Zelfoverwinning Virginia Ruzici RHODESIË ONTLOOPT EMBARGO Rick Talan naar AZ'67 Okker: meer moeite met leiding dan met Leonard Toernooi Forescate sterk bezet DINSDAG 4 JULI 1978 SPORT PAGINA II KATWIJK - Rick Talan, de 17-jari- ge regionaal van Katwijk, speelt volgend seizoen voor de Alk- maarse eredivisieclub AZ'67. De ze week tekende de talentvolle Katwyker een contract voor één jaar. Talan, die kon kiezen uit verschillende aanbiedingen (on dermeer Volendam) wees aan vankelijk elk aanbod van de hand. Hij ging evenwel overstag toen AZ'67 op de proppen kwam. Overigens blijft Talan bij Katwijk trainen, één keer in de week dan. Verder traint hij nog eenmaal bij de UEFA's en een keer bij AZ. Mühren Mag Arnold Mühren het komende voetbalseizoen spelen voorAjax, ondanks het feit dat zijn werkge ver (FC wente) nog geen overeen stemming heeft bereikt over de hoogte van de overgangsvergoe ding. Dat was de inzet van het kort geding dat gisteren diende voor de president van de Utrechtse rechtbank, prof. mr. V J. A. van Dijk. FC Twente vraagt zes ton voor Mühren. Ajax wil naar verluidt vier a vijf ton voor hem neertel len. De Volendammer, die enige jaren geleden in ruil voor René Notten van Ajax naar FC Twente ging, is zelf rond met de Amster damse club. Hij kan echter nog geen contract met Ajax afsluiten omdat het sinds 1974 geldende vergoedingssysteem eist dat de betrokken clubs eerst een ver goeding (voorheen transferbe drag geheten) moeten overeen komen. Volgens mr. J. L. Janssen van Raav, de raadsman van Mühren, wordt de voetballer op deze manier be lemmerd in zijn vrijheid een ar beidsovereenkomst aan te gaan Hij wilde uiteindelijk niet zover gaan te stellen dat het hele ver goedingenstelsel onwettig zou moeten worden verklaard, maar vroeg toch wel van rechtbank president Van Dijk een uitspraak te doen waardoor de belangen van Mühren beter zouden kun nen worden gegarandeerd dan via het huidige systeem. Zijn tegenpleiters mr. B. W. Kra nenburg (namens FC Twente) en mr. H. P. Utermark (namens de KNVB) stelden dat de eventuele afschaffing van het vergoedin genstelsel een zaak is van de di verse beleids- en overleginstan- ties, die daar mee bezig zijn. Een vordering om het systeem door een uitspraak in een kort geding nietig te verklaren noemden zij "absurd" Ten aanzien van de directe belan gen van Mühren achtten zij he in schakelen van de arbitragecom missie van de KNVB een beter middel om de zaak te regelen dan het aanspannen van een kort ge ding. Deze commissie bepaalt aan de hand van de geldende normen de vergoeding die een club aan een andere club moet betalen bij de overgang van een speler. President Van Dijk zal woensdag 12 juli uitspraak doen. LONDEN - Tom Okker heeft in de achtste Finales van het Wimble- dontoernooi meer moeite gehad met de scheidsrechter en zijn as sistenten dan met zijn tegenstan der, de Amerikaan Leonard. De Nederlander, die met 6-1, 9-8, 6-1 evenals in 1969 en 1975 vrij ge makkelijk de kwartfinale haalde, drong in de tweede set na een se rie fouten tevergeefs aan op ver vanging van de umpire en klaag de met Leonard bovendien over het gebrek aan voldoende lijn rechters. Alleen op dat laatste punt wenste de leiding het duo tegemoet te komen. In het begin van de twee de reeks werd een lijnrechter toegevoegd aan het kwartet dat tot dan toe de scheidsrechter ter zijde had gestaan. Veel verschil maakte het niet uit. Eenmaal ging een lijnrechter wel zo duidelijk in de fout dat Okker het hem toege kende punt weigerde te accepte ren. Ondanks die steun van zijn tegenstander wist de 29-jarige, onder een royale pet schuilgaan de Leonard, zich alleen in de tweede set als een serieuze ob stakel voor Okker op te werken. De Amerikaan hield toen tot 8-8 gelijke tred en ging vervolgens in de tiebreak met 7-4 onderuit. In de openingsset was eenzijdigheid echter