WILT U OOK NOG EEN BROODJE WORM Tele- ski ^oor echtparen die geen kinderen willen ,Tevreemetz'n twee" Lekker gevoel nooit kinderen te kunnen krijgen... Kindervrienden ?elf kopen >p Broeker feiling W®(ÜW Anders ONDEEDAG 29 JUNI 1978 DES PLAINTS (ILLINOIS) - Trek in een broodje worm? Of liever een kleintje koffie met een wormgebakje of een paar worm koekjes?" Het idee om wormen als een voed zaam onderdeel op te nemen in het menselijk menu wint steeds meer terrein in de Verenigde Sta ten. De meest bekende wormenteler in Amerika is waarschijnlijk presi dent Carters neef Hugh, maar Jim Wolfe, een concurrent uit Chicago, heeft er een tijdje gele den de voorpagina's mee ge haald. Hij zegt dat hij wormen gepro beerd heeft in alles wat eetbaar is: van erwtensoep tot chocoladevla. ,fiet is natuurlijk het lekkerst als je er een beetje mee weet te kokke rellen," zegt hij. Jim Wolfe zit nooit zonder voor raad. Hij kan er miljoenen her bergen op het hoofdkwartier van zijn firma Wereldworm N.V. in Des Plaines, een voorstad van- Chicago. ,Als je maar voor goede leefom standigheden zorgt dan redden ze zich zelf wel. Ze hangen wat rond, eten eens een hapje en vrijen met elkaar. Ze zijn bi-sexueel en ze leggen allemaal eieren." Wolfe beveelt vooral wormbis- kwietjes warm aan. Het is ook heerlijk om een. wormpje te snip peren over de sla en je krijgt geen beter glazuur voor gebakjes dan uit een zacht gesudderde worm. Een borrelhapje dat er altijd in gaat: in olijfolie gebakken worm met een klein snufje knoflook. Wormentelers als meneer Wolfe zijn allemaal met dezelfde handel begonnen: wormen verkopen aan vissers. Een goudmijntje. Maar langzamerhand kwamen er ook andere afzetgebieden. Wormen staan op het dagelijks menu in dierentuinen, viskweke- rijen en bedrijven waar kikvqr- sen worden geteeld. De fabrikanten van hondevoer denken erover om worm te ver werken in hun blikjes en ook de veeboeren denken aan worm als bijvoeding voor hun kudde. Maar ook als mensenvoer heeft de worm al zijn intrede gedaan, echt- waar. Als je goed de etiketten leest in bepaalde reformhuizen dan ont dek je potjes met gedroogde worm, de ene keer in capsulevorm als een soort vitaminepil, de an dere keer als poeder om door het eten te mengen. De voedings waarde van de aardworm is zo groot en het diertje bevat zo wei nig cholesterol dat je het voor de toekomst amper als menselijke voedingsbron zult kunnen mis sen Jn Japan, Zuid-Afrika, Frankrijk, overal gebruiken de mensen een hoop aardworm in hun eten," zegt Wolfe, „Of ze zijn er in elk geval mee aan het expe rimenteren". Wormen worden gehouden in platte plastic bakken, waarin ze hun aantal elke twee, drie maan den verdubbelen. Ze scheiden een produkt af dat bekend staat als het wormenhoopje, een van de beste natuurlijke bemesting sstof- fen die er te vinden zijnHoewel ze elke dag hun eigen gewicht aan voedsel opeten geeft die voeding geen enkel probleem. Ze eten bijna alles. Ik geef ze kar ton met wat tarwe en een che misch spul, een uitgebalanceerd dieet", zegt Wolfe. ,JDe meeste wormentelers geven hun diertjes alleen koemest, maar als je dat zo nu en dan afwisselt met karton dan weet je zeker dat ze lekker voedzaam worden voor mensenhapjes"zo verzekert hij. Wereldworm N.V. doet het meest zaken met de rode bastaard daardworm, het soort dat het meest voorkomt op de Ameri kaanse wormentelerijenMaa r de firma importeert