"MINDER IS MOGELIJK kwalijke maatregel Bonden vinden "Bestek '81 een pover stuk "Een absolute garantie kunnen wij niet geven" Minister Frans Andriessen: "Maar er kan geen 1V2 miljard vanaf Kritiek uit gezondheidszorg: Yan der Stee wil pendel Antillen DINSDAG 4 JULI 1978 Felle kritiek Wim Kok (FNV) (Van onze redactie economie) AMSTERDAM - Volgens FNV-voorzitter Wim kok kunnen de bezuinigingen van het kabinet een beperkter omvang hebben dan de nu voorgestelde tien miljard. Voorts meent Kok, dan in de nota wel de winsten van het bedrijfsleven worden ver groot, doch dat er geen maat regelen in worden genoemd die deze winsten ook inder daad omzetten in meer werk. Fel hekelde Kok ook het feit, dat naar zijn mening de so ciaal zwakkeren Veel lasten te dragen krijgen. „Ik mis ten enenmale ons uitgangspunt, dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dra gen", zo zei hij na afloop van de vergadering van de federa- tieraad van de FNV, waar een eerste reactie op de ombui gingsplannen van het kabinet werd vastgesteld. „Als aan dat uitgangspunt niet tege moet kan worden gekomen kan men niet op de bereid heid van de vakbondsleden rekenen om er samen de schouders onder te zetten" aldus Kok. Eind augustus hoopt de FNV na een grondige studie met con crete commentaren te komen. „Dan zullen we de verant woordelijke politici duidelijk moeten maken, dat er wel het een en ander aan de rege ringsplannen gesleuteld moet worden", zei Kok. Inmiddels heeft de Stichting van de Arbeid van het kabinet een brief ontvangen, waarin wordt aangekondigd dat een kabinetsdelegatie met de so ciale partners wil gaan praten over de inhoud van de bezui nigingsnota. „Als dat bete kent, dat we de tien miljard aan bezuinigingen onaange tast moeten laten, ziet de FNV in overleg niet erg veel heil. Als het kabinet bedoelt, dat alles, om tot de gewenste be zuinigingen te komen, be spreekbaar is, dan willen we de komende tijd op alterna tieven gaan studeren", aldus Kok. Ook de federatieraad had ern stige kritiek op de bezuini gingsplannen. „Nee, zo moet het niet", is de mening van de raad, zo deelde Wim Kok mee. Hij zei, dat de FNV beslist de ogen niet sluit voor de nood zaak van beleidsombuigin gen, om uit de huidige eco nomische problemen te ko men. Kok bestreed de stelling van het kabinet, dat de werk loosheid tot 150.000 terugge drongen kan worden door al leen het verbeteren van de winsten van de bedrijven. „De kern van de problemen is niet de hoogte van de loon kosten, maar de stagnatie in de buitenlandse vraag naar onze produkten en de hard heid van de gulden", aldus Kok. Kok meent, dat aan deze twee oorzaken van onze proble men de nota van de regering geheel voorbijgaat. Daarom noemde hij „Bestek 81" een Wim Kok: "De sterkste schou ders moeten de zwaarste lasten dragen." pover stuk. „Vooral, omdat er niet in wordt aangegeven hoe de hogere bedrijfswinsten moeten worden omgezet in meer werk". FNV-bestuurder Herman Bode meent, dat de verantwoording voor het scheppen van meer werk moet worden gelegd op de bedrijven. „En niet op de werknemer, door in de nota te spreken over meer controle op de sociale-uitkeringstrek- kers of te prater) over een an dere formule van passend werk". -.Het kabinet presenteert nu de rekening aan de laagstbetaal den en aan de mensen die zijn aangewezen op de sociale mi nima, in plaats van ernaar te streven de inkomensver schillen te verkleinen. Nu worden de hogere inkomens de handen boven het hoofd gehouden", zo meent hij. „Het is merkwaardig wan neer vastigheid in werk als