LEIDSCH DAGBLAD Gemengde gevoelens over bezuinigingen f Niet méér ruimte voor bedrijfsleven bPföm bOTOK wimf'oiD raww torax vandaag Drukte op wegen viel mee Werkgevers: nog meer bezuinigingen CNVlastenverdeling rechtvaardig? Zomerprijzen bontmantels LD/AD NAAR GPD Deel van haringvloot maandag binnen? Zomerprijzen bontmantels ZATERDAG 1 JULI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35590 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DRIEBERGEN (ANP) - De vakan ties mogen zijn begonnen: de Nederlandse wegen hebben er weinig weerslag van ondervon den. Of, zoals de Algemene Ver keersdienst van de Rijkspolitie in Driebergen het uitdrukte: het viel allemaal erg mee. Eigenlijk was het een vrij normale vrij- dagavondspits. Om half vier gistermiddag was er de gebruikelijke filevorming bij Vianen en de van Brienenoord- brug, doch bij deze brug was de file zelfs van kortere duur dan op andere vrijdagen. Op de weg van Elslo naar Bocholz, in het zuiden van ons land, werd een file van vier kilometer geno teerd en op de weg van Arnhem naar Apeldoorn was het in beide richtingen nogal druk. De grenspost Bergh/autoweg heeft de gehele dag een gezellige drukte gehad, maar problemen hebben zich niet voorgedaan. Bij Venlo, waar het ook nogal druk kan zijn, was het vandaag zeer rustig. Enkele files ontstonden, doordat er aan de Franse grens streng gecontroleerd werd op het NL plaatje. Het is verplicht voor Nederlandse automobilisten bij het passeren van de grens. DEN HAAG - Werkgevers en bonden hebben met ge mengde gevoelens gereageerd op de vrijdag gepresen teerde ombuigingsnota van de regering. De werkgevers vinden over het algemeen dat nog wel meer bezuinigd kan worden. Van de bonden heeft tot dusver alleen het CNV gereageerd. Deze bond plaatst vraagtekens achter de rechtvaardigheid van een aantal bezuinigingsvoorstellen Het pakket dat nu op tafel ligt zal volgens het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) in de komende jaren leiden tot een nog verder gaande stijging van de collectieve lastendruk. Bij een toch al kleine economische groei laat dit te grote beslag van de ge meenschap op de nationale mid delen te weinig over voor de be drijven, aldus de werkgevers- bond. „Als geen grotere ombuiging van de collectieve uitgaven mogelijk blijkt, zal dit gevolgen hebben voor de inkomens van de werk nemers. In dat geval zal het handhaven van de nullijn voor de modale werknemer als beleids uitgangspunt op losse schroeven komen te staan", aldus het VNO Het Verbond vindt dat zo snel mo gelijk met de ombuigingen moet worden begonnen. „Elk uitstel maakt de situatie erger", vindt het VNO. dat de goede wil van de regering niet betwist, maar de uitkomsten van de nota „onvol doende" noemt om tot werkelijke oplossingen te komen. Het CNV heeft twijfels van geheel andere aard. De Christelijke Vakbond vraagt zich bezorgd af, of de voorgestelde lastenverde ling wel gerechtvaardigd is. In strijd met de rechtvaardigheid vindt het CNV het, dat inkomens van ambtenaren en daarmee ge lijkgestelde werknemers, en de sociale uitkeringen „eenzijdig over de gehele linie en zonder onderscheid naar draagkracht" worden beperkt. „De voorgestelde vermindering van de sociale uitkeringen met 0,5 procent per halfjaar is een ex- tra-matiging ten koste van de niet-actieven die indruist tegen de opvatting van het CNV, die in houdt dat de lasten over alle be volkingsgroepen en naar draag kracht moeten worden verdeeld. De verbondsraad wil daarom de vraag in overweging geven of het gestelde doel niet beter via een algemene inkomensmatiging met verdeling naar draagkracht zou kunnen worden bereikt", al dus het CNV. Het Koninklijk Nederlands Onder nemers Verbond (KNOV) heeft Bestek '81 ook al met gemengde gevoelens ontvangen. Het KNOV, de grootste organisatie van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, vindt dat er on danks alle goede bedoelingen van de regering, voor de zelfstan dige onvoldoende gaat gebeuren. „Er blijft een stuk groei zitten in de collectieve sector met als gevolg dat er te weinig ruimte overblijft voor een zo noodzakelijke verbe tering van de rendementen in het bedrijfsleven. Met name in het midden- en,kleinbedrijf heeft de zeer noodzakelijke verbetering van deze rendementen en daar mee van de inkomens van de zelf standigen het regelrechte gevolg dat de hoeveelheid werk in deze bedrijven wordt gehandhaafd of zelfs wordt uitgebreid", aldus het KNOV. Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW) consta teert: „De overheidsuitgaven zullen in de komende jaren nog een te groot deel van de groei van het nationaal inkomen voor zich blijven opeisen. Dit biedt het be drijfsleven te weinig ruimte. On ze concurrentiepositie krijgt een te zachte duw in de goede rich ting waardoor ook het bereiken van de werkgelegenheidsdoel- stelling dubieus wordt" De regeringspartijen hebben de no ta tamelijk positief ontvangen. De voorzitters van de fracties van CDA en VVD wilden in hun eer ste reacties nog niet ingaan op de inhoud var) het „Bestek '81". De oppositie verwerpt de plannen van de regering. PvdA-fractielei der Den Uyl noemde het „onaan vaardbaar" dat, volgens hem, de zwaksten de zwaarste lasten krij gen te dragen. D'66 vindt de plannen van de regering niet rea listisch. Onze krant put vanaf vandaag deels uit andere nieuwsbronnen dan tot nu toe. Het Leidsch Dagblad/Alphcns Dagblad is toegetreden tot de Gemeenschappelijke Persdienst, in de wandeling kortweg GPD genoemd. Die GPD is een combinatie, waarbinnen dertien grote regionale dagbladen over het hele land verspreid, samen werken. De GPD beschikt overeen eigen centrale redactie in Den Haag en volgt met name het politieke, parlementaire en sociaal- economische leven op de voet. Er zijn eigen correspondenten in alle belangrijke hoofdsteden van Europa en daarbuiten. De aange sloten kranten beschikken met elkaar over negenhonderdduizend abonnees. Dit getal overtreft ruimschoots de oplage van welke krant of dagbladcombinatie in Nederland dan ook. Grote aantallen zijn natuurlijk nog geen garantie voor kwaliteit, maar de GPD heeft in de loop der jaren bewezen slagvaardige, snelle en tevens verantwoorde journalistiek te bedrijven. De initialen 'SP' bij de aanvang van een bericht zult u voortaan moeten missen. Zij waren de afkorting van 'Sijthoff Pers', de uit gever van de Haagsche Courant, waarmee het Leidsch Dagblad/ Alphens Dagblad gedurende zes jaar een contract voorde nieuws voorziening had en dat gisteren is beëindigd. Hoofdredactie DEN HAAG (ANP) - De kans be staat dat een deel van de dit weekeinde binnengekomen Ne derlandse haringvloot maandag niet opnieuw zal uitvaren. De heer N. Parlevliet, voorzitter van de redersvereniging van de Ne derlandse zeevisserij, vertelde dit gisteren nadat een delegatie van zijn vereniging een gesprek had gehad metdeheerTh. J. Tienstra, directeur der visserijen bij het ministerie van landbouw en vis serij. De reders kregen van de heer Tienstra de raad, het door de Europese commissie voorgestel de visplan voor de wateren ten westen van Ierland te aanvaar den. Zij zien daar weinig heil in en zijn bovendien bevreesd dat er vol gende week een Engelse maatre gel komt waardoor de haringvis serij ten westen van de Hebriden moet worden stopgezet. De reders besloten na het gesprek met de heer Tienstra een studie commissie te vormen, die zal moeten adviseren over wel of niet aanvaarden van het plan voor de Ierse wateren. Volgens dat plan, waartegen de heer Parlevliet in de vergadering van het Produkt- schap voor vis en visprodukten al heeft geageerd zouden schepen langer dan 24 meter uit het vol gens de Nederlandse reders ren- dabelste haringvisgebied van de wateren bewesten Ierland moe ten wegblijven, er zouden slechts vijftien Nederlandse schepen van dit formaat tegelijk mogen vis sen. Per reis zou niet langer dan vijf dagen achtereen mogen wor den gevist en de vangst per reis per schip zou maar 25 ton mogen bedragen. Volgens Parlevliet deelde ir. Tien stra de reders mee dat het een