'Post-treiiT dendert maar door Tijdwinst van Kuiper goed voor "moraal" Tourcijfers Wereldrecord Andrea Pollack ma ES Thomas Wessingliage: Europees mijl-record Desnoods zonder vlag DINSDAG 4 JULI 1978 SPORT PAGINA 9 CAEM - Aan de successenreeks van de door Pe ter Post geleide formatie lijkt geen einde te ko men. De proloog in Leiden meegerekend, is de Tour-karavaan vijf dagen onderweg, en in dat korte tijdsbestek verzamelde het team van de ex-Zesdaagsekeizer een handvol gele shirts en welgeteld vier ritoverwinningen. De laatste in deze (voorlopige?) se rie kreeg zelfs de glans van goud, want feitelijk was de zege in de ploegentijdrit over 1153 kilometer een drievoudig succes. Niet al leen immers raasde de equipe van Peter Post sneller van Evreux naar Caen dan de andere tien ploegen, maar voorts kwam Klaus-Peter Thaler als nieuwe gele rijder uit deze slopende op- NOG NIET UIT DE HEUVELS. 5 ju li -6e eh_ 162 km gave te voorschijn, met Knete- mann op de tweede plaats. En last but not least behaalde Hennie Kuiper, dank zij de twee minuten bonificatie, belangrijke winst ten opzichte van zijn voornaamste concurrenten voor de eindze ge. Geen wonder dat de stemming in het kamp van Peter Post voor treffelijk is. De zegereeks brengt geld in het laadje, en zoiets is voor beroepsrenners wel de meest belangrijke factor van het metier Klaus-Peter Thaler, de nieuwe leider van het klassement, gaf daarvan onmiddellijk blijk, toen hij opmerkte: ,Deze gele trui maakt de marktwaarde groter. Ik had dit hard nodig na de succes sen vorig jaar van Didi Thurau en de opmars van Gregor Braun. Het gevaar bestond dat ik in Duits land op het tweede plan zou te recht komen" Erkenning Commerciële belangen hebben Klaus-Peter Thaler overigens ge holpen in zijn jacht naar erken ning. Als zijn sponsor (TI-Ra- leigh) niet perse gewild had dat hij met het oog op produktrecla- me in Duitsland in de Tour zou starten, was de 29-jarige Duitser meteen aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid niet in de De ploeg van Peter Post, met in het voorste gelid de Westduitser Thaler, raast naar de eindstreep Om de zoveelste zege te boeken ploeg voor „La Grande Bouclé" opgenomen. Zijn prestaties tot dusver maakten zo'n uitverkie zing namelijk allerminst vanzelf sprekend, en pas enkele dagen voor de start in Leiden besliste Post dat Thaler de voorkeur kreeg boven Piet van Kat wijk. In de ploegentijdrit gaf de beginfa se niet bepaald aanleiding tot de hoge verwachtingen die alom ge steld waren. Na 41 kilometer in La Barre en Ouche bedroeg de achterstand op Van Impe en diens secondanten zelfs èèn mi nuut en 24 seconden. De tijd van Kuiper, Thaler, Raas, Knete- mann c.s. was toen evenmin goed genoeg voor de tweede plaats, want de rode brigade van Fred de Bruyne (Pollentier, Maertens, Agostinho etc.) had in de bij tijd en wijle stromende regen 20 se conden sneller gereden dan de Raleighs. „De stand na ongeveer een uur rijden verontrustte ons niet", aldus Peter Post. „Wij wa ren ervan uitgegaan dat we niet te fors van stapel moesten lo pen" Peter Post had niet alleen een goe de tactiek uitgestippeld, hij bleek ook een voortreffelijk regisseur. Op verschillende plaatsen langs het traject had hij personen ge posteerd die hem op de hoogte hielden van de tijdsverschillen, welke informatie van de wed strijdleiding achterwege bleef. Naarmate de strijd vorderde, te kende het succes zich af. Hennie Kuiper: „De achterstand in het be in was mede een gevolg van een lekke tube die Knetemann kreeg. Kort daarna overkwam mij het zelfde. Zoiets haalt het ritme uit de ploeg" De pechgevallen on derstreepten de homogeniteit en het tactisch