Afredesplan van Egypte komt Israël tegemoet op vakantie in snel wezen! T 5ÜUf~eadeau] uw nieuwe Alfa Romeo? uwAifa bij HAM Israël: "Egyptisch plan geen echt vredesplan NAAST HET NIEUWS Veranderingen in Rhodesiëop komst jEEfflZ233223BB Bisschop Abel Moezorewa: DONDERDAG 6 JULI 107! PAGINA 9 SALISBURY (GPD) - Er zijn in Rhodesië dramatische verande ringen te verwachten, aldus Abel Moezorewa, die deze maand voorzitter is van de uitvoerende raad van de regering in Salisbury. Felle kritiek leverde hij zijn riva len Joshua Nkomo en Robert Moegabe, beiden leiders van het Patriottisch Front. "Het front is een fabel, die in werkelijkheid niet meer bestaat. Nkomo en Moegabe zijn niet bereid om met elkaar te spreken", aldus Moezo- Moezorewa brengt op het ogenblik een bezoek aan Zuid-Afrika. Zijn reis valt samen met de vlucht uit Mozambique van vijftien TOP FIGUREN van het Centrale Co mité van Robert Moegabes "ZA- NU-organisatie (Zimbabwe Afri can National Union) naar Swazi land. Sithole en bisschop Moezo rewa hebben blijkbaar contact met deze "dissidenten", die nog niet hebben beslist of zij politiek asiel zullen vragen in Engeland of in Rhodesië. Tot de vijftien vluchtelingen beho ren een der militaire bevelheb bers van Zanla (bevrijdingsle ger), generaal Joseph Chimuren- ga, Henry Hamidziripi en Rugaro Gumbo. Deze mannen werden in april van dit jaar gearresteerd toen Robert Moegabe zelf met dr. David Owen en Andrew Young gesprekken in Malta voerde. Zij werden in Frelimo-gevangenis- sen in Mozambique vastgehou den. De Rand Daily Mail, die gisteren het nieuws over de ontsnapping groot op de voorpagina bracht, suggereert dat hier wellicht spra ke zou kunnen zijn van een sa menwerking tussen hoogge plaatste persoonlijkheden van Frelimo en Zuidafrikaanse in stanties. De secretaris van pas toor Sithole, Noel Mukono, be zocht inmiddels de dissidenten in Swaziland en heeft blijkbaar moeite gedaan om ze te overtui gen om naar de conferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) te reizen, die vol gende week in de Soedanese hoofdstad Khartoem begint. Op zijn persconferentie was bis schop Moezorewa niet bereid om nader op de ontsnapping uit Mo zambique in te gaan. Hij was ech ter blijkbaar zeer verheugd over de gebeurtenis en zei, dat hij wenst dat alle mensen van Zim babwe naar hun land terugkeren. "Wij zullen deze mensen verwel komen", zei hij, "want in ons land is actie, daar zijn de mensen, daar gebeurt iets". Hij ontkende dat hij plannen had om een nieuwe alliantie met Robert Moegabe te sluiten. Hij zei opnieuw dat ook Moegabe welkom was om naar Rhodesië terug te keren en bin nen het kader van de overeen komsten van Salisbury aan de overgave van de macht mee te werken. Moezorewa zei dat de blanke Rho- desische leider Ian Smith nog weliswaar de titel van minister president heeft, maar feitelijk niet meer de controle over het land. "De macht wordt nu al uit geoefend door de uitvoerende raad en ook de Rhodesische strijdkrachten staan onder con trole van deze raad". (Leden van de uitvoernde raad zijn bisschop Moezorewa, Sithole, hoofdman Chirau en Ian Smith). De verklaring van Joshua Nkomo, dat de strijdkrachten van het Pa triottisch Front reeds 95 procent van het land onder controle heb ben, noemde Moezorewa volko men onzin en belachelijk. "Hier is de wens de vader van de gedach te", zei de bisschop, "en ook de dreiging dat hij zal komen met Cubanen is niets anders dan ge praat. Ook de Cubanen zijn niets anders dan normale mensen, en mochten zij komen dan zullen zij