rookworst Reiuiertjes jagen op IPÜBLIËÏT Fris": suikerwatertje met smaakstoffen HONDEN- EN KATTENVLO WEER OP KOMST Gladiolen Onderwijzer Negenborn 40 jaar voor de klas St. Josef beeld mee naar nieuwe school SINAASAPPEL IN „SINAASAPPELSAP" SOMS VER TE ZOEKEN VARIA Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. vaak nog snel aan toe. De winnaar vorig jaar van de tijdrit over vijf kilometer no teerde op zijn schooljïets 7 min. en 45 seconden. Een ge middelde van bijna veertig kilometer per uur dus. Wat houdt de doorsnee-wiel renner aan de Tour de Lisse over?. Als hij alle avonden het stuur weet te houden in elk ge val een onbeschadigde fiets. Op het financiële vlak valt er doorgaans weinig voor hem te verhapstukken. Als het even tegen zit verschijnt hij zelfs met een negatief saldo aan de start t.w.zijn inschrijfkosten, vijf gulden. Daar ontvangt hij tien gratis tourprogram maboekjes voor die hij dan wel allemaal voor twee kwar tjes per stuk moet zien te slij ten om quitte te spelen. Als het om materiële zaken gaat. valt bijna ieder rennertje tij dens de tour een of meerdere malen in de prijzen. Dat kan eigenlijk niet missen omdat de toeschouwers, zij zijn het vaak die tijdens de race met prijzen komen aanzetten, heel specifieke prestatie-maat staven hanteren. Ze stellen bijvoorbeeld een taart be schikbaar voor. ik noem maar een zijstraat, de renner "met het zachtste achterwiel"een kilo koek voor wie het laatst over de streep komt en varia ties hierop. De bekende gladiolenshow Delta Flora in Stellendam op Goeree Overflakkee wordt dit jaar van 2 tot en met 5 au gustus gehouden. Ook uit de Bollenstreek wordt veel be langstelling verwacht. Het gebouw van de Gemeentelij ke Visafslag in Stellendam, vlakbij de Haringvlietsluizen dient als tentoonstellingster rein. Ook in de omgeving van de hal vinden activiteiten plaats. Openingstijden van de tentoon stelling zijn: woensdag 2 au gustus van 13 tot 22 uur, don derdag 3 en vrijdag 4 augus tus van 10 tot 22 uur en zater dag 5 augustus van 10 tot 21.30 uur. Omdat hij veertig jaar voor de klas staat, waarvan de laatste 21 in Noordwijkerhout, zijn er dit weekeinde de nodige fes tiviteiten rond onderwijzer Aad Negenborn. Zijn school, de Prinsenhof, heeft het fes tijn ingeluid met een veertig bladzijden tellend boek werkje over de jubilaris. Daarin komen aan het woord oud-leerlingen, oud-collega's, ouders van leerlingen, colle ga's van nu, kortom een re presentatieve groep voor de duizenden die in de loop der jaren met hem te maken heb ben gehad. Dat over de 59-ja- rige louter de loftrompet wordt gestoken, valt niet moeilijk te raden. Voor onderwijzer Negenborn, die zich in de Noordwijker- houtse samenleving ook op veel andere vlakken verdien stelijk heeft gemaakt, bete kent het jubileum niet tevens het einde van zijn schooloop- baan. Hij wil nog zes jaar als onderwijzer door gaan. In het kielzog van de prof. Tour de France, op nog geen vijf tien kilometer van het als startplaats fungerende Lei den. gaat zaterdag in Lisse een andere tour uit de startblokken: de Tour de Lis se. Het evenement mist welis waar de opgeklopte allure van Frankrijks ronde maar de inzet waarmee zestig jon gens in de leeftijd van tien tot en met dertien jaar achter slagroomtaarten en lijvige rookworsten aanjagen, doet het kijkgenot er bepaald niet minder om zijn. De Tour de Lisse is het geestes kind van een Lissese slager Het was hem opgevallen dat op zomeravonden in bijna el ke wijk in zijn woonplaats groepjes jongelui veelvuldig door de beklinkerde straten kramden en hij besloot, dat is inmiddels 22 jaar geleden, daar een wedstrijdelement in te brengen. Over de naam hoefde uiteraard niet lang nagedacht te worden. De Tour de Lisse is sindsdien, zeer ze ker binnen de eigen gemeen tegrenzen, een begrip. Aanvankelijk reden er alleen jongens uit Lisse en het buurt schap De Engel mee. De laat ste jaren is er echter het nodi ge bloed "van buiten" inge pompt, waarmee de organisa tie de tanende publieke be langstelling tactisch