Gerben Karstens in ritfinale 'gestopt' door motorrijders Talrijke uitnodigingen Oranje voor vriendschappelijke duels Tourcijfers Lévitan: 'Kuiper is mijn favoriet voor zege m Tweede zege voor Maertens VRIJDAG 7 JULI 1978 Peter Post. BORDEAUX - Terwijl de internationale pers zich meer dan ooit verdringt rond de renners van de ploeg van Post en de Franse bladen unaniem bij voortdu ring lovende zinnen wijden aan het optreden van de ze equipe, damt ploegleider Peter Post zelf gedeci deerd het gejuich in. Vier eerste plaatsen en zes da gen gele trui in de eerste week van de Tour de France, konden hem niet uit zijn evenwicht halen. „Natuurlijk", zegt Post, „ben ik dik tevreden. Wat we binnenhaal den, nemen ze ons niet meer af. De spanning om uitslagen te maken is weg en die rust betekent voor een coureur verschrikke- j lijk veel. Maar ik sta er echt niet bij te springen. Wie weet is het volgende week huilen...". De algemene lof over het optreden van Post en zijn i eerste deel van deze ronde, wordt aangevoerd door de Tourdirec tie. „Wat die ploeg hier de afgelopen dagen liet zien, was fantas tisch", aldus een enthousiaste Félix Lévitan„Ik vind het de beste ploeg, met Kuiper als grootste kanshebber voor de eindoverwin ning. Hij is overigens al van voor de start in Leiden mijn persoon lijke favoriet. Na alles wat ik deze week zag, word ik er steeds meer van overtuigd dat hij er het beste voorstaat. Hij rijdt sterk en zelfverzekerd en hij beschikt over de beste helpers. Voor mij is de ploeg van Post de meest complete, die uitblinkt door uitzonderlijk moreel, dat ingegeven wordt door grote eenheid" Uiterste De goede onderlinge verhoudingen binnen de Raleigh-ploeg zijn al meer opgevallen. Meesterknecht José de Cauwer roept die kwali teit uit tot de belangrijkste verklaring voor het succes. „Wij hebben een eendracht", aldus de Belgische adjudant van Hennie Kuiper, „zoals die bij weinig of geen ploegen bestaat. Op papier zijn er misschien wel die even sterk genoemd mogen worden, maar die coureurs kunnen voor elkaar niet opbrengen wat wij doen. Die anderen gaan nooit zo tot het uiterste, dat is de hele kwestie. Bij ons komt dat door de verdienste van Post, die in de ploegbesprekingen het nut van de kameraadschap sterke nadruk geeft. Post is als ploegleider geweldig. Hem ontgaat geen enkel detail. Wanneer er binnen de ploeg eens wrijving dreigt, heeft hij dat meteen door en hij lost het tussen de renners op voor het een probleem kan wor den. Daar heeft hij een uitstekend gevoel voor" Peter Post zelf doet bij al deze loftuitingen uiterst bescheiden en voert het tactische koersaspect aan als een andere, uiterst belang rijke, factor. „Ik geloof dat de renners van de andere ploegen in de wedstrijden voor de Tour meer geleden hebben dan die van mij Zowel in de klassiekers als de etappe-koersen heb ik steeds op dracht gegeven niet het gewicht van de wedstrijd te dragen. En toch zaten er meestal renners van ons bij. De Ronde van Zwitser land is daar een sterk voorbeeld van geweest: tien dagen koers, wij steeds erbij en op de voorlaatste dag de trui pakken en houden. Dat is wezenlijk wat anders dan vanaf het begin alles geven om te winnen. In de klassiekers kregen ze van mij meer vrijheid dan anderen, die met z'n allen de hele dag hun kopman uit de wind moesten zetten. Daar ben ik nooit aan begonnen en volgens mi werpt dat nu z'n vruchten af' „Ook de afgelopen week is er door ons niet tot op de bodem gereden Hoe gek het ook klinkt: het kwam allemaal vanzelf. Raas in de trui, eruit en Thaler erin, eruit en Knetemann erin. Dat liep als een fluitje. Vergelijk het met een elftal dat lekker draait. Er moeten van alle kanten voorzetten komen en dan is er eentje die het werk afmaakt. Wie, dat doet er niks toe. Het doelpunt telt voor de hele ploeg. En zo hou ik het de renners ook voor" Met alle anderen kijkt ook Peter Post vol verwachting uit naar de tweede Tour de France-week, wanneer