Leiden krijgt minder van rijk dan gevraagd de zon' "De eerste hindernis voor Ahmed is genomen Actie steunt niet de mondigheid van patiënt Sïii A Mierennest Vakantiegangers geven VVV- en ANWB-in format? ices veel werk Leidse raad in half uur door agenda DONDERDAG 6 .JULI 1978 Staatssecretaris Koning kondigt aan bij bezoek: ril» e (links) licht staatssecretaris Koning rechts) e ver de restauratie van de Hooglandse Kerk LEIDEN - Het zomerprogram- ma van clubhuis 't Mierennest biedt een scala van activitei ten, die zowel voor de jeugd als voor volwassenen in de wijk zijn bestemd. In sommige gevallen is er sprake van ge zamenlijke activiteiten met clubhuis Westerkwartier. Het programma loopt van 3 juli tot en met 25 augustus. Tot de bouwvakvakantie loopt het normale programma zo goed en zo kwaad als dat mogelijk is door. Een aantal activitei ten is inmiddels al wel stopge zet in verband met vakanties van teamleden. Ook in het vakatieprogramma is een aantal vaste punten in gelast. Zo is er elke dag llsl80crèche tijdens de eerste twee weken van juli, telkens van negen tot twaalf uur, en daarna op de woensdagen 19 en 26 juli en 2(9,16 en 23 au gustus. Buurtbewoners kunnen naar het 'Praathuis' komen voor het maken van zomaar-een praatje op 11 en 12 juli van negen tot tien uur 's morgens en op 7,10 en 14 juli van half twee tot vier uur. Kinderen in de leeftijd van zes tot tien jaar zijn er welkom op 7 en 14 juli van vier tot vijf uur. Voor bejaarden is er tijdens de vakantiemaanden soos op de donderdagen 13en 20 juli en 10,17 en 24 augustus, telkens van half twee tot half vijf. Kleuters kunnen in het club huis terecht op de maandagen 3 en 10 juli, van viet tot vijf uur. Kinderen in de leeftijd van zes tot twaalf jaar komen aan bod op dinsdag 4 juli voor een zeeroversspeurtocht door de Transvaalbuurt vanaf twee uur. Dezelfde leeftijdsca tegorie kan op woensdag 12 juli in en om clubhu is Wester kwartier (Ten Katestraat 1 Oa) meedoen aan de Oudhol landse spelendag. Om kwart voor twee is het vertrek naar Westerkwartier vanaf 't Mie rennest. 'Tienersoos' is er op donderdag 13 juli, van acht tot elf uur 's avonds. Tijdens de bouwvakantie ziet het programma er totaal an ders uit. Het accent ligt in die periode op de dagjes-uit. Dat begint op 17 juli met Artis vertrek om tien uur); gevolgd door een tocht naar het Lin- naeushof (27 juli), speeltuin Drievliet (31 julivertrek om half twee); het Flevohof(8 au gustus, vertrek om 9 uur) Duinrell (15 augustus). De Elf De komende weken publiceren wij de vakantie-activiteiten van de Leidse club- en buurthuizen. De meeste van die activiteiten zijn in tegenstelling tot de rest van het jaar, gericht op jeugd- en jongerenwerk. Alleen het Bree- huvs (Breestraat 19) en het Vrije tijdscentrum gaan de komende vakantiemaand(en) dicht. Eind augustus gaan ze weer beginnen met nieuwe programma's. Provinciën, een sprookjestuin (22 augustus) en Pan Bos (23 augustus, vertrek om twee uur). Bejaarden hebben hun uitgaansdag op 27 juli. De tocht voert via een haring in leg gerij naar de dolfijnen in Zandvoort. In het clubhuis zelf is er 'open huis' waar kinderen, on geacht de leeftijd, welkom zijn, telkens van tien uur tot half twaalf op 18,21.24,25,28 juli en 1 4, 7,14 en 21 augus tus. Het programma heeft nog was 'losse' onderdelenZo is er op dinsdag 18 juli een avond voor bewoners van de Trans vaalbuurt plus het Haagweg- kwartier, vanaf zes uur. De plaats van het feest is nog niet bekend. Een geluidswagen zal die plaats tzt omroepen. Een tweede feest voor volwasse nen heeft plaats op 25 juli in clubhuis Westerkwartier, ook vanaf zes uur. Een