Wraakoefening Jan Raas contra Levitan geslaagd Van Impe: „Als het slecht gaat stop ik er subiet mee r>r> Maertens schopt deuk in auto van directeur GERECHTIGHEID IN ST. WILLIBRORD Kleine Belg nu al in problemen Toestand van Joop Riethoven iets beter ZATERDAG 1 JULI 1978 LEIDEN - In zijn voorbereiding op de Tour de France heeft Lucien van Impe nooit uitgeblonken door grote uitslagen. Hij scharrelde op zijn manier onopvallend wat aan en kwam met die stelregel in negen jaar Ronde van Frankrijk steeds tot uitstekende prestaties; achter eenvolgens: 12e, 6e, 3e, 4e, 5e, 18e, le en 3e. Hij won in totaal zeven etappes en legde vier keer beslag op de eerste prijs van het bergklassement. Kortom: Lucien van Impe is een zeldzame Tour-specialist, die vragen over zijn nog niet bewezen vorm in de spannende dagen voor een Tour steevast afdoet met de toverzin: „Geen paniek. Ik zal gereed zijn als de bergen komen". Dat zelfde optimisme is er ook dit jaar, maar voor het eerst in zijn carrière maakt Van Impe er een kanttekening bij, en dat is een verrassende uitspraak. „Mocht", zo zegt hij„het op de eerste cols slecht gaan met me, dan stap ik subiet uit de Tour. Ik wil mezelf niet belachelijk gaan maken door in de achterhoede te rijden. Bovendien denk ik dat ik het gewoon niet kan opbrengen om door te blijven gaan terwijl ik weet dat ik voor een verloren zaak strijd. Dat echt moeten afzien dat schrikt me af' Lucien van Impe bouwt deze filosofie op een allerbelabberdst voorsei zoen, dat zwaar te lijden had ondereen sleutelbeenbreuk, die hij opliep door een valpartij in de Waalse Pijl. Om zijn conditie niet aan te tasten, weigerde hij antibiotica, voor welke beslissing hij een zware rekening gepresenteerd kreeg: een wondontsteking. Al met al is Lucien van Impe een week of negen aan de sukkel geweest, en behalve veel narigheid, pijn en twijfels kostte hem dat ook een schep geld. „Nog nooit had ik zoveel contracten als dit jaar. Hoe het kwam weet ik ook niet, maar ze lagen er. Ik heb dit alles moeten afzeggen, en dat is een groot financieel verlies geweest. Als ik het optel, dan denk ik dat ik dit seizoen nog geen duizend francs verdiende" a Het leed waar Lucien van Impe mee worstelde, openbaarde zich het op vallendst in de Dauphiné Liberé, waarin hij door de pijn in zijn schouder en het gemis aan conditie nare dagen doormaakte. Van Impe: ,.Ik heb in mijn leven niet zoveel afgezien als in die ronde. Dat wil zeggen: van achteren. Als je van voren rijdt, dan doet afzien met zeer. Maar achter Dat verschil is enorm. Of je je totaal leeg moet fietsen om te winnen, of om op tijd binnen te zijn, dat is zó anders, dat het voor mij een hele ontdekking was. Maar ik wil het nooit meer meemaken. Ik werd bang van de cols. En dat wil wat zeggen. Wanneer ik de vorm heb, dan kijk ik er met plezier naar uit. Maar nu ,Het is dat Eddy Merckx in de ploegleiderswagen zat en geweldig tegen me inpraatte, anders zou ik gegarandeerd zijn afgestapt. Ik heb me toen ook voorgenomen van m'n leven niet meer door zo'n hel te gaan. Ten eerste die pijn, ten tweede de klap als je uiteindelijk toch nog binnen het tijdslimiet arriveert. Dan zijn de tribunes leeg, je moet zoeken naar je hotel, je ploegmaats zijn al gemasseerd wanneer je binnenkomt, terwijl je het altijd net andersom meemaaktDat is iets waar ik mezelf geen tweede keer aan wil geven. Daarom zeg ik: als ik echt aan de sukkel kom in deze Tour, dan ga ik naar huis" Ofschoon Lucien van Impe eind vorige week zijn laatste trainingskoers, de Ronde van de Aude, afsloot met een achterstand van 35 minuten op de winnaar Francesco Moser, blijft bij volgens goed gebruik optimisme uitstralen. „Die achterstand telt niet", roept hij. „Ik reed de Aude niet als serieuze koers, maar om mezelf te testen en ik kan niet anders zeggen dan dat ik duizend keer beter reed dan de week ervoor. Toen had ik nog schrik voor de Tour, nu niet meer. Ik verbeterde zo sterk, dat ik voel dat ik de Ronde aan kan". In die 22-daagse wedstrijd door Frankrijk verwacht Lucien van Impe vooral strijd te moeten leveren met Zoetemelk, Kuiper, Hinault en Pol- lentier. „Nee", weert hij af, „Thevenet beschouw ik niet als een grote concurrent. Zoals hij in elkaar stortte tijdens de Dauphiné, is het voor hem onmogelijk óm de Tour de France nog vooraan te rijden" Lucien van Impe verscheel gauw