Ik heb me de grond in laten trappen Tourstichting hangt de strop boven het hoofd Zoetemelk: „Jammer dat de tijden niet telden" Uitkleden... Lévitan verwijdert Nederlandse reclameborden T>T>, Uitslag van de 'koers' Selectie Jan Janssen: „Zoiets was mij nooit gebeurd ■VRIJDAG 30 JUNI 1978 Leiden - Wat een grandioos suc ces voor de Leidse Tourstich ting had moeten worden, werd tenslotte in alle opzich ten een organisatorische ca tastrofe. Direct, nadat het tot Jan Publiek was doorgedron gen, dat de wedstrijdjury in overleg met de ploegleiders de proloog had geneutraliseerd, er geen gele trui aan winnaar Jan Raas zou worden uitge reikt, werd de roep om "geld terug" steeds luider. Het was een anti-climax van een dag, waarin het woord geld centraal stond. Reeds vroeg in de morgen was Lei den al in last" geweest op het moment, dat Tourbaas Felix Lévitan hoogstpersoonlijk de opdracht gaf, om alle Neder landse reclameborden en spandoeken, die zich binnen een straal van driehonderd meter van start en finish be vonden, te verwijderen. Lévi tan had alle reclamerechten betreffende dat gewuste ge bied verkocht aan de Franse televisiestations, wier repre sentanten op hun poot begon nen te spelen, zodra zij 's mor gens vroeg niet hun ver trouwde Franse opschriften ontwaarden, maar dat vreemde Hollandse gebrab bel. Eén dreigement ('ive zenden niets van de Tour uit, als die reclameborden daar blijven aan het adres van Lévitan was voor die laatste voldoen de om werkelijk alles, waarop ook maar éen letter Neder landse tekst viel te lezen, weg te laten halen. De gevolgen bleven niet uit. Plotseling re gende het klachten van de zij de van de Nederlandse spon sors. Elke poging om een bord met een Nederlandse tekst neer te zetten, werd door de vazallen van Lévitan in grond ingeboord, want dood leuk werd dan een Franse er eenvoudig voor gezet. "En daar hebben we ons dan de hele nacht kapot voor ge werkt", verzuchtte Groenoordhaldirecteur An dré de Jong. "Ik heb vannacht maar drie uur mijn bed ge zien. Als ik dat had geweten, zou ik in mijn bed zijn geble- Een bezoekje van de namens reclamebureau Goosewehr optredende Jan Derksen aan Lévitan leerde, dat "le direc teur Sportif' strikt overeen komstig het indertijd met de Leidse Tour organisatie geslo ten contract had gehandeld. Derksen: "Lévitan hield te recht voet bij stuk. Verwees doodleuk naar het contract, waaruit inderdaad bleek, dat de Leidse organisatie in geen enkel opzicht recht kon doen gelden op het gebied, dat bin nen een straal van 300 meter van start en finish lag". Hoofdschuddend; "Ach, het is mij allemaal niet vreemd. In 1973 hebben wij, bij de voor bereidingen van de proloog in Scheveningen, actief aan de onderhandelingen deelgeno men. Nu hebben Vonk, Riet hoven en Teekens die gevoerd en zijn wij in een later sta dium pas ingeschakeld. Het zijn allemaal beste mensen, maar hebben niet de flauwste notie van dit soort zaken. Daar krijgen, ze nu de reke ning van gepresenteerd. Het zou mij niet verbazen, als er van sponsorwege juridische stappen tegen de Leidse Tour stichting zal worden onder- Iets, wat door stichtingsbe stuurder Bas Vonk eveneens wordt gevreesd. Hij: "Het zal allemaal wel op een rechtzaak uitdraaien. Het bureau Goos ewehr had in de stad voor een kwart miljoen aan reclame rechten verkocht". Gelden, die door sponsors warenneerge teld om zich het recht van plaatsing van een reclame bord in de Groenoordhal te verschaffen. Vonk opnieuw: "Het contract, dat wij met de Tourorganisa tie hadden afgesloten, was naar ons oordeel