Emotionele taferelen rond Tour Houtzagerij aan Haarlemmerweg gaat verdwijnen Zwaanshoek20 miljoen meer Tevredenheid over inning milieuheffing gratis op het postkantoor: vakantiekaarten-memo b/wfkqt ptt post Beroep van Schut niet ontvankelijk De betaalbare perfektie van onze Praktica camera's wordt perfekt gedemonstreerd bij Foto Wamsteker. DONDERDAG 29 JUNI 1978 LEIDEN PAGINA 19 Vooral in de tot een kantoor omge bouwde keet van monsieur La- paire laaiden de emoties soms hoog op. Daar namelijk moest ie dere vertegenwoordiger van de pers met een vriendelijk gezicht en vaak met een smekende stem om een perskaart vragen. "Mon sieur Lapaire, une carte de presse s'il vous plait it", meneer Lapaire mag ik alstublieft een perskaart", klonk het dan eerbiedig en be scheiden. Slijmen om een simpel maar o zo gewichtig kaartje dus. Dat het hard nodig was blijkt wel uit het feit dat diverse journalis ten werkelijk twee dagen voor dit kleinood hebben moeten knok ken. Vooral de niet Franse jour nalisten hadden het bij Lapaire vaak erg moeilijk, hetgeen ken merkend genoemd kan worden voor de hele gang van zaken rond de start van dit in Frankrijk haast heilige wielerfestijn. Nederlanders hebben er opeens niets meer te vertellen. In de Groenoordhallen is de voertaal Frans en berust de leiding niet langer bij de Leidse organisato ren. Groenoordhallen, de Fran sen kunnen het nauwelijks uit spreken, toch is het voor enkele dagen Frans grondgebied. Bed voor tourriste LEIDEN - Een hartstochtelijk aanhangster van de wieler sport uit Alkmaar wilde de proloog van begin tot eind en van dichtbij meemaken. Het lukte de 70-jarige vrouw ech ter niet om onderdak te vin den in Leiden. Ze klopte daarom bij het politiebureau aan, waar ze mocht overnach ten in de wachtkamer LEIDEN - Begin van deze maand moest het hoogheemraadschap van Rijnland nog een bedrag van ruim 2.3 miljoen gulden ontvan gen van de verontreinigingshef fing over 1977. Dat is 7.4 procent van de ruim 32 miljoen die Rijn land vorig jaar hief om de verbe tering van de waterkwaliteit te kunnen bekostigen. Ook blijken er nog inwoners van Rijnland te zijn die de heffing over 1976 niet hebben betaald. Dat beliep begin van deze maand nog een bedrag van ruim één miljoen gulden. Dijkgraaf baron J. van Knobels- dorff is door deze bedragen niet verontrust. In het voorwoord van het gisteren verschenen jaarver slag van Rijnland zegt hij, dat de inning van de belasting bevredi gend verloopt. Wat de uitgaven voor een verbeterende water kwaliteit betreft staan voor dit jaar investeringen van 24.5 mil joen op het programma. Voor 1979 wordt rekening gehouden met een record-investering van ruim 30 miljoen. Een deel van dat geld zal worden besteed aan een grote nieuwe wa terzuiveringsinstallatie in Zwaanshoek. De bouw van deze installaties is door allerleid om standigheden ongeveer vier jaar vertraagd. Daardoor zijn de kos ten inmiddels gestegen van 60 tot 80 miljoen gulden. Het is de duurste installatie die Rijnland ooit gebouwd heeft. Het nieuwe gebouw van Rijnland aan de Breestraat in Leiden hoopt men in de loop van volgend jaar in gebruik te kunnen nemen. In het gebouw zal de technische dienst geconcentreerd worden, die nu verspreid over verschil lende gebouwen werkt. De ad ministratieve dienst blijft ge huisvest in het Rijnlandshuis De uitbreiding van de te kleine zui veringsinstallatie in Leiden- Noord zal voorlopig nog even op zich laten wachten. Volgens het investeringsschema komt deze installatie pas na 1981 aan de beurt. Gekrioel Een drukte van jewelste dus. Bui ten op de gigantische parkeer plaats staat een groot gedeelte van de Tourkaravaan. Een bonte verzameling van reclamewagens. Daartussen auto's van de NOS, BRT, RTL, Radio Monte Carlo, de Monaskische radio enz. Al de^ ze vierwielers staan geduldig in de