„Probeer je werk je hobby te laten worden" Sluiting dreigt voor openbare kleuterschool \}—eidse{2 agenda^ Oegstgeester raadslid Plate (73) neemt afscheid HANDELSAVONDONDERWIJS WASSENAAR 50 JAAR Wassenaarse Hnibregtmhool neemt afscheid van schoolhoofd Op Oude Toren staat de tijd niet meer stil 50 DONDERDAG 29 JUNI 19>ND LEIDERDORP - De Leiderdorpse school raad zal proberen het voortbestaan van de openbare kleuterschool Klein Duimpje nog met een jaar te rekken. De kleuterschool is in moeilijkheden ge raakt doordat het aantal aanmeldingen van nieuwe leerlingen voor het derde achtereenvolgende jaar onder het vereis te minimum is gebleven. In de kleuteronderwijswet staat, dat een kleuterschool maximaal twee jaar onder een bepaald minimumaantal leerlingen mag zitten. Bij de oprichting van Klein Duimpje werd uitgegaan van dertig kleuters. Zoals hel er nu naar uitziet is het aantal aanmeldingen voor het schooljaar '78/79 te gering om te kunnen doorgaan. Dit zou betekenen, dat de school het komend schooljaar zou moeten worden opgeheven De enige mogelijkheid om de sluiting nog een jaar op te schorten is, dat de gemeen te Leiderdorp een verzoek van deze in houd tot het ministerie van onderwijs richt. Om een reële kans te hebben dat dit verzoek wordt ingewilligd moet het aan tal aanmneldingen dan wel boven de 20 liggen. Een norm, die Klein Duimpje evenmin zal halen." Het ministerie is zeer streng in het hante ren van deze normen", was de conclusie van de heer Rohischetti, lid van de schoolraad, na een poging de norm voor het aantal leerlingen bij Klein Duimpje te verlagen. Wethouder van onderwijs Tichler stelde de schoolraadsleden voor te gaan praten met ouders die hun kleuters op kleuter school "De Ruigenhoek" hadden inge schreven "We kunnen hen vragen of zij hun kinderen naar Klein Duimpje wil len brengen. We moeten er dan wel op letten dat "De Ruigenhoek" vervolgens niet in de problemen komt". Dalende lijn Blom, één van de leden van de schoolraad, vroeg zich af of Leiderdorp twee kleuter scholen, dicht bij elkaar met drie klassen in totaal, zou kunnen handhaven. Dit met het oog op de dalende lijn van het aantal leerlingen. "Beter kunnen we beide kleuterscholen laten fuseren met handhaving van de gebouwen. Eén kleu terklas zal onvermijdelijk moeten af vallen. De andere twee kunnen over bei de gebouwen worden verdeeld door van één een dependance te maken", aldiLS Blom. Hoewel dit voorstel extra finan ciële kosten met zich zal brengen - het gebruik van twee gebouwen inplaats van één - werd het als enige oplossing gezien als op 15 oktober het leerlingen aantal van Klein Duipje onvoldoende zou blijken. Wethouder Tichler: „Toch moeten we eerst proberen ouders - eventueel vanuit de Rivierenbuurt en het Waardeiland in Leiden - over deze problematiek in te lichten. Want als we nog een jaar uitstel kunnen krijgen is de school misschien ge red. Er is namelijk een discussie gaande om de leerlingenschaal landelijk te ver lagen. En als de nieuwe wet op het basis onderwijs van kracht wordt zal de kleuterschool voortaan aan de lagere school gekoppeld worden. Daarvoor is wel een voorwaar de, dat de beide scholen vlakbij elkaar moeten staan. Dat is het geval met Klein Duimpje. Dat ligt tegen de openbare school "Koningin Juliana" aan. Hand having van die situatie is daarom aan bevelenswaardig". Lagere scholen Ook voor de lagere scholen in Leiderdorp heeft de terugloop van leerlingen gevol gen. De Koningin Juliananschool zal dit jaar nog met zes leerkrachten kunnen werken. Verwacht wordt echter dat het jaar daarop twee klassen gecombineerd moeten worden zodat per augustus 1979 deze openbare lagere school met vijf leer krachten zal moeten volstaan. Hetzelfde geldt voor de Prins Willem Alexander- school. De