Zoutkeethofplan: 80 woningen Telefoonketen een succes Bovenhuis mag toch dienen als opslagruimte Actief in vrije tijd Rijnlandse wil snel beginnen Winkeliers willen bredere stoep op Nieuwe Rijn MAANDAG 3 JULI 1978 Een schets van de nieuw bouwwoningen, die - in vier bouwlagen - aan de Houtmarkt gebouwd zullen worden Amstel" ook naar Zoeterwoude LEIDEN/ZOETERWOUDE - De vakbonden gaan ermee akkoord dat de produktie van de Amstel- brouwerij van het Heinekencon- cern in Amsterdam in de toe komst zal worden overgebracht naar de vestiging in Zoeterwou de. In een brief aan Heineken hebben de vakbonden dat laten weten. Eerder bracht ook de cen trale ondernemingsraad van Heineken in samenwerking met de ondernemingsraad van Am- stel een positief advies uit over de beslissing van het Heineken-be- stuur. Sluiting van de brouwerij aan de Amstel kade zal overigens niet voor 1982 plaatsvinden. Tot dat tijdstip blijft deze brouwerij in elk geval nog in de produktie. Met de bonden zal binnenkort het overleg worden geopend over de inhoud van een sociaal plan. Aan de betrokken ondernemingsra den zal op dit punt advies worden gevraagd. Amerikaanse prijs voor Leidenaar LEIDEN - Als de plannen doorgaan zullen langs de Lange- gracht, de Koolstraat, de Houtmarkt en de Oude Singel tachtig nieuwe woningen worden gebouwd. De woningen zullen worden gebouwd op de plaats waar vroeger de Zoutkeet stond en waarin tot voor kort de Hollandse Loodmaatschappij was gevestigd. zondering van een zestal twee kamerwoningen, dat aan de Lan- gegracht gebouwd wordt. Het ontwerp van die woningen is van de Leidse architect M. Barkema. Monumentenzorg Het totale Zoutkeethofplan, zoals de exploitatiemaatschappij "Rijnlandse" het noemt, is voor gelegd aan de welstandscommis sie, die zich, behoudens enkele wijzigingsvoorstellen, wel met de bouwplannen kon verenigen. Monumentenzorg zal zich nog' moeten uitspreken over de res tauratie van de panden aan de Oude Singel. In deze panden komt 2800 m2 kantoorruimte be schikbaar. Volgens een woord voerder van Rijnlandse zijn deze panden moeilijk voor bewoning geschikt te maken. De nabijgelegen Brandewijns gracht zal geheel in de bestaande toestand gehandhaafd blijven. De gemeente heeft met nadruk gesteld dat er geen aanslag mag worden gepleegd op de huidige bebouwing daar. De bouw aan de Koolstraat, de Houtmarkt en de Langegracht zal zo mogelijk te gelijkertijd worden aangepakt. Mocht de Technische Unie er niet in slagen om op tijd andere huis vesting te vinden dan zal de nieuwbouw in twee fasen worden uitgevoerd. Wel zal er naar ge streefd worden om de twee fasen zoveel mogelijk in elkaar te laten overlopen. De exploitatiemaat schappij "Rijnlandse" moet de komende tijd nog een aannemer aantrekken, die de nieuwbouw gaat realiseren. Op het ogenblik staat aan de Hout markt nog een complex, dat in gebruik is bij de Technische Unie. Dit bedrijf moet nog een andere vestiging zien te vinden. Bij de Technische Unie is men druk bezig in Leiden en omge ving naar andere mogelijkheden uit te kijken. Men hoopt in elk geval nog dit jaar een andere be drijfsruimte in gebruik te nemen. Na de sloop van de bedrijfspanden zullen op het terrein 80 huurwo ningen gebouwd kunnen wor den. De panden aan de Oude Sin gel, vanaf de Koolstraat tot aan de hoek Oude Singel/Houtmarkt, zullen gehandhaafd blijven en een kantoorbestemming krijgen. Vroeg stadium De plannen, die zijn gemaakt door de exploitatie-maatschappij "Rijnlandse" verkeren overigens nog in een vroeg stadium. Begin juni is een bouwvergunning bij de gemeente aangevraagd. Als alles volgens plan verloopt kan de sloop nog dit jaar beginnen en kan kort daarop de bouw van start gaan. Tijdens het voorover leg met de initiatiefnemers bleek de gemeente niet afwijzend te staan tegenover het bouwplan. De woningen, die gebouwd zullen worden zijn