musn Isolatie programma regering te duur is 41 GEEN VAST ANTI-ROOKBELEID Weer drie nieuwe Aspirant-status van Veronica met half jaar verlengd Eens met plannen maar: Uitspraak over vrije artsenkeus Ruzie rond gehuwde lectoraat priester ZATERDAG 1 JUL1978 (Van onze correspondent) DEN HAAG - De minister van CRM, me vrouw Til Gardeniers, heeft gisteren be sloten de aspirant-status van de Veroni ca Omroep Organisatie (VOO) met een halfjaar te verlengen. Voordat zij Vero nica tot C-omroep "promoveert", wil zij eerst de resultaten afwachten van het onderzoek dat de regeringscommissaris heeft ingesteld naar de eventuele com merciële bindingen van de VOO met on der meer de vermaaksindustrie (pla tenmaatschappijen e.d.). Dit onderzoek zal zeker nog enkele maan den in beslag nemen, aldus de bewinds vrouw. Een en ander betekent dat de VOO nog tot 31 maart 1979 in het bezit blijft van drie uur radiozendtijd en een uur televisiezendtijd per week. De voormalige CRM-minister Harry van Doorn besloot vorig jaar de aspirant-sta tus van Veronica met een half jaar tot 1 oktober a.s. te verlengen. Als Veronica inderdaad op 1 oktober toegelaten zou zijn als C-omroep met dezelfde hoeveel heid zendtijd als de VPRO en de Evan- APELDOORN - In het apen- natuurpark Apenheul in Apeldoorn zijn binnen één maand zes doodskop- of eek hoornaapjes geboren. De ver zorgster geeft een moeder met jong eten. Het komt zelden voor dat deze apensoort, die een geboorteseizoen kent, in gevangenschap voor nako melingen zorgt. Zowel apen als mensen kunnen in het park vrij rondlopen. UTRECHT - (SP) E:ijn de laatste twee dagen weer de nieuwe ge vallen van kimrverlamming gemeld. De patieen, die allen niet waren inged, zijn in zie kenhuizen opgermen. Het be treft hier een 26-jige vrouw uit Bennekom (gee verlammin gen), een 13-ja< meisje uit Nieuw-Lekkerlanen een 8-jari- ge jongen uit Oieusden (ver- lammingsvcrschi,selen). Het to taal aantal gevalh van polio is nu opgelopen tot2. In verband met hetog steeds toe nemende aantal ruwe gevallen, heeft het ministee van volksge zondheid en méuhygiëne de stichting Nederlidse kampeer- raad laten weteidat het onge wenst is personebeneden de 26 jaar die niet zijiingeënt tegen polio te laten welnemen aan kampen. Het ministerie wij er op dat in geente kinderenot nu toe geen moeilijkheden sbben onder vonden. Poliobimettig dreigt dus pas als er inen kamp enige niet-ingeënte fep eren verblij- De ervaring van d<campeerraad is dat mensen die ijn kinderen niet laten inenten o; godsdienstige redenen deze oc niet vaak naar "algemene" karpen sturen. In verband met (et vakantiesei zoen lij kt het de Impeerraad wel gewenst dat dicties van kin- dervakantieverljven en van andere kampenoveel mogelijk vragen of de denemers zijn in geënt tegen pol. Neem ÏO Argentijien op DEN HAAG (AP) - Nederland moet vijftig Aientijnse gevan genen en nun.ezin opnemen. Aldus de tw»de-kamerleden Van den Broe (CDA), Patijn (PvdA), mevroi/ Kappeijne van de Coppello (VD) en Zeeval- king (D'66) in dgisteren aan mi nister Van derllaauw van bui tenlandse zakeEn staatssecreta ris mevrouw Bars van justitie gestelde schriftijke vragen. Volgens de kaarleden kunnen gevangenen irArgentinië, die zonder dat eeraanklacht tegen hen is ingedienter beschikking staan van de aioriteiten, krach- n teren^voor^eenïrblfjfiInliet^bui- RAt -VertrOUWetlSCirtSen WlUeTl tenland. De Merlandse rege ring, aldus c vragenstellers, dient van dieiogelijkheid ge bruik te makei eventueel in sa menwerking rrt andere landen. HAARLEMMERIEER - Een 55- jarige montei uit IJmuiden heeft gisteren ernstige brand wonden opgeloen, toen hij per vergissing in iaarlemmermeer een elektriciiitshuisje inliep waar 50.000 vpstroom op stond. Hij is opgencien in het Rode Kruisziekenhis in Beverwijk. gelische Omroep, dan had mevrouw Gardeniers vrijdag - dus vóór 1 juli - de desbetreffende beslissing moeten ne men. Zij zegt nu dat ze deze beslissing niet heeft kunnen nemen, in verband met het lopende onderzoek naar de mo gelijke dienstbaarheid van de organisa tie aan het maken van winst, en dat is volgens de Omroepwet verboden. De