Bezuinigingsslag treft onderwijs minder hard 'Ombuigin gsplan n enkabinet i Wkgêlegenheid-JA Kabinet zet ook mes in de sociale uitkeringen Collectieve VAD van twaalf procent in de maak Ambtenaren: half pet. per half jaar inleveren Maatregelen om export te bevorderen Individuele huursubsidies omhoog [mi iai IL PMKEN-NFF 'Ombuiging' raakt zowel ziekenhuis als patiënt VRIJDAG 30 JUNI 1978 Minister Albeda, de geestel ke vader van de VAD in de 1 voorgestelde vorm. DEN HAAG - Het percentage voor het collectieve deel van de VAD (de vermogensaan- wasdeling) wil de regering op 12 stellen, zo blijkt uit de plannen voor de interim-re geling van drie jaar die nu bekend zijn gemaakt. Met een even groot percentage voor de individuele VAD komt het totaal dus op 24. In het oude wetsontwerp van kabinet-Den Uyl was een op lopend percentage voorzien van 10 in 1975 tot 20 in 1979. Daarbij waren individueel en collectief deel gekop peld. De heffing voor de collectieve VAD wordt in de vorm van belasting gedaan, met een maximum van 3 procent van de binnenlandse fiscale winst. Deze heffing is niet af trekbaar voor de vennoot schapsbelasting, in tegen stelling tot die voor de indi viduele VAD (was in het vroegere wetsontwerp niet het geval). De heffingen worden gestort in een fonds, dat door 20 leden wordt bestuurd, van wie er twaalf door de vakbeweging en acht door de overheid worden benoemd. In het wetsontwerp van het kabi net-Den Uyl was niet voor zien in overheidsvertegen- woordiging, noch in „onaf hankelijke bestuurders", zo als nu. Bovendien krijgt in deze opzet het fonds een re geringsgedelegeerde met adviserende stem. In de oude opzet zou de vakbeweging het fonds beheren. Het wetsontwerp, dat binnen kort voor advies naar de Raad van State gaat, voor ziet in aanwending van het fonds ten behoeve van voor zieningen inzake vervroegde pensionering van werkne mers en meer in het alge meen ten behoeve van de ou dedagsvoorziening van werknemers. De regering zegt dat via de collectieve regeling (naast de individue le) de VAD niet beperkt blijft tot werknemers in bedrijven waar overwinst wordt ge maakt. Commissarissen Het kabinet zal de Sociaal- Economische Raad advies vragen over de samenstel ling van de raden van com missarissen. De bedoeling is dat de SER bekijkt hoe het bestaande stelsel werkt; of een systeem van directe ver kiezingen door werknemers en aandeelhouders moet worden overwogen en of het wenselijk geachte ook moet gelden voor andere rechts personen dan BV's of NV's en welke voorzieningen daar voor nodig zijn. In het kader van het streven naar het dragen van zoveel mogelijk medeverantwoor delijk, waaraan de regering zeer hecht, worden ook enke le gedachten geopperd over de taak van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie (PBO). Dit gebeurt naar aan leiding van het eerder aan de SER gevraagde advies om heroverweging van dit stel sel. Rekening zou dan moe ten worden gehouden met belangrijke kwesties als herstructurering en werkge legenheidsbeleid, informa tie over hoeveel geïnves teerd is en hoeveel niet (waarom de vakbeweging steeds heeft gevraagd), het menselijker maken van de arbeid, inkomens- en con sumentenbeleid. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Naast het al gevoerde exportbevorderings- belei zullen meer speciale maat regelen komen om ervoor te. zor gen dat onze uitvoersituatie niet nog verder achteruit gaat. De re gering zegt dat de recente ont wikkeling van de export ongun stig is. De goederenuitvoer blijft achter bij de toch al matige stij ging van de wereldhandel. Ook in de komende jaren zal het Neder landse aandeel in de wereldhan del slechts met veel moeite kun nen worden gehandhaafd. Kostenverlaging ten behoeve van onze concurrentiepositie is daarom van veel belang. Naast de algemene kostenmatiging, die op termijn zijn gunstige werking in volle omvang zal doen gevoelen, zijn meer gerichte maatregelen noodzakelijk. Die moeten erop zijn gericht te voorkomen dat in tussen afzetmarkten verloren gaan onder meer als gevolg van het feit dat andere landen con currentieverstorende financie- ringsvoogwaarden bieden. Er zal nu een begin worden gemaakt met de omzetting van de kapitaalmarktmiddelen die de minister van ontwikkelingssa menwerking ter beschikking staan in begrotingsgelden tot een totaal van f 10.000.000. Dit bedrag zal worden besteed voor het ver wezenlijken van transacties met ontwikkelingslanden, die daar voor naar de mening van de be