voor twee ërlei uitleg vatbaar. Wij ver onderstelden dat bij de finish binnen een straal van 300 me ter alle reclamerechten waren beschermd. Maar dat gold volgens ons niet bij de start. We stonden, op dat moment, dat Lévitan de borden wenste te verwijderen voor het blok. Hij sprak het dreigement uit, dat hij de proloog niet van start zou laten gaan. Ik heb nog geen idee, hoeveel dit alles gaat kosten". De Leidse Tourstichting mag derhalve, mits het zover komt, slechts hopen, dat de rechter het indertijd opgemaakte contract- .inderdaad voor tweeërlei uitleg vatbaar oor deelt. De juridisch adviseur van de Leidse Tourstichting mr. J. Karstens acht de kans daarop echter vrijwel nihil."Volgens mij zijn de reclameborden ge zien het contract door Lévitan terecht weggehaald". GERARD VAN PUTTEN Groenoordhal-directeur André de Jong: LEIDEN - Hij, die vier dagen de rust zelve was gebleven, ontstak plotseling in hevige woede. De anders zo rustige Groenoordhal-directeur André de Jong bastte gisteren na afloop van de door de Tourorganisatie gedevalueerde proloog, woedend los. In eerste instantie ontsnapten uit zijn mond wat ongenuanceerde kreten. Later, toen er door Tour-baas Lévitan enige opheldering was verschaft kwam hij tot bezinning en berusting. Het moment, dat Groenoordhal-directeur André de Jong na alle moeilijkheden het aanbod vc accepteerde om met hem in de directiewagen naar St. Willebrord mee te rijden. "Maar het is wel e aldus De Jong. In eerste instantie echter, wat hij bijkans ontploft: "De Tour zal morgen (vandaag, red) niet uit de Groenoordhal vertrekken. Ik zal ook het startschot niet lossen. Alle deuren van de hal hou ik ge sloten, net zo lang totdat Jan Raas in het geel aan de eerste officiële etappe mag beginnen. Ik heb me ik de grond laten trappen. Dit is je reinste oplichterij. Zes ton heb ben we in het water gegooid. De Franse Tour-organisatie heeft een beslissing genomen zonder ons daarin te kennen. Moet je eens zien hoe die jongens van Raleigh zich hebben leeggere- den. Allemaal voor niets. Die Fransen hebben gewoon het geld van ons aangepakt en gaan weg. Schandalig. Twee jaar ben je er dag en nacht voor bezig geweest. Geld als water heeft het gekost. Alle afspraken, die we met ze (de Franse Tour-organisatie, red.) gemaakt hebben vertrappen ze later gewoonweg. De gemeente heeft er anderhalve ton in gesto ken en is door hen nu eenvoudig voor joker gezet". Even later be gint de Jong het zinloze van zijn dreigementen in te zien. "Ik kan wel zeggen dat ik het startschot niet geef', vervolgt hij, "maar als ik het niet doe, doet een ander het wel. En als ik de deuren dicht hou, zal een ander die wel weer opendoen. Er is per slot van re kening ook zoveel politie die dag op de been, dat iedere actie al bij voorbaat tot mislukken is ge doemd. Tot gisteravond (woens dag, red.) vond ik het allemaal hardstikke leuk om te doen. Maar wat ze vandaag hebben geflikt, vind ik ronduit schofterig". De uitslag van de "koers" is: 1. Jan Raas (Ned - Ral) 5,2 km in 6.38.94, 2. Gerrie Knetemann (Ned - Ral) 6.40.58, 3.Joop Zoetemelk (Ned - Mer) 6.42.25,4. Hennie Kuiper (Ned - Ral) 6.46.64, 5. Joseph Bruyere (Bel - cea) 6.48.90, 6. Yves He- zard (Fra - Peu) 6.54.52, 7. Freddy Maer- tens (Bel - Fla) 6.56.41, 8. Daniel Gisiger (Zwi - Lej) 6.57.28, 9. Bernard Hinault (Fra - Git) 6.57.65, 10. Klaus-peter Tha ler (Wdl - Ral) 6.58.11,11. Henk Lubber- ding (Ned - Ral) 6.59.76,12. Pedro Torres (Spa - Tek) 6.59.90, 13. Wilfried Wese- mael (Bel - Ral) 7.01.32,14. Gerben Kar stens (Ned - Ral) 