Verbluffende zege Hartog op circuit Francorchamps overwinning van WITTE REUS VOEGT ZICH DEFINITIEF BIJ ALLERBESTEN „België" in cijfers klopt Hezemans ge door Fitzpatrick PAGINA 10 MAANDAG 3 JULI 1978 SPORT SPORT PORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT (Van onze correspondent) FRANCORCHAMPS - Wil Hartog heeft zich definitief ge voegd bij de allerbeste motorcoureurs ter wereld. Zijn luid bejubelde overwinning van vorig jaar in Assen was natuurlijk een fantastisch resultaat, maar werd ook door de coureur zelf gekwalificeerd als een uitschieter. Giste ren won Wil Hartog op het circuit van het Belgische Fran- corchamps voor de tweede keer in zijn loopbaan een Grand Prix, een triomf die nog indrukwekkender tot stand kwam dan die voor eigen publiek. Eigenlijk mocht Hartog deze keer helemaal niet winnen. Sinds hij defa- brieksmachine van de op Man ernstig gewonde Amerikaan Pat Hennen mag besturen, moet hij immers in dienst rijden van zijn teamgenoot Barry Sheene. De Engelsman moet de wereldtitel in de 500 cc-klasse verdedigen, maar ziet zich dit seizoen overvleugeld door Amerika's top- coureur Kenny Roberts, die door Yamaha speciaal is ingezet om de titel op Suzuki te heroveren. Dat Wil Hartog zich in die felle merkenslag ontpopte als de sterkste van het hele rijdersveld, is het beste bewijs van zijn kwaliteiten als stuurman. De oorzaak van het feit dat de Abbekerker uiteindelijk toch voor zijn eigen kans mocht rijden, was de ontwikkeling van de race in de 500 cc-klasse Toen twee ronden voor het einde bleek dat Sheene het waarschijnlijk opnieuw tegen Roberts zou moeten afleggen, gaven de Suzuki-bazen het sein dat de Nederlander zijn gang mocht gaan. Hartog greep die moge lijkheid op een verbluffende manier. In twee ronden sloeg hij een enorm gat en aan de finish bedroeg de voorsprong op Roberts, die inderdaad tweede werd, bijna 17 seconden. r zich dulden. Achter de Nederlander zit Kenny Roberts, de r Barry Sheene eindigde als derde en reageerde kort na de race zijn te leurstelling een beetje af op Wil Hartog, die hem in de steek gela ten zou hebben. Die bewering werd echter door de feiten èn door Hartog zelf weerlegd: „Ik heb Barry zo goed mogelijk ge holpen. Op de lange rechte stuk ken hebben we al slipstreamend de snelheid opgevoerd en ik heb hem diverse keren de kop laten Ondanks die tactiek slaagden Har tog en Sheene er niet in Roberts kwijt te raken, terwijl lange tijd ook Johnny Cecotto zich met de strijd aan de kop bemoeide. De winnaar van Assen moest echter in de zevende ronde, toen hij op de tweede plaatslag, de strijd met motorpech staken. Hetzelfde overkwam Boet van Duimen, die aanvankelijk ook tot de kopgroep behoorde, maar door een gebro ken krukas de kans om de beste privèrijder te worden in rook zag opgaan. Met zijn overwinning heeft Wil Har tog, die later verklaarde dat hij verschillende bochten sneller nam dan Sheene, zich waar schijnlijk definitief verzekert van fabrieksmateriaal tot het eind van het seizoen, maar de beslis sing daarover moet nog vallen. Hartog reed vorige week in Assen voor het eerst op de machine van Hennen en was toen na afloop licht teleurgesteld dat er niet meer was uitgekomen dan een vijfde plaats. De lange coureur voerde een week geleden rem- problemen aan voor het feit dat hij uit de kopgroep was terugge vallen, maar vroeg zich af of Su zuki die verontschuldiging wel zou accepteren. Dat de Japanners kennelijk nog niet helemaal over tuigd waren van Hartogs capaci- 50 CC: 1. Ricardo Tormo (Spa) Bultaco, 84 km in 31.52.3, 2. Eugenio Lazzarini (Ita) Kreidler 32.48.4, 3. Doerflinger (Zwi) Kreidler 34.15.5,4. Lusuardi (Ita) Bultaco 34.16.9, 5. Peter Looijestein (Ned) Kreidler 34.41.0, 9. Cees van Dongen (Ned) Kreidler, 10. Theo Timmer (Ned) Kreidler. Stand wereldkampioenschap: 1. Tormo 54 punten, 2. Lazzarini 42, 3. Plisson (Fra) 35, 6. Looijestein 14. 