DOMPELT TOUR IN TRIEST SFEERTJE Enorm circus... „Net een extra drukke spits Demonstratie bij start van Tour Grand spectacle" afgelast VRIJDAG 30JUNI 1978 LEIDEN ieri LEIDEN - Ie zoveelste farce. In een hoek vin het parkeerterrein rondom ie Groenoordhallen j staat een nuziektent. Op het po dium eernaam en alleen een aantal instrumenten, afgedekt met blauv plastic. Op zo'n 75 ireter van de tent staan twee rijenauto's met de ruiten wissers a;n en de ramen een paar centmeter open. Daarom heen driik- en eetkraampjes met Frans opschriften en een overdekt terras waarop een twintigtal genodigden van een Frans auomobielbedrijf met een glas ii de hand het regen achtige geieuren gade slaat. In totaal zo'n50 mensen zijn geko men om tetijken naar "Le grand spectacle"een show met Franse artiesten de in de schaduw van de grote T«ur-karavaan de wie lerronde vilgen. In elke etapjeplaats geven ze een voorstelliig. Gisteravond had Leiden de primeur voor 1978. Om negen mr zou het spektakel losbreken. )ni kwart over negen verschijnt een jonge vrouw op het podiun. "Le grand spec tacle" gad vanavond helaas niet door. Iet is voor de arties ten en het lubliek niet doenlijk. Het is vooiu niet leuk om in de regen te stian en de regen is bo vendien gevaarlijk voor de elec- trische becrading. De artiesten willen graig een andere keer te rugkomen. Ik wens u nog een prettige aiond en tot ziens". Enige toeschouwers joelen. De ge nodigden 4p het terras nemen nog een slik. Het kan hen niet veel schelm. Wat wil je nog meer: dro<g van buiten en nat binneL ElectricBlues In de "Mirakel-soos" van 't Breehuysaan de Breestraat 19 treect vanavond de Noordwijzse bluesgroep "Electric Blues" op. Met het optreden van deze uit vier personen bestaande groep sluit Minkel het seizoen af. Het concert begint om negen Volleybil Volleybalvereniging GGV houdt op maandagavond 3 juli een ojen avond voor leden en belancptellenden. Iedereen die geinUresseerd is in vol leybal kan een partijtje mee spelen. De volleybalavond wordt gèiouden in de gym zaal van de Corantijnstraat (achter as bibliotheek). Aan vang 1930 uur. Hengelsport HSV Zü.d-Westviste de tweede wedstrijd in het Nieuwe Vlietkanaal. De vangst vas redelijk: totaal 427 stuksmet een gewicht van 36.210 grim. De uilslag was: 1HMoeren 44 st (5620 gr), 2. I. Masurd 53 (3890), 3. G.v.d. Laan 473700), 4. A. Ruis 57(5630), 5. H.v.d. Laan 33(3520), 6. R. den Bezemer 51(3400), 7. C.Schouten 45(3240), 8. W. Moenen 41(3030), 9. E. Schreuder 32(2500), 10. H. Schouten 25 (1780). PvdA-vergadering De afdeling Leiden van de PvdA hordt vanavond een openbare ledenvergadering in het Parlement aan de Nieuwe R.jn. Op de agenda staan ondtr meer punten als: de onderhandelingen over de collegevorning voor de pe riode 1978-1982 en het finan cieel- en sociaal-economisch beleid. Dallaatste onderwerp zal worden toegelicht door Dick DolmanDe vergadering begint om acht uur 's avonds. Klaverjassen Clubhuis "De Zevensprong" aan de Berihardkade 35, or ganiseert op woensdag 12 juli het jaarlijkse bekertoernooi klaverjassei en sjoelen voor volwassenen in Leiden Noord. De wedstrijden beginnen 's avonds om acht uur. Inschrij ving moet gebeuren voor 10 juli en wel 's middags tussen twee en vier uur in het club- en buurthuis. De deelnemers spelen om de wisselbeker van Leiden Noord. Per "huwelijksboot" van het Marinekamp naar het stadhuis. Dat moest. Vanwege vanwege de Tour. VERKEER GEEFT GEEN PROBLEMEN 99 LEIDEN - De vrees van de gemiddelde proloog-toeschou wer blijkt ongegrond te zijn. De toegezegde dranghekken zijn sporadisch zichtbaar. Het gedeelte van de binnenstad dat gisteren "hermetisch,' afgesloten