Verhuizing naar y erenigin gs geb ouw is nu begonnen tLe/cfee agenda De Zonnebloem ook in Wassenaar GESLAAGDE „RONDE VAN OOSTENDORP" «fttSf/fR Franse s feer op braderie in Oegstgeest DEFINITIEF BOUWPLAN TER WEER" INGEDIEND Inbraak in noodwinkels Een waterplaats gebruiken ze allemaal. WARMOND - De verenigingen die gebruik gaan maken van het splinternieuwe verenigingsgebouw dat is opgezet op de plaats van de voormalige St. Nicolaasschool aan de Herenweg, hebben vrijdag de sleutels van het gebouw gekregen, waardoor zij met de verhuizing kunnen gaan beginnen. ^Ki- .70 .1*. Het nieu we verenigingsgebouw in Warmond, waar vanaf vrijdag een groot aantal verenigingen onderdak kunnen vinden. Over de inrichting van het terrein voor deze zogenaamde sociaal-culturele accomodatie moet nog in een komende raadsvergadering gediscussieerd worden. Het gaat hier in eerste instantie om enkele verenigingen die tot nu toe een onderkomen gehad heb ben in 'De Burcht', verderop aan de Herenweg. De bibliotheek, de jeugd sociëteit 't Sloepie, de his torische vereniging Warmelda, de hobbyclubs van de jeugdraad Warmond en Communicatie Warmond en Scouting Warmond komen in het verenigingsgebouw dat woensdag werd opgeleverd terecht. De behuizing van andere Warmon- de verenigingen die in de Brucht zaten blijft gedeeltelijk nog een open vraag. St. Matthias, de Warmondse harmonie gaat in ie der geval naar Het Trefpunt, om dat gevreesd werd dat er geluid soverlast zou ontstaan wanneer deze vereniging van het vereni gingsgebouw gebruik zou ma ken. Onderhandelingen Het onderdak voor de anderen is afhankelijk van de onderhande lingen die de gemeente momen teel nog voert met het schoolbe stuur van 'De Hummelburcht, de dependance van de kleuter school bij de Leerhoeve die per augustus vrij komt. Gesprekken over het toekennen van deze ruimte aan verschillende actievi- teiten van Communicatie War mond (bingo-avonden, jeugdso- ciëteit, dansavonden) stuitten bij het schoolbestuur op wat bezwa ren omdat deze laatsten in ieder geval gevrijwaard willen zijn van klachten over geluidsoverlast. Morgen vindt er nu opnieuw een gesprek plaats over het gebruik van de 'Hummelburcht' in de toekomst. Het geven van een vrij exclusief gebruiksrecht van de gemeenschappelijke ruimte in het verenigingsgebouw aan Communicatie Warmond, als ui terste mogelijkheid voor een on derkomen, is ook niet zo positief ontvangen. Verder zijn er nog andere verenigingen, zoals het zangkoor, die ook nog nergens te recht kunnen. Aan de verenigingen is het voorstel voorgelegd om een beheers commissie voor het nieuwe ge bouw in te stellen. Er blijken ook nogal wat twijfels bij vertegen woordigers van de Warmondese verenigingen te zijn ontstaan toen hun duidelijk gemaakt was dat een dergelijke commissie in haar besluitvorm alle bevoegd heden heeft. 'De verenigingen schrokken toen toch wel van de consequenties. Er zal nu toch nog in eigen kring daarover verder gepraat worden", aldus wethou der Van der Zalm. 'Ze moeten toch realiseren dat de gemeente in eerste instantie niet meer aanspreekbaar is. Ik wil dan ook nu het balletje aan de raad terugspelen. Hoe zou de raad het vinden als het een commissie wordt met minder bevoegdhe den'?, zo vraagt van der Zalm zich af. Zijn gedachten gaan daarbij uit naar een contactcommissie, de zogenaamde 'lichte' commissie waar in feite alle bevoegdheden bij de gemeente liggen. De ver enigingen blijven wel een be paalde vorm van inspraak be houden. De raad gaf donderdagavond nog geen uitsluitsel over deze kwes tie. De gemeente zal in ieder geval voorlopig het beleid wel over Het instellen van een commissie is van rijkswege uit verplicht om dat het rijk subsidie heeft gege ven (350.000 gulden) voor het ver enigingsgebouw. Het speelt in de verplichting verder geen