argument wordt gebruikt om mensen er in salaris op ach teruit te laten gaan. Zeker als dat zou moeten gaan gebeu ren met terugwerkende kracht", zei Kok. Ook had hij weinig waardering voor het zgn. maatschappelijke kader, waarin de nota is geplaatst. „De FNV heeft weinig hoop omtrent de mededelingen over het collectieve deel van de vermogensaanwasdeling en het inkomensbeleid. „In de nota wordt alleen aange kondigd, dat de zaak nader zal worden bestudeerd. En daar blijft het bij", aldus Kok. FNV-bestuurder Herman Bode vroeg zich af, hoe hij het be leid van het kabinet, handha ving van de koopkracht, moest rijmen met het feit dat juist de laagste inkomens en de AOW'ers straks f 100 voor huisarts en apotheker moeten gaan betalen. „Nergens in de nota vind ik daarvoor een compensatie. Dat zou op z'n miiist rechtvaardig zijn, als men de koopkracht voor deze groepen wil handhaven", zo meent Bode. Overvragen DEN HAAG (GPD) - Volgens minister Andriessen van financiën is het mogelijk dat er minder dan tien miljard gulden bezuinigd gaat worden. Een teruggang tot ach- teneenhalf miljard gulden, vijftien procentminder, is voor hem echter uitgesloten. Dit zegt de minister in een interview met twee van onze redacteuren. In dit vraaggesprek gaat hij in op vragen naar de grootte van het bedrag, het "reële offer" van de hoger betaaldende vraag of de bezuiniging inder daad meer werk op zal leveren en de verschillen met de plannen van oppositieleider Den Uyl. Op de vraag of hij het midden heeft willen houden tussen de vier miljard gulden die de PvdA heeft willen bezuinigen en de zestien miljard gulden van de VVDantwoordt de minister: "Eind januari heb ik voor mijzelf als richtgetal 10 miljard genomen. Het is nu 10 miljard geworden, meer dan vorig jaar nodig leek. maar dat komt omdat de slechtere economische situatie dat noodzakelijk maakt. Ik hou niet van majoreren, ik ga niet op 12 miljard zitten om later op 10 uit te kunnen komen, dat is mijn gewoonte niet" matiging op verzet stuit, op het zelfde moment aanvullende be zuinigingsplannen uit de kast halen. Andriessen: „Nee, dat wordt veel te laat, dat hebben we in het verle den gezien, het vorige kabinet is al in augustus 1975 met ombui gingen begonnen en er is nog heel weinig van gerealiseerd, zoveel tijd kost dat. De inkomensmati ging heb je niet in de hand, dat hebben we gezien bij de btw-ver hoging van het aardgas, die on middellijk in de prijscompensa tie werd verwerkt. Den Uyl moet niet doen alsof hij dat niet weet". U zegt dat de matiging niet haalbaar is. Laten we nu eens een inkomen nemen van f60.000 per jaar, iets boven tweemaal modaal. U vindt dat deze groep een „reëeloffer" moet brengen en vraagt van hen een teruggang van een half procent p. jaar. Als men dan nog am btenaar is, moet men nog eens drie jaar lang 1 procent per jaar inleveren, samen anderhalf pro cent per jaar. Als dat kan, is Den Uyls plan ook uitvoerbaar, want hij vraagt een matiging oplopend van 0 procent bij modaal (f28.500) tot 3 a 4 procent bij f 115.000. Iedereen tot f 60.000 zal bij Den Uyl zo'n anderhalf pro cent moeten inleveren. Vergele ken met uw plan ten aanzien van de ambtenaren ontloopt het el kaar dus niets. Waarom is uw plan dan wel haalbaar? Andriessen: ..Ten eerste geloof ik Wij herinneren hem eraan dat Aan- tjes onlangs juist als opvallendste maar ook als gevaarlijkste eigen schap van Andriessen diens nei ging om te overvragen heeft ge noemd. Volgens Aantjes gaat Andriessen altijd tot het uiterste, waarbij hfj telkens over de rand heen