Polo en de politiek Me men zjjn de baas /c\ i - O a T a 1 I lil ZATERDAG 1 JULI 1978 SCHIPHOL-BOSTON - Rood wit gekleurde dranghekken markeren de weg naar de balie. Aan het eind van het pad een man of tachtig op een kluitje. Sommigen met rugzak of plunjezak tussen de voeten. Nerveus wachtend tot een van de vrouwen achter de toon bank hun naam afroept. Dan wordt de knip tevoorschijn ge haald, 115 piek uitgeteld en een ticket voor de vliegreis naar Boston, Amerika in ontvangst genomen. Een Rotterdammer heeft num mer 27. Hij was 's morgens om zes uur reeds aanwezig in de vertrekhal van Schiphol. Een jongeman naast hem meldt het bezit van nummer 21. „Ik stond hier al vannacht om vier uur. Had met de KLM gebeld en die vertelden dat er al zo'n 20 man in het stationsgebouw sliepen. Ik schrok, want er kunnen maar 144 mensen mee. Ging dus meteen hierheen". Een tamelijk schril contrast in tussen met de situatie in Bos ton. De belangstelling voor de ze goedkope vluchten is aan de Amerikaanse kant overweldi gend, zelfs aanzienlijk meer dan PanAm's plaatselijke ma nager, Bill Cowden, had ver wacht. Er zijn daar al typisch- Amerikaanse taferelen ont staan, compleet met omkope rijen en vechtpartijen. Onder de passagiers, wel te ver staan. De hoek van de vertrekhal waarin PanAm's check-in balie staat, is herschapen in een soort kampeerterrein. Er liggen klui ten en rijen aspirant-passagiers desnoods twee of drie dagen te wachten tot zij aan de beurt zijn. voor een ticket. Ze hebben klapstoelen bij zich, slapen midden op de dag onder kran ten of liggen in een grote kring te kaarten - de koppen bij el kaar, de benen als zonnestralen in alle richtingen. Vriendekijk Het ziet er op het eerste gezicht weliswaar chaotisch uit, maar het doet vriendelijk aan. De werkelijkheid is anders. Plot seling springt een knaap over eind, loopt naar de balie en neemt zijn ticket in ontvangst. Hij is daar blij mee, mag wel worden gezegd, want zijn reac tie is als van een Indiaan die zijn eerste geweer te pakken heeft gekregen. Met overslaan de stem joehoe gillend draaft hij, geweldige luchtsprongen makend, tientallen meters door Bij hem heeft „het systeem" ge werkt: meer dan 24 uur tevoren was hij in de vertrekhal van Boston's Logan Airport gearri veerd en hij had zich laten in schrijven op de wachtlijst die de passagiers daar zelf aanleg gen. Ook dat lijkt heel vreed zaam, maar wie er geen zin in heeft nog wel een paar dagen te moeten wachten voor hij weg kan, smijt er natuurlijk een paar dollars tegenaan om op een redelijke plaats voor het eerstvolgende vliegtuig te ko men. En dat nu wordt niet door iedereen gepikt. Die chaos staat Schiphol binnen kort ook te wachten, zeer tegen de zin intussen van PanAm's directeur Nederland, Peter J. Legro. „Ik moet er niet aan denken", zegt hij, wanneer we hem verhalen van de inmiddels tot dagelijkse praktijk uitge groeide situatie op Logan. „Dan zie ik het nog gebeuren dat Schiphol zegt: verhuis jij met je check-in-balie maar naar de RAI". Hoezeer PanAm zelf ook is ver rast door de geweldige belang stelling voor deze vluchten, de maatschappij zal er werkelijk iets aan moeten doen. Ook al krijgen de passagiers in feite precies wat ze vragen - trans atlantisch vervoer voor zo wei nig mogelijk geld - het hoeft niet nodig te zijn dat je werke lijk dagen en nachten in de hal van hetzij Schiphol, hetzij (op de terugweg) Logan door brengt om toch maar ooit aan de beurt te komen. Er moet toch een door PanAm zelf in de hand