Dans wereld niet gelukkig met cultureel beleid MAANDAG 3 JULI 1978 VARIA Baptist, Octaaf, Natie, Panne, Bonje, Boete, Luier, Baaister, Splinter, Bende, Haring- Nier, Zweer, Luis, Baard, Wip, Helm, Teen, Jas, Kier, Teak, Team, Goal, Geit, Hond, Kat, Alt, Pomp... Wantje, Wolkje, Niesje, Sikje, Lusje, Seintje, Laantje, Lipje, Likje, Hokje, Ukje, Perkje, Volkje, Geeltje, Rympje, Rab- be... Traugott, Furchtegott, Nachmo- del... Ajax, Xerxes, Heracles, Hercules, Hellas, Hermes, Ado, Edo... Chiquita, Cola, Renault, Austin, Morris, Mercedes, Hero, Mona, Hag, Heinz, Gero, Bona, Mars, Miele, Jeep, Rabo, Columbia, Melita... Agamemnon, Archimedes, Aris- toteles, Diogenes, Demosthe nes, Plato, Horatius, Socrates, Ptolemaeus, Homerus, Odys seus, Tacitus, Zeus, Methusa- lem, Erasmus, Romme, Colijn, Garibaldi- Faust, Hamlet, Kniertje, Elektra, Iphigeneia... Adolf, Heil, Benito, Attila, Bru tus, Judas, Lazarus, Kenau, Isegrim, Mietje, Pyrrhus, Ke- Karl Marx Vandaag de dag lenen bovenge noemde voornamen zich min der om aan een pasgeborene te worden meegegeven, hoewel ze allemaal voorkomen in het Woordenboek van Voornamen van dr. J. van der Schaar, datje het „oude testament" voor jon ge ouders zou kunnen noemen, dat zij raadplegen voordat hun „nieuwe testament" (Dokter Spock) aan de beurt komt. De redenen waarom deze voorna men minder geschikt zijn, zou ik uiteenlopend willen noe men. Stel, u heet De Vries, zou u uw kind dan willen opzadelen met de naam Haring de Vries, of Pomp de Vries, of Lusje de Vries, of Furchtegott de Vries, of Xerxes de Vries, of Renault de Vries, of Socrates de Vries, of Isegrim de Vries? Nee toch? U hebt ondertussen al gemerkt dat er vreemde voornamen zijn, van Geit tot en met Colijn. Sommige zijn zo zwaar beladen datje het niet kunt maken hem aan je kind te schenken: Judas of Jezus bijvoorbeeld. Dank zij die merkwaardige voornamen kun je ook heel aardige, of heel dubieuze, of heel onverwachte combinaties maken in het Jan Willem-genre. Karl is een voor naam, Marx ook, je kan je zoon dus Karl Marx de Vries noe men. Hier zijn meer van zulke voorbeelden, gebruikt u ze rus tig als u een kind verwacht! Geen geld Karl Marx, Karl Barth, Berthold Brecht, Alban Berg, Ben Bella, Mercedes Benz, Tony Curtis, Julius Caesar, Bjom Borg, Marcel Marceau, Heinrich Hei ne, Immanuel Kant, Andrè Gi- de... Willem Drees, Fred Emmer, Huib Broos, Rein Bloem, Bob Berti- na, Theo Bitter, Bob Bonte, Paul Storm, Jan Mulder, John ny Jordaan, Wim Piet, Max Euwe, Elly Ameling, Wim Ibo, Jan Steen, Johnny Meyer, Herman Wigbold, Tom Okker, Theo Olof, Francois Pauwela, Kees Hin, Conny Stuart, Gerrit Schulte, Jan Romein, Willem Ruis, Sylvia Kristel, Eduard Elias, Charles Urbanus, Hylke Tromp... Een Deen, Een Fin, Een Noor, Dik Boek, Bruintje Beer, Cola Bruist, Burger Moed, Berend Botje, Sint Nicolaas, Dooie Iep, Bonte Was, Leuke Mie, Rem brandt Etsje Hete Griet, War mer Weekje, Tukje Doen, Tien Namen, Ouwe Non, Oude Vechter, Wakker Vrouwtje, Watte Hitte, Adolf Bralt, Huis Bouwen, Eentje Rosé, Moeder Maria, Geen Geld... Er zijn ook verrassende combina ties mogelijk met drie erkende voornamen uit het „Woorden boek van Voornamen", bij voorbeeld: Louis Paul Boon, Jan Pieter Heije, Mijn Dikke Dingetje, Hond Rook Jou, Die Ene Goal, Brand Aan Boord, Tien Cent Boete... Janna Een vriend van ons heet Aarti- nus, naar zijn vader, die Corne- lis Hendrik heet. Dat zit