heeft kunnen opvijzelen. De twee tours verschillen maar hebben ook wat raakvlakken Neem bijvoorbeeld de voorbe reiding. Als het "effe kan" zorgen de zestig er voor dat ze aan de'meet verschijnen met voldoende oefenkilometers in de benen. Dat betekent in de praktijk dat ze al weken van te voren op het bijna vier ki lometer lange Spekke- laan-parcours worden waargenomen omsamen met de ploeg makkers er zijn in to taal tien ploegen) het wed strijdritme te pakken te krij gen. De tourfietsen variëren sterk in afmeting en constructie. De een voelt zich het best thuis op een damesfiets met knij- premmen, de ander trapt de pedalen rond van een kinder fiets met sportstuur. Echte ra cefietsen zijn taboe. De tour organisatie wil het gezellig houden. Daarom moet de fiets tenminste 11 kilo wegen, over slechts één versnelling be schikken, niet zijn uitgerust met een racestuiir en dikke banden om de velgen hebben Ondanks al die beperkingen gaat het er in de Tour de Lisse DONDERDAG 29 JUNI 197: D De tourorganisatiedie het moet hebben van sponsors (per ge sponsorde ploeg moet 300 gul den worden neergeteld) stelt zelf ook prijsjes beschikbaar, zoveel mogelijk verdeeld over alle deelnemers om het wed strijdelement niet ver te ver heffen boven de recreatiege dachte die achter deze tour zit. Omdat de Grote Tour dit jaar vlakbij van start is gegaan verwacht de organisatie van de Kleine Tour dat daar een gunstige invloed vanuit zal gaan, voor wat betreft de publieke belangstellingToe schouwers zullen het deze 22e tour-editie zonder bergklas- sement moeten stellen. Ja renlang heeft als berg in het parcours gegolden een met het blote oog nauwelijks waar neembare wegglooiing Ach teraf bezien vond men het toch wel een beetje overtrokken om dat hele kleine beetje "valse plat" op te hangen aan een heus bergklassemenl. Lisse-dorp telt drie in het oog springende beelden. In de Keuken hof staat "Ruiter te paard", destijds vervaardigd door de Amster damse beeldhouwer Paul Koning, aan het einde van de Oranje laan treft men het verzetsmonument en dan is er nog het ce- mentkleurige heiligenbeeld, voorstellende St. Josef. Wat dit laat ste beeld betreft, het heeft ruim zeventig jaar een opvallend plaatsje gehad in de frontgevel van de aan de Heereweg gelegen St. Jozefschool. In Lisse is dat beeld een begrip geworden, een soort baken aan de ingang van het dorp. Het bijna manshoge beeld staat er nu niet meer. Een takelwagen heeft het loeizware brok zandsteen van de sokkel in de muurnis getild. De reden is dat de school over niet al te lange tijd het veld moet ruimen. Voor het St. Jozefbeeld, dat zolang verpakt wordt bewaard op het bouwterrein, is een bestemming gevonden. Het krijgt een plaats op de gevel van de in aanbouw zijnde nieuwe school, die dezelfde naam gaat dragen. Binnen het schoolbestuur en de oudervereniging is nog wel gedis cussieerd over de vraag of het anno 1978 wenselijk is de nieuwe rk school naar een heilige te vernoemen. De suggestie werd geop perd er een bloemennaam aan te geven. Dat voorstel kwam er niet door. Mevrouw v.d. Berg, secretaresse van het schoolbestuur: "Er is een tijd geweest dat nieuwe katho lieke scholen zich met meer waagden aan de naam van een heili ge. Daar komt men, dacht ik, langzamerhand van terug. We vin den dat we met het handhaven van de originele naam een stukje waardering uitdrukken voor wat vroeger tot stand is gekomen. Of die naam er precies zo opkomt is nog niet zeker. Mogelijk dat we dat "St." laten vervallen" Het beeld wordt voorzichtig naar beneden gebracht Nu kan er nog een lachje af, straks allemaal pure ernst.... (Van onze correspondent) UTRECHT - Wie een goede frisdrank wil hebben, kan het beste zelf wat vruchten uitpersen en dat sap eventueel aanlengen met wat leidingwater. Dan weet u tenminste wat u drinkt. Die gedachte bekruipt de mens by het kennisnemen van het jongste rapport over frisdranken uit fles sen, opgesteld door de stichting Vergelijkend Warenonder zoek. We drinken met z'n allen zo'n 56 liter frisdrank