Lévitan: ,,Goddet en ik beslissen alles samen Post geheimzinnig kleding ploeg over Anquetil (44): „Zoetemelk krijgt nu zijn laatste kans Renners verdelen in Tour ruim zes ton Ik heb de macht van Jacques niet overgenomen DONDERDAG 29 JUNI 1978 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - Met een peinzende blik kijkt hij op zijn horloge. Zegt even vriendelijk als beslist, dat "un interview" wat hem betreft d'accord is, maar maant vervolgens wel tot enige spoed, want tijd is tenslotte geld. nietwaar.Die spreuk heeft bij Jacques An quetil ofwel Monsieur Chrono immer hoog in het vaandel ge staan. Sterker nog, de inmiddels 44-jarige Normandiér heeft in zijn actieve wielerjaren letterlijk in de geest van die stelling ge handeld. Ging domweg van de wetenschapt uit, dat hij op basis van regelmaat zowel op de vlakke weg als in het hooggebergte nauwelijks iets op de concurrentie behoefte toe te geven en zo doende de Tour eigenlijk al niet meer kón verliezen, omdat de tijdrit, zijn specialiteit, hem alle ruimte bood om de rest eraf te rijden. Vanuit die visie opererend heeft Jacques Anquetil de "maillot jau- ne" vijf keer Parijs binnengebracht, een prestatie, die later alleen nog door Eddy Merckx zou worden geëvenaard. De wijze, waar op Anquetil die wapenfeiten leverde dwong respect af, maar in feite ook niet meer dan dat. Nimmer heeft hij de populariteit van tijdgenoot Pculidor kunnen benaderen, eenvoudig, omdat Jan Publiek hem té berekend vond rijden, hij zich te zeer beperkte tot het veiligstellen van zijn eigen belangen, waardoor hij de koers soms morsdood maakte. Anquetil heeft zich indertijd van die feiten bitter weinig aange trokken, het doel heiligde uiteindelijk de middelen, waardoor Monsieur Chrono als hereboer nu wel zijn schaapjes op het droge heeft. 'La vie' bevalt hem prima, het leven op het land is tenslotte goed Niettemin is hij op dit moment de stilte ontvlucht en heeft hij zich, evenals vorig jaar trouwens, in het van lawaai zo bolstaande maffe Tourwereldke gestort. Als radioreporter voor "Antenne 1" zal hij de komende weken zijn luisteraars kond doen van de prestaties van zijn voormalige collega's. "En dat vind ik geweldig werk", verklaart Anquetil, "Want ik kan daardoor de wielersport op de voet blijven volgen" Weinig veranderd De tegenwoordige verslaggever is van mening, dat er m vergelij king met 'zijn' tijd maar weinig is veranderd. "Misschien dat de kop en de staart van het peloton wat meer naar elkaar zijn toege groeid. In mijn tijd kon in één rit een achterstand van een paar minuten worden goedgemaakt, terwijl het nu de renners vaak de grootste moeite kost om een verschilletje van een paar seconden weg te fietsen. Maar het principe blijft hetzelfde. Evenals Loui- son Bobet, ikzelf en Jan Janssen zullen ook de mensen van de huidige generatie te maken krijgen met moeilijkheden, die wij ook hadden. Met kiliometerlange etappes, hoge bergen en sterk wisselende weersomstandigheden. Een Tour kan dan ook alleen maar door de sterkste van het peloton gewonnen worden" Anquetil tipt de Belgische krachtpatser Michel Pollentier als één van de grootste favorieten voor de eindoverwinning van de van daag gestarte Ronde. "Hoewel Hinault en Kuiper ook in aanmer king komen om als winnaar in Parijs te arriveren", weet Anquetil die twijfelt aan de vorm van de Tourwinaar van vorig jaar, Ber nard Thevenet. Hij: "Nanard gaat mét weinig conditie de Tour in Ik zal hem eerst eens een paar dagen aan het werk moeten zien voordat ik een definitief oordeel over hem kan vellen" Wat Anquetil wel doet ten aanzien van Joop Zoetemelk, "die nu toch echt zijn laatste kans krijgt. Hij is al 32, mag daarom niet meer wachten tot de laatste dag, maar moet meteen in de aanval gaan". Waarna de vijfvoudige Tourwinnaar maar weer eens op zijn horloge kijkt, verontschuldigend zegt echt niet langer tijd te hebben, nu toch echt weg moet, omdat tijd nu eenmaal geld GERARD VAN PUTTEN Joop Zoetemelk: door velen te licht bevonden als Tourwinnaar Anquetil geeft hem toch nog kans. mits hij in de aanval gaat. LEIDEN- Voor de deelnemers aan de Tour is een re cordbedrag aan prijzen te verdienen. Door de geld ontwaarding heeft de Tourdirectie het prijzenpakket met bijna vijf procent opgetrokken, waardoor er ruim 613.000 gulden onder de renners te verdelen is. In dit bedrag is ook de 50.000 gulden verdisconteerd van de waarde van het appartement waarvan de ko mende Tourwinnaar