Gele trui bleef kast van Felix Levitan wellicht juridische stappen ond 't Is een filter, 't Blijft een Camel. 1 oursticnting gaat ernstig Winnaar Raas woest op organisatoren Toestand Riethoven IVII.fflK.SSl I VRIJDAG 30 JUNI 1978 PAGINA 15 LEIDEN - Een aantal uren, voordat "zijn Tour prol oog van start zou gaan, werd de directeur- sportif van de Leidse Tourstichting, Joop Riet hoven getroffen door een hersenbloeding. Zoals wij in onze edities van gisteren al meldden, werd Riethoven tijdens de eer gisteren gehouden Tour gala-avond plotseling onwel en moest met spoed naar het Academisch Zie kenhuis worden overge bracht. Hoewel Riethoven volgens zijn broer een rustige nacht heeft gehad, wordt zijn toestand onveranderd als 'ernstig' gekarakteri seerd. LEIDEN - Het principe oog-om-oog, tand-om-tand lijkt in geen enkele andere sport zo te gelden als bij het wielren nen. De voorbeelden daarvan lagen in de afgelopen dagen in Leiden voor het oprapen; Peter Post gaf er gisteren in terechte woede nog een staaltje van weg. De ploegleider van TI Raleigh, het meest succesvolle team met drie man bij de eerste vijf in de Tour de France, die proloog heette, deed Groenoordhal-directeur André de Jong allerlei sug gesties aan de hand. teindclijk toch maar het erepodium. Op de foto wordt hij geflankeerd door burgemeester Vis Met bytend sarcasme (gegroeid, omdat er nooit over is gesproken dat er geen trui zou worden uitge reikt; dat is zomaar beslist. Een complete lacher), stelde hij Groenoordhal-directeur Andre LEIDEN - Zo beleefde Leiden toch nog een primeur, zij het dan een zeer wrange. Een Tour de France - start die helemaal geen start was, omdat de heren ploegleiders er op aangedrongen hadden de hele proloog te neutraliseren, welk advies door de wedstrijdleiding werd overgeno men. de Jong voor Lévitan met diens eigen wapens te bestrijden. "Hou je hal verder dicht, laat ze bar sten. Zij komen toch ook niets na? Weet je wat je moet doen; je moet je burgemeester vragen of hij ze verbiedt vanuit Leiden te vertreklen voor die eerste etappe. Dan moeten ze met bussen naar Willibrord, moet je kijken, waar hij dan blijft met zijn Tour. Het kan toch helemaal niet wat deze man doet. Lévitan degradeert de hele wielersport in Nederland op deze manier. Wij zijn alleen maar goed om ons geld in te leveren, net zoals de Leidse Tourstich ting. Daarom ga ik nu ook niet protesteren. Daar heb je bij hem toch geen schijn van kans mee, welnee. Hij denkt dat hij alles kan maken. Okéé, okéé. Ik heb me neergelegd bij de meerderheid van de ploegleiders toen er voorgelegd werd dat de tijden niet zouden tellen. Als collega, want moet ik me als eenling gaan verzetten? Alleen begrijp ik niet dat Lévitan daarmee akkoord is gegaan. Wat kon er nou helemaal gebeuren? Mijn tien Raleighs hebben ook voluit gereden en er is er niet één gevallen. Konden die andere honderd coureurs dat dan niet? Ik begrijp het niet, hij maakt zijn eigen sport kapot. Want als het straks op de Alpe d' Huez regent, vraag ik ook neutralisatie van de koers" taald is (360.000 gulden), maar dat er geen officiéle start heeft plaatsgevonden. Andre de Jong, was de eerste die met dat argu ment kwam aandragen 'We heb ben de startrechten gekocht van de Tour de France en die start hebben we niet gehad". Die uitspraak van De Jong, die ove rigens van burgemeester Vis te horen kreeg dat hij zijn zaak ge woon moest afmaken, netjes en volgens plan, werd verder uitge werkt door notaris Karstens, de juridisch adviseur van de Leidse Tourstichting. Karstens had nog geen overleg gepleegd met de le den van de stichting, maar had zichzelf wel alvast georiënteerd voor het geval er eventueel juri dische stappen moeten worden ondernomen. De Stichting zou daarbij dan schadevergoeding kunnen eisen. Mr. Kaktens, de broer van de cou reur