ook de Afri kaanse nachtkruiper, een varië teit die wel drie meter lang- kan worden. De vraag naar aardwormen is zo groot geworden dat de telers die niet meer kunnen bijhouden. ,JDe grote fabrikanten van hon devoer en de veetelers zouden hel liefst in het groot met wormen werken, maar er zijn er gewoon niet genoeg. En dat maakt voer met wormen tot een dure grap". Wereldworm N.V. en andere fir ma's zien een oplossing in het in-* schakelen van het publiek: de wormenteler stuurt u de wormen en alles wat erbij nodig is thuis en komt tegen een aardige vergoe ding elke maand de oogst opha len. Het zal nog wel een paar jaar du ren voor de aardworm op grote schaal voor menselijke consump tie wordt toegepast, maar de te lers zien de worm in de toekomst al als een van de voornaamste proteïnebronnen naast de soja boon. De club van "kindervriendelij- ke" hotels in Zwitserland is uitgebreid met vijf leden en daarmee gekomen op totaal 17 hotels, zo lezen we in het vakblad voor de reiswereld Dit. De aangesloten hotels willen extra aandacht schenken aan het verblijf van kinderen. Vooral voor gezinsvakanties bestaat daaraan behoefte. Er is een speciale folder over verschenen die te krijgen is bij het Zwitserse Verkeersbu reau, Koningsplein 11 in Am sterdam. henriëtte (26) voelt zich zeer geluk kig sinds ze zich vorig jaar liet steriliseren. „Zeker ervan te zijn nooit kinderen te kunnen krij gen, vind ik een heerlijk gevoel. Zelfs als Louis (29) zich had laten steriliseren had ik het ook ge daan, ik wil er zeker van zijn dat ik geen kinderen kan krijgen" Een zo duidelijk standpunt over het niet willen hebben van kinde ren, het vrijwillig kinderloos willen blijven, hoor je niet zo vaak. Henriëtte zit dan ook in tie werkgroep „Tevree met z'n twee" en is gezinssociologe. Zij is daar om misschien wel wat meer dan anderen met dit onderwerp bezig geweest. „Ach nee, mee bezig geweest", menen zowel Henriëtte als Louis, „het is eigenlijk nooit zo ter sprake gekomen, zoiets- gaat vanzplf Louis: „We studeerden beiden, be sloten samen te gaan wonen, maar dan praat je niet over kinde ren. Niemand doet dat in derge lijke situaties en nou ja later kwam het ook niet ter sprake. Gewoon omdat je van elkaar merkt dat het wel lekker is zo zonder kinderen". Henriëtte: „Ook als je bij mensen op visite was die wel kinderen hadden, dan zeiden wij nooit tegen el kaar, leuk he zo n kind". Henriëtte en Louis wisten dan ook na een paar jaar zeer definitief, dat ze geen kinderen wilden heb ben. Hoewel ook tegen hen wel eens werd gezegd door vriende lijke kennissen „Je weet niet wat je mist", en meer van die kreten. Maar toch eigenlijk niet zo vaak. Henriëtte „Van andere mensen hoor je wel eens dat ze daar last i hebben. Maar ik denk als je erg definitief bent dat zoiets al lemaal snel overgaat. In onze vo rige woonplaats hebben we het wel gemerkt dat buren op zater dag of zondag als wij lekker uit sliepen op de ramen bonsden en dan riepen: „Opstaan, wij zijn al lang op". Ja natuurlijk, die men sen hebben kinderen". Louis: „Op feestjes als wij bijvoorbeeld nog bleven zitten en andere men sen weggingen omdat daar de kinderen weer vroeg aan het bedje van pappie en mammie stonden, kreeg je ook wel eens opmerkingen van: „Ja, jullie hebben geen kinderen, jullie kunnen lekker uitslapen". Henriëtte „En dan hoor je natuur lijk, op je werk bijvoorbeeld, de beroemde kreet