bonte mid dag wordt gehouden voor kinderen van zes tot twaalf jaar op 20 juli, vanaf twee uur. Film (voor volwassenen) wordt gedraaid op 1 augus tus, waarschijnlijk is dat 'Bonny en Clyde'. Een tweede bonte middag, maar nu bij Westerkwartier, heeft plaats op 28 juli vanaf twee uur. Fietstochten zijn er op 19 en 26 juli en 2 augustus, de start is telkens vanaf kwart voor elf bij het Mierennest. Klaver- jasavonden worden georga niseerd op de maandagen 7 en 14 augustus, vanaf 20 uur Nog twee uitjes: één voor kin deren van zes tot twaalf jaar, die voert naar Jeugdstad in de Ton Menken-hal op 9 au gustus (start om twee uur) en voor kinderen van dezelfde leeftijd op 16 augustus (start om twee uur) en voor kinderen van dezelfde leeftijd op 16 au gustus naar de Leidse Hout, waar de picknick wordt ge houden. Kleuters van vier tot zes jaar kunnen op 10 augus tus bij het Westerkwartier meedoen aan kringspelen om tien uur. Kleuters kunnen de 17e ook terecht bij speeltuin Westerkwartier ook al om tien uur, voor diverse spelen. Tenslotte de handenarbeid-bij- eenkomsten: voor meisjes van 9-12 jaar is op 10 juli en voor kinderen van vier tot zes jaar is er één op 24 augustus van tien uur tot half twaalf. 't Mierennest, Morsweg 59 LEIDEN - Leiden moet als financieel noodlijdende ge meente nog enkele maanden wachten op extra geld (aanvullende bijdrage) van het rijk. De hoogte van de bijdrage is nog niet bekend, maar in elk geval lager dan de gemeente zelf heeft gevraagd. Dit bleek gisteren bij het bezoek van staatssecretaris Koning van binnenlandse zaken. De staatsse cretaris bracht een speciaal be zoek aan Leiden om zich ter plaatse te oriënteren. Hij bekeek daarbij een aantal projecten, waarvoor Leiden geld heeft ge vraagd en projecten, die met geld van het rijk in uitvoering zijn. Als financieel noodlijdende ("arti kel 12") gemeente staat Leiden onder speciale controle. De staatssecretaris neemt daarbij een belangrijke positie in. Hij moet na adviezen beslissen hoe veel en voor welke projecten Lei den geld krijgt. Zijn beslissing wordt in september/oktober verwacht. Om toch grote werken te kunnen aanpakken, krijgt Leiden voor uitlopend op de aanvullende bij drage machtiging om uitgaven te LEIDEN - De Leidse advocaat mr Hamer heeft de staatssecretaris van justitie verzocht het besluit om de in Leiden woonachtige mevrouw Salma M. Ahmed geen verblijfsvergunning te verlenen te herzien. Zijn argumentatie komt er in het kort op neer, dat het de meest reële oplossing is als de vrouw hier kan blijven, omdat de meeste van haar kinderen zich hier hebben gevestigd of zelfs de Nederlandse nationaliteit heb ben. Na diverse omzwervingen (oor spronkelijk kwam ze uit Cam bodja vestigde de vrouw zich met een aantal van haar kinderen in 1976 in Leiden, In april van dit jaar kreeg ze van de minister van justitie bericht dat haar verzoek om een verblijfsvergunning was afgewezen. Voornaamste reden was dat ?e een uitkering van de Sociale Dienst krijgt, terwijl er volgens de minister ook geen menselijke redenen zijn waarom ze in ons land zou moeten blijven. Het gezinnetje raakte na dit bericht in grote paniek. Een aantal ken nissen, buren en anderen zette zich ervoor in. In deze, en in ten minste één landelijke krant ver schenen verhalen, die nog meer mensen attent maakten op de pe nibele situatie van het gezin. Via de Rechtswinkel werd mr. Ha mer, de advocaat, ingeschakeld Het lukte hem om met een uit voerige argumentatie een schor sende werking van de geweiger de verblijfsvergunning gedaan te krijgen tot een beslissing nomen over het verzoek om her ziening. Dat betekent dus dat mevrouw