de weekbladen MILITAIRE UITGAVEN HP ELSEVIERS DONDERDAG 29 JUNI 1978 In het eerste artikel schetste Ton Frinking (CDA-kamerlid) een beeld van wat op de grote ontwapenings conferentie mocht worden tegemoetge- zien. In dit - tweede - artikel enkele van de impressies die hij in en buiten de vergaderin gen optekende. Frin king maakt deel uit van de Nederlandse delega tie naar New York. Op een van de overigens schaarse recepties ontmoette ik Paul Simon, lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden voor het zuiden van Illinois, tevens lid van de Amerikaanse delegatie bij de Speciale V.N.-zitting over Ontwapening. Op zijn uitnodiging bezocht ik een pers conferentie van zijn delegatie met de Amerikaanse pers. De opkomst was niet bijster groot en de mededelingen van de delegatie-leider waren niet indrukwekkend. Eigenlijk was de persconferentie meer bedoeld om de toespraak van president Carter in Annapolis toe te lichten dan om initiatieven op het gebied van de ontwape ning aan te kondigen. Zoals be kend stelde Carter in zijn rede in Annapolis de Sovjet-Unie voor de keuze werkelijk samenwer king met het Westen te zoeken of het gevaar te lopen in een con frontatie met het Westen te gera ken. Afrika! De delegatie-leider, Andrew Young, een van de buitenland specialisten van de president en ambassadeur van de Verenigde Staten bij de V.N., ging in op de vraag of Carter de ontwapenings conferentie nog zou bezoeken. Dit omdat men teleurgesteld was dat de president bij het begin ervan niet was komen opdagen. Young: "Nee, dat zit er niet in. "Het optreden van de president in het openbaar moest beperkt blijven. Vanwege het effect. Als hij in het openbaar optrad, moest hij ook iets te zeggen hebben. En over ontwapening viel niet veel meer te zeggen dan wat vice-president Mondale al had gezegd. De besprekingen met de Sovjets over een nieuw SALT-akkoord waren nog in volle gang en een succesvolle afsluiting ervan was niet voor de afloop van de confe- Door Ton Frinking, CDA-kamerlid rentie te verwachten. Young zei ook dat niemand echt gelukkig was met de toespraak van Mon dale, ook Mondale zelf niet, maar het was in de gegeven omstan digheden nu eenmaal niet an ders. In de zaal werd wat gela chen, maar ik moest toch wel even slikken. Want wat Young in feite zei, was: Het gaat ons om SALT II en wat ons betreft valt er verder van de conferentie niets te verwachten. Spot Een kennis van mij. die de NAVO- top in Washington had bijge woond en ook een dag de Ontwa peningsconferentie wilde mee maken, vroeg mij - met een lichte spot in zijn stem: hoe ver zijn we inmiddels met de ontwapening? Natuurlijk zijn wij met de ontwa pening nog nergens, maar dat komt wel in de eerste plaats door het wantrouwen, het cynisme. De vraag irriteerde me en ik ant woordde dan ook dat het eerste probleem is, het cynisme te ont wapenen. De belangrijkste besteders aan militaire uitgaven (volgorde onder In miljarden soc. econ. bruto nat. dollars niveau prod. hfd. 1. USSR 94,000 17 27 2. Ver. Staten 90,948 6 6 3. China 18,000 79 103 4. West-Duitsl. 15,299 9 9 5. Frankrijk 13,093 4 11 6. Gr.-Brittannië 11,477 16 23 7. Iran 7,742 65 44 8. Egypte 5,368 88 100 9. Italië 4.656 24 28 10. Japan 4,640 24 21 11. Saoedi-Arabië 4,260 63 20 12. Israël 3,517 22 25 13. Canada 3.074 4 10 14. India 3,008 111 125 15. Nederland 2,869 15 15 16. Oost-Duitsl. 