Tussen reclameteksten en politiedwang Discussie structuurplan pover OP* a .- htti Petjeshandel en het ei... hóópt Drs. Van Kuijen: aan Leidse universiteit gevaarlijk onderzoek? VRIJDAG 30 JUNI 1978 LEIDEN PAGINA 13 LEIDEN - Het is één uur in de mid dag. Eindelijk mag het publiek dat een peperdure zitplaats in de Groenoordhallen heeft gekocht het terrein op en zich richting het "wielerpaleis" begeven. Tijden neeft men buiten in de regen moeten staan wachten om straks toch maar vooral een goed plaatsje te kunnen bemachtigen. Het bleek achteraf helemaal niet nodig te zijn geweest, de hal zou namelijk bij lange na niet vol stromen. Weer een financiële tegenvaller, 's Morgens móest al op bevel van Lévitan alle Nederlandse recla me uit de hal worden verwijderd, omdat de Tourbaas een contract had afgesloten met de Franse te levisie. Lévitans wil is wet, dus weg reclame. Een "geintje" dat de stichting Tour de France wel eens een strop van een kwart miljoen zou kunnen opleveren. Tot overmaat van ramp dus 's middags ook nog eens akelig lege plekken op de tribunes. Van de 5000 plaatsen waren er hooguit 3000 bezet. Een tamelijk kille ambiance was het gevolg. De sfeer was soms nauwelijks aanwezig. Alleen wanneer Hol landse renners de hal in en uit flitsten liet men zich horen. Dan was het opeens gezellig, maar ach, het ging allemaal zo snel. Er was nauwelijks tijd om een ren ner aan te moedigen. Voor dat je het wist was je favoriet allang de hal uit of al weer enkele secondes de finishlijn gepasseerd. Peter Post over het gebeuren in de hal: "Om het hier vol te krijgen had je waarschijnlijk de hele proloog binnen moeten laten ver rijden, alsmaar rondjes rijden weet je wel. Toch vind ik het wel grappig zo, het geluid is in elk ge val prima". De hoeveelheid reclameteksten die uit de speakers komt is enorm. Volstrekt belachelijke slagzin nen vaak, die op de lachspieren van de toeschouwers werken. Het publiek wordt aangeraden om maar snel een zalig sigaretje op te steken van dat en dat merk, omdat het natuurlijk zit te bibbe ren van de spanning. Even later vertelt de speaker dat hij heerlijk zit te smullen van een ijsje, een ijsje van dat merk waar iedereen zich warm voor fietst. De speaker gaat zelfs zover in zijn drang om zoveel mogelijk recla meboodschappen te spuien, dat hij soms vergeet om het vertrek van een renner aan te kondigen of een eindtijd te geven. Links en rechts klonk het dan ook: "Ik be taal geen dertig piek om me te laten vertellen dat ik een ijsje zus moet eten of een sigaret zo moet roken". Nadat Bernhard Thévenet, als laat ste renner, onder afkeurend ge joel (hij was immers degene die vorig jaar de eindzege wegkaapte voor de neus van het nationale idool Hennie Kuiper) over de fi nish is gegaan willen tientallen journalisten zich binnen de piste begeven. Maar dat gaat zomaar niet. Leden van de Tour-directie, bijgestaan door een aantal gen darmes trachten iedereen op af stand te houden. Franse journa listen mogen doorlopen en de huldiging van winnaar Jan Raas van dichtbij meemaken. Neder landsejournalisten worden daar entegen fel geweerd. Er wordt zelfs assistentie gevraagd aan Leidse agenten om de Ne derlanders op eerbiedige afstand te houden. Botweg beginnen ze iedereen ruw naar achteren te werken. Uitroepen als "we moe ten toch ook ons werk doen" hel pen geen zier. Een agent zegt dat als iemand wat meer wil weten dat hij ,,'s avonds maar naar de televisie moet kijken". Volkskrant verslaggever Guus van Holland laat nadrukkelijk horen wat hij van diezelfde agent vindt. Prompt