Ruzie binnen EG om jeugdwerkloosheid Frankrijks beroemdste in en uitbreker slaat toe Spanning in Libanon neemt weer toe Chileense vluchtelingen moeten weg uit Zweden VredelingFrankrijk wil er niets aan doen NA MAANDENLANG PROEFPROCES Overval op bank: 450.000 fratics buit Twee leden RAF Duitse terroristen in Zwitserland gestraft DOE MEE MET DE GROTE ZOMERPRUSVRAAG IN DE DUBBELDIKKE DONALD DUCK VAN DEZE WEEK. ZATERDAG 1 JULI 1978 Van onze correspondent BEIROET - De spanning in Libanon is weer snel toegenomen na de massamoord op 26 christenen, afgelopen woensdag, in de ooste lijke Bekaa-vallei. Pas 24 uur la ter werd officieel bekend dat „onbekende bewapende elemen ten" een veertigtal dorpelingen hadden gekidnapt. Van hen wer den er 26 later met kogels door zeefd in een bos teruggevon den. Voordat de aanval kwam, viel de stroom en de telefoon uit in de desbetreffende dorpen en de slachtoffers werden op naam ge selecteerd, alvorens door hun moordenaars te worden meege nomen. Het geheel wijst op een perfect voorbereide actie: de slachtoffers-uitsluitend mannen in de leeftijdsgroep van 19 tot 50 jaar - werden allen op een of an dere wijze in verband gebracht met de ultra-christen rechtse fa- langistenpartij en algemeen wordt aangenomen dat het hier om een wraakactie ging van de rivaliserende christen-clan onder leiding van oud-president Soe- leiman Franjieh. De bittere rivaliteit tussen de falan- gisten en franjiehisten is terug te voeren op pogingen van falangis- tische zijde om bepaalde gebie den in Noord-Libanon-die tradi tioneel tot de invloedssfeer van de Franjieh-clan behoorden - economisch en politiek te infil treren. Deze tegenstellingen kwamen 17 dagen geleden tot een explosie toen falangisten in het Noordlibanese dorp Ehden 33 franjiehisten vermoordden, on der wie nota bene Franjieh's zoon zelf, diens vrouw en dochtertje. Sinds die dag heeft Franjieh se nior wraak op de falangisten en de aan hen gebonden chamounis- ten (aanhangers van de aartscon servatieve oud-president Cha- moun) gezworen, ondanks aller lei oproepen tot onderlinge christelijke verdraagzaamheid van de zijde van de paus in Rome toe. Hoewel niemand hardop de fran jiehisten wil beschuldigen van de jongste wraakactie, gaan de meeste waarnemers ervan uit dat het inderdaad om een ïnterch- ristelijke vendetta gaat, een bloedwraakcyclus met verschil lende zeer gevaarlijke politieke consequenties. Om te beginnen insinueren falangisten en andere christenrechtse leiders in Beiroet dat de Syrische vredesmacht - die in Libanon vooï orde en rust moet zorgdragen - zijdeling be trokken was bij de moordpartij afgelopen woensdag op falangis ten in Oost-Libanon. Zij wijzen in dit verband op de vriendschap pelijke betrekkingen tussen de Syriërs en de Franjieh-clan. Inderdaad is het bijna onmogelijk dat de Syriërs, die overal in het land op strategische punten wegbarricaden bemannen, niet gemerkt zouden hebben dat tien tallen auto's met gewapende lie den zich in de richting van de christen-dorpen in de Bekaa- vallei gevaven. Deze veronder stelling zal de toch al zeer ge spannen relaties tussen Syrië enerzijds en de falangisten en chamounisten anderzijds verder doen verslechteren. De vrees is algemeen in Libanon dat een hernieuwde krachtmeting tussen de christenrechtse militia's en het Syrische vredesleger voor de deur staat. Een tweede gevolg van de massa moord in oost-Libanon ligt meer op het religieuze vlak: de slacht offers in de Bekaa-vallei waren niet alleen bijna allemaal falan gisten, maar ook grieks-ortho- doxen. De grieksorthodoxe ge meenschap in Libanon is samen gesteld uit mensen die zich poli tiek niet zo fanatiek opstellen ten opzichte van bijvoorbeeld de moslims en Palestijnen. De fa- langistische en chamounistische aanhang moet vooral worden ge zocht onder de maronieten, de grootste en tevens meest onver zoenlijke christen-gemeenschap in het land. Tot nu toe was alleen de vendetta