overwicht van de Post-brigade. Vijfman hielden de vaart er iets minder hard in dan normaal, en de vier anderen lie ten zich met korte tussenpozen afzakken om via deze „ketting" de pechvogel terug naar het voor ste gelid te brengen. Erg eenvou dig allemaal in theorie, maar je moet wel de renners hebben die dit in de praktijk kunnen waar maken. Peter Post had de i de zoveelste keer dit j deze Tour konden schitteren. Henk Lubberding zei: „Ik voel me in een ploegentijdrit happy Als amateur heb ik verschillende keren tot een team (Jan van Erp - red.) behoord dat zo'n onderdeel won. Meestal met flinke voor sprong. Toen ik nog bij de nieu welingen koerste, legde ik met mijn wielerclub. De Adelaar, al eens op het Nederlands kam pioenschap beslag" Lubberding knapte in de beginfase veel werk op. „Als je je sterk voelt, moetje rijden. Datje later een beetje door komt te zitten, is niet erg. Je bent met tien man en het gaat om de tijd van nummer vijf', aldus de Nederlandse kam pioen. Werk Veel werk verzetten trouwens alle leden van het zegevierende team Hennie Kuipe stak zijn bewonde ring daarover niet onder stoelen of banken. In de slotfase, toen de kloof van zes minuten met de Peugeot-ploeg van Thevenet reeds overbrugd was alsof het de gewoonste zaak ter wereld betrof, toonden Knetemann en vooral Raas zich geweldige gangma kers. Paul Wellens, Gerben Kar stens en Aad v.d. Hoek konden die zegevierende j acht niet tot het einde volgen. Hun aandeel in het succes was desondanks groot, en Aad v.d. Hoek hoefde daarom niet meer op temerken dat het een „verschrikkelijk zware dag" was geweest. Die mening deelde vriend en vij and. „Het ergste vond ik nog de heuvels", aldus V.d. Hoek. „Ie dere keer als het klimmen gebla zen was, leek het alsof mijn benen blokkeerden" De angst die bij Aad v.d. Hoek waarneembaar was voor een eventuele terugslag, wercr door een aantal concurren ten gedeeld, onder anderen door Bruyere. „De verliezers van deze ploegentijdrit kunnen de win naars van morgen zijn", aldus de vroegere meesterknecht van Ed dy Merckx Bi j Peter Post was de vrees voor het betalen van tol niet aanwezig. „In een Tour de France doen we wel vaker zware inspanningen", zei de chef d'equipe. „Sportief beke ken is de ploegentijdrit een ge weldig gebeuren. Ik houd van dit soort wedstrijden". Dat 90 pro cent van het rennersveld er an ders over dacht, was aan de eind streep in Caen erg duidelijk te zien. De urenlange strijd had diepe sporen achtergelaten. WIEL VERHEESEN (Van onze verslaggever Peter Heerkens) CAEN - Met een individuele tijdrit van 53 kilometer voor de boeg (vrijdag van Saint Emilion naar Ste Foy) en met het gegeven dat wielerstrijd in de bergen eerder een kwestie is van vele minuten verschil dan van een handvol se conden, heeft de in de ploegen tijdrit geboekte winst van Hennie Kuiper op zijn directe concurren ten eerder een belangrijke psy chologische dan praktische be tekenis. In de tijdrit dreigt hij ze ker wat te zullen verliezen op Mi chel Pollentier en Bernard Hi- nault, en in de cols die volgende week maandag na de rustdag op doemen, zal het restant van de voorsprong weinig gewicht in de schaal leggen. De slag die Hennie Kuiper binnen haalde op het stuk tussen Evreux en Caen, waar de Tour stuntte met een ploegentijdrit, had dan ook voornamelijk betekenis op het morele vlak - renners noemen dat met een verkeerd woord hardnekkig de „moraal" - en na het beulswerk over golvend as falt en onder een hemel die re gelmatig water doorliet, bleek Hennie Kuiper het te hebben. Het uitte zich in zijn reactie op de vraag of zo'n ploegentijdrit niet een enorm gevaar is voor de vorm van de komende