zou zijn blijkt goed toegankelijk. Weliswaar blijft men op een fluitje van een (Leidse of Franse) agent braaf aan de kant staan wachten tot een bars uitziende motoragent voorbi.i flitst, maar het oversteken van en naar "het" proloog-gedeelte en de rest van de stad levert geen enkel probleem op. Ook tijdens de eerste echte Tour de France-dag is het goed toeven in de binnenstad. Drie Oktober-achtig gedrang, herrie, rommel, het blijft al lemaal uit. Al halen sommige toeschouwers merkwaardigsgenoeg de vreemste capriolen uit om een zo goed mogelijk plaatsje te bemachtigen. Er zijn er zelfs die op telefooncellen of brandweerauto's klimmen en zelfs die de wrakkig uitziende stellage hoog boven het trottoir bij V en D zijn opgeklommen. Het weer laat het dus afweten. De miezerige regen dompelt de nagebootste •Franse artiesten wijk, het Montmartre in een triest sfeertje. De entourage is rijkelijk aanwezig: het schilderachtige en knusse Pieterskerkplein. De tafeltjes en stoelen, de muziek. Hebben echter de tekenaars het al eerder laten afweten, het publiek komt ook nu niet opdagen. Slechts een hand jevol mensen loopt doelloos heen en weerover het plein. Een kermisex ploitant loopt wezenloos met een emmertje in de hand lootjes te verko pen die niemand hebben wil. Een beeld dat lang blijft hangen. Soldaten van het voor de Tour opgetrommelde Franse 43-ste regiment van de infanterie(een mondvol) lijken zich van het hele gebeuren weinig aan te trekken. Zij zitten gemoedelijk te vissen in het water van de Witte Singel, de motregen ten spijt. De twee bruidsparen, die maanden geleden op het stadhuis de 29-ste juni als trouwdatum hebben besproken worden per huwelijksboot vanaf het Marinecomplex naar het stadhuisafgevoerd. Toen men er bij de gemeen te achter kwam dat trouwen op de proloog-dag een onmogelijke zaak zou zijn - er kon immers geen auto de stad in - was het voor de bruidspa ren Braggaar-Domburg en Philippo-Van der Plaat al te laat om alles te verzetten. Eigenlijk vonden Pim&Anneke en Henriette&Aijen het wel zo leuk om Leiden per rondvaartboot te zien. De in luchtige zomerkledij gestoken bruiloftsgasten blijven er in elk geval laconiek onder. In de Breestraat proberen Fransozen kleurige Tour-petjes te slijten. Het vreemde daarbij is dat men bij de ene wagen vijf, bij een andere drie gulden en in sommige gevallen helemaal niets moet neertellen vooreen zo felbegeerde pet. Drie agenten breekt ongetwijfeld het koude zweet uit als ze zich per fiets door de Breestraat bewegen. Het wachtende publiek moedigt de agenten met kreten als "harder, harder" aan om vooral door te rijden. Lampie laat ook deze dag van zich horen. De Leidse straatzanger verkon digt iedereen die het horen wil dat hij deze dag wel twee vijanden heeft: de regen en de metalen stemmen die uit de luidsprekers komen, en zijn gezang overschreeuwen. De in plastic gehulde zanger heeft een lied op de Tour gecomponeerd. Het gaat over regen en fietsen. Wie echter geenszins ontbreken zijn de Leidse studenten van Minerva. Hoog uittronend boven het gepeupel in de Breestraat zitten ze op het balkon van hun sociëteit met het onvermijdelijke pilsje in de hand. Ze krijgen scheve blikken toegeworpen van verregende mensen. De com mercie doet alleen op de Steenstraat goede zaken. De Ricard-kraampjes bieden een heleboel lekkers te eten en te drinken, maar trekken ook door de aanwezigheid van Franse uniformen. Die fungeren als lokvogels voor giechelende meisjes. Het is er zonder meer gezellig. Even komt de Drie Oktobersfeer om de hoek kijken als joelende jongetjes lege blikjes bier voortschoppen. Het trekken van een vergelijking tussen Drie