111 9 ifti ZATERDAG 1 JULI 1978 EXTRA PAGINA 19 TESSALONIKI - Dinsdagavond, 23.04 uur. Plotseling donderend geraas, afgrijselijk gekraak, geschreeuw, de aarde schudt, seconden lang, „sismos, sismos", een aardbeving. We tasten naar elkaar, roepen namen. Een smalle straat. We moeten eruit! Een vonkenregen, vallend glas, de straatverlichting dondert naar bene den, op een meisje. Na èèn minuut: dreunen, overal dreunen, het is onbeschrijflijk. Het lijkt op een bom bardement. Een nachtmerrie. Rechts stort een huis in. Balkons breken van de huizen. Vonken. Stofwol ken. iVe zien niets meer. We rillen. Overal paniek. Huilende mensen. Gillen de kinderenAuto's racen over de weg,over de stoep en padenze zijn nauwelijks te ontwijkenBotsingenWeereen enorme dreunEen heel flatgebouw stort in. Stofwolkenvallende brokstukken verpletteren geparkeerde auto's. Vlug naar rechts! Nee. het kan niet. De gevel van een oud gerechtsgebouw stort in. Eindelijk, het grote plein bij de Jaarbeurs. Duizenden mensen. Weer beeft de aarde. Een man zakt ineen na een hartaanval. Een vrouw heeft een miskraam. Mensen vallen elkaar in de armen. Ze schreeuwenze bidden, ze zoeken naar bekenden. „Waar is mijn man9' Mijn huis is geruineerd!" Een kind slaapt in het park. waar het Griekse leger, na veel heen en we opgezet. Foto boven: op de puinhopen zoeken brandweer en vrijwillige van de slachtoffers tussen de brokken cement en beton Huisraad, een foto van een verjaardag, een lachend gezin een taart met zes kaarsen. Het aantal doden valt moeilijk te schatten. Journalisten worden weggeslagen en uitgescholden door de politie. Vooral als er doden worden ontdekt. Het op treden van de politie is ronduit grof, zo niet fascistisch. Men sen die om voedsel vragen of de inspectie van hun huis, worden afgesnauwd of met een kluitje in het riet gestuurd. Anderen moeten formulieren invullen als ze een tent willen hebben, en 17 drachmen betalen: 19 voor het formulier en 7 voor het stempel. Als je een vriendje hebt bij leger of politie, heb je geluk gehad en krijg je een tent. Rampzalig Voor de meeste overgebleven rs - nog steeds trekken i de stad uit - is de toe stand rampzalig. Ze hebben nauwelijks voedsel, water of onderdak. Geld hebben ze ook niet. Het zijn dag- of weeklo- ners. Trouwens, in de winkels in het centrum stijgen de prij zen met het halve uur. Winke liers wagen hun leven om er geld uit te slaan. Tussen de puinhopen van de oude markt wordt groente verkocht. Elders gaan gereedschappen en ra dio's als broodjes de winkels uit. De markthallen zijn deels ingestort. De bevoorrading van Noord-Griekenland stag neert. Zeker vijf flats staan op instorten De fundamenten zijn aange tast. De politie heeft de plaats afgezet. Vele openbare gebou wen, waarvan sommige nog geen tien jaar oud, worden door ambtenaren als levensgevaar lijk aangemerkt. Bij nieuwe aardbevingen kunnen ze in storten. Dat gebeurt nadat drie dagen lang honderden mensen, onder wie ik zelf. er nnp hinnen Drs. Tom Verheul, socioloog uit Utrecht en vroeger werkzaam in een crisiscentrum, wilde er eens een tijdje uit, naar Griekenland. Hij kwam in Tessaloniki terecht en beleefde daar de aardbeving die deze stad enige dagen geleden teisterde. Hij werd letterlijk onder het puin be dolven, kroop eruit en probeerde hulpteams te vormen. Vanuit het zwaar geschonden Tessaloniki belde hij ons zijn schokkende ervarin gen door. „Zeker 6,5 Richter!", roept een man. Na 600 aardbevingen in èèn maand