het tegenzit stap ik af Leiden. "Maar zo BRUSSEL - Donderdag in Lei den kan Jan Raas Levitan wel wurgen. Gisteren in Brussel beukte Freddy Maertens woedend in op de auto van de Tourbaas en schopte hij er een deuk in. De oud-wereldkampioen ris keerde een fikse boete door zijn gramschap af te reageren op de blinkende limousine van Levitan, maar dat kon hem niets schelen. Hij was van mening dat hij de over winning in het tweede gedeel te van de eerste etappe in de ronde van Frankrijk alleen maar had verspeeld aan zijn landgenoot Walter Planc- kaert doordat Levitan tijdens de eindsprint zo dicht voor het peloton bleef rijden. Maertens: 'De chauffeur v; wagen speelde met ons leve de en daar is Levitan verant woordelijk voor. Het was be lachelijk wat hij deed. De Mo toren konden er niet door en wij zaten er met zijn allen bo venop. Wij gaan op de fiets veel sneller door de bochten dan auto's en motoren. Bovendien hadden we achter de eindstreep amper de ruim te om af te remmen. Dat hier geen ongelukken zijn ge beurd, is pure meeval. Ik ga mijn ploegleider vragen te protesten. Dit kon gewoon niet'. Maertens was woedend, maar hij niet alleen. Levitan. die kennelijk hoe langer hoe meer geld uit de schepping van Desgranges wil slaan, heeft een nieuw idee ontwik keld ten aanzien van de aan komsten. In elke etappe plaats worden metershoge hekken opgetrokken om er voor te zorgen dat de televi siecamera's een volledig zicht op de reclameborden hebben. Journalisten kunnen amper meer in contact komen met de renners, die op hun beurt in een voluit gereden sprint hun leven riskeren. Het kan Levitan geen fluit schelen. Hij gaat blijkbaar inderdaad over lijken. In Leiden en Sint Wil- lebrord liet hij door plaatse lijke organisatoren verkochte reclame op een hoop gooien. Verandert er de komende da gen niets, dan wordt Felix Levitan binnenkort gehaat als een echte potentaat. SINT WILLEBRORD/BRUSSEL - De wraakoefening van Jan Raas was perfect. De winnaar van de proloog vertrok gistermorgen uit Leiden met slechts één gedachte in zijn hoofd: ik moet en zal die gele trui hebben. Na de proloog, die al een farce was geworden, omdat de tijden niet voor klassementen in aanmerking kwamen, had hij het meest begeerde tricot in de wieler-sport niet gekregen. De extra prikkel die uit zijn woede en teleurstelling voortkwam, leverde hem in Sint Willebrord een nieuwe etappezege op, waardoor hij het geel eindelijk in bezit kon nemen. In de middag, op weg naar Brussel, verdedigde hij zijn ene seconde voorsprong in het klassement met steun van zijn ploeg genoten als een grootmeester. Goed beschouwd blijven er volgens de theorie van Lucien van Impe slechts twee echte serieuze rivalen over: Kuiper en Zoetemelk. „Pollen- tier", zo voert hij zijn landgenoot af, „rijdt misschien wel het best van ons allemaal, maar ik denk dat de Tour voor hem te lang duurt om zich goed te kunnen handhaven. Hij moet het meer van korte etappewedstrijden hebben. Dat hij de Ronde van Italië vorig jaar won. zegt wat dat betreft niets, want in de Giro is de manier van koersen - rustig aan tot de bergen - totaal anders dan in de Tour". Ook Hinault ziet Van Impe als een collega die tekort komt voor het finale- spel. „Hinault". legt hij uit, „gaat het volgens mij niet halen door zijn leeftijd. Hij is te jong om de last van de Tour te kunnen hebben. Het is tenminste mijn eigen ervaring dat de routine, het vertrouwd zijn met het hele gedoe, een grotere rol speelt dan de kracht" BRUSSEL - Lucien van Impe, voormalig winnaar van de ronde van Frankrijk, heeft op de eerste echte tourdag al zestien seconden ver speeld tegenover zijn concurrenten voor de eindzege. De kleine Belgi sche bergkoning won dit seizoen nog geen enkele prijs. Hij sukkelde slechts met pijn in de rechterschouder, als gevolg van een op vier plaatsen gebroken sleutelbeen in de Waalse Pijl. Zonder vorm begon hij aan de Tour, lachend als altijd, maar aan het eind van de twee halve ritten tussen Leiden en Brussel zag zijn gezicht er afgeknepen uit. Van Impe had voluit moeten rijden om het peloton te kunnen volgen. Hij verloor uiteindelijk 17 seconden op gele trui drager Raas. Voor de bergen opdoemen over ruim een week kan het verschil tussen hem en het trio Hinault-Kuiper-Pollentier weieens aanzienlijk zijn gegroeid. Dus wellicht stopt de kleine Belg, zoals hij hierboven ver telt, inderdaad wel heel snel op. PLOEGENT'JDRIT DOOR HEUVELS. HEUVELS... 