"Staatssecretaris moet ingrijpen bij Endegeest" Ziekenfonds Leiden e.o. in Voorschoten D'66 steunt PvdA-voorstel voorvorming van college Optreden politie Oegstgeest in opspraak PSP-kamerlid Van der Spek: Actief in vrije tijd Geveltuintjes mooi, maar trottoir blijft voor de voetganger IS DINSDAG 4 JULI 1978 LEIDEN DEN HAAG/OEGSTGEEST - Twee Tweede-Kamerleden van D'66 hebben in schrifte lijke vragen aan minister De Ruiter van justitie het optre den van de rijkspolitie in Oegstgeest aan de kaak ge steld. Het gaat de kamerle den, mevrouw Wessel-Tuin- stra (uit Oegstgeest) en de heer Brinkhorst om de wijze waarop de Oegstgeester poli tie actievoerders van de ac tiegroep "Pet met de Z" en personeelsleden van het psy chiatrisch ziekenhuis Ende geest onder druk zou hebben gezet. De politie hield de actievoer ders op 23 maart van dit jaar aan, toen zij pamfletten bij Endegeest verspreidden, waarin beschuldigingen te gen een hoofdverpleger wer den geuit. Omdat de pamflet ten - de hoofdbroeder werd ervan beticht diefstallen te plegen - wellicht beledigend waren, werden ze door de po litie in beslag genomen, ter wijl de actievoerders werden aangehouden. Zij moesten enkele uren in het politiebu reau doorbrengen. De beide kamerleden van D'66 willen weten of het waar is dat de politie personeelsleden van Endegeest onder druk heeft gezet bij de identificatie van de actievoerders. Dat zou op het politiebureau met een zg. "one way mirror", een spiegel die voor de "verdach ten" niet als zodanig te her kennen is, zijn gebeurd. De kamerleden twijfelen er aan of dergelijke methoden in overeenstemming zijn met de richtlijnen voor de rijkspoli tie en noemen het afkeurens waardig dat naast identifica tie duidelijk sprake was van het tegen elkaar uitspelen van personeelsleden van Ende geest. ADVERTENTIE één van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland Haarlemmerstraat 42 leiden (holland) tel. 071-131204 DEN HAAG/LEIDEN - Het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP) heeft ern stige kritiek op het beleid dat de laatste jaren in en rond de psychiatrische inrichting Endegeest is gevoerd. Dit blijkt uit een lange serie schrif telijke vragen, die hij een dezer dagen aan staatssecretaris Ve der-Smit (volksgezondheid) zal voorleggen. Van der Spek vindt dat de staatssecretaris "met de haar ten dienste staande midde len" moet ingrijpen in Endegeest Van der Spek wijst de staatssecre taris op het zijns inziens "vernie tigend oordeel" dat een commis sie van raadsleden en ambtena ren onlangs in een rapport liet ho ren na een onderzoek naar de problemen in Endegeest. Een "vernietigend oordeel" zowel over de gebouwen van de psy chiatrische inrichting, het perso neelsbeleid als de opvang van de patiënten. Ook memoreert het PSP-kamerlid een artikel van het hoofd van Voorgeest, de zwak zinnigenafdeling van Endegeest, in het blad 'Nieuwegeest', dat als een aanklacht tegen de situatie in Voorgeest kan worden be schouwd. Van der Spek vraagt zich af op wel ke nieuwe gegevens de inspec teur voor de volksgezondheid zich heeft gebaseerd, toen hij aan de directie en het bestuur van Endegeest liet weten dat de beide gebouwen van Voorgeest binnen drie jaar gesloten moeten wor den. Als er geen nieuwe gegevens waren, "waarop was het beleid van de inspecteur dan tot nu toe gebaseerd?" Ook vraagt hij zich af wat de consequenties van deze beslissing zullen zijn voor andere gebouwen van Endegeest en de Jelgersmakliniek, "waar de problemen niet of nauwelijks verschillen van die in Voor geest" PS P-fractiemedewerker Joost Schippers zegt in een toelichting op deze vragen: "Het is niet onze bedoeling dat ook deze gebou wen moeten sluiten. We willen wel wijzen op het inconsequente beleid" De PSP wil weten waar- Jeugdprogramma