"Tuintjes en banken worden toch door geen mens gebruikt" eidse agenda Oegstgeest kan de woningnood van Leiden helpen oplossen Als je blijft bewegen krijg je het niet koud Rijden onder invloed beboet "HAARLEMMERTREKVAARTWEG NOG VEEL GEVAARLIJKER" FEESTWEEK LANGSTRAAT SPECTACULAIR GEOPEND 1 STAD EN RAND noNDKRDAG 6 JULI 1IJ78 1 1 PLANNEN VOOR BRUGGESTRAAT OPZIJGESCHOVEN LEIDERDORP - De bestratingswerkzaamheden in de Leiderdorpse Bruggestraat gaan onveranderd door. Wet houder Drenth heeft deze werkzaamheden haastig door gedrukt, terwijl de monumentencommissie en de com missie Oude Dorp nog drie andere plannen voor de Brug gestraat wilden bekijken. Toezeggingen van de wethouder (zie het LD van gisteren) om het door hem gebruikte schetsplan voor de Bruggestraat alsnog wat aan te passen om tegemoet te komen aan de plannen van Ten Hoven en Rien van der Nat ont wikkeld voor de beide commis sies, bleken achteraf op niets te berusten. Volgens wethouder Drenth was er geen tijd meer om de besprekin gen en goedkeuring van één van de plannen af te wachten. De provincie maakte een snelle aan pak van de herbestrating nood zakelijk omdat de verbreding van de Oude Rijn bij de Bruggestraat al klaar was, zo zei de wethouder. Aangezien de provincie een deel van de bestrating voor haar reke ning heeft genomen was het vol gens Drenth financieel niet haal baar om ook nog niveauver schillen in het. wegdek te maken, zoals dat in twee van de drie plannen van Ten Hoven wel het geval was. Het solistische optreden van Drenth om de zaak op zijn manier zo snel mogelijk rond te krijgen heeft er toe geleid dat vrijwel ie dere Leiderdorper is verrast met een nog nooit eerder besproken ontwerp over de indeling van de Bruggestraat. Nog nadat er in de LEIDERDORP/DEN HAAG - "Ik kreeg nieteens de tijd om te lo pen", protesteerde een 23-jarige chauffeur uit Leiderdorp die in Koudekerk aan de Rijn een proef moest afleggen voor de politie, omdat het besturen van zijn auto op de Hoogenwaard veel te wen sen overliet'. "Vermoedelijk had de politie het al gauw gezien", opperde de Haagse politierechter waar verdachte zijn klacht liet horen. De bloedproef gaf trouwens bewijs genoeg want die leverde een al- coholpromilage op van 1,85 en dat was aan de hoge kant. Op de goede afloop van het voet ballen had verdachte de nodige biertjes gedronken, volgens zijn zeggen zes glazen maar de officier kwam tot tien aan de hand van genoemd promilage. "In die weg zijn het allemaal boch ten", zei verdachte maar de offi cier verklaarde goed bekend te zijn met die weg en er zijn heel wat rechte stukken waarop ver dachte ook slingerend reed. De rechter volstond met 350 gulden boete, omdat er een fout in de dagvaardiging was gemaakt. monumentencommissie was ge sproken over het ontwerpen van drie plannen door Ten Hoven (commissievoorzitter Drenth was met vakantie) schakelde de wet houder architect Van der Sterre (eveneens commissielid) in om een plan te ontwikkelen. Van der Sterre zegt dat hij verzocht werd om "iets te maken, zonder vermelding wat nou precies de bedoeling daarvan was". Dit is volgens hemzelf de reden waar om hij alsnog zijn plan heeft ont worpen, terwijl hij wist dat in de monumentencommissie ook drie plannen in ontwikkeling waren. 