Rolstoelf abrikanten zijn boos op Consumentenbond [Le/cfee agenda Geen onderkomen voor Wereldwinkel in Voorschoten "Rust en Vreugd" komende eeuw in pacht bij gemeente BEWONERS KLAGEN OVER ANTENNES IN "NETTE BUURT" Feest rond Langstraat AUTOSLOPERIJ VERDWENEN TOUWTREKKEN OM ZES BOMEN IN WASSENAAR PAGINA 2 STAD EN RAND DINSDAG 4 JULI 1978 LISSE-SILVOLDE - Nederlandse rolstoel fabrikanten zijn bijzon der teleurgesteld over het onder zoek dat onlangs door de Consu mentenbond in samenwerking met de Algemene Nederlandse Invalidenbond is gehouden n een artikel over het „leven met een rolstoel" (Consumentengids vanjuli 1978) wordt gesuggereerd dat rolstoelfabrikanten erg wei nig research verrichten om die rolstoel te verbeteren. "Die conclusie is waarschijnlijk wel terecht. De consumenten bond heeft een onderzoek ge houden onder de produkten van twee bedrijven: Everest Jen nings (E J) en Meyra. Twee bui tenlandse vestigingen, die wel iswaar het grootste aandeel in de markt hebben, maar die qua on derzoek en research zeker niet bovenaan staan", zo meent de heer Van Delft, een van de direc teuren van het Lissese bedrijf Pe- tronics. Hij betreurt het dat de conclusies van het onderzoek van de Consumentenbond worden geprojecteerd op de hele rol stoelindustrie. Petronics is een bedrijf dat hard werkt aan de verbetering van de rolstoel en dan met name he electrische ge deelte daarvan. Het bedrijf is de afgelopen jaren verschillende ke ren in het nieuws geweest met snufjes op velerlei gebied. Petro nics was een van de eerste bedrij ven die een rolstoel met een per manente snelheid samenstelde Bij de meeste rolstoelen moet ex tra "gas" worden gegeven om een hoogte op te komen. Bij de stoe len van het Lissese bedrijf is dat niet het geval: naar beneden of naar boven, de in houdt hetzelfde tempo. Nieuw groot deel van de in het artikel van de Consumentenbond ge noemde bezwaren wegneemt. Het zitcomfort van deze stoel is duidelijk beter, tertwijl de stoel een stuk smaller is. "Deze wagen kan absoluut door elke deur", zo garandeert A.H. Beumer, direc teur van het Nederlandse bedrijf Revab in Silvolde (bij Arnhem) dat deze nieuwe wagen heeft ontworpen en in produktie heeft. Verder beschikt deze rolstoel niet meer over wielen met spaken, maar over massieve, kleine wiel tjes. "Het bezwaar van losse spa ken en gescheurde velgen is daarmee ook weggenomen", al- dusBeumer. Hij nbetreurt de conclusie van de Consumenten bond dat maar zeer incidenteel en weinig gecoördineerd onderzoek wordt gedaan naar de verbete ring van de rolstoel. Het streven naar bijvoorbeeld een universele besturing, die op alle rolstoelen past. wordt geheel bui ten beschouwing gelaten. Een Ondeugdelijk asfalt: strop één ton (Van 2 correspondent) Dinsdag De verbeterde rolstoel van Revab. dergelijk besturingssysteem voor alle rolstoelen staat op sta pel. De besturingssystemen wor den gefabriceerd door Petronics uit Lisse. Inmiddels is Revab in zee gegaan met Petronics. De buitenlandse vestigingen Eve rest Jennings en Meyra zijn nog in onderhandeling. Als deze bedrijven tot overeenstemming kunnen komen, wordt binnen kort één besturingssysteem op alle fabrikaten roldtoelen gemon teerd. ROELOFARENDSVEEN - Door dat ondeugdelijk asfalt was ge bruikt, hebben wegwerkers gis teren in Roelofarendsveen, hal verwege de druk bereden pro vinciale weg Leiden-Leimuiden, een pas opgeknapt kruispunt weer helemaal moeten afschrap pen. De kruising was nog maar anderhalve maand geleden voor de kostprijs van een half miljoen geheeld vernieuwd. Na de openstelling ervan reed het autoverkeer echter binnen de kortste keren diepe voren in de aangebrachte asfaltlaag. De hierdoor ontstane strop zal rond de 100.000 gulden gaan belopen. De gemeente Roelofarendsveen en de betrokken aannemer vech ten nog uit wie daarvoor moet gaan opdraaien. Volgens een eer ste laboratoriumonderzoek heeft de