Jongens en meisjes in de leeftijd van 7 tot 12 jaar kunnen woensdagmiddag terecht in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat 1De educatieve dienst orga niseert een middag die geheel in het teken van de eskimo's staat. Er worden die middag diverse films vertoond onder meer over vuurspuwende bergen en Oost-Groenland. Verder wordt er in de werk ruimte kalksteen bewerkt, terwijl onder de titel 'Slimpie en Sloompie in het museum' een speurtocht zal worden ge houden. Trompstraat In de Julianaschool aan de Oos terstraat wordt vanavond een informatieve avond gehou den over een herindeling van de Trompstraat. Zoals u vori ge week al heeft kunnen lezen heeft de gemeente een plan netje gemaakt dat moet voor komen dat er in deze woon straat nog te hard gereden wordt door automobilisten. Bewoners van de Tromp straat kunnen op de avond, die om acht uur begint, hun zegje over de plannen doen. Hengelsport Visclub 'Rijnland' hield de der de wedstrijd in de VHeilan den. De vangst was redelijk goed. De uitslag was: J. Cor net 70 st.(5330 gr),2.D.deWitt 29 (4410), 3. P. Nieuwenhuy- zen 26 (3770), 4. P.v. Velzen 36 (3550), 5. P. Braggaar 29 (2750), 6. T. Kramp 18 (2270), 7. C. Teske 10 (1650), 8. J. van Hout 8 (1400), 9. J. Houwer 10 (1400), 10. J. van Oosten 16 (1170). Duivensport PV 'Het Oosten' hield een wedvlucht vanaf Noyon met de volgende uitslag: 12,7W. Fokker, 3,5, C. Gijsman, 4,6, T.v. As,8,H. Gijsman,9-10 C. Selier. Er werd ook met oude duiven vanaf Chateauroux gevlogen. De uitslag: l.P. Juf- fer mans, 2. J. de Wolf, 3. T. van As, 4,6 H. Gijsman, 5. C. Gijs man, 7. H. de Haas, 8. H.v Klaveren, 9. J. Stouten, 10. A. Noest. Duivensport (2) PV 'De Vriendenclub' hield een vlucht met 752 duiven vanaf EssenDe uitslag: 122,J- van Seggelen, 4. W. Siera, 5. Gebr v.d. Voorn, 6. J. Noordermeer, 7.J. Siera, 8. J. Gijsman. 9. M. Noordervliet, 10. T. Dong el- mans. Verder met 148 duiven vanaf Chateauroux. De uit slag: 1. J. Beekman, 2,9, J.v Seggelen, 3. W. Rietkerk, 4. J. Siera, 5. J. Gijsman, 6. T. Houweling, 7. T. Gijsman, 8. D. Koet, 10. H. Blouw. Duivensport (3) LPC hield met oude duiven een vlucht vanaf Chateauroux. De uitslag: 1. P. Landesber- gen, 2,9, J. Staffeleu, 3,5, J.v. Alphen, 4. Fr. Gijsman, 6,8, A Singeling, 7.N.de Groot, 10. J. Groenendijk. Verder vlogen 425 jonge duiven vanaf Essen De uitslag: 1. P. Koenen, 2,5,7,10, N. de Groot, 3,4,8,9, J. Rozier, 6. v.d. Meijden. Duivensport (4) PV 'De Reisduif hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Chateauroux. De uit slag: 12, C. Strik, 2,4,5,6,10 mevr. Siecker, 7.S.v.d. Hoven, 8,9, W. Kop. 298 duiven vlogen vanaf Essen. De uitslag: 12,9, S.v.d. Hoven, 3,5, C. Strik, 4. G. Pardon, 6.10. P. Mooten, 7. K.v.d. Berg, 8. W.v.d. Hoogt. Duivensport (5) LPV 'De Snelvlieger' vloog met 62 duiven vanaf Chateau roux. De uitslag: 1. C. Mon- ianje, 2. I. Klinkhamer, 3. Comb. Koopman, 4.7. M. de Lange en Zn., 5,6, Gebr. Bink, 8. F. Compier, 9.10. J. Schou ten. Verder werd met 138 dui ven gevlogen vanaf Noyon. De uitslag: 12.7.10 Gebr. v.d. Heijden,2. F. Compier, 4.8. M. deLangeenZn.,5.C.Montan- je, 6. Comb. Koopman, 9. J. Degen en Zn. om de inspecteur niet gewacht heeft met zijn beslissing op het rapport van de onderzoekscom missie en er geen gebruik is ge maakt van de "constructieve ideeën", die op de hoorzittingen van de commissie naar voren zijn gekomen. Ook vraagt kamerlid Van der Spek aan staatssecretaris Veder-Smit of er gezocht is naar een andere mogelijkheid dan sluiting van Voorgeest om de si tuatie op korte termijn te verbe teren. Kritiek heeft de PSP'er op het feit dat het personeel pas na een week en de ouders van de pa tiënten pas na twee weken van de beslissing van de inspecteur op de hoogte zijn gebracht. Het kamerlid wil tevens