zo. De grootvader van onze vriend had bij de geboorte van zijn zoon de opdracht meegekregen hem Aartinus te noemen naar een oom, van wie wel een erfenisje te verwachten was. Toen grootvader bij de burgerlijke stand meedeelde zijn zoon Aar tinus te willen noemen, zei de man achter het loket sarcas tisch dat hij hem dan net zo goed „Automobiel" kon noe men. „Nou, noem hem dan maar Cornelis Hendrik", zei grootvader, maar eenmaal thuisgekomen leek het hem toch wijzer te zeggen dat hij zijn zoon Aartinus had genoemd. Komt tijd komt raad. Zijn va der noemde onze vriend dus Aartinus omdat hij ook altijd zo genoemd was (Aart), maar die erfenis is nooit afgekomen. „Kies liever geen buitenlandse namen, zoals Sonja en John", wordt in het boek „Ik verwacht een baby" aangeraden. Die raad hebben we uiteraard ter harte genomen. We hebben on ze tweede dochter zaterdag Janna genoemd. Demonstratieve jaarvergadering AMSTERDAM (ANP) - De dans zit in het nauw. Het Cen traal Dansberaad wist dit al en had het zaterdag graag minister Gardeniers van CRM en volksvertegenwoordi gers willen duidelijk maken. Dezen schitterden evenwel door afwezigheid op de demonstratieve jaarvergadering van het beraad in het vrije-tijdscentrum "De Meervaart" in Amsterdam. Besloten werd overheden en kamerleden op andere wijze in te lichten over de asociale toestanden die er in de Nederlandse danswereld bestaan. De Nederlandse balletgezelschap pen hebben door het overheids beleid de ruimte gekregen voor artistieke experimenten die op hun beurt leiden tot prestaties die thans tot de internationale top behoren. Dit is mede te danken aan de eigen choreografen. Het 'Nationale Ballet en het Neder lands Danstheater lieten bij monde van Anton Gerritsen we ten dat de overheid daarmee ook verantwoordelijkheid heeft voor de continuïteit van de danskunst. Daaraan mag zij zich niet ont trekken, meende hij. De heer Gerritsen wees in dit ver band op de noodzaak de subsi dies te verhogen om het peil te kunnen handhaven van het in ternationale repertoire. Hij achtte voorts het ene balletorkest te weinig voor de twee gezelschap pen. Arnold de Groot sprak voor de zes tien kleine dansgroepen met hun rond zestig alternatieve dans- kunstcnaars, professioneel ge schoolde mensen van wie de meerderheid een sociale uitke ring geniet of met ander werk dan in hun beroep aan de kost moeten zien te komen. Deze groepen kennen niet alleen salariërings problemen, maar voor hen zijn er vaak ook geen geschikte werk ruimten. Het centraal dansberaad is*n over legorgaan voor de dans in al zijn» verscheidenheid van beoefening. On der de titel "de dans in het nauw" werd een litanie van klachten geuit met onder meer een smeekbede van het interna tionaal folkloristisch danstheater om toch maar te mogen blijven' bestaan nadat vorig jaar de rijks overheid op het nippertje het faillissement van het gezelschap kon voorkomen. Maar niet alleen dit gezelschap verkeert in finan cieel zorgelijke omstandigheden. Dir heeft het gemeen met alle an dere Gezelschappen, groepen, volksdansorganisaties en instel lingen voor gezelschapsdans. Iedereen was het er over eens dat bezuinigingen op de dans tot blijvende schade zal leiden. Als verhoudingsgewijs voor de dans geen groter stukje van de finan ciële koek beschikbaar komt. kan niet eens het zo zeer gevarieerde aanbod worden Gegarandeerd. Voor het werk van de zogenaam de kleine