Thaler had de trui in ploeg moeten houden' ■f/zfl Raas offert voor niets op fontait wmM. H Vrii Maertens wordt nooit de oude Ploegmaten woest op ritwinnaar MAANDAG 3 JULI 1978 SPORT\ SPORT SPORT GERMAIN-EN-LAYE - Bij zijn Tour- debuut in 1976 verbaasde Freddy Maertens de wielerwereld door een serie indrukwekkende over winningen: zes etappes en twee tijdritten. Nu, in zijn tweede Ronde van Frankrijk (die van vorig jaar sloeg hij over om de Giro te rijden) heeft hij het op zijn favoriete terrein: ,Jiet vlakke", nog niet verder gebracht dan twee tweede plaatseneen derde en een 32e. De totaalbalans van die verrichtingen is volgens de Tour-telling voldoende om hem de groene trui puntenklassementte bezorgen. Daarmee heeft Freddy Maertens te pakken wat hij in de ze Tour najaagt, maar het is een succes zonder glans. ,J£n toch", zegt de in de sprints zo opvallend achterblijvende Fred dy Maertens, „ben ik niet onte vreden. ontevreden, klinkt para doxaal uit de mond van een ren ner op wiens overwinningenstaat in deze tijd van het jaar gemid deld steeds 20 eerste plaatsen prijken Jk kan zelfs zeggen"Ra telt de Westvlaming met enthou siasme in zijn stem, „dat ik bij zonder content ben". En zijn ploegleider Fred de Bruyne: „Wie precies weet hoe Freddy Maertens er begin dit seizoen voor stond, die kan niet anders dan vaststel len dat het goed gaat met hem. Er is een enorme vooruitgangmaar blijkbaar vinden de meeste men sen dat nog niet voldoende. Maar ik maak me geen zorgen over Freddy Maertens. Die komt terug. Het is een kwestie van tijd" St. GERMAIN-EN-LAYE - In de beroepswielersport moe ten persoonlijke belangen nogal eens opzij voor die van de ploeg. Een kwestie van commercie, van geld dus. en daar gaat het bij profrijders logischerwijs vooral om. De con frontatie tussen Jan Raas en die onwrikbare stelling tij dens de derde etappe van de Tour de France, leverde daarom geen problemen op, maar wel toen achteraf het rendement van het grote offer geteld moest worden. Dat viel tegen. WÊÊÊÊ Freddy Maertens (links) met gele truidrager Jacques Bossis Onder degenen die daar anders over den kenbevindt zich Rik van Looy, die als chauffeur van een Belgische journalisten-equipe de Tour volgt.Maertens"voorspelt Rik van Looy, „wordt nooit meer de oude. Het is gedaan met hem. Hij heeft in zijn loopbaan te veel en te lang met de grote verzetten gereden, en wie dat doet, die breekt z'n rug. Daar kan geen mens tegen. Merckx hetzelfde Toen Merckx dat uurrecord in Mexico brak, heb ik gezegd: let op, het gaat aflopen. En voila... De carrière van Merckx eindigde in Mexico. Hij joeg zich daar ver sneld naar het plafond. Maertens idem. Je kunt het zien: zijn force in de sprint is weg. Die grote plaat waar hij op draaide, dat is de schuld. Ieder mens heeft zijn Na de grote bereidwilligheid waarmee hij zijn gele trui inle verde omdat de discipline dat vroeg, moest Jan Raas met de blik van de grote teleurgestelde constateren dat er niet gebeurde wat hij verwachtte toen hiij zich in zijn lot schikte ,Kijk' sprak dan kun je wel proberen dat te verleggen, maar je lijf gaat eraan kapot. Ik reed ook wel eens groot, natuurlijk, maar dan was het voor even en om iets groots te forceren. Maar bij Maertens werd het gewoonte, en daarvan zeg ik dat hij er zich wielrenner-af mee maakte. Van wat Maertens van zichzelf vroeg, kan hij niet zodanig herstellen dat hij weer aan de top komt" De achterklap die hij kent, is niet in staat Freddy Maertens uit zijn zekerheid te halen. ,JIet komt best in orde. De hele kwestie is, dat ik na mijn val in de Giro van vorig jaar te snel wilde terugkomen. Bovendien kreeg ik dit jaar een hoop pech" Ploegleider Fred de Bruyne, in een herhaling van wat hij eerder dit seizoen stelde: Maertens is vorig seizoen over de kop gejaagd.Ik zit met die erfenis, maar ik ben er van overtuigd dat het voor elkaar komt. Men moet geduld hebben in de beoordeling van Maertens, en dat blijkt moeilijk te kunnen" Daarbij tobt Fred de Bruyne nog met een ander probleem: er is een hoop geroddel over de verhouding tussen Maertens en Pollentier Jedereen probeert hun gedrag tot onderlinge rivaliteit te herlei den. Terwijl er niets aan de hand is. Ik stel me ver boven die praatjes, maar ik word er wel moe van. Wat, zo vraag ik me af, zoekt men toch in onze ploeg?.." PETER PETER HEERKENS