gehouden sys teem denkbaar zijn dat voor komt dat de passagiers dagen en nachten in de hal moeten doorbrengen. Per slot gaat het om twee dingen: een ticket en een plaats. Het ticket is niet aan een dag gebonden, de plaats vanzelfsprekend wel. Een andere mogelijkheid is de in zet van grotere vliegtuigen. Zo goed als thans Boeing-707's met een capaciteit van 144 stoelen worden gebruikt, kun nen er met 180 stoelen, of ande re 747's worden ingezet. „Niet helemaal", zegt Legro, „want er is een geweldig tekort aan 747's. Niet alleen bij ons, maar bij elke maatschappij" Dat is juist. Stonden enkele jaren geleden de nieuwe 747's „opge slagen" in de Zuidcalifornische woestijn, op het ogenblik is er niet èèn meer te huur. De KLM ziet geen kans haar onlangs verworven lijndienst op Los Angeles te openen, en Boeing heeft vorige maand besloten de produktie van anderhalve 747 per maand op te voeren tot ze- Grote plas Voor Nederland is dit soort vlieg reizen over de Grote Plas iets geheel nieuws. Iedere dag ver trekt de PanAm-kist, en wie zich het eerst aanmeldt, gaat het eerst de lucht in. Plaatsre serveringen zijn niet mogelijk. Wel wordt degene die uit de boot valt op de wachtlijst gezet. Morgen beter, misschien. Een woordvoerder van Martinair: „Holland vindt de lijndienst alleen geschikt voor avontu riers. „Je zit in grote onzeker heid of je wel mee kan. Stel dat je een kampeerwagen in Bos ton hebt besteld en je kan pas na twee of drie dagen met de PanAm-vlucht mee, dan kostje dat evengoed nog een paar honderd gulden". De onzeker heid kan ook een gedeelte van de vakantie opslurpen. Een dame in de rij wachtenden op Schiphol: „Ik moet hoe dan ook op 14 juli weer terug zijn in Nederland. We moeten dus maar een paar dagen op het vliegveld in Boston gaan zitten, zodat we in ieder geval op tijd zijn". PanAm-directeur Legro gelooft echter dat er een grote toe komst in het verschiet ligt voor de opstapdiensten. „Er is al een grote animo. Van heel ver schillende mensen. Er melden zich niet alleen gitaarspelende jongeren. Ook gepensioneer den gaan mee. En mensen die een extra emigrantenbezoek willen afleggen. Het is een ech te melange. We hebben dan ook geen bepaalde doelgroep. Al leen de zakenman-pur-sang mis je. Logisch, want die kan niet gaan wachten. We willen trouwens ook graag verschil lende tariefklassen houden. Op die manier kom je pas tot een goed eindprodukt". Tarievenoorlog De Engelsman Freddy Laker or ganiseerde vanaf september vorig jaar voor het eerst de op stapdiensten vanuit Londen naar New York. Zijn Skytrain bewerkstelligde een enorme daling van de tarieven op de vluchten tussen Europa en Amerika. Er ontstond een grote slag op de transatlantische rou te, mede veroorzaakt door de grote overcapaciteit op die lij- Het systeem van Laker is: het verzorgen van kaal openbaar vervoer. Eten wordt niet geser veerd, want dat nemen de pas sagiers toch alleen maar omdat het toevallig wordt aangebo den. Bovendien werd er te veel weggegooid, terwijl de catering verschrikkelijk duur is. Broodpakketjes dienen dus van huis meegenomen te wor den. Laker bleek met zijn Skytrain groot succes te boeken. Grote belangstelling, grote winst. De „gevestigde" luchtvaartmaat schappijen moesten ook hun prijzen laten kelderen. PanAm is nu de eerste maatschappij die opstapdiensten a Ia Laker start. In luchtvaartkringen wordt gezegd dat er de eerste weken dik geld bij die Wind- mill-expres moet. Laker be weerde eind vorig jaar dat de pure kostprijs van een