openbare lagere school De Spingschans zal zijn zes leerkrachten kunnen handhaven. "De Hobbit" en "De Vogelweid" kunnen zelfs goedkeuring van de minister vragen om respectieve lijk een zevende en een vijfde leerkracht aan te. stellen". Plate en zijn vrouw in hun tuin: hel arbeidsbureau ingeschreven, r, tuin geen een krijgen OEGSTGEEST - "Tracht nooit van je hobby je werk te maken, maar probeer je werk je hobby te laten worden" Een levensfilosofie die de 73-jarige T, Plate, oud-reder, ex-bankdirecteur en binnenkort ook oud-raadslid in Oegstgeest zich eigen heeft gemaakt en die bij hem zeker zijn neerslag gevonden heeft in de praktijk. vrouw die naast hem heeft plaatsgenomen: 'De mensen moeten weer meer plezier in hun werk krijgen' Een aangevertje. Plate pakt gelijk de draad op en laat zijn gedachten de vrije loop. Hij lijkt van de hak op de tak te springen, maar in houdelijk blijkt zijn verhaal toch sluitend te zijn. 'Neem nu al die werklozen. Er staan tientallen tuinlieden bij het arbeidsbureau ingeschreven, maar wij kunnen er voor onze enorme grote tuin geen een krijgen. Ze gaan liever zwart werken dan dat ze een vaste dienstbetrekking accepteren. Waardoor ze 20% meer dan hun ww verdienen. Vroeger moesten de werkelozen stempelen, niet dat dat nou zo'n ideale situatie was, maar zwart erbij verdienen was wel onmogelijk. Neen. de maatschappij gaat op die manier de verkeerde kant op" Zittend in de enorme tuin van zijn kapitale huis aan de Haarlem- mertrekvaartweg blijkt een dui delijke tegenstelling met het op treden van het VVD-raadslid in de raad. De acht jaar dat hij deel heeft uitgemaakt van deze fractie reageerde hij te rustig, maar wel overwogen op het gebeuren in de raad. Thuis lijkt hij dynamischer, een moeilijk te onderbreken woordenstroom met opwellende en uiterst persoonlijke visies die hij voor het eerst lijkt te lanceren, maar die in wezen al jaren deel uitmaken van zijn leven. Vrije zaterdag WASSENAAR - Een halve eeuw geleden werd in Wassenaar een begin gemaakt met het handel- vondonderwijs in de "Handels avondschool de Hanze". Dit soort onderwijs, dat nu ge meengoed is geworden, was in de beginjaren nog iets heel bijzon ders. Dat blijkt alleen al uit de feesten, die elk jaar weer bij het begin van een nieuwe cursus ge houden werden, waar de burge- meester(eerst Wiegman, en later baron Van Wijnbergen) vrijwel altijd aanwezig was en menig maal een waarderende toespraak hield. Het handelsavondonder- BURGERLIJKE STAND LEIDEN-Geboren: Haro Frederik zv W A. Froger en van J. W. C. van Panhuijs; Martin Dirk zv O. D. van Batenburg en J. C. Wolf; Patricia Johanna Geertruida AgathadvT. Krampen G. M, A. Dudink; Eelke Cormelis zv J. T. N. Kooij en J. A. M. Stein; Sylvana dv C. L. Hoogvliet en R. Sanavro; Geertruida Margaretha Ma ria dv H. J. M. Prins en E C. M. Alkemade; Koen zv W. J. Vreeburg en L J. van der Hoeven; Angèle dv J. D. van Schagen en L. Stavreska. Overleden: J. W. J. Korndörffer(1901);T. J. Bakker (1930); S. A. Jansen (1895) ge huwd geweest met W. M. Bauer; J. C. Leiderdorp- Ronald G., zv P.A.W. Ober en H. J. C. van Zij (Leiden); Melanie, dv R. de Niet en M. A. I. van der Burgh;(Leiden); Caroline P. M. dv P.M. C. Roos en M. J. Snoeks (Lei den); Joris P., zv J.A.C. den Edel en R.C.M. van Aken (Leiden); Chantal, dv R.H.J. Kreik en I.C. Bronk (Leiden); Jennifer, dv J.H.J.P. de Bruijckere en Frank L., zv A.L. van Vliet en C.A.M. Straathof (Voorschoten); J-.aurens M., zv A. Rook en M.E. van de Meeberg (Lei den); Ilona, dv B.L. Wasmus en C. Flilip- po (Leiden); Diana J., dv A. Hoogvorst en J.C. Portier; Marjolein L., dv W.J. (Leiden); Erwin J.C., zv J.G. Boon en M. Hoek; Matthijs P.A., zv A. Branderhorst en L.A. Versteeg; Steven R„ zvP.J. Hus- tinx en