zijn de meeste in woners van Thessaloniki wan delende seismografen. Overal auto's, afgeladen. Kinderen in pyjama. Kinderen op het dak. Iedereen die een auto heeft, vlucht de stad uit. Een ware exodus. Wegen raken verstopt. Een agent probeert tevergeefs het verkeer te regelen. Mensen met dekens en thermosflessen. Een licht kleurt onheilspellend paars. Een autoradio geeft nieuwsberichten. De auto wordt bestormd. Niets over de aardbeving. „Die godvergeven politieke propaganda gaat ge woon door!", roept een vrouw. „De volgende keer stem ik blanco!". Soldaten marcheren in ganzepas de stad in. Sirenes. De eerste ziekenwagens ver schijnen. Ze kunnen er niet door. Een vriend komt en doet zijn relaas. Een flat van zeven verdiepingen in de tang geno men door twee aangrenzende huizen, is ingestort. Een voor bijgangster werd verpletterd. Verdwaasd zoekende mensen tegen de puinhopen. We kunnen niets uitrichten zon der materiaal. Hoog boven ons schreeuwen mensen in halve kamers. Gewonde mensen vechten zich door de puinho pen naar buiten. Een echtpaar zit in een halte onder betonpla ten. De vrouw kan eruit; ze is lichtgewond. Haar man moet zwaargewond achterblijven. Omstanders halen zes gewon den te voorschijn. Er moeten veel mensen bedolven zijn. Ze keken naar Italië-Oostenrijk. Een eenzame, plaatselijk be kende politieman sommeert de mensen weg te gaan. Hij wordt uitgescholden voor bulldog. Een naam die hij heeft te dan ken aan zijn optreden tegen demonstranten. „Wat kom je hier doen?! Dit is geen demon stratie!", roepen de mensen. Zuurstof Eindelijk soldaten, verplegers. Een gewonde krijgt zuurstof. We spoeden ons naar de on- heilsplek. Twee uur na de aardbeving verschijnt de op roerpolitie ter plekke. Via de radio wordt bezitters van bulldozers verzocht zich te melden. Eindelijk schijnwerpers. Om half twee, twee en een half uur na de ramp, arriveren de bull dozers van het leger. Zij ram men wild op de puinhopen in. Er wordt kennelijk niet naar overlevenden gezocht. De rot-, zooi moet zo gauw mogelijk worden opgeruimd. Als een bulldozer wijkt, ligt er het lijk van een man. Onthoofd door de aardbeving of door de razernij van het leger. De menigte wordt wreed weggeduwd. Flitslicht. „Waar is die ver domdefotograaf?!. Grijp hem", roept een uniform met drie sterren. Overal steekt betonstaal uit het puin. Het is zo dun. De verant woordelijke aannemer was een dief. Hij is nu een moordenaar. De gewonden worden naar zie kenhuizen vervoerd. Daar zijn ze evenmin veilig. De zieken huizen zijn oud en staan op in storten. Vele patiënten zijn met bed en al in de tuin gevlucht. Sommigen kermen van de pijn, zonder de noodzakelijke ver zorging. Familieleden en be kenden stromen toe. Het leger brengt tenten. De verkeersstroom houdt aan. Tienduizenden auto's. Een chauffeur laadt zijn gezin in een bus en verdwijnt. Tractoren, driewielers, een vrachtauto met koeien. Boeren met com bines zijn verdwaald in het cen trum. Een heksenketel is het. Mensen van buiten de stad en recreanten spoeden zich nieuwsgierig de stad in. Alles raakt vast. Het radiostation van het leger Yenev bericht „Er was een zware aardbeving. Een oud huis werd vernietigd. Het centrum van de aardbeving was het Volvimeer". Leugenaars Mensen reageren verontwaar digd. Niets over de dorpen bij het meer. Niets over doden of gewonden. Het was geen oud huis. Om half drie wordt de vrolijke muziek weer onder broken. „Aardschok. 