aannemer ongeschikt asfalt geleverd. De laatste heeft echter een tegenonderzoek aange- Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i gem., 20 uur. Nieuwe Rijn 20 a, vrouwencafé, 21-01 Stadhuis, cie. economische aangelegen heden, 20 uur. Julianaschool, Oosterstraat, informatie avond Trompstraat, 20 uur. Durieu-school, open-avond, 18-20 uur. Gemeentehuis Wassenaar, cie. finan ciën, 19.30 uur. Gemeentehuis Warmond, cie. ruimtelij ke ordening, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. onder wijs, sport en recreatie, 20 uur. Wassenaar, opening feest Langstraat woe. 14 uur. Woensdag Kennedylaan Oegstgeest, infor matieavond Baha'i gem., 20 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond. do. van 9-11 uur; open-huis bejaarden, do. van 14-16.30 uur Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen do. van 10.30,12.30 uur. Nieuwe Rijn 20 a, vrouwencafé, van 14-17 en 21-24 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskun dige dienst leden van het CNV Leiden 19.30,20.30 uur. Romanuszaal, Mare. bijeenkomst be langengroep alleenstaanden, 20 uur. Gebouw Irene, Hoofdstraat 82, Leider dorp, bijeenkomst voor werklozen, do van 14-16 uur, tel. 146586. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Donderdag WASSENAAR - De Wassenaarse zendamateur W. L. Houben, die onlangs slaagde voor het hoogste door de PTT afgenomen examen voor radiozendamateurs, heeft het gisteravond nogal zwaar te verduren gekregen in de com missie Technische Diensten in Wassenaar. Omwonenden uit de Santhorstlaan, welke laan met recht als een rustige woonstraat omschreven kan worden (Hou ben woont op nummer 68), toon den om verschillende redenen bezwaren tegen de antenne-in stallatie van de zendamateur. Momenteel staan er diverse anten nes op het dak van zijn huis, die hoger zijn dan drie meter, Hou ben had weliswaar geen vergun ning voor dergelijke antennes, maar het college van burgemees ter en wethouders van Wassenaar gaven hem een kans alsnog een vergunning aan te vragen, van het standpunt uitgaande dat men zendamateurs in beginsel in de gelegenheid moet stellen hun hobby uit te oefenen. Houben kwam toen met een aanvraag voor een antennemast met een hoogte van maar liefst 18 meter met daarbovenop nog eens een antenne van 2 meter. Verder wil de hij nog drie masten op het dak Herziening LEZERS SCHRIJVEN T uinlieden In het Leidsch Dagblad van don derdag 29 juni jl. komt het WD- raadslid Plate uit Oegstgeest aan het woord. Uit het verhaal blijkt, hoe hoog de nood van deze voor malige bankdirecteur is geste gen: zijn enorme tuin groeit hem boven het hoofd. Plate zegt: "Er staan tientallen tuinlieden bij het arbeidsbureau ingeschreven, maar wij kunnen er voor onze enorm grote tuin geen een krijgen. Ze gaan liever zwart werken dan dat ze een vaste dienstbetrekking accepteren Navraag bij het Gewestelijk Ar beidsbureau leert echter dat er op het ogenblik zegge en schrijve twee tuinlieden als werkloos staan ingeschreven. En één van deze twee werkloze tuinlieden is 64 jaar JOOP MAAT, Utrechtse Veer 20, Leiden. WASSENAAR - Het winkelcen trum Langstraat in Wassenaar gaat het tienjarig bestaan vieren. Morgenmiddag om 14.00 uur zullen een aantal parachutisten met vlaggen landen op het ter- reintje op de hoek van de Lange Kerkdam en de Johan de Witt- straat. Met het overhandigen van de vlaggen aan burgemeester Staab wordt de officiële opening voltrokken. Om 16.00 uur is er een fietsversier- wedstrijd voor de jeugd op de speelplaats van de christelijie school Herenweg (ingang Grave- straat). Voor het feest van de oud ste winkelstraat van Wassenaar zijn er verder een straatmuzikant, een portrettekenaar, een poppen theater, een goochelshow enzo voorts. Donderdagavond maakt de drumband Irene een rondgang door de Langstraat en over het Plein. Er is verder een fotowed strijd met aantrekkelijke prijzen en een zoekactie. De