B.P.M. van Acker. Overleden: C. Bavelaar (66), geh. met A. Baerveldt; J. Snoep (82), geh. met C. van der Meer; J. van Kuyk (70), geh. gew. met J. Elswijk (Voorschoten); W.J. Rooyak-, kers (77), geh. gew. met E. Moene (Lei den); J. van Egmond (89), geh. met J. Uithol (Leiden): M.E. Mülau (71), geh. gew. met J.K. Verhoog (Leiden); A.A.J. de Groot (76), geh gew met O. Veértstra (Voorschoten); P. Mieremet (66), geh. met J. van Kampen (Leiden); Y.O. van Meyeren (31). geh. met A. Schlagwein (Leiden); G.W. Elshof (77) geh. met E.G. van Schie (Leiden). Getrouwd: A.H.M. Ie Rutteen J.J.M. Ma thot; G.C.N. Mank en C. Minlaneij; J. Stolk en M.C. Zaremba; L.A, Sandkuijl en L. Schakenbos; M. Vellhuijsen en L.A. Vermond. Ondertrouwd: H. Terpstra en M.S. Ver- haagen; L. Zitman en I.A.E. Baak; J.M, l'Amie en C.H. Cave, E van Beelen en R.S de Jong. wijs had toendertijd grote bete kenis voor de middenstand die via roomskatholieke vereniging "De Hanze" nauwe contacten met de school onderhielden. Advertenties uit de beginperiode geven aan dat het lesgeld voor een "Boekhoud en handelscur sus" voor leden van de midden standsvereniging 10,- bedroeg en voor niet-leden 15,- Er werd op de handelsavondschool toen ook les gegeven in Nederlandse handelscorrespondentie en eta leren Als eerste directeur van de Wasse- naarse avondschool trad H.G. Holtkamp op. In 1930, zo blijkt uit het verslag van een "sluitings avond van de school; telde deze instelling 31 leerlingen, waarvan er echter verschillenden meerde re cursussen volgden. Er waren toen gemiddeld 7 cursisten per cursus. Op het ogenblik beweegt het aantal cursisten van instituut Calis(de voortzetting van de han delsavondschool) zich rond de 400 per jaar. In haar eerste bestaansjaren kreeg de school nog subsidie van de gemeente. Toen Q.H.J. Calis aan de school verbonden werd is het uitgegroeid tot een particuliere school, hoewelervia de leden van het bestuur toch altijd nog een zekere binding met de midden standsorganisatie is gebleven. Calis is overigens nu nog adevi- seur van het bestuur. Loco-burgemeester Van Dijk reikt de beker uit voor de "sport school van het schooljaar '77118. Teruggaand in zijn herinnering haalt hij op hoe in 1960 voor het eerst de vrije zaterdag werd inge voerd ('Ik zag de bui hangen en ben toen met mijn rederij net'op tijd een fusie aangegaan'). Van vrije tijd naar werkloosheid moeilijke tijden, ook voor de on dernemingen, Plate voelde het allemaal aankomen. En hij kijkt naar de dag van van daag, over de gemeentegrenzen heen, naar het beeld van de maat schappij, een bepaalde vorm van betrokkenheid uitdragend met wat zich om hem heen afspeelt. 'De mensen weten zich geen raad meer met al die vrije tijd. Van al die leegloop komt maar katte- kwaad'. Zijn mening wordt aan gevuld door woorden van zijn Goeie vent De overheerlijke zon in de tuin doet aan deze pessimistische gedachte niets af. Een gevoel van vrijheid, blijheid ontbreekt en Plate gaat verder. "Een keurslijf wordt ze voor de initiatiefvolle onderne mer: dit mag net niet en dat moet juist weer wel. Oud-minister Boersma was een goeie vent maar het invoeren van het minimum jeugdloon betekent een zware klap voor de winkelbedrijven. de Wassenaar - In de sportzaal van wethouder Huibregtseschool in Wassenaar is gistermiddag offi cieel afscheid genomen van het hoofd van deze school, J. W. Harting. Harting verlaat de school vanwege het bereiken van de pensioengerechpgde leeftijd. Wethouder van Oosterdijk memo reerde dat Harting hoofd van de Huibregtseschool is geweest vanaf de oprichting in 1957 tot nu aan toe. Onder zijn leiding is de school in de nieuwe wijk Zijlwa tering gegroeid van 151 leerlin gen in 5 klassen tot 333 leerlingen in 1971 verdeeld over 10 klassen. Sindsdien