hij mat, „dat ik die trui kwijtraak te, vond ik onderweg toen ik .er aan dacht natuurlijk vrvelend, maar dat dat ding niet binnen ö'e ploeg is gebleven, valt natuurlij*'* verschrikkelijk tegen" Degene die het zich bovenal mocht aantrekken, was Klaus-Peter Thaler, enhij deed dat ook, maar Jan Raas schoot er niets mee op „Het is verschrikkelijk jammer" zei hij over zijn kostbare verlies, dat plaats vond in het piepkleine en kletsnatte dorpje Le Tillet, waar hij in de geest van de ploeg handelde door een kopgroep met Thaler en Knetemann te laten gaan. „Wij gaan niet achter elkaar jage wanneer r zo'n situatie ont staat". legde Jan Raas over die onverwachte ontwikkeling uit. „Dat is ook niet iets waarover dan in de koers overleg gepleegd moet worden met de andere cou reurs, of met Peter Post. In onze ploeg loopt dat vanzelf. We weten wat we aan elkaar hebben, en in dit geval was datde zekerheid dat Thaler als de absoluut snelste man van dat kopgroepje de boni ficatie van de sprint onderweg zou pakken, daarmee ook de gele trui binnen de ploeg ging hou den, en dat hij de etappe kon winnen. Dat was voor ons alle maal nagenoeg zekerheid, en daarom vond ik het uiteindelijk ook geen punt dat ik me niet kon verdedigen" Colletje ■r 9 'W-: "f:, - r i -JK® aan dat voor de gele-truidra- ge.r cruciale moment waren nog spannender ogenblikken vooraf geg.aan, toen hij op een heel wat minder eervolle manier uit zijn tricot gereden dreigde te worden. Dat gebeurde op een onbeteke nend colletje van de vierde cate gorie, de Cotede l'scargot, die na 167 kilometer genomen moest- worcfon. waar Jan Raas zo onop lettend reed, dat hij een achter stand van ruim 30 seconden op liep. Tarwijl zich onder aanvoe ring vó\n Joop Zoetemelk een kopgroep van 39 renners vormde, maakt»? Raas als drager van de belangrijkste trui in de ronde een fout die hij nooit had mogenma- ken. Hiji af het zonder omhalen toe: „tk reed even niet attent ge noeg, en het was gebeurd. Eerst dacht ik nog: ach, dat loopt wel los. Het is zo'n klein gaatje... Maar die mannen hadden er flink de gang in". Wat Jan Raas bij zijn vergissing mee zat om toch niet al te ver in de achterhoede te koersen, was het feit dat alle favorieten zich in de eerste groep bevonden. Een fikse temposlag had daarom geen zin, en het vooruitzicht van de zware ploegentijdrit nam de laatste twijfels van aanvalslustigen weg. Voor Jan Raas en als steun by hem gebleven ploegmaats Aad van den Hoek en Paul Wellens waren er tien kilometers nodig om weer bij de re st van het veld te komen. Royaal St. GERMAIN-EN-LAYE - Het eerste Tour-weekeinde bracht voor de favorieten geen wijzigingen in de algemene klassering teweeg. Bij het opmaken van de balans na de door Klaus-Peter Thaler gewonnen derde etappe bleken er niettemin de nodige verschuivin gen te hebben plaats gevonden. Zo stond niet meer Jan Raas op de eerste plaats, maar wel de Fransman Jacques Bossis, een van de knechten in de formatie, die uitsluitend en alleen rijdt in dienst van Bernard Hinault. Pas op de tiende plaats was Jan Raas terug te vinden, ruim drie minuten achter de man die weliswaar Thaler niet van de eerste Duitse ritzege kon afhouden maar er wel in slaagde de gele leidersrui te veroveren. „Als je Bossis daar in het geel. ziet staan, besef je dat zo'n etap peoverwinning eigenlijk een pleister op de wonde is", zei Thaler. Zijn Raleigh-ploegmak- ker Knetemann ging nog verder Knetemann verborg de gram schap over het niet veroveren van de gele trui door Thaler allesbe halve onder stoelen of banken. „Heb ik me daarvoor daan zitten afbeulen", zei de Kneet woedend. .Thaler had acht kilometer voor de finish, in de tussensprint die bonificaties opleverde, moeten winnen. Niet Bossis. Dan hadden wij de gele trui in onze ploeg ge- Revanche Voor Klaus-Peter Thaler beteken de de overwinning toch een re vanche op een aanvankelijke misgrepep van de jury. De wed strijdcommissarissen hadden namelijk verzuimd Thaler op te nemen in het klassement voor de witte trui, zijnde het eretricot voor de beste van de jongere deelnemers. Die vergissing was enigszins begrijpelijk, omdat de Duitser, uit de buurt van Keulen, in jaren niet meer bepaald tot de allerjongsten gerekend mag worden. Hij wordt begin volgend seizoen dertig. In de bepaling van het klassement der jongeren is echter opgenomen