Knetemann in 't geel maar voor ons blijft Kuiper de man Tourcijfers Okker: kans op finale Profronde Leiden zal toch doorgaan "Ik had liever de rit op mijn naam gebracht *>i DONDERDAG 6 JULI 1978 LEIDEN - Het gaat met Joop Riethoven steeds beter. De Leidse sportorganisator, die tijdens de voorbereidingen van de start van de Tour de France, getroffen werd door een hersenbloeding ligt Diet meer aan de monitor, het geen betekent, dat het le vensgevaar definitief gewe ken is. De doktoren hebben de bloe ding kunnen lokaliseren, net boven het oor tussen hersens en schedeldak. Hoewel dit gekwalificeerd mag worden als 'een bereikbare plaats' is men in het AZL nog niet overgegaan tot operatief in grijpen. Om zware hoofdpijnen tegen te gaan krijgt Riethoven, die regelmatig bij kennis is, morfïne-injecties. Ondanks alles gaat de Prof ronde van Leiden toch door. Wim van Duivenbode, de rechterhand van Joop Riet hoven, heeft, bij absentie van 'zijn chef de zaak in handen genomen. "Omdat", zoals hij zegt, "Joop dit be- slist wil". Ik heb contact op genomen met zijn zoon Les ley en die was dezelfde me ning toegedaan. Joop was al gestart met de voorberei dingen, ik probeer nu, met een goed ploegje mensen de ronde voor 7 augustus in kannen en kruiken te krij gen. Uiteraard gaan we uit van het doel, dat Joop zich gesteld heeft, namelijk geld proberen in te zamelen voor het gehandicapte kind. De wedstrijd is al aangevraagd, er wordt op die (maandag) avond in Nederland verder nergens gereden. Natuurlijk proberen we weer alle top pers, zoals Kuiper, Zoete melk, Karstens, Knetemann etc. voor niets aan de start te krijgen. Dat zal wel lukken, voor Joop doen ze alles. Ik ga nog een paar etappes van de Tour kijken en zal pogen de renners daar te strikken. Dat is geen punt, het geld bijelkaar krijgen (de begro ting is ongeveer 8000.-) is momenteel mijn grootste zorg. Een paar sponsors heb ik al, de rest moet ik nog af. Verder wordt er gereden op hetzelfde parcours rond de Herenstraat en is de toegang gratis. Ik hoop alleen, dat de toe schouwers meer geld in het laadje brengen dan vorig jaar. Er waren toen wel 15.000 kijkers, maar de op brengst van de collecte viel bitter tegen. Dat gaan we dit keer beter aanpakken", al dus Van Duivenbode. POITIERS - Het verwisselen van gele trui is in de ploeg van Peter Post bijna zo'n vanzelfsprekendheid geworden, dat er niet eens uitbundige taferelen plaatsvinden als er weer iemand anders uit het Raleigh-team het erehabijt van de Tour aantrekt. Na Jan Raas en Klaus-Peter Thaler is Gerrie Knetemann de nieuwe aanvoerder van het klas sement. r Kelly klopt Knetemann óp de streep. 'IJzeren Kneet' slaagde evenwel in zijn hij mocht de gele trui aantrekken. Ondersteboven is de man in kwestie van dat leiderschap niet. Verre van dat zelfs. In de eerste ogenblikken na de door Kelly gewonnen sprint om de etappe zege was er bij Knetemann meer gramschap dan vreugde merk baar. „Snap je dat nu", sprak hij met een stem vol bitterheid. „Ze zitten met twee man uit dezelfde ploeg (ook Bittinger behoort tot de formatie van Fred de Bruyne- red.) op kop, maar het werk laten ze aan anderen over". En toen, wijzend op Kelly: „Alleen in de sprint heb ik hem gezien. Dat is stelen" Later, toen hij met de gele trui om zijn schouders van de huldiging terugkeerde, was Gerrie Knete mann niet meer boos. „De Kneet" nuchter „Velen hebben voor speld dat ik morgen, in de tijdrit over bijna 60 kilometer, al de trui zou pakken, maar ze vergaten in tussen dat ik dan wel zou moeten winnen. Of dacht je dat Bruyere niet sterk is?" Het feit dat hij de Tour minder sfeervol noemde dan vorige jaren („maar dat zal te wijten zijn aan de