tussen franjiehisten en falangis ten (plus chamounisten) vrijwel uitsluitend een zaak tussen ma ronieten onderling. Maar nu zijn ook de grieks-orthodoxen erbij betrokken geraakt, een verdere versplintering dus van de Liba nese christenen, en wellicht ook het einde van de matigende in vloed van de grieks-orthodoxen op de zeer scherpe politieke en religieuze Libanese tegenstellin gen. Ten slotte hebben de gebeurtenis sen in de Bekaa-vallei de beken de paniekbeelden uit de burger oorlog weer doen herleven: in Beiroet werden donderdag zeven mensen gekidnapt, er werd door onbekenden op onbekenden ge schoten, er waren bomexplosies te horen, vele winkeliers sloten hun zaken, er was haast geen ver keer meer en de meeste mensen bleven thuis. President Sarkis - in spoedberaad bijeen met zijn ministers en advi seurs - heeft alle politieke en reli gieuze leiders opgeroepen tot zelfbeheersing, maar de ver wachting is algemeen dat Liba non een paar zeer onrustige we ken tegemoet gaat, met voortdu rende interchristelijke spannin gen en wellicht gevechten tussen christenrechtse militia's en een heden van de Syrische vredes macht, die koste wat het kost de schijn-orde en rust willen hand haven BRUSSEL - „Als Frankrijk het aanpakken van de enorme werkloosheid onder de jeugd blijft blokkeren dan kunnen alle andere mooie EG-plannen mij ook gestolen worden Dan heeft die economische en monetaire unie uiteindelijk ook geen zin. Wij kunnen de jongens en meisjes van West- Europa na twee jaar studie geen stenen voor brood verko pen". Officieel geeft de Franse minister als reden van verzet op dat het plan er op gericht is jongeren be zig te houden in plaats van ze produktief te laten werken. Semi- overheidsinstellingen zouden voortaan subsidie krijgen om de jeugd in peutertuinen, bejaar dentehuizen, plantsoenendien sten, bij vormen van stadsver nieuwing en dergelijke aan de slag te helpen in plaats van ze werkloos op straat te laten slente ren. In België heeft men met zo'n nieuwe vorm van werkgelegen heid recentelijk prima ervarin gen opgedaan. Vredeling: „Sedert wanneer is het werk in een kleutercentrum niet meer produktief? Moeten wij soms terug naar de achttiende eeuw met zijn fysiocraten, die beweerden dat alleen de agrariër produktief is en alle andere be roepen niet?" De Nederlandse commissaris kon Europees commissaris Henk Vre deling (sociale zaken en werkge legenheid) trommelde gister middag de Brusselse pers op voor dergelijke wel zeer ongebruike lijke informatie. Een persconfe rentie bedoeld om Vredelings „Bazen" in Parijs de oren te was sen. De nacht daarvoor had de Franse minister van sociale za ken op aandringen van niemand minder dan de president in Parijs zelf, een totaal uitgewerkt plan om 150.000jongeren aan een baan te helpen geblokkeerd. Dat kan een land doen waneer het meent dat er vitale belangen op het spel staan. Vredeling: „Het is kennelijk van vitaal belang voor de Fransen dat er niets gedaan wordt aan de jeugdwerkloosheid. Toch behoord in dat land 35 pro cent van alle werklozen tot de jongeren. Ik ben over deze hou ding van Parijs in het diepts van mijn hart verontwaardigd". het zich uiteraard niet veroorlo ven om de werkelijke bezwaren van Parijs te onthullen. Die ko men er op neer dat het gesubsi dieerd aan de slag helpen van jongelui al jaren geleden dooi Franse socialisten en communis ten was voorgesteld. De Franse regering meent het zich daarom niet te kunnen veroorloven om door haar steeds verworpen' plannen via Brussel (EG) nu toch te gaan toepassen. Van de 5,5 miljoen werklozen die de negen landen van de EG tellen is ruim eénderde jonger dan 23 jaar Vredelings plan is op advies van de Europese Raad (de regerings leiders) opgesteld. Toevallig ver gadert die raad volgende week donderdag in Bremen, met als belangrijkste onderwerp: de werkloosheid. Vredeling: „Wij staan daar als Europese instelling met lege handen. Ik zal alles doen om dit onderwerp