Voorrang voor kwaliteit; geen jacht op projecten Nieuwe predikant voor Diaconessenhuis "Burger mag brutaal zijn tegenover politieagent" kantonrechter "Aan de oppervlakte van de aarde": nieuw in geologisch museum Beleidsplan protestantse ontwikkelingshulp tot 1982 De protestantse interkerkelijke coördinatiecommissie voor ontwikkelingsplannen heeft minister J. de Koning van ontwikkelingshulp haar beleidsplan voor 1978 tot 1982 aangeboden. Een uitgangspunt van de coördinatie commissie is om juist in landen met een onderdrukkend regime een belangrijk deel van haar activiteit te blijven ontplooien. ir de ICCO - een sa- menwerkingsorgaan van refor matorische kerken en christelijk- sociale organisaties, dat bemid delt tussen groepen of kerken in ontwikkelingslanden en de Ne derlandse overheid - twee aan leidingen tot dit beleidsplan: het overleg met overzeese partners en de snelle groei van de financië le middelen die de minister van ontwikkelingssamenwerking ter beschikking stelt. De middelen van de drie medefi nancieringsorganisaties (Cebe- mo, rooms-katholiek, Novib, al gemeen, en Icco, protestants) zullen in 1982 ongeveer 225 mil joen bedragen. Vorig jaar was dat nog ruim 100 miljoen. Voor de Ic co betekent dit een groei van 40 naar 90 miljoen gulden. Kijkend naar de relaties die zij onderhoudt en naar de hoeveel heid projecten die steun van haar krijgen, wil de Icco deze grote bedragen zeker aanvaarden, maar ze zal van jaar tot jaar bezien of deze inderdaad op een verant woorde manier kunnen worden verwerkt. De kwaliteit zal in elk geval de voorrang hebben. Geen jacht op projecten dus om de ter beschikking gestelde bedragen volledig te besteden. Dit jaar had de coördinatiecommis sie beslist geen moeite om de bij na 60 miljoen zinvol onder te brengen. Beweging De Icco laat zich gematigd postief uit over de bijdragen van parti culiere ontwikkelingsprojecten aan wezenlijke veranderingen in de ontvangende landen. De roep in het begin van de jaren zeven tig om de allerarmsten in het ontwikkelingsproces te betrek ken heeft gevolgen gehad. In vele landen, met name in Azië en Latijns-Amerika, is een nieuwe beweging van onderaf te bespeu ren die zich in sterke mate richt op deelneming van mensen en groepen en zich niet beperkt tot verbetering van de inkomenspo sitie alleen. Het opzetten en uit voeren van ontwikkelingspro gramma's met de nieuwe partner eist echter een langdurige relatie De Icco constateert, dat in veel lan den de mogelijkheid van mede werking aan het ontwikkelings proces voor grote groepen maar heel beperkt is. In landen met een onderdrukkend regime, waar de mensenrechten niet voldoende in acht worden genomen, blijft voor de pariculiere organisaties waarmee de Icco samenwerkt slechts een kleine ruimte over Toch rekent de commissie het tot haar taak om juist daar een be langrijk deel van haar activiteit te ontplooien. "Omdat met name in zulke situaties aansluiting moet worden gezocht bij partners die armoede en onderontwikkeling bij de wortel willen aanpakken en die de risico's daarvan ook aan vaarden" Controle Hoewel de Icco kerkelijke partners overzee als de eerstaangeweze- nen ziet met wie zij haar doelstel lingen wil verwerkelijken, be perkt zij haar financiële steun niet tot groepen van schristenen De Icco werkt samen met de Ne derlandse overheid, maar is er geen verlengstuk van. In de keu ze van haar relaties en in beslis- singen over de concrete steun verlening is de commissie geheel autonoom. Ontwikkelingssamenwerking heeft niet alleen inkomensverbetering ten doel. Het gaat om een proces waarbij de hulp-behoevenden zelf geheel betrokken zijn. Dat vereist een langdurige relatie. Wel vindt de voorzitter van de Icco, dr. Albert