LEIDSCH DAGBLAD Ambtenaren: 'Om te huilen' T opconf erentie over M.-Oosten lang niet zeker Chinees bezoek aan Nederland vandaag Bonden laten geen spaan heel van bezuinigingsnota Ontmoeting Sadat en Carter op stapel Uitstel Schiphol- lij nnaar Leiden Blunder kost ploeg van Post gele trui e Zomer MAANDAG 3 JULI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35591 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (ANP, GPD) - "De bezuiniginsnota van de regering is een stuk om van te huilen". Dit zei de voorzitter van de Alge mene Bond van Ambtena ren (ABVA), Jan Dutman vanmorgen op een pers conferentie in Den Haag die samen met de Katho lieke Bond van Ambtena ren (KABO) was belegd. De ambtenarenbonden zijn zeer verontrust over de ombuigings nota en in het bijzonder over de gevolgen van het bezuinigings beleid voor de ambtenaren en aanverwante groepen. „Dit is een dictaat, dat ons wordt opgelegd' aldus Jan Dutman. „Er is dan wel overleg toegezegd, maar wat stelt dat voor als van tevoren wordt verklaard dat de doelstellingen van het kabinet moeten worden gehandhaafd?" Beide bonden vinden dat er nu in derdaad sprake is van „dubbel pakken". De regering heeft geld nodig en tracht dat met na me te vinden bij de eigen werk nemers. Kennelijk zijn de salaris sen van het overheidspersoneel de sluitpost. Omdat de regering meteen al cijfers van in te voeren bezuinigingen heeft ingevuld kan er volgens mij geen sprake meer zijn van een open en reëel overleg, zoals dat is toegezegd. Het resultaat is nog teleurstel lender dan al werd verwacht" ABVA en KABO trekken voorlopig uit de nota de conclusie dat een kwart van de beroepsbevolking straks op de -3(procent)-lijn te rechtkomt. Als een beroep wordt gedaan op de solidariteit met an deren pakt dat dubbel uit. In het bedrijfsleven gaat men op de nul lijn, maar de ambtenaren en an dere trendvolgers moeten bo vendien inleveren. Dat is extra solidariteit, dat is dubbel aan pakken, zo vinden de hoofdbe sturen van beide bonden. Dutman vindt de nota als geheel: „Een slecht stuk met veel kreten, die niet zijn onderbouwd. We zullen niet in alle gevallen ver weer kunnen organiseren, omdat de nota op veel punten eenvou digweg te weinig aanknopings punten biedt om zaken te doen" Donderdag gaan de organisaties al een eerste ronde van het over leg met minister Wiegel (binnen landse zaken) houden. Zij zullen dan vele vragen stellen en zij zijn benieuwd naar de antwoorden. De bonden concluderen dat het ka binet de werkgelegenheid in de gehele niet-winstgevende dienstverlenende sector (over heid, welzijn, gezondheidszorg, e.d.) wil verminderen met deze besnoeiing. De regering blijft gokken op herstel van het vrije bedrijfsleven, zodat daar hogere winsten worden gemaakt en de economie weer verbetert. ABVA en KABO vrezen dat door deze bezuinigingen 20.000 arbeids plaatsen verloren zullen gaan. De regering geeft geen andere mo gelijkheden. Bij stijgende bevolking zal de werkgelegenheid op die manier in deze sector dalen. Daardoor ontstaat een extra druk op de werkenden, die toch al onder een zekere mate van spanning wer ken, zoals in de gezondheids- en welzijnszorg. De animo voor bij voorbeeld de verpleegkunde zal dalen, zo vrezen de bonden. Ook de gemeenten en provincies krijgen minder geld, waardoor bij de lagere overheid arbeidsplaat sen verloren gaan. Omdat zij toch haar taken moeten blijven ver vullen zullen gemeenten en pro vincies zoeken naar verhoging van tarieven en belastingen. De vraag is of daardoor wel kan wor den bijgedragen in de inflatiebe- strijding. BUIEN Wisselend bewolkt met buien. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan hard noordwestelijke wind. Minimumtempe raturen rond 9 graden. Maximumtempe raturen ongeveer 14 graden. Opgemaakt om 11.15 uur. 4 JULI Katwijk te 3.31 en er te 11.44 en 24.08 u ALEXANDRIË (Reuter) - De Egyptische president, Anwar Sadat, zal volgende week naar West-Duitsland en Oostenrijk gaan voor besprekingen met zijn Amerikaanse ambtge noot, Jimmy Carter, over het in het slop geraakte vredes overleg met Israël. Dit heb ben Egyptische officiële kringen vandaag meege deeld. Waar beide staatshoofden el kaar precies zullen ontmoe ten is nog niet bekend. Maar functionarissen van de Ame rikaanse ambassade zeiden dat Carter volgende