CDA-fractie legt zich neer dij uranmmexp ort „Ik voel mij in mijn hemd gezet" Onderzoek naar scheuren DC-9 uit Vondeling ambtenarenbond Aegir snel gewipt in de Henley-roeiregatta UB Manusama na opstappen Molukkers: Na drie dagen van zware druk Gehandicapte krijgt eerder overheidsbaan Wimbledon-publiek wachtte tevergeefs VRIJDAG 30 JUNI 197; SCHIPHOL - De luchtvaartin spectie op Schiphol heeft een onderzoek gelast naar de be vestiging van de hoofdwielen aan de vleugels bij alle 21 in Nederland geregistreerde DC-9's - 18 van de KLM, drie van Martinair. Aanleiding is de ontdekking van een scheur, vorige week dinsdag, bij de DC-9 PH-DNO Os lo',van de KLM, die bij ver trek naar Rome een klapband kreeg. De scheur wordt toegeschreven aan metaalmoeheid en corro sie, aldus de plaatsvervan gend directeur van de Lucht vaartinspectie, ir. W. J. Bou- ma. Op grond daarvan is ook het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium in Amsterdam bij het onderzoek betrokken. De bouwer van het vliegtuig, McDonnell- Douglas in het Californische Long Beach, is in overeen stemming met de voorschrif ten van het euvel in kennis gesteld. Welke kosten met het onder zoek en eventueel de repara tie van de hoofdwielen zijn gemoeid, is een vraag die de KLM nog niet kan beant woorden. (Van onze correspondent) CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Alle Mo lukkers in de gemengde commissie van overleg Nederlanders-Molukkers (de zo genaamde commissie-Köbben-Man- tou w), met uitzondering van medevoorzit ter L. Ch. Mantouw, zijn er uit gestapt. Ze zijn teleurgesteld over de onverschillige houding van de regering ten aanzien van het werk van de commissie. Het besluit van Mantouw om in de commis sie te blijven heeft wrevel gewekt bij ir. J. A. Manusama, de leider van de Molukse gemeenschap. Manusama maakte giste ren op een persbijeenkomst in Capelle aan den IJssel het uittreden van de vier des-' tijds door hem aangewezen commissiele den bekend. „Ik respecteer het besluit van Mantouw. Ik geloof alleen dat zijn stap niet representatief is voor de Molukse gemeenschap", aldus de RMS-presi- dent. Mantouw is van mening dat de commissie moet blijven functioneren omdat via deze commissie de Molukkers de gelegenheid wordt gegeven kritiek te leveren op de Nederlandse regering. Mantouw is wel geschokt over het uittreden van zijn colle ga's. „Dit is een bijzonder ongunstige ontwikkeling op een ongelukkig gekozen moment", aldus zijn reactie. De vier weglopers zijn de heren A. R. Lili- paly, ir. N. P. Ririassa, ing. P. J. Tatipikal- wan en ing. R. Risamenapty. Ook voorzit ter prof. Kobben vindt het een betreu renswaardige zaak. Over de motivering van de weggelopen Molukkers wilde Kobben niets zeggen. Hij vindt wel dat de commissie nuttige dingen heeft gedaan. Wat er nu zal moeten gaan gebeuren, kon hij niet zeggen. „Wij laten dat over aan minister Wiegel, de coördinerend minis ter voor Molukse zaken". Kobben verwacht niet dat de Nederlandse commissieleden, hoewel er enkelen het eens zijn met de Molukse collega's, ook zullen opstappen. De commissievoorzit ter, die begrip heeft voor het besluit van de Molukkers, zegt dat de Nederlanders al van het begin af geen hoge verwachtingen hadden. Het is maar waar je tevreden mee bent", zei hij. Manusama verklaarde dat de Nederlandse regering niet luistert naar de verlangens van de Molukse gemeenschap. Met name de laatste maanden zou de houding van minister Wiegel veel kwaad bloed hebben gezet bij de Molukse gemeenschap. „Het ontkennen door de regering van het zelf beschikkingsrecht van de Molukkers is het basisprobleem", aldus Manusama. „Ik voel me in mijn hemd gezet. De adviezen van de commissie worden van tafel ge veegd. Voor mij bestaat de