dagen. „Ach", zei Hennie Kuiper, „daar maak ik me geen zorgen over. Trouwens, wat zou het...? De omstandighe den zijn toch zeker voor iedereen gelijk geweest" Prikkel Het was onmiskenbaar de zelfver zekerdheid die winnaars in zich kunnen hebben en waartegen over het contrast stond van de verliezers die de prikkel van de nederlaag duidelijk niet konden verdragen. Ook al was het ver schil, tegen de achtergrond van wat er nog te gebeuren staat in deze ronde, niet alarmerend. „Belachelijk", brieste Bernard Hi- nault, die 1.20 min. op Kuiper verspeelde. „Het is waanzin om Ronde van Frankrijk. De uitslag van de vierde etappe, een ploegentijdrit over 153 km is: 1. Raleigh (Thaler, Knetemann, Kuiper, Wesemael, Lubberding en de Cauwer) Nieuwe Oostduitse zivemlichting nu al weer supersnel len, Janssens en Laurens) 3.39.14, 3. Mercier (Zoetemelk, Hoban, Le Guil- loux, Raymond, Mathis en Mollet) 3.43.26, 4 Gitane 3 44.22, 5. Flandna 3.45.27, 6. Lejeune 3.48.11, 7. Peugeot 3.52.27,8. Fiat 3.28.29,9. Teka 4.02.46,10. Jobo 4.02.55, 11. Kas 4.03.39. OOST BERLIJN - De Oostduitse zwemsters blijven opzien baren. Op de derde dag van het vijfdaags toernooi om de Oostduitse zwem- titels viel het tweede wereldre cord. De 18-jarige Oostduitse Andrea Pollack realiseerde op de 100 meter vlinderslag een tijd van 59.46 seconden en verdrong daarmee met 0.32 seconden haar landgenote Christiane Knacke van de ereplaats in de recordboe ken. Het eerste wereldrecord was reeds op de tweede dag geboren toen Barbara Krause, de 200 me ter vrij achter zich liet in 1.59.04. STOCKHOLM - De Westduitser Thomas Wessinghage heeft de in ternationale atletiekwedstrijden in Stockholm de nodige glans ge geven door een nieuw Europees mijlenrecord. Met een tijd van 3.52.5 verbeterde hij zijn eigen tijd, die reeds als Europese top tijd stond genoteerd met 0.6 se conden. Hij neemt daarmee op de wereldseizoenranglijst de eerste plaats in. Deze was in handen van de Keniaan Wilson Waigwa met een tijd van 3.53.2. Wessinghage staat nu op de "eeuwige ranglijst" als zesde. De lijst wordt aange voerd door de Nieuwzeelander John Walker met 3.49.4. De verrichting van de Amerikaan Quentin Wheeler op de 400 meter horden sprak eveneens tot de verbeelding. Met een tijd van 49.45 seconden bleef hij reeds voor de derde maal in dit seizoen onder de 50-secondengrens. Een voortreffelijke prestatie kwam bij het hoogspringen op naam van de Westduitse atlete Ulrike Meyfarth. De maandenlang we gens een blessure afwezige West duitse heeft enkele weken reeds opzien gebaard met haar rentree en demonmstreerde in Stock holm, waar de weersomstandig heden bijna ideaal genoemd werden, haar stijge.nde vorm met een hoogte van 1.92' meter. Tijdens internationale atletiek wedstrijden om de Rosickyme- moriaal in Praag won Harry Schulting de 400 meter horden in 49.85 seconden. Het was de twee de maal in zijn loopbaan dat de nu 21-jarige student beneden de grens van vijftig seconden dook. Hij neemt nu de negende positie op de wereldseizoenranglijst in. Slechts één Europeaan is tot nu toe sneller geweest: de Westduit ser Harald Schmid (49.01). Miijam van Laar (Achilles/Top) werd op het hoogspringen dames tweede met 1.83 meter. Derde plaatsen waren weggelegd voor Joost Borm (Phoenix) op de 1500 meter (3.44.56) en Raymond Hee renveen (Argo) op de 400 meter (47.66). Elly Henzen (Olympia '48) kwam in 12.13 seconden niet ver der dan de vierde plaats op de 100 meter dames. Arno Koermeling (Sisu) eindigde op de 800 meter als zesde in 1.49.76. Elly Henzen werd derde op de 200 meter in 24.13 seconden en Hans Koeleman, de specialist op de 3000 meter steeple chase van AAC, kwam