LEIDSCH DAGBLAD TIEN MILJARD BEZUINIGING uizen iepen ollen uizen Verkaveling gaat door Tour vertrekt zonder gele trui uit Leiden Kabinet komt met ombuigingsnota: „Bestek '81" Tour de middelen en de kennis hebben wij alles Vlieland PUNAISES unicon contactlenzen VRIJDAG 30 JUNI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35589 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van e r verslaggevers) LEIDEN - Groenoorddirecteur André de Jong heeft de Tour karavaan vanmorgen om half negen toch nog weggescho ten, al ging dat bepaald niet van harte. Aanvankelijk had hij geweigerd vandaag het startpistool te hanteren, om dat de proloog van de Tour de France gisteren een 'Tour de Farce" was geworden. De tijdrit door de binnenstad van Leiden was nog minder geweest dan een kermis- koers, orndat de tijden niet telden voor het algemeen klassement en er naderhand geen truien werden uitge reikt. Door die beslissing van de Franse Tourorganisatie waren de naar schatting 100.000 toeschouwers in Lei den volgens De Jong "bedro gen". Reden, waarom hij bijna was ontploft van woede, "maar ik ben in gemeentedienst en burgemeester Vis heeft mij de opdracht gegeven om de za ken gewoon af te handelen. Maar ik ga beslist niet op de uitnodiging van Lévitan in om met hem de koers tot Sint Willebrord te volgen". Overigens is de Tour 1978 zon der een gele truidrager van start gegaan. De winnaar van vorig jaar Bernard Thevenet vertrok in het tricot van zijn ploeg, "wat een beslissing van de Tourorganisatie is". "Ik kan dat besluit trouwens wel billijken," aldus Thevenet, "want als er vandaag iemand Burgemeester Vis- geassisteerd door de Tourmiss - knipte vanoch tend het lint door. De renners konden op stap. Maar er was geen gele trui te bekennen. Die zou Jan Raas pas in St. Willebrord krijgen Jan Raas wint ook in St. Willibrord Nleuwa Rijn 50 Tfn 80024 (01710) Enkele opklaringen Inkele opklaringen, maar ook plaatse- Ijk een bui, matige tot vrij krachtige eind uit westelijke richtingen, linimumtemperaturen omstreeks 11 raden, maximumtemperaturen onge- 'eer 17 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) in de gele trui had moeten starten was het Jan Raas wel geweest. Uiteindelijk heeft hij gisteren die bizarre pro loog gewonnen" Dat Lévitan de karavaan zonder 'maillot jaune" liet vertrek ken, werd allerwege gezien als een goedmakertje ten op- zichte van de Leidse Touror ganisatie. De Fransman be kende, "dat Goddet en ik gis teravond hebben besloten om Thevenet niet in de gele trui te laten starten, omdat hij niet de ware titularis is"... Een visie, waarop met name Pe ter Post nogal cynisch rea geerde. "Ik kan dit nog niet eens als een goedmakertje zien, omdat Lévitan na giste ren eenvoudig niets meer kan goedmaken... Een paar uur voordat de tijdrit donderdag van start zou gaan, hadden de ploegleiders van de elf deelnemende wielere- quipes krijgsraad gehouden in de Groenoordhallen, waar start en finish van het gebeu ren stonden gepland. Zij had den de donkere wolken bo ven Leiden gezien en besef ten plotseling, dat het par cours van 5,2 kilometer bij re gen best weieens gevaarlijk zou kunnen zijn. Hoewel het traject door de Fransen eer der zonder meer was goedge keurd. Om het risico voor hun te beperken, eisten de ploegleiders nu echter dat de gemaakte tijden niet mee zouden tellen voor het alge meen klassement. Hoewel er drie tegenstemmers waren (onder wie Peter Post) werd die eis ingewilligd door Lévi tan, die daarop ook nog eens besloot aan het einde van de rit geen truien uit te reiken, hetgeen nóg meer kwaad bloed zette. Bij Peter Post, wiens coureurs wel voluit hadden gereden ('Als het straks regent, op de Alpe d' Huez vraag ik ook om neutra lisatie. Dit is dè lacher van de wielersport') bij Jan Raas ('Ik had die Lévitan wel een schop kunnen verkopen') en vooral bij