vlieg- tuigstoel van Londen naar New York en terug 250 gulden is. Legro vertelt dat de Windmill- expres met 343 gulden per re tour net rendabel is. Met het ta rief na 14 juli (642 gulden) is de route voor PanAm dus zeker winstgevend. De vraag rijst of de consument niet steeds teveel heeft betaald voor zijn vliegreis. De Neder landse PanAm-leider denkt van niet. „Anders was PanAm een aantal jaren geleden niet bijna bankroet geweest en had de KLM niet zo lang in de rode cijfers gezeten. Door een nieu we markt aan te tappen en de kwantiteit te vergroten, kun nen de prijzen nu wat om laag". Directeur Legro weerspreekt met kracht dat het de bedoeling van zijn maatschappij is om Laker Airways kapot te concurreren, waarna de prijzen weer stijgen. „Dat is absoluut niet waar. La ker heeft een deur opengetrapt en die is niet meer te sluiten. We willen hem niet kapot maken om daarna de tarieven weer te verhogen. Dat zou negatieve public relations voor ons zijn die we ons niet kunnen ver oorloven". De tarievenoorlog is, meent Le gro, wel nadelig voor de char termaatschappijen. Dat inte resseert hem verder weinig, want het waren tenslotte die ondernemingen die zo nodig de strijdbijl moesten opheffen te gen de tarieven op de lijndien sten. „Wie de bal kaatst, moet hem terug verwachten. Maar aan de andere kant de charters zijn gericht op een doelgesteld gebeuren. Een groep mensen huurt als het ware een vliegtuig om op emigrantenbezoek te gaan, op vakantie, noem maar op. Vaak wordt dat geregeld via reisbureau's. Ik denk dat het toch voor die maatschappijen wel zal meevallen. Ze profite ren er zelfs wel van, omdat wij het vliegen populair ma ken" Lokkertje Dirk Elzinga, voorlichter van de Nederlandse chartermaat schappij Martinair, is ervan overtuigd dat de tarieven weer omhoog gaan als de gevestigde maatschappijen de macht bo ven de oceaan weer hebben veroverd. Hij vermoedt dat die situatie zich voordoet als de kleinere maatschappijen zich op de langere termijn uit de transatlantische route hebben teruggetrokken. Hij denkt daarbij ook aan zijn eigen Mar tinair, die overigens slechts in beperkte mate op Amerika vliegt. Transavia, de andere Nederlandse chartermaat schappij, vliegt in het geheel niet op de Verenigde Sta ten. De woordvoerder van Martinair zegt dat er weinig negatief ef fect merkbaar is van de Pan Am-vlucht. "Misschien dat er nu een klein aantal mensen zegt: we gaan met de opstap- dienst. Maar er is niet zo'n gek verschil met het chartertarief. En ik denk dat men toch wel iets meer wil betalen om zeker heid te hebben. Met charters kun je tenminste vakantie plannen maken. Ik denk dat de meeste mensen daarvoor blij ven kiezen". Elzinga wijst er voorts op dat Boston niet zo erg interessant voor Nederland is. „En het kost toch ook weer een hoop geld als je vanuit die plaats naar New York of Los Angeles wilt reizen" De Nederlandse chartermaat schappij is niet van plan haar prijzen te verlagen. „Je kunt niet onder de kostprijs wer ken", stelt Elzinga. Hij bena drukt dat de prijs van de Pan Am-vlucht dan ook van zeer tijdelijke aard is. Desondanks is Martinair niet gelukkig met de ontwikkelin gen op de transatlantische ta- riefmarkt. „Het komt de con sument niet ten goede, want na de dumping gaan de prijzen weer drastisch omhoog". Panam-directeur Legro erkent dat de prijs van zijn Boston- PAGINA 27 vlucht „een lokkertje" is. „We willen het vlieggebeuren naar de mensen brengen, aantrek kelijk maken. Je moet het zien als een