tegenover een leger staan dat be staat uit blanken, kleurlingen, zwarten en Aziaten en dat de nieuw gekozen regering op een meedogenloze manier zal verde digen. Als ik in de plaats van Nkomo stond", zei de bisschop, "dan zou ik terugkeren en mij op gelijke voet naar deze interne re geling schikken. Dat zou het bes te zijn wat hij kan doen". Bisschop Moezorewa maakte be kend dat een delegatie onder lei ding van Sithole naar Khartoem zal reizen om daar voor de OAE te spreken: "en zal aan de integere politiek van deze organisatie moeten twijfelen, wanneer zij de delegatie niet de toestemming zou geven om te spreken". Hij zei dat de samenwerking tussen hem en Ian Smith en ook tussen hem en generaal Walls, de opperbe velhebber van de Rhodesische strijdkrachten, bijzonder goed is en dat - in tegenstelling tot be paalde berichten - de Rhodesiërs de laatste weken geen aanvallen op Mozambiquaans grondgebied hebben gedaan. GORILLA'S TEKORT De Amerikaanse dienst die belast is met de bewaking van president Carter en andere hoogwaardigheidsbekleders en hun familie, kampt met een acuut tekort aan personeel. Naar het hoofd van de dienst Stuart Knight, gisteren verklaarde vreest de dienst dat het staatshoofd niet langer voldoende kan worden beschermd. Behalve Carter en diens plaatsvervanger, vice-president Walter Mondale, en hun familieleden moeten de agenten van deze spe ciale geheime dienst ook buitenlandse staatshoofden en rege ringsleiders beschermen. UIT HET JAAR NUL Nigel Gent volgde het advies van een vriend op om door toepassing van de methode uit het stenen tijdperk, zijn vriendin weer aan zich te binden. Het kostte hem gisteren een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee jaar en een boete van 175 pond sterling wegens vrijheidsberoving. Het advies van Gents vriend was geweest "haar het huis uit te slepen naar je flat toe, haar een pak slaag te geven op haar billen en haar een week in bed te houden. Je zal zien dat ze dan bij draait." Dus begaf Gent zich ongenood naar het huis van zijn ex-verloofde, Philippa Dancey, bedreigde haar met een mes en dwank haar plaats te nemen in zijn sportauto. "Van zijn kant was het gedoe uit het stenen tijdperk" zei Gents verdediger Guy Boney. "Niet het gedrag van de grote romantici uit de geschiedenis, maar hij beseft dat nu." BEIROET (GPD) - Het nieuwe Egyptische vre desplan is gisteren officiel bekendgemaakt. Tien da gen geleden was de kern van het plan - tijdelijke overdracht van de weste lijke Jordaanoever aan Jordanië en van de Gaza- strook aan Egypte, in plaats van een Palestijnse gemeenschap direct - door Israël in feite al verwor pen. Maar een snibbige opmerking van de Ameri kaanse president Carter hierover deed de Israëli's snel terugkrabbelen tot de constatering dat er nog geen officieel. Egyptisch plan was en jdat het daar door ook moeilijk verwor pen kon worden. Het plan zelf voorziet in Israëlische terugtrekking onder VN-toezicht uit door Israël sinds 1967 bezette Arabische gebieden, de westelij ke Jordaanoever en oost-Jeru- zalem en de Gazastrook, die voor een overgangsperiode van vijf jaar tijdelijk onder respectieve lijk Jordaans en Egyptisch gezag komen te staan. Na vijfjaar zullen de 1.300.000 Palestijnen in deze gebieden de gelegenheid krijgen hun eigen politieke toekomst te bepalen, en tegen die tijd moeten de joodse vestigingen in deze ge bieden zijn ontmanteld. Geza menlijk overleg tussen de Pale stijen, Israel, Egypte, Jordanië en de VN zal de details van het over- gangsgezag, het tijdschema van