week in Bonn wordt verwacht voor de economische topconferentie aldaar. President Sadat heeft een offi ciële uitnodiging van de Oos tenrijkse kanselier Bruno Kreisky ontvangen voor een bezoek aan Wenen. Volgens welingelichte kringen zal de Egyptische president daar mogelijk Israëlische op positieleiders, onder wie Sji- mon Peres, ontmoeten tij dens zijn vijfdaagse bezoek. Het bericht kon niet officieel worden bevestigd. Het nieuws over de ontmoeting Sadat-Carter werd bekend kort voordat de Amerikaanse vice-president, Walter Mon- dale, uit Israël in Egypte werd verwacht. Egyptische func tionarissen zeiden dat Mon- dale er niet in was geslaagd het Israëlische standpunt in zake vredesonderhandelin gen te verzachten. (Van onze correspondent) JERUZALEM - Een her vatting van de recht streekse onderhandelin gen tussen Israël en Egyp te als gevolg van Mondales reis naar het Midden-Oos ten is lang niet zeker. Het staat zelfs niet vast dat Is raël instemt met een topconfe rentie van ministers van bui tenlandse zaken, hoewel de Amerikaanse vice-president gistermiddag na een gesprek met premier Begin zei, dat Is raël bereid is zijn minister van buitenlandse zaken naar een topconferentie in Londen te sturen. Daarvoor zullen ook de Amerikaanse en Egyptische ministers van buitenlandse za ken worden uitgenodigd. Die conferentie zou omstreeks 20 juli plaats moeten hebben. Israëlische zegslieden zijn echter veel terughoudender dan Mondale: premier Begin zelf sprak niet over de top en zei dat Israël eerst de Egyptische vre desvoorstellen zal bestuderen, als die worden ingediend, en dan zijn standpunt zal bepa len. In het Israëlische parlement, de Knesset, herhaalde de vice- president in een lange tafelrede tijdens een staatsbanket het Amerikaanse standpunt: toe passing van resolutie 242 van de Veiligheidsraad. Dat wil zeggen: vrede in ruil voor bijna alle bezette gebieden, plus re gelingen voor Israëls veilig heid. Mondale omkleedde dit stand punt - de kern van de kloof met Israël - met een uitvoerige lof zang op de onverwoestbare Amerikaans-Israëlische vriendschap en beloofde een voortzetting van militaire en economische steun die niet als politiek wapen zullen worden gebruikt. Een veelzeggende noot: Tijdens Mondales rede bracht de Israë lische televisie Dajan in beeld die intussen was ingedom meld. Na een afrondend ge sprek met premier Begin gaat Mondale naar Alexandrië waar hij president Sadat ontmoet. Hij hoopt op een Egyptische toezegging voor de geplande top in Londen, maar zoals de zaken er nu voorstaan lijkt een doorbraak niet in zicht (zie ver der pagina 7). Giraf fen jong overleden HILVARENBEEK (ANP) - Nog geen minuut nadat hij ter wereld was gekomen is een mannelijk giraffenjong gis teravond in het safaripark "de Beekse Bergen" bij Hil- varenbeek overleden. Er moesten nogal wat kunst grepen worden toegepast bij de geboorte, want toen het er naar uitzag dat het jong zou komen, bleek de kop niet goed te zitten. Het was nood zakelijk om het diertje terug te duwen in de baarmoeder, zodat zijn kop goed gedraaid kon worden. Bij deze ingreep verloor het dier het leven. De moeder heeft de gebeurte nissen echter goed door staan. De ambtenarenbonden ABVA en KABO hebben vanmorgen in Den Haag de bezuinigingsncta van het kabinet Van Agt gekraakt. Op de foto v.l.n.r.: Franz van Dijk. economisch adviseur van de ABVA, Jan Dutman, voorzitter van de ABVA en KABO voorzitter Matthieu Vaes DEN HAAG (ANP) - Minister Tuijnman heeft in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer meegedeeld dat de investeringen voor de Schiphollijn naar Leiden op een laag pitje zullen worden gezet. Nu Amsterdam heeft uit gesproken. dat het eindpunt van de Schiphollijn by het Rijksmu seum niet wenselijk is, is herbe zinning noodzakelijk, aldus de bewindsman. Als gevolg van de ze beslissing is een belangrijke pijler voor de indertijd genomen kabinetsbeslissing voor de aan leg van de Schiphollijn (te weten een hart- op hartverbinding tus sen Den Haag en Amsterdam) weggevallen. Volgens de minister is nu nader onderzoek nodig naar de meest gewenste volgorde en fasering tussen de volgende spoorweg- werken: Schiphol-Leiden Schiphol-Sloterdijk-Amster- dam-Zaandam, Amster dam-Zuid en Amster dam-Rijksmuseum, Amster- dam-Zuid-Weesp en Alme- re-Lelystad. Een