dreigt te vallen. Andriessen wil er niets van weten. „Noem me voorbeelden dat ik te hoog heb ingezet". De formatie, waarbij Van Agt met voorstellen van de programcommissie van het CDA, onder voorzitterschap van An driessen, in zak telkens Den Uyl voor het blok zette? „Dat was geen majoreren", is alles wat hij erover zegt. De reacties op de nota zijn Andries sen niet tegengevallen. Ook die van Harm van der Meulen van het CNV niet (de FNV beraadde zich gisterochtend nog). „Van der Meulen was wel vrij kritisch, maar ik ben ervan overtuigd dat, als hij de nota nog eens goed leest, bijvoorbeeld op het punt van het bedrijfstakoverleg, al komt het woord bedrijfstak-ra- den er als zodanig niet in voor, hij er veel in terug zal vinden". De tegennota van Den Uyl zit An driessen niet lekker, dat is over duidelijk. Voelt hij soms dat Den Uyl met zijn plan tot vergaande inkomensmatiging, waardoor maar 4 miljard ombuiging nodig is in plaats van 10 miljard, iets kan presteren waartoe dit kabi net niet in staat is? Andriessen: „Ik vind het vervelend dat Den Uyl elke keer de indruk wekt dat zijn plan een fantastische oplos sing is waardoor de collectieve uitgaven overeind kunnen blij ven. Dat is een voorstelling van zaken die niet klopt met de wer kelijkheid. Het is Den Uyl gedu rende de vier jaar dat hij er alle mogelijkheden toe had, ook niet gelukt, ondanks de Machti gingswet. Maar mijn voornaam ste bezwaar tegen Den Uyls voor stel is dat hij vooruit loopt op een inkomensmatiging waarvan ik niet geloof dat hij haalbaar is. en daarop alvast zijn beleid baseert. Dat is een veel te groot risico" Afwachten: Maar u neemt toch ook risico's. Om te beginnen moet het kabinet maar afwachten hoeveel er na het grote afknabbelproces dat nu op gang komt, van de 10 miljard overblijft, en als u er niet in slaagt de werkloosheid Hink terug te dringen, kunt u moeilijk meer gaan bezuinigen, want u zit al aan het maximum haalbare. Den Uyl kan echter, zodra de inkomens- Minister Andriessen: "Ik vindt het vervelend dat Den Uyl elke keer de indruk wekt dat zijn plan een fantastische oplossing is" U belooft in de nota de koopkracht van de inkomens tussen f30.000 en f50.000 „zoveel mogelijk" in stand te houden. Dat lukt toch niet? Is dat niet het koppig vast houden aan de regeringsverkla ring waarin deze zin op verzoek van de WD is opgenomen? „Ik weet niet of dat illusie is. Dat Winst-werk Welke garanties heeft het kabinet dat de bezuinigingen ook resulte ren in nieuwe arbeidsplaatsen? Er wordt vaak gezegd dat de mensen best willen inleveren, als ze maar weten dat er voor hun geld meer werk bijkomt. We moe- zaakt, meer premies en dus de noodzaak tot meer ombuigingen of lastenverzwaring en dat laatste is uitgesloten. Wij werken ook wel aan het sheppen van arbeids plaatsen in de vierde sector dus bij overheid, onderwijs, enz). Een aanzet daarvoor staat in de nota en ik heb vanmorgen aan mijn staf nog gevraagd wat cijfers te verzamelen en waarschijnlijk za. de MEV er inseptember nader op ingaan. Je moet echter niet over drijven. In het verleden is het wat te snel gegaan en dat heeft werk gelegenheid gekost. Bovendien als je 20.00 arbeidsplaatsen bii de overheid schept, blijven er uitein delijk netto maar 15.000 over omdat je door de extra lasten in het bedrijfsleven werkeeleeen- heid verliest en in debedrijvendat is heel belangrijk, moet geld ver diend worden om de invoer te be talen. Nee. het is allemaal veel ge compliceerder dan Den Uy zegt". Natuurlijk bestaan er grote ver schillen tussen de wijze waarop