commissie niet meer". De heer Tatipikalwan. die voor de Badan Persatuan (de Molukse eenheidsbewe ging) in de commissie zit, verklaarde: „De regering komt ons op geen enkel punt te gemoet. Wij reiken de vriendenhand, maar daar is op gespuugd". Lilipaly, lid van het kabinet van Manusama, zei dat de Pemuda Masjerakat, waar hij en ing. Ri- samenpatty deel van uitmaken, min of meer het initiatief hebben genomen om uit de commissie te treden. Manusama heeft een brief aan minister Wie gel gestuurd waarin hij zijn standpunt uit eenzet. Ook is een brief gestuurd naar de voorzitter van de commissie, bben, waarin Manusama zijn dank uitspreekt voor het werk. Hij betreurt dat de commissie op die wijze uit elkaar moet gaan. Er is nu een ernstige situatie ontstaan, meent Manu sama. „Ik vrees dat de onrust in onze gele deren door dergelijke gebeurtenissen zal toenemen. Wij maken deze dingen be kend niet om acties uit te lokken. Mijn standpunt is bekend. Ik hen tegen geweld. Ik vind dat er binnen de Nederlandse rechtsorde voldoende wegen zijn om onze mening kenbaar te maken". Manusama verklaarde voorts dat het op stappen van de vier Molukse commissie leden een signaal voor minister Wiegel moet zijn om het beleid bij te stellen. ..Wij wachten nu af wat de regering doet. Wij hopen dat zij op korte termijn met eoh verklaring komt over de nu gewijzigde si- De RMS-leider verklaarde dat hij niet van plan is om zijn medewerking te verlenen aan het tot stand komen van een nieuwe gemengde commissie, in de plaats van de commissie-Kobben-Mantouw. „Ge mengde commissies zijn gedoend te mis lukken, dat is in de afgelopen 25 jaar wel gebleken". Over de toekomst van het Zuidmoluks in spraakorgaan is zowel Manusama als Ri- samenpatty somber gestemd. Het zou hen niet verwonderen wanneer ook dit orgaan zal verdwijnen. Het gesprek tussen het orgaan en het ministerie van CRM ver loopt uiterst moeizaam. Maar voorlopig overweegt het inspraakorgaan nog niet het bijltje erbij neer te leggen, aldus Ri- samenpatty. DEN HAAG - De CDA-fractie heeft zich erbij neergelegd dat de regering definitief instemt met de leverantie door Urenco van verrijkt uranium aan Brazilië. Kort voor zes uur vanmorgen kwam daarmee in de Tweede Kamer een einde aan de onzekerheid die was ontstaan nadat in janua ri van dit jaar CDA'er Van Houwelingen in een kmermotie de Brazilië-leverantie afhankelijk had gesteld van de voorafgaande totstandkoming van een plutoniumopslag- regime. Na drie dagen van intensief onderhandelen gin gen Van Houwelingen en zijn medestanders afgelopen nacht ten slott door de knieën. Toen vanmorgen om zes uur het verzet van de CDA-fractie definitief gebroken was. trok oppositieleider Den Uylfel van leer tegen Van Hou welingen, omdat diens gewijzigde houding ten aanzien van zijn eigen motie het de regering een stuk makkelijker had gemaakt. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteravond met al gemene stemmen een motie aan genomen waarin de regering ge vraagd wordt gehandicapte solli citanten voorrang te geven bij de aanstelling in overheidsbanen. De motie, die gezamenlijk was ingediend door PvdA, WD, PPR, D'66 EN CDA stelde dat de overheid als grootste werkgever een voorbeeld dient te zijn voor het particuliere bedrijf. De kamer ging verder akkoord met een verzoek van CDA, WD en PPR om de financiële en sociale ongelijkheid van ouders met enerzijds een gehandicapt kind thuis en anderzijds met een ge handicapt kind in een erkende AWBZ-inrichting onder de loep te Geen problemen waren er met voorstellen om het NOS-journaal voortaan te ondertitelen ten be hoeve van gehoorgestoorden en om enkele malen per dag op de tv nieuwsuitzendingen te verzorgen met geschreven teksten. Premier Van Agt hoefde