dat het zo egoïs tisch is om geen kinderen te ne men. Ik roep dan altijd meteen, dat ik het egoïstisch vind om wel kinderen te nemen. Dat je zo n argument bij de hand hebt is toch wel erg belangrijk, anders word je in de verdediging gedrongen en waarvoor eigenlijk? Je mag toch die beslissing nemen om geen kinderen te willen". Hoewel dat natuurlijk altijd heeft gemogen, is hpt pas de laatste ja ren „in" om geen kinderen te ne men. Allerlei sociale en maat schappelijke faktoren zijn daar voor aan te wijzen. En dat meer jonge mensen die beslissing ne men komt waarschijnlijk ook omdat de druk van buiten, ou ders, buren, de pastoor enz. veel minder groot is gewor den. Henriëtte: „Je achtergrond, het milieu van waaruitje komt is na tuurlijk ook meebepalend. Wij hadden thuis tien kinderen, ik was de zesde. Doordat ik al een paar getrouwde zussen had en mijn moeder ook al een paar kleinkinderen had gekregen, vond men het bij mij thuis best dat ik ging samenwonen, en dat we het besluit namen geen kinde ren te nemen. Maar of dat grote gezin nu bij mij heeft meege speeld in de overweging om geen kinderen te nemen, weet ik ei genlijk niet". Louis: „Er zijn natuurlijk een hele boel argumenten op te noemen waarom je besluit geen kinderen te nemen, maar het belangrijkste is toch volgens mij dat wij er ge woon geen zin in hadden, dat we onafhankelijk willen zijn". Hen riëtte „Ik wil vrij zijn. Als je kin deren hebt ligt bijvoorbeeld ook je toekomst zo vast, kinderen werken belemmerend in dat op zicht vind ik. Ik zie wel wat de toekomst me brengf". Hoewel Henriëtte door haar werk in de werkgroep vrij vaak met dit onderwerp bezig is heeft ook zij nog geen idee welke mensen het nu precies zijn die besluiten geen kinderen te nemen: „Emancipa tie heeft er natuurlijk mee te ma ken. Een vrouw die werkt, die haar bezigheden buitenshuis heeft zal niet zo snel besluiten om kinderen te nemen. Zij heeft de vrijheid geproefd - belachelijke uitdrukking eigenlijk - en weet die als ze kinderen neemt kleiner worden. Of ze krijgt een dubbele taak, en voor de kinderen zorgen en haar baan aanhouden. Ik heb het idee dat er wat meer mensen met een hogere opleiding zijn die vaker geen kinderen nemen. Maar dat zal nog uit de onder zoeken moeten blijken" Besluiten geen kinderen te nemen. „Daar krijg je later spijt van, je weet niet watje mist, alleen zitten op de oude dag, egoïstisch ab normaal, je bent geen vrouw als je geen kind hebt gebaard, waar is je moedergevoel? "Henriëtte en Louis kennen als zoveel anderen die besloten hebben geen kinde ren te nemen, deze uitdrukkin gen die vriendelijk of een beetje bitsig worden gebezigd als het onderwerp ter sprake komt. Hen riëtte: „Al deze argumenten kun je terugkaatsen op de situaties van mensen die wel kinderen hebben. En hoe vaak krijg je dan niet gelijk? En hoe vaak hoor je niet: Ik ben dol op mijn kinderen, ik zou ze nooit willen missen, maar als ik het nog eens mocht overdoen, zou ik het toch zo doen als jullie". anderen waarschijnlijk een weekeinde georganiseerd. Ver der wordt er een film gemaakt, die in vormingscentra en op scholen kan worden gedraaid. Leden van de werkgroep (veel sociologen, getrouwd, onge trouwd met en zonder kinderen) zijn een boek aan het schrijven en er worden lezingen gehouden. Hoewel men ook in de werkgroep nog geen duidelijk beeld heeft van „het probleem" is het wel duidelijk geworden