wordt hij door twee man aan zijn baard weggesleurd. Na enkele stompen te Rebben opge lopen mag hij weer gaan. Echter niet richting renners, maar naar een plaatsje ver achter de afraste ring. JAAP VISSER Een overzicht van het Groenoordhal-terrein kort voor de start van de proloog door de Leidse binnenstad. Korevaarstraat krijgt asfalt LEIDEN - In de nacht van zon dag op maandag zal de dienst Gemeentewerken om mid dernacht beginnen met de as faltering van het kruispunt Breestraat-Gangetje. Deze werkzaamheden zullen ruim twee dagen duren. Precies een week later, in de nacht van 9 op 10 juli zal de Kore vaarstraat worden geasfal teerd. Dat werk kan maan dagavond klaar zijn en het verkeer zal er praktisch geen hinder van ondervinden, om dat het via een andere rijbaan kan worden geleid. Inmiddels hebben B en W ook de antwoorden gegeven op een aantal WD-vragen over de trillingoverlast, die wordt veroorzaakt door het verkeer in de Korevaarstraat. De vraag of door het zware ver keer schade wordt toege bracht aan bestrating, wal- muren bruggen en gebouwen kan volgens het Leidse colle ge pas beoordeeld worden aan de hand van een onder zoek. Dat onderzoek moet nog beginnen. Het college ontkent dat de tril- lingsoverlast is toegenomen in verband met het in twee richtingen berijden van de Breestraat. "Ook voor de openstelling werd het aan sluitende gedeelte van de Ko revaarstraat al in beide rich tingen bereden." Daar sta je dan als rechtgeaar de Leidenaar in een mistroos tig miezerregentje op de Bree straat. Wachtend op het grote Tour-gebeuren. Omdat je - eenmaal opa zijnd - je klein kinderen toch wilt kunnen vertellen, datje nog hebt mee gemaakt dat het wielerspek takel uit Leiden vertrok. Al vrees ik, dat tegen die tijd de rennersmeute vooruitge stuurd wordt zoals nu de reclame-karavaan. De Ronde van Frankrijk wordt dan een wedstrijd voor reclame-au to's. Welke kar het hardst rijdt en wie de meeste tonen op zijn claxon heeft zitten. Het is nog rijkelijk vroeg, maar het wachten is bekort, want Tour dictator Levitan heeft beslist dat de renners een kwartier eerder moeten uit rukken. En dan gebeurt het ook. Alle voorbereidingen van een Leidse groep actievelin- gen ten spijt. Trouwens het is toch zaak een plaatsje langs de stoeprand in te nemen, want om bij elke tien passen door vinnige punten van een paraplu een aanslag te zien plegen op je gezichtsvermogen is ook geen pretje. Ik kies positie schuin tegenover de MaarsmansteegEen grote wagen - met de achterklep omhoog - staat schuin op de stoep geparkeerd. In de auto ligt een voorraad petjes-met- coureursnaam-op-de-klep, die waarschijnlijk in de vol gende 65 Tour de Francen nog niet aan de man te brengen zijn. De prijs is pittig: 5 piek Maar de hoofddekseldetaillist geeft er blijk van mijn som berheid niet te delen. Dat verandert wanneer even verderop twee jongens binnen de beschutting van het Sport- huis Centrum-portiek een paar dozen neerpoten en even later aan iedere voorbijgan ger een gratis petje beginnen uit te delen. Weliswaar niet met Kneteman, Kuipers of Zoetemelk op de klep, maar ook de drie letters van een Leids modemagazijn worden voor lief genomen. Het gelaat van de professionele petjesverkoper betrekt en be gint trekken van overeen komst met het grijze wolken dek boven ons te vertonen Wordt je daar als kleine mid denstander de nek omge draaid door een groot win kelbedrijf, zal hij wel gedacht hebben. Deze kledinggigant heeft spe ciaal voorde renners een flink spandoek aan de winkelpui laten bevestigen met de sti mulerende tekst dat