125 CC: 1. Bianchi (Ita) Minarelli, 113 km in 38.12.2, 2. Nieto (Spa) Minarelli 38.15.5, 3. Massimiaci (Ita) Morbidelli 38.23.3, 4. Nauinger (Wdl) Morbidelli 30.41.5, 5. Plisson (Fra) Morbidelli 39.46.7, 9. Cees van Dongen (Ned) Morbidelli. Stand wereldkampioenschap: 1. Lazza rini (Ita) 89 punten, 2. Bianchi 55, 3. Bartol (Fra) 44. 250 CC: 1. Pileri (Ita) Morbidelli, 127,080 km in 40.35.0 (gem. 187.875), 2. Uncini (Ita) Yamaha 40.58.1, 3. Villa (Ita) Harley Davidson 41.12.6,4. Fernandez (Fra) Yamaha 41.12.8,5. Ballington (Z- Afr) Kawasaki 41.42.0, 6. Lega (Ita) Morbidelli 41.42.2. Snelste ronde: Villa 4.22.4 (gem. 193.719). Stand wereldkampioenschap: 1. Bal lington 59 punten, 2. Roberts (VS) 52, 3. Hansford (Aus) 52, 4. Uncini 48, 5 Fernandez 27. 500 CC: 1. Wil Hartog (Ned) Suzuki, 141.2 km in 39.50.4 (gem. 212.650), 2. Roberts (VS) Yamaha 40.06.2, 3. Sheene (GB) Suzuki 40.09.0, 4. Rougerie (Fra) 40.11.7, 5. Lansivuori (Fin) Suzuki 41.09.3, 6. Katayama (Jap) Yamaha. Snelste ronde: Rougerie 3.51.7 (gem 219.307). Stand wereldkampioenschap: 1. Ro berts 81 punten, 2. Sheen 67, 3. Hen nen (Ier) 51, 4. Cecotto (Ven) 35, 5. Wil Hartog 3. Zijspanklasse: 1. Holzer-Meierhans (Zwi) 127,080 km in 47.50.0 (gem 159.503), 2. Michel-Collins (Fra) Sey- maz-Yamaha 48.12.7, 3. Biland-Wil- liams (Zwi-Eng) 48.18.3. 4. Steinhau- sen-Kalauch (Wdl) Yamaha 50.12.2, 5 Hodgkins-Parkins (Eng) Windle-Ya maha) 50.51.0, 6. Taylor-Neill (Eng) Yamaha, 14. Brouwe-Oostwouder (Ned) Coan-Yamaha. Snelste ronde Michel-Collins 5.03.7 (gem. 167.375). Stand wereldkampioenschap: 1. Bi- land-Williams 55 punten, 2. Holzer- Meierhans 41,-3. Michel-Collins 34, 4. Schwaerzel-Huber (Wdl) 32, 5. Hob- son-Birch (Eng) en Monin-Ger teiten, bleek in België, waar de Fransman Rougerie plotseling de reservemachine van Sheene kreeg toegeschoven. Wil Hartog: „Ik ben daar niet van geschrok ken. Eigenlijk zouden alle ren ners op gelijkwaardig materiaal moeten rijden, dan zou pas echt blijken wie de beste is". Rouge rie, die uiteindelijk als vierde zou eindigen, realiseerde in Francor champs na Cecotto de snelste trainingsronde, terwijl Hartog de derde en Van Duimen de zesde startpositie voor zich opeisten. De latere winnaar had tijdens die trainingen echter al gemerkt dat zijn Suzuki in topsnelheid niet onder deed voor de Yahama's. „Alleen in de laatste drie versnel lingen zijn de machines van Ce cotto en Roberts iets sneller" De verslagen Kenny Roberts, die bij zijn komst naar Europa aan kondigde drie wereldtitels te zullen veroveren, kon na afloop niet anders dan het meesterschap van Hartog toegeven: „Ik heb ge daan wat in mijn vermogen lag, maar ik kon echt niet harder" Met zijn blufferige uitspraken heeft Roberts overigens de sym pathie van het grote publiek ver speeld, want hij werd bij de hul diging onthaald op een fluitcon cert. De kleine Amerikaan versterkte echter wel zijn positie in de strijd om de weredtitel ten opzichte van Barry Sheene. Wil Hartog is in middels opgeklommen naar een vijfde plaats en was na afloop wel bereid toe te geven dat er.voor hem nog maar èèn doel te berei ken is: „Ja, ik heb in Assen ge- ik ben ook een keer geworden in een bui tenlandse Grand Prix en het eni ge dat ik nug nog kan binnenha len is een wereldkampioenschap En nu zeg ik: waarom zou dat niet" een keer kunnen lukken?" De 500 cc was, evenals in Assen, op het parcours van Francorchamps het hoogtepunt. Er waren meer overeenkomsten bij de grote prij zen. Ook in België regende het voortdurend, maar kort voor de start van de 500 cc werd het ein delijk droog. Een enkele coureur (Rougerie) durfde het zelfs aan op profielloze banden te starten, maar Hartog deed een goede greep door voor een tussenvorm te kiezen. De beslissing over de banden noemde hij het moeilijk ste moment van de race. „Sheene en Roberts