weten wanneer de nieuwbouw van de stichting Gemiva in Zoeterwou- de te verwachten is. De bouw plannen zijn op dit moment nog niet goedgekeurd, laat staan ge realiseerd. In Zoeterwoude zou den een aantal patiënten van Voorgeest kunnen worden on dergebracht. Van der Spek vraagt of en op grond van welke criteria zal worden geaccepteerd dat patiënten van Voorgeest wei geren naar Zoeterwoude te gaan en wat dan hun 'voorland' in En degeest zal zijn. Een vraag die samenhangt met de berichten dat een aantal patiën ten Voorgeest niet wil verlaten, bijvoorbeeld omdat ook hun ou ders in Endegeest verblijven. Van der Spek vraagt zich af of in dit geval als reële mogelijkheden moeten worden gezien de "komt tijd, komt raad theorie" (de pa tiënten zullen op den duur toch overgeplaatst worden), of dat één van beide Voorgeesten toch open zal blijven of dat de pupillen worden ondergebracht in niet op hen gerichte gebouwen van En degeest. Op welke wijze zullen ouders en pupillen bij de verhuizing wor den betrokken, zo wil Van der Spek weten. Het kamerlid vraagt welke mogelijkheden er bestaan tijdens de (toch) snel te verwach ten renovatie van Voorgeest om de patiënten een andere ruimte te bieden. Welke motieven zijn be palend geweest bij de beslissing tot renovatie, nu die kennelijk niet afhankelijk is gesteld van de aard van de huidige bewoners, vraagt het PSP-kamerlid. De PSP dringt er bij de staatssecre taris op aan om in te grijpen in het personeelsbeleid in Endegeest. "Hoe kan worden voorkomen dat niet langer werk verricht wordt dat iemands verantwoordelijk heid te boven gaat?" Het kamer lid vindt dat er bij de opleiding en begeleiding van het personeel, de bezettingsgraad en de vacature vervulling strikter gewerkt moet worden en dringt aan op "tijd en ruimte voor overleg op alle ni- Het Tweede-Kamerlid dringt er tenslotte bij de staatssecretaris op aan om "voorrang te geven aan pupilgerichte hulp, opvang en begeleiding, ook in de regio Lei den, zodat de huidige escalatie kan worden omgezet in pupilge richte zorg". Bijvoorbeeld door het instellen van personeels- en bewonersraden, maar ook door Endegeest financieel in staat te stellen renovaties sneller uit te voeren en te experimenteren met een verdunning van het bewo nersbestand, aldus Van der Spek. ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. Molenmuseum krijgt f 882.- LEIDEN - Molenmuseum "De Valk" krijgt 882 gulden van orga nisatiebureau Drie Plus uit Haarlem. Het geld is bijeen ge bracht via een loterij, die werd gehouden tijdens de Woon Ide- aal-beurs in de Groenoordhallen van enkele maanden geleden. Het bureau deelde aan de bezoe kers 12.000 gratis loten uit. Er werden verder nauwelijks loten verkocht zodat de opbrengst van de loterij beperkt bleef. Als bur gemeester en wethouders van Leiden de gift accepteren zal het geld worden besteed voor de aankoop van één of meer voor werpen voor het museum. Het nieuwe pand van het ZLO aan de Witte de Withlaan in Voor schoten. Straks fusie en nieuw gebouw? LEIDEN - Het Ziekenfonds Leiden en Omstreken (ZLO), tot voor kort geves tigd aan het Plantsoen en aan de Zoeterwoudsesin- gel, is verhuisd naar Voor schoten. Sinds 1 juli is het ziekenfonds sa men met de bijkantoren van de particuliere verzekeraars Nezifo Nezam en het Zilveren Kruis alsmede het Medisch Controle Bureau gehuisvest in het pand Witte de Withlaan 1 in de wijk Noord-Hofland tegen de grens met Leiden. Het nieuwe huurpand in Voorscho ten is volgens de directeur van het ZLO, de heer Kool, beslist geen eindstation voor het zieken fonds. Het ZLO heeft nog steeds plannen voor nieuwbouw van een pand van ongeveer 6000 vier kante meter vloeroppervlakte in Leiden of directe omgeving. Het ziekenfonds heeft daartoe optie genomen op een stuk grond in