het vorige kabinet het probleem van de werkloosheid aan wilde pakken en de methode van de re gering-Van Agt. Oud-minister Duisenberg (financiën) typeerde de verschillen onlangs zo: „Het kabinet-Van Agt bekijkt de cij fers. ziet dat er een hoog werk loosheidscijfer voor de komende jaren uitrolt en schrijft als recept bezuiniging voor. want danwordt de werkloosheid wat min der". De PvdA zou het anders doen Dat blijkt uit het alternatieve be zuinigingsplan van Den Uyl, waaraan ook Duisenberg heeft meegewerkt. „Wu zien dezelfde dingen en gaan dan eerst kijken hoe jedatverken zelf kunt aanpakken. Dat kan via bij zondere maatregelen zoals ver vroegde pensionering en eerlij ker verdeling van werk. Daar naast dienen de inkomens min der snel te stijgen en zullen som migen in inkomen achteruit gaan". Jjjigen risico een AMSTERDAM (ANP/GPP) - De voorgenomen bezuinigingen in de gezondheidszorg en de maat schappelijke dienstverlening zullen een verdere aantasting ge ven van de kwaliteit en de om vang van de hulpverlening Dit schrijven het Landelijk Aktie- comité Gezondheidszorg (LAK) en het Landelijk Overleg van Eerste Lijnwerkers (LOVEL) in een eerste reactie op de bezuini gingsplannen van het kabinet- Van Agt. "Als kwalijkste maatregel wordt nu het "eigen risico" weer van stal gehaald of verder opgevoerd", schrijven het LAK en het LO VEL. Volgens de comite's is dit een belemmering voor wie naar dokter of tandarts wil gaan. De stelling van de regering, dat de bezuinigingen arbeidsplaatsen zullen opleveren, wijzen de beide actiegroepen van de hand. "In onze sector staan voorlopig al leen nog maar tienduizenden ar beidsplaatsen op de tocht als ge volg van de beddenvermindering in de ziekenhuizen en de vacatu re-stops in de gezinsverzorging en het maatschappelijk werk". Oud-minster van economische za ken drs. R. Lubbers, nu lid van de Tweede Kamer voor het CDA, zei gisteravond in een televisiedebat met FNV-voorzitter Wim Kok wel aanwijzingen te zien dat het bezuinigingsplan van het kabinet inderdaad meer arbeidsplaatsen zal opleveren. "Het beleid van inflatieverminde ring wordt voortgezet, wat ook al gebeurde onder het kabinet Den Uyl. Dit zal ongetwijfeld onze concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland ten goede komen. De regering heeft verder ADVERTENTIE geprobeerd haar eigen arbeids plaatsen zoveel mogelijk in stand te houden. Verder wordt denk ik, het nodige gedaan aan het ar beidsmarktbeleid, zoals vacatu remelding en betere begeleiding van mensen, zodat ze makkelij ker werk kunnen vinden.". Lubbers zei verder het niet eens te zijn met de opvatting van socia listische zijde dat de offers van de ombuigingsoperatie vooral ge vraagd worden van de sociaal zwakkeren. "Het gaat erom een aantal minimumvoorzieningen - en daar pas ik de sociale voorzie ningen nadrukkelijk in - ten principale in stand te houden. Ik ben bang dat, als je langer wacht met ombuigen, je later allerlei onverteerbare zaken krijgt". Drs. J. Bons, voorzitter van de Raad van Overleg voor de Handel, ver klaarde dinsdag op de jaarlijkse ledenvergadering te vrezen dat de ombuiginsoperatie een sterk getemperde inkomensontwik keling tot gevolg zal hebben, waardoor de omzetten in het ko mende jaar verder in ongunstige zin zullen worden beinvloed. niet dat bij Den Uyl anderhalf procent bij f 60.000 genoeg is. Dat moet meer zijn, anders haalt hij zijn uitkomsten niet. Verder is de matiging van 4 procent bij f115.000 alleen mogelijk als de salarissen nominaal verlaagd worden, dus in guldens omlaag