de grote favorieten elkaar gaan bekampen in de bergen. „Ik ben", antwoordt hij de ham vraag, „niet bang voor Hennie Kuiper. Die is gereed voor de cols Dat kan niet beter". En over de tegenstanders: „Het herstel van Lucien van Impe verraste me. Die jongen zag ik elke dag verbete ren en bovendien is gebleken dat hij in Joseph Bruyère een helper heeft die in geweldige conditie steekt. We zullen goed rekening moeten houden met dat stel" „Wat de anderen betreft: na de tijdrit weet ik meer. Aan de hand van de uitslag kan ik precies aflezen wie er straks in de cols goed gaat rijden en wat de ploegentactiek zal worden. Ik loop lang genoeg mee en ik heb inzicht voldoende om nu al zeker te kunnen stellen dat ik me daarin niet ga vergissen. Het zal voor de buitenwereld alleen nooit te controleren zijn, omdat ik het helemaal voor mezelf houd. Ook met de renners praat ik daar niet over. Die maak ik niet wijzer dan ze zijn, want als ik het wel doe, haal ik ze uit hun eigen gedachtenwereldje over de tactiek en dat is stom" „Elke renner heeft naar deze Tourtoegeleefd. Hij weet voor zichzelf- daar is hij al tijden mee bezig - hoe hij moet rijden om succes te hebben. Hij staat helemaal achter dat plan. Daarom kan ik hem pas op het allerlaatste moment mijn visie en tactiek opdringen. Pal voor de koers, of in de wedstrijd. In elk geval op een moment dat hij er niet veel meer over kan nadenken. Zodoende zal ik zelfs tegen Hennie Kuiper na de tijdrit niet tot in details zeggen wat mijn conclusies zijn" PETER HEERKENS De uitslag van de zevende etappe, van Poitiers naar Bordeaux 242 km, is: 1. Freddy Maertens (Bel) 242 km in 7 uur, 1 min. en 7 see., 2. Jacques Esclas- san (Fra) z.t., 3. Walter Planckaert (Bel) z.t., 4. Klaus-Peter Thaler (Wdl) z.t., 5. Jean-Fran^ois Pescheux (Fra) z.t., 6. Jacques Bossis (Fra) z.t., 7. Charles Rouxel (Fra) 7.01.08, 8. Yvon Bertin (Fra) z.t., 9. André Mollet (Fra) z.t., 10. Barry Hoban (GB) z.t., 11. Durel (Fra) z.t., 12. Teilinck (Bel) z.t., 13. Suarez Cuevas (Spa) z.t., 14. Wescmael (Bel) z.t., 16. Knetemann (Ned) z.t., 17. Karstens (Ned) z.t., 18. Le Guilloux (Fra) z.t., (Fra) op 4.47, 25. Hinault (Fra) op 4.47, 36. Raas (Ned) op 5.26, 44. Karstens (Ned) op 5.27,61. Van den Hoek (Ned) op 5.44, 62. Den Hertog (Ned) op 5.44, 71. Wellens (Bel) op 6.60, 106. en laatste- Fernandez Ovies (Spa) op 35.18. 1. Gerrie Knetemann (Ned) 36.35.42, 2. Klaus-Peter Thaler (Wdl) op 22 sec., 3. Joseph Bruyère op 41 sec., 4. Jacques Bossis (Fra) op 1.21, 5. René Bittinger (Fra) op 1.41, 6. Maurice le Guilloux (Fra) op 1.45, 7. Regis Ovion (Fra) op 2.28, 8. Jean-Pierre Danguillaume (Fra) op 2.38, 9. Hennie Kuiper (Ned) op 3.27, 10. Henk Lubberding (Ned) op 3.27, 11. Wesemael (Bel) op 3.27, 12. De Cauwer (Bel) op 3.37, 13. Sherwen (GB) op 3.37, 14. Dillen (Bel) op 4.07,15. Nilsson (Zwe) op 4.16, 16. Van Impe (Bel) op 4.23, 17. Mollet (Fra) op 4.26, 18. Zoetemelk (Ned) op 4.26,19. Seznec (Fra) op 4.26,20. Loos (Bel) op 4.29,21. Kelly (Ier) op 4.40, 22. Janssens (Bel) op 4.46, 23. De Schoenmaecker (Bel) op 4.46,24. Bertin Puntenklassement BORDEAUX - Zonder etappezege was er toch winst voor Knetemann. De gele rijder uit het eskadron van Peter Post telde namelijk een seconde voorsprong bij het passe ren van de tijdopnameapparatuur die geposteerd was op het aankomstcircuit waar op het einde van de zevende touretappe alleen nog gestreden moest worden voor de dagprijzen. Onder het motto: „Wie het kleine niet eert, is het grote niet weerd" had Knetemann zijn heil gezocht in een demarrage. Rouxel, een knecht van Zoetemelk, was „de Kneet" achterna gesprongen. Ook hij kreeg een seconde tijd- vergoeding. Verder niets, want nog voordat de eindstreep be reikt werd (met nog twee rondjes voor de boeg) stortte het vrijwel voltallige peloton zich op de de- marranten. „En dat vond ik echt jammer", zei Knetemann. „Ik had het eigenlijk meer op de etappezege dan op de tijdwinst gemunt" Freddy