op de vijf kilo meter als vijfde binnen in 14.04.50. De onttroonde wereldrecordhoud ster Christine Knacke werd tij dens deze titelstrijd tweede ge klasseerd meteen tijd van 1.01.63. Maar ook Annet Fiebig (1.02.29) en Jane Lang (1.02.71) bleven nog ruim onder de grens van 1.03. Naast Andrea Pollack, die op 9 april overigens het wereldrecord op de 200 meter vlinderslag met een tijd van 2.11,20 in Leningrad naar zich had toegetrokken, zorgde de Olympische kampioene en we reldrecordhoudster Ulrike Tau- ber uit Karl Marxstadt op de 400 meter wisselslag met een tijd van 4.46,37 voor de beste seizoenpres tatie tot nu toe. Het is de tweede beste tijd ter wereld. Zijzelf is met haar wereldrecordtijd van 4.42,77 sneller geweest. Tweede werd de nieuwe ster, de 15-jarige Petra Schneider eveneens afkomstig uit Karl Marxstadt - met een voor dit zeer jonge meisje briljante chrono van 4.49,51. De Oostduitse heren blijven nog steeds achter. Voor de beste pres tatie op deze derde dag zorgde een Oostberlijns estafettekwartet op de 4x100 meter vrije slag, waarop een tijd werd genoteerd van 3.31,62, hetgeen een nieuw Oostduits record impliceerde Roger Pyttel, de onverwoestbare, haalde op de 200 meter vlinder slag zijn 25ste titel binnen met een tijd van 2.01.46. MANILLA - De koude oorlog tus sen Viktor Kortsjnoj en Anatoli Karpof is in alle hevigheid losge barsten. Nauwelijks veertien dagn voor de eerste zet - althans in theorie - voor de tweekamp om de wereldtitel schaken in Baguio op de Philippijnen wordt gedaan hebben beide kampen de nodige psychologische speldeprikken uitgedeeld. Allereerst is er de vlagkwestie, die zich openbaarde kort nadat beide spelers voet op Philippijnse bo dem hadden gezet. Kortsjnoj heeft een aantal voorstellen ge daan, maar er voorts aan toege voegd 'desnoods zonder vlag te willen spelen'. De voorstellen komen er op neer dat de twee jaar geleden uit de Sovjet Unie gevluchte Kortsjnoj de vlag van Zwitserland, de stad Zürich, de Sovjet Unie of een witte vlag met het woord statenloos naast zich wil hebben. Inmiddels heeft de Russische delegatie onder lei ding van Viktor Batoerinski de eerste twee mogelijkheden ver worpen. Hij verklaarde dat het niet mogelijk is te spelen onder de vlag van het land waar men slechts woonachtig is. De aan vraag van Kortsjnoj om de Zwit serse nationaliteit te krijgen is nog niet gehonoreerd. Het is de bedoeling dat dit punt op 14 juli aan de orde komt als de spelers, de arbiters en Max Euwe, voorzit ter van de wereldschaakbond (FIDE) rond de tafel gaan zitten. voor wat bonificatie ons deze ver plichting op te leggen". En zijn ploegleider Cyrille Guimard: „Ik hou m'n hart vast voor de conse quenties in de komende dagen" Joop Zoetemelk, 1 minuut achter geraakt, huilde mee in het koor van de verliezers. „Dit zou niet mee mogen tellen. De verhou ding tussen inspanning en belo ning lijkt nergens naar", veroor deelde hij het opzienbarende programma-onderdeel van de vierde Tour-dag. En heel stilletjes sloop in Caen een derde slachtof fer het parcours af: Bernard The venet, die met zijn ploeg buiten de bonificatie viel en daardoor twee minuten op Hennie Kuiper moest prijsgeven. De psychische invloed van deze rit telde vooral voor hem, en dat was een weinig bemoedigend gege ven voor de Tourwinnaar van vo rig jaar. Om te beginnen moest Thevenet voor zichzelf vaststel len dat hij veel te nerveus rijdt. Het bewijs werd geleverd met een onbehouwen manoeuvre die hem pardoes tegen een politiea gent deed opbotsen. Eenmaal weer op de fiets, zette Thevenet zo zenuwachtig aan, dat hij on deruit sloeg. Bovendien bleek dat zijn ploeg nog lang niet in de gro