rol of er een beheer (de zogenaamde 'har de') - of een contactcommissie in het leven wordt geroepen. LEIDERDORP - Onderhouds werk aan de Zijlbrug in de route van de Willem de Zwijgerlaan naar de Engelendaal kan komen de week voor enig ver keerso- ponthoud zorgen. Vanaf vandaag tot en met komende vrijdag moet het verkeer tussen 21.30 en 6.00 uur rekening houden met ope ning van de brug voor telkens maximaal 5 minuten. WASSENAAR - De buurtschap Oostdorp heeft zaterdag weer de traditionele wielerronde beleeft dankzij de inspanningen van het actieve bestuur van de buurtver eniging dankzij de medewerking van politie en Rode Kruis en van enkele deskundigen uit de wie lersport Koos Tacx en Gijs van Rhijn zelf oud renners) en tot slot wat heel belangrijk was, dankzij het goed weer. De belangstelling voor het evenemt was dit jaar gro ter dan in de voorgaande jaren, waarschijnlijk beinvloed door de doortocht van de Tour de France en Wassenaar. In totaal namen 78 renners, verdeeld over 7 catego- riën deel aan deze rónde. Bij het toekennen van de premies werd rekening gehouden met het rij den op gewone fietsen en op race fietsen Een speciaal applaus kreeg de 67-jarige J. Onvlee als oudste deelnemer aan de wieler ronde, ook al viel hij buiten de prijzen. De uitslagen: Jongens .*-12 jr:l.Johan van Kleef 2. Gerrit van Santen 3.R. Ouds hoorn 4. Gertie v d Ham 5 Pieter Wensveen Jongens 13-14 jaar Jan van Steen 2. Kees Nagtegaal 3. Patrick Paymans 4. Bert van Kappel. Jongens 15-16 jaarl. Peter tacx 2 Karei Knijnenburg 3. Charles Ijs veld 4 Ed van Veen 5 Rob van Deursen. WASSENAAR - Sinds korte tijd is ook Wassenaar een plaatselijke afdeling van "De Zonnebloem" rijk. De afdeling is ontstaan uit het initiatief van een aantal da mes die graag iets wilden doen voor eenzamen, langdurig zie ken, en anderen die op de een of andere wijze hulp nodig hebben. Bij hun onderzoekingen naar wat. zij op dit gebied konden doen kwamen de initiatiefneemsters ook in contact met "De Zonne bloem", de vereniging, die het Dames: 1. Ria Verhart 2 Marga Fili- po 3 Harriet v d Holst 4 Joke Wis se 5 Wilma Pronk. Verteranen:l. Ab van Leeuwen 2 Lou Paardekooper 3 Ton Rueck 4. Willem van Noort 5 Jaap Kuxyt. Heren 17-34 jaarl. Peter Wisse 2 Jan Noordover 3 Karei Verhart 4 Fred Meeder 5 A Grundeken Cracks: l.Joop van Kleef 2 Kees Grundeken 3 Leo Remmerswaal 4 Fred Schoorl 5 Arno Odijk Burgemeester Staab (geheel links) naast voorzitter Noordover van de buurtvereniging Oostdoiy. die de ronde organiseerde lost het startschot voor de eerste koers, een wedstrijd voor 10 tot 12 jarigen welzijn van zieken wil bevorde ren. "Katholieke Nationale Ver eniging tot bevordering van het welzijn der zieken van alle ge zindten", is de volledige naam van deze organisatie. De radio man Alex van Wayenburg is de geestelijke vader van De Zonne bloem. De initiatiefneemsters hebben in middels uit hun midden een voorlopig bestuur gevormd. Se cretaresse is mevrouw A.C. Wes- terlijk Bosdijk- Van Dijke, Don der Curtiusstraat 20. tel: 10971. Zij kan meer informatie ver strekken over het werk van De Zonnebloem. Al voordat de Wassenaarse afdeling tot stand kwam telde" De Zon nebloem" 220 leden in Wasse- Het werk van deze organisatie be staat uit landelijke, regionale en plaatselijke activiteiten. Lande- LEIDERDORP - Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken in een groentezaak en een snackbar in het noodwinkelcentrum Winkel hof aan de Vossiuslaan in Lei derdorp. Uit de groentezaak ver dwenen twee dozen met sigaret ten ter waarde van 1100 gulden en een bedrag van 600 gulden. Uit de snackbar werden 100 gulden ge stolen. De 37-jarige mevrouw M.S. uit Koudekerk kwam zaterdag met Sporthal De Wassenaarse sporthal is in het seizoen '78f79 nog een aantal dagen beschikbaar voor nieuwe