2.644 13 24 17. Polen 2.384 28 3) 18. Zweden 2,344 1 4 19. Spanje 2,200 31 30 20. Turkije 1,971 70 59 Een ambtenaar van Buitenlandse Zaken vertelde me iets dat ik nog niet wist - nu ben ik cynisch: Wat hier verteld wordt, is al 25 keer ergens anders gezegd. Wat voor de Verenigde Staten geldt - uitsluitend interesse in SALT II - geldt ook voor de Sovjet-Unie Een Amerikaanse onderhande laar vertelde me in de wandel gangen dat het voor zijn land van belang is zo onbeschadigd moge lijk uit de besprekingen te komen om uiteindelijk voortgang te kunnen bewerkstelligen in het wapenbeheersings- en ontwape- ningsoverleg met de Sovjet-Unie De derde Wereld-landen wijzen naar de grote mogendheden, die de nucleaire bewapening moet afzweren. Maar tegelijkertijd bejubelen hun vertegenwoordi gers de vice-president van Cuba die in een militante toespraak aangaf dat van zijn land geen mi- limeter voortgang op de weg naar ontwapening behoeft te worden verwacht. De ambassadeur van Singapore toonde zich realistischer. Hij zei dat de landen van de Derde Wereld eerst maar eens orde op zaken in eigen huis moesten stellen, voordat zij met het vin gertje gingen wijzen naar de grote mogendheden. Ook de president van Senegal, Senghor, wees de landen van de Derde Wereld op hun eigen grote wapenaankopen, veelal gedaan ten koste van de ontwikkeling van hun land. Daarmee is het dilemma van de conferentie wel aangegeven. De Twee Grote Broers zouden moe ten ontwapenen, maar zien zelf niet in hoe de Verenigde Naties hierbij een helpende hand zou den kunnen toesteken. De andere landen verschuilen zich achter de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie en gaan ondertussen door met de opbouw van hun conven tionele bewapening. De NAVO, met weinig gevoel bespreekt in de- t Andrew Young: "Optreden van president in openbaar moet beperkt blijven zelfde periode hoe de Westerse defensie kan worden versterkten wel in Washington. Carter is daarbij aanwezig. De Russen glommen: na de bom die mensen doodt en gebouwen laat staan, hadden ze een nieuw propagan- da-punt: Bewapenen en ontwa penen gaat in Amerika samen. De woord voerder voor Singapore vroeg zich in arren moede af. wie er nou eigenlijk verantwoordelijk kan worden gesteld voor de be wapening in de wereld, als alle 96 sprekers die hem voorgingen de bewapeningswedloop veroor delen. Voor wie wordt de conferentie eigenlijk gehouden? Ritueel Zo'n vergadering van de V.N. vol trekt zich volgens een standaard- ritueel. De voorzitter, ditmaal een Zuidslaaf, spreekt bezwerende formules uit die iedereen uit het hoofd kent. Als een president een toespraak houdt, wordt deze be dankt voor zijn zeer belangrijke verklaring. Als een premier op treedt, vindt de voorzitter zijn verklaring belangrijk. En als onze minister van buitenlandse zaken optreedt, wordt deze bedankt voor zijn verklaring, zo eenvou dig ligt dat. Presidenten worden vanuit een speciale VIP-room binnengeleid door de chef-protocol en wordt uitgeleide gedaan door de voor zitter van de vergadering en door de secretaris-generaal Waldheim. In dat geval wordt de vergadering even geschorst. Een minister president wordt begeleid door de chef-protocol, maar een minister van buitenlandse zaken moet zelf maar zien hoe hfj hej spreekge stoelte bereikt en verlaat. Als een optreden van een president aanstaande is. wordt ook een zeer speciale stoel (in rugleuning be vindt zich een luidspreker met vertaalinstallatie, waardoor de in het Engels of Frans uitgesproken welkom- en dank-u-wel-formule in eigen taal tot hem komt). De stoel wordt weer weggesleept, als de President de vergadering heeft verlaten. De kleine eindeloos droeve ge beurtenis die ik U moet ver tellen behoeft een korte inlei ding. Er is en wordt nog steeds veel aandacht