7.01.50, 15. Walter Planckaert (Bel - Cea) 7.02.28,16. Chris tian Muselet (Fra - Fla) 7.02.87, 17. Mi chel Laurent (Fra - Peu) 7.05.18,18. Ber nard Thevenet (Fra - Peu) 7.06.92, 19. Willy Teirlinck (Bel - Git) 7.07.68, 20. Jean-Francois Pescheux (Fra - Job) 7.08.31, 21. Pedro Vilardebo (Spa - Tek) 7.08.49,22. Guy Le Lay (Fra - Fia) 7.08.92, 23. Lucien van Impe (Bel - Cea) 7.09.37, 24. Sven-Ake Nilsson (Zwe - Mer) 7.10.75, 25. Antonio Menendez (Spa - Tek) 7.11.94,26. Fedor den Hertog (Ned - Lej) 7.12.28,27. Aad van den Hoek (Ned - Ral) 7.12.81,28. Michel Pollentier (Bel - Fla) 7.22.80. Hoge poten André de Jong besloot het met al leen te laten bij het uiten van zijn teleurstelling en verontwaardi ging. Hij stapte op hoge poten naar Felix Lévitan, om bij hem alsnog te bewerkstelligen dat Jan Raas in de gele trui naar Brussel zou rijden. De Jong klopte bij Lé vitan aan en vroeg om een ge sprek. Om te laten blijken dat hij alleen de baas was, liet Lévitan de directeur van de Groenoordhal als een kleine jongen twee minu ten (het werden er meer) wach ten. In die tussentijd besloot De Jong zich te verzekeren van een vloeiend Frans sprekende Hol landse jongedame, om in al zijn emoties toch voor Lévitan be grijpelijk over te komen. Toen ook begon een en ander voor De Jong pas duidelijk te worden. Want wat bleek? Lévitan: "Er is een overkomst gemaakt tussen alle ploegleiders om de race tegen de klok in deze progg vanwege de slechte omstandigheden te neu traliseren, dat wil zeggen dat de tijden niet zouden meetellen voor het algemeen klassement en dat er niet gereden zou.worden om de gele trui. Trouwens de renners waren het daar allemaal mee André de Jong op zijn beurt: "Maar meneer Lévitan, beseft u dan niet dat u een kleine honderdduizend toeschouwers hebt beet geno- Lévitan kribbig: "Hebben jullie dan met dit gebeuren niet genoeg reclame voor de stad Leiden ge had? Er is een overeenkomst ge maakt door de ploegleiders on derling. Dat moeten u en ik ge woon respecteren". De Jong daarop: "Maar dat bete kent wel dat we voor nietsgeld hebben weggegeven". Lévitan: "Ach wat, voor niets Het publiek heeft honderdtien renners kun nen zien rijden. Maar nogmaals, als u zich bekocht voelt, het is een beslissing van de ploegleiders, die later door de directeur spor tief (Albert Bouvet) en de wed strijdjury is bekrachtigd. Alles is in de statuten geregeld, artikel 23". Reglementen Felix Lévitan haalde vervolgens het reglementenboekje van de Internationale Wielren Unie (UCI) er bij om André de Jong daarmee te overtuigen. Dat lukte en De Jong moest zich er bij LEIDEN - Even kon er bij de Groenoordhal-directeur André de Jong, na alle doorgemaakte ellende, toch nog een glimlach af. "Moet je nagaan, belt er net een sponsor op, die zegt 'laat Lé vitan maar inelkaar zakken; ik betaal nóg meer dan ik jullie heb toegezegd en ga bovendien Joop Riethoven een fruitmand toe sturen'.. Klasse toch, van zo'n man. Is er op deze voor mij zwar te dag zowaar nog een lichtpun tje" neerleggen. Hij daarover "Het staat er duidelijk genoeg. De ploegleiders kunnen in onderling overleg, als de omstandigheden zich daartoe noodzaken, tot neu tralisatie van een rit overgaan. Ja en dan houdt het voor mij op. Al leen voel ik me, en met mij waar schijnlijk vele duizenden, be kocht. Maar ik ga, voordat ik mij er helemaal bii neerleg, eerst naar Peter Post. Ik kan me niet voor stellen, dat de ploeg van Post zich helemaal leeg rijdt, terwijl die jongens weten dat er geen gele trui op het spel staat". Tour-baas Felix Lévitan probeerde