VOO is ziedend over het uitstel. "Voor de zoveelste keer zijn wij een speelbal geworden van de politieke golven in Den Haag", aldus VOO-directeur Rob Out in een eerste reactie. Hij acht het "uiterst bedenkelijk" dat de minister heeft ver klaard eerst de uitslag van het onderzoek wil afwachten, alvorens een beslissing te nemen. "Wij hebben al vorig jaar de aanvraag voor toewijzing van zendtijd als C-omroep in gediend. Wij bleken meer dan voldoende leden te bezitten en de structuur van on ze organisatie voldeed aan de eisen van de Omroepwet. Als zij onzeker was over de commerciële activiteiten van onze organisatie, dan had zij al veel eerder een onderzoek kunnen instellen. Dat heeft zij toen niet gedaan. Zij gaat hiertoe pas over, nu zij onder politieke druk van PvdA en CDA is gezet", aldus Rob Out. De Veronica Omroep Organisatie gaat onmiddellijk in beroep bij de Raad van State. Van verschillende kanten is overigens twijfel uitgesproken of de minister op grond van de Omroepwet inderdaad een aspirantschap van een omroeporganisa tie mag verlengen volgens artikel 26, lid 2 van deze wet. UTRECHT (ANP) - Het is nodig dat de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst een uitspraak doet over de vraag of gedetineer den recht hebben op een eigen vrije artsenkeus. ADVERTENTIE Impex-fcmko en Karcher lossen uw reinigingspro- blemenp. Impex-Remko levert namelijk het complete programa van de Karcher hogedruk-reinigers. Ze staagebruiksklaar voor u. Toe te assen in ambachtelijke bedrijven, garages, jachtween, transportbedrijven etc. etc. Ook geihikt voor nat zandstralen. Afhanket van machine en evt. toejssing werkdruk ken van0-130 bar, werk- temperaren van 10- 140"'C, aandrijving van pomp dir middel van 220 of 380 \lt elektromotor of benzineotor. automaterien banden gereedschappen remmensence en electro-service hoge rijndij3281 leiden telefoon 0711142041 RAF-leden stellen dit in Medisch Contact, het officiële orgaan van de KNMG. De vijf (Romme, van Ree, Van Aalderen, Sacksioni en van den Hout) zeggen ook, dat in stellingsartsen zich moeten ont houden van behandeling, als de patient duidelijk aangeeft dat hij hen niet in vertrouwen wil ne men. Ze vinden dat de gevange nisarts de behandeling in derge lijke gevallen moet overdragen aan een andere arts. De vijf artsen werden door de ad vocaten van de RAF-leden inge schakeld toen hun clienten bezig waren aan een hongerstaking (die uiteindelijk 44 dagen duurde). Volgens hen kan een gevange nisarts bij een hongerstaking die wat langer duurt beter niet zelf de behandeling op zich nemen, om dat hij dan tussen tegenstrijdige belangen moet kiezen: die van justitie, en die van de patient. De begeleidend arts moet zich er volgens de vijf goed van bewust zijn, dat er sprake is van een conflict. Hij kan zijn begeleiding met beperken tot medische hulpverleng. De sociale dyna miek rond het conflict is zo be langrijk dat hij - zeggen de vijf - ook zal moeten deelnemen aan het zoeken naar en overleggen over oplossingen en compromis sen. Kortom: de behandelend arts zal moeten deelnemen aan onderhandelingen tussen partij- De vijf artsen beschrijven in "Me disch Contact" ook de gevolgen van de hongerstaking van de RAF-gedetineerden. Ze noemen het opvallend dat alle psychi sche verschijnselen lijken neer te DEN HAAG - (ANP) Het kabinet staat achter een plan voor een nationaal isolatie programma, dat het Nederlands Economisch Instituut (nei) heeft opgesteld, maar vindt de kosten daarvan te hoog. i eigena- Dat hebben minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en zijn collega Van Aardenne van eco nomische zaken geschreven in een brief aan de voorzitter van de tweede kamer. Het rapport is aanvaard als basis voor de beleidsbepaling. Wegens de noodzakelijke bezuini gingen zal het kabinet evenwel niet zover gaan als het Nei wel vil, aldus de brief. Volgens het Volgens het kabinet moet de gas teiten voor huurders ren., en het instellen va traal stuurorgaan van het natio nale isolatiepragramma. waar voor nu al een staf moet worden aangesteld. Op het ogenblik worden jaarlijks 120.000 