de sleutels krijgt. Deze flat staat aan de Franse westkust. Voor de tweede in de eind stand is 20.000 gulden beschikbaar Nummer drie ontvangt 15.000 Gulden. Voor de etappes wordt er dagelijks bijna tienduizend gulden uitgeloofd. De ritwinnaar toucheert 2000 guldn en voor de dertigste plaats (de laatste notering van het prijzenschema) is slechts dertig gulden be schikbaar. Voor de Leidse proloog is minder geld gereserveerd. De winnaar krijgt 675 gulden en num mer dertig 25 gulden. De drager van de gele trui krijgt tot aan de 14e etappe dagelijks 750 gulden rente voor dit kleinood. Daarna vermindert de waarde en ontvangt de drager 400 gulden per dag. Voor de groene trui van het pun tenklassement is 400 gulden per dag gereserveerd Wie in Parijs nog het groen draagt, mag 10.000 gulden incasseren. De witte trui, voor de beste jonge renner geeft dagelijks 175 gulden-.rente. Forse bedragen zijn er ook voor het ploegenklasse- ment (54.500 gulden) en bergklassement (25.000 gul den) gereserveerd. Verder zijn er nog een groot aan tal klassementen en premies, speciaal om een aantal sponsors publiciteit te bieden. Zo worden o. a. de strijdlustigste, de beste tijdrijder (over drie tijdrit ten), de beste ploeggenoot, de veiligste en de sierlijk ste renner met geld beloond. LEIDEN - De veronderstelling, dat Félix Lévitan enkele jaren terug binnen het hoogste bestuurscollege van de Tourorganisatie een geslaagde greep naar de macht heeft gedaan en de tot dan toe feodaal optredende Jacques Goddet nadien nog slechts als "patron" zonder bevoegd heden mag meedraaien, wordt door hemzelf als zijnde "belachelijk" afgedaan. Volgens Lévitan is, hij zegt het be scheiden, het succes, het goede verloop van de Tour de Frances vooral het resultaat van de jaren lange samenwerking, die al van 1946 dateert. Aanvankelijk ver liep die samenwerking nog op basis van een baas-knechtver houding, uiteindelijk was Jac ques Goddet in die dagen "le di recteur sportif' en Lévitan nog maar adjunct, maar sinds twaalf jaar is aan die situatie een eind gekomen en "hebben we de ta ken verdeeld" "En geloof me, dat zijn moeilijke werkzaamheden", verzekert Fé lix Lévitan, "want ga er maar eens aanstaan om een Tour in el- LEIDEN - Gisteravond laat was het nog onzeker in welke "outfit" zijn ploeg de tijdrit van vandaag zou rijden. Post kondigde eerder deze week al aan dat zijn renners in de omstreden "ruimtepakken" door Leiden zouden cirke len, maar een tussentijdse wijziging van het Tour-regle ment door de Grote Tourbaas Felix Lévitan gooide roet in het eten. Peter Post, de ploegleider van TI- Raleigh is echter niet zo gemak kelijk uit het veld te slaan. Hij: "Lévitan rook een paar maanden geleden al onraad en door een tussentijdse wijziging van het reglement, hij plakte gewoon een nieuwe paragraaf er tussen, liet hij ons gistermorgen tijdens de ploegleidersvergadering weten, dat het nieuwe pak in de Tour de France verboden is. Traditie staat in deze Ronde voorop. In Zwit serland reden we er gewoon mee. De kleding moet. in tegenstelling tot het "ruimtepak", uit twee de len bestaan. Nou dan je daar wei nig meer aan veranderen. Dus rijden we ih een twee-delig pak. Maar Lévitan heeft niets over het materiaal gezegd". Ietwat geheimzinnig vervolgt hij: "Ik kan er eigenlijk weinig over zeggen, maar we zullen waar schijnlijk wel met wat nieuws komen. En daar zullen wel wat snellere tijden mee gemaakt worden. Ach jongen, er zijn nog genoeg stoffen waarmee je kunt experimenteren". De hoop van Peter Post is uiteraard gericht op Hennie Kuiper, alleen kampt deze Nederlandse favoriet voor de eindzege met vervelende familie-omstandigheden. Vorige maand werd Kuipers vader plot seling erg ziek en sinds die tijd gaat het met hem alleen nog maar bergafwaarts. Hennie Kuiper heeft het daarmee erg moeilijk. Post: "Hennie is een gevoelige jon gen. Maar ik heb hem gezegd dat hij met de ziekte van zijn vader moet leren léven. Dat zijn de con sequenties van ons bestaan. Je moet er echter niet aan denken. Maar ik geloof dat Kuiper op de flets alleen aan de wedstrijd denkt en niet aan die problemen. Die jongen heeft de komende weken een grote verantwoorde lijkheid op zijn schouders. Negen man rijden er dan voor hem en ze zijn van hem afhankelijk. Daar moet hij zich mee bezig houden. Hij heeft voor dit vak gekozen en dat moet hij dan zo goed mogelijk doen. Het is alleen jammer dat deze omstandigheden zich nu voordoen. Ook