weersomstandigheden die voor de tijd van het jaar herfst achtig aandoen") noemde hij on dergeschikt aan zijn stelling dat de gele trui eigenlijk een op geblazen zaak is. Voor Knete mann is de Tour namelijk een LONDEN - Björn Borg en Tom Ok ker hebben zich op totaal ver schillende wijze voorbereid op de halve finale in het heren-enkel- spel, waarin zij elkaar vandaag op Wimbledon zijn tegengeko men. Terwijl de Zweed op zijn rustdag volstond met een lichte training vertoefde Okker gisteren maar liefst vijf uur op de baan om met Wojtek Vibak twee partijen in het heren-dubbelspel af te wer ken. Eerst had de Nederlander, die is uitgenodigd om volgende week deel te nemen aan een 400.000- dollarloernooi van WCT op Fo rest Hills, met zijn Poolse partner twee en een ha If uur nodig om met 6-3, 5-7, 6-3, 8-6 het Australische koppel Ball-Warwick van zich af te schudden en vervolgens moest nog eens twee en een half uur worden uitgetrokken voor het eveneens uit Australië komende duo Edmondson-Marks: 6-3, 6-4 3-6,4-6,6-1. Dank zij dit door de regen op voor afgaande dagen noodzakelijk geworden overwerk heeft Okker nu ook in het dubbelspel de halve finale bereikt, waarin de Ameri kanen Fleming en McEnroe de volgende tegenstanders zullen zijn. De kans is derhalve groot dat de met Vibak als tweede getipte Okker zijn beste prestatie in dit onderdeel (een finaleplaats met Marty Riessen in 1969) op Wimbledon zal evenaren. In het enkelspel lijken de kansen van Okker na zijn inspanning op woensdag minder groot. De laat ste die als ongeplaatste speler tot de finale doordrong, was de Westduitser Bungert, die in 1967 in de eindstrijd werd geklopt door John Newcombe. Om ook zover te reiken, moet Okker zijn persoonlijke score tegen Borg op 3-8 brengen. In tien voorgaande duels heeft Okker de Zweed, alleen in 1974 in Stockholm en in 1975 in Rotterdam verslagen LONDEN - De beste speelster van het Wimbledon-toer- nooi 1978 kon uiteindelijk alleen door een blessure wor den gestuit. Terwijl haar tegenstandster, Martina Navra- tilova, niet in staat leek om haar de weg naar de finale te versperren, zeeg Evonne Cawley-Goolagong bij een voor sprong van 4-3 in de beslissende derde set plotseling neer Op het moment dat zij Navratilova met één van haar uitgekiende lobs uittelde, liep Cawley ver moedelijk een spierscheuring op in haar linkervoet en kon zij de halve-eindstrijd meteen voor gezien houden. Moeizaam overeind krabbelend, haar tranen de vrije loop latend, zocht zij haar plaats bij de scheidsrechterstoel op. Het duel leek voorbij, was in feite ook verleden tijd, maar Cawley wilde vooralsnog niet van op geven weten. Vechtend tegen de pijn ging zij opnieuw de baan op, om daar al gauw het zinloze van haar poging in te zien. Ze kon bij het serveren nauwelijks nog steunen op haar linkervoet, moest lijdzaam toezien hoe Navratilova onbe reikbaar voor haar tegen de lij nen sloeg en kwam tenslotte niet verder dan vier tegenpun- ten in de laatste drie games. Met 6-4 overtrof Navratilova op die manier haar beste prestatie, da terend uit 1976 toen zij op Wimbledon tot de halve-finale doordrong en daarin tot stil stand werd gebracht door Chris Evert, dezelfde speelster die de in 1975 van Tsjechoslowakije naar de Verenigde Saten over gestapte Navratilova morgen in de eindstrijd zal ontmoe ten. Een alles behalve imponerende Evert zette namelijk op haar beurt de nog altijd uiterst ner veuze en in dubbelfouten gros sierende titelhoudster Virginia Wade buiten de deur. De En gelse weigerde van de match tegen Evert een baseline-duel te maken, nam als enige regel matig het initiatief, maar ver galoppeerde zich met haar merkwaardige sprongen nogal