de Leidse tourorganisato ren. Die waren in het hele ge val niet gekend en ontploften bijna, toen zij het resultaat van twee jaar keihard werken in een klap teniet zagen ge daan. Een nieuw drama, nadat Lévi tan eerder op de dag al had geëist, dat de Nederlandse reclameborden moesten worden verwijderd. Dat de Leidse organisatie daarmee een fors bedrag aan inkom sten kwijtraakte, deerde de Fransman niet. De Leidse stichting wil het er echter niet bij laten zitten en gaat de mo gelijkheden onderzoeken om via een gerechtelijke proce dure een gedeelte van de 360.000 gulden, die zijn be taald voor de Tourstart, terug te krijgen. "Want we hebben betaald voor iets, wat we niet gekregen hebben".... Jan Raas kreeg vanmiddag wel genoegdoening. Wat van morgen in de Leidse Groenoordhal ('Raas mag vanmiddag winnen') al als een lopend vuurtje door de volgerskravaan ging, is in derdaad uitgekomen. De Zeeuw demarreerde kort voor de finish en wist zo doende zijn revanche te krij gen voor het onrecht, dat hem gisteren door de Tourorgani satie was aangedaan. Raas mag nu in het tweede deel van de etappe naar Brussel in de gele trui starten. De etappe naar Sint Willebrord had overigens een nogal rommelig verloop, want na een paar honderd meter was een Leids jongetje al oorzaak geweest van een valpartij, waar vijf coureurs bij waren betrokken, vervolgens fietste in Wassenaar iemand dood leuk op zijn oerdegelijke sta len ros met de renners mee en tenslotte versperde ergens in het Brabantse land een vrachtwagenchauffeur het parcours, waardoor het pelo ton de grootste moeite had om zich een weg naar Sint Willebrord te banen. LEIDEN - De Leidse Tourpro loog, die geen proloog was, heeft de politie weinig problemen bezorgd. Er wa ren slechts enkele kleine in cidentjes. Zoals de drie jon gelui die door de politie werden opgepakt omdat ze in de Breestraat punai ses op het wegdek wilden strooien. Het waren een 19- jarige inwoner van Wasse naar en twee Voorschotena ren (17 en 22 jaar). Tegen een 32-jarige Leidenaar die samen met zijn vrouw het parcours weigerde vrij te maken in de Pelikaanstraat werd proces-verbaal opge maakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De tien miljard gulden die het kabinet Van Agt tot 1981 wil bezuinigen zal voor het grootste deel (6,5 miljard) moeten worden gevonden in de sociale sector, de gezondheidszorg en de ambtenarensalarissen. De overige 3,5 miljard zal moeten komen van bezuinigin gen op de uitgaven van de verscheidene ministeries. Dit is de kern van de ombuigingsnota die het kabinet van morgen onder de naam "Bestek '81" heeft gepubliceerd De bezuinigingen zijn volgens het kabinet nodig om de werkloos heid in 1981 te kunnen terugdrin gen tot 150 duizend en de inflatie te beperken tot 2 a 3 procent per jaar. Bovendien zullen de win sten en de investeringen van het particulier bedrijfsleven moeten worden opgevoerd. De ambtenaren en het personeel in de gezondheidszorg zullen, zoals reeds was uitgelekt, twee miljard voor hun rekening moeten ne men. Driejaar achter elkaar moe ten zij één procent inleveren. Op de sociale uitkeringen wordt ruim een miljard bezuinigd, door ze te beperken met 0.5 procent wegens geconstateerde oneven wichtigheden. Matiging Om de ombuigingsnota mogelijk te maken dient volgens het kabinet een inkomensmatiging tot stand te komen. De koopkracht van de modale werknemer (dit jaar 28.500 gulden) zal op hetzelfde peil blijven, terwijl het kabinet voor "zover mogelijk" zal streven naar handhaving van de koop kracht tussen 28.500 en 50.000 gulden. De inkomens die daar boven zitten zullen een offer moeten brengen. Het kabinet stelt verder de volgen de concrete maatregelen voor. invoering van een eigen risico in het ziekenfonds van 100 gulden per gezin per jaar voor huisarts en medicijnen. invoering van een eigen bijdrage van tien