het nog maar 3929 kilometer te gaan Deze fotojournalist had beide handen nodig methode toe om zelf droog te blijven. is' voordat er in het Par ij se Pare des Princes kan worden afgestapt. Om spontaan een knoert van een steenpuist op je zitvlak te krijgen. Als de reclamekaravaan al vloeitjes-, petjes-, pamfletten en stickers gooiend voorbijge trokken is, en ik me erover verbaas dat zoiets levensge vaarlijks mag .terwijl de poli tie zich beijvert om de zaak zo goed mogelijk te beveiligen, begint de maag te knorren. Dat deel ik met een Fransman die dezelfe fritestent binnen stapt. Hij wil een 'oeuf'. vrij vertaald: een ei. Het meisje achter de toonbank laat het i te kunnen fotograferen. Daarom paste hij deze hem vijfmaal achter elkaar herhalen, knikt vriendelijk en begrijpend en zet hem enkele minuten later een hamburger voor de neus. De Fransman kijkt schuchter om zich heen, twijfelt of hij nog een poging zal wagen om een eitje te be machtigen, maar kiest ten slotte toch eieren voor zijn geld. Teruggekeerd langs de route is het spektakel inmiddels van start gegaan. Ongeveer elke minuut flitsen twee ronkende motoren voorbij. Daarachter schuift dan iets felgekleurds op een fiets langs je heen. En als je een beetje vlot reageert kan je nog net de naam van de passant lezen op de bumper van de volgauto. Meteen paar natte voeten ben ik nog juist op tijd thuis om Fred Racké op de televisie te horen meedelen, dat de gemaakte tijden niet zullen meetellen voor het klassement. De ren ners hebben gewoon voor de kat z'n viool door Leiden ge reden. Zelfs geen gele trui voor de snelste kan er af. Om dan je goeie humeur te bewaren is een hele loer BRAM VAN LEEUWEN LEIDEN - Drs. Cees van Kuijen, kroonlid van de universiteitsraad, wil weten of er aan de Leidse universiteit biologisch onderzoek wordt ge daan dat gevaar kan opleveren voorde volksgezondheid. Hij heeft daar over schriftelijke vragen gesteld aan het college van bestuur naar aan leiding van een bericht in deze krant. Dat bericht ging over het omstreden recombinant-DNA onderzoek, waar bij gebruik wordt gemaakt van erfelijkheidsmateriaal (DNA) en bacte riën. Het college van bestuur zal daarover binnen niet al te lange tijd met een nota komen. Tussentijds mag er geen onderzoek, waarbij van de recombinant-DNA techniek gebruik wordt gemaakt, van start gaan. Het laatste betekende een domper voor de Leidse biochemicus dr. L Bosch, die een dergelijk onderzoek, gericht op plantenvirussen, op sta pel heeft staan. In een commentaar tegenover onze krant op 20 juni zei" hij dat er aan zijn onderzoek "oneindig veel minder gevaren" kleven dan aan soortgelijk onderzoek waarbij met ziekteverwekkende virussen wordt gewerkt. Voor het kroonlid Van Kuijen was dat aanleiding het college van bestuur aan de tand te voelen over gevaarlijke vormen van biologisch onderzoek die eventueel aan de Leidse universiteit worden gedaan. Van Kuijen wil verder weten wie verantwoordelijk is voorde noodzakelij ke veiligheidsvoorzieningen en wie er civiel-rechtelijk aansprakelijk is indien er in dat opzicht iets mis is. Ook wil het kroonlid weten of mede werkers die gevaarlijk biologisch onderzoek doen, dat moeten melden aan het college van bestuur. Van Kuijen meent dat dit wel noodzakelijk is. omdat het college anders geen inzicht heeft in de aard en omvang van dit soort onderzoeken. Overigens wijst het raadslid op een uitspraak van de Amsterdamse bio chemicus prof. dr. P. Borst, die een keer heeft opgemerkt: dat ervoor geen enkele vorm van biologisch onderzoek in Nederland