kennismakingsprijs". De heenreis is weliswaar tot 14 juli 115 gulden, de terugtocht kost al bijna twee keer zoveel: 228 gulden. Vanaf half juli wordt een retourtje al 642 gul den. Dat is volgens de Panam- man nog steeds 200 tot 250 gul den goedkoper dan het laagste tarief op de transatlantische route. De KLM heeft erg laconiek ge reageerd op de Panam-aanbie- ding en is niet van plan de Amerikaanse uitdaging te vol gen. De reactie van de reisor ganisatoren op de toestemming voor de Panam-vlucht naar Boston is daarentegen bijzon der fel. Zo heeft Gefau-direc- teur Mike Koster, van reisbu reau Gefau-Schiphol, staatsse cretaris N. Smit-Kroes van ver keer en waterstaat schriftelijk toestemming gevraagd zijn le ge vliegtuigplaatsen naar Ame rika tot 1 augustus te mogen verkopen voor èèn gulden. Ook heeft hij het verzoek ingediend om vanaf 1 augustus zijn char- terprijzen te mogen verlagen en tevens gevraagd zich te mogen ontdoen van allerlei beperken de maatregelen. Koster vindt dat Smit-Kroes de Nederlandse ondernemers dis crimineert. „Wij zijn met han den en voeten gebonden aan bepalingen. Onze inkoop- en verkoopprijzen zijn vastgelegd. Maar omdat ze zo graag de Amerikanen op Schiphol heb ben, krijgen die allerlei facili teiten. Wij mogen voor een re tour naar New York niet min der dan 733 gulden vragen. Die prijs kan omlaag tot 598 gulden. Dan hebben we nog brood met kaas. Als we dit per 1 augustus niet mogen doorvoeren, span ik een kort geding aan tegen de Staat. Dit is toch onbehoorlijk bestuur". Middels een persbericht heeft het ministerie van verkeer en wa terstaat benadrukt dat de Pa- nam toestemming heeft en verplicht is om de Boston- vlucht uit te voeren tot 14 sep tember van dit jaar. „Omdat er geen ervaring is met deze voor Nederland nieuwe zaak, moet uit de praktijk blijken of het met de voorgestelde tarieven levensvatbaar is. Mede aan de hand van de resultaten en de effecten ervan op de markt, zal de staatssecretaris overwegen in hoeverre aanpassing van de vastgestelde chartertarieven geboden lijkt" Politiek is een ingewikkelde en moeilijke zaak. Volwassenen hebben er al moeite mee om te begrijpen hoe de regering pre cies in elkaar zit. Nu heeft Hans Ludo van Mierlo een erg leuk leerboekje geschreven. Het gaat over een hondje, Polo, dat zich afvraagt wie nu eigenlijk de baas is in Nederland en daar door allerlei avonturen achter komt. Er zit ook een werkboekje bij, waar vragen in staan, die je in de klas kunt behandelen. Om jullie een beetje te laten zien hoe de boekjes zijn, hebben we op deze pagine een stukje uit het leesboekje en uit het werkboek je geplaatst. Het boek heet "Polo en de poli tiek" en is uitgegeven bij Wol- ters-Noordhoff in Groningen. Probeer nu in te vullen: de minister van defensie de minister van financiën de minister van volkshuisvestii de minister van buitenlandse zaken Kies uit de zinnen die hier staan: 1 zorgt dat de regering goed met het belastinggeld omgaat 2 zorgt er voor, dat de mensen 3 geeft bevelen aan het leger de vloot 4 sluit een verdrag met andere landen in de wereld maak het goede rondje zwart- De ministers en de koningin zijn samen: _v O een voetbalklub V, O de regering Polo maakt kennis met het hondje van de konin ginSara C'*wGïv O een vergadering De voorzitter van de Tweede Kamer belooft om Polo alles eens goed uit te leggen. Hij nodigt Polo uit om mee naar zijn kamer te gaan. Daar is het rustiger dan bij de voordeur. En gezelliger. Als ze eenmaal rustig zitten begint de voorzitter