Leiden zit met een kater na mislukte Tourstart stadsvernieuwing moeizame weg Leidse Verboom durft hier niet te komen Ford Fiësta onderscheiden ZATERDAG 1 JILI 1978 Een van de ihsselwoningen aan de Vanhuisweg is leeggeroofd LEIDEN - Roitl de stadsvernieu wing en de reiovatie in het Leid- se Noorderkvartier begint zich zo langzameraand inplaats van sociale wonirgbouw een beeld van sociale wmtoestanden af te tekenen. De tjdelijke woningen voor de merïsen wiens huizen zijn gesloopt of w»rden gerenoveerd staan te verkrotten. Eén wissel woning (kostei 35.000 gulden) is helemaal leeggeroofd en ge sloopt. Een tiental andere wonin gen is gekraakt. Voor sommige bewoners, die al bijna twee jaar in deze houten noodwoningen zit ten, worden de spanning en de druk zo groot dat zij er niet langer tegenop kunnen. Al bijna twee jaar geleden moesten zij uit hun woningen aan de Dil lenburgerstraat. De woningen werden afgebroken omdat ze niet meer gerenoveerd konden wor den. Het trage verloop van de sloop en de nieuwbouwwerk- zaamheden waren meer dan eens aanleiding voor felle kritiek van de bewonerscommissie op het gemeentelijk beleid. Het duurde IV2 jaar voordat de woningen ge sloopt waren en nadat de eerste paal voor de nieuwe woningen was geslagen lag de bouw weer negen weken stil. De bewoners commissie beschuldigde de ge meente Leiden van een fraai staaltje van onbehoorlijk be stuur. "Als je maar een dak boven je hoofd hebt", is een veel gehoord gezeg de. Maar over onderdak in een wisselwoning aan de Vanhuis weg hoor je van mensen die er wonen een heel ander verhaal: Al na drie maanden was de ontevre denheid onder de bewoners zeer groot. De grote regenval had de woonomgeving veranderd in één grote moddelpoel. Het vocht be gon al snel .de woningen binnen te dringen. Bij de gemeente, waar men de weinig riante woonom geving aan de Vanhuisweg overi gens wel onderkende, toonde men echter vanaf het begin maar weinig bereidheid om iets aan de misstanden te verbeteren. Een ambtenaar van de gemeente benadrukte destijds dat men de zaak gescheiden moet houden aangezien de wisselwoningen de gemeente al genoeg geld kosten, '"t Moet sober blijven. Het gaat Door Jan Rijsdam slechts om tijdelijke huisvesting en het moet tenslotte geen bun galowpark worden", zei hij. Ondanks dat sommige mensen ei nu driejaar moeten doorbrengen is het nog steeds geen bungalow park. Integendeel, het geheel biedt een troosteloze aanblik. De vierkante woonblokken doen een beetje denken aan vluchtelin- genbarakken. De mensen voelen zich vaak ook verstoten. Me vrouw Chaudron: "Je wordt hier maar neergezet in vochtige hou ten hokken en helemaal afgezon derd. Het is verschrikkelijk. Als het regent is het hier een grote modderpoel. Een paar weken geleden brak een vrouw twee ribben omdat haar trap wegzakte in de grond. We hebben van de winter zelf tegelpaden aan moe ten leggen omdat we anders als we de deur uitstapten in de blub ber lagen. Toen We zelf met tegels van de gemeente die verderop opgeslagen stonden een pad hebben gemaakt werden we ook nog voor dief uitgemaakt. Vindt u het niet schandalig?" De vijftig wisselwoningen aan de beid. Voor veel bewoners ligt de keus tussen een onbetaal bare of een onbewoonbare woning. Ook voordat bewo ners kunnen terug keren naar hun gerenoveerde woning gaan daar maanden en soms jaren van groot ongemak aan vooraf. In Leiden-Noord en in de Kooi (eens de proeftuin van Schae- fer genoemd) is de sloop en de hernieuwbouw tussen de Sophiastraat en de Bern- Vanhuisweg staan op een onver hard terrein waar vroeger volks tuintjes waren. De heer Van Eek vertelt dat de tegelpaden in het begin verzakten omdat er bijna geen zand onder lag. "Later zijn er hopen vuile grond neerge gooid om de boel op te hogen. Het gevolg daarvan was dat de huizen eigenlijk in een kom water kwa men te staan