voortdurend neerstromende regen te wachten op de dag dat de renners hun stalen ros zullen be stijgen en richting België gaan koersen. In de "Salie de Presse" zitten al enige journalisten driften hun typemachine te bewerken of be richten door te telexen naar het thuisfront. Vijftien netlijnen, acht telefotolijnen twaalf telex- apparaten en veertien pons- bandmachines staan hun ter be schikking. In het oude Groenoordhal-restaurant, dat de ze dagen dienst doet als schaftlo kaal voor de pers, verdringen de journalisten zich voor de bar. Nu kan het nog, zodra de eerste wiel rijders aantreden voorde proloog kan men immers geen seconde verliezen. In het voorportaal van de hal krioelt het van de mensen. lederen loopt er in en uit. Toeschouwers mogen er de hele ochtend en middag rondkijken. Wanneer er een be kende renner wordt gesignaleerd vindt er een complete volksop loop plaats. Overmacht Tourbaas Levitan vindt het alle maal maar niets. Halverwege de middag komt hij uit zijn privé- kantoor (de directiekamer van de Groenoordhallen, waaruit hij di recteur André de Jong heeft ver bannen) naar beneden stieren en brult in het Frans dat hij onmo gelijk in een dergelijke chaos kan werken. Vervolgens geeft hij zijn helpers opdracht ieder onge wenst persoon ogenblikkelijk de hal uit de knikkeren. Spoedig wordt hem echter duidelijk ge maakt dat al zeer lang geleden is vastgesteld dat het publiek op de dag vóór de Proloog tot zes uur 's avonds vrije toegang zou hebben tot de hal. Een duidelijk geval van overmacht dus. Hoofdschud dend stijgt de kleine driftkikker tijdens de Tour wordt hij meestal "president van Frankrijk" ge noemd, weer op naar zijn heilig dom. Boven bevindt zich tevens de permanence. Op één van de tafeltjes zit de (ex)-koning van de wielersport: Eddie Merckx. Door werkelijk iedereen wordt de sympathieke Vlaming hartstoch telijk begroet. Merckx doet dan ook weinig anders dan handjes schudden. Toch neemt hij even de tijd voor het beantwoorden van een vraag die hem deze dagen wel eens meer zal worden ge steld. Hoe is het nu om voor het eerst sinds jaren als toeschouwer bij het wielergebeuren betrokken te moeten zijn? Merckx: "In het begin heb ik het moeilijk gehad met het besluit om niet meer deel te nemen aan de Tour. Maar ja, c'est la vie hè, dat is het leven. Je moet je er even over heenzetten. Net als de Hollanders dat moeten met betrekking tot de verloren finale in Argentinië JAAP VISSER LEIDEN - De molen aan de Haarlemmerweg is deze week voor het laatst als houtzagerij in gebruik.Met het stopzetten vandezagerij van de Gebroeders Mulder is een oud Leids bedrijf verloren ge gaan. Vijf generaties lang lieten de Mulders het voornamelijk uit de Ivoorkust aangevoerde hout in de molen, "De Herder' verza gen tot planken De huidige eigenaar van de zagerij, de 57-jarige H.A.Mulder, zet het bedrijf om tweeërlei redenen stop. Hij heeft geen opvolger(s), maar wat belangrijker is: in de ontwikkelingslanden, waar het hout vandaan placht te komen, verrijzen steeds meer zagerijen Het familiebedrijf aan de Haarlemmertrekvaart, dat al vanaf 1856 als zodanig in gebruik is, kwam er de laatste jaren alsmaar minder aan te pas om hout tot gebruiksklaar materiaal te ver werken De molen zelf blijft staan waar hij al bijna honderd jaar lang staat "De Herder" staat op de Monumentenlijst. Mulder zelf gaat Lei den verlaten. Waar hij zijn domicilie krijgt weet hij nog niet. Een stukje geschiedenis van "De Herder": in 1883 werd de in 1755 gebouwds molen door de bliksem verwoest. De toenmalige Ge- broeders-het waren toen. in tegenstelling tot de laatste jaren twee broers die het bedrijf exploiteerden - lieten daarop een molen uit Amsterdam verschepen naar Leiden. De nieuwe uitvoering van 'De Herder" werd op de werf van Mulder steen voor steenplank voor plank