alsnog op de agenda van Bremen te krijgen" Was Vredelings plan akkoord be vonden dan waren er twee nieu we vormen van gesubsidieerde werkgelegenheid geschapen Ondernemers zouden dan gedu rende een half jaar per week on geveer 75 gulden premie krijgen voor iedere jongere die zij aan de slag helpen. De EG en de natio nale overheid zouden daarvan i der de helft betalen. Dat deel van het voorstel kreeg wel de steun van de Fransen, maar alle ande ren stonden er op dat tegelijk de gesubsidieerde „sociale" werk gelegenheid van de grond zou komen. In totaal hoopte commissaris Vre deling aldus bijna tien procent van de twee miljoen werkloze jongeren uit de EG aan de slag te krijgen. Kosten van de operatie ongeveer 300 miljoen gulden, wat naar verhouding niet veel is Vraag is natuurlijk of die jongelui er na een half jaar, wanneer zij hun baas geen premie meer aan brengen, toch weer niet uitge schopt worden? Vredeling: „In Groot-Brittannië heeft men al veel langer ervaring met zulke vormen van steunver lening. Mijn voorstel is er ook op gericht om bestaande en nieuwe plannen van de nationale over heden te financieren. Onderzoe kingen in Groot-Brittannië heb ben geleerd dat ongeveerde helft van zulke jobcreatie tot blijvende werkgelegenheid leidt:Ook de Westduitse minister Ehrenberg heeft de Franse houding in de vergadering van de raad van mi nisters in Luxemburg een schan daal genoemd. TEL AV1V- De Amerikaanse vice-president Mondiale is gisteren in Israël aangekomen vooreen bezoek van vier dagen. Hij zal er o.a. met premier Begin spreken over de vastgelopen vredesonderhandelingen tussen Israël en Egypte. Tijdens een bezoek aan Jeruzalem stopte Mondale zijn vredesboodschap in een spleet van de klaagmuur (zie foto). Zijn vrouw Joan en dochter Eleanor keken daarbij toe. Maandag gaat Mondale naar Egypte uoor een overleg met president Sadat. (Van c correspondent) STOCKHOLM - Na een proefpro ces, dat enkele maanden in be slag heeft genomen, heeft de Zweedse regering gisteren beslo ten om acht Chileense politieke vluchtelingen uit te wijzen. In een later stadium zullen nog 500 andere Chilenen die in Zweden politiek onderdak proberen te krijgen, uit het land worden ge zet. Ook 1500 Assyrische vluch telingen die wegens geloofsver volging naar Scandinavië zijn gekomen, wacht een zelfde lot. De overweging van de regering om de vluchtelingen terug te sturen is het feit dat de economische en politieke situatie in Chili nu is verbeterd en er voo rde Chilenen geen reden meer is om het land te ontvluchten. De emigratiedienst in Stockholm verstrekte al enige tijd geen werkvergunningen meer aan de Chileense vluchte lingen. Het college van bisschoppen vindt, dat de regering te ver is gegaan. De deken van de Zweese bond van advocaten, Hans Goran Franco, vindt het besluit van de regering onaanvaardbaar. Po gingen van de advocaten om de regering tot andere gedachten te brenen, zijn volgens Franco niet gelukt. Het Zweedse Ch» li-comité is van mening, dat de regering de situa tie in Chili volstrekt verkeerd heeft gewaardeerd. Het politieke klimaat is nog niet veranderd. Er worden nog altijd mensen gear resteerd, zonder enige opgaaf van reden. De economische situatie is slecht. Het is voor de Chileen erg PARIJS - Frankrijks beroemdste in- en uitbreker Jacques Mesrine heeft opnieuw toegeslagen. Vrij dag overviel hij een bank in een voorstad van Parijs en nam 450.000 francs mee. Maar daarbij bleef het niet. Hij zorgde voor een aantal gijzelaars, die hij meenam tot in het Gare du Nord, waar hij tussen de menigte verdween. Mesrine is ongeveer twee maanden geleden uit de Santé-gevangenis in Parijs ontsnapt. De ontvluch ting had het ontslag van de direc teur en van het hoofd van het Franse gevangeniswezen tot ge volg. Vorige maand pleegde Mes rine een opzienbarende overval op het casino van Deauville. Vrijdagmorgen om zeven uur bel den Mesrine en een helper aan bij de onder-directeur van de