Carter geeft de strijd niet op Vietnam wil lid worden van'communistische EG' Hoog bezoek in Z.-Afrika Frankrijk gaat deelnemen aan ontwapeningsgesprek Koppeling in ruimte Explosie in Egypte UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? .1# Caroline is nu mevrouw Jnnot Opnieuw moord in Rhodesië Ontmoeting Egypte - Israël in Londen? NORBT't betrouwbare Spaanse journalist door ETA vermoord DONDERDAG 29 JUNI 1978 BUITENLAND LONDEN (Reuter) - Sojoez-30 met twee ruimtevaarders aan boord heeft gisteravond vastgemaakt aan de Saljoet-6, het Sovjetrussi- sche ruimtestation dat al met twee man om de aarde draaide. De Sojoez-30 was dinsdag van Bai- konoer gelanceerd. De Sovjetrussische televisie toon de in een speciaal bulletin aan het eind van het programma de ruim tevaarders die elkaar groetten door het luik. Daarna kwamen beelden van de verwelkoming in het ruimteschip door Wladimir Kovaljonok en Alexander Ivansjenkov, die al bijna twee weken in de ruimte zijn. De vier gaven elkaar de rechter hand als teken van triomf. Tass zei d at de kosmonauten van de Sojoez-30 zeven dagen aan boord van de Saljoet zullen blijven en een onderzoekprogramma zullen uitvoeren waarvan bepaalde on derdelen gezamenlijk door Rus sische en Poolse geleerden zijn uitgewerkt. "Il IJSp. 86* vjijér 41 WüL—4 tSBBIJ PK M v i-1 iiTl 4: L 1 i |8| 1 IBill? M. x4 tJ BELGRADO (ANP) - Viet nam heeft gisteren ver zocht het tiende lid te worden van de raad voor onderlinge economische bijstand Comecon de Oosteuropese tegenhan ger van de EG). Het Viet namese verzoek wordt door Westerse deskundi gen gezien als een aanwij zing voor de groeiende Vietnamese verbonden heid met de Sovjet-Unie, het machtigste lid van de Comecon. Hanoi stapt hiermee af van de neu trale positie die het ten opzichte van Moskou en Peking probeer de in te nemen. De Vietnamese CAÏRO (Reuter) - Bij een ontplof fing in Damiette, 190 km ten noordoosten van Cairo, zijn giste ren 20 studenten omgekomen en meer dan 20 gewond, zo hebben functionarissen van het ministe rie van binnenlandse zaken in Cairo meegedeeld. De ontplof fing is volgens het persbureau voor het Midden-Oosten veroor zaakt door een mortiergranaat. Mena geeft een getal van 28 do den. De slachtoffers zijn studenten van een militaire school. Eén van hen raapte een granaat op die langs de weg lag. Het projectiel stamde nog uit de Arabisch-Israëlische oorlog van 1973. gevechten met het tot de Chinese invloedssfeer behorende Can- bodj a zouden teven s een oorzaak kunnen zijn voor het onverwach te verzoek. Vietnam heeft gisteren het Chinese besluit om twee schepen te stu ren voor de evacuatie van in Vietnam wonende Chinezen 'be treurenswaardig' genoemd. De twee Chinese schepen zijn tot dusver niet toegelaten tot de ha vens van Haiphong en 'Saigon. Vietnam vindt dat de aanwezig heid van deze schepen in de Viet namese havens tot drie dagen moet worden beperkt, terwijl naar het oordeel van China die tijd onvoldoende is om de Chine zen aan boord te nemen. Voorts verzet Vietnam zich tegen de wens van Peking dat de Chinese ambassade in Hanoi de lijst met namen van de vertrekkenden samenstelt en deze ter kennis van de Vietnamese autoriteiten brengt. Een ander verschil van mening be treft de omschrijving van de Chi nezen die willen vertrekken. Vol gens Peking gaat het om "vei volgde Chinese onderdanen' terwijl de regering in Hano spreekt van "Vietnamese burgers van Chinese afkomst die Viet nam willen verlaten om China te gaan." Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren scherpe kritiek geuit op de "Stem van Amerika" (een radio zender die haar uitzendigen op de Oostblok-landen richt) wegens het melden dat Vietnam een groot offensief tegen Cambodja zou hebben gelanceerd* waarbij wel 80.000 militairen zouden zijn betrokken. "Voor zover het beweert officieel te spreken voor het officiële Ameri kaanse standpunt is het bericht onjuist en misleidend", aldus woordvoerder Hodding Carter tegen verslaggevers. De radio had als bron voor het be-^ richt Amerikaanse functionaris- ADVERTENTIE Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Huls adres: S.v.p. In WokJetter» Invullen! In leder vakje a Vakantieadres: straat: postcode: NIET INVULLEN NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en België Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va kantieadres sen genoemd. Wel is de laatste weken het vechten in dat gebied heviger geworden. "Maar wij kunnen de berichten over het aantal daarbij betrokken militairen niet bevestigen, zoals dat door de "Stem" en andere be richten wordt genoemd. MONTE CARLO (UPI)-Prinses Caroline van Monaco is giste ren in het huwelijk getreden met de Franse zakenman Philippe Junot. Een kleine groep familieleden en vrien den woonde in het paleis van Monaco de huwelijkssluiting bij, De plechtigheid duurde 20 mi nuten. Vandaag wordt het huwelijk in de 17-de-eeuwse kapel van dat paleis kerkelijk ingezegend. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Een hoge Amerikaanse functionaris, Ge rard Smith, heeft gisteren in Preto ria besprekingen gevoerd met Zuidafrikaanse autoriteiten over problemen die verband hielden met het verdrag tegen versprei ding van kernwapens (non-proli feratieverdrag) en de levering van uranium voor Zuidafrikaanse kerncentrales. De Zuidafrikaanse regering doet erg geheimzinnig over het ge sprek met Smith, het voormalig hoofd van de Amerikaanse dele gatie naar de SALT-besprekin- gen in Helsinki. Minister Botha van buitenlandse zaken ver klaarde dat er gesproken was over „zaken van onderling inter-' nationaal belang". De komst van Smith wordt in ver band gebracht met de pogingen van president Carter om Zuid- Afrika te overreden het non-pro liferatieverdrag te ondertekenen. Botha ontkende dat. Zuid-Afnka is bezig met de bouw van twee kerninstallaties bij Koeberg; de installaties worden gebouwd door een Frans bedrijf. Zuidafri kaanse geleerden zouden in staat zijn uranium te verrijken. Dat ge beurt in een geheime installatie in Valindaba. Er was indertijd heel wat deining om deze centrales. Zowel Ne derlandse als Duitse en Franse firma's deden alle moeite om de opdracht daarvoor te krijgen. Al hoewel Nederland alle kansen had werd de opdracht - vermoe delijk om politieke redenen - aan Frankrijk gegeven. Zuid-Afrika zou, zo wordt in Pretoria gezegd, bereid zijn om het non-prolifera tieverdrag te ondertekenen mits Zuid-Afrika de garantie krijgt dat het van de VS verrijkt uranium krijgt geleverd. WASHINGTON (DAP) - President Carter van de Verenigde Staten zal mogelijk de invoer van olie aan een maximum verbinden als het Amerikaanse Congres niets doet om het olieverbruik in de Verenigde Staten te beperken. Hiermee reageerde het Witte i delegatie toespreekt over het ■k Dochter Amy Carter kan een geeuw niet onderdrukken, terwijl haar vader e Jaar van het Kind, Dat volgend jaar zal plaatshebben. Huis gisteren op het verbod van de Amerikaanse Senaat, Invoer rechten te heffen op aardolie. Carter wilde deze mogelijkheid openhouden als het Congres zijn voorstel zou verwerpen dat een belastingverhoging behelst voor in de V.S. gewonnen olie. De perschef van het Witte Huis. Jo- dy Powell, zei dat de mislukking van het Congres om een nationaal energiebeleid van de grond te krijgen de dollar op de interna tionale wisselmarkten geen goed doet. De handelsbalans wordt in gevaar gebracht en het vertrou wen in het Amerikaanse leider schap wordt geschaad. De Amerikaanse Senaat stemde dinsdag tegen het beschikbaar stellen van de financiële midde len voor de (administratieve) uit voering van de heffingen op olie. Volgens het plan zou het ministe rie van financiën met de heffing van invoerrechten worden belast, maar dat is nu bij voorbaat al on mogelijk gemaakt. De enige mogelijkheid die presi dent Carter nu nog openstaat is het vaststellen van een maximaal toelaatbare hoeveelheid inge voerde olie. Dit kan via het minis terie van energie worden gere geld. Carter hoopt nog dat een bijzondere commissie van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat een compromis zal vinden voor de wetsvoorstellen