als het regende." Hij schudt zijn hoofd en lacht er maar wat om. "Alles is hier vochtig en het stinkt altijd muf', zegt mevrouw Chau dron. In de kleine slaapkamer laat ze. triest het matras zien dat door het optrekkende vocht een grote rottende plek vertoont. ..Vindt u het niet verschrikkelijk, we hebben al een nieuwe gekocht maar .het is toch zonde om die hier weer neer te leggen. Dan ge beurt er weer precies het zelfde" "We krijgen 3000 gulden renova tie-premie, nou daar houden we niets van over. Ik heb de laatste 2 maanden 900 gulden aan gas en licht betaald. Zo'n hoge rekening heb ik nog nooit gehad. En het maakt allemaal niets uit hoeveel je verstookt. Het blijft hier nat, en alle deuren klemmen of ze sluiten helemaal niet meer. Je gezond heid gaat hier naar de knoppen. Ik begrijp niet dat niemand ons helpt, dat er niet iemand is die hier iets aan doet". Haar buurvrouw zegt: "Weetje wat ze denken: Je zit hier goed. Ze doen maar met ons wat ze willen. We zijn gewoon uit onze huizen gezet en hier voor drie jaar neer geplant, helemaal verstoken van alles. Er komt hier geen melk boer, geen bakker, zelfs het vuil hardkade een al twee jaar voortslepende zaak. Deze nieuwbouw komt in de plaats van de zogenaamde platte daken woningen die niet meer gerenoveerd konden worden en die eind vorig jaar gesloopt zyn. De toekomstige bewoners van deze nieuw te bouwen woningen zitten al bijna twee jaar in wisselwo ningen aan de Vanhuisweg of op 't Spoortje. De gemeente werd door de bewonerscom wordt niet op tijd gehaald. Ze vinden ons zeker te min dat ze ons hier helemaal afzonderen. Ik weet niet wat ze van ons denken, we zijn toch nette mensen". De heer Van Eek roept dat hij van daag of morgen het vuil voor de woning van de burgemeester aan de Witte Singel neer zet. Hij ver telt dat zijn vrouw binnenkort een baby krijgt en dat hij bezorgd is omdat het kind van de winter in een erg vochtige kamer moet sla pen. "De LWS (Leidse Woning stichting) is hier wel een keer of vier wezen kijken, maar die zijn ook waardeloos. Die hebben ook nog nooit iets voor ons gedaan" Wat doet wethouder Verboom van Volkshuisvesting: "Een maand geleden zei de wethouder in deze krant over de problemen aan de Vanhuisweg dat die verholpen zouden worden. "Dat kan zo niet langer", aldus Verboom, die ver missie "ambtelijk traagheid" en de wethouder "gebrek aan doortastendheid" verweten. "Door dit falende beleid moe ten de mensen ruim drie jaar in een wisselwoning vertoe ven". aldus de bewoners commissie. Van de kant van het stadhuis werd voortdu rend gewezen op oneffenhe den in het gemeentelijk appa raat. Wethouder Verboom (volkshuisvesting) zei dat het nog wel een paar jaar zou du der beloofde zelf te zullen gaan kijken en de zaak zo snel moge lijk in orde te maken. De bewoners van de wisselwonin gen: "Verboom is hier nog nooit geweest. Hij belazert ons ge woon. Als je hem hoort praten met al z'n mooie woorden denk je wel dat ie wat voor je doet. Maar we worden gewoon voor de gek gehouden. We hebben Verboom hier nog nooit gezien. Volgens ons durft hij hier helemaal niet meer te komen"! We gaan kijken naar één van de wisselwoningen die leeg staan De heer Van Eek vertelt hoe die de afgelopen maanden helemaal is gesloopt. Het is een triest ge zicht de ramen zijn kapot en de deur staat open en dicht te klappen. Binnen is alles gestolen: de koelkast met de vierpitter is weg, de gashaard, de luxaflex zelfs de wc en de stopcontacten ren voordat er op het stadhuis een gestroomlijnde organisa tie rond de stadsvernieuwing zal zijn. De bouw in Noorderkwartier geschiedt in drie fases. De eerste en de tweede fase be treffen de 92 woningen tussen de Bernhardkade en de Sop hiastraat. De gemiddelde huur van deze woningen zal ten hoogste 380 gulden gaan bedragen. Omdat bij de nieuwbouw 60 woningen zijn gestolen. Door