bank, die al eerder met staatsvijand nummer een te maken had ge had. Hij was slachtoffer geweest van een andere overval en had ook in het proces tegen Mesrine moeten getuigen. Onder-direc teur Martini, die woont in Noisy- le-Sec aan de oostkant van Parijs, werd met vrouw en kind meege nomen. Schoonmoeder Martini kreeg een dot chloroform onder de neus. Tegen negen uur kwam het gezel schap bij de bank aan, waar het zich vervoegde in het kantoor van de directeur. Mesrine maakte zich bekend en nam iedereen mee naar de safe onder het ge bouw, waar hij de caissières een voor een bij zich liet komen om hun kas aan hem over te dragen. De directeur liep in de val omdat hij zijn onder-directeur herkende en in het groepje klanten ver moedde. Met het geld en de familie Martini vertrok Mesrine daarop naar het Parijse Gare du Nord, waar de gijzelaars werden vrijgelaten. Ze belden kort daarop naar huis op dat ze in veiligheid waren. Mesri ne en zijn helper waren intussen in het gewoel verdwenen. Mesri ne had twee pruiken bij zich, een blonde en een rode. Tegen de fa milieleden had Mesrine ver klaard dat hij nu alle namen en adressen bezat van iedereen die in zijn laatste proces tegen hem had getuigd. Vijftien inspecteurs hebben tot taak dag en nacht ach ter de inbreker aan te zitten die ook een aantal moorden op zijn geweten heeft. In de gevangenis schreef Mesrine een boek waarin hij uitvoerig over zijn "heldenda den" vertelt. Drie weken geleden werd de Cana dese "verloofde" van Mesrine, Jocelyn, op een vliegtuig naar haar moederland gezet. Ze was naar Frankrijk gekomen om haar op te zoeken, maar was meteen gearresteerd. Haar pro ces baarde opzien omdat het met zware politiebewaking gepaard ging. Ze had verklaard nooit te hebben geweten wat Mesrine nu eigenlijk deed, omdat ze met vra gen was opgehouden nadat ze steeds een aframmeling had geoogst na informatie in die rich ting. Toch had ze hem boeiend genoeg gevonden om bij hem te blijven. De hoop van de autoriteiten dat Mesrine zich bloot zou geven door achter de knappe Jocelyn aan te gaan werden tot nu toe niet bewaarheid. Radioluisteraars konden het vrijdagavond doen met het opgewonden verhaal van schoonmoeder Martini, die de schurk kennelijk best aardig ge vonden had en voornamelijk geïntrigeerd was geweest door zijn pruiken. PORRENTRUY (AP) - Twee leden van de Rote Armee Fraktion (RAF), de Duitse ultra-linkse be weging, zijn in Zwitserland ver oordeeld wegens poging tot moord op twee Zwitserse doua nebeambten vorig jaar decem ber. Het zijn de 27-jarige Gabriële Kröcher-Tiedemann, die wordt gerekend tot de harde kern van de RAF, zij kreeg 15 jaar gevan- ADVERTENTIE Omdat dc grote vakantie voorde deur staal, verschijnt er deze week een extra dikke Donald Duck van J maar liefst 48 pagina's. W=-—Met een Grote Goochclprijsvraag. EEN FANTASTISCHE PRIJSVRAAG We verklappen je nu alvast, dat dc Grote Boze Wolf de prijsvraag presenteert en dal er drie fotocamera's als hoofdprijs te winnen zijn. DRIE V0IAUT0MATISCHE FOTOCAMERA'S ALS HOOFDPRIJS. Als je meedoet aan de prijsvraag, dan maak je kans op één van die drie prachtige volautomatische Optima fotocamera's van Agfa Gevacrt. Zo'n camera is helemaal automatisch. Als het controle-lampje groen is kun je afdrukken. Is het lichtje rood dan moetje flitsen. Dus: waar je ook bent. je maakt altijd prachtige foto's. NOG VEEL MEER PRUZEN. Natuurlijk kan niet iedereen een hoofdprijs winnen Daarom zijn er niet minder dan tweehonderdvijfen- zeventig andere prijzen! Voor de 2e prijs zijn er 25 sets C\-n van 4 boeken over de wondere wereld van Walt Disney. 