die snel is, overal komt, en voor jongeren (Interrail) niet duur is. Veelenturf, E. H. Zonneveld Fijnmechanische techniek: R. v.d. Mark, J. Soesbergen. M. v. Vliet, R. R. Berghuis, R. Scholten, A v d. Berg, G Ligtvoet, R. de Rooij, D. R. Sleijster Motorvoertuigentechniek: J. M. J. Vogelzang. J. M. Zwart, G G J. v. Bemmelen, G. Glasbergen, W. Helfen- steijn, M. C. Hoogendijk, Th. J. Klink, A. J. v. Munsteren, A. Vriend, R. E. v. Woerden Grafische techniek: R. R. Costeris, W N J Broekhof. H Cor- ba, R. v. Ingen, W. H. Klaverveld. A H. M. Kouwenberg. A. Kwestroo, H. P. M. J Pikey, D. v.d Plas, E M Pouw, A. P. Bouwtechniek (timmeren) A. Kamsteeg, H. Dijkman, J. de Graaf, R. Matters, M. Mulder, W. Mulder, F. W. Smit Bouwtechniek (schilderen): L. Fielemon, H. v. Leeuwen, R Visser Een tweede nadeel voor de KLM is de beschikbare capaciteit. Laker vliegt met de DC 10 en Pan-Am met de Boeing 707. De KLM zet daar tegenover de kleine Dc 9. Uitgaande van een normale be zettingsgraad betekent dit per vlucht een plaats voor 20-30 men- Wil de proef een succes worden dan dient er een lage prijs te komen. Dit heeft echter zeker binnen Eu ropa een benodigde capaciteit ten gevolg die niet aanwezig is. Gaat men uit van de aanwezige capaciteit dan wordt de prijs zo danig, dat deze niet langer inte ressant wordt voor die groep waarvoor hij is bedoeld. Het inzetten van grotere vliegtui gen op de korte Europese routes is een schijnoplossing omdat ze door de zeer korte vliegtijd one conomisch zijn. Het plan van de KLM is binnen Europa dan ook niet mogelijk. De KLM zal echter ook voorzichti ger zijn ten opzichte van hun vas te klanten (de zakenmensen), aangezien er bij deze groep van mensen een schrikreactie kan op treden die niet eenvoudig teniet kan worden gedaan. Er is maar èèn methode om met succes met opstapprijzen te wer ken, en dat is met grote vliegtui gen over lange afstanden te vlie gen naar landen die voor een gro te groep van mensen een onbe kend deel van de wereld zijn. Freddie Laker heeft dat met zijn "Skytrain" goed ingezien, en zijn succes is daarvan het bewij:;. Overigens bestaat het KLM-plan reeds voor een kleine groep van mensen, die er dan ook tegen zeer lage tarieven ook heftig van ge bruik maken. Dat zijn de KLM employees. Ing. J. Tolsma jr Titus Brandsmalaan 88 2321 CJ Leiden

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15