te vorm steekt die nodig is om een Tour-favoriet te steunen. Theve net, die met zijn knechten op een achterstand van 13.20 binnen was gekomen: „Het ging slecht. Ver schrikkelijk slecht. Er zal veel moeten verbeteren" Dapperst Van alle verslagenen toonde Michel Pollentier zich nog het dapperst, met welke houding hij trouwens ook in de wedstrijd had geschit terd. Door een valpartij na 40 ki lometer liep Pollentier blessures op aan zijn linker heup en linker elleboog, (al rijdend legde een van de Tour-artsen verband aan) wat hem niet belette om naar schatting 90 van de 153 kilometer zwaar kopwerk te doen. Boven dien koerste hij met een gebro ken voethaak. „Lastig", gaf Pol lentier toe, „maar ik durfde niet van fiets te verwisselen omdat de cadans in onze ploeg al drie keer gestoord was door een lekke band en een keer door mijn val". Over de mogelijke gevolgen van deze inspaning maakte Pollen tier, net zoals zijn landgenoot Lu- cien van Impe, zich weinig zor gen. Filosoferend over het tijds verschil met Hennie Kuiper, bleek de uitslag gelijkluidend. Hennie Kuiper zelf over het prak tische aspect van zijn winst „Ik til er niet zo zwaar aan. Natuurlijk ben ik er wel blij mee, maar ik heb nog lang geen hoera-stemming. Die komt pas als ik de gele trui pak. Voorlopig denk ik alleen nog maar aan veel rusten en veel sla pen". 1. Klaus- Peter Thaler (Wdl-Ral18.31.49,2. Gerrie Knetemann (Ned-Ral) op 6 seconden, 3. Joseph Bruyere (Fra-C.A.) op 0.46, 4. Jacques Bossis (Fra-Git) op 1 min., 5. Maurice le Guilloux (Fra-Mer) op 1.23, 6. René Bittinger (Fra-Fla)op 1.46,7 Regis Ovion (Fra-Peu) op 2.06, 8. Jean-Pierre Danguillaume (Fra-Peu) op 2.16, 9. Hen nie Kuiper (Ned-Ral) op 3.05 (128 pun ten), 10. Henk Lubberding (Ned-Ral) z.t. (172), 11. Wilfried Wesemael (Bei-Ral) z.t. (195), 12. Jose de Cauwer (Bei-Ral) op 3.15, 13. Rene Dillen (Bel-CC.A.) op 3.45, 14. Paul Sherwen (GB-Fia) op 4.00, 15. Lucien van Impe (Bel-C.A.) op 4.02, 16. Mollet (Fra-Mer) op 4.05 (91), 17. Zoete melk (Ned-Mer) z.t. (138), 18. Seznec (Fra-Mer) z.t. (185), 19 Loos (Bel-C.A op 4.07,20. Nilsson(Zwe-Mer op 4.22,21. Janssens (Bel-C.A.) op 4.24 (344), 22 De Schoenmaeker (Bel-C.A.) (369), 23. Ber- tin (Fra-Git) op 4,25 (48), 24. Hinault (Fra-Git) z.t. (108), 25. Bernaudeau (Fra- Git) z.t. (164), 37. Jan Raas (Ned-Ral) op 5.04, 53. Gerben Karstens (Ned-Ral) op 5.05, 64. Aad van den Hoek (Ned-Ral) op 5.22, 66. Fedor den Hertog (Ned-Lej) op 5.22, 76. Paul Wellens (Bei-Ral) op 5 44. 106. en laatste: Pesarrodona (Spa-Kas) op 33.54. Alg. ploegenklassement 1. Raleigh 111.14 00, 2 C A. 111.17 58. 3 Mercier 111.38.41. 4 Gitane 111 43 15. 5 Flandria 111 48 46, 6. Lejeune 112.02.26. 7. Peugeot 120.20.35, 8. Fiat 112.55.45, 9 Teka 113.19.57, 10 Jobo 113.21.07. 11 Kas 113.32.03. Den Hertog en Smit op straat CAEN - Fedor den Hertog heeft gisteren van ploegleider Hen ri Anglade moeten aanhoren dat de sponsor er na dit wie- Ierseizoen mee stopt. Dat be tekent dat Den Hertog een andere ploeg zal moeten zoe ken. Het nieuws was een voortvloeisel van het besluit dat de co-sponsorende benzi nefirma geen geld meer in wielersport wenst te steken. De Franse rijwielfabrikant kan zelf de kosten van een profploeg niet dragen. Er wordt nog gezocht naar een alternatief, maar gezien de ge ringe prestaties van de ren ners is de kans daarop klein. Reactie van Den Hertog: "Ik heb nog een half jaar de tijd om ergens anders onder dak te komen". Dit nieuws impli ceert dat ook Theo Smit, niet in deze Tour gestart, op straat komt te staan. £j?MO£TM£r M££/?l£F<5£- S/dÉF/V MW- Q£Af.'///FF MM, /VFFM, 'M StoF.'S/-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9