Oktober en deze dag is onmogelijk. Ontbreken de feesttoeters, de echte Leidenaar is ook niet te zien. Of. zoals een bierverkoper schamper opmerkt: "Als je het van de Leidenaars moet hebben..." Als het weer dan eindelijk is opgeklaard hoeft het al niet meer. Het is dan al bij half vijf, de laatste renner is voorbij geflitst. De stad loopt snel leeg. Er ontstaan geen opstoppingen er onstaat geen gedrang. Er zijn geen hui lende kinderen die op zoek zijn naar moeders. Leiden is niet warm te krijgen voor het wielergebeuren. MI EP DE GRAAFF Tegen Franse politiek in Afrika LEIDEN - "Giscard, donder op uit Afrika". Deze en an dere teksten kwamen gis termiddag via een recht streekse tv-uitzending van de Tour-proloog vanuit Leiden in miljoenen huis kamers in Nederland, Bel gië en Frankrijk. Vlak voor de Groenoordhallen en op een punt in de Breestraat - op beide plaatsen recht tegenover de televisiecamera's - werd met spandoeken gedemonstreerd te gen de Franse politiek in Afrika. In drie talen, Nederlands, Frans en Arabisch, werd geëist dat Frankrijk zijn militairen uit Afri ka terugroept. De demonstratieve actie was op touw gezet door het Polisario- komitee, het Marokko-komitee, het Komitee Zuidelijk Afrika, de PSP afdeling Leiden, de We reldwinkel Leiden/Oegstgeest, de Jonge Socialisten afdeling Leiden en de Leidse SP. Doel van de actie was om via de tv met na me de Franse kijkers te wijzen op het militaire ingrijpen van Frank rijk in West-Sahara, Tsjaad en Zaire. Ook werden Nederlands- en Frans talige pamfletten uitgedeeld. Hiermee wilden de demonstran ten vooral de bij de Tour de Fran ce aanwezige vertegenwoordi gers van Franse persorganen be reiken. En met succes. Want er verscheen niet alleen een bericht op het telexnet van het officiële Franse persbureau AFP, maar ook de Franse televisie toonde belangstelling. Gisteravond wer den enkele demonstranten geïn terviewd door een cameraploeg van de RTF. In het pamflet worden alle demo cratische krachten binnen en buiten Nederland opgeroepen om druk uit te oefenen op hun nationale regeringen, zodat er een einde komt aan de Franse in terventies in Afrika". In West-Sahara bestrijden Marok ko en Mauretanië met militaire steun van Frankrijk het front Po- lisario, in Tsjaad vechten Franse troepen tegen het Frolinat en in Zaïre samen met het regime van Moboetoe tegen de bevrijdings beweging FLNC. In West-Sahara bijvoorbeeld voeren Franse Mili taire vliegtuigen geregeld bom- bardementsvluchten uit tegen patrouilles en kampementen van Polisario. Op 4 mei nog werden enkele kampementen door een zestal Franse Jaguars gebombar deerd. Glorie "Wij hebben deze zaken nog eens onder de aandacht willen bren gen van zo veel mogelijk men sen", aldus een van de demon stranten. "Het heeft op zich zelf niets met de Tour de France te maken. Maar de Tour is natuur lijk wel zeer geschikt voor een demonstratie. Tenslotte is het een manifestatie die de glorie van Frankrijk moet hoog houden. Al die Fransen die naar de televisie hebben gekeken, hebben onze spandoeken gezien". De groep demonstranten - zo,n 25 in totaal - heeft tijdens de actie, die bijna een uur duurde, geen en kele tegenwerking ondervonden van de politie of de organisatie van het Tourgebeuren. De span doeken, die zo onopvallend mo gelijk langs de controleposten werden gedragen omdat men een demonstratieverbod vreesde, konden zonder problemen wor den ontvouwd. Een demon strant: "Je kunt wel zeggen dat de actie is geslaagd. Ook al hoeven niet alle mensen het met ons eens te zijn, er wordt nu in ieder geval over gepraat". LEIDEN - "Hier de één dubbel nul meteen bericht voor alle posten. Er moet voor