per hoofd van de bevolking, en staan daarmee na de VS op de tweede plaats van de wereldranglijst. Amerika prijkt slechts boven ons door de natio nale verslaving aan cola. Daarover meldt het onderzoek van de stichting trouwens, dat Coca Cola, het oudste en grootste merk, slechts „goed" is. terwijl concurrent-op-leven-en-dood Pepsi Cola het predikaat „zeer goed" krijgt. De leerling heeft de tovenaar zelf dus verslagen, lijkt het. Schimmels Het meest de aandacht trok deze week het nieuws uit het testrap port dat verscheidene bekende merken frisdranken helemaal niet zo „fris" zouden zijn: er zou den schimmels en gisten in voor komen waar je behoorlijk misse lijk van kunt worden en diarree van kunt oplopen. Een zorgvuldige lezing van het rapport levert echter op, dat dat nu juist nogal meevalt. Van de 19 onderzochte sinaasappellimona des (waar wettelijk minimaal 10 procent zuiver sinaasappelsap in moet zitten) komt bij Spa, Loots, Sunrise en Venda „in beperkte mate" deze bacteriologische af wijking voor. Van 15 Cola-mer ken zijn het weer Loots, Sunrise en Venda, en nu ook Raak, "in beperkte mate" ~Van de 19 „drinks" (limonade-ga- zeuses met citroen- of lemoens- maak, kunstmatig) zijn het weer Raak, Sundrink en Venda waar ..wat schimmels zijn gevon den" Alles bijeen dus geen reden tot pa niek, zij het dat de afwijking wel erg opvallend bij bijna steeds de zelfde fabrikanten is aangetrof fen. De keuringsdiensten van waren doen al jaren geregeld onderzoek naar deze en andere fouten, maar ook zij maken zich niet zozeer zorgen over de gisten en schim mels in flessenlimonade. Ir. Hans Nootenboom (37) van de Utrechtse keuringsdienst wijst er met nadruk op dat de grote boos doeners hier namelijk niet de flessen zijn, maar de limonades- puitertjes in kantines en wacht ruimtes. Het allergrootste deel van de besmette drankjes die de keuringsdiensten de afgelopen jaren opspoorden, kwam uit deze zogenaamde dispensers. Noot enboom: „Er schort nogal eens wat aan de hygiëne bij het onder houd van deze apparaten. Die moeten eigenlijk elke dag goed worden schoongemaakt, liefst met een desinfecterend middel. Dan is het echter goed uitkijken, dat het middel niet in de beker tjes,terecht komt". Nootenboom» zeker geen bewon deraar van de „watertjes met sui ker en smaakstoffen", zoals hij de meestelimonades omschrijft, geeft echter toe dat de frisdran kenindustrie het ook wel eens niet zo nauw neemt met de net heid. „Het is niet zo'n winstge vende industrie; ze moeten het hebben van korte pieken en warme periodes. Maar dan draai en ze ook zo hard, dat de hygiëne er wel eens bij inschiet. Het kan dan zijn dat het materiaal dat de flessen in gaat niet lang genoeg is gepasteuriseerd, of dat er later bij het vullen weer besmetting op treedt". Die besmetting kan ziek te veroorzaken als de flessen te lang bewaard blijven, want dan vermenigvuldigen de bacteriën zich. Eerste kwaliteit Veel lastiger voor de keuringsdienst is in feite de controle op de kwali teit van de limonades. De test van de stichting Vergelijkend Wa renonderzoek heeft aangetoond, dat maar liefst in vijf van de twaalf onderzochte sinaasappel limonades rnet genoeg, dus min der dan tien procent, zuiver si naasappelsap zat. Nootenboom: „Het komt inderdaad voor, maar wij hebben als keuringsdienst meestal juridisch te weinig mo gelijkheden om op te treden. De fabrikant kan zich verweren door te zeggen dat het maar om een bepaalde partij gaat, en het ligt er ook maar aan hoe je het meet" De keuringsdiensten gaan daarbij uit van bepaalde zogenaamde kengetallen, dat wil zeggen dat nagegaan wordt of de limonade genoeg van bepaalde stoffen (bijv. fosfaat, calcium, diverse aminozuren) bevat die karakte ristiek zijn voor een bepaald vruchtensap. Maar Nootenboom weet al te goed, dat daar met al lerlei ingrepen kunstmatig aan te vullen valt wat er natuurlijker wijze aan ontbreekt, na een te ho ge verdunning of na bijmenging met goedkopere andere vruch tensappen. En de wetgeving is op dat punt zo ingewikkeld