eens zodra het net in zicht kwam. Uitgerust met een service, die in haar geval nauwelijks die naam verdient, wachtte Evert rustig haar kans af om ten slotte met een lob en een passeerslag de tegen zichzelf vechtende Wade in de 13de game van de ope ningsset op een zijspoor te zet ten: 8-6. Gesteund door dat succes bracht Evert haar tennis vervolgens in de tweede reeks enigszins op niveau dank zij een redelijke spreiding en bete re returns, die haar met 6-2 na 1 uur en 33 minuten in de finalé brachten. Daarin moet zij re vanche zien te nemen voor de nederlaag die zij kort geleden onder meer door het verspelen van een matchpunt in East bourne tegen Navratilova heeft geleden. Tot de verliezers behoorde naast Wade en Cawley ook de Ne derlandse Betty Stove, die in ieder geval in het damesdub- T. belspel geen kans meer heeft om net als vorig jaar in de finale te spelen. Direct na haar teleurstellende partij tegen Navratilova liet Evonne Cawley-Goolagong weten dat zij met haar pijnlijke voet niet in staat is om nog te „dubbelen" De moeilijkheden in Londen, be gonnen ondanks pijnstillende injecties, in het duel tegen de Roemeense Virgina Ruzici, te gen wie ze bij een achterstand van 5-2 in de eerste set de strijd wilde opgeven. Op advies van haar echtgenoot vocht Cawley zich echter toch nog met succes naar het einde toe, om vervol gens een dag later te worden geconfronteerd met Navratilo- Een set lang leken gisteren alle problemen achter de rug en toonde Cawley haar artistieke, in hoog tempo uitgevoerde tennis. Na die voortvarende start in de openingsset. waarin zij steeds net iets iets eerder aan het net arriveerde dan Navra tilova en vrij simpel met 6-2 won, moest Cawley het initiatef in de tweede set aan haar te genstandster laten (4-6), waar na Cawley in de beslissende set orde op zaken leek te gaan stellen. Een blessure verhin derde haar tenslotte een gooi te Na afloop merkte haar echtegen- oot Roger Cawley op dat als Evonne niet geblesseerd was geraakt, zij ongetwijfeld de fi nale had bereikt. „En die eind strijd had ze dan voor geen goud willen missen, al had ze krukken moeten spe len" wedstrijd als elke andere etappe koers, met dien verstande dat je hier ruim drie weken in actie komt. Hij aanvaardt de commer ciële betekenis van dat kleding stuk, ofschoon hij toch eerst de praktijk wil afwachten alvorens echt over rendement te spreken. „Kijk, voor de renners die in staat zijn de Tour te winnen, is de gele trui natuurlijk heel anders. Ik had liever de rit op mijn naam ge bracht", zei hij. Was het louter en alleen relative rend of ook voor een deel pose, misschien wel tactiek, dat Kne temann niet zwaar tilde aan het leiderschap? De toekomst zal het volledige antwoord op deze vraag geven. Vijfvoudig Tour de Fran- ce-winnaar Jacq. Anquetil heeft intussen reeds gewaarschuwd voor de afwachtende houding die de grote favorieten tot dusver hebben aangenomen, uitgezon derd natuurlijk de krachtsin spanning in de ploegentijdrit. „De kopstukken zeggen wel dat de Tour begint in de Pyreneeën, maar ze moeten intussen niet vergeten dat mannen als Knete mann en Bruyere op dit moment drie tot vijf minuten voorsprong hebben. Dat tweetal blinkt dan wellicht niet uit door pure klim- kunst, maar het is ook een kwes tie van moreel. Goed geklasseerd kun je meer dan normaal. Kne temann en Bruyere hebben daar naast het voordeel dat zij goede tijdrijders zijn. En in deze Tour staan nog drie grote tijdritten op het programma" Knetemann zelf hield hardnekkig vol dat hij geen seconde denkt aan een eindoverwinning of ere plaats. „Voor ons is Kuiper de man", zei hij. Dat Gerrie Knetemann in de beslis sende ontsnapping, op weg naar