onderverdeeld in 68 driekamerwoningen, 8 tweeka merwoningen en 4 vierkamer- woningen. De huizen worden ge bouwd in vier bouwlagen en de bouwhoogte blijft beneden de voor de Leidse binnenstad gel dende twaalf meter-grens. De benedenwoningen krijgen de be schikking over een tuin en op de hogere bouwlagen komen bal kons. Alle woningen krijgen een kelder. Op het binnenterrein zal een parkeerdek worden aange legd, dat ruimte biedt aan zeven tig auto's. Het ontwerp voor de woningen is gemaakt door het Leidse archi tectenbureau Schutte, met uit- Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40.- of Electronic-QUARTS De beste merken brengen wij U SEIKO - CASIO - CERTIN A - PRISMA - CITIZEN - JUNGHANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig EIGEN ATELIERS Open avond De Du Rieuschool aan de Du Rieustraat 4 houdt morgen avond van 6 tot 8 uur een open avond. Op het programma staat onder meer de vertoning van een tweetal films over de problemen van de buiten landse werknemers in Ne derland. In de Marokkaanse klas worden via video-appa- raluur klankbeelden ver toond over het werk van vrij willigers met buitenlanders, een kinderspeelproject en twee tv-documentaires: een over een Turks jongentje en een over de Islam. Verder zijn er dia's, een expositie, de op voering van een toneelstuk, Turkse volksdansen en proe ven van Nederlandse, Marok kaanse en Turkse gerechten. Ter afsluiting staat er een draaiorgel op het schoolplein en worden er ballonen opgela ten. D'66-vergadering De afdeling Leiden van D'66 houdt vanavond een leden vergadering in de Vikingzaal van Nieuw Minerva. Aan de orde komen onder meer de vorderingen met de vorming van een nieuw college van B en W in Leiden en een aantal huishoudelijke punten. De vergadering begint om acht Hengelsport Visvereniging 'Sportvrienden' hield in de Ringvaart de tweede wedstrijd van het sei zoen. De vangst was slecht. Met 16 man werden 241 vissen met een gewicht van 19.870 gr gevangen. De uitslag was: 1. E. Mooijbroek 36 st (4110 gr), 2. D. Schouten 31 (2720), 3. H. Jansen 23 (2130), 4. A. Does burg 29 (1920),5. B.v. Went 20 (1910) 6. C. Schouten sr. 19 (1550), 7. T. Kneijber 18 (1300), 8. Chr. Schouten 12 (1020) ,9.B .Honsbeek 10(750), 10. J. Schouten 7 (650). Duivensport (1) PV Columbahield twee wedvluchten. Een vanaf Es sen. De uitslag 1W.v.d. Nieu- wendijk en Zn., 2£,10 C.v.d. Nieuwendijk, 3,8, J. Schipper, 4.R.P. de Graaf, 5,6, W. Siera, 7. H. Kettenis. Ook werd er gevlogen vanaf Chaterau- roux. De uitslag daarvan was IJ,8, C.v. Nieuwendijk, 2,4,5, W.v.d. Nieuwendijk en Zn., 6. T. Platteel, 7. R.P, de Graaf. Duivensport (2) PV 'Leiderdorp' vloog met 240 jonge duiven vanaf Essen. De uitslag was: 1,10 J.C. Knij- nenburg, 2. Th. Habraken, 3. G.v. Velzen, 4.6.8. P. Sloos, 5. W. de Roode, 7. A. Hooger- vorst, 9. B.v. Vliet. Met oude duiven werd gevlogen vanaf Chateauroux. De uitslag: 1,6)9, J.C. Knijnenburg, 2,8, M.Reijerse,3.P.Sloos,4.5,Th. Habraken, 7. W. de Roode, 10. R.G. Slikkerveer. LEIDEN - De Leidse botanicus dr E. Henr.ipman heeft van de Alumni Association of the Mis souri Botanical Garden in St. Louis (VS) de Jesse M. Greenman Award 1977 gekregen voor het beste proefschrift op het gebied van de plantensystematiek. Dr. Hennipman, die vorig jaar maart promoveerde bij prof. dr. C Kalkman, is wetenschappelijk hoofdmedewerker bij het Rijks herbarium van de Leidse univer siteit. De Jesse M. Greenman Award wordt jaarlijks uitgereikt aan de gene die het beste proefschrift heeft geschreven op het gebied van de plantensystematiek. De prijs werd ingesteld ter nage dachtenis aan Jesse M. Green- man, van 1913 tot 1945 curator van het herbarium in St. Louis. In 1968 werd de prijs voor het eerst uitgereikt en sindsdien hebben zes Amerikanen, twee Zweden en een Irakees hem gekregen. Dr Hennipman is de tweede Neder lander