woningen geisoleerd. In 1990 zouden dan alle woningen, die redelijkerwijze te isoleren zijn, van een isolatie zijn voor Nei kunnen de komende tien jaar ongeveer twee en een half mil joen bestaande woningen wor den geisoleerd. Dat is nodig ge zien de verwachte ontwikkeling van de gaspijs. Per jaar komt dat neer op isolering van 259.000 wo ningen, waarvoor de gemiddelde kosten drieduizend gulden per woning bedragen. Volgens het Nei is nodig: het optrekken van het subsidiepercentage van 22 2/9 procent tot 33 1/3 en verhoging van het maximum te subsidiëren bedrag van drieduizend naar vij- duizend gulden. Het maximum bedrag, dat men aan overheids subsidie kan krijgen zou dan worden verhoog van 667 gulden nu tot 1667 gulden-., Het verlenen van subisidie voor woningen die geen centrale verwarming heb ben., het geven van voorlichting., scheppen van financieringsfacili- prijs de komende vier jaar met drie cent- inclusief BTW- per m3 omhoog, om te komen op dezelf de hoogte als de prijs van huis brandolie. Van het isolatieprogramma ver wacht het kabinet een besparing van jaarlijks 130 min m3 meer. In 1990 zou dat dan 1,6 miljard m3 zijn: een tiende van het dan te verwachten huishoudelijk ge bruikt. Het programma verhoogt de werkgcienheid voorts met 7500 manjaren per jaar. Boven de voor 1978 van isolatie al beschikbaar gestelde 65 miljoen, is voor dit jaar en het volgende voorts een extrabedrag van 280 min uitgetrokken, aldus de be windslieden in hun brief. Uit dat laatste bedrag zullen zogenaam de klimleningen worden vertrekt voorwoningwetwoningen ADVERTENTIE komen op "intense vermoeid heidsverschijnselen" Ze spreken er verwondering over uit, dat dit tot op het hoogste niveau mogelijk is zonder dat re kening wordt gehouden met heel duidelijk objectiveerbare gevan genisomstandigheden isola tiedie door elk gewoon den kend mens als onmenselijk zou den worden betiteld" Isolatie 'Het griezelige is, dat isolatie wordt gehanteerd zonder dat hoge amb tenaren schijnen te beseffen welk instrument ze gebruiken. Men vindt dit ook terug in de nieuw bouw van gevangenissen en in het beleid van de huizen van be waring", aldus de vijf. Dat het in het geval van de drie RAF-leden en hun hongersta king moest komen tot "een der gelijk pokerspel met mensenle vens" vinden ze "eigenlijk voor weldenkende mensen onwaardig en dom" Het inmiddels door staatssecretaris Haars (justitie) toegezegde com promis heeft naar hun mening niet geleid tot een wezenlijk ver lichting van de isolerende hech- tenisomstandigheden. Van on derling contact is volgens hen nog steeds geen sprake. "De toe zeggingen hebben kennelijk een politiek gebaar moeten beteke nen en ze komen niet neer op een erkenning, dat isolerende en hechtenisomstandighedem on menselijk en een voor Nederland onwaardige zaak zijn", aldus de vijf vertrouwensartsen. V&'kker ll- Juli staat in het teken van de Kreeft. Bij alle restaurants van Dikker Thijs. Van 1 juli t/m 15 juli Uitgelezen Europese kreeft. Op bijzondere wijze verwerkt in speciale gerechten, tegen speciale prijzen. Hoogstpersoonlijke kreaties van de Patron Cuisinier ter plaatse De Maand van de Kreeft bij Dikker Thijs. Zomers hoogtepunt in de kunst van de haute cuisine Dikker&Thijs Zo lang erfijnproe vers zijn. Oegstgeest.de Beukenhof, tel. 071-153188 Delft, Le Chevalier, tel.015-124621 Den Haag.'t Goude Hooft, tel. 070-469713 IJsselstein.Les Arcades, tel. 03408-3901 Amsterdam, Dikker Thijs,Café du Centre, De Prinsenkelder, tel.020-267721 Amsterdam, Garden Hotel. tel.020-642121 (Van c correspondent) NIJMEGEN - Over de benoeming van en gehuwde priester tot lector aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen is een diepgaand meningsverschil gerezen tussen het universiteitsbestuur en de Nederlandse bisschoppenconfe rentie. In een door kardinaal Willebrands geschreven brief hebben de bisschoppen hun goed keuring onthouden aan de be noeming van de gehuwde pries ter, dr. AHoutepentot lector aan de theologische faculteit van de universiteit Dr. Houtepen was door het bestuur van de Stichting Katholieke Uni versiteit benoemd in de vacature