windslieden van ontwikkelings samenwerking en economische zaken in aanmerking komen. Hiermee kan tegmoet worden gekomen aan de behoefte van het bedrijfsleven naar zogenaamde gemengde kredieten (waarbij een vorm van ontwikkelingshulp met een commercieel krediet wordt gecombineerd). Via het zogenaamde „mat chen" (zorgen voor steun opdat Nederlandse exporteurs bij bie dingen op een order met even gunstige voorwaarden kunnen komen als anderen) zal de bevei liging van onze exporteurs tegen buitenlandse concurrentiever storing worden voortgezet. Vol gens het kabinet gaat het hierbij steeds om zogenaamde passieve actie. Om internationale moei lijkheden te voorkomen mag er geen sprake zijn van acties voor af. Minister Pais heeft succes gehad: op onderwijs wordt een stuk minder (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Pais van onderwijs heeft in de be zuinigingsoperatie van het kabinet toch gedeeltelijk zijn zin gekregen. Pais was de laatste weken de grote dwars ligger door zijn weigering mèèr in te leveren. Hij eiste zelfs extra geld voor nieuw beleid. Uit de vandaag verschenen bezuini gingsnota blijkt dat Pais' bezwa ren enig succes gehad hebben. Werd eerst uitgegaan van 800 miljoen bezuinigingen op on derwijs, nu hoeft Pais „slechts" 590 miljoen in te leveren. De mi nister heeft er daarnaast echter 200 miljoen gulden voor nieuw beleid uit weten te slepen. Uit de nota blijkt dat bezuinigen op on derwijs erg moeilijk is, daar 80 procent van de kosten uit salaris sen bestaat. De bezuinigingen zijn zo gevonden dat de werkge legenheid in het onderwijs zoveel mogelijk gehandhaafd kan wor den. Naast bezuinigingen op het onder wijs (door materiële beperkingen bij het lager onderwijs, het hoger onderwijs en ook bijvoorbeeld de academische ziekenhuizen) gel den als prioriteiten het lager on derwijs en de onderwijsvoorzie ningen aan 16- tot 18-jarigen. Huursubsidies Het kabinet kondigt aan dat de in dividuele huursubsidies in de komende jaren zullen worden verhoogd, mede om daarmee de inkomenspositie van de laagstbe taalden, die door de bezuinigin gen op inkomens en salarissen zouden worden getroffen, veilig te stellen. In 1979 is met deze ver hoging 150 miljoen gulden ge moeid, oplopend tot 200 miljoen in 1981. Toch zal ook op de volkshuisves ting flink moeten worden bezui nigd. Volgend jaar gaat deze sec tor er 140 miljoen op achteruit; in 1981 is dat zelfs 590 mihoen. De stadsvernieuwing zal in het ge hele beleid een prioriteit houden. De beperkingen zullen worden gevonden door het beperken van de groei van het aantal premie koopwoningen, het minder snel laten stijgen van de groei van het aantal woningwetwoningen en het verminderen van de bouw opdrachten door de rijksover heid via de Rijksgebouwen dienst. gen worden daar gevonden in een doelmatiger opzet van de open bare gezondheidsdiensten (10 miljoen), het kruiswerk en de ge zinszorg (45 miljoen). Daar staan maatregelen tegenover die geld kosten. Zoals extra bijdragen voor de hulp- en dienstverlening aan jongeren en jong-volwasse- nen, de hulpverlening aan drug verslaafden, voor het onderwijs- stimuleringsbeleid, de volwasse neneducatie en de maatschappe lijke dienstverlening. Met deze extra uitgaven zijn bedragen van 25 miljoen in 1979 tot 80 miljoen in 1981 gemoeid. Daarentegen zal in de milieusector ook ingeleverd moeten worden. Dat wil zeggen dat minder geld beschikbaar komt voor de reini ging van oppervlaktewateren, het beperken van geluidshinder, de bestrijding van luchtveront reiniging en de verwerking van afvalstoffen. Dat levert in 1981 bijna 100 miljoen gulden op. Ex tra geld wordt alleen uitgetrok ken voor maatregelen om over last door bedrijven te verminde ren (45 miljoen in 1981). Overheidsapparaat Een van de grootste „inlever-pos- ten" bij de departementale uitga ven zijn de departementale orga nisaties zelf. Het gehele over heidsapparaat zal efficiënter moeten gaan functioneren, zo vindt het kabinet. Beperking van de incidentele loonstijging, be perking van de personeelsuit breiding en die doelmatiger werkwijze moeten tot 1980 maar liefst 700 miljoen gulden opleve- De regering kondigt ook aan dat de uitkeringen die de rijksoverheid via het Gemeentefonds en het Provinciefonds aan de gemeen ten en provincies doet zullen moeten worden verlaagd. De ge meenten schieten er dan tot 1981 in totaal 400 miljoen gulden bij Politie-justitie Behalve de defensie, worden ook politie en justitie door het kabi net ontzien. Over