inzake het ministerie van financiën, waarbij de zaak van de invoer rechten ook aan de orde kan ko- De wisselmarkten reageerden gis teren teleurgesteld op de afwij zende houding van-.de Senaat. In Tokio moest de centrale bank fors ingrijpen om een al te grote koersdaling van de dollar ten op zichte van de Yen te voorkomen, maar moest toch met lede ogen aanzien dat een nieuw naoorlogs dieptepunt van 203,80 yen per dollar wem genoteerd. De dollar sloot in Tokio op 205,35 yen tegen 206,30 yen dinsdag. Ook op de Westeuropese wisselmarkt stond de dollar onder druk. In Frank fort werd de officiële midden koers vastgesteld op 2,0714 mark tegen 2,0801 mark per dollar dinsdag. In Londen moest de Amerikaanse munt ten opzichte van het pond sterling ruim een halve cent prijsgeven. (Van onze correspondent) SALISBURY - Opnieuw zijn gisteren twee missionarissen in Rhodesië vermoord. Een Westduitse Jezuïetenpater en een Westduitse broeder wer den de slachtoffers. Daarmee is het aantal vermoorde mis sionarissen in dit land geste gen tot 36. In totaal werden de laatste jaren meer dan twee honderd blanke burgers ge dood. Het totale aantal slachtoffers van de Rhodesi- sche burgeroorlog is nu 8000. Sinds enkele weken hebben de infiltranten opdracht om blijkbaar in de eerste plaats leden van de zwarte partijen in de Rhodesische over gangsregering van bisschop Moezorewa, pastoor Sithole, hoofdman Chirau en Ian Smith te doden. Vier leden van Moezorewa's „United Af rican National Council" - die volgens de bisschop vreed zame gesprekken met guer rillaleiders voor een wapen stilstand voerden - werden vorige week vermoord. De kansen voor een vreedzame oplossing van het Rhodesi sche geschil en voor een suc ces van de „interne regeling" worden dan ook met de dag kleiner. Premier Ian Smith gaf dezer dagen toe dat de overgangs regering niet zo succesvol was als men aanvankelijk had gedacht. Alle pogingen om tot een wapenstilstand met de guerrilla's te komen zijn nauwelijks geslaagd. Hij meende wel dat in sommige gebieden de guerrilla's nu met de Rhodesische strijd krachten samenwerken. In Salisbury meent men echter dat de overgangsregering geen van de voorgenomen doelen heeft bereikt. Er is geen internationale erken ning, de rassen-discriminatie bestaat nog steeds en tussen de leden van de uitvoerende raad (Moezorewa, Sithole, Chirau en Smith) bestaan voortdurend wrijvingen. En bovendien zijn sinds het be gin van deze regering op 3 maart tientallen burgers om het leven gekomen in vuur gevechten tussen guerrilla's en de strijdkrachten. ADVERTENTIE GENÈVE (Reuter) - Frankrijk, de verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië zijn gisteren overeengekomen de Geneefse ontwapeningsconferentie een nieuwe vorm te geven. Naar ver wacht wordt zal de Algemene vergadering van de V.N. die op een speciale zitting over ontwa pening spreekt, de overeenkomst steunen in een slotverklaring. Frankrijk weigerde voorheen al tijd deel te nemen aan ontwape ningsbesprekingen. Volgens welingelichte kringen ver zette China zich niet tegen de stap maar zal het vermoedelijk voor lopig niet deelnemen aan ontwa- CAÏRO (Reuter) - de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mohammed Ibrahim Kamel, heeft gisteren gezegd dat hij mis schien in Londen een onderhoud zal hebben met zijn Israëlische ambtgenoot, mits Iraël positief reageert op het jongste vredes plan van Egypte. Sprekend met journalisten na een onderhoud in Cairo met de am bassadeur van de Verenigde Staten, Hermann Eilts, zei Kamel: "Egypte zal eerst zijn (vredes)voorstellen voltooien en deze daar na aan Eilts overhandigen voor doorzending naar Israël. Als het antwoord van Israël positief is zal Egypte zijn houding dienover eenkomstig bepalen". De voorstellen, waarvan de details nog uitgewerkt moeten worden, willen dat Israël de westelijke oever van de Jordaan aan Jordanië en de strook van Gaza aan Egypte teruggeeft als een tussentijdse maatregel, terwijl met Israël over veiligheids- en andere regelin gen wordt gepraat. Op grond van deze