Langstraat zal morgen, overmorgen en vrij dag tot 's avonds tien uur en za terdagmiddag tot vijf uur. her schapen zijn in een oud-Holland se jaarmarkt met huisjes en kraampjes. Een vergunning kon echter niet zonder meer worden verleend omdat het bestemmingsplan voor dit gebied daar niet in voor ziet. Er is echter een herziening van dit plan in voorbereiding en B en W verklaarden zich wel be reid in het nieuwe plan bepalin gen op te nemen omtrent (hoge) antennes voor zendamateurs. B en W waren zelfs bereid vooruit lopend op die nieuwe voorschrif ten de aanvraag van de Houben reeds nu te behandelen. Omdat het dagelijks bestuur een zoge naamde verklaring van "geen be zwaar" moeten afgeven, werd een plan in maart ter inzage gelegd. In de anders zo rustige Santhorst laan ontstond daarop nogal wat beroering en een aantal bewoners kwamen met een bezwaarschrift aanzetten. B en W gaven ietwat toe en veranderden de toegestane hoogte van de mast in 15 meter en alle andere masten moesten van het dak verwijderd worden. Het terrein van de autosloperij is nu leeg. Dwars over het terrein ivordt een fietspad aangelegd, dat naar verwachting voor de bouwvakvakantie klaar ïs. Het bij de aanleg van de autosnelweg gebouwde viaduct komt nu goed van pas om het fietspad onder de weg te kunnen doortrekken richting Oegstgeest. WASSENAAR - De Wassenaarse buitenplaats Rust en Vreugd Is voor 99 jaar in erfpacht gekomen bij de gemeente Wassenaar. Tot nu toe werd het park beheerd door twee stichtingen "Park Rust en Vreugd" en "Rusten Vreugd". De eerste stichting werd opgericht door de heer Philippus van Om meren, die in september 1945 is over leden, zo valt in de over drachtsakte te lezen. Van Omme ren had als doel het in stand hou den van de buitenplaats als stuk natuurschoon. De stichting Rust en Vreugd werd in 1910 opgericht door mevrouw Wilhelmina Alida van Ommeren- de Voogt De stichtingen zijn, al dus de akte, tot nu toe in staat geweest, de onderhoudskosten van de buitenplaatsen uit haar inkomsten te bestrijden. Omdat voorzien werd dat die inkomsten in de naaste toekomst ontoerei kend zouden zijn hebben de Ra den van Regenten van de stich tingen zich bezonnen op welke wijze de buitenplaats zou kunnen worden behouden, maar dan wel met respectering van de doestel ling. Troef, Noordeinde 2 a. werkgroep dienstweigeren, tot sept. tel. 140866. Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep homofilie open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht, 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19 vrij advies, 20-21 uur. Stadhuis, cie. beroepschriften, 19.45 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2 a (voormalige marinecomplex), tel 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30,20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36 geopend ma. van 19-21 uur. In de maan den juli en aug. uitsluitend di. en do. ge opend. Apotheken Regeling OEGSTGEEST - Buldozers en graafmachines zijn al druk bezig om het voormalige terrein van autosloperij Boele aan de Wasse- naarseweg in Leiden gereed te maken voor de aanleg van het fietspad. De nieuwe fietsverbin- ding die de Leidse Wassenaarse- weg en de Oegstgeestter Rijns- burgerweg met elkaar gaat ver binden, zal naar wordt verwacht nog voor de bouwvakvakantie voor gebruik klaar zijn. De laatste autowrakken zijn eind vorige week verdwenen en ook is al een dam gelegd over het slootje langs de autosnelweg Amsterdam-Den Haag. Van een al bij de aanleg van deze autoweg gerealiseerd via duct wordt nu dankbaar gebruik gemaakt om het pad door te trek ken. Als het nu geplande fietspad klaar is zal de gemeente Oegst geest plannen ontvouwen om ook het fietspad aan de Rhijn- geesterstraatweg hierop te laten aansluiten. Het nu in aanleg zijn de pad is een gezamenlijk Leids Oegstgeestse onderneming die door de Leidse dienst gemeente werken wordt uitgevoerd. De gemeente, die de buitenplaats beschouwt als een stuk natuur schoon en het gebruik daarvan als openbaar wandelpark en doorgaande fietsroute van alge- meen belang acht, verklaarde SOS-dienSt zich bereid met de stichtingen een regeling te treffen. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 30 juni tot 7 juli, waargenomen door. Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553; Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestem 6, Lei derdorp, tel. 890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui tend met spoedrecepten van een taxi tel 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, te.. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalsiaan, tel. 4641. Warmond - Zr. A. Vriend, flat "De hooge wei" 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. Overbodig De omwonenden die gisteravond in grote getale aanwezig waren we zen erop dat een mast van 18 me ter volstrekt overbodig is, dat een flinke windruk gevaren zou ople veren, dat er niet voldoende ruimte in de tuin zou zijn voor het afdoende vastzetten van de mast en dat het geheel wel erg ontsie rend zou werken voor de omge ving. Een van de omwonenden sprak zelfs over een "nette buurt" die bedreigd wordt door anten nemasten en hij gaf Houben in overweging een andere plaats te zoeken voor zijn hobby, bijvoor beeld op de hei. Er werd gesproken over grote risi co's wat de brandveiligheid be treft, over storing van televisie- en radio-ontvangst in de omge ving en er was ook nog een brief van de Dierenbescherming die vreest dat er door de draden die de mast in evenwicht houden veel leed zal worden veroorzaakt aan zang- en trekvogels. Er was ook een brief van de VERON, de vereniging voor experimenteel radio-onderzoek in Nederland die de aanvrage van Houben on dersteunden. Houben nam gisteravond bepaald geen blad voor de mond en ver klaarde dat de oppositie tegen zijn plannen aan het rollen zou zijn gebracht door kletsende buurvrouwen. Hij deelde mee dat er geen draden aan de mast be vestigd zullen worden en bere kende dat niet meer dan vijf van de bezwarenmakende buren iets van de antennemast zouden kunnen zien vanaf de beneden verdieping van hun woning. De mededeling dat er in de omge ving van de Santhorstlaan 40 zendamateurs gevestigd zouden zijn, noemde Houben een 'Tien voudige leugen". De commissie Technische Diensten zal zich nog verder over deze zaak moeten be raden. VOORSCHOTEN - De Stichting Wereldwinkel Voorschoten wü dat het gemeentebestuur van Voorschoten er zorg voor draagt dat bij vertrek uit het Baljuwhuis de stichting een gelijkwaardig onderkomen krijgt in het cen trum van het dorp. Een motie in deze geest door het raadslid Ir. Potman (ppr/ppv) kreeg geen en kele steun in de raadsvergade ring van afgelopen vrijdag. De gemeenteraad wil niet verder gaan dan de bereidheid tot enige handreiking. Enige jaren geleden vroeg de We reldwinkel bij het gemeentebe stuur om een ruimte ter versprei ding van hun aktiviteiten. B. en W. gaven de leegstaande winkel in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Wereldwinkel met de uit drukkelijke bepaling dat deze in gebruikneming zou gelden tot het moment van de restauratie van het Ambachts- en Baljuw huis. Daarbij werd de schriftelijke bepa ling gemaakt dat de Wereldwin kel zich nimmer zou kunnen be roepen op enigerlei vorm van huurbescherming te meer daar geen huur betaald behoefde te worden. In de loop dei jaren is de Wereldwinkel de activiteiten enigszins gaan verleggen van de verkoop van produkten uit de Derde Wereld naar de informatie over het Wereldgebeuren. Drs.C. Meershoek (CDA) verklaar de grote bezwaren te hebben te gen de vorm van voorlichting van de Wereldwinkel, maar deze winkel graag wilde steunen in verband de aanwezige relatie niet Amnesty International. Mr. S. Begeer (WD) meent dat ook minderheden de kans moeten hebben hun mening te uiten, maar verwacht