gebruikers. Dit biedt dus moge lijkheden voor clubjes van men sen die wekelijks een uurtje met elkaar willen sporten. Er zijn met name mogelijkheden op de zondagavonden, de woensdag ochtenden, de dinsdag-, woens dag- en donderdagochtenden en de vrijdagmiddagen. Belang stellenden kunnen contact op nemen met het gemeentehuis, telefoon 19340, toestel 146. Zwemmen Een andere kleine plechtigheid in het Wassenaarse sportfondsen- bad was het overhandigen van een bos bloemen door de heer Dijkstal, voorzitter van de raad van bestuur van het bad, aan mevrouw Van der Zalm, die als "alternatieve" 300 miljoenste bezoeker aan een sportfondsen- bad in Nederland gold. Dat bij zondere feit is zaterdag in Bus- sum al herdacht, maar men wil de het in Wassenaar niet onop gemerkt laten passeren. Het bad in Wassenaar werd in 1966 ge opend en heeft sinds die tijd zelf ruim 5 miljoen bezoekers gehad. Jubileum Het is vrijwel alles Wassenaar wat de klok slaat vandaag. De Kie- vietschool heeft de afgelopen dagen haar zestigjarig bestaan gevierd. De kinderen speelden ganzenbord in de wijk de Kie viet, voor genodigden werrd een "tea-party" gehouden. Op het schoolplein werd een feestelijke markt ingericht en 's avonds volgde het optreden van een jazz-orkest en een cabaretgroep je gevormd door ouders en leer krachten. Éi lijk is er de organisatie van de na tionale ziekendag, vakanties voor langdurig zieken, de actie "zon in de schoorsteen" en het gratis blad "De Zonnebloem voor zie ken. Regionaal worden ontspan- ningsdagen georganiseerd, boot tochten en speciale koopavon den. Wat het plaatseijke werk betreft staat het geregelde ziekenhuis bezoek centraal. Als daaraan be hoefte blijkt is het echter ook mogelijk uitstapjes en ontspan ningsbijeenkomsten te organise ren, evenals het verrichten van hand- en spandiensten. De jonge Wassenaarse afdeling is inmiddels al met het ziekenbe zoek en de hand- en spandiensten begonnen. Zij wil hiermee slechts aanvullend werkzaam zijn en nier treden op het terrein van andere hulpverlenende or ganisaties. haar wagen in het water terecht toen zij op de Doesbrug in Lei derdorp geen voorrang had ver leend aan een tegenligger. Zij wilde nog uitwijken op het smalle bruggetje, maar slipte daarbij door het hekwerk van de brug. De wagen, waarin verder nog een kind van mevrouw S. kwam ge lukkig met de wielen op het water terecht waardoor zij, met behulp van voorbijgangers via de in het water liggende bootjes samen met haar kind snel op het droge gebracht kon worden. MAANDAG 3 JULI 1978 Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Witte Poortkazerne, Noordeinde 2, tel 120833, adviescentrum voor werklozen di. van 10.30-12.30 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, gehandi- captensoos, 14-16.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. be stuurszaken, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 30 juni tot 7 juli, waargenomen door Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553; Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Lei derdorp, tel. 890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui tend met spoedrecepten van een taxi tel 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. A. Vriend, flat "De hooge wei" 203, Sassenheim, tel. 02522-12022 SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar, vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau. Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden. Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur) Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. 'Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. van Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. Onderwij swinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel 071rl26325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483 Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel 142497. Dag en nacht bereikbaar. Belangengroep aleenstaanden Belangengroep, alleenstaanden, Room burgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235 Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere donder dagavond van 7-8 uur. Wethouder mevrouw Blom gooit onder het toeziend oog van wethouder Van Belle (voorgrond) de boulesrichting coch'onette OEGSTGEEST - De Oegslgeester wethouder Blom en Van Belle gooiden zaterdagochtend een bal(letje)mee tijdens jeu de boules demonstraties in winkelcentrum de Lange Voort in Oegstgeest. De Jaarlijks georgani seerde braderie stond dit jaar. naar aanleiding van de Tour de France doortocht op vrijdag .in het teken van het land van Marianne,Frankrijk Franse en Nederlandse leden van de Nederlandse Jeu de Boules Bond uit Zoetermeer probeerden hier op de Gelegenheidsbanen van tapijttegels belangstellenden voor het eeuwenoude spel enthousiast te maken. Na rugby neemt deze nog uit de Romeinse tijd, daterende sport in Frankrijk de belangrijkste plaats in en is er een echte volkssport. Ook in Nederland wint het gooien met de ongeveer 7 o?is wegende ijzeren ballen op het kleine houten knikkertje, de Cochonette.snel aan populariteit. De storm achtige ledenaanwas van de overkoepelende Bond en een stijgend aan tal clubs en aangelegde banen bewijzen dit. In het kader van de overige op Frankrijk gerichte aktiviteiten op de braderie, schonk de plaatselijk slijter Cognac, sneed de kaasboer dito kaas en serveerde de restaurant houder gelijkgeaar de specialiteiten,in kraampjes bij het winkelcentrum WASSENAAR - Bij de gemeente Wassenaar is nu een definitief bouwplan ingediend voor hon derd huurwoningen in de wo ningwetsfeer in het gebied van Ter Weer. Het indienen van het plan en een daaraan gekoppelde aanvraag voor medewerking in de bekosti ging en exploitatie van de 100 woningwetwoningen is gedaan door de woningbouwvereniging St. Willibrord. Er zullen in dit ge bied ook nog premie-koopwo ningen en een beperkt aantal vrije sectorwoningen gebouwd worden, maar die onderdelen komen later aan de orde. Van de 100 woningen zullen er 82 worden uitgevoerd als eenge zinshuizen, namelijk 6 vijfka merwoningen, 68 vierkamerwo- ningen en 8 tweekamerwonin gen. Verder komen er in twee bouwlagen 18 tweekamerwonin gen. De galerijwoningen op de eerste verdieping zijn voorzien van een balkon, terwijl alle overi ge woningen de beschikking krijgen over een tuin. De Vrou wenadviescommissie heeft haar waardering voor het bouwplan uitgesproken en de welstands commissie heeft het goedge keurd. De totale stichtingskosten van het conplex van 100 woningen wor den geraamd op 10.445.883 gul den dat is per woning 104.459 gulden. In het totaalbedrag is 1.6 miljoen gulden aan grondkosten inbegrepen. De gemiddelde huur zal variëren van 478 gulden tot 522 gulden per maand. Aan de gemeente is nu gevraagd een voorschot van 10.445.883 gulden te verstrekken en jaarlijk se bijdragen toe te kennen, gelijk aan die welke door het rijk aan de gemeente terugbetaald worden. Het voorstel dat binnenkort in de raad komt wordt eerst toegezon den aan de commissie financiën. LEIDERDORP - Burgemeester Van der Have uit Leiderdorp speldt hier zuster Borromea (Catharïna Joanna Mulder) een koninklijke onder scheiding op. Deze ere-medaille in zilver kreeg zuster Borromea in ver band met haar veertigjarig dienstverband in het Sl. Elisabethzieken- huis. De laatste jaren werkt deze Franciscanes, die op 27 juni 1916 in Zoeterwoude werd geboren als hoofd van de linnenkamer. VOORSCHOTEN - De eerste en enige openbare water plaats in Voorschoten werd vijftien jaar geleden zonder protesten afgebroken. Het was toen al een stukje vergane glorie vanuit de tijd dat Voorschoten