dat mensen graag argumenten van anderen horen en dat ze bij elkaar de her kenbaarheid vinden, die als steun wordt ervaren. Jan Montagne (63) die al heel wat jaartjes geleden het besluit nam om zonder kinde ren door het leven te gaan, in een tijd dat dat nog zeer vreemd was: „Het probleem is misschien niet zo wereldschokkend, maar als wij mensen kunnen helpen bij het nemen van hun besluit om geen kinderen te nemen, dan vinden wij dat het bestaansrecht van zo'n werkgroep gerechtvaar digd is. Vooral ook omdat die mensen heel goed nadenken voor ze zo'n besluit nemen en dat kun je van veel mensen die wel kinde ren nemen, niet zeggen". Wie de documentatiemap Tevree met z'n twee wil ontvangen kan die aanvragen door storting van 12.50 op postgiro 261244 t.n.v. de NVSH in Rotterdam. Het skatebbard is populair en daarom kon het niet uitblijven dat de mode er ook een oogje aan ging wagen. Leerlingen van de polytechnische school in Leicester maakten deze truien met ingebouwde elleboogbescher mers. e veiling in Broek op Langedijk is de oudste (van 1887) van Europa. Het gebouw wordt opgeknapt en die werkzaamheden zijn nu gevorderd tot de tweede en laatste, fase. In 1979 zal het gereed zijn. Dat neemt niet weg, dat ook deze zomer een bezoek aan de veiling al interessant is. e Broeker veiling is niet meer in gebruik, maar heeft nu een func tie als een soort museum. De be zoekers kunnen zelf in de oude afmijnzaal de knoppen bedienen en kleine partijen kopen. Of- niet, natuurlijk. In de lighallen is het museumdeél. Daar ziet men oude vaartuigen en tuindersgereedschap. Een deel van de polder rond het gebouw is niet verkaveld en daar wordt een rondvaart gemaakt door het na tuurgebied het Oosterdel. Bezoekers zijn welkom van maan dag tot en met vrijdag van 26 juni tot 25 augustus tussen 10.30 en 17.00 uur. Bezoek aan de veiling en het mu seum en de rondvaart kosten sa men 5 guldenKinderen tot en met 12 jaar half geld. Zonder rond vaart zijn de kosten 2J25 voor volwassenen en 1 gidden voor de jeugd tot en met 12 jaar. Broek op Langendijk ligt even boven Alk- Inlichtingen tel. 02260-3807 In het recreatie-oord Beekse Ber gen, tussen Tilburg en Hilvaren- beek, is als nieuwe attractie de „teleski" in gebruik gesteld. Een betere naam is eigenlijk kabelwa- terskibaan, maar dat is zo'n- mond vol. In het zuidoosten van de waterplas in het recreatieoord zijn vijf mas ten van 10 meter hoogte ge plaatst. De afstand van de masten loopt uiteen van 135 tot 310 me ter. Op iedere mast zit een katrol waaraan twee kabels-zonder- eind zijn bevestigd. Die masten met kabels vormen min of meer een cirkel. Aan de kabels hangen op onderlinge afstanden treklijnen met handvaten. Een motor drijft de kabels-zonder- einde aan. In plaats van door het bootje wor den de skiërs nu meteen snelheid van 20 tot 60 kilometer per uur aan de kabels door het water ge trokken. De totale lengte van de „baan" is ruim een kilometer. Er kunnen 12 skiërs tegelijk spor ten. De attractie zit in het all-in-kaartje van het strandpark 6,50 inbegre pen. De skibaan is open tussen 11 De teleski in werking. De Jugendstil, een trend die m het begin van de twintigste eeuw veel invloed heeft gehad op o.m. de mode en de woninginrichting stond model voor dit servies van Villeroy en Boch. De ontwerper liet zich inspireren door de ko pergravures die werden gebruikt voor het in die tijd verschijnende