die de prijs krijgt. In 1976 werd de prijs uitgereikt aan een Utrechtenaar. Een luchtfoto van het gebied, waarbinnen de plannen zullen worden uitgevoerd. Op de voorgrond c Oude Singel, rechts op de hoek met schoorsteen de voormalige Zoutkeet, gelegen aan de Houtmarkt. LEIDEN - Burgemeester Vis en zijn echtgenote hebben afgelopen zater dag een bezoekje gebracht aan het Leidse echtpaar J.P. v.d. Holst-hoogeveen. Het echtpaar, dat verblijft in "Groenhoven" aan de Witte Rozenstraat viert dezer dagen het zestigjarig huwelijksfeest. Vandaar het bezoekje van de burgemeester. Het diamanten paar geniet in Leiden grote bekendheid in verband met de melkhandel die zij jarenlang hebben gehad in Leiden. Een melk handel, die inmiddels door de zoon is overgenomen. DEN HAAG/LEIDEN - Di- zonx Rinck B.V. mag de bovenwoning Haarlem merstraat 122a bij haar be neden gelegen bedrijf (een winkel in foto- en geluids apparatuur) trekken. Dit heeft het provinciaal be stuur bepaald. Het college van B en W in Leiden had Dixons Rinck in juli van het vorig jaar geen toestemming willen geven om de woning in bedrijfsruimte te veranderen. Daartegen ging het bedrijf in be roep bij Gedeputeerde Staten, en met succes, zoals nu gebleken is Na De Kooi ook plannen in andere wijken LEIDEN - Het initiatief van het Dienstencentrum in de Kooi krijgt navolging. Ook in de wij ken Noord, Zuid-West en Tuin- stadwijk wordt serieus met de gedachte gespeeld, telefoonke tens voor alleenstaande bejaar den en gehandicapten op te zet- De idee achter de telefoonketen is simpel maar uiterst doeltreffend: je verzamelt de namen van tien alleenstaande bejaarden of ge handicapten, zoekt een vrijwilli ger die 's morgens het eerste tele foontje van die dag pleegt met deelnemer één, die belt vervol gens deelnemer nummer twee enzovoorts. Hoort de vrijwilliger niets, dan is alles in orde. Krijgt hij een telefoontje van één van de deelnemers dat er op een adres niet wordt opgenomen dan neemt de vrijwilliger z'n maatre gelen: of hij gaat zelf naar dat adres, of hij schakelt een ander in om gaan kijken wat er aan de hand is. De gesprekken (meestal tussen ne gen en tien uur 's morgens) moe ten kort duren omdat er nog an deren wachten, maar niets staat de deelnemers in de weg om later op de dag contact te zoeken met degene (n) die hij dagelijks aan de telefoon krijgt. De eerste telefoonketen in Leiden, die in de Kooi, is een succes. Na een aarzelende start, de drempel vrees was groot, kon men op 6 maart beginnen. Dat Leiden één van de weinige steden is waar to n keten al draait bewijzen de vele telefoontjes uit het land die op het Dienstencentrum binnen komen over de ervaringen die men in de Kooi heeft opgedaan. Projectleider Thoma van het Dien stencentrum, één van de Leidse initiatiefnemers van de keten: "Je lost gelijk een stuk eenzaam heid op. De mensen krijgen er contacten door, en, wat ook erg belangrijk is, ze gaan geruster slapen. Ze weten: morgen wordt er weer gebeld, ik zal met dagen hulpeloos op de grond liggen als er iets met me is. Pas nog hebben we een mevrouw via de keten kunnen helpen, die last had ge kregen van evenwichtsstoornis sen en niet meer kon Thoma vindt het niet opmerkelijk dat juist in een volkswijk als de Kooi, waar de socialè controle groot is, waar families dicht bij elkaar wo nen met een telefoonketen werd begonnen. "Je vrienden of fami lie vallen weg, ook al woon je in een wijk als de Kooi. De Jong van de wijkadviesraad vult aan: "Ik heb eens iemand gesproken, die was 87 jaar en woonde in een be jaardencentrum. Hij zei: ze zijn zo jong allemaal hier. Die mensen waren 65, maar dat scheelt met die man bijna een hele genera tie." Als het eenmaal zo ver is dat ook in andere Leidse wijken telefoonke tens draaien moet er volgens de heren Thoma en De Jong wel een overkoepelend orgaan komen, wil de boel