dogmatiek aan de theologische faculteitKardinaal Willebrands heeft de universiteit echter mee gedeeld dat volgens hun uitleg van de congregatie voor de ge loofsleer een getrouwde priester niet een dergelijke functie aan de universiteit mag bekleden. Het stichtingsbestuur en het college van bestuur van de Katholieke Universiteit zijn door het besluit van de bisschoppen ernstig in verlegenheid gebracht. De situa tie rond de theologische faculteit was al enige tijd zo moeilijk dat nauwelijks geschikte kandidaten voor de vacature konden worden gevonden. Nu dr. Houtepen van de bisschop pen geen lector mag worden om dat hij getrouwd is, vreest de uni versiteit dat het voortbestaan van de faculteit niet langer verzekerd is. De bisschoppen hebben zich wel bereid verklaard het „vruchtbaar voortbestaan nader te bespreken". De Nijmeegse fa culteit wil de problemen voorlo pig oplossen door een beroep te doen op docenten van andere theologische faculteiten. Veel klachten accommodatie DEN HAAG (SP) - De meeste klachten die de geschillencom missie reizen in 1977 ontving, be troffen de accommodatie. Men was niet tevreden over de kwali teit van het hotel of het apparte ment en achtte de accommodatie niet in overeenstemming met datgene waarvoor men had ge boekt. De commissie deed in 780 gevallen een uitspraak. Daarvan werden er 532 gegrond geacht, in totaal werd 264.000 gulden aan schade vergoeding vastgesteld. Een der de van de ingediende klachten had betrekking op reizen naar Spanje en de Canarische Eilan den. Er valt bij de te behandelen ge schillen een toename te registre ren van klachten over reizen naar verre bestemmingen, zoals het verre oosten, de Verenigde Sta ten en Afrika. (Van onze redace economie) DEN HAAG - D Consumenten bond heeft felle fitiek op het an- ti-rookbeleid v» de overheid, dat de bond als ,£n zigzagkoers" beschrijft. „Deoverheid heeft zich tot dusve buitengewoon passief opgestë. tegenover de gevaren die aarhet roken ver bonden zijn. Dtielijk is dat er geen vaste beleislijn bestaat zo als ten aanzien in de verkeers veiligheid, waann naar verhou ding veel meer igedaan", aldus de bond in zijn hd „Consumen tengids'. Het rookverbod ople rijksscholen (waarvoor ook aan niet-rijks- scholen medevrking is ge vraagd) is de eere directe maat regel van de oviheid tegen het roken, nadat dijelfde overheid negen jaar geledt al had moeten toegeven dat rolaï schadelijk is. En nadat 15 jaann langer is ge vraagd om maaegelen om de rokers en niet-roers te bescher men, meent deConsumenten- bond. Dat er nu iets gebert, is hoog tijd, want vorig jaar verleden onge veer 15.000 mesen voortijdig door het roken, ht zijn zesmaal zoveel rookdode als verkeers doden. Ondank allerlei anti rookacties wordtr per hoofd van de bevolking nu Veemaal zoveel gerookt als 25 jar geleden. Wel zijn er veel manen met roken Kritiek Consumentenbond op overheid: gestopt, ïr vrouwen sterk. De sigarettenindustrie besteedde vorig jaar f 80 miljoen aan recla me en haalde een omzet van f 3,4 miljard. De overheid ontving f 1,5 miljard aan accijnzen, maar gaf slechts vijf ton uit aan anti-rook acties. Het is eigenlijk volgens de Consumentenbond een wonder, dat van de nu levende Nederlan ders een half miljoen met roken is gestopt. Dat is niet te danken aan de activiteiten van de overheid, want die vallen in het niet bij maatregelen in andere .lan den. Belanghebbende De Consumentenbond zegt dat het aantal tabakswinkels de laatste jaren sterk is gedaald. Maar de omzet van tabakswaren in wa renhuizen en dergelijke steeg sterk. Er zijn nu nog ongeveer 6000 verkooppunten. Die hebben een economisch belang bij de si- garettenconsumptie, evenals de tabaksindustrie met haar 11.000 werknemers (gedeeltelijk ook voor de export), de reclamewe reld, de media en de over heid. De economische blangen streven naar een sigaret met een zo laag mogelijk teer- en nicotinegehalte, waarmee men tegelijkertijd nieuwe rokers hoopt te bereiken. Het liefst zou men een gezonde sigaret maken, maar dat kan niet. Daarom zullen de economische belangen blijven botsen met de levensbelangen van de consu