van den Heuvel, de drievoudige controle op dit werk te uitgebreid, vooral als daar straks nog eens een "inspectie te velde" bij komt. Dat laatste schiet, aldus Van den Heuvel in een toelichting op het beleids plan. de ontwikkelingslanden meestal in het verkeerde keelgat. NIJMEGEN Nu de rooms- katholieke bisschoppen niet willen dat dr. A. Houtepen te Breda, gehuwd priester, lec tor wordt aan de theologische faculteit van de universiteit in Nijmegen, gaat de raad van deze faculteit een andere op lossing zoeken. Hij zal nog-> maals een beroep doen op do centen van andere rk instel lingen voor theologisch on derwijs om door middel van gastcolleges het onderwijs in de dogmatische theologie veilig te stellen. In het verle den hebben de hogeschool voor theologie en pastoraat te Heerlen en de rk hogeschool van Tilburg de Nijmeegse fa culteit op die manier al eens uit de brand geholpen. De functie waarin dr. Houtepen zou komen blijft vacant. De faculteitsraad meent dat het niet mogelijk is de vacature op dit ogenblik te vervullen, nu de bisschoppen hun goed keuring aan de benoeming van Houtepen hebben ont houden. De raad had de voor dracht tot zijn benoeming op gesteld en het college van be stuur van de Nijmeegse uni versiteit had die voordracht overgenomen. Grondslag G Kernprogramma. In een nieuw "kernprogramma" be pleit de rooms katholieke vredesbeweging Pax Christi Nederland dat in centraal Eu ropa een kernwapenvrije zo ne wordt geschapen en dat de NAVO verklaart niet als eer ste naar nucleaire wapens te zullen grijpen. Dit programma is bedoeld als een grondslag voor de manier waarop Pax Christi Neder land haar vredesweek opvat en als richting waarin de be weging oplossingen zoekt voor internationale vrede. Zij gaat uit van de politieke wer kelijkheid om geleidelijkaan vrede-bedreigende ontwik kelingen en structuren om te buigen. Het kernprogramma is een ver volg op het stuk dat in 1973 werd gepubliceerd. Men kan het aanvragen 3,50) bij Pax Christi, Celebesstraat 60 Den Haag. Friese bijbel. De belangstel ling voor de in mei versche nen Friese bijbel is opvallend groot. Een maand na zijn ver schijning was al ongeveer de helft van de oplage verspreid. Van de grote huisbijbel wer den 10.000 exemplaren ge drukt en van de kleinere school- of handbijbel 7000. De heer R. Noorda van het Ne derlands Bijbelgenootschap, verantwoordelijk voor de verspreiding, verklaarde dat de verkoop de verwachtingen verre overtreft. "De bijbel is een aanwinst gebleken voor het Fries-sprekende en -le zende deel van onze bevol king". Het bijzondere van de Friese bijbel is dat vertegenwoordi gers van zes kerken, waaron der de room-katholieke, samenwerkten met mensen van het Bijbelgenootschap en de Katholieke Bijbelstichting om deze vertaling tot stand te brengen. Beroepingen Beroepingswerk. Hervorm de Kerk: beroepen te Leer- sum S. Pettinga Utrecht; aan genomen naar Loppersum (en omgeving) kandidaat M.E. Boersma Nijmegen; be dankt voor Middelharnis D. van den Berg Ede. Gerefor meerde Kerken: beroepen te Drachten en te Nordhorn (West-Duitsland) R. Pluim Ridderkerk; bedankt voor Hallum (Fr.) H. Groeneveld Gouda, voor Mijdrecht F.W. Fokkema Laren (NH), voor Schoonhoven D. Braam Vlaardingen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: be dankt voor Ureterp R.T. Ur ban Goes. Chr. Gereformeer de Kerken: bedankt voor Leerdam P. Roos Harderwijk. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Amsterdam- Noord, voor Beekbergen en voor Poortugaal A. Hofman Scheveningen, voor 's Gra- venzande A. Elshout Slikker veer. Baptistengemeenten: bedankt voor Scheveningen H.L. Nieman Rotterdam- Zuid. Nieuwe wet Zuid-Afrika. Kerkelijke kringen in Zuid-Afrika zijn ontstemd over een nieuwe wet volgens welke de over heid tot in details controle kan uitoefenen op alle groe pen, organisaties en personen die voor welk doel dan ook zelf collecteren of geld ont vangen. Deze kringen menen dat de wet vooral tegen de kerken en hun organisaties is gericht. De wet maakt het mogelijk, te controleren welke groepen Zuidafrikaanse activiteiten steunen. Zelfs de kleinste kerkelijke bazaar of inzame lingsactie voor armen moet geregistreerd worden. Ook wat als ontwikkelingshulp via particuliere organisaties het land binnenkomt is ontworpen. De verantwoor delijke minister mag het bij eenbrengen van geld voor een bepaald doel verbieden als hij meent dat dit in strijd is met het algemeen belang. LEIDEN - De 37-jarige dominee H.B. van 't Hof is zondag geïn stalleerd als predikant van het Diaconessenhuis in Leiden. Dat gebeurde door zijn voorganger, dominee H.W. Hemmes, die met pensioen is gegaan. Ds. Van 't Hof, die nu als "predikant voor bijzondere werkzaamhe den" verbonden is aan de Leidse hervormde gemeente, begon zijn loopbaan in 1969 in het eiland dorp De Kaag. In 1973 ging hij naar het Westlandse Honselers- dijk. Zowel in het installatiewoord van ds. Hemmes als in de preek van de nieuwe Diaconessenhuis-pre- dikant stond de dienst die de christen vanuit zijn geloof mag verrichten aan de medemens centraal. Ds. Hemmes tot zijn jonge collega. "Ik wens u toe, dat u elke dag op verrassende manier mag ervaren in dienst te staan van Hem die het dienen niet kon laten. Hij ge bruikt ons ondanks onszelf, zodat wij toch iets voor anderen kun nen zijn. Wees zo dominee van dit huis: niet dominerend maar die nend, niet bazig maar bezig" Dienstbaarheid Aan de hand van een verhaal in het evangelie naar Mattheüs plaatste ds. Van 't Hof tegenover de men selijke hunkering naar macht Je zus' oproep tot dienstbaarheid. Velen hebben het daar bar moeilijk mee. Ook dienstbaarheid kan voortkomen uit een zucht naar belangrijkheid. Wie in een ziekenhuis werkt, zal veel mensen kunnen helpen. Maar, zo zei ds. Van 't Hof, het is een subtiele bezigheid, want wat kun je mensen daarmee aan je verplichten en de menselijke vrijheid inperken. Dienen kan gemakkelijk afglijden naar een vorm van macht. En dat is erger dan welke macht ook. Wie echt wil dienen, gunt de ander weer de vrijheid, en laat hem weer zelf standig zijn. Jezus' woord spreekt ook van een vrijheid van de schuld. Dat geeft een mens de mogelijkheid op nieuw te beginnen, het verleden achter zich latend en met een toekomst vol beloften. "Wij zijn in de eerste plaats r die zélf. gediend worden. Als Christus ons de vrijheid, de men selijkheid en het leven gunt, houdt dat voor onszelf de beper king in dat wij anderen in de vrij heid laten delen. Dat kan, als wij de door Christus geschonken vrijheid in eigen leven den". Na de dienst hebben in de medi sche bibliotheek van het zieken huis velen met ds. Van 't Hof kennisgemaakt. LEIDEN - Het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht heeft er twee nieuwe expositieruimten bij. Het zijn vertrekken waar de bezoeker een blik kan werpen op wat genoemd wordt de "Proces sen aan de oppervlakte van de aarde". Processen waar iedereen wel eens wat van gezien, gehoord of over gelezen heeft. Zoals: ge tijdenwerking, erosie, de vor ming van gletsjers en koraalriffen e.d. De nieuwe vertrekken zijn eind vo rige week in alle stilte in gebruik genomen, net als eerder de afde ling mineralen en de schatkamer. De bedoeling is dat deze ingrij pend verbouwde afdelingen met nog een aantal andere vertrekken omstreeks 1 november feestelijk worden geopend. Het museum, dat dit jaar 100 jaar bestaat, wil dat o.m. doen aan de hand van een tentoonstelling ove de relatie die het museum