3 juli Zeeh 153km Hoe belachelijk de beslissing de gele trui na de proloog niet uit te reiken was. bleek gistermorgen voor de start in Leiden. Jacques Goddet, de oude Tourbaas die overigens weinig meer te vertel len heeft, hield een praatje met Maurice de Muer. de ploegleider van Thevenet. Ze hadden het over de gele trui. De Muer, die in dienst van een fietsenfabriek donderdag niet graag zag dat een renner van een concurrerende rijwielfirma de gele trui aantrok, stelde zich dit keer "sportief' op Hij verklaarde dat Raas er eigen lijk recht op had. omdat hij de proloog had gewonnen. Op dat moment was het natuurlijk al te t-KANKR'JK IN 2]uli.3eetappe. 243km -België jFrankrijk SI. AN AND1 Denain Cambrai laat om er alsnog ïr Raas moest de halve etappe naar Sint Willebrord - waar duizenden supporters op hem wachtten - wel winnen om zich in het geel te laten hullen. Zo gebeurde het dat de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk werd verreden zonder gele truidrager dat was niet meer voorgekomen sinds de openingsrit van de eerste Tour in 1903. Henri Desgrange, de schepper van de grootste en be langrijkste wielerronde ter we reld. zal zich in zijn graf hebben omgedraaid. Voorspelbaar Met Jan Raas in de gele trui kwam alles goed. Het was voorspelbaar dat hij een geslaagde greep zou doen. De Zeeuw, die zijn elfde overwinning behaalde in dit sei zoen, is zelfs beter in vorm dan in het voorjaar, de periode van de klassiekers. Raas dacht altijd dat daar zijn top lag, maar Peter Post Spaanse renner breekt bekken ST. WILLEBRORD - Op de eerste dag van de Tour ontstonden er nogal wat valpartijen. Het begon al bij de Haagse Schouw waar ondermeer Fedor den Hertog te gen het asfalt smakte. Niemand raakte daarbij evenwel gewond. Ernstiger was de klap die de Spanjaard Julian Andiano na 72 kilometer maakte. Hij moest met een bekkenbreuk in het zieken huis opgenomen worden. En ge noot daarmee 'de twijfelachtige eer de eerste uitvaller te zijn. hield hem vaak voor dat het ook best anders kan zijn. Post ver klapte in Sint Willebrord: "Die jongen weet gewoon nog niet wat er allemaal nog meer in zijn be reik ligt. Zijn fysieke mogelijk heden zijn enorm. Dat blijkt wel en nu hij echt ook zelf een beetje in de gaten krijgt, kan hij uit groeien tot de beste renner die Nederland ooit heeft voortge bracht". Jan Raas, een sterk maar ook slim coureur, is in drieëneenhalf jaar als prof in elk geval zo ver geko men dat hij zijn wens op de fiets tot uitvoer kan brengen. Op weg naar Sint Willebrord was hij er van overtuigd, dat niemand in aanmerking kwam voor de over winning. Hij was ook nooit zo ge tart als gisteren door Levitan en zijn schraperige makkers. De wijze waarop zijn wraakexpeditie slaagde was indrukwekkend. Raas demarreerde 700 meter voor de eindstreep gewoon weg uit het sprintende peloton en won met tien meter voorsprong. Wie is daar hedentendage toe in staat in een groep met rassprinters als Freddy Maertens en Jacques Esclassan? Waakzaam Waarschijnlijk alleen Jan Raas en daarom misstond hem de gele trui geenszins. Op weg naar Brussel bleek hij hem ook uitste kend te kunnen verdedigen. Waakzaam reed hij voortdurend vooraan en zorgde er voor dat niemand ontsnapte. In de finale, die gewonnen werd door Walter Planckaert, van de 100 kilometer lange tocht was dat erg moeilijk. De wegen naar het Heizelstadion en het Alomium waren bochtig en glooiend. Er ontwikkelde zich een strijd van een (ploeg) tegen allen. De ene demarrage volgde r De wraak de andere op. De concurrentie was geïnspireerd. Raas zei later: "Eén seconde ben je zo kwijt". Niemand echter was in staat een klein gaatje te slaan, zo als Raas in de ochtend. "Ik moet wi l zeggen dat zo'n trui verdedi gen moeilijk is, maar ik hoop toch op zijn minst tot maandag leider te blijven. Die dag gaan we pro beren de ploegentijdrit te win nen. Als daarna de verschillen groter zijn geworden, zal het tot de bergen misschien gemakke lijker gaan". •)/r<^'SKPierre 10*k £R:And'e Joop LEIDEN - Het gaat i Riethoven iets b Leidse sportorganisator en grote man achter de Tour de France-start, die in de nacht van woensdag op donderdag met een hersenbloeding in ■h Ziekenhuis erd opge aakte

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11