dansgroepen zijn er namelijk geen of nauwelijks overheidsmiddelen. Onvoldoende De dans heeft als kunstvorm in Ne derland zich de laatste twintig jaar snel ontwikkeld. Die ont wikkeling gaat door. De dans wordt nu duidelijk minder bewe gingsmogelijkheid geboden, nu de personeelslasten met slechts één en de materiële lasten met maar vier procent mogen stijgen. Dit is volstrekt onvoldoende. In krimping van groepen of ver mindering van voorstellingen is onvermijdelijk. En dat bij een sterk toenemende belangstelling van de kant van het publiek. Voorzitter J. C. Wilmans van het Centraal Dansberaad haakte hierop in. Hy verweet de over heid een fundamentele achter stand niet weg te werken. De dans is niet gelukkig met de ruimte voor cultuurbeleid. In een gezin krijgt de jongste en zwakste de meeste zorg, maar de dans krijgt in het beleid evenveel zorg als andere kunstvormen, meende de heer Wilmans. Ontmoedigend Gijs van Aarle kwam op voor de kleine educatieve dansgroepen. Het werk van deze gezelschap pen betekent een wezenlijke aanvulling op dat van de grote landelijke gezelschappen. Ze voorzien in een behoefte bij hoofdzakelijk scholieren, jonge ren en in kleine theaters. Zij heb ben hun bestaansrecht bewezen. De rijksoverheid dient dit werk nu te erkennen en middelen te verstrekken om het te kunnen voortzetten. De heer Van Aarle noemde het ontmoedigend en er gerlijk zoals de overheid denkt te kunnen omspringen met de be langen van de danskunst en de kunstenaars. Jan Schretzmcijer van het Scapi- Etalage Haarlemmerstraat 301. Exposi tie van Alfred Vos - tekeningen e.d. van Leiden, t/m 11 juli. Museum voor Volkenkunde, Steen straat. Chinese tentoonstelling "Taal en teken". Geopend tot eind augustus. "De Lakenhal": Tentoonstelling "Cobra in Nederland", dagelijks 10-17 uur. zon en feestdagen 13-17 uur (t/m 9 juli). f I2AAR, JE MOBCO& zit je AOUTER. 0(3 vopoeaj - On u tnCMF-JZt rt= ftArrz/,1 Of1 HUliWSIZtt TE VAZEN. PAT IS toch heel normaal s-AfW. Of) UA AOT Opejestón, moor ontsnoppmg is eenvoudig... een atletische sfong op het garogedak, don op't schuurtje je ionzelf- laten vallen op het koten-- enk ben vrij'. noballet wees op de historische vergroeiingen in het subsidiebe leid. In vergelijking met andere kunstinstellingen als bijvoor beeld de orkesten komen de bal letgezelschappen in een steeds slechtere uitgangspositie, concludeerde hij. De salarissen van de dansers zijn veel te laag en om verantwoord te blijven draai en zullen de technische diensten moeten worden uitgebreid, aldus de adjunct-directeur van Scapi- Het Internationaal Folkloristisch Danstheater (IFD) heeft zich als beroepsgezelschap in acht jaar een zeereigen plaats opgebouwd. Ondanks de smalst mogelijke fi nanciële basis heeft het zich breed ontplooid. Wim Koole van het IFD vond dat dit genoeg ge kost heeft aan spanning, moeite en zorg. Zichzelf opheffen is net iets te veel gevraagd van het IFD. "Laat nu de minister op de vraag of we door moeten gaan maar ja of neen zeggen", aldus de heer Koole. Slecht Steffa Wine, bestuurster van de Nederlandse Beroepsvereniging van Danskunstenaars. noemde de financiële en sociale positie van de free-lance dansers "rond uit slecht". Ook zijn er voor hen en voor de danspedagogen nau welijks trainingsmogelijkheden. Het is zaak dat met de dansvak opleidingen instituten in het land tot stand komen voor training en nascholing van dansdocenten