kozen voor echte re genbanden, maar gelukkig begon het pas tijdens de laatste ronde weer een beetje te regenen. In het begin van de race werd de baan steeds droger en liep de tempera tuur van mijn banden zo op dat ik af en toe begon weg te slippen. Dat was mijn grootste zorg" De andere klassen hadden meer last van de regen en daardoor kwamen er zulke verrassende uitslagen tot stand. Naast Wil Hartog waren Ricardo Tormo (50 cc), Pier Paolo Bianchi (125 cc), Paolo Pileri (250 cc) en het duo Holzer-Heierhans (zijspanklasse) de grote overwinnaars in Fran corchamps. Voor Jan Thiel en Martin Mijwaart was het een ge lukkige zaak dat Tormo met de door de Nederlandse construc teur geprepareerde Bultaco de overwinning greep, want eerder in de week hadden zij hun 125 cc- machines uit de Grand Prix-serie teruggetrokken, wegens tegen vallende resultaten. Coureur Nieto stapte daarom over op een Minarelli en bewees nog niet uitgerangeerd te zijn, door achter teamgenoot Bianchi tweede te worden. Nieto liet bo vendien regelmatig blijken dat hij zich inhield. Kenny Roberts ontliep ook bij de 250 cc'ers de hoon van het publiek niet. Al bij de start had hij technische problemen en nadat hij als laatste was vertrokken, maakte hij slechts èèn ronde vol. Wat de Nederlanders betreft, zorg de ook Peter Looijensteijn voor een opvallende prestatie. De Ne derlandse kampioen 50 cc werd in zijn klasse vijfde. Kees van Dongen, ook in Francorchamps apart vermeld als 46-jarige vete raan, werd negende bij de 50 cc'ers en in de 125 cc-klasse. De zijspancombinatie van Kees en Jan Smit schoot in stromende re gen als zevende door de fi nish. Het enige ernstige ongeval deed zich in Francorchamps tijdens de training voor. De Fransman Che valier brak bij een val een rugge- wervel, maar zijn toestand is be vredigend. Erik Vollebregt tweede in Kiel KIEL - Warmonder Erik Volle bregt is zaterdag in Kiel als twee de geëindigd in de race van de Flying Dutchman-klasse. In de eindstand van de Kieler Woche neemt Vollebregt eveneens een tweede plaats in. Eerste werd de Rus Leontiev. De Nederlanders Cor van Aanholt zorgde voor een knappe prestatie door de laatste race bij de Lasers te winnen. In de eindrangschik king werd hij vierde. Jan van Elshout zorgde verder in de 420 klasse voor een uitstekend resul taat. Ook hij legde beslag op een tweede plaats. RECASTELLET - Op het circuit Paul Richard in Le Castellet, veertig kilometer van Marseille, keerde gisteren de rust terug in het wereldje van de Formule I-ra- cerij. Na verbanning van de om streden ventilator, die wereld kampioen Lauda dagen geleden aan zijn eerste Grand Prix-zege van dit seizoen hielp, zette Lotus zijn dominerende rol tijdens de Grote Prijs van Frankrijk voort. Mario Andretti en Ronnie Peter son bewezen omontstotelijk dat Lotus op dit moment de snelste wagens bezit en behaalde de der de dubbele Lotus-zege. De we reldtitel kan de renstal van ma nager Colin Chapman nauwelijks nog ontgaan. De trainingsdagen voorafgaande aan de Grote Prijs van Frankrijk werden beheerst door de discus sies over de "ventilator" van Lauda. De constructeur van Brabham had uitgedokterd, dat een ventilator aan het uiteinde van de wagen de wegligging aan zienlijk zou verbeteren, wat de snelheid ten goede zou komen. Het bewijs werd geleverd in de gro te prijs van Zweden op het circuit van Anderstorp, veertien dagen geleden. Niki Lauda behaalde zijn eerste zege. Een hevig be twiste overwinning, want na af loop regende het protesten. De internationale automobielbond verbood verdere gebruikmaking van de ventilator, maar kende Lauda de overwinning wel toe. Daartegen werd in Le Castellet nogmaals door vijf Formule-I- équipes geprotesteerd. Tever geefs, Lauda bleef winnaar van de Grote Prijs van Zweden. Lotus nam op het circuit van Paul Ricard, omzoomd door 100.000 toeschouwers, op sportieve