PvdA-fractie winnaar van prestigeslag DOORGAAN MET SCHIPHOLLIJN 'Bedrijfsleven moet meer als pressiegroep gaan optreden' "Lindehoeve" levert nog problemen op "Liever zonder de pers erbij" Van Agt dondert in ravijn Weidse agenda Ben Fey: gerijpt Provinciale raad: Vragen in Kamer over Endegeest STAD EN RAND ZATERDAG 1 JULI 197A LEIDEN - Ondanks duidelijke afwijzingen van de Jonge Socialisten en de Rooie Vrouwen, is de ledenvergadering van de PvdA gisteravond akkoord gegaan met het deze week door de fractie ontworpen procedure-voorstel met betrekking tot de vorming van een nieuw college van B en W. Volgens dit voorstel moet de PvdA eerst tot overeen stemming zien te komen met PPR en D'66 over de pro grammapunten en vervolgens proberen de steun te krij gen van WD, PSP en CPN (of althans van minstens een van deze partijen). LEIDEN - Het bestuur van de PvdA-Leiden blijkt toch nog wel moeite te hebben met de opnbaarheid van de afde lingsvergaderingen. Voor gisteravond stond een zeer belangrijk punt op de agen da, namelijk een voorstel van de raadsfractie over de te volgen procedure bij de vorming van het nieuwe col lege van B en W. Het bestuur kwam aan het be gin van de vergadering met een voorstel om dit agenda punt achter gesloten deuren te behandelen. Partijvoor zitter Leendert Jonker: "Zonder de pers erbij kun nen de leden onbevangen praten en dat komt de dis cussie ten goede". Hiertegen kwamen echter bezwaren vanuit de vergadering. On der andere van de huidige fractie-voorzitter Leo Meij er, die zei verbaasd te zijn over het bestuursvoorstel en geen enkele behoefte te heb ben aan beslotenheid. Het bestuursvoorstel werd ver volgens door een overgrote meerderheid van de leden weggestemd. Met 52 stemmen vóór, 15 tegen en 9 onthoudingen won de fractie het tot een prestigeslag uitgegroeid treffen met de Rooie Vrouwen en de Jonge socialisten. De laatste twee groepen hebben tot nu toe al hun pogingen om de PvdA in Leiden uit de handen van VVD te houden schipbreuk zien lijden Wel is de PvdA eensgezind in net afwijzen van het CDA. Maar de partijtop - fractie en afdelingsbe stuur - wil „de deur voor de VVD open laten staan", zoals dat in het politieke jargon heet. Voor de Rooie Vrouwen en de jon geren binnen de PvdA echter is samenwerking met de VVD „on verkoopbaar" aan de achterban. Men verweet de fractie gister avond dat ze koste wat het kost mensen in het college van B en W wil. En hoewel wethouder Hans van Dam bij wijze van grapje zei dat „vier jaar wachtgeld best aan trekkelijk is; dan heb ik tenmin ste de tijd om boeken te lezen", bleek ook gisteravond weer dat de PvdA er helemaal niets voor voelt om na één raadsperiode weer in de oppositie te gaan. Van Dam bewees dit via een uitge breid pleidooi voor de WD. „Het zou voor de grote gemeenten een nieuwtje zijn, maar we moeten een coalitie PvdA-VVD niet uit sluiten. Ik wil niet zeggen dat alle hoop op de VVD gevestigd moet worden, maar op een aantal pun ten is er mee samen te werken" De Rooie Vrouwen zagen niet in hoe de PvdA haar mening van vóór de gemeenteraadsverkie zingen („Streven naar een pro gressief programcollege") kon verdedigen door nu „meteen par tij in zee te gaan die noch links, noch progressief genoemd kan worden". De Jonge Socialisten noemden het „lachwekkend om het CDA uit te sluiten en dan te zeggen: met de VVD is het geen afspiegelingscollege" Het nieu we raadslid Henriétte van Don gen zei „de WD te wantrouwen" De jongeren en de Rooie Vrouwen dienden gezamenlijk een motie in waarin werd gesteld dat de PvdA voor de vorming van een nieuw college steun moet zoeken bij PPR, PSP, D'66 en CPN. dat samenwerking met de confessio nelen en de liberalen uitgesloten moet worden en dat de PvdA in de oppositie moet gaan als een progressief programcollege niet haalbaar is. Deze motie werd met 22 tegen 50 stemmen verworpen. Het fractievoorstel werd vervol gens met ruime meerderheid