dan wel dat die minderheden ook zelf iets onder nemen op financieel en organisa torisch werk en niet gaan leunen op de overheid. Afgezien van ideële motieven ziet de gemeenteraad in de praktijk geen kans om de Wereldwinkel in het centrum een andere verkoop ruimte aan te bieden. Allereerst is het eigen woningbezit van de gemeente zeer beperkt in het cen trum en daarnaast brengen leeg staande winkeltjes steeds een hoge prijs op. De Wereldwinkel Voorschoten drijft op het enthousiasme van tien tot twaalf ouderen en jonge ren. Bestuurslid G. Glotze (PSP) heeft de garage van zijn eigen woning in de Hooghkamer hele maal ter beschikking gesteld van de eigen "Papierindustrie". Zijn garage in het vellawijkje is echter niet geschikt als verkoopruimte. Vanuit het R.K. Jongerenpastoraat zijn er ook enige enthousiastelin gen, die tijd en kennis ter be schikking stellen. Zij bevolken zaterdags de verkoopruimte in het Baljuwhuis, waar de verkoop van koffie en suiker slechts een klein onderdeel vormt van hun werkzaamheden. De meest geëigende vorm van deze regeling bleek te zijn het in erf pacht aan de gemeente uitgeven van de buitenplaats waarbij de gemeente zich verbindt de on derhoudskosten voor haar reke ning te nemen. Voor het symboli sche bedrag van 1 gulden per jaar houdt de gemeente de buiten plaats tot april 2077 als erfpacht in handen. Fietsers worden op de doorgaande fietsroute toegelaten op de Beu kenlaan, dat is de verbinding tus sen de Houtlaan en de Rust en Vreugdlaan. Er zullen op de bui ten plaatsen geen consumptie tentjes, tenten en windschermen geplaatst mogen worden. Even min mogen er grote publieke bij eenkomsten gehouden worden, zomin als sportmanifestaties. Een uitzondering voor wandel handbal- en fietssport kan met toestemming van de eigenaar gemaakt worden, maar dan wel alleen op het terreintje bij de fa briek van Menken. Honden moe ten aangelijnd blijven. Zo luiden enkele van de vele bepalingen die in de akte zijn opgenomen. De drie personeelsleden van Rust en Vreugd zullen ook door de gemeente worden overgenomen. Het tekenen van de officiële ak ten zal dezer dagen worden beze geld met een ontvangst door de heer van Ommeren van de leden van de Wassenaarse gemeente raad en van ambtenaren die bij het tot stand komen van de over eenkomst betrokken zijn ge weest. Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar, vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau. Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775 Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rem brandtstraat 21. aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. DEN HAAG/WASSENAAR - De Wassenaarden E. V. N. Louwman is met de gemeente Wassenaar in de slag gewikkeld om het voortbestaan van zes bomen aan de achterkant van het pand Teylingenhorstlaan 2. Louwman vindt dat de bomen gerooid moeten worden, zodat er achter deze woning, tussen Teylingenhorstlaan 18 en Bloemcamplaan 37 vol doende ruimte voor een uitrit kan komen. Het rooien van de bomen acht hij niet. in strijd met het algemeen belang, omdat ze van de openbare weg toch niet te zien zijn. B en W willen de bomen uit oogpunt van natuur schoon handhaven en hebben Louwman tot twee maal toe in 1976 toe stemming geweigerd om de bomen te kappen. Tegen deze beslissing van B en W is de Wassenaarder in beroep gegaan bij de Raad van State. Hij wijst erop dat de gemeente eerst zelf van plan was om een onder de uitrit een riolering te leggen, waardoor de bomen toch zouden moeten worden gerooid of vanzelf zouden zijn afgestorven. Nu er voor de riolering een andere oplossing is gekozen, kunnen B en W niet met het argument van landschapsschoon komen, vindt Louwman. Hij is bereid om het aantal bomen, dat hij voor het optimaal doen functioneren van de uitrit moet kappen, elders in Wassenaar weer aan te planten. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2