en on volledig, dat er genoeg mazen in het net zitten. Nootenboom: „Nu maakt het voor de consument trouwens ook niet zoveel uit, een beetje sap meer of minder, maar het kan voor de fa brikant net de winst opleveren. Toch moet de norm gehand haafd, anders blijven we ner gens" Fosforzuur Ander opmerkelijk resultaat van het onderzoek van de stichting is dat èèn merk cola. namelijk Sun rise, dertig milligram meer fos forzuur bevatte dan de wettelijk toegestane 600 milligram pef li ter. Fosforzuur is verantwoorde lijk voor het kruipolie-effect van cola, en voor de handige bijkom stigheid dat je er een roestige spijker mee schoon kunt krijgen. Trouwens, tanden lossen er na verloop van tijd ook in op, zo hebben (natuurlijk) de Amerika nen uitgezocht. Vijf procent te veel van dat zuur is dus niet zo best. „Daar moet tegen opgetre den worden", zegt Nootenboom dan ook. Een andere les uit het onderzoek is voor hem, dat nu eindelijk eens vastgesteld moet worden hoeveel conserveringsmiddel er in pro- dukten mag zitten. Het limonade- onderzoek van de stichting heeft weliswaar geen overtreding ge vonden van de regel op dat punt, die overigens al evenmin duide lijk is. Volgens de Nederlandse wet mag dat maximaal 75 milli gram conserveringsmiddel per li ter zijn, maar volgens een nieuw Benelux-besluit is dat al hon derd. Dat maakt de drank wel langer en beter houdbaar, maar tegelijk krijgen'waarschijnlijk te veel mensen er zonder dat ze dat weten te veel van binnen. Van het belangrijkste conserve ringsmiddel (benzoëzuur) kun je! volgens de Wereldgezondheids organisatie dagelijks beter niet meer dan vijf milligram per kilo: lichaamsgewicht binnenkrijgen. De standaard-Nederlander zou dan maximaal 350 milligram tot zich mogen nemen. Als je flink wat limonade drinkt, en nog wat geconserveerd eten binnenknjgtj waar de stof ook veel in wordtl verwerkt, ben je gauw aan die[ grens. Juist kinderen, die veel; lichter zijn, èn veel limonade drinken, zitten dan eerder aan hun maximum. Naast allerlei chemische tests heeft voor de de beoordeling van de dranken ook de smaak waarde ring meegeteld in het onderzoek van de stichting Warenonder zoek. Een panel van 50 proevers heeft zich door honderden liters fris heengedronken, en hun be vindingen zijn doorgaans tame lijk positief: slechts zeven tests vielen niet zo erg in de smaak, de' rest goed tot erg goed. Nu valt over smaak natuurlijk te twisten, maar gelukkig wel over. smaakmakers, en daar ging het hier om. In de zomermaanden is het zeer wel mogelijk dat de eigenaar van hond hon of kat zomaar op eens een vlo tussen de haren van het huisdier ziet rond scharrelen. Het speldeknop grote donkerbruine springertje wordt meestal met gemengde gevoelens bekeken. Veel men sen krijgen bij het idee van vlooien al een vies gevoel en jeuk! Het is een zeer menselijke reaktie om de vlooien dan ook niette willen zien. Aan de ande re kant is het soms ook niet ge makkelijk om de vlooien te zien, zodat het nogal eens voor komt dat minder goed ziende bejaarden er geen vermoeden van hebben dat de jeuk bij hun huisdier door vlooien veroor zaakt wordt. Tenslotte is er ook nog een kategorie mensen, die het normaal vinden dat een hond of kat altijd wel vlooien heeft. Het lijkt een onbegrijpelijke zaak, dat een poes die nooit buiten komt toch vlooien heeft. Inderdaad besmetten veel die ren zich met vlooien door kon- takt met andere dieren. Een vlo springt gemakkelijk 35 cm ver en 20 cm hoog en een over stapje op een langskomende hond of kat is dan ook geen en kel probleem. De belangrijkste verspreidingsbron van de vlooien zijn echter de eieren die door de vrouwelijke vlooien worden gelegd. De vlo zelf heeft op zijn lichaam sterke ha ken, waarmee het diertje zich vasthoudt tussen de haren. De gladde eitjes die met het blote oog nauwelijks zichtbaar zijn vallen van het dier af en komen bijvoorbeeld in de hondemand terecht. Een vrouwelijke vlo kan honderden eitjes produce ren. De eitjes ontwikkelen zich in het stof op de grond of in het