de noodzaak van versterking van de politie be staat volgens de regering „brede maatschappelijke en politieke overeenstemming". Voor uit breiding van de politie zal extra geld nodig zijn. Ook de rechter lijke organisatie en het gevange niswezen komen voor extra steun in aanmerking. Bezuinigingen kunnen worden gevonden door beperking van de subsidies aan particuliere kindertehuizen (40 miljoen), mede door een terug loop van het aantal kinderbe- schermings-kinderen. Openbaar vervoer De tarieven van het openbaar ver voer zullen in de komende jaren moeten worden verhoogd. Dat is nodig om de tekorten bij het openbaar vervoer, die jaarlijks nog stijgen, beperkt te houden. Op het openbaar vervoer zal ver der bezuinigd kunnen worden, door maatregelen ter verbetering van de kwaliteit van dat vervoer achterwege te laten. Ook bij de PTT zal fiks bezuinigd moeten worden door het achterwege la ten van nieuwe investerin gen. Welzijnsbeleid In de welzijnssector kan erg weinig bezuinigd worden. De beperkin- Ondernemingen Hoewel de financiële steun aan het bedrijfsleven een van de pijlers is van het werkgelegenheidsbeleid van de regering, zullen ook in de ze sector klappen moeten vallen. Zo zullen de uitkeringen inge volge het regionale stimulerings beleid worden verminderd en komt minder overheidssteun be schikbaar voor verplaatsing van bedrijven, aanleg van industrie terreinen en aanleg van infra structuur, zoals wegen en voor zieningen. Aan de andere kant wordt meer geld uitgetrokken voor de arbeidsbureaus-nieuwe- stijl (30 miljoen). Door het nieuwe werkgelegenheidsbeleid kan de pot voor de aanvullende werk- gelegenheidsmaatregelen van 25 miljoen gulden verdwijnen. Landbouw De bezuinigingen op de landbouw begrotingen zullen ongeveer worden opgeheven door de extra gelden die hier worden uitge trokken. Verminderingen zijn gevonden door verlaging van structuurmaatregelen (20 mil joen) en vermindering van de aankoop van landbouwgronden door de overheid (28 miljoen), terwijl door een verandering in het rentepercentage van de rege lingen uit het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Land bouw 28 miljoen oplevert. Daar staat een extra bedrag van 80 miljoen gulden tegenover als te gemoetkoming in de kosten van het agrarische bedrijfsleven voor de keuring van produkten. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De ambtena rensalarissen zullen in de ja ren 1979 tot en met 1981 een half procent per halfjaar minder stijgen. Het kabinet acht dit verantwoord, omdat het overheidspersoneel als gevolg van de maatschappe lijke ontwikkelingen door zijn sterke rechtspositie - met inbegrip van de werkge legenheid - op langere ter mijn in het voordeel blijkt te zijn gekomen ten opzichte van particuliere werkne- Daarnaast meent het kabinet te mogen vaststellen, dat de uitkomsten van het (bruto) indexeringsmechanisme dat voor het overheidspersoneel geldt, voor dit personeel in netto-termen kunnen leiden tot een relatief gunstiger re sultaat dan een zelfde bruto- aanpassing in andere secto ren in de netto-sfeer uit werkt. Ook andere uitgavenbeper- kende maatregelen zullen aan de orde komen, zoals wijzigingen in de pensioen voorzieningen. Los hiervan zullen voorstellen worden gedaan om te komen tot een logisch ongebouwde salaris structuur voor de overheids functionarissen met een be zoldiging boven het niveau van schaal 154. Dit zijn de topambtenaren vanaf een inkomen van f 10.000 per maand. Dit betreft onder an deren directeuren-generaal, burgemeesters van grote gemeenten en commissaris sen der koningin. Het kabi net verwacht dat deze bezui nigingen twee miljard zullen opleveren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De rijksuitgaven voor de gezondheidszorg zullen in de komende driejaren met on geveer f 100 miljoen minder mo gen groeien dan de aanvankelijke ramingen waren. In wezen is dit een voortzetting van het al sedert enkele jaren gevoerde bespa ringsbeleid, in het kader waarvan maatregelen in uitvoering zijn die voor 1977 al een besparing van f360.000.000 hebben opgele verd. De kostenbeheersing zal worden voortgezet, daar komt een inko mensmatiging bij voor het per soneel in de gezondheidszorg en voor de vrije beroepsbeoefena ren. Bovendien wil het kabinet overgaan tot het instellen van een eigen risico voor de ziekenfonds verzekeringen. Het streven naar beperking van de bedden capaciteit in algemene zieken huizen en het afremmen van uit breiding van specialismen en