besteed aan het alsmaar groeiende autover keer in ons land. Het aantal personenauto's benadert sneller dan men dacht de zes miljoen. De grote wegen zijn altijd druk bezet. Ook buiten de spitsuren, ook als er niets bijzonders ergens aan de hand is. Een enkeling houdt zich aan de voorgeschreven snelheidsbe perking. Het rijden "onder invloedneemt weer sterk toe. Doeltreffende en enigszins af doende controle blijkt onmo gelijk. Alweer enige tijd gele den riep Den Uyl dat iedere werknemer recht had op zijn auto. In principe had hij ge lijk. Maar de consequenties zijn verschrikkelijk. Hoewel dat natuurlijk niet alleen en zelfs niet hoofdzakelijk aan de werknemers te wijten valt Elke maandag lezen we hoeveel doden er te betreuren zijn in het verkeer gedurende hel voorbije weekend. Dat aantal neemt per week toe. Maar over de vele gewonden maken we ons niet druk. Dat aantal be draagt tientallen malen meer dan het aantal doden. Voor vele gewonden is het verder leven zeer tragisch. Ik vraag Uw aandacht voor een actueel feit, niet om U te irri teren, of om U aan te sporen mee te doen aan actiegroepen die tegen het autogebruik zijn. Het gaat me er alleen om dat wij. automobilisten, niet te roekeloos, te onvoorzichtig en te ondoordacht gebruik maken van onze auto's. Ongeveer vijf weken geleden werd in de Ursula-kliniek op zondagmiddag een jongen binnengebracht van 14 jaar. Ar ie is zijn naam. Hij was to taal buiten zijn schuld onver hoeds aangereden door een auto. Het gebeurde een eind buiten Wassenaar, maar om dat de gealarmeerde arts her senletsel vreesde had men hem onmiddellijk naar de Ursula- kliniek gebracht in Wasse naar. Daar ligt de jongen nu in de intensive care al vijf we ken in coma. Met een inge wikkelde apparatuur van ca theter, sonde en infuus houdt men hem in leven. Een team verpleegsters en fysiothera peuten is voortdurend met hem bezig. Op geluiden reageert hij soms maar zijn ogen staren dof zonder leven. Men is bang dal hij. zo hij al blijft leven, nooit meer normaal zal worden Hersenletsel is nu eenmaal fa taal. Toen ik mijn fysiothera peute. die hem ook behandeld heeft en die hem een keer aan trof bijna stikkend met veel schuim uit neus en mond, vroeg hoe het hem ging, zei ze, dat hij juist die morgen naar een ander ziekenhuis was overgebracht. "Mag ik er iets over in de krant schrijven?" vroeg ik "Graag", was haar ant woord. "wat wij elk weekend meemaken is verschrikkelijk Je durft zelf 's avonds niet meer in je auto te stappen om naar huis te gaan." Arie, de levenlustige puber van 14 jaar. is waarschijnlijk voor zijn leven verminkt. Zijn ouders zullen hem voortaan moeten bezoeken eerst nog in een ziekenhuis en dan, als al les "goed" gaat, in een of an dere inrichting. De man die hem aanreed is niet doorgere den maar heeft zelf de alarm centrale gebeld En i Er zijn vele mogelijkheden Hij komt thuis en zegt tegen zijn vrouw dat hij een ongeluk ge had heeft. "Er is toch niets met de auto, liefje" vraagt zij be zorgd. "Nee. ik heb een jongen aangereden. Ik zag die fiets te laat, het was mijn eigen stomme schuld"God. wat erg", zegt zij, "en toen "Hij is naar een ziekenhuis ge bracht." "Gelukkig dal je een all risk-ver zekering hebt", verzucht zij' 'en hij leeft in ie der geval nog." Misschien ook is die man er ka pot van. Misschien heeft hij zelf een Zoontje van 14 jaar en denkt hij zich in hoe hij zou reageren als iemand zijn jon gen had aangereden, omdat hij even niet oplette, of zat te suffen, net een sigaret opstak of de bocht iets te kort nam Misschien dat hij het ver schrikkelijke