in het ergste geval, zal hij rus tig doorrijden en niet afstappen. Dat wil zijn vader ook, dat weet ik zeker" Peter Post zegt in eerste jnstantie niet voor het ploegenklassement, dat hij vorig jaar won, te rijden, maar even later klinkt het alle maal wat anders. "Door alweer een wijziging in het Tour de France-reglement, gelden dit jaar niet de eerste drie plaatsen, maar de eerste vijf. En vijf goede ren ners hebben we niet. Daarom zet ten we ons helemaal in voor Kui per. En proberen we met tien man Parijs te halen. Aan de ande re kant, welke ploeg heeft wèl vijf goede renners? Geen enkele toch? We hebben op Zoetemelk na, de beste renners van Neder land in de ploeg. Onze kracht is ook dat we als ploeg opereren. Dus dat ploegenklassement komt ook wel in orde". Zes kanshebbers tipt Peter Post: Van Impe, Thevenet, Hinault, Pollentier. Zoetemelk en zijn ei gen Kuiper. "Hinault is de ge vaarlijkste voor onsi Die jongen is pure klasse. Hij heeft alleen het nadeel dat alle Fransen tegen hem zullen rijden, want die wil len niet dat hij wint. Dan worden hun contracten met de Franse managers weer minder waard. Maar er is eigenlijk nog zo weinig over te zeggen. Volgende week weet ik meer. Dan weet ik hoe de andere ploegen rijden, wat hun taktiek is. Daar kan ik misschien op afstemmen", aldus Post. WALTER OOMEN kaar te zetten..'t Is een soort puz zel, waarvan de stukjes precies in elkaar moeten passen. Daarom moeten Goddet en ik steeds vele maanden vooruitdenken. Een simpel voorbeeld. De Tour de France 1978 is nog niet eens uit Leiden vertrokken en toch heb ik zojuist alweer het zoveelste ge sprek met een delegatie uit Frankfort over het daar in 1980 te houden vertrek gevoerd" Lévitan ("ik ga met mijn werk net zolang door, tot mijn hart stil staat") wordt, het behoeft geen betoog, telkens weer door zijn ei gen Tour achtervolgd. De beze tenheid voor zijn Grande Boucle- spektakel is dermate hevig, dat er weinig ruimte voor andere bezig heden resteert. En juist daarom moet én zal de organisatie van de Tour tot in de perfectie zijn gere geld. Hij schrikt er dan ook niet voor terug om hoogstpersoonlijk enkele "rotzooitrappers" uit de Groenoordhallen te verwijderen, "omdat ik alleen in een rustige sfeer kan werken". Slechts in een dergelijke ambiance is Lévitan in staat om in samenwerking, daar blijft hij op hameren, met Goddet de nieuwe plannen uit te denken om de Tour nóg weer "origineler" te maken dan die van het jaar er voor. Plannen, die door 22 vaste medewerkers en een honderdtal free-lance krachten verder uit gewerkt dienen te worden. Lévi tan: "Die mensen zijn bijvoor beeld ook belast met de organisa tie van Bordeaux-Parijs en de Tour de l'Avenir. Zaken, die je best aan hen over kunt laten" Gedecideerd: "Goddet en ik heb ben er altijd naar gestreefd om de Tour zo eerlijk mogelijk te laten verlopen. Wij hebben nooit een equipe of coureur bevoordeeld. Voor ons geldt "gelijke monni ken, gelijke kappen". Vandaar ook, dat we het verzoek van Peter Post of zijn ploeg met aërodyna mische shirts mocht rijden hc' ben afgewezen. Dat zou tegen a internationale wielerreglemen- ten indruisen en daar kunnen wij niet aan beginnen". Tourmiss Ineke Hoebée toast met het duo Goddet en Lévitan rechts) op een goede afloop van de Leidse proloog De wijze, waarop Lévitan de laatste woorden uitspreekt, verraadt de keiharde regent, die achter dit constant "op vriendelijk" staan de gezicht schuilgaat. Menig cou reur is door hem in het verleden voor de meest onbenullige ver grijpen beboet. "Ontsporingen", die in de landerige sfeer van een wandeletappe spontaan de kop opstaken. Gerben Karstens bij voorbeeld, ging zich, ingegeven door de alom heersende verve ling, talloze malen te buiten aan clowneske handelingen, waar mee hij vooral het bijkans inge dutte peloton "tot tranen toe" vermaakte. Zo niet Félix Lévitan, die Karstens een gepeperde boe te oplegde, "omdat Gerben voor het vertonen van kunsten maar naar het circus moet gaan. De Tour is nu eenmaal een serieuze zaak en als Karstens dat na al die jaren nog niet beseft, moet hij er maar voor boeten. Als je zoiets namelijk gaat tolereren, haalt binnen de kortste keren iedereen de raarste fratsen op de fiets uit, zonder dan nog tot koersen te komen"... GERARD VAN PUTTEN STARTIN LEI DE N.DY 30juni.1e deel q 1eehappe-135km NAAR BELGIE 30 juni. 1eetappe.2e deel lOOkm P B B ELGIE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13