troef. Vooral in de eerste serie game* toer» Leonard Okker met vier dubbelfouten al in de tweede game in staat stelde er met zijn opslag vandoor te gaan. Okker, die vooral wist te profiteren van de zwakke backhand van Leonard, treft als enige onge plaatste speler in de kwartfinale Ilje Nastase, die hem vorig jaar op Wimbledon in de vierde ronde met 8-6, 4-6, 4-6, 4-6 opzij schoof. De overige partijen in de kwartfi nale gaan tussen Borg en Maver. Gottfried en Gerulaitis en Rami rez en Connors. Nastase kwam zover door de drie plaatsen boven hem staande Roscoe Tanner vooral op diens specialiteit, het slaan van aces, af te troeven. De Roemeen die zondag verant woording had moeten afleggen over zijn wangedrag in acht toer nooien, maar uitstel heeft gekre gen tot volgende week, produ ceerde tien van dergelijke on houdbare slagen, tegen Tanner vier. Bovendien was het spel van de Roemeen veel gevarieerder, zodat hij bijna als vanzelfspre kend met 2-6.6-4,6-2,6-3 won. En dat terwijl Nastase kort tevoren nog had opgemerkt dat hij altijd wat moeite heeft om op gras te spelen: „Het is hetzelfde als voor een zwemkampioen, die plotse ling moet zwemmen in olie in plaats van water". "Grilligheid van Stöve gaf me moed" de dubbelfouten (acht in totaal, waarvan de helft in de afsluitende serie) en haar nonchalance op momenten dat Ruzici volledig uit positie was gespeeld. LONDEN - Virginia Ruzici heeft ten koste van Betty Stöve definitief een einde gemaakt aan de traditie, die wilde dat zij op gras niet uit de voeten kon komen. Bij vier voor gaande gelegenheden werd de Roemeense steeds al in de eerste rondeduidelijk gemaakt dat het toernooi van ..Betty maakte soms fouten terwijl Wimbledon voor haar niet geschikt was. Als kwartfinalis- ze die gemakkelijk had kunnen j o.-» i i vermijden. Die grilligheid gaf mij te kon de 23-jarige langbenige „gypsy", zoals zij in eigen moed", aldus Ruzici die de reali- land vanwege haar exotische uiterlijk en haar krullende teit na haar overwinning niet uit haar wordt genoemd, echter glunderend opmerken dat het ooe wenste te verliezen, „ik Virginia Ruzici snelt over de baan. "Ik begin gras leuk te vinden „zij gras leuk begint te vinden" Doorslaggevend voor haar succes tegen Stöve was Giste en dat zij in de beslissende derde set de controle over zichzelf wist te handhaven en dat zij niet, zoals in de openingsset het geval was geweest, bezweek onder de druk van het favoriet zijn. Toen had zij aan een voorsprong van 5-2 niet genoeg om naar winst af te wik kelen en kon haar trainer-coach Segar Ceanu Aurel alleen maar verzuchten dat „Virginia op kri tieke momenten vaak te nerveus is, waardoor zij in gewonnen po sitie toch nog regelmatig onder uit gaat" Weliswaar hield zij de lijnrechters ook in de volgende twee sets on bewust met haar wilde kreten wakker, maar het verschil met de reeks daarvoor was dat zij de greep, die zij op Stöve bij 4-4 in de tweede set opnieuw kreeg, nu wel tot het einde wist vast te houden Zelf schreef Ruzici die zelfover winning toe aan het zelfvertrou wen dat zij vooral in juni heeft gekregen. Tot vorige maand wist zij alleen in 1977 een toernooitje in Florida op haar naam te schrij ven. Enkele weken geleden voegde zij daar echter plotseling tweede plaatsen aan toe in Rome en Hamburg en een zege tijdens de overigens bij de dames gede valueerde „open Franse" ,Die successen op gravel waren wel aardig, maar ik wilde nu eindelijk ook wel eens op gras een paar ronden zien te winnen. Ik heb na „Parijs" dan ook ik weet niet hoeveel keer tegen mezelf gezegd dat ik in dezelfde positie ver keerde als alle andere meisjes, die van de ene baansoort op de ande re moesten overschakelen. Dat ook zij daar problemen mee zou den hebben. Als anderen die overstap konden maken, waarom zou ik dat dan niet kunnen?" Anders dan in het verleden bereid de