voorstellen zal de Palestijnse kwestie, het voor naamste struikelblok voor een regeling in het Midden-Oosten, binnen het "Arabische kader" worden opgelost, zo weet het semi- officiële Egyptische dagblad Al Achram te melden. In Londen zeiden Britse functionarissen dat de Verenigde Staten contact hadden opgenomen over de mogelijkheid van overleg tussen de Egyptische, Israëlische en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken, begin volgende maand. Dat deze ontmoe ting op 9 juli in de Britse hoofdstad zou plaatsvinden konden zij niet bevestigen. peningsbesprekingen Zowel Frankrijk als China gingen voort met het nemen van kern proeven in de atmosfeer terwijl de drie andere kernmogendhe- den alleen ondergrondse kern proeven namen. Intussen beloofde Groot-Brittan nië ten overstaan van de algeme ne vergadering van de Verenigde Naties geen kernwapens te ge bruiken tegen landen die deze wapens niet bezitten, tenzij uit zelfverdediging. Sir Derick Ashe, de belangrijkste Britse onder handelaar, deed deze belofte in een poging de bezorgdheid wet te nemen van die staten die weiger den het verdrag inzake het niet-verspreiden van kernwa pens te tekenen. De sluiting van de speciale confe rentie over ontwapening van de algemene vergadering der Ver enigde Naties is gisteren voorze ker 24 uur uitgesteld, daar men nog geen stap dichter bij een op lossing was gekomen dan aan het begin. De conferentie had gisteren moe ten eindigen, maar de diplomaten worstelden nog steeds met het probleem hoe de voorstellen zo kunnen worden geformuleerd dat het ducumenten worden waarmee kan worden gewerkt in plaats van te moeten schipperen met een nieuwe serie inhoudslo ze verklaringen. Op 23 mei was de conferentie be gonnen met het doel tot zodanige regelingen te komen dat de geld verslindende bewapeningswed loop in de wereld wordt afge remd. ook in de vakantie! (Van onze correspondent) MADRID- Span je is diep geschokt door de moord op de Baskische journalist José Maria Portell, die gisteren voor zijn woning in Portugalete door twee personen werd neergeschoten. De 43-jari ge Portell, directeur van het dagblad „Hoja del Lunes", was een van de grootste kenners van de Baskische afscheidingsbe weging ETA. De verantwoorde lijkheid voor de aanslag is gis teravond in een anoniem tele foontje aan radio San Sebastian opgeëist door ETA-Militar. De Baskische journalist, die be kend stond als een objectieve en ethische schrijver, laat een zwangere vrouw en vijf kinde ren achter. Het kabinet-Suarez beantwoordt deze brutale aanslag en het ove rige geweld van de ETA van daag met de uitvaardiging van een decreet buiten het parle ment om, waarin speciale maat regelen genomen worden ter be strijding van het terrorisme. De politie krijgt extra bevoegdhe den om verdachten te arreste ren. De ermijn van voorarrest van 72 uur, waarbinnen iemand schuldig moet worden bevon den, wordt voor onbepaalde tijd verlengd en in sommige geval len wordt het post- en telefoon geheim opgeheven. Koning Juan Carlos heeft per telegram een deelnemingsbetuiging aan de familie van de vermoorde Bas kische journalist gezonden. Alle officiële instanties, politieke partijen, vakbonden en persme dia hebben deze aanslag tegen de vrije meningsuiting in krach tige termen veroordeeld. De particuliere radiozenders in Bilbao zonden gisteren de gehe le dag rouwmuziek uit. Politiekringen te Bilbao menen dat de aanleiding tot de moord gezocht moet worden in de publikatie van een artikel over de ETA, dat maandagochtend in het dagblad Hoja del Lunes ver scheen. In dit artikel - een open brief aan de ETA, ondertekend door 42 vooraanstaande Baski sche intellectuelen - vroeg men zich af of het wel zin had om met de ETA te onderhandelen over een wapenstilstand. De conclu sie van de open brief luidde dat het zinloos was om met de ETA te praten aangezien de wensen van de verzetsbeweging onmo gelijk gerealiseerd konden wor den en omdat de ETA de nieuwe democratische situatie in Span je niet accepteert.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9