i J II Noordwijkse aast op beroemdheden r n iü PADDENTREK VIEL TEGEN "Het is gewoon een kwestie van lei hebben" Voor tieners die weten wat ze willen, Jeans van BF PAGINA 4 VARIA DINSDAG 4 JULI 1978 WZ ■K f nrnnnnni |i| -iVl IV jij!; 1 iii I Hl iilii M li •iiiii door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Mevrouw de Haas achter een tafel vol Drukke weken voor mevrouw De Haas uit Noordwijk. Prin ses Caroline in het huwelijks bootje gestapt, koning Olaf van Noorwegen alweer 75 jaar en het 30-jarige bestaan van de staat Israël. Stuk voor stuk aanleiding om snel pen en papier te pakken, de geluk wensen te noteren, naar het postkantoor te haasten en dan maar afwachten of in de ko mende weken de postbode inderdaad brengt waar me vrouw De Haas op rekent namelijk een dankbetuiging liefst in de vorm van een foto met handtekening. De afgelopen zestien jaar heeft de Noordwijkse op die ma nier honderden vooraan staande politici, sportlieden, prinsen en prinsessen en tal loze anderen die langdurig of Gemeente ziet niets in speciale tunnel De Leidse bioloog Bas van Leeuwenrealiseerde wat jaren geleden nabij de Langevelderslag in Noordwijk een zgn. paddenoversteekplaats. Een doordachte methode om te voorkomen dat padden die in de paartijd het duin verlaten en richting slootkant trekken, tijdens de noodzakelijke over steek van een drukke verkeerswegdoor passeren de auto's worden platgewalst. Die paddenover steekplaats. ook al was hij slechts operationeel op een betrekkelijk klein traject, deed goede dienst. Vorig jaar werden rond de 300 (beschermde) pad den veilig over de weg gelootst, mede dankzij de hulp van leden van de Noordwijkse vereniging voor vogel-en natuurbescherming die in deze als "klao.r-overs" fungeerden. Ook afgelopen jaar. met name in de maand maart, is er op toegezien dat de padden veilig overkwamen. Maar het aantal was dit keer beduidend minder Alle vrijwilligers zijn in de weer geweest voor on geveer 150 padden. Wat de oorzaak is van die onverwachte terugloop, is nog niet bekend. Bas van Leeuwen heeft nog geen pasklaar antwoord kunnen vinden. Hij wacht af wat de resultaten zijn bij andere paddenoversteekplaatsen in Ne derland. Bij de gemeente Noordwijk ligt nog een verzoek van Van Leeuwen om verdergaande maatregelen ter bescherming van de padden in de badplaats. Zo heeft bij voorgesteld voor de diertjes roosters in de weg aan te leggen zodat er geen mensenhanden meer aan te pas hoeven te komen om de dieren een paar maal daags van de ene kant van de weg naar de andere kant te brengen. De kosten van zo'n "tunnel" zouden rond de 6000 gulden bedra gen. In eerste instantie heeft de gemeente laten weten zo'n paddenvoorziening niet te zien zitten Van Leeuwen heeft daar nog een gesprek over op het gemeentehuis. maar kort de aandacht van de wereld op zich vestigden, in huis gehaald. "De een spaart suikerzakjes", zegt ze, "maar ik hoogwaardigheidsbekle ders". Het is haar vrij makkelijk afge gaan, te oordelen naar de on afzienbare rij albums die ze inmiddels volplakte. "Och", zegt ze", het is een kwestie van attent zijn op het wereld gebeuren. En uiteraard een beetje lef hebben. Voor mij maakt het niet uit of ik Kees Verkerk of president Carter om een handtekening vraag. Ik doe het gewoon en kijk dan wel wat er van komt. En ik moet zeggen; in al die jaren heb ik nog nooit nul op rekest gehad" Wie lieten zoal van zich horen? Adenauer, de Kennedy's, Pompidou, Nasser, Nixon (hij krabbelde zijn signatuur op een lucifersdoosje), Golda Meir, biljartkampioenen, schaatssterren en ministers bij de vleet. Albert Schweizer vond in Lambarene de tijd om de Noordwijkse een paar lan ge brieven te schrijven en voegde daar tevens wat foto's van hem en het rimboehospi taal bij. De meeste handtekeningen en foto's echter verzamelde ze van ruimtevaarders. Ameri kanen maar ook Russen. Neil Armstrong, de eerste mens die voet op de maan zette, was nauwelijks veilig uit zijn ruimtecabine gestapt of er lag in zijn huis in Amerika alweer een brief van mevrouw De Haas op de deurmat. De Noordwijkse staat bij de NA SA bekend als "de vaste briefschrijfster". Na elke ge slaagde vlucht klimt ze in de pen. Zelfs de Russen, nooit erg scheutig met het ver schaffen van informatie over hun ruimtevaartprojecten, doen de Noordwijkse steeds trouw toekomen waar ze om heeft gevraagd. En zo schuift "Zolang er prinsen en prinses sen zijn, ministers, ruimte