gaan. Dat kan niet, daar hebben we gewoon de instrumenten niet voor. Bovendien merk ik op dat ambtenaren van f60.000 gemid deld de komende periode maar een kwart procent erop achteruit gaan". Hoe is dat laatste nu mogelijk, want dat is nog minder dan de werk nemers in het bedrijfsleven? Andriessen: „Dat komt door de so ciale premies". De ambtenaren kunnen dus eigen lijk nog meer inleveren dan het kabinet al wil? Andriessen: „Nou, dat moet Wiegel maar aan de onderhandelingsta fel uitvechten". Reëel offer komens boven f 50.000 wordt ge vraagd. De term is het eerst ge bruikt door Den Uyl tijdens de kabinetsformatie. Den Uyl dacht toen aan heel andere bedragen dan het kabinet nu voor ogen staat. Zonder over woorden te twisten, kan men toch vraagte kens zetten bij het „reële offer" dat het kabinet vraagt. Opnieuw als voorbeeld tweemaal modaal, een vrij grote groep uit de bevol king, in elk geval flink groter dan die van viermaal modaal. Uit moet een half procent aan koop kracht inleveren, dat is als men f30.000 per jaar netto overhoudt, precies 150 of 12.50 per maand. Een reël offer? Andriessen: „Ik zie het zo. Ondanks de slechte economie is er toch nog een groei van 3 procent per jaar. Een deel daarvan zou eigen lijk naar de inkomens moeten gaan. Als je de inkomens niet laat meedelen of zelfs licht achteruit laat gaan, vind ik dat inderdaad een offer. De inkomens van tweemaal modaal zijn er de laat ste 4 jaar al een half procent op achteruit gegaan (de modalen 10 procent vooruit, de laagste zelfs 20 pet) en de komende periode van 4 jaar komt er nog eens -2 pet bovenop. Als je nog meer wilt matigen, met je de progressie in de belastingen verder versterken en u weet dat die al de hoogste is in Europa. moeten we nog bekijken. Ik wijs er wel op dat wij het draaipunt inde kinderbijslagoperatie ook al hoger hebben gesteld. Verder staat in de nota dat een lastenver lichting dit najaar niet uitgeslo ten is". Wilt u zeggen dat er een belasting maatregel komt ter verlichting van de middengroepen? „Dat hangt af van het beeld voor 1979, ik zeg daar nog niets over. Het legt natuurlijk een grote druk op de financiering, waarbij al flinke problemen dreigen, onder meer als gevolg van de WIR, waarvan de inwerkingtreding telkens is uitgesteld, maar die volgend jaar veel zal gaan kosten. In totaal, belastingen en premies bij elkaar, zal zelfs - ondanks on ze ombuiging-lastenverzwaring in '79 niet helemaal voorkomen kunnen worden. Zonder die om buigingen zou et natuurlijk nog veel meer geweest zijn dan 3 mil jard, maar over de omvang en de manier waarop moeten we nog beslissen". ten maar afwachten of via de in directe weg van lastenverlich ting, gevolgd door meer inves- tengen, er ook arbeidsplaatsen bij komen. Den Uyl zit wat dat betreft op 2 sporen, omdat hij én het bedrijfsleven meer lucht wil geven én meer werk wil schep pen via de overheid. Andriessen: „As er een lastenver lichting komt voor het bedrijfs leven, zal er minder uitstoot van arbeidsplaatsen komen. Er gaan minder bedrijven kapot en de economische veroudering van de machines, reden om nog meer mensen te vervangen door ma chines, gaat dan minder snel. Daar heb je al een zekere winst- werk-relatie. Maar ja, een abso lute garantie kunnen wij niet geven. Alleen èèn ding is zeker: als de lasten toenemen, komt er minder werk". "Den Uyl pleit telkens voor meer werk via de overheid. Ik merk op dat dat hogere kosten veroor- Andriessen (fel): Dat kan Duisen berg nu wel zeggen, maar toen het CDA twee jaar terug pleitte voor