dat ook dege nen die ouder dan 23 jaar zijn, in aanmerking komen voor deze aparte rangschikking, mits zij niet eerder dan 1977 naar de be roepsrenners overstapten. En Thaler is pas sinds vorig jaar pro fessional. Als lid van de Spaanse Teka-ploeg werd hij toen onder meer derde in de Ronde van Spanje, en voorts won hij een etappe in de Tour. De enorme publiciteit die zijn landgenoot Thurau in 1977 kreeg, en de opmars van Gregor Braun deden Thaler in eigen land des ondanks op het derde plan te recht komen. Daarom zou hij het veroveren van de gele trui zo graag gewild hebben. Duitsland kon dan immers zien dat er be halve Thurau en Braun nog ande re hardfietsers van betekenis wa lk- Jan Raas is lek gereden: ploegleider Peter Post steekt de helpende hand derde etappe gaf overigens ook Iqp zonder het verlies van dgele trui Ploegleider Peter Post vergaf Jan Raas diens onvoorzichtigheid royaal: „Och, zoiets kan gebu- ren". En Post kJlampte zich bij zijn beschouwing^ op de verloren gegane gele tr vas t aan de ploege nd. „Wat er met Thaler gebeur de", aldus Post, „hó'd natuurlijk nooit mogen voorvallen. „Als snelste man van de kopgro was hij in deze etapp»? de grootste kandidaat voor hot overnemen de eerste plaats van Raas Maar ik treur er niet lang over Knetemann is nu in een geweldi ge uitgangspositie gekomen om ook een een gooi naar die gele trui te doen. Misschien lu'Kt dat via de tijdrit. Op papier zn w e sterk, met .een aantal individueel goede tijd- rijders. De vraag is alltïen, hoe dat in de praktijk uitpakt. Maar met die vraag zit iedereen, want nie mand heeft op zo'n lange afstand ervaring met zyn ploeg". PETER HEERKENS HEUVELOP HEUVEL AF. Ajuli- 5e ehqppe.244;km Thaler juicht wel als hij de derde etappe laag krijgt van zijn ploeggenoten. door Jan Raas en zonder de machtsgreep van Thaler meer ac tiviteit te zien dan de zaterdagrit, waarin Jacques Esclassan met minimaal verschil het peloton in de massasprint vloerde. De regen en het nogal bochtige parcours, met veel smalle wegen, deed gis teren bij tijd en wijle de vlam in het peloton slaan. Dat gebeurde niet alleen door een ontsnapping waarin van de belangrijkste figu ren Jan Raas schitterde door af wezigheid. Valpartijen Ook de valpartijen ontbraken niet op de lange weg tussen St. Amand les Eaux en het onder de rook van Parijs gelegen St. Ger- main-en-Laye. „Ik moest na 140 kilometr in de remmen trekken, omdat vlak voor mij een aantal renners tegen de grond smakte", aldus Fedor den Hertog. „Toen ik naast mijn fiets stond, reden an- Ik hield pijnlijke schouder a heb flink moeten doorbijten om weer terug in het peloton te ko men. Niemand van mijn ploeg- makkers (Lejeune - red.) wacht te". Gerben Karstens kwam evenmin zonder kleerscheuren uit de strijd. Ik had bovendien de pech dat qr juist op het moment van mijn val enorm hard gereden werd. Toen ik uit de ravage te voorschijn kwam, knalden en kele Fransen tegen mij op. Ik was blij dat ik weer terug was in het peloton". Op het moment dat Karaten, Den Hertog en het overgrote deel van de bij tuimelingen betrokken renners weer aansloot bij de lan ge sliert, was de slag gevallen. Tien man zochten de ruimte. Een van de laatsten die met de goede „trein" mee gingen, was Thaler „Wij riepen naar hem dat hij moest aanhaken", zei Hennie Dat Thaler uiteindelijk i meters minder zijn weg vond dan tijdens de tus sensprint, had ook al weer met valpartijen te maken. Danguil- laume, Ovion en Bittinger, drie Fransen uit twee verschillende ploegen, werden namelijk op het spekgladde wegdek voor de overwinning uitgeschakeld. Jac ques Bossis, de 25-jarige toever laat van Hinault, bracht zijn landgenoten desondanks in juichstemming. Eerder dit sei zoen had hij zich onder meer te vreden moeten stellen met een tweede plaats in de Tour de l'Oi- se, nadat hij de proloog van deze mini-rittenkoers op zijn naam had geschreven, gevolgd door een tweede plaats in de tweede rit van de Ronde van Luxem burg. WIEL VERHEESEN ma Riethoven wat beter LEIDEN - Met Joop Riethoven, de Leidse Tourorganisator, die aan de vooravond van de proloog van de Ronde van Frankrijk met een hersenbloeding in het Acade misch Ziekenhuis werd opge nomen. gaat het langzaamaan wat beter. Riethoven mocht za terdag en gisteren familie-be zoek ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9