6,5 Rich ter. Zes gewonden in een inge stort huis. Twee doden door een hartinfarct. Politie en leger zoekt de plaats af naar overle venden". De leugenaars. Wij weten wel beter. Het seismografisch instituut in Athene zegt zich gedwongen te voelen mede te delen dat min der sterke nabevingen zullen volgen. Dat zeiden ze na die klap van 24 mei ook al. Door de slechte voorlichting waren veel mensen gelaten geworden Onder de permanente trillin gen van de laatste weken rea geerden ze vannacht niet alert genoeg. Ze bleven te lang in hun huizen. De radio slooft zich uit. De pre fect van Saloniki heeft de nood toestand afgekondigd. Het is nergens aan te merken. De om- roepster doet er nog een schepje bovenop. „Het ram penplan van de regering trad in werking om 23.15". Ze liegt dat ze barst. Want aan alles was te merken dat er geen voorberei dingen waren getroffen. Iro nisch genoeg liet de tv de avond van de ramp beelden zien van politie die zich oefende in het uiteenjagen van demonstra ties. De ramp had zich al zo vaak aan gekondigd. Na de schok van maandag scheurde de aarde bij het Volvimeer over een lengte van vijf kilometer open. Het ministerie van volkshuisves ting verzoekt de mensen wier huizen zijn beschadigd voorlo pig buiten te blijven. Niemand is zo gek zijn huis in te gaan. Overal zitten scheuren in de muren. Huizen die eerst aan el kaar vastzaten staan nu los. Alle huizen zullen eerst gron dig geinspecteerd moeten worden voordat ze weer be woond kunnen worden. Vele züllen moeten worden afge broken. Maar de boodschap achter deze officiële uitlatingen is duide lijk. De overheid ziet naar U om. Maar als er geld door het loket moet komen is de Griekse overheid niet thuis. De over stromingen in oktober dupeer den 3000 gezinnen. Ze kregen zegge en schrijve 250 gulden uitgekeerd. Sommige fascisten en koningsgezinden gleepten meer in de wacht door intimi datie van de getroffen bevol king en sabotage van eventuele protestacties. Centrum We verlaten het centrum. In de buitenwijken is het beeld het zelfde als in de binnenstad. Alle oude huizen en ook veel open bare gebouwen zijn bescha digd of vernield. Na vieren wordt het rustiger. De meeste mensen zijn de stad in. De ach terblijvers slapen in de parken en plantsoenen, af en toe opge schrikt door nieuwe aard schokken. Velen zoeken tever geefs een slaapplaats. Het sta dion van Paok is onbereikbaar. Overal geparkeerde auto's, hier en daar een tent. Sommigen slapen. Een paar mannen bren gen hun tv-toestel in veiligheid. Vanavond is immers Neder- land-Italië. De eerste grap wordt gehoord. Te Saloniki heerst de ziekte van Parkinson. Vroeg in de morgen vertoont de stad een tegenstrij dig beeld. De bussen rijden weer maar komen niet ver. De exodus gaat inmiddels voort. De mensen hebben er schoon genoeg van. Families haasten zich tussen de brokstukken en vernielde auto's. Koffers in de hand. Een man zit bij de kap per. Enkele toeristen zitten eenzaam op een terrasje. Solda ten strompelen vermoeid door de stad. Iedereen zoekt ieder een. Holle gezichten. Vlak ach ter me stort een gevel in. Af en toe veroorzaakt een nieuwe schok paniek. Bijna alle win kels en restaurants zijn geslo ten. De stad wordt stiller. De berichten komen: minstens 15 doden. Het moeten er meer zijn. Honderden gewonden. Duizenden huizen ingestort of zwaar beschadigd. De recon structie zal miljoenen vergen. Militaire colonnes denderen de stad in. Het is een ramp. We wagen ons in het huis en grissen snel wat spullen bij elkaar. Boven