Ahmed in afwachting van de beslissing in elk geval in ons land mag blijven. Volgens mr. Hamer kan het wel zes a zeven maanden duren voor die beslissing valt. Hamer "De eer ste hindernis is genomen, we hebben nu gelukkig wat adem pauze. Maar er moet nog wel het nodige gebeuren, en dat zal ge noeg moeite kosten". Inmiddels wordt er verder gezocht naar huisvesting voor het gezin, dat nu in een gekraakte ruimte aan de Groenesteeg woont. "Dat kan niet anders dan tijdelijk zijn", aldus mr. Hamer. Ook wordt gezocht naar andere in komsten voor de vrouw, zodat het belangrijkste bezwaar van justitie - dat ze leeft op kosten van het rijk - wordt weggeno men. Daartoe is onder andere de Raad van Kerken aangezocht. Het gaat maar om een aantal jaren van overbrugging waarin een vaste toelage nodig is. tot de twee nu nog minderjarige kinderen voor zichzelf kunnen zorgen. ADVERTENTIE BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 doen. Van het lijstje dat de ge meente indiende heeft het rijk inmiddels toestemming verleend voor vernieuwing van de riole ring in de Rijndijkstraat (kosten 4 ton) en Drie Oktoberstraat (kos ten 9,5 ton). Wethouder Van Dam begeleidde de staatssecretaris gisteren op de fiets langs een groot aantal pro jecten waarvoor nog geen geld is gegeven. Een deel daarvan werd eerder afgekeurd. Tot die projec ten behoorden de omgeving (we genbeloop) bij molen De Valk, enkele bruggen over het Rapen burg en het Waaggebouw Daarnaast bekeek staatssecretaris Koning de Koornbeursbrug het Heerenlogement, Hooglandse Kerk en de Marktenroute, stuk voor stuk kapitale projecten waaraan het rijk belangrijke bij dragen verleent. Geen nieuws Na zijn bezoek zei de staatssecreta ris goed geïnformeerd te zijn Weliswaar kreeg hij geen echte nieuwe feiten te horen maar werd hij in de eerste plaats op de prak tische zaken gewezen. "Natuur lijk weet je al waarom het gaat, maar het is goed om de zaken nog eens zelf en in zijn samenhang te zien", aldus Koning. De staatssecretaris wilde uitdruk kelijk nog niets zeggen over de hoogte van de aanvullende bij drage. Wel kondigde hij aan dat deze lager is dan Leiden heeft ge vraagd. Behalve om normale re denen (de aanvragen van ge meente komen altijd hoger uit) heeft dit te maken met de bezui nigingsoperatie. De staatssecretaris rekende voor dat het gemeentefonds (de pot waaruit het rijk de gemeenten fi nanciert) in het kader van de om buigingsoperatie ruim 400 mil joen moet inleveren. Wethouder Van Dam had inmiddels zelf al uitgerekend dat Leiden - als de bezuiniging zo doorgaat - in 1981 drie a drieëneenhalf miljoen moet inleveren. HCG neemt deel van "Grof" over LEIDEN - De Hollandse construc- tiegroep (HCG) waar onder meer de NEM en de HCW toe behoren gaat de anker-en kettingafdeling van de failliete Grofsmederij overnemen. Een groot deel van het personeel van de Grofsmede rij dat op deze afdeling werkzaam was, treedt bij de HCG in dienst Eerder vonden Grofsmederij werknemers bij de HCG al ander werk. In totaal zullen enkele tien tallen mensen (waarschijnlijk een man of 25) die bij de Grofs mederij in dienst waren nu bij de HCG gaan werken, ge- De anker- en kettingafdeling van de ier- Grofsmederij zal worden ver huisd naar het HCG-terrein aan de Zoeterwoudseweg. De verhui zing zal volgens de directie bin nen twee maanden zijn afgerond. De anker afdeling van de Grofsme derij behaalde vorig jaar een om zet van zeven miljoen gulden. Dit was bijna de helft van de totale omzet van de Grofsmederij. De overneming door de HCG is mede tot stand gekomen door bemiddeling van de vakbonden. Wethouder Van Dam, staatssecretaris Koning en