de Israëlische militaire terug trekking en de veiligheidsaf spraken voor alle betrokken par tijen moeten vastleggen. Het plan roept op tot een rechtvaardige oplossing van het Palestijnse probleem, in al zijn humanitaire en politieke aspec ten, waarbij de wettige rechten van de Palestijnen in aanmerking moeten worden genomen, even als de wettige veiligheidsbehoef te van alle partijen. Tenslotte dienen alle belangrijke VN-be- sluiten ten aanzien van de Pale stijnen ten uitvoer te worden ge legd. Tot zover het Egyptische plan. De Egyptische voorstellen zijn een verfijnde lezing van het aanvan kelijke vredesverbod van presi dent Sadat, zoals hij dat op zijn historische missie naar Jeruza lem in november 1977 aan Israël presenteerde: Israëls erkenning en aanvaarding door alle Arabi sche landen in ruil voor Israëli sche terugtrekking tot de gren zen van 1967 en het stichten van een Palestijnse ministaat. Zoals bekend heeft Israël dit idee ver worpen en daar een eigen vre desplan tegenovergesteld; Pale stijns zelfbestuur in de westelijke Jordaanoever en Gaza, eeuwig durende Israëlische militaire preventie daar en een "open soevereiniteit van deze gebieden Het was niet van Israël, ook niet van Jordanië en helemaal niet van de Palestijnen. Na wat bezoeken aan Egypte van de Israëlische minister Weizman bleek dat het vredesoverleg muurvast zat. Amerikaanse druk, vooral op Israël - dat algemeen verantwoordelijk werd gesteld voor het vastlopen van het over leg - heeft de Israëlische positie nauwelijks doen veranderen. Re cente Amerikaanse "ophelde- ringsvragen" over de politieke toekomst van land en bevolking wat betreft de westelijke Jor daanoever en de Gazastrook zijn door Israël halfslachtig beant woord. Concessie Egypte van zijn kant daarentegen heeft kleine maar wezenlijke ver anderingen aangebracht in zijn voorstellen. Sadats nieuwe plan gaat niet meer uit van onmiddel lijke Israëlische terugtrekking, maar men spreekt over een tijd schema, een gefaseerde ontwik keling dus. Vervolgens kan over veiligheidsafspraken onderhan deld worden voordat Israël terug trekt, een belangrijke concessie want nog geen twee weken gele den zei Sadat dat er pas over vei ligheid gesproken kan worden nadat Israël militair was terugge trokken en de gebieden zouden zijn overgedragen aan Egypte en Jordanië. Dit is de kern van de zaak: Sadat wil Israël heel ver tegemoet komen wat de veiligheidsaspecten be treft, zonder het principe van Palestijns zlefbeschikkingsrecht op te geven. Vandaar de over gangsperiode waarin soevereine staten zoals Egypte en Jordanië het gezag uitoefenen en de Pale stijnen hun goede bedoelingen kunnen tonen. Het uur van de waarheid komt op 17 juli wanneer Mosje Dajan, zijn Egyptische collega Ibrahim Ka- mel en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance in Londen bij elkaar ko men. Wanneer Israël dan geen soepelheid toont, zal het weder om de veroordeling van heel de wereld op de hals halen een vrede in het Midden-Oosten in de weg te staan. WASHINGTON - Een groep demonstranten verbrandt een Syrische vlag v protesteerden daarmee legen de Syrische inmenging in Libanon. In Beiroi STAATSHOOFD VAN GHANA VERVANGEN ACCRA, GHANA (Reuter) - het persbureau van Ghana heeft be kendgemaakt dat het Ghanese staatshoofd, generaal Ignatius Acheampong, gisteren is afge treden en is opgevolgd door lui tenant-generaal Fred Akuffo, chef van de defensiestaf en Acheampongs plaatsvervanger in de regerende militaire raad van zes leden. Volgens het persbureau, dat een bekendmaking