gezorgd worden dat het publiek overal in de stad ach ter de afrastering blijft. Hier de één dubbel nul voor alle motor rijders. Iedere motorrijder die voor een renner uitrijdt moet wanneer hij merkt dat het publiek op een bepaalde plaats te dicht op het parcours staat dat di rect doorgeven, zodat onmiddel lijk maatregelen kunnen worden genomen. Over en uit". Deze mededelingen werden gis termiddag vanuit de centrale commandowagen van de Leidse politie de ether ingeslingerd toen een aantal posten het bericht doorgaf dat het publiek op som mige plaatsen in de stad niet meer te houden was. Berichten die geenszins paniek veroorzaak ten, maar eerder een stemming van hè, hè, eindelijk wat leven in de brouwerij". Hoofdinspecteur La Rivière slaakte op dat moment haast een zucht van verlichting. "Ik ben blij dat het toch nog druk geworden is in de stad, daar zag het een paar uur geleden niet naar uit", aldus La Rivière. Op het laatste moment mocht de Leidse Tourstart zich dus toch nog verheugen in een tamelijk grote belangstelling. Naar schat ting 100.000 mensen hebben gis termiddag langs het 5,2 kilometer lange parcours gestaan. Heeft de Leidse politie toch niet voor niets het complete bureau voor het wielergebeuren ingezet. Zo'n 140 man hebben er in samenwerking met de rijkspolitie en Franse gendarmerie voor gezorgd dat er nergens in de binnenstad een chaos ontstond. Vanuit de commandowagen op de parkeerplaats van de Groenoordhallen werd alles in de gaten gehouden. Daar had men rechtstreeks contact met het hoofdbureau, posten in de stad, met de helikopter van de Rijks politie en met alle 14 wagens en 25 motorfietsen. Een soort van crisiscentrum, dat gelukkig geen enkele keer als zodanig dienst heeft hoeven te doen. Het publiek gedroeg zich netjes en bleef over het algemeen eerbiedig achter het drie kilometer lange, speciaal uitgezette, hekwerk en de hon derden meters afzetlint. Ook de verkeersafwikkeling na afloop van het festijn gaf nauwelijks of Een kijkje in de commandowa gen van de Leidse politie. Op de voorgrond van rechts naar links in specteur Van der Somme, hoofda gent Spaans en hoofdinspecteur La Rivière. Achter dit drietal hoofda gent De Vries. geen problemen, hetgeen er enerzijds op duidt dat er vrij wei nig publiek van buiten de stad is gekomen en anderzijds dat de or ganisatie uitstekend in elkaar zat. Was dit de grootste verkeerstechni sche operatie in de geschiedenis van de Leidse politie? Hoofdin specteur La Rivière: "Wanneer je de gehele voorbereiding erbij be trekt dan wel, maar als je aÜeen naar deze dag kijkt dan niet. We hebben het vandaag makkelijker gehad dan bijvoorbeeld op een drie oktober-viering met mooi weer. Ook de diverse koninklijke bezoeken die we in het verleden hebben gehad kostten ons meer moeite en inspanning. Nee, het is vandaag geweldig gegaan. Niet in de laatste plaats door het uitste kende werk dat de omroepers hier in de wagen hebben verricht. Ook de algemene geluidsinstalla tie is van groot nut geweest. Wanneer het nodig was werd door dit "wapen" iedereen van de route gesmeten". Het weer vrijgeven van de routes voor het verkeer heeft eveneens weinig problemen gegeven. Al leen op de Hoge Rijndijk/Leven daal, Lammenschansplein en bij Rijksweg 44 hebben even files gestaan, maar deze waren weer vrij snel opgelost. Je kunt zeggen dat er een wat extra drukke spits is geweest. Geen ernstige op stoppingen, waar we overigens wel op waren ingesteld". BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG TAPIJT GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 Confrontatie met de Tour Hij is achter de wielen, die pro loog. Die start van de