architect Van der Sterre bij het Heerenloge Lange rijen wachtenden: dat is op het ogenblik het ver trouwde beeld in het ANWB- kantoor op de Stationsweg in Leiden. Vandaag in Nieuws onder de zon' aandacht voor de plotse linge drukte die is ontstaan bij de VVV-en ANWB- kanto ren. Het slechte weer is hier natuurlijk de belangrijkste oorzaak van. Op bovenstaan de foto is goed te zien dat het niet alleen op het vliegveld van Boston wachten geblazen is, maar ook in het ANWB-kantoor aan de Sta tionsweg. Dat lange wachten bij de ANWB schijnt trouwens helemaal niet nodig te zijn "Een kwestie van op tijd je zaakjes regelen", volgens me vrouw Peereboom Voller van de ANWB. Vandaag dus een overstapje van Boston naar Leiden. Het erbarmelijk weer van de af gelopen dagen is er de oor zaak van dat het op de diverse VVV-kanloren in onze regio enorm druk is. Met dit weer in de tent, pension of hotelkamer blijven zitten is ook niet alles Van daar dat veel toeristen bij het VVV aankloppen om te vragen waar ze met dit weer het beste een kijkje kunnen gaan nemen zonder onmid- delijk onmiddellijk te spoelen vHet is op dit moment razend druk, je kunt spreken van een komen en gaan van toeristen Vooral Duitse, Amerikaanse en natuurlijk Nederlandse toeristen. De meeste belang stelling gaat uit naar de Leid se musea. Daarnaast is er ook veel interesse voor de Jeugd stad in de Menken-hal. De Leidse bevolking toont nu vanzelfsprekend erg veel be langstelling voor de biosco pen. Wij worden hier over spoeld met telefoontjes van mensen die precies willen we ten welke films er draaienAl met al kun je rustig stellen dat het op dit moment drukker is dan in andere jaren'Zo ver telt Carolien Nieuwenhof van het Leidse VVV-kantoor. Het VVV-kantoor is overigens niet het enige gebouw in Lei den waar het deze dagen vrijwel voortdurend 'spits uur' is. Ook het nieuwe ANWB-kantoor aan de Sta tionsweg wordt opeens over spoeld met vakantieklanten. Mensen die op het allerlaatste moment proberen met vakan tie richting zon te trekkendie op dit ogenblik trouwens in bijna heel Europa zoek is. De drukte bij de ANWB wordt eveneens veroorzaakt door dat veel mensen vlak voordat ze op vakantie gaan nog al lerlei zaken moeten regelen, zoals de internationale reis- en kredietbrief. Pe boom Voller, hoofd van het ANWB-kantoor in Leiden: "Ik geloof dat de mensen door de wereldkampioenschappen voetbal behoorlijk zijn afge leid en er nu achterkomen dat er nog een een heleboel zaken geregeld moeten worden. Normaal begint de drukke pe riode voor ons zo'n zes weken voor de bouwvak. Nu is het echter pas sinds kort echt druk, de mensen regelen alles kennelijk pas op het laatste 1 vroeger ment omdat ze denken dat die reis- en kredietbrief maar voor een beperkte periode gel dig is. Op de vraag welke landen bij de Nederlanders het meest in trek zijn als vakantieland antwoordt mevrouw Peere boom Voller. 'Spanje en voor al Frankrijk zijn nog altijd de vakantielanden bij uitstek. Landen als Ierland. Schot land en de Scandinavische landen kunnen zich ook een in een steeds grotere belangstel ling verheugen, maar het aantal mensen dat daar hun vakantie doorbrengt is veel en veel minder. Het zijn ook men sen die er heel andere ideeën over vakantie op nahouden. Het grootste gedeelte van de vakntiegangers wil nog altijd het liefst voor zo min mogelijk geld naar een zo warm moge lijk land om lekker op de rug te kunnen liggen Jan i het i veel minder lang te wachten, nu staan ze gauw drie kwar tier tot een uur en soms nog wel langer, te wachten. Voor ons is het ook veel prettiger werken als de drukte wat meer gespreid zou wordenDe