feit nooit meer vergeet en zijn hele leven ui terst voorzichtig en oplettend zal rijden. Ik hoop het. Maar Arie is niet meer te reddenEn hij is maar een van de velen Niemand kan ontkennen.dat er in heel dit land overal dage lijks door tallozen zeer roeke loos wordt gereden. Wie zich nauwkeurig aan de voor schriften houdt, wordt voort durend gepasseerd. De con trole is allerminst voldoende. Alleen wanneer er een politie auto in de buurt is houdt men even in. En dat zijn dan vol wassenen. Het verkeer is volksvijand nummer een. Het maakt meer slachtoffers dan welke ziekte ook. En wat doen we daartegen? Gedurende de WK. in Argenti nië gaf De Volkskrant elke dag een foto met uitvoerig on derschrift van een van de dui zenden slachtoffers van het regime. Dat vind ik zeer juist en doeltreffend.Opdat we niet zouden vergeten temidden van de voetbalhysterie, dat er nog heel andere dingen ge beuren in dat land. Elke week of elke dag moest eigenlijk ie dere autobezitter eraan her innerd worden welke de ge volgen kunnen zijn van on voorzichtig rijden. De politie kan nooit alles voorkomen, de regering evenmin. Geen en kele maatregel is afdoende. Enige tijd geleden hield een goede kennis van mij een joli ge tafelspeech Hij zei o.m. dat hij wel over 12 engelbewaar ders moest beschikken want de vele jaren dat hij al een au to had moest hij elk jaar een nieuwe aan» haffen Hij had per jaar minstenséén ongeluk waarbij hij zijn auto total- loss reed. Hij had er zelf nooit een schrammetje bij opgelo pen. Als bankdirecteur had hij ook zoveel aan zijn kop. Op mijn vraag of hij wel eens slachtoffers had gemaakt, antwoordde hij: "Nou ja. een paar gewonden, maar ik heb nooit een dodelijk ongeluk veroorzaakt, gelukkig niet. Alleen maar gewond. Ja, inder daad, Arie leeft nog. Overheidssteun aan het bedrijfsle ven is goed, maar we moeten geen "Vadertje Staat Albedil" krijgen, vindt drs. R Wijkstra. Deze nam vorige week ontslag als directeur van de Nehem, de Ne derlandse herstructurerings maatschappij. In de Haagse Post wordt hij geïnterviewd door Leon de Wolff, tegen wie hij zegt: "Ik vind het uitstekend hoor, dat het grootste deel van Nederland dit standpunt niet deelt, daar be rust dan ook uitgerekend mijn standpunt op om te vertrekken. Ook in de Haagse Post een inter view met de jonge sociaal-demo craat Hans Kombrink, die al met zijn zeventiende in de PvdA-par- tijraad zat en nu vijf jaar in de Tweede Kamer is. Maar vooral in dit blad: Jan Cremer, als altijd met zijn wakkere jongensgezicht en nu pas weer een dik boek op de markt. Het is 1978 en Cremer is 38 jaar. Bijna even oud als Bob Dy lan, 37 jaar. In Elseviers Magazine ruimschoots aandacht voor de jonge leden van de Europese vorstenhuizen, naar aanleiding van de kleurrijke bruiloft van prinses Caroline van Monaco met de vlot geklede bur ger ("playboy") bankier Philippe Junot. Elsevier constateert: "Het leven van vorstenkinderen en van jonge koningen en koningin nen toont (wij zien dit ook in Ne derland) vandaag steeds meer overeenkomst met dat van sim pele, maar veelal wel rijke, bur gers. Verder niet veel openbarends in dit blad. Voor de ambitieuze stu dent: promoveren is kostbaar. In Nederland rijdt een dr. in de chemie rond als taxichauffeur. Misschien is het interessant om het verhaal van 'de krankzinnigste veiling van deze eeuw" te lezen: het verslag van de openbare ver koop van de kunstcollectie van de rijke familie Hirsch bij de be roemde Sotheby-veiling in Lon- den. Er moet een koopstrijd heb ben plaatsgevonden tussen Ame rikanen en Europeanen, waarbij