kerkelijk gezien nog een regionale functie had. De waterplaats een echte, men plaste werkelijk in het water,stond bij de Laurentiuskerk en had tot aan de laatste wereldoorlog een duidelijke taak om de hoge nood van de mannelijke kerkgangers te ontlasten Kort daarvoor was het monumentale hekwerk rondom kerk en pastorie en de ijzeren naamplaat "Herders hoeve" al onder slopershanden gevallen. Ook de balie op de "Kerkwerf' verdween zelfs het H. Hartbeeld met zijn vermanende vinger richting hemel en een hand op het ha rt verdween van het erf voor de pasto rie. Het was de tijd waarin ook priestêrs en engelen gingen vergelijken met ruimtevaarders en het was precies voor de tijd van de huidige nostalgische ver langens naar grootmoeders tijd. Koets of Brik De Laurentiusparochie had tot aan de laatste wereld oorlog een groot grondgebied. Het bevatte grote delen van LeidenStompwijk. Zoeterwoude en Wassenaar. De Laurentiuskerk is de moederkerk van de H. Leo- nardus aan de Leidse Haagweg, Maria Middelares aan de Rijndijk en ook een deel van haar parochia nen behoren nu tot de H. Jozef in Wassenaar. Het ter kerke gaan beteken de voor vele parochianen een lan ge reis. De veeteeltboeren kwamen per koetsje of per brik naar de kerkDe paarden werden gestald aan de balie op de Kerkwerf. Mannelijke bezoekers konden gebruik maken van de waterplaats opzij van de kerk bij de ingang naar het kerkhof. De vrouwen konden hun eventuele hoge nood altijd kwijt bij de vriende lijke omwonendenvoor hen was op "kerkelijke ter rein" geen plaats. De mannen kregen ook altijd nog wel de kans om na de Hoogmis hun dorst te lessen bij een winkeltje op de kerkwerf, waar de heer en mevrouw Opdam naast kerkelijke beelden, boeken ook drank en snoep ver kochten Het terrein van kerk, pastorie, tuinen en kerkhof vorm de een enclave, omsloten door hekwerken. Dat was noodzakelijk in verband met het processieverbod. Met Sacramentsdag en Veeertigurengebed werd ook de kerkwerf met een kabel afgesloten en onder veel bekijks van de niet roomsen trok dan de processie vanuit de kerk, over het eigen grondgebied. Met de Laurentiusharmonie voorop en alle verenigingen met hun vaandels ging het dan plechtig via de tuin, de boerderij, langs het kerkhof naar het voorplein, alwaar bij een rustaltaar bij toerbeurt de hele fam i lie De Greeve predikte. De legendarische Barromeus de Greeve had een stemgeluid dat ver over de hekken reikte, zijn neef Henri de Greeve van de Bond Zonder Naam deed voor hem niet onder in kracht en welspre kendheid. Andere neef Gerrit de Greeve was assistent aan de Lau- rentius en later pastoor aan de Rijndijk en ook hij had de natuurlijke begaafdheid om zelfs de niet rooms-katholieken te boeien. Omdat Voorschoten al kort na de oorlog groeide naar een vorm van ver draagzaamheid of te weloecumene, was het hekwerk eigenlijk niet meer nodig. De stichting van vele nieuwe kerkgebouwen maakte de afstand van parochiaan naar zijn parochiekerk zeer geringmaar vooral omdat de Laurentius een buiten processie zelf niet meer nodig vond, ging de sloop in allerlei "buitenkerkelijke" attributen, te meer daar de verkeerstraverse steeds een aanslag pleegde op het grondgebied voor de kerk. De waterplaats kwam zo dicht langs de weg te liggen, dat het onwelvoeglijk bleek te worden, te meer daar vrijwel alleen buiten kerkelijken nog van deze gelegenheid gebruik maak ten. Toch jammer, dat het houten hokje weg is. Het had een monument kunnen zijn uit de tijd waarin ook voor de kerk gold dat niets menselijks vreemd was, want ko ning, keizer, admiraaleen waterplaats gebrui ken ze allemaal. JOOP PETERS Een oude opname van de roomskatholieke kerk in Voorschoten LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en i cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2