Poitiers, mee was. had niets met een of ander tactisch plan van chef d'equipe Peter Post te ma ken. Er was uitsluitend afgespro ken dat Thaler of Knetemann zouden meegaan indien Bruyere ten aanval trok. Klaus-Peter was in dat gaval zeker van behoud van zijn gele trui. Bij de andere mo gelijkheid zou Knetemann op kop komen. Binnen onze ploeg maakt het niets uit wie in het geel rijdt". Gerrie Knetemann over hoe in de in hoog tempo gereden etappe de beslissende uitval tot stand kwam: „Teirlinck was al eens weg geweest. Toen kwam Jan Raas naast me rijden. Hij zei dat hij zou proberen me te later, ont snappen". Jan Raas hield woord. Hij verminderde heel even het tempo (Knetemann: „Hij liet een gat vallen en toen was het ge beurd. Kelly, diens Franse ploegmakker Bit tinger, de Zweede Nilsson, Kne temann... en Jos Bruyere vonden elkaar. In het peloton ging on middellijk de deur op slot. De ploegen van Thevenet en Hinault waren de enige die moesten en wilden werken. Zij stuitten daarin echter op zoveel tegen stand, dat het snel veroveren van driekwart minuut voorsprong door het leidende quintet een lo gische zaak was. „Tja. toen we eenmaal weg waren, heb ik natuurlijk alles gegeven", merkte Knetemann lachend op. „Als je dan ziet dat twee man geen aandeel in het werk leveren, raak je ook automatisch geprik keld. Daarom sprak ik Kelly en Bittinger nogal hard toe. Maar nogmaals, het ging mij niet in eerste instantie om die gele trui". Voor Freddy Maertens eindigde de etappe minder florissant. In de laatste bocht kwam hij ten val Wiel Verheesen TEGEN DE KLOK... 7juli- 8eetappe indiv. Hjdrihs9krr Sr.-EMILION (O SHihenre BORDEAUX tV?iQC S.-Menord 5K-FOY l\ Heuvel 4eccft De uitslag van de zesde etappe, van Ma- ze naar Poitiers over 162 km, luidt: 1. Sean Kelly (Ier) 162 km in 4 uur, 2 min. en 24 sec., 2. Gerrie Knetemann iNed) z.t., 3. Bene Bittinger (Fra) z.t., 5. Joseph Bruyere (Bel) z.t., 5. Sven Nilsson (Zwel z.t., 6. Andre Chalmel (Fra) 4.02.51, 7. Walter Planckaert (Fra) z.t., 8. Guy Si bille (Fra) z.t., 9. Jacques Bossis (Fra) z.t., 10. Bernard Bourreau (Fra) z.t., 11. Karstens (Ned) z.t., 25. Hinault (Fra- Git), 26. Thaler (Wdl) z.t., 37. Kuiper (Ned) 4.02.51, 38. Lubberding (Ned) z.t., 41. De Cauwer (Bel) z.t., 56. Wesemael (Bel) z.t., 57. Zoetemelk (Ned) z.t., 58. Raas (Ned) z.t., 66. Den Hertog (Ned) z.t., 85. Van den Hoek (Ned) z.t., 98. Wellens (Bel) z.t., 106. en laatste Sherwen (GB). 1. Gerrie Knetemann (Ned) 29.34.35, 2. Klaus-Peter Thaler (Wdl) op 21 sec., 3. Joseph Bruyere (Bel) op 0.40,4. Jacques Bossis (Fra) op 1.21, 5. Bene Bittinger (Fra) op 1.40, 6. Maurice de Guilloux (Fra) op 1.44, 7. Regis Ovion (Fra) op 2.27,8. Jean-Pierre Danguillaume (Fra) op 2.37, 9. Hennie Kuiper (Ned) op 3.26 (205 punten), 10. Henk Lubberding (Ned) z.t. (254), 11. Wesemael (Bel) z.t. (285), 12. De Cauwer op 3.36, 13. Sher wen <GB)op3.46,14. Dillen (Bel)op4.06, 15. Nilsson (Zwe) op 4.16, 16. Van Impe (Bel) op 4.23, 17. Mollet (Fra) op 4.26 (185), 18. Zoetemelk (Ned) z.t. (228), 20. Loos (Bel) op 4.28,21. Kelly (Ier-Fla) op 4.39, 25. Hinault (Fra) z.t. (161), 36. Raas (Ned.) op 5.25,45. Karstens (Ned) op 5.26, 63. Van den Hoek (Ned) op 5.43 (443), 64. Den Hertog (Ned) z.t. (449), 73. Wellens (Bel) op 6.05,106. en laatste: Pesarrodo- na (Spa-Kas) op 34.15. »Pi^?;s„y66f»8.^piocejt^ta. 1. Freddy Maertens (Bel) 105 punten. 2. Jacques Esclassan (Fra) 85, 3. Jacques Bossis (Fra) 82, 6. Klaus-Peter Thaler P?.1* 5y 8~9* Jan Raa-S ,Ned) en sean Kelly (Ier) beiden 38, 10. Gerben Kar stens (Ned) 37. MU.' MET S/MO/V S zoos'K Z/r *7£T OZJZE iSM T/J6£/?S r 77&//V/Afó£- a

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11