is het aantal leerlingen weer wat teruggelopen (de school telt nu nog 8 klassen) door de op richting van een nieuwe openba re school in dezelfde wijk en het teruglopend leerlingental. Ook herinnerde wethouder Van Dijk eraan hoe Harting vele jaren heeft geknokt voor een eigen gymzaal bij de school, die er uit eindelijk enkele jaren geleden ook is gekomen. Een goed besluit. Mede hierdoor konden de leerlingen van de Huibregtseschool hun vertrek kend hoofd een bijzonder af scheidsgeschenk bezorgen: De school werd sportschool van het jaar. De wethouder Huibregtse school werd eerste in het sport programma dat de Wassenaarse schoolspTrtcommissie het afge lopen schooljaar heeft georgani seerd. Bij het optellen van de re sultaten van alle sportwedstrij den van het afgelopen seizoen kwamen zowel de jongens als de meisjes van de wethouder Hui bregtseschool als eerste uit de bus. Als blijk van hun waardering heb ben de ouders Harting een Friese staartklok aangeboden. Namens het gemeentebestuur ontving het scheidende schoolhoofd een ge schenk onder couvert. Die zitten namelijk ook al met het verschil tussen drukke en slappe tijden. Als ze iemand in de druk ke tijd aannemen kunnen ze deze in de slappe tijd niet meer ont slaan. Terwijl ze toch zelf ook aan de premies voor de werkeloos heidsuitkering meebetaald heb ben" Plate vindt ideeën over macht van de multinationals maar 'geklets'. Hij denkt dat de multinationals zich alleen maar zelf in de vingers snijden als ze invloed willen uit oefenen op landsregeringen. 'Laat het geld maar een beetje macht hebben, de supermacht heeft het toch niet" Een ander onderwerp dat Plate in gedachten verzonken aan de rest vastplakt is het geloof. 'Zelf ga ik sinds ik als jongeman werd aan genomen trouw elke zondag naar de kerk'. Hij is lid van de Remon strantse gemeente. "Eén uurtje van bezinning in de week is echt nodig" vindt hij. "Even helemaal tot inkeer en jezelf komen en dan wil in het in de preek behandelde Bijbelstuk ook nog door de week wel eens tot mij nemen" WARMOND - De tijd op de Warmondse Oude Toren heeft wel erg lang stil gestaan. Maar na een jarenlange afwezigheid is het uurwerk weer te ruggebracht op de plaats waar het hoort. Daarmee is de laatste hand gelegd aan de restauratie van de Oude Toren. Al in 1972 nam het historisch genootschap Warmelda het initiatief om het uurwerk, dat in een zeer slechte staat verkeerde, te redden van de onder gang. Aanleiding voor de reddingsactie was de beoordeling van een deskundige van het klokkenmuseum in Utrecht die het een zeer fraai uitgevoerd torenuurwerk uit waarschijnlijk de zeventiende eeuw noem de. Maar in 1972 was er van resauratie van toren en uurwerk nog geen sprake. Om toch iets te dóen, demonteerden leden van Warmelda het uurwerk, tekenden en fotografeerden het. Daarna werd het uurwerk opgeslagen in de kelder van het Huis te Warmond met de bedoeling de onderdelen roestvrij te maken en van een beschermende laag verf te De plannen van Warmelda stuitten echter op moeilijkheden. Het roest bleek zo ver doorgedrongen te zijn dat een eenvoudige staalborstel geen uit komst bood. Na lang zoeken werd een Leids bedrijf bereid gevonden om het uurwerk te behandelen. In een zuurbad werd het roestvrij gemaakt. Vervolgens zetten de leden van Warmelda de schone onderdelen in de verf waarna deze weer in het Huis te Warmond werden opgeslagen in hoop op betere tijden. Die betere tijden kwamen in het monumentenjaar 1975 toen bleek dat ook het uurwerk bij de restauratie van de Oude Toren betrokken kon worden. Opnieuw rezen er moeilijkheden. Resten zuur waren achtergebleven in de poreuze smeedijzeren onderdelen. De restau ratie van het uurwerk verliep daardoor trager dan ivas voorzien. Maar het uur U is nu dan