'Waterstaatswerk' Verbazing alom in Van der Sterre's eerste commentaar "Gut, zijn ze al met de uitvoering bezig? Nou, dat is ook snel. Nee, Drenth heeft mij alleen om een schets ge vraagd, die ik hem heb gestuurd. Dat is iets anders als meedoen aan een besluitvorming, ik wist hier niets van." Van der Sterre geeft aan dat hij in zijn plan volgens zijn eigen visie te werk is gegaan: "Het geheel zou volgens mij het karakter moeten hebben van een Water staats-werk". Niet met allerlei tuintjes of banken, die worden toch door geen mens gebruikt." Het recht-toe-recht-aan-wcrk dat nu is doorgedrukt torpedeert daarmee de plannen van Ten Ho ven die een inrichtingsplan had ontwikkeld waarin wel degelijk banken en boompjes voorkwa men in de Bruggestraat. Rien van der Nat die zijn huis in de Bruggestraat heeft, is niet be paald gelukkig met de "Delta werken voor zijn deur" zoals hij dit noemt. "Ik heb overigens geen zin om hier nog verder be zwaar tegen te maken. Als je er wat van zegt lijkt het net of j e in je eigen straatje staat te praten. Let terlijk is dit natuurlijk wel waar, maar aan de andere kant vraagje je wel af, welk nut bepaalde commissies nou eigenlijk heb ben, daar wordt toch niet naar geluisterd." Niet alleen de ENWB zag automobilisten de verboden negeren, ook onze fotograaf maakte een tijdje geleden rond acht uur 's ochtends deze foto van een passerende automobilist. Naar de mening van de ENWB zijn het zeer duidelijke verbodsborden die aan het begin van de Haarlemmertrekvaartweg zijn geplaatst. OEGSTGEEST - Twintig en veer tig auto's maakten in de week van 12-16 juni inéén uur tijd volgens twee steekproeftellingen van de ENWA (de eerste einge echte ne- derlandse wielrijdersbond) ge bruik van de Haarlemmertrek vaartweg op een tijdstip dat het verboden is voor auto's om daar te rijden. Donderdag 22 juni heeft de ENWB nauwkeurige metin gen gedaan tussen 15.35 uur en 16.35 en toen werden maar liefst 94 auto's genoteerd, die zich niet stoorden aan het verbod dat een tijdje geleden is ingesteld om in de "spitsuren" van uitgaande scholen (tussen 7.30 en 9.30 uur en van 15.00 tot 17.00 uur) deze weg die door duizenden fietsende scholieren per dag wordt ge bruikt autovrij te houden. Reden voor de ENWB om een brief (met de kentekens en merken van de auto's in een bijlage bijge voegd) aan de commandant van de rijkspolitie in Oegstgeest te sturen en aan de colleges van burgemeester en wethouders van Oegstgeest, Leiden, Warmond, Sassenheim, Voorhout, Noord- wijk en Noordwijkerhout, naar de Agnesscholengemeenschap (vertegenwoordiger actievoe rende scholennaar de ANWB en naar plaatselijk verkeerswerk- groepen. In deze brief wijst de ENWB erop dat juist nu automobilisten op deze vrij smalle weg langs de OEGSTGEEST - 'Slechts vijf wo ningen zullen in Oegstgeest be schikbaar moeten komen om aan de huidige vraag van alleen staanden en tweepersoonshuis houdens te kunnen voldoen.' Dit is één van de opmerkelijke conclusies uit het deelrapport Oegstgeest naar de woonwensen van eerdergenoemde categorieën burgers dat deel uitmaakt van een regionaal rapport uitgegeven dbor de Welzijnsraad Leiden. Het rapport verbindt dan wel aan bovengenoemde conclusie de dwingende voorwaarde dat er ernst gemaakt wordt met een goed doorstromingsbeleid. De vijf benodigde woningen geeft echter slechts reden tot gematig de vreugde, aldus de rapporteurs, omdat in Leiden de groep van woningzoekenden onder alleen staanden en tweepersoonshuis houdens 3000 bedraagt. Maar omdat er na een hernieuwde ver deling het de beschikbare hoe veelheid aan kamers voor alleen staanden 106 wooneenheden in Oegstgeest overblijven, zien de samenstellers van het rapport een mogelijkheid een deel van die grote Leidse kamernood hiermee te lenigen. De onderzoekers kwamen aan hun cijfers door de naar hun zeggen ogenschijnlijk vergeten groep van een- en tweepersoonshuis houdens' (in Oegstgeest 19.5% van de totale bevolking) via een enquête naar hun woonwensen te informeren. Uit het rapport