Gerben. "Je zou kunnen stellen dat Levitan als directeur van de Tour de France een wan prestatie heeft gepleegd. Hij heeft zich verbonden de Tour vanuit Leiden te doen starten en een onderdeel van die start is de proloog. Als het inderdaad voor de start al bekend was dat ervoor niets zou worden gereden, dan betekent dat dat hij weliswaar gestart is, maar dat het onderdeel proloog niet heeft plaatsgevon den. Er is in wezen geen wed strijd geweest dus ook geen start Daarbij komt nog een zeer merk waardig feit. Ik dacht dat de jury Bestrijden Wél een winnaar, geen gele trui. Een doodordinaire kermiskoers, niks meer en niks minder. De orga nisatoren voelden zich bekocht, het publiek had er in eerste instantie geen weet van, want men was wel zo slim geweest dit niet te melden. In sportief opzicht een enorme te genvaller. Vooral voor Jan Raas die waanzinnig hard rondgegaan was, maar met zijn eerste plaats slechts wat pecunia incasseerde. Geen trui, die bleef in de kast van monsieur Lévitan. De beslissing om de Proloog niet te laten meetellen voor de klassemen ten werd een paar uur voor de start genomen. Op initiatief van Fred de Bruyne en Maurice de Muer waren de ploegleiders bijeen gekomen om over het parkoers te praten. Zij vonden het wegdek so wie so al slecht en achtten het. vanwege de regen, erg gevaarlijk, vooral in de bochten. Raleigh-baas Post legde zich bij de beslissing van zijn colle ga's neer. Een en ander werd voor gelegd aan de jury, die daarop be sloot de tijdrit te neutraliseren. Dat kan, er is een artikel in het regle ment, die een dergelijke beslissing rechtvaardigd. De renners waren op de hoogte, de toeschouwers niet Die werden belazerd waar ze bij stonden Tegenaan Overigens niet door Jan Raas, Joop Zoetemelk én zeg maar de voltalli ge Raleigh-ploeg. Want, in tegen stelling bijvoorbeeld tot een emi nent tijdrijder als Pollentier, die met de wetenschap, dat er toch niets op het spel stond, voor spek en bonen meedeed (deze potentiële winnaar eindigde niet eens bij de eerste dertig) gingen de Hollanders er, ondanks alles, keihard tegen aan. Twee voorbeelden. Hennie Kuiper moest vlak voor zijn vertrek tot driemaal toe door zijn vrouw nadrukkelijk tot kalmte gemaand worden, zo nerveus als hij zich ge droeg. En winnaar Jan Raas stortte na afloop van zijn race zelfs volledig in elkaar, zo had de gebrilde Zeeuw zich gegeven. Maar beide heren wa ren dan weliswaar bekend met het feit, dat er geen seconden te winnen waren, wat zij ook niet wisten, was dat de gele trui, ongeacht de uitslag, gewoon om de schouders van de vorige Tourwinnaar Bernard The- venet zou blijven. Woest Jan Raas was woest. Zo kwaad, dat hij zich in eerste instantie niet eens wilde laten huldigen. Hij besteeg uiteindelijk toch maar de treden van het erepodium, maar deed dit alleen, omdat hij ploegleider Post niet kon vinden om advies te vra gen. Raas: "Dit is belachelijk. Het publiek is ook bedrogen. Het is be grijpelijk, dat er zo min mogelijk risico's genomen worden, maar het is ongehoord, dat die trui niet uitge reikt wordt. Nu heb ik me voor niets zo druk gemaakt. Ik had graag in het geel uit Leiden vertrokken. Dat is Het parkoers vond Jan Raas. die ploegmaat Gerrie Knetemann twee. Joop Zoetemelk vier en kopman Hennie Kuiper zelfs acht seconden achter zich liet, helemaal niet gevaarlijk. "Je zag het toch, ik kon voluit gaan. Het was praktisch droog'. Ploeggenoot en Leidenaar Gerben Karstens, die zelf een rede lijke veertiende klassering bewerk stelligde ("Ik word een daggie ou der, dat moetje natuurlijk niet ver geten") had de zege van Raas overi gens voorspeld. Karstens: "Hij was niet zeker van zichzelf, geloofde er niet in. Maar Jan is ontzettend in vorm momen teel en dit rondje was hem op lijf geschreven. Ik heb hem toen ge zegd,! dat hij voluit moest