aangenomen. Eerder op de avond was overigens gebleken dat het afdelingsbestuur de fractie in de ze wel zou steunen, maar toch wel zijn bedenkingen te hebben. Voorzitter Leendert Jonker. „Met de procedure zijn we het van harte eens, maar in het be stuur bestaan enkele twijfels over het verschil in benadering van VVD en CDA. Dit is voor het be stuur echter geen reden om het fractievoorstel af te raden" Ook een brief van de PSP, gericht aan de ledenvergadering van de PvdA kon de aanwezigen niet overtuigen. De PSP deed in de brief een beroep op de PvdA om niet met rechtse partijen in het college te gaan zitten. Dan zou. aldus de PSP, een progressief beleid onmogelijk worden en zouden de verdeeldheid en de spanningen in de linkse bewe ging sterk toenemen. „Een PvdA in een linkse oppositie zal de Leidse bevolking zeker meer aanspreken dan een PvdA die medewerking geeft aan een rechts beleid" LEIDEN - "Van Agt rijdt nu nog in de gele trui, maar hij zal binnenkort in het ra vijn donderen", aldus gis teravond PvdA-Kamerlid Dick Dolman tijdens de afdelingsvergadering van zijn Leidse partijgenoten. Dolman sprak onder meer over de gisteren gepubliceerde bezuini gingsnota van het kabinet, dat - zo viel uit de woorden van Dolam af te leiden - met het uitbrengen van deze nota zijn eigen dood vonnis heeft getekend. Volgens Dolman gaat de oppositie een aangename vakantie tege moet in de wetenschap dat het CDA/WD-kabinet de in de nota aangekondigde maatregelen niet in de praktijk kan brengen. "De grote bek doet het nog even, maar de problemen staan voor de deur. Het kabinet zal zijn zin niet krijgen. Er zal een grote golf van protesten loskomen. En dan zit het kabinet in de puree, want er zal toch bezuinigd moeten wor den. Maar men kan niet aan de sociale uitkeringen komen en men wil niet op de hogere en middeninkomens bezuinigen. Andriessen zal merken dat dit beleid niet door de mensen wordt geaccepteerd". Dolman zei ervan overtuigd te zijn dat er "rotzooi" komt en dat het kabinet als gevolg daarvan zal vallen. De daaropvolgende ver kiezingen zullen zeker winst voor de PvdA opleveren meende het Kamerlid. VOORSCHOTEN - Gedeputeerde Staten hebben de zwembadplan nen van Voorschoten goedge keurd en de werkzaamheden kunnen spoedig beginnen. Met deze mededeling opende loco burgemeester L. Marselis gister avond de raadsvergadering in Voorschoten. De meeste verga dertijd werd besteed aan de inge komen stukken. Naar aanleiding van een klacht van een winkelier over het vandalisme bedreven door bezoekers van "De Linde hoeve" ontspon zich een debat over de verantwoordelijkheid. De staf van het jongerencentrum voelt zich wel moreel verant woordelijk voor de daden welke gepleegd worden door vertrek kende bezoekers. De raad ver zacht aan b. en w. om in samen werking met "De Lindehoeve een beroep te doen op omliggen de gemeenten hun jongerenhui zen niet te snel te sluiten. Vooral Leiden verplaatst op deze wijze de moeilijkheden met de eigen jeugd naar de omliggende ge meenten. Mr. Begeer (WD) vond het een na re zaak dat burgers niet beter be- sohPrmH kunnen worden. De Zaterdag heer Visser (PPV) sprak over het ontoelaatbare dat ouderen met angst elk weekeinde de sluitings tijd van "De Lindehoeve" af wachten. Drs. Meershoek (CDA) stelde dat "De Lindehoeve" geen jeugdkroeg mag zijn, maar zich meer bezig moet houden met vormingswerk. Loco-burge meester Marselis zal nogmaals gesprekken voeren met omwo- Zondag nenden en de staf van het jonge rencentrum en trachten de Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114 jeugdschaaksoos (11-15 jr), 15-17 uur. Lammermarkt, luna-park, 9-24 uur. Pieterskerkplein, Montmartre, 9-24 uur last van de a-sociale groepen uit de buitengemeenten zo tot een te beperken. Ir. Potma (PPV) kreeg geen steun bij zijn motie om van het gemeen tebestuur de garantie af te dwin gen dat de Wereldwinkel bij res tauratie van het Ambachts- en Baljuwhuis weer