50 Stoere duikerhorlogcs zijn de derde prijs. [In zijn er 200 supergrote Donald Duck-posters als extra prijs. DONALD DUCK EEN VROLIJK WEEKBLAD. NIEUW VERVOLGVERHAAL EN 14 EXTRA STRIPPAGINA'S. Wat is er allemaal in deze extra dikke Donald Duck te vinden? F.r staat een reuze grappig stripverhaal in van Donald Duck als waterski-kampioen,er begint een nieuw vervolgverhaal 'Kriskras.de kleine grijze huismuis'en dan is er het spannende leesverhaal lukjnet de rode jas'. Bovendien,extra 14 pagina's over de komische belevenissen van de Grote Boze Wolf. Je ziet hel. Deze speciale I' r\ Donald Duck móét je gewoon 42^1 hebben. Zorg dus datje hem te pakken krijgt! genisstraf en de 28-jarige Chris tian Müller, die elf jaar gevange nisstraf kreeg wegens mede plichtigheid. Zij schoten op 20 december vorig jaar twee douanebeambten neer bij de Frans-Zwitserse grens die hen aanhielden voor een identi teitscontrole. De beide mannen raakten hierbij zwaar gewond. De officier van justitie verdedigde de zware eisen door te stellen dat de verdachten blijk gaven van een "verdorven mentaliteit" en dat hun doel was om de maat schappij omver te werpen door "harde terreur De verdachten i rechtbank eigerden voor de erschijnen en zij eisten om als krijgsgevangenen behandeld te worden. In verkla ringen die werden uitgegeven door hun Zwitserse verdediger, die het proces ook niet bijwoon de. omschreven zij zichzelf als strijders van een wereldomvat tende guerrillabeweging die vocht in een anti-imperialistische wereldoorlog die volgens hen al begonnen was. Van Gabriële Krocher wordt ge zegd dat zij betrekkingen onder houdt met de mysterieuze "Car los", het brein achter vele terro ristische activiteiten. Volgens de Zwitserse aanklacht werd Gabriele Kröcher er sterk van verdacht dezelfde te zijn als dc terroristische "Nada", die in december 1975 twee mannen doodschoot bij de bloedige over val op het Weense hoofdkwartier van de organisatie van olie-ex porterende landen. Door onder zoekers wordt geloofd dat de eer der genoemde "Carlos" deze ope ratie uitgedacht had. moeilijk om aan de slag te komen Een andere reden om de Chilenen" en andere ontheemden weer naar hun land terug te sturen, is de slecht economische en arbeids marktsituatie in Zweden zelf, zo weten insiders te vertellen. De welwillendheid om buitenlan ders op te nemen, is als gevolg daarvan geslonken. China en Japan gaan weer praten TOKIO (AP) - Japan en China zijn overeengekomen om de onder handelingen over een vredes- en vriendschapsverdrag op 21 juli in Peking te heropenen, zo werd gisteren gelijktijdig in Peking en Tokio bekendgemaakt. De onderhandelingen werden in september '75 opgeschort van wege meningsverschillen over een clausule die China per së in het verdrag opgenomen wenste te zien. Volgens de clausule zou den beide landen elke overheer sing van welk land in Azië dan ook verwerpen. Japan zag deze clausule, die klaarblijkelijk gericht was tegen de Sovjet-Unie, niet zo zitten om dat dit de Japanse betrekkingen met Rusland weieens in gevaar zouden kunnen brengen. De onderhandelingen zouden eerst op 3 juli worden voortgezet, maar China vroeg om een uitstel van wege ziekte van de onderminister van buitenlandse zaken Nien- Lung, die aan het hoofd staat van de Chinese onderhandelingsde legatie. De Japanse delegatie zal worden geleid door de Japanse ambassa deur voor China. Shoji Sato. Het Japanse ministerie van buiten landse zaken heelt het voorne men om kort na het begin van de onderhandelingen de directeur- generaal van het departement voor Aziatische aangelegenhe den naar Peking te sturen, samen met nog nkt h and. re verte genwoordigers van het ministe- Prcmier Fukuda zal als de onder handelingen vlot verlopen zijn minister van buitenlandse zaken Sonoda naar Peking sturen om de puntjes op de i te zetten. De beslissing van de Japanse pre mier om zijn minister van bui tenlandse zaken over te sturen is mede afhankelijk van de resulta ten van de besprekingen tussen Sato en Han. NEW YORK - Zeker 150 mensen werden gewond toen een vrachtwagen met roomijs in het centrum van New York explo deerde. Wat de oorzaak van de ontploffing is, is niet bekend. Verscheidene mensen liepen ernstige verwondingen op.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9