Tour de France waarvoor twee jaar lang gewerkt is. waaraan veel geld. veel tijd en veel energie isbesteed.Hij is voorbij .maar het laatste woord is nog niet gevallendat is een ding dat zeker is. Nakaarten hoort erbij, of het nu slecht of goed ging. of men nu wielerliefhebber is of niet. Want Leiden was tourstad en daar werd de Leidenaar mee geconfronteerd, of hij dat wenste of niet. We vroegen een paar Leidenaren hoe ze die confrontatie hebben beleefd. Mevrouw De Vos is de secreta resse van burgemeester Vis Alle bewegingen van de bur gemeester die met de Tour te maken hadden, moesten door haar worden geregeld en in gelast in het verdere pro gramma. Ze zegt: "Het moest allemaal in een hoog tempo tussen alles door. Ik heb het allemaal over me heen laten komen vanuit de gedachte: zoiets gebeurt niet elk jaar. En ik heb er gewoon plezier in, niet omdat het die Tour is. maar om het organiseren. Ik ben een type die daar erg van houdt, ik heb geleerd te im proviseren en in paniek raken doe ik niet meer". De start zelf kon ze niet ken: "Ik ben er niet bij. w ik zit vast in het gemeente huis. Jammer, uM ik graag willen hang wel uit het zei ze van tevoren. "We mogen toch verschrikkelijk tevreden zijn over die start. Toen de buschauffeur vanoch tend wat zat te mopperen dat je vanmiddag niet in of uit de stad kon.zei ik tegen hem: niet brommen hoor,je moet het ook eens van de anderf kijken. We hebben iels waardoor we m len kunnen lillen ac Laten we elkaar dan eens allemaal helpen, verdraagzamer zijn." 99 dat had Maar ik hoor", kant be- eindrhj k et zijn al- i Leiden. "Een enorme hoop drukte, een enorm circus", noemt adju dant De Jong van de Leidse politie het. Hij stond als sectie commandant langs het par cours tijdens de proloog. "Voor mij hoeft het beslist niet elke week, niet elk jaar ook. Het werk tijdens die rit was op zich zelf niet zo erg, de voorbereidingen waren hel meeste werk. Ik heb er geen hard hoofd in gehad, en het is ook best gegaan." "Er zullen altijd mensen blijven mopperen, dan moet je wel eens even babbelen. Er was een meneer die moest zijn kinderen uit school halen en die was erg boos dat hij niet met de auto het parcours over mocht. En dan blijken er in eens mensen te zijn die van de hele Tour nog nooit gehoord hebben, ja je houdt het niet voor mogelijk." Carolien Nieuwenhof. VVV-in- formalrice: "Van mij had het nog wel een tijdje door mogen gaan, ik vond het heelerg leuk allemaal. Al die Fransen in de stad enzo. Het is enorm druk geweest deze week, en nog. Mensen die de route en de lijd van de start van de proloog wilden weten, kaartverkoop dat soort dingen. Het onder brengen van mensen is voor het grootste deel buiten ons omgegaan, want de Touror ganisatie had zelf een ploeg die dat regelde, ik vind dat het heel erg goed voor Leiden is geweest, alleen was er van de Leidenaren zelf erg weinig belangstellinger hadden Margaret Schrama van het bureau Voorlichting van het stadhuis. "We stonden in de Breestraat en eens in de mi- een flits voorbij. Iemand zei tegen me: dal is Joop Zoete melk, nou dat zal dan wel. Als ze nu de hele groep in eén keer hadden langsgestuurd, zou je nog kunnen zien als er ie mand voorop ligt, maar nu elke minuut een renner: so whatIk moet er bij zeggen dat ik helemaal niet zo geïnte resseerd beu in wielrennen, iemand die dat wel is zal mis schien heel enthousiast zijn." 'Nee, het is me tegengevallenEr is zo weinig bekendheid aan gegeven, kennissen van me buiten Leiden die wisten niet eens dat de start hier was. En dan die reclamekaravaan. ook niks. Bij een blo clan dan i i deze hele ka-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3