weeropgebouwd.Vandaarook.dat de molen tot op de dag van vandaag met twee jaartallen wordt gesierd. Wind en werk Van een continubedrijf kon bij houtzagerij Midder lange tijd geen sprake zijn. In de houtzaagmolen werd tot 1919 met de wind gezaagd. Dat betekende werk als er wind was, al was dat 's nachts om drie, vier uur of in de weekeinden. Anderzijds kon het gebeu ren dat tijdens windstille perioden de (toendertijd tien) werkne mers met de ziel onder de arm rondliepen. Een onhoudbare toe stand, omdat de orders zich in windstille perioden opstapelden In 1919 werd de binnenbouw van "De Herder" afgebroken om plaats te maken voor een elektrische zaagmachine. Alleen de as en zwietenhet kamrad en de bonkelaar bleven bewaard. Vanaf die tijd togen de wagenmakers uit de omgeving van Leiden naar de Haarlemmerweg om planken, na een jaar van rust in het water bij de molen, op maat te zag en. Later, na 1945. werd er voorname lijk tropisch hout verzaagd en verhandeld, zoals mahonie voorde carrosserie en jachtbouw. Overigens is de opkomst van het polyes ter voor de jachtbouw ook een reden voor de sluiting van het bedrijf geweest. De vraag naar mahonie voor jachten werd steeds kleiner. De houtzagerij ilan Mulder was nog éen van de laatste zagerijen in Zuid-Holland. Vóór het Leidse bedrijf verdwenen onder andere Van Hoeke van het Waardeiland en Herngreen uit Alphen aan den Rijn. Het personeel van Mulder was door na tuurlijk verloop al gereduceerd tot één man. Het beroep van houtzager,nog afgezien van het feit dat het niet goed gaat met de schaarse zagerijenis volgens Mulder een uitstervend vak. "Het is zwaar werk. dat gesjouw met nat hout. Zomers lijkt het mooi. maar in de winter is het vuil en koud. Er mag in een molen, die van riet en hout is vervaardigd, nu eenmaal niet wor den gestookt. En de laatste jaren met die watervervuiling was het werken met nat hout helemaal geen pretje..." De molen zal ongetwijfeld nog worden gebruikt in de toekomst. "De Herder" kan nog "met de wind" draaien, al gaat dat niet meer zo gemakkelijk als vroeger. Midder: Dertig jaar geleden stond de molen nog in het vrije veld. Nu is 'ie zo ingebouwd tussen hoge kolossen datje snel last krijgt met de wind. En zo'n vuilverbran- derij bij zo'n mooie molen,dal had toch eigenlijk niet gemogen..." MIEP DE GRAAFF Aardigheidje van ptt post: een „vakantiekaarten-memo" Ligt voor u klaar op alle postkantoren. Nu kunt u - voor u met vakantie gaat - bedenken wie u een kaartje wilt sturen. Het „vakantiekaarten-memo" is een handig adressen- vouwblad dat u makkelijk op kunt bergen in agenda of portefeuille Er is ruimte voor 12 adressen, mèt postcode natuurlijk En 't kost niets LEIDEN - De bemiddelingsinstan tie voor de metaalindustrie heeft het beroep dat ir. H.P. Schut, de voormalige directeur van de Grofsmederij op dit orgaan heeft gedaan niet ontvankelijk ver klaard. De directeur had de door de werk gevers en werknemers opgerich te bemiddelingsinstantie ver zocht, een uitspraak te doen over de rechtmatigheid van de bezet ting van de Grofsmederij. Wel is de bemiddelingsinstantie bereid het beroep te behandelen als ook van werknemerszijde een verzoek daartoe wordt gedaan. Van die kant bestaat daarvoor echter geen enkele belangstel ling. de heer J.Twigt Sales Director Orwo Foto b.v., importeur van Praktica PRAKTICA LEIDEN - De Leidenaars die gisteren een kijkje hebben gewaagd in en rond de Groenoordhallen zullen stuk voor stuk hoofdschuddend het zenuwachtige heen en weer gedribbel van de talrijke, voornamelijk Franse journalis ten hebben aanschouwd. door Rijnland is gebouwd. In de vergadering werd gisteren nogal wat kritiek gespuid op het inge nieursbureau Dwars, Heederik en Verheij, die voor het gebouw de kosten op ruim 17,5 miljoen had geraamd, terwijl het gun ningadvies korte tijd later op 19.5 