wie dat weet niemand. Van Eek staat er treurig bij te kijken: "Het is goed voor de sloop", zegt hij moedeloos. "Er staat hier voor 35.000 gulden te verrotten en als wij om een tegel pad vragen roepen ze dat er geen geld is". Weer terug in de netjes bewoonde wisselwoning van mevrouw Chaudron vertelt ze dat een aan tal bewoners die oorspronkelijk wilde terugkeren naar de eigen buurt nu maar noodgedwongen heeft gekozen vooreen flat aan de Langegracht. Ook mevrouw Chaudron kiest, het lange wach ten moe, nu maar voor zekerheid. "Ik had liever terugegaan naar een heel huis in m'n eigen buurt, maar we houden het hier niet langer vol. Het is hier goed voor drie maanden, maar niet voor driejaar". Ook haar buurvrouw vertelt dat ze dolgraag terug zou zijn gegaan naar een nieuwe woning in de Dillenburgerstraat. Even praten ze allemaal door elkaar heen: "De hele buurt wordt uit elkaar ge trokken. Als we het hadden ge weten hadden we het nooit ge daan. Je wordt hier niet goed. Laat Verboom hier maar eens drie jaar gaan zitten met z'n mooie praatjes". De sociale misstanden aan de Van huisweg staan overigens in schrille tegenstelling met de si tuatie van de wisselwoningen op 't Spoortje. Daar wacht de familie Rijnsburger ook al twee jaar op haar nieuwe woning. Zij komen uit de Alexanderstraat. Wie daar gaat kijken zal zien dat de huizen nog niet eens gesloopt zijn. minder terug komen dan er op die plaats stonden is er in de directe omgeving naar vervangende bouwlocaties gezocht. Die plaatsen zyn ge vonden aan de Langegracht en aan de Julianastraat. De eerste 20 flats aan de Lange gracht zullen in de eerste helft van juli worden opgeleverd. De huren zullen 362 gulden voor een tweekamerflat, 425 gulden voor een drieka merflat en 500 gulden voor een vierkamerflat gaan be dragen. In de Julianastraat zullen nog 14 woningen ge bouwd worden. De gemeen teraad is onlangs akkoord ge gaan met het bedrag dat voor de bouw nodig zal zyn. Bij gemeentewerken, die de wo ningen heeft ontworpen, verwacht men dat de bouw voor het einde van dit jaar kan beginnen. De huren die er daar uit zullen rollen gaan rond de 344 gulden bedragen. De familie Rijnsburger zal waar schijnlijk nog twee jaar in de wis selwoning moeten blijven. Toch zijn ze best tevreden. "We wach ten al zo lang, die twee jaar kun nen er ook nog wel bij", vertelt mevrouw Rijnsburger gelaten "Er is wel veel ongemak, maar problemen zoals aan de Van huisweg die kennen we hier niet We zien er natuurlijk wel tegenop om hier nog langer te zitten. Het duurt allemaal te lang, er wordt bij de gemeente teveel langs el kaar heen gewerkt". De heer Van Eek zegt opgewonden "Er zitten gewoon een aantal mensen op het stadhuis dat totaal niet op zijn taak berekent is'. Een en ander is moeilijk vast te stel len. Vast staat wel dat de stads vernieuwing in de eerste plaats een zaak is van de gemeente. Die is verantwoordelijk voor de wo ningen en de woonomgeving Ook voor de "tijdelijke" woon omgeving. Het Rijk zorgt in hoofdzaak voor het geld dat het de gemeente mogelijk moet ma ken een goed beleid te voeren. In dat beleid zullen zich vele problemen voordoen die door de gemeente opgelost moeten wor den omdat mensen niet blijvend veroordeeld mogen worden tot slecht wonen. Maar beter wonen en een sociaal stadsvernieu wingsbeleid kunnen uiteraard ook niet een veroordeling tot drie jaar slecht wonen in een mislukt vakantiekamp inhouden. Dat is lijnrecht in tegenspraak met een sociaal beleid. De vraag is of stadsvernieuwers ten stadhuize zich dat wel voldoende realise- LEIDEN - Een dag na de in het wa ter gevallen Tourstart likt Leiden zijn wonden. Bij vele mensen, die rechtstreeks of zijdelings bij de organisatie betrokken waren overheerst de kater. Voor de stichting, die de Tour naar Lei den haalde, is de klap extra hard aangekomen. In twee