tegenover deze concessie van het CDA slechts te stellen dat Nederland volgens een (overigens omstre den) regel uit het volkenrecht te zijner tijd altijd nog onder het uraniumcontract uit kan, wan neer het gevaar dat Brazilië atoomwapens gaat maken van het plutonium al te groot wordt geacht. Verder zegde Van Agt toe dat de Kamer regelmatig op de hoogte zal worden gehouden van de vordering die worden geboekt in het streven naar de opstelling van een opslagregime voor Bra zilië. Definitief De nota's tot bekrachting van het Brazilië-contract zullen binnen enkele dagen worden uitgewis seld. De voorbereidingen voor de levering aan Brazilië kunnen met kracht worden voortgezet, de uitbreiding van de UC-fabriek in Almelo kan nu definitief door gaan. Oud-staatssecretaris Brinkhorst (D'66), vóór zijn politieke carriëre hoogleraar in het internationaal recht in Leiden, vertelde dat de internationale rechtsregel die door premier Van Agt was inge roepen om aan te tonen dat Ne derland in 1981 nog wel degelijk de uraniumexport kan tegen houden, „nog nooit met enige kans op succes is gehan teerd" Pressie Een vermoeide, geëmotioneerde Van Houwelingen, murw na drie dagen van hevige pressie die op hem was uitgeoefend, kon niet meer zeggen dan: „Ik heb er ver trouwen in dat met groot enthou siasme verder gewerkt zal worde aan het plutoniumbehee. We zullen afwachten. Het is volstrekt voorbarig nu conclusies te ♦rek ken". Deze woorden veroorzaak ten in de oppositiebanken afkeu rend gesis en hoongelach. De drie moties van de oppositie konden geen bressen meer slaan in de CDA-WD-coalitie. Alle le den van de fracties van CDA en VVD stemden tegen de moties, waarin werd gesteld dat de Bra zilië-leverantie niet kan door gaan en waarin werdgevraagd dat de Kamer zich alsnog zou kunnen uitspreken voordat de feitelijke levering zal plaatsvinden. DEN HAAG (SP) - Tweede Kamer voorzitter dr. A. Vondeling heeft zijn lidmaatschap van de ambte narenbond ABVA opgezegd. Zowel Vondeling als ABVA- "voorzitter J. Dutman wil geen commentaar geven op het be sluit, dat zou samenhangen met Vondeling's afwijzing van de re cente massale ambtenarensta- king en demonstratie. Vondeling nam tijdens die demonstratie een petitie in ontvangst van de pro testerende ambtenaren. In beide gevallen was de Algemene Cen trale van Overheidspersoneel ACOP de organisator. De ABVA is in de ACOP de grootste bond van overheidspersoneel. Bij de ABVA zijn volgens voorzitter Dutman tot nu toe 600 bedankjes binnengekomen, en hij verwacht dat dit aantal tot 1200 oploopt. Vorig jaar zegden in dezelfde pe riode 1298 ambtenaren hun lid maatschap op. Maar tegelijker tijd zijn er sedert de staking 3600 nieuwe leden bij de ABVA ge boekt, waarmee het 'verlies' meer dan goedgemaakt is. Gisteren hebben de vijf ambtena- rencentrales met minister Wiegel van binnenlandse zaken gespro ken over diens nieuwe bezuini gingsplannen. Tot echte onder handelingen kwam het niet, om dat de centrales toen nog niet be schikten over het hele kabinets plan, dat vandaag, tegelijk met de Tweede Kamer, bij de bonden werd bezorgd. Komende donderdag is er een nieuw gesprek lussen de centra les en de bewindsman. Daarna beginnen de twee partijen de ech te onderhandelingen. SCHIPHOL (ANP) - Liggend op een slaapzak wachten jon gelui in de vertrekhal van de luchthaven Schiphol op een gelegenheid om voor zeer weinig geld een ticket naar Amerika te kopen. Sinds er geen minimumprijs meer geld voor deze reizen zijn er chartermaatschappij en die voor de symbolische prijs van een gulden hun opengebleven plaatsen ver kopen. Het PvdA-kamerlid Rienks wil van staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes (verkeer) weten, waarom de minimumprijzen voor chartervluchten