Toch spoedig top in Londen overM.-Oosten Debat over grondwet in Spanje begonnen Pauze in gevechten Libanese hoofdstad NAAST HET NIEUWS Italië heeft nog geen president Ontsnapping Meyer dwingt senator tot aftreden 'TORSTER IS BINNEN VIJF JAAR WEG West-Duitslancl CHINA STOPT MET HULP AAN VIETNAM DINSDAG 4 JULI '978 PAGINA 13 (Van onze correspondent) MADRID - De Spaanse Tweede Kamer begint vandaag met de goedkeuring van de grondwet tekst, zoals die door de grond wetcommissie is voorbereid. Wekelijks-hebben de parlemen tariërs vanaf dinsdag tot en met vrijdag de tijd om de tekst van de nieuwe democratische grondwet aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Als alles naar wens verloopt hoopt de Tweede Kamer de nieuwe constitutie over veer tien dagen te hebben goedge keurd. In totaal zijn er 92 amendementen ingediend. Koploper van de par tijen, die amendementen hebben ingediend, is de conservatieve volksalliantie AP onder leiding van oud-minister Manuel Fraga Iribame, die met 37 amendemen ten de kroon spant. De rege ringspartij UCD komt als laatste achteraan zonder ook maar een amendement. De Baskische na tionalistische partij heeft 28 amendementen ingediend, waarvan de meeste betrekking hebben op regionale autonomie en de garantie van het herstel van de „fueros", de historische rech ten, die in 1937 in de Baskische provincies Viscaya en Guipuzcoa door Franco werden afgenomen, omdat zij in de burgeroorlog te gen de dictator hadden gevoch- Zowel de socialisten als de com munisten hebben een amende ment ingediend om de afschaf fing van de doodstraf constitu tioneel vast te leggen. Voorts hebben de socialisten een amen dement ingediend, waarin de ka tholieke kerk als institutie uit de grondwet geschrapt wordt. De conservatieve volksalliantie AP hoopt met het merendeel van haar amendementen te bereiken dat de eenheid van Spanje niet door het verlenen van overmatig regionaal zelfbestuur in gevaar komt. Voorts wil AP dat het Spaanse volk zich door middel van een referendum voor of tegen echtscheiding uitspreekt. (Van onze correspondent) BEIROET - Gisteravond om acht uur Nederlandse tijd is een nieuw staakt- het-vuren in de Libanese hoofdstad Beiroet van kracht geworden. Tegen middernacht werd het door beide partijen - Syri sche eenheden van de Arabische vredesmacht en christen-rechtse militia - in principe nageleefd. Gistermiddag was de situatie in Beiroet zeer onzeker. De gevech ten, die zich uitsluitend in het christelijke Oost-Beiroet af speelden, waren weliswaar niet van de hevigheid van afgelopen zondag, maar het bestand dat zondagavond was ingegaan, werd maar gedeeltelijk gerespec teerd. In de havenwijk werd voortdurend geschoten en ook uit de christen-buitenwijk Ain Roumeinieh, waar zaterdag de eerste gevechten begonnen, was het gedreun van de Syrische ar tillerie te horen. De berichten over het aantal slachtoffers lopen uiteen. Onaf hankelijke waarnemers komen op 70 doden en meer dan 100 ge wonden. De materiële schade is groot: het oude zakencentrum bij de haven lag al in puin, maar tien tallen flatgebouwen in de woon wijken werden geraakt en de economische verliezen van vier dagen niet werken en èen uit de haven weggevluchte handels vloot zijn niet te becijferen. De tegenstelling Syrië-christen- rechts bepaalt op dit moment het politieke klimaat in Libanon. Christen-rechts, dat wil zeggen de falangisten en de aanhangers van oud-president Chamoen ver zetten zich tegen de Arabische vredesmacht omdat zij de Syriërs - eens hun bondgenoten in de burgeroorlog van 1976-niet meer als neutrale vredesstichters zien