heeft met het Huis van Oranje. Er zal dan worden ingegaan op de ge- schiedenis van het r zullen bijv. edelstenen te zien zijn die de Oranjevorsten jarenlang hebben gesierd. Uit de collectie edelstenen van het koninklijk huis zal speciaal voor deze ten toonstelling een selectie van kostbare schatten ter beschik king worden gesteld. De twee nieuwe expositieruimten van het museum passen min of meer in een ingrijpend verbou wingsproces dat zo'n jaar of drie geleden in gang werd gezet. "Vroeger had het museum alleen vitrines en liet het domweg zien wat het had. Maar de laatste jaren proberen wij een rode draad aan te brengen om aan de leek duide lijk te maken wat het allemaal be tekent. Wij zeggen nu: het publiek moet getrokken wor den", zegt de zakelijk beheerder van het museum, P.P. Takken. De verbouwingen van de afdelin gen zijn tot nu toe volledig door medewerkers van I zelf uitgevoerd. Daar wordt het museum ook wel toe gedwongen, omdat het geld voor aannemers en andere professionele bedrij ven ontbreekt. "Het gaat dan wel een beetje moeizaam. Maar als je dan van geologen hoort, die mu sea in Parijs hebben gezien, of in Edinborough en die dan zeggen: dat hebben jullie voortreffelijk gedaan, dan stemt dat wel tot Grote tevredenheid", aldus de heer Takken. De rode draad - het verhaal - is in de "Processen aan de oppervlakte van de aarde" duidelijk waar neembaar. Er is een grote we reldbol (waarop de processen nog moeten worden aangegeven), je krijgt een beeld van de wind-ero sie, de grotvorming, atolvorming, aardolie- en steenkoolwinning e.d. Pronkstuk is ongetwijfeld het diorama, dat - ook weer - voor de leek alleszins verhelderend is en een prachtig beeld geeft van de processen die zich voordoen in de bergen, op het land en onder de oppervlakte van de zee. Keien, stenen, rots: gevormd door wind-erosie. Twee verdachten, allebei zeer overtuigd van hun eigen recht, verschenen na elkaar voor het kantongerecht. Dat was dan ook wel het enige wat beide heren gelijk hadden want dat wat ze naar voren brachten verschilde hemels breed. De één zou van de hele stad een grote snelweg willen maken waar auto's 'plezierig' zouden kunnen rijden, de an der zou er gezien zijn uitla tingen best voor voelen de hele stad in een groot zebrapad te veranderen, zonder voetgan gerslichten. De kantonrechter zit er als al tijd tusseninom de bestaande situatie te handhaven en de bestaande wetten te hanteren Slechts feiten kan hij laten tellen, meningen laat hij voor rekening van degene die ze er op nahoudt. Feit was dat de heer De J. 85 kilometer per uur had Gere den op de Lammenschans- weg, en dat voetganger B. Door een rood licht was gelo pen. Mensen met principes ontkennen niet. Niet dat de heer De J. nu principieel te hard rijdt, maar hij had er wel een mooie verklaring voor. "Dat komt door de slech te zorg van de overheid voor het verkeer", meende hij. "Bij het Lammenschansplein ge komen sta je alt ijd weer voor het dilemma welke kant je zult nemen. Ze zijn allebei even slecht, met name de Chur- chilllaan. Door al die opge bouwde ergerinssenga je on gewild overtredingen maken. Ik zou graag zien dat de kos ten van zulke overtredingen gebruikt werden door een commissie die onderzoekt hoe het te regelen is dat je met ple zier kunt rijden in een stad als Leiden, zonder allerlei hin derpalen." De officier van justitie was daarentegen van mening dat de zorg van de overheid zich in de eerste plaats moet rich ten op de zedigheid op de weg. En dan heb je ook nog de zorg voor het mileu, aldus de offi cier, die weinig reden zag om deze algemene visie van de verdachte als excuus voor diens schelheidsovertreding te hanterenHij eiste een boete van f125,- die rechter Van Dijke