miljoen uitkwam. Hoofdingeland ing. J. P. Corvelijn zei het merkwaardig te vinden dat een dergelijk gespecialiseerd bureau als oorzaken onder meer de schaarste situatie op de ar beidsmarkt en het gebruik van zwaardere heipalen en dam- wandprofielen aanvoert. "Dat had men toch moeten kunnen voorzien", aldus de heer Corve- lein. Ook ir. Heere vond dat het verschil nogal opmerkelijk was en dat daarover in de commissie waterkwaliteit uitvoerig was ge sproken. Dijkgraaf Baron van Knobelsdorff deelde gisteren mee dat het plan voor de aanpassing van de uitwa teringssluizen van Katwijk aan de normen van de Deltawet in middels besteksklaar is. Over het plan is overleg gepleegd met Rijkswaterstaat. Het plan zal nu worden opgestuurd naar de mi nister, omdat het rijk de directe kosten voor honderd procent zal moeten betalen. Hoofdingeland Van Heiningen vroeg zich af waarom door het hoogheemraadschap geen toe stemming was verleend voor het dempen van een sloot in de Veender- en Lijkerpolder (gem. Alkemade), terwijl dat plan wel werd goedgekeurd door polder en gemeentebestuur. Volgens de dijkgraaf is dat gebeurd op grond van het materiaal waarmee men voornemens was de sloot te dem pen en de gevolgen die gevreesd worden voor de waterkwaliteit in de directe omgeving. Tenslotte vroeg hoofdingeland Van Rijn om een intensivering van de controle op het scheepvaartver keer in de Drecht. Hij constateer de dat er veel te snel gevaren wordt, en vaak ook zonder ver gunning, waardoor grote schade wordt aangericht aan oevers en kaden. Bromfiets in slip tegen vrachtauto LEIDEN - Bij een ongeluk op de Morsweg aan het eind van de middag, liep een 18-jarig meisje een zware hersenschudding op. Het meisje reed op een bromfiets achter een vrachtwagen. De vrachtwagen moest remmen voor een stilstaande auto. De bromfietster remde ook, maar raakte in een slip en viel tegen de vrachtauto aan. Ze werd opge nomen in het Academisch Zie kenhuis. ADVERTENTIE De Foto Wamsteker zaken zijn te vinden in: Breda: Ridderstraat 9. Delft: Markt 19-21. Den Haag: Laan van Meerdervoort 43. Leiden: Breestraat 29. Rotterdam: Korte Hoogstraat 16. het Tour-circus. LEIDEN - In de gisteren gehouden vergadering van het hoogheemraad schap van Rijnland is be sloten om een bedrag van ruim twintig miljoen gul den extra beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe waterzuive ringsinstallatie in Zwaanshoek. Vier jaar geleden reeds werd tot de bouw besloten, maar door allerlei vertragende pro cedures zijn de kosten in middels aanzienlijk geste gen. Met een kostenraming van tachtig miljoen gulden is de zuiverings- installatie de duurste die ooit H. A. Mulder voor zijn molen: "Twee redenen om te stoppen". jjWij vertegenwoordigen al jaren het merk Praktica, een kwaliteits- produkt uit de D.D.R. En niet zonder sukses. Immers, het aantal foto enthousiasten dat met Praktica werkt neemt hand over hand toe. Kijk, Praktica camera's zijn camera's die probleemloos te bedienen zijn. Precisietechniek die ook nog betaalbaar is. Ze hebben een meer dan heldere zoeker wat het scherpstellen aanzienlijk vereenvoudigt en een belichtingsmeter die de amateur niet in de steek laat. En ook voor het snelle filminzetten dankzij het beroemde Pentacon Quick Loading System is de gebruiker gevoelig. Waar wij van onze kant gevoelig voor zijn is de manier waarop de betaalbare perfektie van Praktica wordt gedemonstreerd in al z'n vormen. Ik moet zeggen, bij een zaak als Foto Wamsteker is die perfekt Daar wordt geïnteresseerden volledig tekst en uitleg gegeven. De demonstratie is uitvoerig en over tuigend. Dat geldt voor onze camera's, dat geldt voor onze objektieven en accessoires. Vakwerk. En ook over de service en garantie niets dan goeds. Plezierig vind ik dat >5

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19