nest. Uit de eitjes komen na enige dagen larven, die ook weer niet zichtbaar ziin met het blote oog. Een larve vervelt vervolgens driemaal en voedt zich met allerlei afvalresten die zich in het stof bevinden, zoals huidschilfers van de hond maar vooral ook ontlasting van de volwassen vlooien. Deze ont lasting bevat nog half verteerd bloed van het bloedzuigen dat de volwassen vlo deed. Deze zogenaamde vlooienpoepjes zijn wel met het blote oog te zien, zodat het vinden van deze 1 mm grote donkerbruine „pikjes,, tussen de haren bewij zend kan zijn voor vlooien. Wanneer met een vochtige wat- tenprop deze zwartbruine pik- keltjes worden fijngewreven, zal er op de wattenprop een ro de bloed-kleur te zien zijn! Na de laatste vervelling ontstaat uit de larve de zogenaamde pop, die in een spinsel, de co con ligt. De pop kan zeer lang in rust blijven, afhankelijk van de uiterlijke omstandigheden en van het beschikbaar zijn van een gastheer. Het kan een week duren maar ook een jaar voor uit de pop een volwassen vlo komt. Alle zich in het stof be vindende voorstadia van de vlo kunnen door alles en iedereen meegenomen worden met het schoeisel. Zo kan het voorko men, dat in een brandschoon huis een beeldschone perzi- sche kat die iedere week ge wassen wordt toch last van vlooien krijgt. Vakantie Bij hogere omgevingstemperatu ren zijn vlooien aktiever; ze planten zich vaker voort en de ontwikkelingscyclus van ei tot nieuwe vlo kan binnen 3 weken rond zijn. In de zomervakentie gebeurt nu wel eens het vol gende. De poes wordt in een pension gedaan. Vlak voor het vertrek wordt de poes nog be handeld met een vlooienpoe- der en uit voorzorg strooit men nog wat vlooienpoeder langs de plinten. Nadat het gezin 6 we ken is weggeweest konstateert men bij thuiskomst ten eerste dat de plantjes verpieterd zijn en ten tweede dat de bruin ver brande benen binnen enkele minuten vol zitten met kleine zwarte beestjes. Een vlooien plaag dus! De buurvrouw die de planten moest verzorgen was hier ook achter gekomen en durfde het huis niet meer binnen. De rustende pops, wa ren door de trilling die de dichtslaande voordeur veroor zaakte, plotseling allemaal tot leven gekomen. Ieder jaar hoor je weer verhalen van gezinnen, die de eerste nacht na terug komst van vakantie elders hebben doorgebracht en die de ontsmettingsdienst van de ge meente alarmeerden. Het sim pel neerzetten van een vapona- cassette had al deze narigheid kunnen voorkomen, maar Soorten Er zijn een aantal vlooiensoorten maar ook hier over wordt veel onzin verteld. Watervlooien, bijvoorbeeld zijn geen vlooien maar kleine kreeftjes, die als voeding voor ander waterdie ren dienen. Zandvlooien ko men alleen in subtropische en tropische gebieden voor, zodat het onmogelijk is dat een hond of kat uit het zand vlooien op doet. De mensen vlo is een bijna uitgestorven diertje, dat in de eerste helft van deze eeuw met de slechtere hygiënische om standigheden welig tierde en successen vierde in de vlooien theaters. De vlooien die we nu nog zien zijn de hondenvlo en vooral de kattenvlo. Deze vlooien hebben voorkeur voor hun eigen gastheer maar bij gebrek aan de goede gastheer zit een kattenvlo ook wel op een hond. Het grootste deel van de voorkomende vlooien behoort momenteel tot de kattenvlooi- en. De bij onze huisdieren voorkomende vlooien zuigen geen bloed bij de mens. Er zijn wel mensen, die bijzonder ge voelig zijn voor vlooien, die toevallig tegen hun benen op springen. Deze personen heb ben in een omgeving, waar vlooien zijn, last van rode, jeu kende bultjes. Een vlo prikt bij zijn gastheer vaak meerdere keren, voordat er een klein on derhuids bloedvaatje wordt aangeprikt. Aan de kop van de vlo zitten stekelende delen en om het bloed op te zuigen wordt er een soort zuigbuis' naar binnen gebracht. Om het bloed onstolbaar te houden wordt er door de vlo speeksel in het aanprikgaatje gebracht. Een en ander gaat gepaard met jeuk in geringe mate of in ern stige mate.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4