mogelijk gevolg van de uit komsten van dit onderzoek zou kunnen zijn, dat bijvoorbeeld het reeds in aanleg zijnde gedeelte van de Schiphollijn tussen Schiphol en Leiden zal moeten worden vertraagd teneinde een of meer van de andere genoemde verbindingen eerder in uitvoe- ring te kunnen nemen. Met de bloemen van de etap pe-overwinning nog in de hand werd Klaus Peter Tha ler gisteravond door zijn Ne derlandse en Belgische ploegmakkers getracteerd op een scheldkanonnade Want Thaler, de beste sprin ter in het groepje vluchters, dat gisteren van de kopman nen om de ereprijzen mocht gaan strijden, had dan wel de Tour-etappe op zijn naam gebracht, maar had ver zuimd de gele trui van ploegmakker Jan Raas over te nemen. Tijdens de bonificatie-sprint, een paar kilometer voor het einde van deze ultralange etappe, 'vergat' hij het wiel van stalgenoot Knetemann, die hem zou aantrekken, te pakken en daarvan profi teerde de Fransman Bossis. Die won de tussensprint en eiste daardoor het geel voor zich op. En Bossis gunde Thaler vanzelfsprekend de 'nietszeggende' etappe overwinning. Vandaar dat een en ander hem door de Ra- leigh-ploeg niet in dank werd afgenomen. Voor sensatie zorgde motor coureur Wil Hartog. De Witte Reus uit Abbekerke, die vo rige week op Assen niet ver der kwam dan een vijfde plaats, revancheerde zich volledig voor dit toch wat te leurstellende optreden door gisteren de Grote Prijs van België, verreden op het cir cuit van Francorchamps, te winnen. Op zijn fabrieksma- chine reed hij de gehele we- De Fransman Bossis (rechts) lacht breeduit hoewel hij op de streep wordt geklopt door Hans Peter Thaler van de ploeg van Peter Post. Maar wat wil men: Thaler liet acht kilometer tevoren de gele trui liggen, die Bossis maar voor het oprapen had. Dan kan je met een groots gebaar de an- I der best de etappezege laten SCHIPHOL (ANP) - Een Chinese delegatie van vijftien leden, aan gevoerd door de minister van me tallurgie (staalindustrie), Tang Ke, is gisteren op Schiphol aan gekomen voor een bezoek van een week aan ons land. Bij aankomst op de luchthaven wa ren onder meer aanwezig de Chi nese ambassadeur in ons land, staatssecretaris K.H. Beyen van economische zaken en een aantal functionarissen van dit departe ment. De delegatie bezoekt Nederland als laatste van een serie Europese landen. Eerder waren de Chine zen in Oostenrijk, Engeland West-Duitsland en Frankrijk. De delegatie kijkt tijdens haar Euro pese rondreis vooral naar de staalindustrie in verband met het Chinese programma om de ba sisindustrie in de komende tien tallen jaren uit te breiden. In Nederland brengt de delegatie, waarvan ook nog vijf vice-minis ters deel uitmaken, bezoeken aan onder meer Hoogovens, Philips Almelo, Lips Drunen en het ge meentelijk havenbedrijf in Rot terdam. Tijdens het verblijf zal de delegatie ook nog besprekingen voeren met minister van economische zaken Van Aardenne en diens staatssecretaris Beyen. Verder staan beleefdheidsbezoeken aan premier Van Agt en minister Van der Klaauw van buitenlandse za ken op het programma. 18 PAGINA'S reldtop zoek en kwalificeer de zich nu definitief bij dit selecte gezelschapje. Eigenlijk mocht Hartog op Francorchamps helemaal niet winnen. Maar toen bleek, dat kopman Barry Sheene het stuk niet zou red den. kreeg Hartog van zijn Japanse bazen het sein om door te gaan. Binnen twee ronden had de Nederlander vervolgens een gat van zes tien seconden geslagen. Na Tom Okker plaatste ook Betty Stöve zich op Wimble don bij de laatste zestien. De Nederlandse topspeelster, die vorig jaar doordrong tot de finale, won gemakkelijk van Francoise Durr, haar vroegere dubbelspel-part- PAGINA'S 9-13 Staatssecretaris doet ern stig beroep op kerkgenoot schappen. PAGINA 5 Nederlandse toeristen ge strand in Amerika PAGINA 15 Leidsch Dagblad Gaen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18 00- 19.30 uur. Zaterdags van 16 00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. LEGPLANKEN kastplanken boekenplanken vensterbanken IN KUNSTSTOF en HOUT tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend. 4 weken lang I -W Aeidsch dagblad ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon mge zonder postzegel Leidsch Dagblad Antwooi

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1