ook oplegde. Van Dijke: "De Lammenschansweg is geen weg waar je 85 kilometer kunt rijden. Hij heeft veel zij wegen, die niet beveiligd zijn door ongelijkvloerse kruisin gen zoals u ze zou willen heb ben. De politie meet daarom de hand houden aan de toege stane snelheid." B. was door rood licht gelopen en daarna door twee agenten in de kraag gevat. Hij had zich tegenover de agenten nogal recalcitrant gedragen. Hij ontkende dat niet: "lk had sterk de indruk dat die twee agenten daar bonnen liepen uit te delen. Ik heb ze ge vraagd of ze dat een zinvolle uitoefening van hun beroep vonden. Ik vind dat ze beter dienstverlenend kunnen op treden. En dat een burger af en toe best recalcitrant mag zijn tegenover een politiea gent", Rechter Van Dijke vroeg zich af of de agenten B. dan hadden moeten helpen met oversteken. "Mij hoeven ze niet te helpen. ik kan mezelf wel redden", zei die. "Maar ik vind dat ze moe ten denken aan de belangen van zwakke verkeersdeelne mers, daar vallen de voetgan gers ook onder. Het is onzin dat voetgangers nog voor dergelijke overtredingen be keurd worden. Ik blijf toch door rood lopen., en zeker als er helemaal geen verkeer aankomt." De officier van justitie stelde het gedrag van verdachte alles behalve op prijs. "Het is een tamelijk elitair standpunt wat u daar verkondigt. Dit is geen houding die u kunt aan nemen tegenover agenten die normaal hun beroep uitoefe nen. En u kunt dat ook hier niet verkondigen En rechter Van Dijke: "Ik vind het terecht dat ook voetgan gers moeten wachten voor het rode stoplicht en ik vind het ook terecht dat de politie be keuringen uitdeelt als ze dat niet doen. Als u expres door rood loopt ben ik zelfs geneigd aanzienlijk hoger te gaan niet mijn boetes. Ik zal het nu bij tien gulden laten, maar als u hier nog eens terugkomt, weet dan dat ik het daar beslist niet bij zal laten." Het dreigement maakte erg weinig indruk Marga Wuis. Acht agenten beëdigd bij Leidse politie LEIDEN - Met de installatie van acht jonge agenten van de poli tieschool, bracht commissaris Van Voorden het Leidse politie korps maandag bijna op sterkte. Het korps telt nu 203 mannen en vrouwen. Van de algehele lande lijke uitbreiding van de politie pikt het Leidse korps ook een graantje mee, per 1 januari wordt de korpssterkte 205. De namen van de maandag beëindigden zijn: T.J. Dillissen, H.W. van Veg- ten, C. Knook, R.F. Dieke, D. Elissen, D.J. Handgraaf, W.W. Kemp en J. Paats. ONRECHT LEIDEN - "Ik ben maar een heel klein radertje geweest in de hele organisatie van de Tour de Fran ce in Leiden", aldus de reactie van mevrouw De Vos, secretares se van burgemeester Vis, op wat we in de rubriek Nieuwsspiegel van vrijdag 30 juni in deze krant schreven. Mevrouw De Vos vindt dat we door haar te citeren on recht hebben gedaan aan al die mensen die al twee jaar lang bezig waren met de voorbereidingen voor hel Tourgebeuren in Lei den. Bromfietser onverklaarbaar ten val LEIDEN - Een 16-jarige jongen uit Wassenaar kwam gistermiddag op de Hoge Rijndijk in Leiden op onverklaarbare wijze ten val met zijn bromfiets. Hij liep een dub bele beenfractuur op, en moest in het Academisch Ziekenhuis worden opgenomen. Omdat de jongen zich zelf niets meer herin nert van het ongeluk en er geen getuigen zijn, is het voor de poli tie nog een raadsel hoe de jongen ten val is gekomen. Het is volgens de politie niet uitgesloten dat er bijvoorbeeld een andere brom fietser geweest is die hem heeft gesneden. LEIDEN - Van de dependance van de Louise de Colignyscholenge- meenschap aan de Eijmerspoel- straat, werden in het weekend elf grote ruiten met straattegels in gegooid. De schade bedraagt 1320,-. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12