een vestiging in het centrum krijgt. De raad gaat niet verder dan welwillende me dewerking te verlenen bij het zoeken naar een oplossing. De groep van 46 wmningen nabij de Essenlaan/Veurseweg krijgt de naam "Roucooppark". De raad vond dit een historisch betere naam dat het voorgestelde "Mid delgeest". LEIDEN - Ben Feyvan de Haagse Houtrustkerk, speelde gister avond voor K en O in de Mare- kerk. Eerst vier nummers uit de tijd van Bach. Daarna enkele trio's (uit het nauwelijks bekende opus 47) van de latere Bach-ver- afgoder Max Reger. Tenslotte een zesdelige Valerius-suite van de nu 58-jarige Willem Vogel, waar van in het bijzonder de behande ling en de structuur van het deel Com nu met Sangh" mij aan spraken. Het orgelspel van Fey is in een fase gekomen van vérgaande rijping Bruhn's Praeludium en Fuga en G (werk, van een groot talent) en Walther's Variaties over Jesu me ine Freude hadden wellicht iets doortastender gepakt kunnen zijn, het soberder registreren er van en het verlenen van meer glans aan al het volgende gaf de totaliteit van het programma de dimensie mee van opbouwen van een climax. Hel meest verant woordelijke huisde in Bach's Praeludium et Fuga in d, waar het koraalvoorspel over „Was Gott tut, dat ist Wohlgetan" van zijn tien jaar jongere vriend Joh Peter Kellner niet merkbaar bij afviel. Bruhns, Waliher. BachKellner zo bijeen betekenden een homogeen blokKellner kopieerde van Bach Bach kopieerde Bruhns. Bach en Waliher kopieerden samen in Voorzitter Kamer van Koophandel ZOETERWOUDE - „Het bedrijfsleven moet harder optre den. Meer als de pressiegroep die het wel eens wordt verweten te zijn. Op het gebied van de economie, bedrijfs terreinen, de huisvesting van economisch gebondenen zou een samenwerking tussen gemeentebesturen tot stand moeten komen. Dat willen wij verwezenlijken. Niet alleen praktisch, maar ook politiek" De voorzitter van de Kamer van Koophandel, Koningsveld, wilde deze woorden in Zoeterwoude wel kwijt. "Want juist in deze ge meente is de economische sector niet onderbedeeld". Hij reageer de daarmee op burgemeester Detmers die het bedrijfsleven „schuchter" had genoemd in het contact naar de overheid toe. Detmers: "De overheid wordt vaak als boeman gezien. Liever wil men maar om de overheid heen lopen met het idee: die maakt het ons toch al zo moei lijk." En met een sneer naar de bezetting van de Grofsmederij: ,,'t is niet allemaal botertje tot de boom, zeker niet in het bedrijfs leven. Als dan al een moeilijk te verkrijgen subsidie wordt ver leend is het daarom niet te hopen dat deze door een bedrijfsbezet ting wordt gefrustreerd." De burgemeester haalde met zijn opmerking geen open doekje. De bijeenkomst in Zoeterwoude gis termiddag was een voortzetting van de contactbijeenkomst van de Leidse vereniging van indus triëlen die op 20 januari bij het Zoeterwoudse bedrijf 3M heeft plaatsgehad. Een bijeenkomst die volgens de ondernemers voor herhaling vatbaar was. "Met als doel een verbreding van contac ten. Niet eng plaatselijk maar re gionaal. Dat is altijd een goede zaak", zo vond burgemeester Detmers. Gok dit keer passeerden - zij het met horten en stoten - een aantal problemen de revue. Eén concre te toezegging: Ook Zoeterwoude- Rijndijk zal binnen afzienbare tijd over een postagentschap be schikken. De problemen rond het ontbreken hiervan zijn met in gang van september opgelost, omdat dan een postagentschap wordt ondergebracht in .het in aanbouw zijnde multifunctionele centrum. Omdat een postbus nog niet bij deze voorziening inbe grepen schijnt te zijn verklaarde Koningsveld zich bereid een ver zoek daartoe namens de Kamer van Koophandel te ondersteu- In Zoeterwoude zijn thans 140 wo ningzoekenden ingeschreven die een economische binding met Zoeterwoude hebben. Een aantal hiervan kan Zoeterwoude zelf huisvesten met de realisering van Westeinde II. Leiden en Leider dorp hebben zich bereid ver klaard 30 a 