klanten kunnen dan veel beter geholpen wordenkunnen veel r aandacht van ons krij gen. De kon vaak pas op het laatste Directie AZL over proces röntgenfoto's: LEIDEN - Dr. A. T. Schweizer, di recteur gezondheidszorg van het Academisch Ziekenhuis, betwij felt of de gerechtelijke actie van de Zoeterwoudenaar ir. C. F. A. van Kampen rond het eigen domsrecht van röntgenfoto's wel goed zal doen aan de mondigheid van de patiënt. "Als je daarin meer wilt bereiken, dan is dit niet de manier. Dan doe je dat als patiënt of als gemach tigde van de patiënt in de over- legsfeer. Meneer Van Kampen heeft dat niet gedaan. Hij heeft van meet af aan het principe laten prevaleren boven de hulpverle ning. Het is voer voor juristen geworden. En ik betreur dat". Zoals wij gisteren al berichtten heeft ir. Van Kampen het AZL voor de rechter gedaagd. Hij eist dat het ziekenhuis alle röntgenfo to's die van hem gemaakt zijn, gratis aan hem verstrekt. Hij vindt dat hij de rechtmatige eige naar van die foto's is, omdat hij ervoor heeft betaald. Dr. Schwei zer laat dut echter in het midden. "Dat zal de rechter wel uitma ken", zegt hij. Dr. Schweizer wijst er overigens op dat de Zoeterwoudenaar niet zo maar nul op request heeft gekre gen toen hij het AZL om de foto's vroeg. In uitvoerige brieven heeft de directie uiteengezet dat er geen foto's aan derden worden verstrekt (ir. Van Kampen had aanvankelijk om röntgenfoto's van een kennis gevraagd), en dat de foto's eigendom zijn van het ziekenhuis. Verder is aan de Zoe terwoudenaar duidelijk gemaakt dat de behandelend arts in het ziekenhuis de plicht heeft naar beste weten inlichtingen te ver strekken aan de patient, eventu eel aan de hand van röntgenfo to's. Bovendien is ir. Van Kam pen gewezen op de vrije artsen keuze voor de patiënt. "Als de pa tiënt een andere arts in de arm wil nemen, dan kan deze arts in de regel beschikken over gegevens van het ziekenhuis", aldus dr. Schweizer. "Er zijn dus al regels die zoveel mogelijk aan de mon digheid van de patient tegemoet komen. Wij gaan daarbij af op de richtlijnen van de Koninklijke Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst. Maar als we gaan praten over eigendoms recht, dan moeten we het oordeel van de rechter maar afwachten" LEIDEN - Exact een half uur heeft de Leidse gemeenteraad gister avond nodig gehad om zich door de agenda heen te werken. Als restant van vijf lange avonden vergaderen stonden voor gister avond nog twee punten op de agenda. Eën van de twee, de ge meenschappelijke regeling Ka beltelevisie, werd niet eens be handeld omdat een meerderheid van de raad wilde wachten tot augustus om eerst via de com missies nog wat meer informatie te kunnen vergaren. Wel hield de raad zich in zijn laatste vergadering voor de zomer vakantie bezig met een B. en W.-voorstel over het herbestraten van de Bernhardkade, de Apol- lolaan, de Leeuwerikstraat en de Papengracht. Dit is door het mi nisterie van sociale zaken als werkgelegenheidsproject aan gewezen. Hierdoor moeten zo veel mogelijk de straatmakers worden ingeschakeld die bij het gewestelijk arbeidsbureau als werkloze staan ingeschreven. De raad had geen moeite met dit voorstel. Alleen CDA'er Driessen stemde tegen, omdat hij het fout vond dat de gemeente slechts één aannemer voor dit project heeft benaderd zonder dat een openba re of onderhandse aanbesteding heeft plaats gevonden. AUTOOTJE ONTVREEMD LEIDEN - Een 28-jarige Leidenaar heeft bij de politie aangifte ge daan van diefstal van zijn auto. Hij had de Renault (klein model) op de Be1 De ard. Het kenteken is 21-18-MT

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3