kwestie was van "take it or leave it", er zou over het door de Euro pese commissie voorgestelde plan niet meer te praten zijn. Ook na derde ronde geen president ROME - Zoals al was verwacht is ook gisteravond geen opvolger van de afgetreden Italiaanse pre sident Giovanni Leone gekozen Evenals bij de vorige twee stem ronden brachten ook ditmaal de afgevaardigden hun stem op de eigen partijkandidaten uit. Vandaag wordt opnieuw gestemd. Dan is een gewone meerderheid van 506 van de 1011 afgevaardig den voldoende. Een dergelijk aantal kan echter door geen van de partijen bijeen worden ge bracht. Regen Aanvankelijk zon, maar in dc middag van het westen uit bewolking en tegen de avond regen. Matige wind uit weste lijke richting. Standverwachting: 's ochtends en 's middags: matig. 2 JULI Hoogwater te Katwijk om 2.06 en 14.35 uur, laagwater om 10.09 en 22.43 uur. Breestraat 173, Leiden 071-123337 Maandag gesloten (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De regering stelt het prijsbeleid voor de tweede helft van 1978 nauwelijks bij. Dit houdt in dat het bedrijfsleven geen verdere ruimte krijgt voor doorberekening van kosten, wel ke dan ook. Minister Van Aar- denne (economische zakener kent dat van deze strenge koers nog enige extra druk op de ren dementen zal uitgaan. Alleen de dienstensector mag en extra doorberekeining invoeren. Daar entegen zullen de overheidsta- rieven minder mogen stijgen dan aanvankelijk was voorzien. Minister Van Aardenne zegt in een vrijdag aan de Tweede Kamer ge zonden brief over het prijsbeleid voor de tweede helft van dit jaar de regering voorrang wil ge ven aan het terugdringen van loonkosten en prijsstijgingen. Omdat dit gunstige effecten heeft opgeleverd tot dusver en dat ook op lange en middellange termijn zal dn, vindt zij het verantwoord dat het prijsbeleid in het komen de halfjaar het winstherstel in het bedrijfsleven onder druk zal zet- Omdat deze opzet van de regering vorige week al merkbaar werd is deze week van ondernemingszij de kritiek uitgeoefend. Met name uit de kring van het midden- en kleinbedrijf is gesteld dat de on mogelijkheid om kostenverho gingen door te berekenen ten koste zal gaan van de rendemen ten en de inkomens der onder nemers. Men liet doorschemeren dat er sprake zal zijn van „pijson- gehoorzaamheid". De onderne mers zullen dan zelf wel hun prij zen vaststellen en zien wat er van komt", zo werd opgemerkt. 32 PAGINA'S Ruzie binnen EG over jeugdwerkloosheid PAGINA 9 Wraakoefening Jan Raas contra Lévitan geslaagd PAGINA 11 Wie was Willem van den Bergh? PAGINA 17 Ervaringen uit het zwaar ge schonden Griekenland PAGINA 19 Humor waar de tv-bazen van rillen PAGINA 23 Het blonde wild in Zweden PAGINA 25 De opstapdienst naar Ame rika: kamperen in de ver trekhal PAGINA 27 Klepperdoos over Polo PAGINA 27 Aardgasprijs binnen vier jaar op niveau DEN HAAG - Binnen vier jaar moet de aardgasprijs op het ge wenste niveau - dat van de huis brandolie - worden gebracht Daarvoor zijn jaarlijkse verho gingen van 2,5 cent per m3 (inclu sief btw 3 cent) nodig. Het kabi net vindt deze optrekking van de prijzen noodzakelijk om vol doende stimulans te krijgen voor energiebesparende maatregelen en om voldoende gelden op de begroting te krijgen in verband met de financiering van het na tionaal isolatieprogramma. Dit delen de ministers Van Aar denne (economische zaken) en Beelaerts van Blokland (volks huisvesting) mee in een brief aan de Tweede Kamer over het isola tieprogramma voor- woningen dat nu van start kan gaan. Zij voegen eraan toe dat over de prijsverhoging per 1 januari 1979 helaas nog geen overeenstem ming is bereikt met de vereniging van gasdistributiebedrijven, die nu niet verder wil gaan dan een prijsverhoging van eén cent. Leidsch Dagblad Geen krant bexorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Tot 1 september a s. 10% zomerkorting op alle bontmantels. Daar ligt hij dan, de ombuigings nota van het kabinet. Hij knip pert nog wat onwenning tegen het licht. We lezen "Bestek '81" en stuiten op veel dat we al wisten de tien miljard bezuinigen en waar Dries en de zijnen die mos terd moeten halen. Aan het loket "inleveren" scharen zich de amb tenaren, de trekkers van sociale voorzieningen en de zieken uit het ziekenfonds. Maar dat is natuur lijk maar een kleine driekwart van het verhaal. Ook de ministers hebben met hun portefeuilles aan de bezuinigingsgeest moeten offe- "Bestek '81" is een lappendeken ge worden van vaak met elkaar strijdende verlangens bij de coa litiepartners. Wie van de twee WD of CDA,eronder gaat liggen kan er van op aan dat hij het koud krijgt. Daarbij valt eerlijk heidshalve aan te tekenen dat welke politieke coalitie dan ook met de moed der wanhoop verve lende dingen zou moeten doen. Het knappe van minister Andries- sen (financieèn) is dat hij de tien miljard er toch nog uit heeft kun nen braden zonder dat er colle ga's zijn opgestapt. Het kan na tuurlijk nog komen, als men zich realiseert dat er in de sociaal- economische hoek wel enig dy namiet ligt te smeulen. Immers de besnoeiingen in die sector zijn pittig. Het achter blijven van de netto sociale uitkeringen met in totaal 24 procent bij het netto-mi nimumloon is in feite een ontkop peling en staat haaks op Van Agts verzekeringen in het begin van dit jaar bij de regeringsverkla ring. De "reële" offers voor de ho gere inkomens zullen wel drage lijk zijn, nu is gebleken dat le- mand met 4 x modaal 110. dui zend gulden) maar drie/kwart procent moet bloeden. Daarte genover is er dan weer wel het collectieve deel van de VAD waarvoor Albeda zich niet be hoeft te schamen, maar wat me nig WD-er bitter zal stemmen Op tal van punten in de nota sig naleert men dat ver doorgevoerde geven en nemen, zelfs als het ten koste van een evenwichtig consis tent beleid gaat. Een voorbeeld Tuynman (verkeer) leverde in Hij pakte royaal van het stapeltje 'openbaar vervoeren liet de 'wegenaanleg' liggen. De nota moet twee maanden op parlementaire behandeling wachten. Maar belangengroepen zullen zich de vakantie ten spijt die periode niet onbetuigd laten Zo'n volksvertegenwoordiging zou zich veel drukker moeten ma ken om de uitholling van haar functie; als regeringspartijen zich om tactische redenen voor een uitstel-karretje laten span nen, zijn we nog veel verder van huis. Ook los van een Kamerdebat overi gens geeft "Bestek '81" aan dat er tussen de politieke filosofieën van dit kabinet en van Den Uyl vele banddiktes licht zit. Van Agtl Wiegel hopen nog dat door effec tief het bedrijfsleven meer finan ciële armslag te geven, de motor wel weer aanslaat; Den Uyl heeft op dit stuk geen vertrouwen meer en rekent op de rol van de over heid als opdrachtgever (sociali satie van de vraag). Bij dergelij ke twisten over wat in de misère gedaan moet worden, haalt men nooit het antwoord uit de compu ter. De regering met haar geringe meerderheid in de Kamer zal het met dit "Bestek '81" niet gemak kelijk krijgen. Zij zal tegenover de ambtenaren en waarschijnlijk ook tegenover de uitkeringen trekkers (van groeiend belang bij de stembus concessies moeten doen. Maar nog wezenlijker voor het welslagen van haar plannen zal zijn, hoe de westerse geïndus trialiseerde landen in de naaste toekomst zal vergaan. Dat beslis send te beïnvloeden valt nou een maal buiten het bestek van een klein land. BRASILIA - Met tevredenheid hebben diplomatieke kringen in dé Braziliaanse hoofdstad Brasi lia de beslissing van de Neder landse Tweede Kamer vernomen over de levering van verrijkt ura nium aan Brazilië. Opnieuw werd er de nadruk op ge legd dat Brazilië de kernenergie uitsluitend voor vreedzame doel einden wil gebruiken. Breestraat 173. Leiden 071-123337 Maandag gesloten audio boortoestellen bv De uitstekende service samen met de meest moderne kon- trole-apparatuur, maken Audio Hoortoestellen b.v. tot een echte speciaalzaak. Wij leveren alle bekende mer ken hoortoestellen. Steenstraat 22, Leiden telefoon 071-141538 Fida gediplomeerd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1