maar als vijandige macht, die de christen-rechtse machtsbasis willen ondergraven en hun plan nen willen dwarsbomen. De Syriërs beroepen zich van hun kant op het- feit dat zij formeel onder bevel staan van de Libane se president Sarkis, derhalve het wettige regeringsgezag verte genwoordigen, in Libanon zijn op verzoek van de Libanese auto riteiten en als Arabische vredes macht de besluiten uitvoeren van twee Arabische topconferenties, namelijk die van Riaad en Cairo in oktober 1976. Maar de Syriërs bestrijden de chris ten-rechtse militia ook in hun hoedanigheid van „uitvoerders van de Syrische buitenlandse politiek" De Syrische pers be schuldigt de laatste dagen voor het eerst openlijk de falangisten en chamoenisten ervan Libanon te willen verdelen in een christen en moslimstaat. Of de afschei- dingsdrang onder de christenen - psychologisch beslist aanwezig - ook definitieve politieke a zal gaan aannemen, is moeilijk te voorspellen. Wel proberen de falan gisten en hun bondgenoten de laatste maanden steeds meer in gebieden buiten hun directe in vloedssfeer - in het Noorden met name - te infiltreren, een ontwik keling die rivaliserende chris tenclans, zoals die van oud-presi dent Franjieh, en de Syriërs wil len tegengaan. Met andere woor den, het de uitbreidingsdrift van de falangisten willen de Syriërs een halt toeroepen. (Van onze correspondent) ROME - Na zeven stemmingen is het Italiaanse parlement er nog steeds niet in geslaagd het land een nieuwe president te geven. De moeilijkheden komen vooral van de kant van de christen-de mocraten, die zich bij de laatste vier rondes zelfs geheel van stemming hebben onthouden. Ze verklaarden zich eerst bereid mee te werken aan de verkiezing van een president van buiten hun eigen partij, maar het wordt met de dag duidelijker dat ze in elk geval ook geen socialist wensen. Zondagmorgen droeg de socialis tische partijleider Craxi de 82-ja- rige vroegere kamervoorzitter Sandro Pertini voor. De kandida tuur werd onmiddellijk gesteund door de communisten, de sociaal democraten en de kleinere linkse groeperingen, samen ongeveer 490 van de benodigde 506 stern- Al deze partijen deden een drin gend beroep op de christen-de mocraten om hun „onmisbare steun" te verlenen aan Pertini. De christen-democraten toonden zich echier gepikeerd dat de kan didatuur achter hun rug om tot stand was gekomen; daarmee werd Pertini in hun ogen een par tijkandidaat en niet het „symbool van de nationale eenheid", waar naar zij zeggen te streven. Aandrang Pertini zelf reageerde Gisteren door zich terug te trekken zolang hij niet de steun krijgt van alle partijen van de regeringsmeer derheid. Dat betekent waar schijnlijk voorgoed, want de christen-democraten lijken niet van plan hun tegenstand op te geven. Als het dan toch een man van buiten hun partij moet zijn, hebben zij het liefst de gematigde republikein Ugo la Malfa en ze wachten met smart tot die door iemand anders wordt voorgedra gen. Ze zijn dan ook diep teleur gesteld in de republikeinen, die tot nu toe weigeren La Malfa kandidaat te stellen en er zelfs Gisteren bij de christen-demo craten op aandrongen Pertini te steunen. Zo wordt ook deze presidentskeuze weer de gebruikelijke uitput tingsslag en geven de dagelijkse stemrondes de bevolking van al les te zien behalve nu juist dat schouwspel van „nationale een heid" waar alle partijen de mond van vol hebben, maar die onbe reikbaarder lijkt dan ooit, met alle gevolgen die dit wel moet hebben op de toekomst van de regering-Andreotti. De brede meerderheid waar het kabinet nu nog op steunt, begint met