naar Amerika buiten werking zijn gesteld. Hij vraagt wat de gevolgen zijn voor de omvang van het reizi gersverkeer en het aantal vluchten op de Nederlandse luchthavens, voor de exploi tatie-uitkomsten van lucht vaartmaatschappijen en luchthavens en voor de con currentiepositie van Neder landse reisbureaus ten op zichte van de luchtvaartmaat schappijen. LONDEN - Donderdag is weer eens gebleken dat „Wimble don" een opvallende aantrek kingskracht heeft. Namen de Engelsen in 1973 nog massaal bezit van de tribunes, terwijl vrijwel alle topspelers als ge volg van een door de vereni ging van tennisprofs uitge roepen boycot verstek lieten gaan, donderdag bleven de tribunes zelfs urenlang be volkt, zonder dat er èèn speler opdraafde, 's Morgens had de regen zich al aangediend, maar dat kon niemand ervan weerhouden om toch het com plex aan de Londense Church Road op te zoeken. Evenals de dag tevoren, toen de zon bepaald geen vrije dag had genomen, stonden vele duizenden in de regen in een kilometers lange rij gedisci plineerd, zoals het de eiland bewoners betaamtte wachten op een toegangsbewijsEnkele honderden fans van de weer twee weken tot koningin gepromoveerde Virginia Wa de hadden zelfs de nacht in slaapzakken doorgebracht om toch maar een plaats te bemachtigen. De wetenschap dat er vermoe delijk geen bal zou worden ge slagen en dat het entreegeld de prijzen variëren van f 4 30 tot f22,-) niet zou worden te rugbetaald, kon het enthou siasme niet temperen. Het aantal belangstellenden was maar 10.000 minder dan woensdag toen Wimbledon een toeschouwersrecord boek te van 38.290. De toeloop was toen zo enorm dat de compu ter het op een gegeven moment liet afweten en niet verder kwam dan het registreren van 37.409 man. De bewegingsvrijheid rond de 15 banen was dan ook tot een minimum beperkt en leidde tot kritische reacties in de pers. Over de veiligheid,die in het gedrang kwam en over het feit dat velen amper een glimp van de spelers hebben kunnen opvangen. Richard Holt, lid van het organiserende comité van de Championshipskon er zich evenwel niet druk over maken. ,JEr is niets ernstigs gebeurd en schriftelijke klachten zijn bij ons niet bin nen gekomen". Dat neemt niet weg dat ernaar gestreefd wordt om de facili teiten te verbeteren. Zo wordt rond het Centrecourt een nieuwe tribune gebouwd die 2000 extra plaatsen moet op leveren (de totale capaciteit wordt dan 17.000en er zijn nog altijd plannen om vier nieuwe banen aan te leggen alsmede een geheel nieuw Centrecourt met 25.000 plaat sen. Holt: ,X>ie nieuwe banen zijn nog wel aan te leggen,een nieuw Centrecourt is echter nauwelijks een haalbare kaart. Het zou te veel tijd in beslag nemen". Om het voetgangersverkeer op Wimbledon, waar de aard beien met room in populari teit overtroffen lijken te wor den door de hamburgers en de hotdogs, nu al en igszins onder controle te krijgen, wordt er naar gestreefd om de toe gangshekken te sluitenzodra 30.000 mensen de kassa's heb ben gepasseerd. Pas als een aantal van hen het voor ge zien houdt, krijgen de wach tenden buiten weer een kans. Niettemin was het woensdag constant spitsuur" op Wimbledon en leek van enige regie geen sprake. Holt: ,J1et probleem is dat er ie der jaar een enorme toeloop plaatsvindt op vier dagen in de eerste week en dat zich vooral na 5 uur als nog maar 70 pence hoeft te worden be taald (ongeveer f325 - red zich veel mensen aandienen d ie van hu n werk komen Problemen waar het betreft de afwikkeling van het pro gramma verwacht Holt nog niet: ,Pas als op meer dagen niet kan worden gespeeld, zullen we moeten improvise ren en èèn of twee uur eerder moeten beginnen". De laatste keer dat een hele dag niet kon worden gespeeld was in 1972 toen de finales