een wettelijke regeling bestaat. Desondanks wordt er sinds jaar en dag in Nederlandse universiteiten onderzoek aan (al dan niet gevaarlijke) bacteriën en virus sen gedaan. Het treffen van goede veiligheidsvoorzieningen de betrokken onderzoekers overgelaten en dat is een systeei toe goed heeft gewerkt". Aldus de Amsterdamse hoogleraar Folia Civitatis. is altijd aan "i dat tót nu in het blad Echte confrontaties over Leidse binnenstad komen nog o LEIDEN - De gecombineerde Leidsch Dagblad!AZL stand, zoals die gisteren te bezichtigen was in de Groenoordhallen. De acht man sterke radio en televisiedienst van het Academisch Ziekenhuis heeft de afgelopen dagen met een eigen cameraploeg de tourgebeurtenissen vastgelegd. 'De bedoeling hiervan is om ook de mensen die aan het bed gekluisterd zijn bij dit wielergebeuren te betrekken", aldus de heer Koster, hoofd van de radio en televisiedienst. De dienst heeft gisteravond gemon teerde beelden getoond aan de patiënten van het AZL. Ook vanavond en morgenochtend is er voor hen de mogelijk heid om op bed naar de Tourbeelden te kijken. ADVERTENTIE Gebruik'm goed. LEIDEN - In een opmerke lijk ongeschonden staat heeft het Leidse college deze week het structuur plan voor de binnenstad door de raad gesleept. In een slijtage-slag van drie avonden met een verlen ging haalde het linkse programcollege op de val reep van de zittingsperio de zijn toekomstvisie op de binnenstad erdoor. Naast politieke winst voor het col lege, dat een belangrijk stuk be leid vastgesteld zag, betekent die beslissing een persoonlijke triomf voor PvdA-wethouder Waal (stadsontwikkeling). Hij haalde na een langdurig en in de slotfase opgejaagd proces zijn binnenstadsplan binnen. Als eerst verantwoordelijke wet houder voor het binnenstadsbe- leid zag Waal het resultaat van ruim twee jaar voorbereiding aan het structuurplan de afgelopen weken andermaal bijna ruw uit zijn handen geslagen. Het poli tiek geladen onderwerp dreigde door tijdgebrek en ontbreken van belangwekkende informatie (dis tributie-planologisch onderzoek) te sneuvelen. Merkwaardig ge noeg werkte de raad tenslotte toch loyaal en in ongekende eensgezindheid mee. Pover De slotbehandeling van het struc tuurplan was zo voor het college meer een strijd legen de klok dan tegen de raad. De oppositie van raadsleden tegen het zwaargela- den structuurplan bleef opval lend pover. In feite leverde de PvdA-fractie nog het meeste weerwerk met een reeks onder steunende amendementen en moties als versiering van het ei gen collegebeleid. Van oppositiezijde viel vooral de geringe inbreng van VVD-kant op. De liberale inbreng beperkte zich buiten een algemeen verhaal en enig detail-werk eigenlijk tot het orde-debat over het 'vermiste' winkelonderzoek, en zelfs die discussie voerde men opvallend vriendelijk. De toeschietelijke VVD-houding tegenover het PvdA-college viel nauwelijks los te maken van de naderende col lege-vorming. Het CDA weerde zich geduchter. De christen-democraten vielen het structuurplan aan op de eco nomische onderbouw. Het ont breken van een uitgewerkte eco nomische visie werd via een mo tie breed uitgemeten. De CDA- fractie bestookte het college zo doelbewust, maar tegelijk ook weinig effectief aan op een zwak ke plek. De CDA-motie over een econo misch beleidsplan betekende in feite een indirecte aanval op wet houder Van Aken (economische zaken). Zijn al langer gelaakte economische beleid werd door de oppositie nog eens opnieuw ge kraakt. Effectief was dat weinig nu Van Aken al is uitgerangeerd als wethouder voor de