Leiderdorp, vlakbij het St. Elisa beth Ziekenhuis. De bouw van dit nieuwe kantoor pand hangt echter nauw samen met het resultaat van de fusiebe sprekingen tussen het ZLO en een aantal overige ziekenfondsen in de (verre) Leidse regio, die al zo'n tweeënhalf jaar aan de gang zijn. Komt die fusie tot stand dan is het niet uitgesloten dat er straks in de Leidse omgeving één groot ziekenfonds gevestigd zdl zijn met werkgelegenheid voor zo'n 300 mensen. De instellingen die met het ZLO naar Voorschoten zijn gegaan hebben min of meer nauwe bin dingen met het ziekenfonds. Zo is het Medisch Controle Bureau, dat de verstrekkingen contro leert, al jarenlang met het ZLO verbonden. Het bureau was ge vestigd aan de Laat de Kanter straat. De particuliere verzekeraar Nezifo/ Nezam was eveneens al geruime tijd in de behuizing van het ZLO ondergebracht. Nezifo, dat zon der winstoogmerk werkt, wordt door het ZLO geadviseerd aan de leden van het ziekenfonds als de ze boven de weistandsgrens ko men en willen overgaan naar een particuliere verzekering. Dat geldt ook voor het Zilveren Kruis, dat sinds 1 januari j.l. bij het ZLO is ingetrokken. Om al deze instellingen in één ge bouw ondergebracht te krijgen, zijn in het verleden al diverse po gingen gedaan om aan passende huisvesting te komen. Maar vol gens de heer Kool zijn die plan nen steeds stukgelopen op een gebrek aan medewerking van de zijde van de gemeente Leiden. 'We hadden een plan om een nieuw kantoorpand te bouwen op een braakliggend terrein bij het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Herengracht. Maar dat had of kreeg een woonbestemming. We hebben geprobeerd op het Schuttersveld een functieaan wijzing te krijgen voor een nieuw pand, maar dat is volkomen de grond ingeboord, omdat men toen zover nog niet was. We heb ben ontzettend aangedrongen bij de gemeente, maar we zijn knap in de wielen gereden". Het ZLO heeft er volgens Kool al tijd op gemikt in de binnenstad van Leiden een nieuw pand te verkrijgen. Dit vanwege de be reikbaarheid voor de zieken fondspatiënten. De directeur van het ZLO moet nu erkennen dat daar niet zoveel van terecht is ge komen. Het ZLO overweegt dan ook om aan die bereikbaarheid alsnog iets te gaan doen. Daarbij wordt gedacht aan wekelijkse spreekuren in bejaardentehuizen en een rijdend bijkantoor. Vooral in de binnenstad zie je tegenwoordig met een steeds groter wordende frequentie zogenaamde straatgevel- en straattegeltuintjes verschij nen. Tuintjes op plaatsen die er helemaal niet voor bedoeld- zijn, maar er eigenlijk best wel geschikt voor zijn. U weet wel, die tuintjes die zijn ont staan door een aantal stenen uit het trottoir te slopen. Tuin tjes die straten zonder groen zo'n vrolijk aanzien geven en die die grauwe voorgevel van uw huis door al die verschil lende soorten klim-op een stuk fleuriger maken. Deze tuintjes werden vroeger stiekum aangelegd. Tegen woordig is er van stiekum aanleggen helemaal geen sprake meer. Van gemeente wege wordt het aanleggen van straat- en geveltuintjes zelfs aangemoedigd. Hoe meer groen in de stad, des te beter. En wanneer de bewo ners daar zelf een flinke hand aan meehelpen is dat alleen maar mooi meegenomen, lijkt de achterliggende gedachte. Bij het bureau Voorlichting het stadhuis in Leiden is e foldertje te krijgen, allerlei tips staan over het aanleggen van tuintjes en waarin tevens staat wat al lemaal wel en niet mag. De tekst is verzorgd door Marga ret Schrama en de plantentips zijn afkomstig van school- bioloog Frits van der Sluis. Ook staan er in het foldertje een aantal zaken waar u goed op moet letten bij de aanleg van een geveltuintje. Zo staat er dat u al naar gelang de breed te van uw stoep 1 tot hooguit 2 tegels in de breedte) mag weghalen, maar dat u er hier bij