de dag diepere scheuren te verto nen. ALEXANDRIË—CAIRO (GPD)- Hoewel beide par tijen weinig optimistisch zijn gestemd, lijkt het erop dat de Egyptisch-Israëli- sche vredesbesprekingen over twee weken in Lon den zullen worden hervat. De Amerikaanse vice-president Walter Mondale kreeg maandag in Cairo van de Egyptische presi dent Sadat de toezegging dat de Egyptische minister van buiten landse zaken Ibrahim Kamel 18 juli naar Londen komt. Mondale had voor hij vanuit Israël naar Egypte vertrok, van de regering- Begin formeel nog niet te horen gekregen dat Israëls minister van buitenlandse zaken Dajan naar Londen zal komen. Algemeen wordt echter verwacht dat ook Israël met de Amerikaanse be middeling akkoord is gegaan. Amerika zal in Londen worden vertegenwoordigd door minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance. Zowel president Sadat als een woordvoerder van het Witte Huis hebben ontkend dat er in Oosten rijk of West-Duitsland een ont moeting tussen Carter en zijn Egyptische collega zal plaatsvin den. Berichten over een gesprek tussen Carter, die volgende week in West-Duitsland is om de eco nomische topconferentie in Bonn bij te wonen, en Sadat, kwamen uit Oostenrijkse en offi ciële Egyptische bron. President Sadat verklaarde wel dat hij aan het einde van deze week naar Oostenrijk zal reizen om er met kanselier Kreisky te spreken. Hij achtte het niet onmogelijk dat in Europa gesprekken zullen plaatsvinden met „Israëlische leiders" Mondale onderhandelde twee en een half uur met Sadat. Volgens de Egyptische president is het slechts de aandrang van Carter geweest die heeft geleid tot de hervatting van het Midden-Oos- tenoverleg; „Ik hoop dat dit een nieuwe stimulans betekent voor het vredesproces in het Midden- Oosten", aldus Sadat. Mondale keert naar Washington terug met een Egyptisch vredesplan. Eèn van de onderdelen ervan is Israë lische terugtrekking van de be zette westelijke Jordaanoever, overdracht van dit gebied aan Jordanië voordat onderhande lingen over „definitieve" en „vei lige grenzen" voor Israël worden gestart. Israël weigert totnogtoe zich van de Jordaanoever terug te trekken. De Israëlische premier Begin ver klaarde dat hij het plan eerst wil bestuderen alvorens Dajan naar Londen te sturen, maar woord voerders van de Israëlische rege ring zeiden dat de Londense be sprekingen zullen doorgaan wanneer Egypte niet met voor waarden vooraf komt. Aangezien het Egyptische vredesvoorstel waarschijnlijk pas in Londen of ficieel zal worden ingediend zijn verdere procedurele problemen niet waarschijnlijk. FAMILIE MOET UITHUIS NIXON Vince Ellingson en zijn vrouw Dodie moeten met hun kinderen omzien naar een andere woning. Hun huidige huis is namelijk opgekocht door een stichting die er een monument van wil ma ken, binnen twee maanden moeten de Ellingsons het huis ach terlaten dat zij in 1968 betrokken. De reden van dit alles? De houten woning herbergde in 1913 de wieg van een later zeer omstreden figuur, Richard Nixon. De stichting wil van het huis een nationaal monument maken. Het huis zal daartoe worden teruggebracht in de originele staat. Dat houdt ondermeer in dat 95 procent van het meubilair uit 1913 in het huis zal terugkomen. De meubeltjes zijn opgespoord door Nixons schoonzus, Clara Jane Nixon, die lid is van de stichting. SCHANDELIJKE MARINIERS Een woordvoerder van het Amerikaanse korps mariniers heeft gis teren bekendgemaakt dat zes leden van het korps zijn ontslagen en dat naar de gedragingen van zeven anderen een onderzoek wordt ingesteld, in verband met het bestaan van een organisatie