volgende periode en hij enkel de aflopende rit nog uitzit. Zwijgen De wethouder van economische zaken zweeg over de CDA-motie, zoals hij bij de hele behandeling van het structuurplan zweeg. Van Aken liet de verdediging van het structuurplan volledig en alleen over aan collega-wethouder V/aal. Zelf had de portefeuille houder economische zaken geen enkele inbreng. Het meest op merkelijke was dat niemand in de raad zich er echt aan stoorde. In de marges van de discussie drong de politieke toekomst zich ook in ander opzicht op. VVD- raadslid Van Duijn (de economi sche man in de liberale fractie) stemde als enige in de raad tegen het structuurplan. Zijn eigen fractie liet hem daarbij pijnlijk vallen. Daarmee kelderde tege lijk ook zijn in de wandelgangen en genoemde notering als wet houders-kandidaat voor econo mische zaken in een eventuele PvdA/VVD-coalitie. De opstelling van de verschillende fracties rondom het structuur plan leverde tegelijk nog een aar dig inzicht op over de politieke lijnen tussen de partijen en het maatschappelijke krachtenveld buiten de raad. Brief voor PPR bleef liggen LEIDEN - Een fout in de verzen ding is er de oorzaak van geweest dat de PPR nooit een reactie heeft gehad op de deelneming van een binnenstadsenquête door het Koninklijk Ned. Onder nemers Verbond, het Leids City Centrum en de Raad voor het Grootwinkelbedrijf afdeling Leiden. De drie organisaties hebben mee gedeeld dat de brief door onbe kende oorzaak op het secretariaat tussen achtergebleven papieren is blijven liggen, waardoor de brief niet is verzonden. PPR- raadslid Beijen had de organisa ties onlangs een boze brief ge stuurd, waarin hij schreef ont stemd te zijn over de wijze waar op de organisaties het materiaal van de enquete hadden ver spreid. Lobby De PvdA maakte zich sterk voor het aan banden leggen van de universiteit (sociale faculteit bui ten het centrum, geen verdere uitbreiding in de binnenstad en geen toename van studenten huisvesting. Exact die uitspraken en verlan gens, die in de laatste inspraak ronde rondom het structuurplan waren bepleit door de Pieters- en Academiewijk. Wethouder Waal sprak dan ook eerder al van een succesvolle lobby van deze wijk. Het CDA toonde zich aan de andere ADVERTENTIE Mj! kant van de politieke schaal een nadrukkelijk pleitbezorger van De motie, ch beleidsplan che werkgroep voor de binnenstad waren gro tendeels ontleend aan recente ideeën van de economische sec tor (Stichting Leidse Binnenstad) zelf. Overigens heeft het ontbreken van echte scherpe oppositie in de raad- buiten het politiek oppor tunisme rondom de collegevor ming sterk te maken met het deels vrijblijvende karakter van het structuurplan. Het plan is zo alleen een instrument om voor lopig ongewenste ontwikkelin gen tegen te houden. Het vastleggen van wél gewenste ontwikkelingen gebeurt pas bij de uitwerking van de deelplan- nen (bestemmingsplannen). In die fase ontstaan waarschijnlijk ook de echte harde confrontaties tussen college en oppositie en de maatschappelijke krachten. Pas dan zal blijken hoeveel explosief materiaal het structuurplan in zich bergt. KEES VAN DER MALEN Bloemen van winkeliers LEIDEN - In het winkelcentrum De Luifelbaan (Bevrijdingsplein en Vijf Meiplein) zullen zes in de klederdrachten van verschillen de provincies gestoken meisjes morgen bloemen uitdelen aan het winkelende publiek. De winkeliersvereniging van De Luifelbaan hoopt hiermee een beetje vrolijkheid te brengen nu de weersomstandigheden zo somber zijn.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13