opzichten. In de eerste plaats het wegvallen van de grote animator van de Leidse start: Joop Riethoven. De proloog door het centrum van Leiden had zijn grote glorie moe ten worden, wanneer hij niet aan de vooravond door een her senbloeding was getroffen. Naast deze persoonlijke tragedie drei gen zich boven de stichting ook donkere financiële wolken sa men te pakken. De opgestelde begroting vertoonde al een gat van ruim een kwart miljoen en na het verwijderen van de reclames ADVERTENTIE Johnson 4 topkwaliteit en lage prijs een wereld van verschil "1ZJahnsan JACHTHAVEN POELGEEST van 18 sponsors uit de hal door Tour-directeur Lévitan dreigt een nog groter gat te worden gé- slagen in het budget. Nog afge zien van de mogelijke scha declaims die door deze sponsors kunnen w len ingediend. Zo wel sponsoi Eimert Teekens als Bas Vonk (Met Riethoven de lei der van de stichting Tour de France) zeggen nog weinig over de financiële afwikkeling van de Leidse start te kunnen zeggen. Teekens, hij stond voor 360.000 gulden garant, zegt opgewekt als ondernemer optimistisch te wil len blijven. Het zal volgens hem twee tot vier weken kunnen du ren voordat de financiële kant van de zaak rond is. Hij zegt ver der enerzijds "een klein plusje" te zien voor het doel van Joop Riet hoven, het gehandicapte kind, even later verklaart hij "bang" te zijn dat het financieel niet hele maal zal rondkomen. Tenslotte spreekt hij de hoop uit mét Joop ergens anders aan te kunnen be ginnen, "aan iets dat wel succes vol zal zijn". Bas Vonk is wat korter van stof. Hij zegt dat het zes weken duurt voordat hij weet wat de Tour heeft gekost of heeft opgeleverd.' en wil verder niets zeggen. Vonk voegt de daad bij het woord door de hoorn van de telefoon op de haak te gooien. Dat het bestuur van de stichting op de kleintjes is gaan letten de laat ste dagen moge blijken uit het feit dat de twee hotels die de renners en het "gevolg" herbergden. Ho liday Inn in Leiden en het Noordwijkse hotel Palace plot seling worden aangeschreven. Of ze zo vriendelijk willen zijn de stichting de provisie, groot en kele duizenden gulden, van de aangebrachte gasten uit te keren. De bedrijfsleiders van beide ho tels denken daar evenwel niet over. Spaargaren, manager van Holiday Inn verontwaardigd: "Dat was niet afgesproken toen ze anderhalf jaar geleden de ka mers boekten. We betalen alleen provisie aan erkende reisbu reaus, en dat comité van de Tour kun je onmogelijk een bij de In ternational Travel Association aangesloten reisbureau noemen. Ik heb er toch al zat extra kosten gehad met de opvang van zo'n grote groep. Kijk. ik had anders toch vol gezeten in zo'n maand. Daar wilde ik echt geen extra be drag voor neertellen. Dat stond ook zwart op wit, maar nu ze ver liezen schijnen te lijden, komen ze alsnog om dat geld. Maar ik ga hun tekorten niet aanvullen". Eén van de directieleden van hotel Palace. de heer Van den Anker, zegt dat het "niet netjes" is ge speeld door de Tour-organisato ren. Hij is geenszins bereid de ex tra paar duizend gulden te beta len. Wethouder Tesselaar (sport zaken) zegt dat hij ook nog geen enkel inzicht heeft in de finan ciële situatie na de Tourstart. De gemeente staat in ieder geval voor een ton garant. Woorden van gelijke strekking komen van Wim Bosman, pach ter van deGroenoórdhallen op de woensdag (gala)avond. het pro loog-gedeelte en de geplande feestavonden gisteren en van avond. avonden die zijn afgelast. Een vluchtige berekening leert dat de verkochte kaarten in de Groenoordhallen 65.000 gulden opgeleverd moeten hebben, dat Bosman een ton voor de huur van de hal heeft neergelegd zodat hij - afgezien van de contracten van artiesten - tenminste 35.000 gul den minder van moet worden. Bosman wil "geen zinnig woord" over dat geschatte bedrag kwijt. "Het spijt me, maar er is al zoveel over