Maertens kwam uit het massale sprintgevecht als win naar te voorschijn. Hij was zelfs zo sterk dat hij reeds vele meters voor de finish zijn armen jui chend omhoog kon steken Ploegleider Fred de Bruyne ver tolkte in eerste instantie de vreugde over dit nieuwe sprint succes. „Wij zijn nederig naar de Tour gekomen, maar we hebben DIEP IN HET ZUIDEN 8juli_9e eh_233 km 9JULI RUSTDAf nu toch reeds drie achtereenvol gende dagen de etappezege kun nen opeisen", aldus De Bruyne „De overwinning van Maertens in de vijfde etappe, het succes van Kelly in de zesde rit en de zege van Maertens hier in Bor deaux zijn niettemin prestaties om blij over te zijn. Behalve de ploeg van Peter Post heeft geen team tot dusver zoveel winst kunnen behalen" Freddy Maertens legde overigens niet alleen door kracht en sprint kwaliteiten op zijn tweede ritzege beslag. Hij dankte het succes ook aan tactische wapens. In de slot fase, toen het peloton als een sneltrein naar Bordeaux raasde, was niet, zoals in het verleden meestal gebeurde. Mare De- meyer op kop van de lange sliert te vinden, wel Michél Pollentier „Ik vond het beter dat Demeyer zich met de bewaking van Raas en Karstens bezighield", aldus de winnaar. „Met die mannen van Peter Post is het altijd uitkijken geblazen. Ze hebben me twee jaar geleden op ditzelfde aankomst circuit geflikt. Raas trok me toen aan de trui en Karstens demar reerde" Gerben Karstens probeerde ook dit keer via een demarrage de tradi tie dat een Nederlander wint. in Bordeaux te herstellen. Demeyer deed echter wat Maertens van hem verwachtte. Hij aarzelde geen moment. Als een razende Roeland sprong hij achter Kar stens aan. Nog voor het ingaan van de laatste bocht konden „de Karst" en de Nederlandse kolo nie aan de eindstreep de illusies opbergen. „Toch had ik het ge haald", luidde de verklaring van Karstens. „Ik had echter de pech dat een motorrijder mij de weg versperde. Ik snap niet dat ze die mannen in de laatste kilometer nog zo dicht bij de renners laten De motorrijder riep nog: allee, kom op. Hij deed alsof hij me wil Mare Demeyer "staat op zijn hoofd" De Belg, die later in de finale Karstens nog zou achterhaleni bij een valpartij de laten passeren, maar in wer kelijkheid hinderde hij me. De weg was geblokkeerd" „Ik deed nog mijn uiterste best, maar zonder resultaat. De hulp die ik van Jan Raas had gekregen (hij liet, zoals dat in rennersjar gon heet. een gat vallen) was te vergeefs". De woorden van Ger ben Karstens werden uitgespro ken op een toon van verontwaar diging. Nuchter beschouwd was de uitleg van de Nederlandse tourveteraan (36) niets anders dan een excuus voor zijn misluk te greep naar de hoofdprijs. Hem kwam desondanks de eer toe voor zijn alles-of-niets-poging. Karstens verborg zijn „woede" over het achterwege blijven van de dagprijs trouwens snel. Zijn woorden: „Ik dacht, spring maar Ze zitten misschien lang genoeg naar elkaar te kijken om daarvan te profiteren", gaven uiteindelijk alles weer. Inclusief het einde van een illusie. Lang voordat Karstens tevergeefs had geprobeerd om de etappeze ge te behalen, was een aantal val partijen de voornaamste reden tot gesprekstof tijdens deze ze vende touretappe geweest. Bij de diverse tuimelingen waren im mers niet uitsluitend waterdra gers betrokken. Bernard Thève- net en Mare Demeyer smakten in de eerste bevoorradingspost, na 124 kilometer in Chateauneuf- sur-Charente, tegen het wegdek. Oorzaak van die val was een on voorzichtige verzorger bij het aanreiken van de etenszakjes. Zowel Demeyer als Thèvenet werden met behulp van respec tievelijk vier en vijf ploegmak- kers snel teruggebracht in het peloton. Nieuwe opschudding was er na 145 kilometer, toen Bernard Hinault tot de slachtoffers van een val be hoorde. Het jonge Franse idool uit Iffiniac, een dorpje in Bretag- ne, hield aan deze tuimeling en kele verwondingen aan elleboog en knie over. Nog voordat de dok ter bij hem was, ontfermden