de Duitsers op alle fronten ge wonnen hebben. Elsevier schrijft als voorbeeld: "Het medaillon met de engel moest eenvoudig in Duitsland terecht komen. En daar komt het dan ook". De dolle wereld van vandaag. In de rubriek "Mensen" zegt Corrie Rensenbrink dat zij zich niet meer druk maakt om voetbal, "want het is toch alleen maar ge luk". Vervolgens steekt zij twee sigaretten tegelijk aan. Naast de ditmaal zeer mooie bijlage over Aruba, waarin een levendig beeld wordt gegeven van een volk van eilandbewoners, een bevrijdingsbeweging en een Be vrijder, in Vrij Nederland geen wereldschokkende dingen. "Veronica is zo eerlijk als Out", staat geschreven in Terzijde. Hoe rechts zijn de Nederlandse rechters? Een onderzoek en een vraaggesprek met een van de weinige PvdA-rechters, mr. W. H. Overbeek. Deze vindt dat links het aan zichzelf te wijten heeft dat ze ondervertegenwoordigd zijn in veel organisaties. "Ik ben Franz Schubert, wormen en insecten die jullie zijn!" VN opent het tweede katern met een verhaal over de componist, die 150 jaar geleden stierf en blijk baar heel wat minder bescheiden was dan romantische biografieën ons proberen te vertellen. Opdat wij niet vergeten: Rudie van Meurs schrijft opnieuw over "de schelmenstreken van het Nollen- syndicaatIn de kop: "Nog steeds grijpt de officier van justi tie niet in". "La Mamma is dood" schrijft Ton Cnjnen in De Tijd. Hij is naar Ita lië geweest om te zien hoe de Ita liaanse vrouw ontwaakt. Hij kwam terug met een verslag van de manier waarop in Italië een eeuwenlange slavernij ten einde loopt. Feminisme en emancipatie krijgen zelfs in het (conservatie ve) zuiden vaste voet. Maar de mannen laten zich niet kennen. Ook de economische recessie vormt een krachtige tegen stroom. Verder een aantal bekende onder werpen in De Tijd, die niet onbe kend voorkomen: de ambtena ren, de gevangen RAF-leden, Bob Dylan, emancipatie en het zesde gesprek van regisseur Frans Boelens met collega-tv- makers, ditmaal Wilhelma Hoe- deman ("Het omroepbestel is do dend voor de creativiteit"). Wat de gevangen RAF-leden be treft, waarover nogal wat te doen is: P. van der Eijk beschrijft de detinatie als "een pokerspel met mensenlevens waarover nog geen enkele kamervraag is ge steld". Bisschop Ernst van Breda, die doorgaat voor een van de meest progressieve bisschoppen van ons land, zegt in een interview iets dat zoekende christenen wellicht zal helpen: '"Wie gelooft dat het vuur dat Jezus is komen brengen zal blijven branden, ge looft ook dat er altijd kerk zal zijn, haard waar dit vuur bewaard blijft, vanwaar de fakkel ontsto ken wordt; vuur dat elders mis schien heviger brandt dan in de kerk zelf'. Ihervormd jYjjlnederland "het Nehem-fiasco". Verder in- terviewt-hoofdredacteur Bert van Duyn oud-minister Duisenberg. Deze blijkt weinig moeite te heb ben met zijn overstap van de volksvertegenwoordiging naar de Rabobank. "Geld is mijn vak. Ik heb geluk gehad in een vrij jonge fase van mijn leven ineens tot het ministerschap te worden geroepen. Dat zijn factoren die eraan meewerken dat we in ande re functies terecht komen. Vindt u dat erg?". Polen voldoet aan alle burgerman- sidealen, maar wie de grenzen overschrijdt komt in botsing met het systeem. Een korte beschrij ving van het Polen van vandaag met zijn "sterke vriend m het oos- De vraag waarom zoveel jonge mensen zich aangetrokken voe len tot oosterse religies blijkt nog steeds aktueel. Harvey Cox schreef er een bock over, waaraan Hervormd Nederland twee pagi na's wijdt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17