moesten wor den verplaatst van zaterdag naar maandag. Donderdag bleef het gras derhalve ver borgen onder zeil (op het Cen trecourt was zelfs een tent op geslagen om de regen te we ren) en wachtten de toe schouwers tevergeefs op het startsein terwijl de zwart handelaren hun pogingen om hun waar af te zetten onver droten voortzetten. Het optre den van de politie, die de voorafgaande drie dagen 60 man had opgepikt voor een verhoor op het bureau ten spijt. Pas om zes uur werd tenslotte bekend gemaakt dat het pro gramma was afgelast. Overal elders zou dat een run op de uitgangen tot gevolg hebben gehad. De Engelsen die zoveel geduld voor niets hadden op gebracht, vormden bij het verlaten van de banen echter op dezelfde keurige wijze de zelfde queu als zij eerder op de dag hadden gevormd. Hoofd- scheidsrechter Fred Hoy les kon zich op dat moment gaan afvragen hoe hij de achter stand van 130 partijen moet wegwerken HENLEY-ON-THAMES - De acht van Aegir heeft gisteren zijn race in de eerste ronde van de Henley roeiregatta verloren. In de wed strijd om de Ladies' Plate had het Imperial Colege uit Londen wei nig moeite met de Groningse combinatie en won de race in 7.19,0. Ook de U.S. Coastguard Academy (VS), Trinity College Hartford (VS). Vale University (VS) en Florida Institute of Tech nology (VS) bereikten de tweede ronde van de strijd om de Ladies' Plate. De U.S. Coastguard Academy, een van de favorieten voor de eind overwinning. had daar wel een controversiële beslissing van de scheidsrechter voor nodig, die de Britse tegenstader Tyrian Boat Club, ondanks een overwinning met 2/3 lengte voorsprong, dis kwalificeerde. De Londensse roeiers zouden in het laatste deel van de race een aanvaring ver oorzaakt hebben. In de eerste ronde van de strijd om de Silver Goblets cup voor kadet- ten, won de twee zonder stuur man van Dudok van Heel, De Veth en Uittenboogaard, van de- Britse combinatie Twallin en Johnson. In 8 minuten en 33 se conden legden zij de race win nend af. Verrassend in deze klas se was het verlies van de Ieren O'Brien en Ryan, winnaars in Ratzeburg. Zimmerline en Sava- dove van het Amerikaanse Trinty College Hartford waren sterker. Na de vrij straffe wind in de voorgaande dagen heefteen bijna volledige windstilte histeren het programma v an de Kielweek, een internationaal zeilevenement dat op de Oostzee voor Kiel (Wdl), wordt gehouden danig in de war gestuurd. Slechts in twee Olym pische klassen kon worden ge start: de Finn Dinghy, waar de OostduitserSchümann weer won en Mark Neeleman als vierde binnenkwam, en de Tornado, die gewonnen werd door de Rus Kliwer, met van Walt Mever als beste Nederlander op de 10e plaats. De races in de vier andere Olympi sche klassen werden afgebroken en zullen bij gunstige wind van daag alsnog worden gevaren. Ook in de met-Olympische klas sen werd het programma niet volledig afgewerkt. Lotto/Toto DEN HAAG - Lotto 25 kent geen eerste prijswinnaar. Niemand van de deelnemers kruiste de juiste zes getallen aan. In totaal vielen er 24.842 prijzen. De uitslag van lotto 25 van zondag 25 juni 1978 is: In deze lotto vielen in tulaal 24 842 prijzen INLEG F 3.135.708.00. Prijzenbedrag: f 1.616.733.2!' Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag gaat l/5deel naardejack- pot van lotto 26 van zondag a.s., het overige deel (4/5) wordt in ge lijke delen verdeeld over de 2e U m 5e prijs. Tweede prijs 30 winnaars, die elk bruto f 9 28H.70 ontvangen Derde prijs 252 winnaars, die elk bruto i 401.3(1 ontvangen Vit rdi prüi 9.605 winnaars, die elk f 44.50 ontvangen. Vijfde prijs: 14.957 winnaars, die elk f28.50 ontvangen. Jackpot voor lotto 26 van zondag 2 juli 1978: f 129.716,60

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21