één en ander nog te vergoeilijken door André de Jong uit te nodi gen in zijn auto, de 'directiewa gen', de rit van Leiden naar St. Willebrord mee te maken. De Jong had moeite dat aanbod te accepteren. "'Zal ik het doen? Goed, ik rij mee, maar ik be schouw het wel als een zoenof fer". Maar op het moment dat André de Jong de Groenoordhal verliet op weg naar Holiday Inn, waar Post Logeerde, kwam Fred de Bruyne, ploegleider van onder andere Mi chel Pollentier en Freddy Maer- tens voorbij. Van De Bruyne hoorde de verbolgen Groenoord-directeur de gang van zaken, toen gistermorgen het besluit door de complete ploegleidersvergadering werd genomen. Vertegenwoordiger De Bruyne: "Vanmorgen heeft Al- bert Bouvet, directeur sportif van de Tour de France Maurice de Muer, als vertegenwoordiger van de Franse ploegen, en mij, als ver tegenwoordiger van de buiten landse ploegen benaderd om met hem het parcours te verkennen. Toen wij dat gedaan hadden, be stond er bij geen van ons drieën nog enige twijfel: het parcours is te gevajlijk en te nat voor de tijd rit. We hebben daarop een verga dering met alle ploegleiders be legd en daarin werd unaniem, ook door Peter Post, besloten tot neutralisatie van de tijdrit. Als Peter Post er tegen was, ge beurde dat gewoonweg niet. Maar het was te gevaarlijk om renners, die het over één of twee weken moeten maken nu vele ri sico's op het natte en bochtige parcours te laten nemen. Dat zag ook Peter Post in. Maar laten we nu wel wezen, wat doen we in hemelsnaam moeilijk over een rit van vijf kilometer terwijl er nog vierduizend gereden moeten worden. En dat geld en de tijd dat Leiden aan deze Tour besteed heeft, ach dat zegt me niet veel. Wij zijn er ook maanden mee be zig. Hebben verschrikkelijk veel geld nodig voor tien kleine ren- nertjes WALTER OOMEN Willebrord in de clinch met Lévitan ST. WILLEBRORD - Evenals Lei den heeft ook St. Willebrord, waar vandaag de aankomst plaats van de eerste halve etap pe van de Ronde van Frankrijk, de eerste problemen achter de rug met de Tour-organisatie. Donderdag liet een op inspectie zijnde Tour-delegatie weten, dat een reclamezuil, vlakbij de finish, moest worden verwij derd. .Wanneer niet aan het verzoek wordt voldaan, komen we niet naar St. Willebrord", liet Felix Lévitan weten. Dat bracht con sternatie teweeg bij de Wille- brordse organisatoren, die niet temin aan de oproep van de Franse afvaardiging gehoor ga ven. In allerijl werden de recla mezuilen, die door de Neder landse sponsors zijn afgehuurd, verplaatst. Vanochtend werd een speciale sponsorvergadering gehouden in St. Willebrord. „Want er kun nen door deze onverwachte ge beurtenis moeilijkheden ont staan met onze geldschieters", aldus een dodelijk vermoeide Frie Thijs, de belangrijkste as sistent van Rini Wagtmans. LEIDEN - De sportcommissie van de KNWU en de begeleider van de had professionals Piet Lie- bregts hebben vijftien renners aangeduid, waaruit het resteren de gedeelte van de WK-ploeg voor West-Duitsland wordt ge kozen. Zeker van de selectie zijn reeds kampioen Henk Lubberding, Jan Raas, Gerrie Knetemann, Hennie Kuiper en Joop Zoetemelk. De voorgeselecteerden zijn: Gerben Karstens, Jan Krekels, Piet en Fons van Katwijk, Aad van den Hoek, Cees Priem, Jos Schipper, Fedor den Hertog, Johan van de Velde, Leo van Vliet, Hans Lan- gerijs, Bert Scheuneman, Martin Havik. Johan van der Meer en Ab Prinsen. Uit deze groep zullen na afloop van de Tour de France zes renners voor de selectie worden aange wezen. De laatste keus wordt op maandag 21 augustus bekend gemaakt. BELGIË UIT.. 