Torenhoge favoriet Borg valt bijna van voetstuk Argentinië is een waardig kampioen99 SCOREBORD Vrij spel Wim Rijsbergen nog zonder club Nastase mogelijk een jaar geschorst LOUK SANDERS KRIJGT VANDAAG NOG EEN KANS Moeizame start favorieten op Wimbledon DINSDAG 27 JUNI 1978 PAGINA 9 LONDEN - Ilie Nastase, die maandag op de openingsdag van Wimbledon met 6-2,6-2,5-7 (na drie matchpoints voor de Roemeen) en 6-3 won van de Zuidafrikaan John Yuill, hangt een schorsing van een jaar boven het hoofd. Nastase heeft zich volgens de MIPTC (een soort strafcommissie be staande uit drie spelers, drie toernooi-directeuren en drie vertegenwoordigers van de in ternationale law tennisfedera- tie de ILTF) misdragen tijdens de finale van het WCT-toer- nooi op 25 april dit jaar in Houston tegen Brian Gott fried. De Roemeen heeft zich in dat door hem in drie sets verloren duel „op schandalige wijze ge dragen ten opzichte van de bal- lenjongens en ballenmeisjes, de toeschouwers en de offi cials". Als gevolg van dat „aanstootgevende gedrag" is voorgesteld om Nastase een boete van 21.000 gulden te ge ven en hem tevens voor een jaar van toernooien uit te slui ten. Nastase, die aanstaande zondag de gelegenheid krijgt om zich in een persoonlijk ge sprek met de voorzitter van de MIPTC, Bob Briner, te verde digen, heeft al gedreigd de rechter te zullen inschakelen en op zijn beurt zo'n slordige twee miljoen gulden te eisen. Nastase: „Als ik zondag hier op Wimbledon nog niet ben uitge schakeld, zal ik echt niet gaan praten met Briner". De ILTF heeft Nastase, die eerder al voor een jaar werd uitgesloten van deelneming aan het Davis-Cuptoernooi, in 1967 al eens drie weken ge schorst. De Roemeen trok toen echter duidelijk profijt van zijn straf door onder meer via Ilie Nastase jaar schorsing? - een viermanstoernooi in Cara cas en een demonstratiepartij tegen Borg 37.000 dollar naar zich toe te halen. Een andere „dwarsligger" in het tenniswereldje is de En gelsman Buster Mottram. Hij is lid van de uiterst rechtse po litieke partij „Het Nationaal Front" en heeft zich kort gele den voorstander getoond van de Zuidafrikaanse en Rhodesi- sche regeringen („De zwarte mensen missen de hersens om zichzelf te regeren"). Mottram inspireerde maandag leden van de actiegroep „Tennis te gen de Nazi's" tot een vreed zame demonstratie. Bij de in gang van het tennispark toon den zij borden met opschriften als „Buster, ze hebben je in hun greep" en „Buster, Nazi". De uitslagen van de eerste ronde zijn. Björn Borg (Zwe)-Victor Amava (VS) 8-9, 6-1, 1-6, 6-3- 6-3, Allan Stone (Aus>- Terry Rocavert (Aus) 6-1, 6-4, 6-4, Ove Bengtson (ZweMFred Stolle (Aus) 6-4, 6-4,7-5, Buster Mottram (Eng)-Douglas Palm (Zwe) 7-5, 6-2, 6-2, John Marks (Aus)-Dick Stockton (VS) 6-2, 9-8, 7-5. Tim Gullikson (VS)-Andrew Pattison (VS) 6-4, 0-6, 6-1, 6-0, Jimmy Connors (VS)-Russel Simpson (Nzl) 7-5, 9-8,6-3, Sherwood Stewart (VS)-Mike Wayman (Eng) 6-4, 9-8, 6-3, David Carter (VS>- Richard Lewis (Eng) 8-6, 6-4,9-8, Mark Cox (Eng)-John James (Aus) 6-4, 3-0, 6-4, 6-A, Ilie Nastase <Roe)-John Yuill LONDEN - Tom Okker en Louk Sanders hebben hun partij in de eerste ronde van het Wimbledon- toernooi als gevolg van het slechte weer