van de krijgs macht verspreidde, is de 46-jarige Acheampong, die zes jaar gele den bij een staatsgreep die zon der bloedvergieten was verlopen aan de macht was gekomen, met onmiddellijke ingang met mili tair pensioen gegaan. In de bekendmaking werd geen re den opgegeven voor Acheam pongs vertrek. Hij had het wel gedaan, zo heette het, om 's lands eenheid en rust te verzekeren. Volgens het persbureau was Ghana door generaal Acheampongs ver trek, met stomheid geslagen en was Ghana's grens met Togo "af gegrendeld" Generaal Acheampong heeft een aantal pogingen om hem te ver drijven als leider van Ghana overleefd. (Van onze correspondent) JERUZALEM (GPD)-Israel ziet in het Egyptische vredesvoorstel geen belemmering om de vre desonderhandelingen tussen Egypte en Israël te hervatten. Tol die conclusie is minister van bui tenlandse zaken D^an gisteren gekomen nadat hij van de Ame rikaanse ambassadeur Lewis het Egyptische vredesvoorstel had ontvangen, Dajan kreeg een papier waar boven staat: „Voorstel tot het ontrui men van de Westoever en de Ga zastrook, en veiligheidsvoorzie ningen". Volgens Israëlische zegslieden geen echt vredesplan, te meer niet omdat het uitslui tend over de Westoever en de Ga zastrook gaat, maar niet over de Sinal en niet in details treedt over de veiligheidsarrangemen ten. De inhoud van het vredesplan wordt in Jeruzalem extreem ge noemd: ontruiming van alle be zette gebieden, inclusief Ara bisch Jeruzalem, maar er is geen sprake van voorwaarden vooraf, dat wil zeggen de eis dat Israël de bezette gebieden moet ontrui men voordat over vrede gespro ken kan worden. Zondag zal de Israëlische regering formeel beslissen om minister van buitenlandse zaken Dajan naar Londen te sturen. Op de agenda zullen daar dan een Egyp tisch en een Israëlisch vredes plan staan, die zover uit elkaar staan dat zij volstrekt onover brugbaar lijken. Israël is van plan in Londen nader in te gaan op een bilateraal ak koord met Egypte. Aan de andere kunt wordt niet verwacht dat de Israëlische regering het Egypti sche voorstel geheel van de hand zal wijzen. Premier Begin heeft steeds verklaard dat over alles onderhandeld kan worden, en die belofte zal Israël nakomen. Met dat al zou een totale afwijzing van het Egyptische vredesplan, hoe negatief er in Jeruzalem ook over gedacht wordt, een slechte in druk maken op de publieke opi nie in Amerika, waarvan Israël zo afhankelijk is. Terug op aarde MOSKOU (Reuter/UPI/DPA) - Het Russische ruimteschip Sojoez-30 is gisteren met de Rus Pjotr Klimoek en de Pool Miroslaw Hermaszewski in de Sovjet-Unie teruggekeerd. Naar het persbureau Tass meedeelde, maakte de Sojoez waarmee de twee kosmonau ten op 27 juni van de aarde waren vertrokken, een zachte landing in het voorgenomen doelgebied op 300 km ten westen van de stad Tselino- grad in de republiek Kazach- stan. Snel wezen! Want u kunt nu nog uitzoeken m onze showrooms m Leiden en Sassenheim. Maar wie 't eerst komt, het eerst rijdt. Als u vóór 16 juli bij ons uw nieuwe Alfa koopt, krijgt u - moo meegenomen voor uw vakantie - aan reischeques Bij alle banken in het buitenland voor contant geld in te wisselen a*/* nieuwe Giulietta .«A l. 3 oil. 6 er,*tcnt) nieuwe Giulietta 1,3 of 1 6 al vanaf 18.890 1. BTW jijC Alfasud Sup 14.990 inol Alfasud al 13.490 Had ut nóg beter gewild? garantie ongeacht het aantal en 2 jaar garantie op de motor 100.000 km Leiden: Vondellaan 45 tel. 071 - 76 93 03* Sassenheim: Hoofdstraat 81, tel. 02522 -1 91 24*

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9