draaiende blijven. Controle moet er volgens beide heren ook komen op de mensen die nu (nog) geen telefoon heb ben en bij de keten nog buiten de boot vallen. Het Dienstencen trum gaat nog bekijken hoe ze dat probleem kunnen ondervangen. Volgens B en W zou de bovenwo ning, die vroeger steeds bewoond is geweest, door het wegwerken van achterstalling onderhoud weer goed bewoonbaar te maken zijn tegen een redelijke huur. Het Leidse gemeentebestuur bere kende dat er voor zo'n zesduizend gulden in het huis vertimmerd zou moeten worden. Dixons Rinck bestreed die opvatting: het bedrijf kwam uit op een beno digde investering van 40.000 a 50.000 gulden. Door berekening van deze kosten zou tot resultaat hebben dat de dan weliswaar goede woning niet goedkoop meer zou zijn. Een onderzoek door de inspecteur van volks huisvesting wees uit dat de waar heid naar zijn mening in het mid den lag: hij kwam uit op een in vestering van 20.000 a 30.000 gul den. Uit de onderzoeken hebben Gedeputeerde Staten de conclu sie getrokken dat de woning in de huidige staat wel een goedkope, maar geen goede woning is. De wet stelt dat een woning zowel goed als goedkoop moet zijn, wil een gemeente toestemming kun nen weigeren op een verzoek om er bedrijfsruimte van te maken. G.S. menen dat B en W van Lei den in dit geval over Dixons Rinck ten onrechte toestemming hebben geweigerd. Dixons Rinck wil de bovenruimte o.a. voor op slag gebruiken. LEIDEN - De gezamelijke winke liers van de Nieuwe Rijn tussen Koornbeurs- en Karnemelkse- brug in Leiden hebben bij de ge meente verzocht om een bredere stoep in hun straat. Ze willen op deze wijze de aantrekkelijkhied van de Nieuwe Rijn als winkel straat verhogen en de veiligheid van het winkelende publiek ver groten, schrijven ze de gemeente Het verzoek van de middenstand heeft te maken met de toene mende drukte van autoverkeer op de Nieuwe Rijn. Volgens con tactpersoon Verbeek "lijkt het soms veel op een race-baan' „Het winkelend publiek heeft hier geen enkele ruimte om pret tig te winkelen", zegt hij. De winkeliers hebben enkele jaren geleden bij de gemeente op de aanleg van een promenade aan gedrongen. Door de vele ingre pen in de binnenstad is het hier nooit toe gekomen. Inmiddels zijn de winkeliers zelf ook terug gekomen van een autovrije straat, maar wil men nu wel een bredere stoep. Met meer ruimte voor de deur kun nen de winkeliers meer artikelen op straat zetten om zo de aan trekkelijkheid van hun zaken en de Nieuwe Rijn als winkelstraat te verhogen. De winkeliers hopen dat de gemeente snel aan hun verzoek gehoor geeft. „Het is ten slotte maar een kleine ingreep" aldus de heer Verbeek. Leiderdorper onder invloed: botsing LEIDEN - Een 22-jarige i van Leiderdorp (van wie later bleek dat hij onder invloed van alcohol verkeerde) heeft van nacht rond een uur een aanrij ding veroorzaakt op het kruis punt Lammeschansweg, Zoe- terwoudse Singel bij de Jan van Houtbrug. Eén 67-jarige inwoon ster van Leiden raakte hierbij gewond aan het hoofd en moest voor onderzoek worden overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Het ongeluk gebeurde doordat de Leiderdor per, verzuimde voorrang te ver lenen aan een persoonswagen die vanaf de Jan van Houtbrug kwam en richting Lamme schansweg reed. Deze auto, be stuurd door een 26-jarige Leide naar. werd daardoor vol geraakt kantelde en kwam terecht op een vluchtheuvel, waardoor een zuil totaal werd vernield. Man vernielt LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht een 24-jarige Leidenaar aangehouden, die kort daarvoor een ruit en bloembak had ver nield van een restaurant aan het Stationsplein. De man werd overgebracht naar het bureau aan de Zonneveld straat, maar is na enkele uren weer op vrije voeten gesteld. Wel is tegen hem een proces-verbaal opgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3