en dansers, aldus mevrouw Wine. De drie landelijke organisaties voor volksdans maakten Jacq. Mooij tot hun spreekbuis. Zijn klachten hielden onder meer in dat met de groeiende belangstelling de groei van de kaderleden geen gelijke tred kan houden. De organisaties zijn thans permanent overbelast en meer Gesubsidieerde man kracht staat de overheid niet toe. Hoofdbestuurder C. J. Wensink van de Nederlandse Bond van Ddnsleraren repte van het hoge niveau van de Nederlandse gedi plomeerde dansleraren. De over heid heeft hieraan meegewerkt. De overheid blijft evenwel in ge breke om misstanden uit de weg te ruimen, aldus de heer Wen sink. Beunhazerij heeft plaats met name als het gaat om dansles aan bejaarden. Hij achtte het de hoogste tijd dat de danspedago- gen de erkenning en beroepsbe scherming krijgen die ze ver diend hebben. NEW YORK - De jazzmusicus Lionel Hampton vierde dit week einde in de Carnegie Hall het feit dat hij 50 jaar op de planken stond. Groot was het enthousiasme toen Hampton,die werd bijgestaan door de Newport Jazz Festival Band, zijn bekwaamheden als vibrafo- nist, weer eens ten toon spreidde. GOLF - De Limburger Bertus van Mook is gisteren winnaar gewor den van het toernooi om het Open Nederlands kampioenschap golf, dat de afgelopen drie dagen op de geolflinks van Hilversum werd gehouden. Hij scoorde een totaal van 299 slagen. Bij de amateurs zegevierde Willem Swart met 313 slagen. GEPOFTE AARDAPPELEN MET KAAS 4 middelgrote aard appelen, komijn of kummelzaad, 100 g. 20-plus kaas. Borstel de aardap pelen onder stro mend water goed schoon en snijd ze in de lengte in. Strooi het zaad erin en zet een plakje kaas in de gleuf. Bestrijk alu miniumfolie dun met olie en verpak iedere aardappel zorgvul dig in de folie. Leg de plakjes op het bakblik plaats dit midden in een op 225 graden celsius voor verwarmde oven en laat de aardappelen in 50 minuten gaar worden. Agenda Leidse bioscopen LUXOR: "Saterday night fever", d 2.30,7.00 en 9.30 uur, zo. 2.00,4.30,7.00 e CAMERA: De gendarme op drift". 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. al. Kindermatinee: "Sjors en Sjimmic het land der reuzen", za. en woe 2.301 zo. 2.00 uur. Nachtvoorstelling: "Everything LIDO 1: "RollerCoastcr", da en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 11 LIDO 2: "Driver", da. 2.30, 7.01 uur. zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 3: "Julia", da. 7.00 en 9.15 di., do. en vr. 2.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: 'Tom en Jerry" ladS lieuius. 3 juli 1978 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Met dit warme weer worden te Katwijk-aan-Zee en aid Rijn in opdracht van het gemeentebestuur de publieke goten en zinkputten tweemaal per dag gereinigd met sulphas ferrosus en ruw carbolzuur om daardoor stank te voorkomen en de openbare gezondheid te bevorderen - De stad Quebec in Canada was dezer dagen geheel in de macht geraakt van een tucht- looze volksmassa. Deze trok met vaandels voorop door de stra ten, bestormde de winkels en nam goederen en eetwaren in beslag. Toen de militaire macht opdaagde, werd zij met een ha gelbui van keisteenen begroet, waardoor acht soldaten zwaar gewond werden. Toen dit eeni- gen tijd voortduurde, kregen de troepen last om te vuren .Bij het eerste schot stoof de menigte uit een. Niettemin werden er ver- scheidenen gewond. Den vol genden dag was de rust