gulden per dag bij zie kenhuis opname of verblijf in een inrichting voor ongehuwden en gehuwden zonder kinderen. Aanvaardbaar Om de maatregelen maatschappe lijk aanvaardbaar te maken, stelt het kabinet voor de medezeggen schap van de werknemers uit te breiden en een samenhangend inkomensbeleid op touw te zet ten. Voornaamste punt is hierbij de regeling voor het zogenaamde "collectieve deel" van de vermo gens aanwasdeling (VAD). De bedrijven die overwinst maken zullen hiervan 12 procent moeten afdragen aan een fonds dat be stemd is voor alle werknemers. Het bestuur dat dit fonds gaat beheren zal voor het merendeel uit werknemersvertegenwoordi gers bestaan. Eerder was al beslist dat een per centage van eveneens 12 procent voor het individuele deel be stemd zou worden. Dit geld is al leen bestemd voor de werkne mers van de bedrijven die over winst maken. Somberder Premier Van Agt zei vanmorgen bij Leidsch Dagblad Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Weidegebied Leiden-Alphen wordt anders ingedeeld (Van e r verslaggevers) 1 juli HAZERSWOUDE/ZOETER- WOUDE - De ruilverkaveling van de Rijnstreek-Zuid (het wei degebied van Hazerswoude en' Zoeterwoude plus een deel van de boomkwekerijgrond in Bos koop) gaat door. In de eerste helft van 1980 zal een begin worden gemaakt met de werkzaamhe den. Verwacht wordt dat de her verkaveling tien jaar zal duren. Met de uitvoering van dit karwei is een bedrag gemoeid van 45 miljoen gulden. Gisteren hebben ruim zeshonderd van de 944 belanghebbenden hun stem uitgebracht: 379 spraken zich uit vóór hei-verkaveling, 217 tegen. Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland, gaat nu een plaat selijke commissie in het leven roepen, die de zaak gaat voorbe reiden. Nog dit jaar zal zij zijn ge formeerd. Het plan omvat in grote trekken dat twintig boerderijen, die nu nog zijn gelegen langs de Hoge Rijn dijk, zullen worden verplaatst naar de andere kant van de spoorlijn tussen Leiden en Al phen. De 69 particuliere over gangen van deze rail verbinding zullen alle worden opgegeven. In het hele gebied komt een nieuw wegenstelsel van meer dan dertig kilometer. Verder kan in de ver kaveling de eventuele aanleg van een nieuwe rijksweg 11, de ver binding van Bodegraven naar Leiden, gemakkelijk worden in gepast. Bovendien kan ook de spoorlijn tussen Alphen en Lei den worden verdubbeld indien de presentatie van de bezuini gingsnota dat de economische vooruitzichten voor de komende jaren aanzienlijk somberder zijn dan verwacht. De werkloosheid dreigde, volgens Van Agt. te stij gen tot dichtbij 300.000. Om die "rampzalige" ontwikkeling tegen te gaan, is het noodzakelijk dat de collectieve uitgaven tot 1981 niet met 50 miljard, maar met 40 mil jard stijgen, aldus Van Agt. Minister Albeda (sociale zaken) gaf toe dat de koppeling van de so ciale uitkering aan het mini mumloon tijdelijk onderbroken wordt. Volgens Albeda was door een verkeerde toepassing van de wet de scheve situatie ontstaan dat sommige minimumloners netto minder in handen kregen dan sommige trekkers van so ciale uitkeringen. Albeda ont kende niet dat er gedurende de komende vier jaar een netto ver schil optreedt van een half pro cent in koopkracht tussen trek kers van sociale uitkeringen en minimumloners. Op de vraag hoe groot de "reële of fers" zijn die het de inkomens boven 50.000 gulden volgens de kabinetsplannen moeten bren gen, antwoordde minister An- driessen (financiën) dat de inko mens van viermaal modaal (f 110.000) er jaarlijks 0,75 procent op achteruit zullen gaan. Zie pagina 7 De Tourstart in Leiden, waar men zo lang voor in de weer is geweest is zowel zakelijk als sportief op een teleurstelling uitgedraaid De regen bedierf veel, vooral de randevenementen hadden er zwaar onder te lijden, maar het zou toch onjuist zijn om alle te genvallers op rekening van