35 van deze woning zoekenden in hun gemeente on der te brengen. Daarnaast heeft ook Hazerswoude nog mogelijk heden om deze groep te huisves ten. Rijksweg 11 Tenslotte wederom rijksweg 11. In tensiever treinverkeer - met een station in Zoeterwoude - op de verbinding Leiden-Alphen werd toegejuicht. "Maar voor het vrachtverkeer is dat geen oplos sing", aldiis burgemeester Det- mes. Bouterse, de voorzitter van de Leidse Vereniging van Indus triëlen: "Daarom moeten wij er op aandringen dat en het trein verkeer wordt geïntensiveerd en dat rijksweg 11 wordt aangelegd. Want als er niets aan de infra- struvtuur verandert gaan wij hier met onze industrie hollende ach teruit". Op de foto burgemeester Detmers geflankeerd door voorzitter Bouterse van de Leidse Vereniging van Indus triëlen (voorgrond) 'en voorzitter Koningsveld van de Kamer van Koophandel. DEN HAAG/LEIDEN - De provinciale raad voor de ruimtelijke ordening van Zuid-Holland heeft bij minister Tuijnman van verkeer en waterstaat aan gedrongen op spoedige aanleg van het traject Lei- den-Schiphol van de Schiphollijn. De raad steunt daarmee een eerde re uitspraak van Provin ciale Staten van Zuid-Holland. De provinciale raad is een breed samengesteld orgaan, waarin on der andere zitting hebben de ka mers van koophandel, ANWB, Stichting Natuur en Milieu. Na tionale Woningraad, werkgevers, vakbeweging, milieu- en re creatieorganisaties. Het standpunt van de raad voor de ruimtelijke ordening volgt op de vorige maand bekend geworden plan van minister Tuijnman om het zuidelijke deel van de Schip hollijn (Leiden-Schiphol) ver traagd aan te leggen. Aanvanke lijk zou de lijn in 1981 gereed ko men, inmiddels denkt men aan een uitstel tot 1985. De mogelijke vertraging heeft-*+e maken met de problemen roru* om het eindstation in Amster dam. De aanvankelijke plannen om de Schiphollijn in de hoofd stad op het Museumplein te laten eindigen zijn zeer omstreden. De minister wil daarom eerst nader onderzoek naar het eindpunt in Amsterdam. De Zuidhollandsc raad voor de ruimtelijke ordening toont zich verbaasd over de eventuele ver traging van het traject tussen Schiphol en Leiden omdat dit geen verband houdt met het eindstation in Amsterdam. Men wijst erop dat de lijn Schiphol Leiden (en verder naar den Haag) al op zichzelf kan functioneren, (door rechtstreekse verbindin gen van Amsterdam via Schiphol en Leiden naar Den Haag en Rot terdam.) Volgens de provinciale raad voor de ruimtelijke ordening heeft aanleg van het traject Schip- hol-Den Haag grote betekenis voor de bereikbaarheid van de grote steden van Zuid-Holland. "Een vertraging van de aanleg van het traject Schiphol-Leiden van de Schiphollijn zal daarom nadelig zijn voor de provincie Zuid-Holland en met name voor de steden Leiden, Den Haag en Rotterdam", schrijft men aan de minister. DEN HAAG/LEIDEN - Het PSP-kamerlid Van der Spek zal de perikelen rond de psychiatri sche inrichting Endegeest door middel van schriftelijke vragen bij minister Ginjaar (volksge zondheid) onder de aandacht brengen. Een medewerker van de Twee de-Kamerfractie van de PSP heeft onlangs op uitnodiging van dr. Mojet, de geneesheer-direc teur van Endegeest, een bezoek aan deze inrichting gebracht. Hij zegt van de toestanden die hij heeft aangetroffen "geschrokken te zijn". De uitnodiging van Mojet volgde op een aankondiging van Van der Spek op de radio, dat hij van plan was om over de situatie bij Endegeest in de Tweede Ka mer vragen te gaan stellen. De vragen zullen niet alleen de bouwkundige staat van de diver se complexen betreffen. Ook de interne personeelsverhoudingen in Endegeest zullen in de vragen waarschijnlijk aan de orde wor den gesteld. Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur Middelweg 19 c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel 125802. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, krea- tieve workshop, 13-18 uur. De Houtkamp, Leiderdorp, optreden van de Amsterdamse politie-kapel, 14-16 Maandag Weimar al wat van oost en west en noord en zuid als prooi in hun handen viel. Het einde werd, als gezegdbestemd voor Reger en Willem Vogel. KEER VERHOEF SIMAYI voelt zich benadeeld door collecte Grofsmederij LEIDEN - Het SIMAVI-komitee Leiden vindt dat het schade heeft geleden door het besluit van B en W van 11 april j.l. om het 'Comité werkgelegenheid Grofsmederij' een collectevergunning te verle- Tot hun verbazing merkte de gel dinzamelaars van SIMAVI bij de straatcollecte op zaterdag 15 april dat zij niet de enige collectanten waren. Hoewel er een landelijk collecteschema is om te voorko men dat verschillende organisa ties elkaar voor de voeten lopen hadden B en W tegen de gewoon te in een tweede vergunning ver leend. SIMAVI meent daardoor duiddlijk schade te hebben gele den. Haar collectanten waren vooral scholieren die geen partij waren voor de actievoerders van de grofsmederij. Volgens mevrouw Baljon van het SIMAVI-komitee werden de kinderen weggedrukt door de veel agressievere collectanten van de grofsmederij die met spandoeken gewapend op alle belangrijke punten in de stad stonden. Sommige jongens en meisjes hielden ontmoedigd dooi de 'oneerlijke concurrentie' al snel op met collecteren. De op brengst was voor SIMAVI 1500 Gulden (40%) minder dan vorig jaar. SIMAVI wilde weten welke be leidsregels B en W hebben gehan teerd bij deze ingevoegde collec te en waarom zij niet eerst contact op hebben genomen met verte genwoordigers van de SIMAVI. De zaak kwam gistermiddag aan de orde in de commissie voor de beroepsschriften. Een woordvoerder van de gemeen te kon daar overigens geen ver klaring geven voor het besluit van B en W. Vermoedelijk heb ben de argumenten van het 'Co mité behoud werkgelegenheid Grofsmederij' de doorslag gege ven. De commissie zal zich nog nader over de zaak beraden en over drie weken een uitspraak doen. Witte Poortkazerne, Noordeinde 2, tel 120833, adviescentrum voor werklozen di. van 10.30-12.30 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, gehandi- captensoos, 14-16.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. be stuurszaken, 20 uur. ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): J. van Leeuwen, v.d. Brandelerkade 28, tel. 120412; Wijk II (Kooi en Merenwijk): Groeneveld, Ar gusvlinder 10, tel. 141373; Wijk III (Waard, Professorenwijk, Tuinsrtadwijk en zuid-binnenstad): G. D. de Jong, Ho ge Rijndijk 15, tel. 132877; Wijk IV (Zuid- West en Haagwegkwartier): H. J. Klaas- sen, Witte Singel 69, tel. 123089. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door O. Du Ry en M. P Hennink, Vlaskamp 16, Leiderdorp, tel. 891100. Zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur, op Vlaskamp 16, tel 891100. Oegstgeest - H. A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394. De weekenddienst gaat in op zaterdag 10 uur vm. en eindigt maandag 7 uur vm. Voorschoten - S. v.d. Kooy, S. v.d Oye- laan 13, tel. 6951 (zaterdag); F. Koop- mans, R. Wagnerlaan 69, tel. 6352 (zon dag). Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 30 juni tot 7 juli, waargenomen door. Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553; Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Lei derdorp, tel. 890000. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui tend met spoedrecepten van een taxi tel 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider- 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. A. Vriend, flat "De hooge wei" 203, Sassenheim. tel. 02522-12022 SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar vertrouwelijk. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten. vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur' Ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. In de maanden juli en aug uitsluitend di. en do. geopend. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2