vaarders en kampioenen, is er nog werk voor me aan de winkel", zegt de Noordwijk se. "En weet je wat er nu zo leuk aan is? Je blijft op de hoogte van de geschiedenis in de wereld. Van bijna elk be langrijk feit heb ik de bijpas sende foto en handtekening. Om de zoveel tijd blader ik een oud album door. Dan zegt ik bij mezelf: "gut is het al weer zo lang geleden dat die minister was" of "wat ziet die Nixon er daar nog jong uit" Zo ben je spelenderwijs bezig met de actualiteit" Mevrouw De Haas houdt ook het geoefende oog gericht op het gebeuren in klein Neder land. Pen en papier zijn aller gisch voor de geboorte van prinsjes en prinsesjes, de wis selingen van de kabinetten, een gewonnen schaatstoer nooi. Soms valt ze op een dichter. Zoals in december 1977 toen in een landelijk och tendblad melding werd ge maakt van de dood van dich ter Glinge Doorenbosch. Een foutief bericht, zo bleek ach teraf. De Noordwijkse haastte zich naar het schrijfpapier en zond de dichter per omgaan de troostende volzinnen. Clinge Doorenbosch op zijn beurt stuurde een briefkaart richting Noordwijk met daar op een fris ontsproten ge dichtje. Hij schreef: Dank U voor uw medeleven Toen ik onlangs overleed Toch ben ik gezond gebleven En leef zover ik weet 'k Ben van achttien vier en tach tig Dus betrekkelijk niet oud Elke middag tegen vijven vraag ik: staat de BOKMA koud? Ronald, hier spelend onder het toeziend oog i geeft zichzelf nog wel een kans in Parijs. Het denkspel go begint in Europa aan populariteit te winnen, al ligt het spelniveau voorlopig nog een straatlengte achter op Japan waar het gemanipuleer met de zwarte en witte schijven tot de populairste volkssporten behoort. Er zijn ook Nederlan ders die het spel aardig in de gaten krijgen. Eén van hen, zeer getalenteerd, is Voorhouter Ronald Schlemper, 17-jarige zoon van een zenuwarts. Hij is zeker van deelname aan de strijd om de Europese go-titel in Parijs (17 juli tot en met 4 augustus). In Nederland behoort Ronald tot de sterksten. Het nationaal kampioenschap heeft overigens nog geen eindoverwinnaar gebracht. Ronald speelde zich wel met gemak in de finale waarin hij het moet opnemen tegen Max Rebattu. Eigenlijk zouden de in totaal drie wed strijden die zij tegen elkaar moeten uitkomen, al gespeeld moe ten zijn maar het is er tot nu toe nog niet van gekomen. Er is zelfs nog niet bepaald waar de wedstrijden gespeeld zullen worden. Wat dat betreft maakt de Nederlandse go-bond (bijna 800 leden) zich niet zo bar druk. In Parijs maakt Ronald, leerling aan het Rijnlands lyceum, zeker kans op de titel. Hij streed al eens eerder op dit niveau en hield er toen een derde plaats aan over. Hij is een van de weinige Europese go-spelers die zich ooit in Japan een lesje heeft laten leren. Bij hem was dat vier jaar geleden. "Ik heb toen wat mogen proeven van de Japanse stijl van spelen", zegt hij. '"Uit wat ik daar heb gezien mag geloof ik wel geconcludeerd wor den dat Japan op eenzame hoogte staat. Europa hoeft er de eerste vijftig jaar niet op te rekenen dat ze het met goed fatsoen tegen de Japanners kunnen opnemen" dames- heren kjndermode vijf-meiplein - leiden Terwijl de fotografen hun plaatjes schieten hebben de jonge prinsjes veel belangstelling voor de meegebrachte foto's van de ont vangst van het oranje team op Soestdijk. Prinses Beatrix met haar man jongens en logeetje voor de villa waarin zijhun vakantie doorbrengenZij zijn echter zeker overdag - niet veel binnen. Wandelen en vissen. En wat voor jeans! Niet zomaar een broek maar een die zit als n plaat, sterk is als staal (nou ja, staal.in indigo met rechte, nauwe en met veel In de streek, waar de familie vakantie houdt, wemelt het van de leuke "stekkies" Prinses Beatrix en prins Claus houden met hun kin deren en de hond vakantie in "Sneem", een dorpje aan de zuidwestelijke kust van Ierland. Ze verblijven er in een fraaie villa, waar eens ook presi dent De Gaulle verblijf hield. De dag wordt doorgebracht met wandelen over de Ierse heuvels, varen, vissen en bij goed weer: waterskieën. Op de dag dat de fotografen traditiegetrouw hun plaatjes konden maken was Carlos, de zoon van prinses Irene op bezoek. Hij trof het niet. Het was somber weer. De zon liet verstek gaan. Aan de oceaan kwamen de regenwolken aandrijven. Nederland en Ierland dus... Vanaf 20.' Nu verkrijgbaar in je BF-winkeI

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4