het weer te schuiven. Het spektakel lééfde niet in Leiden en het zal wel enige tijd en moeite vergen voor alle oorzaken daar van op een rijtje staan, zo ze ooit op te sporen zijn. Waar de Leidse organisatie niets aan kon doen was de wijze waar op de Franse Tourleiding de pro loog tot volstrekt nietszeggend showwerk degradeerde door de uitslag niet te laten meetellen voor het klassement. De regen had het parcours gevaarlijk gemaakt zo was de redenering van Tour baas Félix Lévitan. Nu weten we al geruime tijd dat onder het perfecte maatpak van deze heer een heel wat minder volmaakte inborst schuil gaat maarzo bont heeft hij het toch nog nooit gemaakt. Het argument dat hij hanteert slaat natuurlijk ner gens op. Er zijn in de Tour de France toch waarlijk wel ge vaarlijker dingen op te noemen dan vijf kilometer hardrijden op natte keitjes Wat precies op de achtergrond (commercieel) een rol heeft ge speeld, is nog onduidelijk. Dat de sterke ploeg van Post onverwacht een hak kon worden gezet, heeft er stellig mee te maken. Wel duide lijk was dat het publiek grotelijks werd belazerd. De walm van be derf en onbetrouwbaarheid die al zo lang in de wielersport rond waart, viel weer overal op te snuiven. Enfin, de Tour is heidens poorten weer uit. En nu maar stil luiste ren naar het rinkelen van de fi nanciële scherven in de Sleutel stad. UNICON B V. Lid A.N.V.C. Vijftien jaar voor bezetters provinciehuis ASSEN (ANP) - De rechtbank in Assen heeft vandaag de drie Zuidmolukkers uit Assen, die op 13 en 14 maart het provinciehuis in de Drentse hoofdstad bezet hielden, ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek van het voorarrest. De rechtbank achtte wederrechte lijke vrijheidsberoving meer malen gepleegd, de dood van gedeputeerde Trip tengevolge hebbend, bewezen. Voorts het medeplegen van moord op drs. K. de Groot, waarvan iedere ver dachte medepleger is geweest, en verboden vuurwapenbezit. Tijdens het voorlezen van het vonnis door de president mr. F.C. Fliek moesten vijf jonge familieleden van de verdachten uit de zaal worden verwijderd. Zij probeerden door handge klap, geroffel op de banken en het uiten van kreten als "fascis ten" en "schijnrechtspraak" de orde te verstoren. ®HZü KOT vandaag 30 PAGINA'S de Nederlandse Spoorwegen dit zouden wensen. De voorberei dingscommissie heeft bijna een half miljoen gulden gereserveerd voor het opknappen van molens in het gebied. Van de kosten die de herverkave ling met zich meebrengt, neemt het ministerie van Landbouw en Visserij 61 procent voor zijn re kening. De gemeente Boskoop, Hazerswoude en Zoeterwoude dragen gezamelijk twee miljoen gulden bij. De rest, ruim negen miljoen gulden, is voor rekening van de belanghebbenden. Dit gebeurde vanochtend om zes uur. CDA-fractielei- der Aantjes wenste premier Van Agt geluk met het be haalde resultaat tijdens het slopende Urenco-debat In de kleine nachtelijke uurtjes waren alle moties van de op positie (drie stuks) wegge stemd en had CDA-woord- voerder Van Houwelingen onder "boe" en "schan- de"-geroep van de PvdA zijn vertrouwen geuit in het be leid van het kabinet inzake de levering van verrijkt ura nium aan Brazilië. PAGINA 21 "Wat goed is voor de vereni ging is nog niet goed voor de VARA". PAGINA 5 Caroline van Monaco ge trouwd. PAGINA 5 Politiegeweld bij de Tour- start. PAGINA 13 Jos Hermens op de streep geklopt. PAGINA 19 De Zuidmolukse leider Ma- nusama is boos op de rege ring. Nadat er vier van zijn mensen uit de z.g. commis sie-Kobben waren gestapt zei hij op een persconferen tie: "Ik voel mij in mijn hemd staan". Hij wilde daarmee zeggen, dat hij alles heeft geprobeerd om tot een gesprek met de regering te komen, maar dat dit niet is gelukt. PAGINA 21 Planbureau ondersteunt Den Uyls plan tegen werk loosheid. PAGINA 25

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1