ment, die beter vandaag dan morgen kan stoppen met roken, aldus de Consumentenbond. Lichtere sigaretten, filtermond- stukken en dergelijke zijn geen oplossingen, maar puur zelfbe drog, tenzij de roker erin slaagt niet meer lichte sigaretten te ro ken dan vroeger zware. Dat kan zoveel inspanning koste, dat men die inspanning beter kan gebrui ken om helemaal te stoppen. Het bekendmaken van teer- en nico tinegehaltes is bedoeld om dege nen die willen „overstappen", de weg te wijzen. Meer nut heeft het niet, zegt de bond. Ook een ver melding op de pakjes heeft geen zin, evenmin als een aanduiding met stippen. Nadat de vorige bewindsman, die met het anti-rookbeleid was be last (staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid) eerst al lerlei tegenstrijdige verklaringen had afgelegd werd een anti-rook- bestrijding aangekondigd, waarin de voorlichting weer als eerste punt stond. Te veel werd de nadruk gelegd op de schade lijkheid van roken en te weinig op de voordelen van niet-roken. Ge sproken wordt over verminde ring van het aantal rookpunten, maar de detailhandel moet wor den j De overheid wil verder de accijns verhogen, maar vergroot daar mee haar afhankelijkheid van de ze inkomsten, kritiseert de Con sumentenbond. Bovendien wordt aangeraden als radicaal stoppen niet lukt „te minderen met roken". Dat is hetzelfde als helemaal niet stoppen. En wat minstens zo erg is: tegenover de jeugd wordt door het „doe wat minder aan-advies" toch weer de indruk gewekt dat roken niet zo'n kwaad kan". Terecht kwam hier op de kritiek uit de Tweede Ka mer dat de maatregelen niet in verhouding stonden tot aard, omvang en ernst van het rook- vraagstuk en dat een plan voor onderzoek en acties ontbrak. Een draaiboek van activiteiten ter bescherming van de niet-roker werd aangekondigd, maar an derhalf jaar later is het departe ment nog niet verder dan het vaststellen, in onderling overig, waar en op welke afdeling van dat departement mag worden ge rookt. De staatssecretaris heeft zich akkoord verklaard met een algeheel reclameverbod voor rookwaren, maar tot dusver is er geen wetsontwerp, aldus de Con sumentenbond. Aanbevelingen De Gezondheidsraad heeft concre te aanbevelingen gedaan als: al geheel reclameverbod, rookver boden in openbare gebouwen, openbaar vervoer en voor autori teiten in functie, waarschuwin gen op pakjes, verbod op verkoop aan minderjarigen. Verder minder verkooppunten omdat anders jongeren hun rookwaar uit automaten halen, afschaffing van de kortingen op vliegvelden en in kazernes, belo ning van niet-rokers met lagere verzekeringspremie en een mas sale voorlichting aan gezinnen. Gepleit wordt ook voor pro gramma's op scholen en in be drijven, het benaderen van groe pen als zwangeren en hartzieken, het oprichten van een landelijke organisatie die documentatie over acties verzamelt, voorlich ting en scholing aan actievoer ders geeft, acties voorbereidt en onderzoekt en de ontwikkeling van behandelmethoden bevor dert. Er worden dus nog vrij weinig anti rookactiviteiten gepleegd, meent de Consumentenbond, die ook wijst op de acties van de Club van Aktieve Niet-Rokers (CAN). Ver der maakt de Consumentengids melding van het feit dat de Stich ting Leven en Gezondheid 12 keer per jaar een cursus houdt (met overheidssubsidie) om het roken af te leren. Men krijgt vijf avonden informatie en twee da gen wordt aandacht besteed aan nazorg. Het geheel kost f 20,- per persoon, ongeveer evenveel als in vijf dagen aan roken zou worden uitgegeven. De resultaten hiervan zijn volgens de stichting dat het aantal vol houders na een halve maand 80 procent is, na drie maanden 50 procent, na een jaar 30 procent en na twee jaar 25 procent. Ge noemd wordt de NCRV-tv-serie „Roker, zo kom je ervan af', waaruit bleek dat van de 400.000 kijkers meer dan 100.000 het ro ken definitief staakten. „Overi gens heeft de overheid mede werking aan deze uitzending ge weigerd, wat later weer is be treurd. Het zoveelste bewijs van de zigzag-koers die de overheid op dit gebied vgt",aldus de Con sumentenbond.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7