die Tour geschreven, ik wil deze dingen niet in de krant heb- r Montmartre zonder publiek: een flop Tenslotte Heineken, de bierfabri kant die de kraampjes op het Pie terskerkplein alias Montmartre sponsorde, aan het woord gela ten. Publiciteitsman Wassenaar kan op dit moment niet precies aangeven hoe groot de schade is. "Je kunt nauwelijks van een schade spreken, je weet immers niet hoe Montmartre gelopen had wanneer het goed weer was ge weest. "Als oorzaken voor het slechte bezoekersaantal van Montmartre noemt Wassenaar aan de ene kant het bedroevende weer, aan de andere kant de or ganisatie die volgens hem niet helemaal goed in elkaar zat. "De mensen die nu in de organisatie zaten hebben teveel hooi op hun vork genomen. Er had een twee deling moeten zijn: een ploeg voor het wielergebeuren én een ploeg die belast was met de orga nisatie van het randgebeuren De bierfirma heeft een extra strop doordat de bestuurder van een luxe wagen, die gisteren in de ka ravaan mee reed. op de terug tocht naar Amsterdam in een slip raakte. De auto was total-loss, beide inzittenden moesten naar het ziekenhuis worden overge bracht. Zichtbaar vermoeid en nog wat ge deprimeerd liep gisteren direc teur Andre de Jong rond in zijn Groenoordhal, die nog duidelijk de sporen draagt van het tourge- beuren. "Toen Joop Riethoven woensdagavond ineens weg viel, was voor mij de lol er eigenlijk af. Ik heb toen gedacht; als dat de prijs is voor zo'n evenement, dan hoeft het voor mii niet meer". Als ik terugkijk als groenoordhal- directeur dan zou ik blij moeten zijn. De reclame voor de hal was uitstekend. Op alle mogelijke manieren is de hal in de publici teit geweest in binnen - en bui tenland. Radioreportages, televi siebeelden. kranten-artikelen, het kon niet beter. Maar wat aan je olijft knagen is het kunstje dat Levitan heeft geflikt. De teleurstelling van directeur An dre de Jong werd vanochtend nog extra geaccentueerd door een telefoontje van organisatie bureau Mojo. Het concert van Blondie in de hal gaat defintief niet door. Dan. alle sores van zich afzetten, zegt hy: "Laat ik de zaak hier maar eens een beetje oprui men. Per slot van rekening staan maandag de koeien en nuka's (nuchtere kalveren) weer in de hal AMSTERDAM-LONDEN. Het grote succes van Ford. de Ford Fiësta. waarvan er inmiddels dl meer dan 700ü00 11 n geproduceerd, i> door liet Britse Design Council onderschei den. De jury, bestaande uit experts op technisch en ontwerpgebied. vond dat het ontwerp in zijn geheel heeft gere- sulteerd in een auto die zeer lage on- derhoudskosten voor zijn eigenaar kent.Wilt u meer details7 Dan kunt .1 terecht tyj Ford Rijnland. LEIDEN - Stasvernicuwing is een tamelyk nieuw begrip. Vooral de latste jaren heeft dit woord ee andere beteke nis en meer ihoud gekregen. In het begin an de jaren vijf tig werd va stadsvernieu wing nog ,iet gesproken. Stadsverniewing was toen vooral afbrak van oude wo ningen en erkeersdoorbra- ken, sanerini genoemd. Alle inspanninge waren gericht op het ophéfen van de wo ningnood. )p nieuwbouw dus. De polers aan de rand van steden a dorpen werden vol gebouw<met flats. 'Oude woonwijkenn de binnenstad verdwenen f raakten steeds meer in veral. De woonom geving wercfeteeds meer aan getast. Daaom is het geen wonder datde stadsvernieu wing meer andacht heeft ge kregen. Onder stadsvrnieuwing wordt tegenwoordig verstaan de verbetering van het hele woon- en leefmilieu in dor pen en steden. Daarbij staan de mensen in de oude wijken voorop want het verval van de oude woonwijken is vooral hun probleem. Maar niet al leen het stadsverval, ook de stadsvernieuwing is hun probleem. De huren van wo ningwetwoningen in de stadsvernieuwingsgebeiden zijn sinds 1975 bijna verdub- "Als het regent is het hier een grote modderpoel'

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3