acht teamgenoten zich echter over Hinault. Zij sleurden hun kop man in een ommezien terug naar de hoofdmacht. Nog tijdens deze jacht was de derde valpartij een feit. Dit keer behoorden onder andere Bruyère, Thaler en de Zweedse ploegmakker van Joop Zoetemelk, de ex-winnaar van de Tour de l'Avenir Svan-Ake Nils son, tot de slachtoffers. Ook zij konden aan de zijde van ploeg- makkers de verloren stelling weer innemen. Wat overbleef was een aantal minder ernstige ver wondingen. WIEL VERHEESEN 1. ploeg Hinault Hinault 35.05.39 (38 pl), 2. Post z.t. (114), 3. Zoetemelk 35.05.40 (73), 5. Thevenet z.t. (83), 5. Maertens z.t. 1. Post 201.34.47, 2. Van Impe 201.38.46, 3. Zoetemelk 201.59.29, 4. Hinault 202.04.29, 5. Maertens 202.09.07. ZEIST - Het tweede vice-wereld- kampioenschap in successie heeft tot een groot aantal uitno digingen uit het buitenland ge leid om interlandvoetbal te ko men spelen. Ook al omdat het sectiebestuur betaald voetbal sinds Argentinië pas een keer bij elkaar is geweest, is de KNVB er op dit moment nog niet uit op welke invitaties al dan niet zal worden ingegaan. Wel werd inmiddels overeenstem ming bereikt met de Italiaanse voetbalbond voor een interland in het carnavalsweekeind 25-26 februari 1979, welk duel op een nog nader overeen te komen plaats in Nederland gespeeld zal worden De vriendschappelijke interland geldt als voorbereiding op het kwalificatieduel van de eindron de van de Europese kampioen schappen, Nederland-Zwitser land, op 28 maart. Een andere uitnodiging werd al doorge speeld naar het amateurvoetbal, dat onmiddellijk spijkers met koppen sloeg.Van 18 tot 23 de cember trekt het Nederlands amateurelftal derhalve genodigd om op 28 november in het Wembley-stadion een vriendschappelijke wedstrijd te sDelen. De voorzitter van de Ar gentijnse voetbalbond, Alfredo Cantillo, verklaarde echter dat de uitnodigingen voor vriend schappelijke wedstrijden mo menteel binnenstromen. "We vinden het, zelfs als wereld kampioen, een eer om op Wembley te spelen, maar we moeten eerst alle verzoeken naast elkaar leggen", zo zei Cantillo. "Mocht het mogelijk zijn dan gaan we naar Londen. Ik sta er echter niet voor in dat we met de zelfde spelers kunnen komen. Na afloop van een wereldkampioen schap loopt een team leeg" De leiding van New York Cos- mos, de club van Franz Becken- bauer en clubkampioen van de Verenigde Staten, heeft gisteren de officiële verklaring uitgege ven, dat Johan Cruijff aan het einde van deze maand een con tract bij Cosmos zal onderteke nen. De onderhandelingen zou den in een vergevorderd stadium verkeren, maar kunnen op dit moment nog geen definitief ka rakter krijgen omdat Cruijff tot 30 juli onder contract staat bij Barcelona, aldus een woordvoer der van New York Cosmos. Claudio Coutinho, de trainer van de Braziliaanse voetbalploeg heeft van de FIFA een berisping gekregen. Volgens de voorzitter van de FIFA, de Braziliaan Ha- velange heeft Coutinho deze be risping te wijten aan het feit dat hij zich gedurende de finales van het wereldkampioenschap voet bal in Argentinië negatief heeft uitgelaten over de organisatie. Met name had Coutinho kritiek op de volgens hem bevoorrechte po sitie van gastland Argentinië. Coutinho zei in Argentinië: "Het is niet juist dat Argentinië niet gelijktijdig met ons de halve fi nale (tegen Peru) speelt. Ik vind dit een grote nalatigheid van de organisatie". Havelange: "Na deze wedstrijd heeft Coutinho ook gezegd dat hij twijfelde aan de inzet van Peru. Twee beschuldigingen die om een rechtzetting vragen. Ik vind het jammer dat zoiets een land genoot van mij moet overkomen. Op de organisatie en het speel plan viel niets aan te merken" 1. Maertens (Bel) 130 punten, 2. Esclas- san (Fra) 105, 3. Bossis (Fra) 98, 4. Planckaert (Bel) 82,5. Pescheux (Fra) en Thaler (Wdl) 65, 7. Bertin (Fra) 57, 8. Kelly (Ier) en Raas (Ned) 38, 10. Kar stens (Ned) 37.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13