gaan. Dat hij zou winnen en nierhand anders. Nou, dat is uitgekomen". Jammer Jammer, deze proloog had een écla tant succes kunnen zijn voor de Nederlanders, die beslag legden op de eerste vier plaatsen. Jammer ook, want het telde niet, of je nou 110 werd of eerste. Jam- dus want de prestatie van de Peter Post was er ook pertinent van overtuigd dat er geen sprake van was geweest dat de truien niet zouden worden uitgereikt. Het argument van de Tourdirectie dat een geneutraliseerde koers ook niet voor het klassement telt. wilde hij dan ook stevig bestrij den. Post: "Zo'n proloog heeft vroeger nooit meegeteld, toch werd altijd die trui uitgereikt. Dat hebben ze later veranderd, omdat ze zelf ook wel begrepen dat het een lachertje was. maar nu is het zelfs meer dan een lachertje. Het publiek is gewoon bedrogen. En eerlijk, dat er geen trui zou wor den uitgereikt hebben wij niet geweten. Anders hadden we toch niet zo voluit gereden? Dat heb ben we pas veel later gehoord" Post werd daarbij gesteund door Rudi Altig van de C A-ploeg die via de radio had moeten ver nemen dat het geel en het groen en petjes voor de winst in het ploegenklassement in de kast zouden blijven; hetgeen de Fran se Tourorganisatie overigens nog een aardig financieel voordeeltje opleverde. Fors Extra geld dat wellicht van pas komt als de Leidse Tourstichting zou besluiten tot juridische stap pen op grond van het feit dat er wel fors voor een Tourstart be- „Als het straks op Alpe (l Huez regent vraag ik ook om neutralisatie onder toezicht stond van de UCI, de internationale wielerorganisa tie. Maar uit een gesprek met een jurylid heb ik begrepen dat drie van de vier juryleden worden aangewezen door de Tourdirectie en dat enkel de vierde wordt voorgedragen door de UCI. Dan is er maar een betrekkelijke on afhankelijkheid. In conflicten met derden, zoals hier. Ik zou er direct vrede mee hebben gehad als die mensen volkomen onaf hankelijk waren, dan had levitan na hun besluit kunnen wijzen op overmacht. Nu moet ik. zo op het eerste gezicht zeggen, dat Lévitan niet gepres teerd heeft, waartoe hij zich heeft verbonden. En omdat er minder gepresteerd is, zou het kunnen zijn, dat onze verplichtingen op een ander vlak komen te liggen Er zou dan een procedure ge voerd kunnen worden om een deel van het al betaalde geld te rug te krijgen. Een schadever goeding. Maar het initiatief daar toe moet uitgaan van de stichting zelf'. Secretaris Bas Vonk: "We zullen de mogelijkheid in ieder geval onderzoeken. Dat staat vast" PAUL DE TOMBE In tegenstelling tot de Belgische ploegleider Fred de Bruyne ('Ik heb met het publiek niks te maken') verplichtte Hennie Kuiper de toeschouwers wel aan zich door alles uit de kast te halen. Geconcentreerd stuurt hi) door de Leidse straten. thuisrijders kwam, door deze be slissing dat wie wilde luieren dat ongestoord kon doen, in een vals licht te staan. En dan nog wat: Maurice de Muer is directeur sportif van Peugeot, de ploeg van de Fransman Bernard Thevenet. Opmerkelijk geheim zinnig liep deze, als zeer leep be kend staande, ploegbaas 's och tends al te smoezen met Albert Bouvet, de directeur sportif van de Tour-organisatie. Weliswaar gin gen alle ploegleiders akkoord met deze speciale truc, maar het is toch opvallend, dat het idee van De Muer kwam. Wellicht was het hem wel ingegeven door Bouvet. Fran sen onder elkaar hebben er tenslot te helemaal geen baat bij, dat een stelletje van die Ollanders meteen al de boel gaan controleren. Dat, doen zij wel AD VAN KAAM S/£CNT5 ££N VA.'NN£f\ (D/£ N/£T VOO. N/ET-S S'JO£ l 2££/? G£A£'N£ D/£Nsr /s, M££T PAT SA. FA/TSO ££N VAASE NAAM/S VOO/? NMO££FO ZZOEFFO EEN VAN Q£ VEIE M/PPEN- AEF/KAMEN, 0/£ /N NET CEEE/N/ NAAF CO&A ZON GEKOMEN OV PAN/? EE7V NANPJE C.'J 7Z" NEL PEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15