blijkt ook dat 70 van de geënqueteerden een eens gezinswoning wenst, waarbij wens en behoéfte, zoals in het rapport is te leren enigszins door elkaar lopen De gemiddelde huur, die de ondervraagden voor een flat-, etage-, of eengezinswo ning willen neertellen ligt rond de 345 gulden en een kwart van de ondervraagden verhuiswilli- gen wenst een huis te kopen. De onderzoekers maken bij de laat ste gegevens de kanttekening dat gezien de huidige huizenprijzen en het inkomen van een deel van de onderzochte groep het vaak moeilijk zal blijken deze wens te realiseren. Ook dat de ondervraagden winkels en groenvoorziening in de directe woonomgeving belangrijk vin den. Naar de mening van de on derzoekers tonen de resultaten van het onderzoek aan dat een aanzet om tot een regionaal bouwbeleid te komen ge rechtvaardigd is. Mevrouw Blom wethouder van on der andere huisvesting zet vraag tekens bij enkele conclusies uit het rapport. "Met name de voor waarde dat er een gedegen door stroming moet zijn om aan de woningbehoefte van de onder zochte groep te voldoen is moei lijk realiseerbaar." merkt zijop. "Het is namelijk maar de vraag of de woonruimte, die nu bijvoor beeld door thuiswonende kinde ren wordt ingenomen, na hun eventueel verhuizen op de woonmarkt komt, aldus me vrouw Blom. Het rapport is inmiddels doorge zonden aan het Bouwfonds Ne derlands Gemeenten, die met het oog op nieuwbouwwijk in Oegst geest aan een algeheel woning behoefteonderzoek bezig is. '"De resultaten van dit onderzoek door de Welzijnsraad zullen zeker in hun eindrapport worden ver werkt," aldus Mevrouw Blom. WASSENAAR - Een groot aantal belangstellenden verzamelden zich gistermiddag bij het braakliggende terrein op de hoek van de Lange Kerkdam en de Johan de Wittstraat, waar ter gelegenheid van de opening van eên feestelijke jaarmarkt van het winkelcen trum Langstraat drie parachutisten zouden landen. Het vliegtuig verscheen op tijd aan de inmiddels na vele regenbuien blauw geworden hemel en eveneens keurig op tijd opende zich de para chute op ongeveer een kilometer hoogte. Langzaam daalden ze af maar al snel werd duidelijk dat de parachutisten niet op het afgesproken terreintje zouden landen. Ze kwamen bij de Hof- campweg terecht, op enkele honderden meters afstand. De ope ning van de feestweek bij het winkelcentrum was er niet minder feestelijk om. Tientallen kraampjes verfraaien de komende da gen het winkelcentrum dat nu een decennium bestaat. OEGSTGEEST - Het Oegstgeester openluchtzwembad Poelmeer ligt er triest bij: regendruppels spatten terug uit het blauw ogen de zwemwater. De kleedhokjes staan uitnodigend open, in de ruimte waar de kleren moeten worden opgehangen hangt niets De douches zijn uit, het kikker badje is leeg. Twee mensen in de loketruimte wachtend op bezoe kers. Eén springt er op als ik met de bolcnote in m'n hand voor het beslagen ruitje sla. Hij heeft nauwelijks hoop dat het een zwemjner zal zijn. "Ja, de bad meesters zijn er wel, hoor", zegt hij, "loopt U maar door naar de toren". Door Hans Sonders In tegenstelling tot mijn verwach ting is waarnemend chef bad meester Cees Westra in een erg vrolijke bui. Assistent instructri- ceGonnie Wenswinkelzegt: "Wij blijven vrolijk hoor, welk weer het ook is. "Weer of geen weer er zijn altijd wel zo'n tweehonderd bezoekers op zo'n dag", merkt Westra op. "Tenslotte gaan de privézwemlessen altijd door, al leen het schoolzwemmen stopt want die komen gewoon niet op dagen," zegt hij. "Maar er blijven natuurlijk altijd enthousiaste zwemmers, waarvan er zelfs 's morgens als wij aankomen, zo om ongeveer tien voor zeven al voor het hek