Ruzici. die ook elders tot dit jaar nog nooit een partij op gras in winst had weten om te zetten, zich op Wimbledon voor met haar landgenoot Ion Tiriac en diens pupil Guillermo Vilas. Met hen en met haar coach Aurel be steedde Ruzici vooral aandacht aan de zogenaamde „gesneden backhand", een wapen dat haar niet alleen in de eerste twee ron den langs de Argentijnse Giscae- re en de Zuidafrikaanse Cuypers hielp, maar haar zeker ook van pas kwam tegen Stöve: „Ik dwong Stöve op die manier de bal laag te nemen, waardoor ik de rally op de volgende slag zou kunnen afmaken" Daarnaast wierp de als dertiende geplaatste Ruzici tegen de als zesde getipte Stöve (vorig jaar nog finaliste) ook veel snelheid in de strijd, wat de Nederlandse al meteen leek te zullen gaan opbreken. Evenals trouwens haar vele volleerfouten. blijf nog te veel bij de baseline hangen. Ik zeg ook steeds tegen mezelf dat ik moet oplopen maar telkens vind ik mezelf achterin weer terug" Dat neemt niet weg dat Ruzici in de beslissende fase meer risico durfde te nemen dan Stöve die wel met offensief spel van start ging, maar later veel meer voor zichtigheid in acht nam en daar voor met 7-5. 4-6. 3-6 in een een uur en 41 minuten de tol moest betalen. Een ontwikkeling die zich voor Stöve tevoren in de derde ronde tegen Frangoise Durr, toen goede slagen uitzon dering waren, al had aangekon digd. Zelf weet ze haar nederlaag aan de „slechte baan, waarop niet te spelen was". En teleurgesteld voegde ze eraan toe: „Op papier had ik van haar moeten winnen, dat maakt het allemaal des te triester" Stöve, die zich alleen in de slotfase opwond over een foutieve beslis sing van de lijnrechter, bleef wel overeind in hqt dubbelspel. Met Evonne Cavvley won zij met 9-8. 6-1 van het Amerikaanse duo Newberry-Shriver. Virginia Ru zici krijgt het in de kwartfinale op te nemen tegen de als derde ge plaatste Evonne Cawley, Evert TREFT King, titelhoudster Wade stuit op de Joegoslavische Mima Jausovec, die in drie sets (8-6,4-6, 6-3) de als zevende getipte Wendy Turnbull buiten het toernooi zet te en de Zuidafrikaanse Marise Kruger (verrassend met 4-6, 6-4, 6-3 de meerdere van Dianne Fromholtz) gaat verder tegen Martina Navratilova. De voormalige Tsjechische behan delde de 25-jarige Tracy Austin met 6-2, 6-3 als een kind of zoals Tracy's coach Rob Lansdorp opmerkte: .Tracy kon niets, ze ker niet in de eerste set, toen zij erg Geïntimideerd raakte door het geweld van Navratilova. Vooral tijdens deze partij is gebleken dat Tracy sterker zal moeten worden in haar armen. Misschien kunnen gewichten daarin verandering brengen" WIMBLEDON IN CIJFERS Heren, vierde ronde: Sandy Mayer (VS)- Wojtek Fibak (Pol) 6-4, 6-2, 6-8, 1-6, 7-5. Brian Gottfried (VS) - Tim Gullikson (VS) 6-2, 6-4, 6-2. Vitas Gerulaitis (VS) - Hank Pfister (VS) 6-3, 3-6, 6-2, 6-3. Björn Borg (Zwe) - Geoff Masteers (Aus) 6-2, 6-4,8-6. Tom Okker (Ned)-Tom Leonard (VS) 6-2, 9-8, 6-1. Jimmy Connors (VS) - John Alexander (Aus) 6-2, 6-2, 6-4. Raul Ramirez (Mex) - John Newcombe (Aus) 6-2, 9-8, 6-3. Ilie Nastase (Roe) - Roscoe Tanner (VS) 2-6, 6-4, 6-2, 6-3. Dames: Mima Jausovec (Joe) - W endy Turnbull (Aus) 8-6, 4-6, 6-3. Virginia Wa de (GB) - ruta Gerulaitis (VS) 7-5, 6-4. Chris Evert (VS) - Kerry Reid (Aus) 6-3, 6-4. Marise Kruger (ZAf) - Diane From holtz (Aus) 4-6. 