inkomensmatiging, zei de zelfde Duisenberg dat het CDA de vakbeweging naar huis wilde sturen'. Wisselgeld Eind augustus gaat de Kamer over de nota praten. In het najaar vol gen de begrotingen, die een con crete invulling van de nota moe ten geven. Onvermijdelijk is daarbij dat Andriesseneen deel van zijn moeizaam verkregen 10 miljard weer moet offeren om de talloze belangengroeperingen te vriend te houden. Hoeveel wis selgeld heeft hij van het kabinet meegekregen? Andriessen leest voor uit de nota.Overleg is alleen zinvol als het kan leiden tot bij stelling van de aanvankelijke voorstellen. Die ruimte zal er zijn Dat overleg is niet zinvol als de uitkomstervan het herstel van de economie op de lange baan zal schuiven. Die ruimte mag er niet zijn". Waar ligt nu precies het breekpunt7. Bij 9 miljard. 8.5? Aantjes zei en kele weken terug een „uit- kledng" van 15 pet niet onaan vaardbaar te achten. Van Agt sprak over „Beknibbelen wel, maar vreten niet". Andriessen heel beslist: „Vijftien procent is te veel. Er is enige ruimte, maat niet voor een wezenlijke aantas ting van de nota. Een beknibbe ling van anderhalf miljard is on aanvaardbaar". Waarschuwing op pakjes sigaretten en shag DEN HAAG (ANP) - Als de ad viescommissie Warenwet ak koord gaat, komt op een pakje sigaretten de tekst "Roken bedreigt de gezondheid", en het teer- en nicotinegehalte in milligrammen per sigaret. Als het teergehalte hoger is dan 25 milligram staan de laatste twee aanduidingen erop in rode letters op een witte on dergrond, bij een teergehalte van 15 tot 25 milligram in zwart op wit en daaronder in blauw op wit. Minister Gin jaar van volksgezongheid en milieuhygiëne heeft dit aan de commissie voorgesteld. Op pakjes shag komt alleen de aanduiding "Roken bedreigt de gezondheid", omdat er geen standaard onderzoek methoden bestaan om het teer- en nicotinegehalte van een pakje shag te bepalen. DEN HAAG (ANP) - Minister Van - der Stee van Nederlands-Antil- liaanse zaken vindt dat al het mo gelijke in het werk gesteld moet worden, om te komen tot de in stelling van de Antilliaans-Ne- derlandse werkgroep en is zelfs bereid over te gaan tot een pen deldiplomatie. Dit heeft de voor zitter van de vaste tweede-ka mercommissie van Antilliaanse zaken, Van Zeil (CDA), gister avond verklaard na een gesprek van de commissies uit de Eerste en Tweede Kamer met de minis ter over diens besprekingen op de Nederlandse Antillen van 14 en 15 juni. Volgens Van Zeil vindt minister Van der Stee wel dat alles nu eerst zal afhangen van het ge sprek dat vertegenwoordigers van Curacao en Aruba zullen hebben over deze kwestie. Curacao is het niet eens met de ver deling van het aantal leden en wil verder dat alleen deskundigen erin plaats nemen, die niet poli tiek gebonden zijn. Verder vraagt het eiland zich af of de staatsre geling van de Antillen voorziet in de mogelijkheid, dat naast de Raad van Advies (een soort Raad van State) ook nog een werk groep kan bestaan die belast is met het uitbrengen van adviezen over verordeningen, die voor uitlopen op de toekomstige staatkundige structuur. Het CDA-kamerlid zei, dat parle mentsleden, die onlangs de An tillen hebben bezocht, een ont moeting met Van der Stee zinvol zouden hebben gevonden tijdens diens bezoek aan de Antillen De bewindsman heeft geen contact gezocht, omdat "op de eerste plaats in Nederland regering en parlement met elkaar in de kamer discussieren en op de tweede plaats de karakters van de bezoe ken teveel verschilden".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7