te vertellen. "Als er een heleboel mensen in een huis wonen, moeten ze afspraken maken. Dan moeten ze afspreken wie in welke kamer slaapt. En hoe laat ze zullen eten. En wie er moet afwassen". "Dat begrijp ik", zegt Polo, "anders wordt het een bende". "Precies", zegt de voorzitter tevreden. Hij vindt dat Polo goed oplet. "In een heel land wonen natuurlijk veel meer mensen dan in een huis. En die moeten ook afspraken maken. Die moeten afspreken waar huizen en scholen gebouwd moeten worden. En of de auto's links of rechts van de weg moeten rijden". "Dat weet ik", roept Polo blij. "Anders botsen ze. Dat weet ik al lang. En de regering, die maakt daarvoor wetten. En iedereen moet doen wat er in die wetten staat". Hij Wie is de baas? De voorzitter is heel tevreden. "Dus je begrijpt er alles staat op. "Wacht even", roept Polo vlug. "Ik weet al heleboel, maar nog niet alles. De regering kan toch ook fouten maken. Wat gebeurt er dan?" "Helaas komt dat wel eens voor", moet de voorzitter toegeven. "Maar gelukkig zijn wij er dan nog. Wij probéren fouten te voor komen. Wij kunnen zo'n wet afkeuren". Dat is precies wat Polo bedoelt. De regering mag wel wetten maken. Toch is ze niet alleen de baas. Maar wie is er dan wel de baas? De Tweede Kamer? "Daar heb je bijna gelijk in", zegt de voorzitter. "De regering is wel belangrijk, maar de Tweede Kamer kan de regering naar huis sturen als ze die niet meer wil hebben". Polo begint het te begrijpen. Die Tweede Kamer, daarmee bedoelt de voorzitter die 150 mannen en vrouwen. Maar waar komen die mannen en vrouwen vandaan? Wie zijn dat eigenlijk? Dat wil hij wel eens weten. Hij besluit het de voorzitter te vragen. "Dus d^t is wat je nog niet wist", zegt de voorzitter. "Dan zal ik je dat eens uitleggen. Alle mensen die achttien jaar en ouder zijn, mogen helpen om zo'n mijnheer of mevrouw voor de Tweede Kamer te kiezen. Dat noemen ze stemmen. Dat wil zeggen dat ze iemand mogen aanwijzen die ze leuk vinden. Iemand die ze dur ven vertrouwen. En wie de meeste keren is aangewezen, mag hier komen. Die moet helpen de regering te controleren. En de wetten goedkeuren of tegenhouden. Dan kunnen de andere mensen ge woon doorgaan met hun werk. Begrijp je het nu?" Boze koning "Bijna", zegt Polo. "Ik heb nog een paar vragen. Zijn die 150 mijn heren en mevrouwen in de Tweede Kamer dus de hoogste baas?" "Nee", antwoordt de voorzitter vlug. "De hoogste baas zijn de men sen in het land zelf. Want als de 150 mensen in de Tweede Kamer hun best niet doen, mogen ze de volgende keer niet meer terug komen. Dan worden ze niet meer gekozen. En dat vinden ze vervelend. Dus doen ze zo goed mogelijk wat de mensen in het land willen". Polo knikt. Hij begrijpt het nu helemaal. Dus niemand is alleen de baasin het land. De koningin niet,deministers niet endeTweede Kamer niet. Eigenlijk zijn de mensen allemaal samen eigen baas. Maar niemand is helemaal de baas. Gelukkig maar. Dan hoefje ook niet bang te zijn In sprookjes komt wel eens een heks voor, of een reus of een boze koning. Die spelen dan de baas over iedereen. Maar in het echt kan dat lekker niet. Dat is toch wel fijn, vindt Polo. (Dit 1 stukje uit "Polo en de politiek") Helma Ravensbergen jaar) Oranjelaan k'<4. Rijnsburg Voor kinderen van 4-12 jaar elke zaterdag in deze krant Inzendingen (met vermelding van naam, adres, leeftijd) naa Kinderrubriek "De Klepperdoos' Witte Singel 1 Lelden Redactie: Astrid Guns

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27