6-4, 6-3. Evonne Cawley (Aus) - Regina Marsikova (Tsj) 6-2, 6-1. Billie Jean King (VS) - Sue Barker (GB) 6-2, 6-2. Martina Navratilova - Tracy Austin (VS) 6-2, 6-3. Virginia Ruzici (Roe) - Betty Stöve Ned) 5-7, 6-4, 6-3. Dames dubbelspel, eerste ronde:Caw- ley-Stöve (Aus-Ned) - Newberry-Shriver (VS) 9-8, 6-1. Tweede ronde: Antonopolis- Evers (VS- Aus) - Marsikova-Vessies (Tsj-Ned) 6-4, 6-3. Lansdorp heeft zijn pupil, die haar verdiensten op Wimbledon (2.750 gulden) als amateur moet afstaan aan de Amerikaanse ten- nisbond. inmiddels geadviseerd om na het toernooi van Flushing Meadow in september prof te worden: „Als amateur heeft ze in en rond Los Angeles geen tegen standsters meer van niveau om mee te oefenen. Ze zal dus meer in toernooien met profs moeten uitkomen en dat kan alleen als er door de high school waar ze nu nog studeert, niet langer aan haar wordt getrokken". JAN PREENEN Het tennistoernooi van Forescate heeft de sterkste bezetting tot nu toe in een toernooi. Geplaatst werden achtereenvolgens Ri chard Kasten, Robert Jan van der Feen. Henny Koemans, Bram Madera, Robert Casteleyn, Dick Bouma, Peter Pauwels en Arnold van der Capellen. Daarbij zal het voor Robert Jan van der Feen, Robert Casteleyn en Peter Pau wels nog niet eens meevallen om hun plaatsing waar te maken. Zij troffen het niet bij de loting, want van der Feen krijgt Blommen- daal op zijn pad naar de volgende ronde, Robert Casteleyn treft de finalist van Sassenheim, Bob van Overbeeke en Peter Pauwels, ontmoet de man die hem zo on verwacht de voet dwars zette op de districtskampioenschappen, Marinus Brooshooftm Niet ge plaatst werden ter indicatie van de sterke bezetting, Hans Keizer, Visbeen, Charrel Asselbergs en Frans Engelenburg. Gisteren werd er op het tennispark van Fo rescate niet gedubbeld. Zo kon het gebeuren dat er al een enkele B-partij op het gravel kwam. Adri van Leeuwen klopte de Raadt, die duidelijk de mindere was van de Leiderdorpse tennisleraar op het punt van vastheid en spel in zicht, 6-2, 6-3. Marcel de Bakker stond Pieter Verdegaal maar één spel toe, 6-0, 6-1 en Paul Kallenberg had, al zou de score anders doen ver moeden, geen problemen met Sinke. 6-3, 7-5. Ook het HEC is sterk bezet. In volgorde zijn daar geplaatst Hans Ekker, Siersema, Jan Pieter Hop. Ton Giberius, Noud Bennink Niek Sinke, Jean van Maren en Edwin Bosch. Bij de dames had de bezetting ster ker kunnen zijn. Zowel in B als in C. In B zijn geplaatst Ineke Kal lenberg, Liselotte van der Bijl, Maureen Meyer en Metha Vcl- gersdijk, in C Annemieke Cats, Annette Karl, Bertie Koemans en J. van Wijk. Het HDD belooft wat voor de laatste ronden. De plaat sing is in dit nummer als volgt, Bouman/Kasten. van der Capel- le/Koemans, Casteleyn/Enge- lenburg, Blommendaal/Pasma. Stuurgroep: 'Niets aan te doen' DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse regering kan niet op treden tegen Nederlandse bedrijven waarvan de dochter ondernemingen in Zuid-Afrika meewerken aan schen dingen van de verplichte VN-boycot tegen Rhodesië Volgens het rapport van de ambte lijke Stuurgroep Zuid-Rhodesië. die de embargoschendingen op verzoek van de vroegere minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft onderzocht, zou de Nederlandse regering alleen een een beroep kunnen doen op de Nederlandse moederbedrijven. Nederland zou deze bedrijven kunnen vragen „te bewerkstelligen dat hun dochterondernemingen in Zuid- Afrika zich volledig onthouden van rechtstreekse levering van goederen of diensten aan Zuid- Rhodesië", aldus de stuurgroep, die bestaat uit ambtenaren van de ministeries van economische en van buitenlandse zaken. De stuurgroep, ingesteld nadat kamerleden vragen hadden ge steld over embargoschendingen, vindt dat deze moederbedrijven in elk geval doorlevering naar Rhodesië kunnen verhinderen als het gaat om goederen die eerst door het moederbedrijf aan de dochteronderneming worden geleverd. In dat geval kan in de leveringsvoorwaarden worden vastgelegd dat doorlevering naar Rhodesië verboden is. Verdere invloed van de moederbedrijven op het eventuele handel drijven door hun Zuidafrikaanse doch ters met Rhodesië is afhankelijk van de mate van zeggenschap van de moederbedrijven over de Zuidafrikaanse vestigingen. In elk geval heeft de stuurgroep vastgesteld dat volgens de Zuid afrikaanse wetgeving bedrijven die in Zuid-Afrika zijn gevestigd (dus ook dochters van Neder landse of multinationale onder nemingen), verplicht zijn te leve ren aan andere Zuidafrikaanse bedrijven, terwijl het hen wette lijk verboden is daarbij beper kingen te bedingen inzake de doorlevering aan - bijvoorbeeld - Rhodesië. De betekent dat-zoals volgens rapporten van de Anti- Apartheids Beweging Nederland gebeurt met olie van Shell en BP - Zuidafrikaanse bedrijven zon der enig probleem Rhodesië kunnen bevoorraden. KOERDEN HOUDEN EEfHHJJ STAKfttS TI6IN HST IRAKESE REGIEM uiTsoUDARmrr «et de politieke 150.000 vrouwen willen een baan DEN HAAG (ANP) - Behalve de tienduizenden vrouwen die als werkloos staan ingeschreven zijn er 150.000 vrouwen, die in staat en bereid zijn een baan te aanvaar den. Dit is gebleken bij de ar beidskrachtentelling, die het 'Centraal Bureau voor de Statis tiek in het voorjaar van 1977 heeft gehouden. Ten tijde van de en- quete van het CBS waren deze 150.000 vrouwen niet ingeschre ven als werkzoekende. Van hen meenden 61.000 dat geen ge schikt werk te vinden was, terwijl 49.000 vrouwen van plan waren in de komende twaalf maanden naar werk te gaan zoeken. Van de 300.000 niet-werkende per sonen die door het CBS zijn on dervraagd, verklaarde ruim de helft werkloos te zijn. De andere helft bestond uit huisvrouwen, die een parttime baan of tijdelijke baan zochten, scholieren en stu denten op zoek naar een eerste werkkring en personen, die hun vroegere werkkring om gezond heidsredenen hadden opgege- WATERPOLO Op de laatste dag van het internationale jeugdtoer- nooi in Barcelona heeft Neder land met 8-2 gewonnen van Zwe den en eindigde zodoende als vierde. MOTORCROSS - De Amerikaan Lackey heeft de Grote Prijs van Engeland in de 500 cc klasse ge wonnen. Wolsink werd vierde. UTRECHT (ANP) - Tweeen twintig Koerden, gevlucht uit Irak, zijn afgelopen vrijdag een hongerstaking begonnen bij het Utrechtse winkelcen trum Hoog Catharijne. Zij willen daarmee de aandacht trekken voor de onderdruk king van hun volk en hopen op de solidariteit van Neder land. Na afloop van de hongersta king, vandaag, doen de Koer den een beroep op premier van Agt en minister Van der Klaauw van buitenlandse za ken om in Irak te protesteren tegen schending van de men senrechten. In dit land is men afgelopen zaterdag begonnen met het verplaatsen van de Koerdische bevolking. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Huls sdrss: S.v.p. In blokiettors Invullen! In Isdsr vakje s.v.p. sen letter straat postcode: NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onz zorgen de bezorging in sommige landen te overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording voor het niet tijdig arriveren van kranten op kantieadres Pyromaan slaat driemaal toe Huis in brand gestoken: Marokkaan (29) omgekomen AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft gister avond een 27-jarige man aange houden, die ervan wordt ver dacht in de Indische buurt in de hoofdstad in één uur tijd drie keer brand te hebben gesticht in verschillende panden. Bij de laatste brand, in de Semarangs- traatl is een bewoner om het le ven gekomen. In totaal werden veertien dakloos. De pyromaan belde elke keer zelf de politie, en vertelde waar hij brand had gesticht. Een motief voor zijn daden heeft hij nog niet gegeven. De eerste brand werd even na elven gesticht in een pand aan de Soe- rabajastraat. De brandweer hield hier de schade beperkt. Enige tijd later meldde de pyromaan zijn tweede brandstichting, in een woning aan het Cemplein. Ook hier kon de brandweer ernstige ongelukken voorkomen. Maar bij de derde brand om tien voor twaalf in de Semarangstraat, kon men niet verhinderen dat één van de bewoners in de vlammen om kwam. Dit pand brandde geheel uit. Het slachtoffer was de 29-ja- rige Marokkaan Acherrat.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11