'n succes Niet alleen Jan Raas rijdt de Tour met een speciale bril. De Haagse opticien Do van der Kleij heeft zeer snel ook een "kijkglas met gaatjes" voor Gerrie Knetemann gemaakt waardoor de beide bril dragers in de Raleigh-ploeg zijn geholpen. Na de proloog toonde Raas zich zeer tevreden over de nieuwe vinding. De winnaar "De bril voldoet volledig aan mijn wen sen. Inderdaad is hij niet besla gen. Een ideale oplossing". LEIDEN - Ook Joop Zoetemelk had de no dige kritiek op de be slissing van de Tourdi rectie om de truien niet uit te trekken. De oud-Hipper (foto), die naar een derde plaats was gefietst in het rondje door Leiden, kon nog wel begrijpen dat de tijd niet meetelde maar niet dat het geel en groen niet waren uitgereikt. "Raas had in de gele trui moe ten vertrekken", vond hij. "Nu dat niet is gebeurd is dat onjuist. Dat de tijd niet telde vond ik begrijpelijk, want door die regen hadden er vreemde verschillen kunnen ontstaan, dat die truien niet werden uitgereikt is zonder meer onjuist. Jammer ook voor Raas, die misschien voor de enige keer in het geel had kunnen rijden, jammer ook voor mezelf, dat die tijden niet telden. Ik zat maar een paar seconden ach ter Raas en Knetemann; een goede uitgangspositie was dat geweest, want dat zijn toch niet mijn grootste con- r Joop Zoetemelk flitst door de Leidse s brok vertrouwen LEIDEN - Jan Janssen had een paar aanmerkingen. De enige Nederland se Tourwinnaar, vond het 'vertrek' vanuit de Groenoordhal, bepaald niet erg sfeervol en had ook over andere punten wel het een en ander op te merken. Jansen: "Een start van de Tour de Frankrijk heeft een heel andere ambiance., al moet ik daar direct bijzeggen dat het weer ook niet bepaald erg heeft meegewerkt en dat hettegen heeft gezeten door dat voetbal. Het klikte nog niet zo. Ma^r ik moet ook zeggen, dat mij zoiets als met die reclameborden nooit was gebeurd Die had ik nooit weggehaald. Dat vind ik wel een fout. Er zitten misschien wat mensen in deze Leidse Stichting, die niet helemaal van wanten we ten." Bas Vonk liet die kritiek gelaten over zich heengaan. De man, die net als Joop Riethoven, onderscheiden was door de Franse ambassadeur (met een medaille voor jeunesse en sport), wilde alleen kwijt dat hij had gedacht sterk te staan in die zaak. "Maar gebleken is dat alles wat je met Lévitan overeenkomt, verschrik kelijk hard op papier moet staan. Ik dacht dat dat zo was, maar het bleek voor tweeërlei uitleg vatbaar Overigens was Vonk zeer opgelucht dat op het moment dat alles "ge daan" was. "Want ik kan niet zeggen dat ik er de balen van heb, maar ik ben wel zeer blij dat het voorbij is". 1 juli, 2eehJ99km immer twee van de tijdrit, Gerrie Knetemannliet gisteren zien danfietsen alleen.Eén minuut voorzijn start keurden ïmelijk zijn aero-dynamischc pak af. waarop de Amster- kleden om nog tijdig op het had doodgeu LEIDEN-De heel wat me de officials damse coin startpodium te kunnen 'De KneeV deed dat maai tijd om nog een kleedkamer c een dergelijk 'snel pak' zou s al eerder weten vast te houden aan authentieke kledij en inderdaad de Hollander geen kansom tussen de mazen van hel net door le glippi Jan Raas bleef een dergelijke verkleedpartij bespaard. Al eerder was rits van zijn speciale pak kapot gegaan, zodat hij toch in zijn gewt spulletjes aan de start verscheen. Hetgeen hem niet belette om le winn •chij nen n en pleii op tezoeke i darten. Levi tan en consi an authentieke kled Bril met gaatjes

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17