toch aangebroken. De Oude Toren is niet langer "alleen maar mooi om naar te kijken" maar krijgt weer zijn oude funvie terug. Het uurwerk dat vroeger dagelijks met de hand moest worden opgewonden, is nu uitgerust met een automatisch opwindmechanisme Bovendien worden de hele en halve uren op de in 1975 aangeschafte luidklok aangeslagen. Wie het vakwerk (zowel van de oorspronkelijk onbekende maker als van restaurateur Elderhorst uit Zoeterwoude) wil bewonderen, kan aan slaande zaterdag van 10 tot 17 uur bij de Oude Toren terecht. De Toren is dan voor bezichtiging open gesteld en leden van Warmelda verzorgen de rondleiding Donderdag Troef, Noordeinde 2a, voorlichtin Troef, avond werkgroep 20-21.30 uur. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofi open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidsev 33, Voorschoten, tel. 01717-33; spreekuur Alg. Ned. Invalidenboi itektenwinkel, Pieterskerkhof vrij advies, 20-21 uur. Pieterskerkplein, Montmartre, 9-24 u^_ Lammermarkt, lunapark, 9-24 uur. le Binnenvestgracht, universiteitsraj 19.30 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, raad 19^ Gemeentehuis Zoeterwoude, raad, Apotheken Bankdirecteur Na de fusie van zijn rederij werd Plate bankdirecteur van Slaven- burg's bank in Leiden. Niet zon der trots wijst hij erop dat de 'mooie restauratie' van het pand op de hoek van het Kort Rapen burg en de Breestraat nog aan hem te danken is. Met praten over zijn werk bij de bank kan een zinsnede over het contact met de Leidenaren niet uitblijven: "Lei- denaars zijn wel een slag mensen waar een handleiding bij moet" „Hij verloochent zijn afkomst niet: het verschil met de Rotterdam mers, waartussen ik een groot deel van mijn leven gewoond en gewerkt heb, is bijzonder groot" Na acht jaar verloor Plate zijn plaats op de kieslijst van de VVD. De fractie bestaat nu voor drie van de vijf leden uit vrouwen. Emancipatie vindt Plate prima maar een pikante uitspraak daar over komt' niet zonder spijt „vrouwen zonder voldoede op leiding kunnen beter huisvrouw blijven" HANS SANDERS De avond- en nacht en zondagsdiei der apotheken in de regio Leiden woi waargenomen van 23-30 juni, door Ap theek Herdingh en Blanken, Hogewoi" Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Lijtweg 38, 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leidi] 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. B. Wennekers, Oude Ri 91A, Leiden, tel. 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoc 071-125202. Voor allen die in moeilijkhj den verkeren. Dag en nacht bereikbaa Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 1431'/ (kantooruren). Spreekuren ma., di. e wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uui Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2 e (voormalig marinecomplex), tel. 13077^k Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uuiste ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Va Hogendorpstraat 36, geopend ma. va 19-21 uur. I Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voql hulpverleningen aan verongelukte ka| ten. vogels e.d. in de gemeenten Leidei Leiderdorp en Oegstgeest. Dag bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden t Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp L voor bejaarden en langdurig zieken er r. gezinsverzorging. Telefoon 14944.' (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.0( uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin] nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Dierenbescherming Onder wij s winkel Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Belangengroep aleenstaanden LEIOSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 By automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2