regen) maandag niet kun nen uitspelen. Tom Okker brak zijn duel tegen de Nieuwzeeian- der Onnie Parun na twee sets af bij de stand 1-1. Parun die vorig jaar in Hilversum zowel van Thung als van Sanders won, wist in de openingsset bij de stand 7-6 een doorbraak te forceren (8-6). waarna Okker de partij in de tweede set in evenwicht bracht door met 6-3 te winnen. Voor Louk Sanders leek de onder breking van harte welkom. De Leidenaar wist de nummer vijf van Frankrijk, Eric Deblicker vier sets te volgen (2-6. 9-8, 3-6, 6-3), maar kreeg het in de vijfde set opeens erg moeilijk met zich zelf. Na twee door hem verloren games (0-2) reageerde Sanders zijn onmacht af door met zijn Sanders, die voor het eerst in het hoofdtoernooi van Wimbledon optreedt (bij voorgaande gele genheden wist hij tot vijfmaal toe het kwalificatietoernooi niet te overleven) leek rijp voor een ne derlaag. Zover kwam het voor alsnog niet omdat de scheidsrech ter het vanwege de weersomstan digheden voor gezien hield. LONDEN - Björn Borg heeft zich op de openingsdag van het Wimbledon-tennistoernooi bepaald nog niet kunnen manifesteren als de kampioen die aan het evenement in Londen is begonnen met het vaste voornemen om een aantal records te evenaren. De in Monte Carlo wonende Zweed, die bijna 4,5 miljoen per jaar opstrijkt sinds hij in 1975 voor het eerst als winnaar van het gras van Wimble don is gestapt, wil evenals Rod Laver in 1962 graag in èèn jaar „Rome". „Parijs" en „Londen" winnen. Slaagt hij daarin, dan is zijn ster even hoog gerezen als die van Fred Perry, die Wimbledon in 1934, 1935 en 1936 driemaal in successie won. „Mijn eerste overwinning op Wimbledon was het realiseren van een droom, de tweede keer was het een uitda ging nadat ik slechts tien dagen op gras had geoefend en dit keer wil ik op gelijke hoogte komen met Perry" Die opzienbarende trilogie leek maandagmiddag echter ver weg toen de niet alleen qua lengte, maar wel degelijk ook tennis- technisch gezien imponerende Victor Amaya bij vlagen met de reputatie van Borg spotte. De 1,93 meter lange Amerikaan, die bij deze gelegenheid bepaald niet alleen volstond met een keiharde zoals in 1976 toen hij on Door Jan Preenen (Zaf) 6-2, 6-2, 5-7, 6-3, Brian Gottfried (VS)-John Lloyd (Eng) 6-1, 6-8, 8-6, ge staakt wegens de invallende duister nis, Marty Riessen (VS)-Mike Fishbach (VS) 6-1, 6-2, 6-2, Anand Armfitraj (In- diaKJonathan Smith (Eng) 6-3, 6-0,6-4, Vitas Gerulaitis (VS)-Heinz Gunthardt (Zwi) 6-2,6-2,4-6,6-1, David Schneider (ZatVDick Creal.v (Aus) 6-2, 6-4, 9-8, Gianni Oclepo (Ita) - Stanislav Birner (Tjs) 6-3, 4-6, 6-4, 8-6, Billy Martin (VS)- Jeff Borowiak (VS) 5-7, 6-4, 6-4. 6-4, Brian Fairlie (Nzl>-Steve Krulevitz (VS) 6-3, 6-3, 7-5, Rod Frawley (Aus)- Ion Tiriac (Roe) 3-6, 6-3, 6-4, 6^4 dezelfde banen werd geklopt door Tom Okker, raakte in het geheel niet onder de indruk van het feit dat Borg zijn spel zo nu en dan wel degelijk op het gewenste niveau wist te brengen. Nadat Amaya de openingszet met 9-8 via de tiebreak op zijn naam had gebracht, nadat zijn tegen stander op setpoint een dubbel- fout had geslagen, nam Borg op niet mis te verstane wijze met 6-1 revanche. De linkshandige speler uit Holland in de