wijze revanche. Mario Andretti leidde van start tot finish, na een tiental ronden in de rug gedekt door stalgenoot Ronnie Peterson, die de aan.vallen van James Humt kundig pareerde. In de trainingssessies had de Ier James Watson de snelste tijd ge maakt. Hij buitte zijn „poleposi tie" niet uit. Onmiddellijk na de start passeerde Andretti op het twee kilometer lange rechte eind de Ier die al vrij snel zou terug vallen naar de vierde plaats. In de tiende ronde verloor het veld één van de favorieten. Niki Lauda kwam in aanraking met zijn vroegere Ferrari-stalgenoot Car los Reutemann en moest wegens mechanische problemen de strijd staken. Na twintig van de vieren vijftig ronden (ruim 313 kilome- Een verheugde Mario Andretti wordt, beschermd door enkele agenten, 1 gehuldigd te worden voor zijn zege in de Franse Grand Prix. het erepodium gebracht ter) lag Andretti op kop, op luttele seconden gevolgd door Peterson, die op zijn beurt enkele tientallen meters voor lag op James Hunt. De tactiek van Lotus werd aan de prettige omstandigheden aange past. Hoewel Peterson sneller ging dan kopman Andretti, kreeg de Zweed opdracht zich op de tweede plaats te handhaven en eventuele aanvallen van Hunt en andere concurrenten af te slaan. Andretti werd naar de overwin ning „gedragen". Hij kwam nau welijks in gevaar. Met nog tien ronden te gaan liepen de ronden- tijden van de 38-jarige Ameri kaan omlaag. Hoewel geen enkele coureur de trainingstijden, die rond de 1.44 lagen, kon benaderen, werden de laatste tien ronden het snelst af gelegd. Peterson moest zich ver weren tegen de wanhopige aan vallen van Hunt, die daarbij ech ter zoveel van zijn MC Laren vergde, dat in de laatste ronde de bolide defect raakte en uiterst moeizaam de eindstreep pas seerde. Mario Andretti had inmiddels zijn derde Lotus-zege van dit seizoen binnen. Zijn voorsprong op nummer twee in de algemene rangschikking, stalgenoot Peter son, bedraagt negen punten. De eerste concurrent volgde op de derde plaats: Niki Lauda met een ruime achterstand van 20 punten. De uitslag is: 1. Mario Andretti (Vst) Lotus 1.38,51,92 over 313 km. ge middelde snelheid 189 km per uur. 2. Ronnie Peterson (Zwe) Lotus 1.38.54,85, 3. James Hunt (Gbr) McLaren 1.39,11.72,4. John Watson (Gbr) Brabham 1.39.28,80, 5. Alan Jones (Aus) Williams 1.39.33,73, 6. Jody Scheckter (Zaf) Wolf 1.39.46,45,7. Jacques Laffite (Fra) Ligier 1.39.46,66, 8. Ricardo Patresse (Ita) Arrow 1.40.16,80, 9. Patrick Tambay (Fra) McLaren 1.40.18,90, 10. Didier Pironi (Fra) Tyrrell 1.40.21.90. Stand voor het wereldkampioen schap: 1. Andretti 45 punten, 2. Peterson 36, 3. Niki Lauda (Oos.) 25,4. Patrick Dépailler (Fra) 23,5. Carlos Reutemann (Arg) 22, 6. John Watson 12,7. Jacques Laffi te 10, 8. Ricardo Patrese, Jody Scheckter en James Hunt ieder 8. ZANDVOORT - Op hetdoor de re gen volledig overstroomde, cir cuit van Zandvoort boekte de En gelsman John Fitzpatrick giste ren een overtuigende zege in het hoofdnummer van de internatio nale races. In de wedstrijd, mee tellend voor het Westduits Icam- pioenschap toerwagens groep vijf, bleef de Brit de Nederlandse topcoureur Toine Hezemans dui delijk voor. Hezemans, leider in de strijd voor dit kampioenschap, b leef met zijn Porsche Turbo 935 ruim 33 secon den achter op zijn teamgenoot die eveneens uitkomt voor de stal van de schatrijke Duitse aanne mer George Loos. Hezemans zelf behoefde zijn tweede plaats nau welijks te verdedigen, want toen de Westduitser Manfred Schurti met pech stil kwam te staan, reed de Eindhovenaar, net als de lei der, eenzaam rond. Het werd zodoende een nauwelijks interessante race, waar het koukleumende (weinige) publiek niet warm voor kon lopen. Na zes races leidt Hezemans nu met 90 punten. Hij wordt gevolgd door Fitzpatrick (80) en Bob Wol lek (75).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 10