vJn schandknapen. De politie van Los Angeles zei dat de organisatie mariniers van jeugdige leeftijd contracteerde voor straatprostitutie in Holly wood en het optreden in pornografische films. De organisatie was sinds driejaar in bedrijf. Negen maanden gele den ontdekte een marinier in Camp Pendleton ten zuiden van Los Angeles, verholen activiteit van andere mariniers en officie- Een lid van de organisatie hebben samengewerkt om schaffen. De politie verwacht ook enkele aanhoudingen onder burgers te zullen doen. Er werd bij gezegd dat geen bekende persoonlijkhe den uit Hollywood bij de zaak betrokken zijn. In Hollywood richten schandknapen zich tot passerende automo bilisten. In Camp Pendleton zijn 32.000 mariniers gelegerd. POEPEN TEGEN BETALING Jonge hondjes mogen op de stoepen van Karlsruhe in het zuiden van West-Duitsland poepen, als hun baas dan maar een geldstuk van 50 pfennig op zak heeft. De gemeente heeft onlangs automaten geïnstalleerd die de baas van het jonge hondje in ruil voor de 50 pfennig, een "poets-set" teruggeeft, bestaande uit mini-schopje en harkje, gemaakt van karton. ZONNE-ENERGIE GOEDKOPER Israëlische geleerden hebben een zonnecel ontwikkeld die niet alleen goedkoop te maken is maar ook in het donker nog stroom levert. Zonnecellen zetten zonlicht rechtstreeks om in elektrici teit. De drie geleerden, Joost Maijassen, Gary Hodes en David Cahen, zijn verbonden aan het Weizman-instituut. De drie zijn bij de ontwikkeling van de cel afgestapt van de gebrui kelijke "droge" methode. In plaats daarvan hebben zij gebruik gemaakt van chemicaliën. Het voordcel daarbij is dat er geen zeer dure, bijna perfecte kristallen nodig zijn. De geleerden hebben ook nieuwe materialen gebruikt om de problemen r te omzeilen. Donald Woods: SCHIPHOL - Het bewind van de Zuidafrikaan se premier Vorster houdt waarschijnlijk geen vijf jaar meer stand. Dit is de mening van de uit Zuid-Afrika verban nen dagbladuitgever Donald Woods. Woods deed deze uit spraak gistermiddag op Schiphol bij de presentatie van de Neder landstalige uitgave van zijn boek "Biko". Hij baseerde zijn uit spraak op drie overwegingen: de steeds feller wordende tegenstand van cLe zwarte Afrikaanse bevol king, de toenemende gevechten bij de grenzen van Zuid-Afrika en de heviger wordende interna tionale druk op de regering-Vor- ster. Donald Woods was een van de eerste blanken in Zuid-Afrika die een heftig protest liet horen na de dood van zijn "goede vriend" de zwarte leider Steve Biko. Biko werd op 6 september 1977 meege voerd door de Zuidafrikaanse politie voor "ondervraging". Zes dagen later stierf hij aan hersen letsel. Wegens zijn protesten tegen de dood van Biko kreeg Donald Woods een schrijfverbod. In het geheim schreef hij zijn boek, dat pas kon verschijnen na zijn vlucht uit Zuid-Afrika eind vorig jaar *Zijn boek is in Zuid-Afrika verboden "Biko" is inmiddels in tien talen verschenen en zal worden ver filmd door Carl Foremanbekend van zijn film 'Bridge over the ri ver Kwai'. Volgens Woods opereren de meeste vooraanstaande zwarte leiders in Zuid-Afrika nu ondergronds Hij is het niet eens met de radicale zwarte bewegingen, die blanken uitsluiten. Hij vreesde voor de toenemende terroristische aktivi- teiten van de zwarten in de grote Zuidafrikaanse steden. Het schrijversverbond van de zwar ten in Zuid-Afrika heeft in scher pe bewoordingen kritiek geleverd op Donald Woods. jn verklaring van het schrij- van Zuid-Afrika fan de 200 zwarte i dat land behoren ?en "schaamteloze genoemd. Hem wordt verweten mets ter verbete ring van de positie van zwarte