staat Michigan, die tevoren nog met veel ontzag over zijn te genstander had gesproken („Hij is de beste van de wereld en zeker voor mij niet te kloppen"), sloeg echter met 6-1 even hard terug en presteerde het vervolgens om tot 3-1 uit te lopen in de vierde set. Borg: „Hij had toen een kans om op 4-1 te komen. Toen ik die vierde set alsnog met 6-3 naar me toe trok voelde ik dat het weer kon, al moet ik wel zeggen dat ik mijn overwinning uiteindelijk voor een belangrijk deel heb te danken aan een terugval van Amaya" De Amerikaan gaf zich overigens pas gewonnen nadat hij Borg in de afsluitende reeks nog twee lo- ve-games op rij had voorgezet. Borg was toen echter al zodanig op temperatuur gekomen dat hij die prestatie van Amaya met een love-gamewistte overtreffen, om daarna via 6-3 af te wikkelen naar winst. Björn Borg moest in zijn partij tegen Amaya alles geven om het hoofd boven water te houd niet voor een kampioen als Borg behoef onder te doen. Ik heb al leen en misschien juist daarom wel hel idee dat ik me vanavond in mijn hotel een trap zal willen geven omdat ik toch nog heb verloren. Het zal wel gebrek aan zelfvertrouwen zijn. Tijdens de wedstrijd kon ik er gewoon niet in geloven dat ik voor een stunt zou zorgen. Als je zoals ik Borg een keer hebt zien winnen terwijl hij in de vijfde set een achter stand van 5-0 had, dan is zoiets ook wel te verklaren". Dank zij het herstel van Borg bleef de schade voor de geplaatste spelers beperkt tot de uitschake ling van Dick Stockton, die als tiende aan het toernooi was be gonnen maar die hoge notering niet wist waar te maken tegen John Marks. De Australiër, die via het kwalificatietoernooi is doorgedrongen tot het hoofd toernooi en op de wereldranglijst 121 plaatsen lager staat dan nummer 10 Stockton, liet zijn te genstander aanvankelijk nauwe lijks toe tot de wedstrijd 6-2), won vcrvolvens de tiebreak in de tweede set (9-8) en rondde zijn werkstuk met 7-5 aftoen de Ame rikaan de strijd met zichzelf had opgegeven. De 26-jarige Marks, die vorig jaar geen moment wist te imponeren (tijdens de open Nederlandse Kampioenschappen in Hilver sum werd hij in de tweede ronde uitgeschakeld door de uiteinde lijke winnaar Proisy). overtrof daarmee zijn verrichtingen in 1975 en 1976 toen hij resp. van Roche en Tanner won. Con- getipte Jin nors had twee sets lang i met de Nieuwzcelander Simp son: 7-5. 9-8. 6-1. DEN HAAG - De wereldsportpers heeft zich in vele bewoordingen uitgelaten over de overwinning van gastland Argentinië in het elfde toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal. Naar het oordeel van de Joegoslavische pers is de titel terecht gekomen bij de beste ploeg en was de overwin ning in de finale op Nederland ten volle verdiend. 'Politika' zegt: "De titel werd ver overd door de ploeg die van de eerste tot de laatste wedstrijd het agressiefste en aanvallendsle voetbal heeft gespeeld. Daar wij vier weken lang voetbal van zeer middelmatig pijl hebben gezien, is dit een bemoedigend teken'. Het blad schrijft verder: 'Indien iemand het bewust had gewild, dan is het hem gelukt: de voetbal lerij ondergeschikt te maken aan zijn politieke overtuiging. Dat wil zeggendat het behalen van de wereldtitel voetbal in dit land al het andere volledig in deschaduw geeft gesteld, zorgen en moeilijk heden". 