bijbehorende voorzieningen, wordt voortgezet. Het strenge ta- rievenbeleid zal echter iets wor den versoepeld, mede gelet op de werkgelegenheidssituatie, om de knelpunten in bepaalde catego rieën van personeel op te hef fen. Uitbreiding van de eigen bijdrage in de algemene wet bijzondere ziektekosten (awbz) en de zieken fondsverzekeringen vindt het kabinet aanvaardbaar. Het gaat ervan uit dat met name de onge- huwden met eigen inkomen aan zienlijke besparingen in de kos ten van levensonderhoud hebben als zij in een inrichting worden opgenomen. Gedacht wordt aan een eigen bijdrage van f 10 per verpleegdag ter compensatie van de besparingen. Dit geldt voor ongetrouwden boven 18 jaar en voor getrouwden zonder afhan kelijke kinderen. Verder denkt de regering aan een uitbreiding van de eigen bijdrage voor andere verstrekkingen (zo als die uit het ziekenfonds) van f 100 per jaar per zelfstandige ge zinshuishouding. Met werkge vers en werknemers in de ge zondheidszorg zal worden over legd om de voor het overheids personeel gedachte inkomens matiging door te voeren in de ge zondheidszorg. Welzijn Ook in de welzijnssector staan en kele wijzigingen op stapel. Extra bedragen zijn nodig voor de rijksbijdragenregeling maat schappelijke hulp- en dienstver lening aan jongeren en jong-vol- wassenen in verband met de hulpverlening aan drugverslaaf den, voor het onderwijsstimule- ringsbeleid, voor de volwasse nen-educatie en de maatschap pelijke dienstverlening. Dit komt neer op oplopende posten: van f25.000.000 in 1978 tot f80.000.000 in 1981. Het aankoopprogramma van natuur gebieden zal aanmerkelijk moe ten worden beperkt. Ook de acti viteiten van Staatsbosbeheer worden wat teruggenomen. Bij de geplande uitbreiding van openbare gezondheidsdiensten wordt een besparing bereikt door doelmatiger opzet f 10.000.000 De bezuinigingen die in 1977 werden voorgenomen op de eer- ste-lijnsgezondheidszorg (met name kruiswerk) wordt gezien het belang van deze uitgaven be perkt. Het streven van het kabinet is erop gericht zo min mogelijk mensen een beroep te laten doen op de sociale uitkeringen. In het steeds groter ge worden aantal mensen dat op een so ciale uitkering was aangewezen, ligt de voornaamste oorzaak van de uit gavenstijging. Het gaat daarbij vooral ook om de inkomensvervangende voorzieningen: de werkloosheids voorziening. de Ziektewet en de ar beidsongeschiktheidsverzekeringen, aldus de nota. Volgens het kabinet is de beper king alleen mogelijk als mensen aan de inkomensvorming volwaardig kunnen deelnemen, hetzij doordat zij opnieuw aan het werk kunnen, hetzij door te voorkomen dat zij werk ver liezen. Een uitbreiding van het aantal passende arbeidsplaatsen vormt daarin een van de belangrijkste voorwaarden. Stijging van het aantal uitkerings gerechtigden kan worden beperkt door een nauwe coördinatie van het beleid op het gebied van de sociale zekerheid met o.a. dat van arbeids omstandigheden, de arbeidsvoorzie ning en de bedrijfsgezondheidszorg. Op een aantal punten zal deze coördi natie worden verbeterd. Het slagen van de beperking van de omvang van de sociale uitkeringen is afhankelijk van het slagen van het algemeen so ciaal-economisch beleid. Het blijkt, dat de ontvangers van een minimumuitkering profiteren van de voordelen van bepaalde belastingaf trekken, wegens verwervingskosten die men in feite niet heeft. Dit leidt tot een gunstiger positie van de uitke ringtrekkers t.o.v. de werkenden met een minimumloon. Ook is er een on gelijke fiscale behandeling van de so ciale uitkeringen onderling. Daar wil het kabinet ook wat aan doen. Enkele specifieke maatregelen die volgens het kabinet moeten worden genomen om aan de ongelijkheid een einde te maken zijn - afstemming van de bijstandsnor men voor alleenstaande minderjarige werklozen op de normen van de Werkloosheidswet, de Wet werkloos heidsvoorziening en op het mini mumloon: - herziening van de dagloonregels van de kortlopende uitkeringen; - herziening van de werknemersver zekeringen met de bedoeling het on eigenlijk gebruik door directeuren van NV's en BV's met een meerder heidsbelang tegen te gaan: - beëindiging ziekU-wetuitkering op 65-jarige leeftijd; - het strikte toepassen van het in dienst nemen van WSW-ucrknemt-rs aan de wettelijke voorwaarden en aan de beschikbare werkgelegenheid in de WSW; - herziening van de uitwerking van het recht op AAW-uitkering voor ge huwde werkende vrouwen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7