journalisten van zijn krant te hebben gedaan. versverbond waartoe 150 journalisten i wordt Woods opportunist" (Van onze correspondent) BONN - De Westberlijnse senator van justitie, Jurgen Baumann (FDP), is Gisteren afgetreden. Hij trok daarmee alsnog de poli tieke consequenties uit de ge welddadige ontsnapping van de vermoedelijke terrorist Till Meyer. Deze was op 27 mei door twee vrouwen uit de gevangenis in Moabit bevrijd. Dit was mo gelijk omdat de veiligheids voorschriften niet strikt genoeg PEKING (AFP) - China heeft al zijn hulpverlening aan Vietnam afgebro ken en heeft zijn deskundigen uit Vietnam teruggeroepen. Dit heeft het persagentschap Nieuw China bekendgemaakt. Nieuw China citeerde uit een Chinese nota van 3 juli. China ziet zich tot de maatregel verplicht daar Vietnam zijn "anti-Chinese activiteit en de uitstoting van de daar levende Chinezen versterkt, de vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen ernstig schaadt en de minimale omstandigheden voor het verdere verblijf van de Chine se deskundigen in Vietnam weggenomen heeft". Reeds in mei had China de financiële steun voor 21 projecten in Vietnam gestaakt en experts teruggeroepen. Hanoi klaagde toen in een nota aan Peking dat daardoor "essentiële projecten voor onze nationale verdedi ging en economie getroffen werden en daarop het economische plan gew ijzigd moest worden". waren toegepast. Kort geleden werd Meyer in Bulgarije gear resteerd en aan West-Duitsland uitgeleverd. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de liberale senator in het verleden heel wat voorstellen had verworpen om vermoede lijke terroristen nog „zekerder" op te sluiten. Naar aanleiding hiervan heeft de SPD zijn aftre den geëist. De oppositie had dit al meteen na de bevrijding van Meyer gedaan. Zijn eigen partij, de liberale FDP, staat echter ook niet meer geslo ten achter hem. Dit komt, omdat de FDP in Berlijn in een deplo rabele toestand verkeert. Na de rampzalige verkiezingsneder lagen van de liberalen in Ham burg en Nedersaksen (de kies drempel van 5 procent werd in beide deelstaten niet behaald) werd men in Berlijn ook bang. Een „omstreden" figuur als Baumann wordt niet be schouwd als stemmentrek- ker. Baumann was de opvolger van Hermann Oxfort. Deze moest twee jaar geleden opstappen omdat toen vier vrouwelijke terroristen ontsnapten uit de gevangenis in de Lehrterstras- se. In de deelstaat Baden-Wiirttem- berg, trad minister van justitie Traugott Bender af toen Enss- lin, Baader en Raspe in Stutt- gart-Stammheim zelfmoord hadden gepleegd. Amerikanen niet voor de rechter MOSKOU (UPI) - Twee Ameri kaanse verslaggevers, die zijn be schuldigd van laster, hebben hun Russische rechter gisteren laten weten dat zij niet aan een proces zullen deelnemen. Craing Whitney van de New York Times en Harold Piper van de Baltimore Sun hebben rechter Lev Almazov gisteren tijdens een hoorzitting meegedeeld dat de aanklacht tegen hen moet wor den geseponeerd en dat zij, zo dat niet gebeurt, niet voor hem zullen verochtinen Rechter Almazov zei nu geen be sluit te nemen en gelastte ver schuiving van het proces van 1 juli naar 18 juli. De klacht was ingediend door het Sovjetrussische staatscomite voor radio en televisie. Whitney en Piper baseerden hun eis op grond van het feit dat hun bladen niet in de Sovjet-Unie worden verspreid. De klacht was ingediend in verbnd met artikelen w aarin Sovjet-dis sidenten zeiden dat tv-personeel een film had "gefabriceerd" waarin een prominente Georgi sche dissident een bekentenis aflegde.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13