her steld. Gebrek aan werk was de aanleiding tot deze wanorde lijkheden. Vijftig jaar geleden: De politie van Boedapest is een groot opgezet communistisch complot op het spoor gekomen. Dertig personen zijn gearres teerd en er hadden talrijke huis zoekingen plaats, waarbij vele brieven en documenten in de Russische taal in beslag werden genomen. Naar verluidt zou het de Hongaarsche politie gelukt zijn de draden te ontdekken, die Bela Kun, de leider van de ra denrepubliek in Hongarije an no 1919, van Wenen uit naar Hongarije gesponnen heeft. De gearresteerden zijn voor het grootste deel jonge intellectue len -Inde mijn Roche la Mohere bij St. Etienne in Noord-Frankrijk heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan, dat naar alle waarschijnlijkheid aan zeven tig mijnwerkers het leven heeft gekost: 31 Franschen en verder Polen, Marokkanen, Italianen en Tsjechen. Vermoedelijk is de ramp een gevolg van een defect in de luchtververschingsin- stallatie. De meeste slachtoffers hebben den dood gevonden door verstikkingzij waren veelal gehuwd en laten in totaal 57 kinderen beneden den leeftijd van dertien jaar achter. i. 2.30 uu STUDIO: ook 4.45 i :n bijzondere dag" (Un Galerie De Oude Rijn. Oude Rijn 40. Tentoonstelling werk van 17 kunste naars. Geopend tot 12 juli, woe. t/m zat. van 12-17 uur. Oranjerie Leidse Hortus, Rapenburg 73. Tentoonstelling over het onderzoek der anen. Geopend dag. van 10-16.30, zo 12.30-15.30 uur, t/m 17 september. Kindermatinee: "Walt Disn filmfestival", woe. en za 2.3C Nachtvoorstelling: "In Tirol to. ook 4.30 ey's teken- Alphense bioscopen EURO 1 Pinkeltjb". da. 1.30, 6.30, 9.00 uur. zo. ook 4.00 uur. a l. Nachtvoorstelling: "Duel op de weg", za. EURO 2: "Pinkeltje", da. 1.45, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur. a l Nachtvoorstelling: "Concert for Banla- desj". za. 12.15 uur. a.l. EURO 3: "Live and let die", da. 1.45,6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15, za. ook 12.15 uur, 12 jr. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendieiisl elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 Bezoekuren ziekenhuizen derafdeling dagelijks an 14 00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling 11.15-12 i Kraamafd., dag van 11 1 12 uur (alleen echtgenoot). 15-16 en 18.30-19.30 uur; laatste kwartier avondbezoek kraamafd. Kinderafd., dag. van 15-18.30 uur. C.C.U. (hartbewaking), dag. van 14.15-14.45 en 19-19.30 uur. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt- Elke dag: 14 15-15.00 uur 18 30-19.30 uur r de prematurenafdeling gelden de Maandag t m vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag 14 45-15 00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten wanneer voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek Dagelijks 15.00-15 45 uur 18 30-19 OC uu i Bezoektijden kinderafdeling Elke dag 14 15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13 30- 14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klus 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur Kruamafdeling 13.30-14.45 alleen voor echtgenoten 19- 20 uur. Kinderafdeling voor ouders 18.- 18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluid-dundei van vliegverkeer van en naar Schiphol kun nen dag en nacht woi den gemeld bij het info. matiecenlrwm Geluid-hindci Schiphol 1020-175000).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17