mijn bed zit een diepe scheur van anderhalve meter lengte. Het huis van een vriendin is onbe woonbaar geworden. Voorlo pig geeft dat niet, we leven tenminste nog. Maar na die eerste dag vallen op luchting en blijdschap weg. De angst blijft recht overeind staan. In mijn keel, in mijn bot ten, in mijn lijf. Vallend glas, een vliegtuig, een trillende ta fel, een klap van een autodeur, en mijn hart slaat over. Erfenis Nieuwe aardbevingen worden verwacht. Die verdomde ethyl- fabriek - nog een erfenis van de junta - heeft gelekt. Hij kan bij een volgende aardbeving ont ploffen. Enkele jongeren die in de stad hierover pamfletten uitdelen, worden onmiddellijk gearresteerd en gevangen ge zet. Dat bevestigt onze angst. Er is vrijwel geen voedsel, geen water, er zijn geen medicijnen. Het aantal slachtoffers is van daag gestegen tot 50. Van hen werden 39 aangetroffen onder de resten van het ingestorte flatgebouw Nikos. Na zes da gen is de puinhoop hier nog niet weg. Vele gewonden ver- Dagelijks komen er nog meer doden bij. Vrijdag werd er nog een vrouw levend aangetroffen onder het puin. Een hijskraan had met zijn grijper haar been afgeknepen. De „redders" gaan niet zachtzinnig te werk. Van daag stond een buldozer boven op de berg puin. Levenden zullen dus waarschijnlijk niet meer worden aangetroffen. Het puin wordt afgevoerd naar een open plek bij het stadion. Een gebied van zeker 4000 vierkan te meter is reeds vol gestort. Hier en daar twee a drie meter hoog. Het terrein wordt be waakt. Je vindt er kleine restjes. gingen voor water of hun be hoefte. Het optreden van de overheid is allerbelabberdst en chaotisch. Terwijl men handen te kort komt om puin te ruimen en hulp te bieden, staan mannen van de openbare werken plant soentjes te harken of bespuiten grasvelden waar mensen moe ten slapen. Alle ambtenaren staan nu eenmaal onder de noodwet. Velen van hen wor den gedwongen hun werk in levensgevaarlijke gebouwen voort te zetten op straffe van ontslag. Van het zo geroemde noodplan Xenokratis komt niets terecht. Dat deel van het hier gelegerde Derde Leger dat het plan moest uitvoeren, was ver de stad uit op oefening, 600 aardbevingen werden ge registreerd. Als oud-studenten, de bond van kruideniers en individuele mi litairen geen blikvoedsel had den gegeven, was er helemaal niets geweest. Mensen met geld komen niets te kort, al betalen ze het dubbele in de restaurants op de heuvels aan de rand van de stad. Dokters en studenten medicijnen wordt verzocht zich te melden. Het ziekenhuis in de buurt heeft sinds de ramp geen medicijnen ontvangen. zfekenhuis'10gestuiuc/ zonder behandeld te worden. Zo snel mogelijk worden niet ernstig gewonden uit het zie kenhuis ontslagen. Familiele den moeten hen verzorgen, in jecties geven, de medicijnen zelf betalen. Ondanks al deze ellende houdt de radio vol: „Dat de regering-Karamanlis al het mogelijke doet en heeft ge daan om de situatie de baas te worden. Dat net leven in Tes saloniki weer normaal wordt, dat in 80 procent van de behoef te van de bevolking is voor zien". Eergisteren lachten we nog om deze berichten, giste ren werden we kwaad, vandaag luisteren we niet meer. We be seffen dat we onszelf zullen moeten redden. Terwijl Kara- manlis „in permanent contact staat met zijn ministers en au toriteiten" alhier. Terwijl staatshoofden telegrammen sturen, de vrouw van de presi dent de puinhopen komt bekij ken. Wat hebben de mensen aan die flauwekul. Ze hebben honger. Ze