'Botba': "De zwakste acteur in de finale was de Italiaanse scheids rechter. Hij nam wonderlijke be slissingen en heeft daarmee de soms onbegrijpelijk zwak ingrij pende Hollanders nogal eens be nadeeld". Het Spaanse sportblad 'AS' en het maandagblad Hoja del Lunes' waren in hun commentaar zeer eensgezind. De bladen menen dat de Argentijnse doelman Fillol en spits Kempes in samenwerking met scheidsrechter Gonella deze titelstrijd hebben 'gered'. 'AS' schrijft: "De Italiaan fungeerde als een soort Ausputzer-scheids- rechter. Hij floot de wedstrijd bijna kapot, maar dan slechts in één richting. Een typische thuisfluitist" De Franse pers is unaniem van me ning dat Argentinië wel een waardig kampioen is, maar veel geluk heeft gehad. TAurore' schrijft o.a.: 'De finale was kleur rijk en dra matischDe liefhebbers van voetbal hebben echter in dit toernooi vergeefs op iets nieuws gewacht. De rekenaars en tactici wonnen, niet de strijders. Men kan tenslotte opgeruimd vast stellen, dat de sport over de poli tiek heeft gezegevierd". Het Hamburgse avondblad 'Ham burger Abendblatt': "Nederland heeft verloren ondanks de onge looflijke inzet van Neeskens, die zijn body niet spaarde en steeds weer op die plaatsen opdook waar gevaa r wasMaar opn ieuw verloor Johan, ondanks het ge weldige krachtenpakket dat hij in de strijd gooide". Het blad wijst tenslotte op de poli tieke consequenties. "Voor Argen tinië moet deze titel een medicijn betekenen. Maar het kinderlijke volk mag nu niet gaan dromen over dit voetbalsprookje dat het elftal bij elkaar heeft getrapt. Zelfbewust en vlijtig moet het weer aan het werk, gaan om de grote rijkdommen die in dit land aanvfezig zijn aan te wenden tot- algemeen nut. Deze overwinning kan het begin worden van een be tere toekomst, indien de bevol king erin slaagt tijdig tot ontwa ken te komen". ZWEMMEN - De Nederlandse zwemploeg heeft weinig van zich doen spreken op het Seven Hills- -toernooi in Rome. Een uitzonde ring van Maritzka van der Lin den, die op de beide schoolslagen tot een tweede plaats kwam. Haar tijden waren 1.16.72 en 2.44.93. Ook Berber Kamstra bereikte tweemaal zilver op de 100 en 200 vrij in respectievelijk 59.56 en 2.07.73. Wim Rijsbergen ROTTERDAM - Jan van Deinsen heeft zijn contract met Feye- noord met een jaar verlengd. De linkerspits, die in het afgelopen seizoen langdurig met een liesblessure tobde, wilde eerst zekerheid omtrent zijn blessure voordat hij zjjn handtekening plaatste onder een nieuwe ver bintenis. Feyenoords directeur Peter Sté- ph an: "In Indonesië is gebleken dat hij weer volledig is hersteld. Het trainingsschema dat hij in de vakantie meekreeg, kon hij probleemloos afwerken". Op Stanley Brard, Willi Kreuz en Wim Rijsbergen na zijn alle con tracten nu getekend. Wat Brard betreft, hij wacht af of hij al dan niet is geslaagd voor zijn eindex amen atheneum. De kans dat Willi Kreuz blijft, acht Stephan zeer gering. "Er is ook weer een Spaanse club in de markt voor hem". En Wim Rijsbergen? Ste phan: "Er heefl zich nog geen club voor hem gemeld".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9