blad Journal des Dames et des Modes. Paardenrijden Het paardrijcentrum in Neukir- chen am Grossvenediger in het Salzburger Land biedt vakantie gangers dit jaar naast de populai re ritten van drie dagen in het berglandschap van Oberpinzgau ook weekeindritten van ander halve dag. Nieuw is ook een vakantierit van een week te paard van Neukir- chen via Zeil am See, Saalfelden en Kitzbuhel terug naar Neukir- chen. De teleski in werking. Een weekendrit kost 136 gulden, een driedaagse tocht 202 gulden en een rit van een week 405 gul den. Inlichtingen bij het Oostenrijks Verkeersbureau, Singel '464 in Amsterdam (tel. 020-255933). Jongeren voelen steeds minder voor de in hun ogen min of meer „gepolijste" vakanties van hun ouders. Ze wensen vakantiereizen die niet via gebaande wegen lopen en die ook niet van de eerste tot de laat ste dag zijn vastgelegd. Er is een reisorganisatie in stich tingsvorm - die daardoor geen winst maakt - die dergelijke rei zen op het programma heeft- staan. Deze Stichting Vakantie voor Jon geren „Vinea Domini" is te be reiken in het Friese Oudega (postbus 1). Telefoon: 05154 - 9555. en paar vragen tijdens de telefoni sche hulpdienst, een toevallig ge sprek. Dat was eigenlijk aanlei ding tot de oprichting van de werkgroep Vrijwillige Kinder loosheid van de NVSH in Rotter dam. Dat gesprek ging dan tus sen NVSH in Rotterdam en de bekende socioloog Ruut Veen- hoven, die allebei erg geinteres- seerd zijn in deze materie, fevree zijn met z'n twee" werd de toepasselijke naam van deze werkgroep, die pas september vorig jaar in het openbaar is ge komen. Twee jaar had men be steed aan de voorbereiding. Niet zo verwonderlijk omdat er op dit terrein in Nederland nog erg wei nig onderzoek is verricht. Hoe veel mensen wonen er tegen woordig samen, hoeveel mensen besluiten geen kinderen te ne men, wat zijn de aantallen homo fielen en lesbiennes in Neder land? Terreinen, waarvan nog erg weinig bekend is. De schatting, dat op het ogenblik zo'n tien procent van alle jonge mensen, die in Nederland trou wen besluiten kinderloos te blij ven is dan ook echt een schatting. Jan Montagne: „Je kunt in de re- gisters van de burgerlijke stand natuurlijk zien hoeveel mensen geen kinderen hebben gekregen. Dan zou je in ziekenhuizen en dergelijke moeten vragen wat het percentage mensen is dat geen kinderen kan krijgen en dan kom je wel ergens, maar precies weten we niet veel". In de werkgroep zitten overigens nogal wat so ciologen en enkele van hen zijn dan ook op dit moment bezig een onderzoek te verrichten. Waarom een werkgroep Vrijwillige Kinderloosheid kun je je natuur lijk ook afvragen. Is het een probleem. Hebben mensen daar problemen mee? Jan Montagne: „Aan het aantal documentatie mappen dat wij tot nu toe hebben verstuurd (zo'n 300) kun je zien dat er een behoefte is. Die behoef te bestaat voornamelijk uit eens willen praten met anderen. De twee mensen die erover denken om geen kinderen te nemen en daarover nog twijfelen, onder invloed van hun omgeving, willen graag praten met mensen in eenzelfde situatie". Ook dat blijkt uit het aantal mensen dat zich opgeeft voor een praatgroep. Probleem is dat al die paren nogal Toch zijn inmiddels twee praat groepen begonnen, in Tilburg en Vinkeveen en wordt er voor de verspreid over Nederland wonen en dat is dus moeilijk te organi-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21