wel op moet letten dat het overblijvende deel van uw stoep nooit smaller wordt dan 4 tegels (1 meter 20). Er moet altijd voldoende ruimte over blijven voor wandelaars, kinderwagens en invalide- wagens. Wanneer u nu van plan bent en thousiast te gaan spitten wordt u erop gewezen goed uit te kijken voor kabels en lei dingen die overal door de grond lopen. Sommigen schijnen maar 30 centimeter diep te liggen en bij eventuele schade bent u aansprakelijk. Nog een moeilijkheid bij het creëren van een tuintje voor de voorgevel is de aanleg van kabeltelevisie in Leiden. Deze kabel komt vlak langs de wo ningen te liggen en de even tuele schade die bij de aanleg aan geveltuintjes wordt aan gericht wordt niet vergoed. Iedere Leidenaar wordt daarom aangeraden met de aanleg van z'n geveltuintje te wachten tot hij of zij is aange sloten op het kabeltelevisienet. Tot zover het foldertje, dat gratis in het stadhuis ver krijgbaar is. Wat gebeurt er nu eigenlijk als iemand in zijn enthousiasme voor "meer groen in de stad zich niet bekommert om de breedtenorm en een compleet park voor zijn deur aanlegt? De heer Lelieveldt, chef Voor lichting: "In dat geval wordt door de afdeling bestrating van Gemeentewerken de hele boel weer betegeld. We ver wachten echter niet dat het zover zal komen. Mocht ie mand twijfelen of zijn tuintje wat te oreed wordt kan hij of zij beter even contact opne men met Gemeentewerken". LEIDEN - De ledenvergadering van D'66 heeft zich gisteravond vrijwel unaniem uitgesproken voor het voorstel, zoals dat vrij dag is gelanceerd door de PvdA over de vorming van een nieuw college van B en W. Volgens dit voorstel zal de PvdA, na met D'66 en de PPR tot overeenstemming te zijn gekomen over een pro gramma steun proberen te ver- weiven bij de WD, PSP en CPN, of althans bij één van de genoem de partijen. D'66 wil meewerken aan een pro- grammaschets zoals die door de PvdA, D'66 en PRR gezamelijk wordt gemaakt en waarin de be langrijkste partij punten worden verwoord. Wel heeft fractieleider H. Glaubitz in een brief aan PvdA-voorman H. van Dam nog eens nadrukkelijk laten weten dat er gestreefd wordt naar een college dat steunt op een zo breed mogelijke meerderheid in de raad. Oneens was de partij het gister avond met de door (je PvdA op gegeven streefdata. Volgens de PvdA zouden de besprekingen over de reacties in de periode van 7 tot 20 augustus moeten plaats hebben. D'66 was, bij monde van Glaubitz bang dat als de termijn zo kort wordt gehouden er van bijsturen geen sprake meer kan zijn. Gesproken werd over een 'dictaat' van de PvdA 'waar D'66 met open ogen inloopt'. Van de kant van het bestuur werd ge suggereerd, dat ervan PvdA kant geen mogelijkheden voor dicta ten zouden zijn. Het tijdschema van D'66 houdt nu in dat de fracties van WD, PSP en CPN hun reacties op 1 augus tus moet indienen. Daarna wordt de periode tot 13 augustus ge bruikt voor bespreking van deze reacties, terwijl de week daarna is gereseiveerd voor de partij bin ding aan het college. Onduidelijkheid heerste er bij de vergadering over de reactie van de PPR op het meetrekken van WD door D'66. Zoals bekend hebben de democraten al eerder te kennen gegeven de deur niet voor dc neus van de WD te wil len sluiten. Van de kant van de PPR zijn, zo werd gisteravond meegedeeld tot nu toe geen dui delijke uitspraken gedaan over het al dan niet mee mogen doen van de WD Keurt de WD de PvdA/PPR D'66-schets goed, dan is er wat de democraten be treft geen vuiltje aan de lucht. Overigens vroeg men zich gister avond af wat het alternatief zou zijn als de vergadering niet op het PvdA-voorstel was ingegaan. De WD heeft, zo werd gisteravond meegedeeld, nog niet op de hand reiking van D'66 gereageerd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3