staan om binnengelaten te worden", aldus Westra. Een al wat oudere dame loopt in badpak door de regen naar het diepe. "Kijk dat is er weer zo een,,' zegt Westra, die zich onder tussen klaarmaakt om ook een duik te nemen. Instructriee Gon- me Wenswinkel komt er dan net uit en zegt dat het water lekker is maar buiten toch frisjes. Dieptepunt Chef badmeester Rompes is niet ontevreden over het totaal aantal bezoekers van het zwembad tot nu toe. "Het is toch weer tiendui zend hoger dan vorig jaar", zegt hij. "Maar dat komt natuurlijk door de mooie weken eind mei toen we dagen hadden van 5'/2 duizend bezoekers". Maar vorig jaar was dan ook een dieptepunt wat het zwembadbezoek aan Poelmeer betreft. Slechts krap 160 duizend mensen kwamen toen een duik nemen. "Een heel ander getal dan de ruim 360 dui zend die we in het eerste jaar van het zwembad, 1969, begroetten", zegt hij. "Die daling is voornamelijk te wij ten aan het groeiend aantal zwembaden in de omgeving. En natuurlijk het slechte weer in de zomer vorig jaar. Maar we zijn niet pessimistisch hoor want een paar mooie weken in juli en een hete augustusmaand kan alles weer goedmaken", aldus Rom pes. "Ons personeel blijft onder tussen wel op volle sterkte," ver telt hq. Wij hebben altijd drie de lessen te kunnen verzorgen en vullen dat aan als het heel mooi weer wordt. Dus alleen op topda gen". "Hier in het zwembad is het enige verschil dat het kikkerbadje leeg blijft. Dat doen we om energie te besparen." zegt Rompes. En hij onderstreept het goede humeur van zijn personeel met de opmer king: kijk niemand vindt het Een handjevol kinderen trotseren de kou in het Oegstgeester buitenbadterwijl dreigende wolken de volgende regenbui meebrengen. Donderdag Troef, Noordeinde 2 a, werkgroep dienstweigeren, tot sept. tel. 140866. Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep homofilie, open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht, 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Stadhuis, cie. beroepschriften, 19.45 uur. Apotheken Haarlemmertrekvaart de verbo den negeren nog meer gevaar on tstaat voor fietsers in de verbod suren, omdat die rond deze tijd stippen daar geen auto's ver wachten. 'Ofschoon het ons bekend is dat u al vrij vaak liet controleren willen wij u er wellicht ten overvloede nadrukkelijk op wijzen dat veel automobilisten ondanks de naar onze mening zeer duidelijke ver bodsborden zich van het doorrij verbod kennelijk niets aantrek ken. Bijna honderd auto's in één uur is toch wel te gek". De ENWB spreekt hier van een ongelooflij ke verkeersmentaliteit "waar voor wij geen woorden kunnen vinden en dat terwijl omrijden eenvoudig is en naar wij zelf ma ten slechts 2 tot 3 minuten extra vraagt" De Wielrijdersbond meent dat een zekere misleiding van de auto mobilisten is toe te schrijven aan de richtingsborden waarop deze weg is aangegeven als een B-weg richting Warmond en Noordwijk. De ENWB vindt dat deze borden verwijderd moeten worden en vraagt om een zo snel mogelijk einde aan deze gevaarlijke toe stand. Eerder had de bond in een brief aan Gedeputeerde Staten al gepleit om de Haarlemmertrekvaartweg helemaal af te sluiten voor door gaand autoverkeer. De ENWB zal in ieder geval de tellingen van overtreders voortzetten en de politie daarover op de hoogte houden zo melden zij. Leidenaar Leon Konings heeft gisteravond het traditionele Lau- ra-snelschaaktoernooi gewonnen in de Alphense Opstandings kerk. De LSG'er werd daarmee de opvolger van Joop Piket, die niet in staat was de titel te verde digen en bovendien vergat de wisselbeker terug te bezorgen waardoor Konings bij de prijsuit reiking met half lege handen kwam te staan. Het snelschaak- toernooi werd georganiseerd door de Schaakvereniging Al phen. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 30 juni tot 7 juli, waargenomen door Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553; Apotheek van Breest SmaUenburg, Loevestein 6, Lei derdorp, teL 890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui - tend met spoedrecepten van een taxi tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. A. Vriend, flat "De hooge wei" 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar, vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. In de maanden juli en aug. uitsluitend di. en do. geopend. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Dierenbescherming Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur leuk als het regent, dat spreekt vanzelf, maar ons moreel is hoog genoeg!" r Waarnemend chef badmeester Cees Westra. die dit jaar het zwembadwerk ip vaste dienst voor het eerst doet. nadat hij eer der als part-timer in een zwe bad gewerkt heeft, weet nog r wat hij gaat doen als het seizt per 1 oktober erop zit. "Misschien kunnen de r solliciteren bij het dekte zwembad dat momenteel hiernaast gebouwd wordt", zegt Westra die de avondopleiding voor zwemonderwijzer gevolgd heeft. "In dat geval kun je in vol ledige jaarbetrekking komen en dat is natuurlijk een stuk beter. Maar hoe dat precies zal gaan weet ik nog niet. Men zal wel met een open sollicitatieprocedure komen dan wordt het afwachten wat men van je werk hier denkt," vertelt hij. Instructriee Gonnie Wenswinkel is nog niet zo ver dat zij haar zwem- onderwijsdiploma op zak heeft. "Dat duurt nog minstens een jaar", zegt zij. "Maar hier in de omgeving is het moeilijk een vas te aanstelling bij een zwembad te krijgen want er zijn zoveel gega digden datje er moeilijk tussen komt", vreest zij. "Het leukste van het werken in een zwembad is datje ervoor kan zor gen dat de mensen het naar hun zin hebben," vertelt Westra. "We letten bij het werk vooral op de kleintjes want ais het heel erg druk is kun je toch niet alles in de gaten houden", zegt hij. "Als een oudere in het diepe springt en je twijfelt een beetje aan de zwem- capaciteiten kun je moeilijk zeg gen: gaat u er maar uit. want dan zegt zo iemand: waar bemoei je je mee snotneus! Wij vertrouwen er maar op dat de mensen elkaar een beetje in de gaten houden als het bad zo vol is. En gelukkig hebben we nog nooit iets ernstigd mee gemaakt. Enkele jongetjes zwemmen ondanks de voortdu rende regenval en kou nog in het bad en gooien met een bal naar elkaar. "Last van koude hebben we niet", vertelt de een. "Als je maar in beweging blijft," zegt de ander. In het instructiebad en het diepe hebben zij het rijk alleen. De douches zijn nog uit zodat ik met droge voeten de uitgang op kan zoeken. "Een paar warme weken en we zijn de regentijd vergeten," klinkt na in m'n oren. LEIOSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon- 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redaktie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219 'Privé: Ingrid Cramer 01718-16289 Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden Correspondenten: Leiderdorp Roel Zaadnoor- dijk, Maredijk 33, Leiden Oegstgeest: Hans Sonders 071- 155854 Voorschoten: Joop Peeters 071-769935 Warmond: Jan Bonjer 01711- 10390 Wassenaar Piet Zonneveld 01751-13387 Zoeterwoude: Kees Verzaal 01715-2449 Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per postf 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per postf226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2