worden in onzekerheid gela ten. Terwijl de commandant van de NATO laat weten dat zijn troepen als Grieks be schouwd kunnen worden. De ze pompeuze verklaring moet Kennelijk de anti-NATO senti menten afzwakken. Karaman- As haast zich te verklaren dat Griekenland „voorlopig haar problemen zelf kan oplos- Misschien wel. Maar dan on danks de regering en de over heid, die in deze noodsituatie 'reselijk door de mand vallen. Ondanks alle narigheid is het op sommige plaatsen best uit te nouden, vooral op de hoger gelegen gedeelten met een rotsachtige bodem. Bijvoor beeld op het universiteitster rein, waar 4500 mensen bivak keren in tenten en hutten, ver vaardigd van materiaal dat van verlaten bouwplaatsen is weg gesleept. Hutje bij mutje, gelijk een krottenwijk. Er gebeuren positieve dingen. Omdat we nu met velen zijn Kunnen we eindelijk de fascis tische leuzen van de muren van de vele gebouwen verwijderen. In andere wijken is de toestand zeer slecht. De mensen maken ruzie om het spaarzame voed sel. Waar de politie actief is moet men tekenen voor èèn pakje melk. En tóch zijn wij aan een nog grotere ramp ontsnapt. De aardbeving sloeg bij het Volvimeer een scheur van 15 Kilometer lengte in de aarde en verloor daardoor een groot deel van haar kracht. De scheur voorspelt echter tevens meer aardbevingen. Twee lichte schokken waren vandaag merkbaar. Jhngzaam worden onze krachten gesloopt. Alles wat we hebben meegemaakt, gezien, gehoord, net is te veel. En als je geen geld hebt zitje slecht, vooral na een aardbeving in Griekenland. En toch moeten we wat doen. Er worden comités gevormd. Langzaam nemen we ons lot in eigen hand nu de overheid ons -aat barsten. '■^e ontvangst bij de politie is allesbehalve hartelijk. Als we jullie tenten geven, zullen jullie ater zeggen dat je ze van de communisten gekregen hebt. Niettemin arriveren zondag middag een paar tenten van het eger. Te weinig voor iedereen. Alleen voor ouderen, zieken, moeders en kinderen. Plotse- Ang blijkt iedereen een oma te hebben die ze moeten verzor gen. Een vrouw neemt een baby van een ander en vraagt om een tent. Solidariteit is ver te zoe- Kcn. Sommige kampen organi seren zich zo goed dat linkse cialisme smoort in de kampen van Tessaloniki". De reactie van de fascisten blijft niet niet lang uit. Leden van Enap, een fascistische groepering, proberen rotzooi te trappen in de kampen. Dat is niet moeilijk in deze situatie. „Geen Sovjets in Tessaloniki". Vechtpartijen breken uit, poli tie komt dankbaar tussenbeide menigte verhindert het. Ze dui- Ken ook op in andere kampen. Een kerel wil een tent voor zich zelf en zijn gezin. We leggen hem geduldig uit dat de tenten voor zieken en ouden van dagen zijn. „Als ik geen gevoel in mijn lijf had zou ik je neersteken", roept hij. Ruzie, geschreeuw, tumult. De man lacht achter zijn zonnebril. De situatie wordt erg explosief. „Ze worden gestuurd door de geheime politie. We kennen hun trucs onderhand wel", zegt een meisje. Na veel moeite slagen we erin de man te verwijderen. De rust keert langzaam terug in het kamp. We kunnen ons wassen bij een familie in de tent. Ein delijk een warme maaltijd. Ne- derland-Argentinië op tv. Ik val in slaap. Terug in het kamp ge- vandaag: een bakje yoghurt met toast, 's Nachts kruipen we dicht tegen elkaar in onze hut van betonijzer en dekens en maken kleine grapjes. Vriend schap is het enige goede in de wereld, de rest...!

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19